Israël zal een democratie blijven PM iï Nederlands elftalclub krijgt een zeer zwaar seizoen Rotterdamse textielkoopman voor vijftig mille opgelicht Joden demonstreerden met gele ster Blanks bezoek aan Nederland ASPIRIN Voorstel tot verhoging van militaire inspanning is onaannemelijk Nederlands - Frans handelsaccoord Premier Ben Goerion waarschuwt terroristen Impasse te Panmoendjon duurt nog voort Amerika heeft betere straaljagers nodig Ruim 300 gewonden in Jeruzalem Belgische nota aan de NAVO Scherpe critiek op het rapport Harriman Plan tot sanering van de sigarenindustrie Vergoeding voor wijziging van uniformen Drie jaar geëist tegen brandstichter Nog meer beperkingen in Engeland 7 Gevangenen in Heidelberg braken dagelijks uit BIJZONDERE BIJBEL VOOR KONINGIN JULIANA Van der Leek hield een Nieuwjaarstoespraak Vier jaar geëist tegen belaagster Trouwring in blik vlees Hengelo bouwde school zonder een vergunning Een halve ion boeie Starhemberg nog niet op weg naar Oostenrijk Westerling naar Nederland? Credietbeperking volgende week in Eerste Kamer Ontploffingen in mijnen op Spitsbergen „Irene Oldendorff" liep niet op mijn Vermoedelijke diders van overval aangehouden WOENSDAG 9 JAJVT'ARI 1952. JN een radio-rede tot het Israëlische volk heeft premier Ben Goerion verklaard, dat de redering in staat is om iedere poging tot het plegen van politieke moor den te verijdelen. De uitlatingen van de leider der „vrijheidsbewegingen", Menachem Beigin, in het parlement en daarbuiten noemde Ben Goerion een „terreurverklaring „Gisteren werden ruiten ingegooid, maar morgen kunnen zich ernstiger dingen voordoen aldus de premier, die verzekerde, dat „Israël een democratie zal blijven en dat alle tekenen van terrorisme zullen worden vitgeroeid". Den Haag was ie siar Een woordvoerder van dr. Blank, de ,5'estduitse vertegenwoordiger bij de „esprekingen over het Europese leger, heeft in een persconferentie verklaard dat de reis van Blank naar Den Haag was bedoeld als „poging om de starre Nederlandse houding beweeglijker te maken". De woordvoerder bevestigde de Ne derlandse lezing, dat het bezoek van dr. Blank aan Den Haag niet is afge legd op uitnodiging van de Nederland se regering. Hij zeide dat het was voortgevloeid uit een tijdens de be sprekingen te Parijs over het instellen van een Europees leger gemaakte af spraak. A.F.P. meldt uit Bonn dat de Bonds dag Vrijdag het verdrag-Schuman zal bekrachtigen. De socialisten zouden te gen stemmen. De noordelijken hebben gisteren een •ingewerkte versie van de geallieerde voorstellen op het stuk van de uitwis seling van krijgsgevangenen en bur ger-geïnterneerden in Korea van de hand gewezen. Ook in de subcommissie voor toezicht op een bestand werd weer geen overeenstemming bereikt. Panmoendjon is gisteren niettemin getuige geweest van één van de zeld zame gevallen van samenwerking tus sen beide partijen. Daar één der con ferentietenten niet bestand bleek tegen de strenge Koreaanse winter, hebben de communisten voor een nieuwe tent gezorgd en de verbondenen voor de inrichting, verwarming en verlichting. Generaal Curtis May. de bevelhebber van de Amerikaanse strategische lucht macht, heeft verklaard, dat Amerika een beter vliegtuig dan de Sabrestraal- jager zal moeten bouwen, als het boven de Russische Mig-15 wil uitkomen. Bij verkoudheid en griep 'AlllTTIM Alleen Aspirin is voorzien van Het Bayer- kruis, het symbool van vertrouwen. (Advertentie. Ing. Med.) Waarnemers te Jeruzalem beschou wen de rede van premier Ben Goerion als een aanwijzing, dat de regering de ongeregeldheden ziet als een teken van nieuwe ondergrondse activiteit. Gistermorgen hebben duizenden Is raëliërs een betoging gehouden tegen elk contact met de Westduitse rege ring door de gele ster te dragen, die Hitier in Europa voor de Joden ver plicht stelde. Officieel wordt meegedeeld, dat 110 politiemannen en naar schatting 200 burgers zijn gewond bij de relletjes van gisteravond te Jeruzalem. Vierhonderd personen zijn aangehouden. Het hoofdbestuur van de Israëlische arbeiderspartij „Mapai", die onder lei ding staat van minister-president Ben Goerion, heeft zich met een oproep tot de bevolking gericht, waarin de onge regeldheden in het parlement veroor deeld worden. De „Heroeth-partij" wil de op fascistische wijze het parlemen taire en democratische regiem in Israël omverwerpen, aldus deze verklaring. Honderden leden van de „Heroeth" zijn Maandagavond gearresteerd. Het Israëlische leger heeft thans voorzorgsmaatregelen rond de parle mentsgebouwen getroffen. Prinses Margaret, warm gekleed tegen de koude, kwam gisteren kijken vaar het uitrijden van het jachtgezelschap dat deel nam aan de Buccleuch jacht in Berwickshire. Onstuimige jachthonden vragen de aandacht van Prinses Margaret en de Hertog van Dalkieth. In een lange nota aan de N.A.V.O. heeft de Belgische regering de conclu sie van het rapport Harriman. volgens hetwelk België het volume van zijn uit gaven voor de Atlantische verdediging aanzienlijk dient te verhogen, van de hand gewezen. In de kringen der sigarenfabrikanten wordt op het ogenblik een plan be sproken, om tot sanering van het be drijf te komen door uitkoop van een groot aantal kleine fabrikanten. Men hoopt tot ongeveer vijfhonderd kleine bedrijfjes op deze wijze tot sluiting te kunnen bewegen. Daardoor zullen de andere zoveel rendabeler worden, dat een aantal werkloze sigarenmakers aan werk zou kunnen worden gehol pen De kosten zouden worden bestre den door de andere bedrijven samen met de overheid. Militairen met een hogere rang dan sergeant-majoor, die in het belang van de dienst worden overgeplaatst van de kon. landmacht naar de lucht macht of omgekeerd, hebben met in gang van 1 Januari j.1. recht op een tegemoetkoming van 380.— in de kosten van de noodzakelijke andere uniform. Sergeanten en sergeant-ma- joors in beroepsdienst hebben recht op ƒ200.—. Dezelfde bedragen worden vergoed bij overplaatsingen sinds 1 Juli 1949. Militairen van hogere rang dan sergeant-majoor, die tussen 1 Ja nuari 1945 en 1 Juli 1949 zyn overge plaatst, ontvangen 100. DUITS SCHIP VERMIST OP OOSTZEE Het 314 ton metende Duitse schip „Elbing 4", dat 28 December uit Stock holm naar Kotka in Finland vettrok, wordt vermist. Drie jaar gevangenisstraf en voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering is door de officier van justitie bij de Haagse rechtbank geëist tegen een 47-jarige commissionnair uit de Residentie. De man werd ervan be schuldigd, dat hij op 4 Juni 1951 zijn huig aan de Koninginnegracht in brand heeft gestoken. De man was 's morgens in de vroeg te een politiepost binnen gelopen en had verteld, dat zijn huis op de be nedenverdieping waarvan een accoun tantskantoor was gevestigd in brand stond. Het gebouw brandde ge heel uit. De man werd vastgehouden en bekende al spoedig, dat hij de brand had gesticht. Hij zat financieel volsla- gn aan de grond, en was zeer moede loos. Twee psychiaters noemden hem verminderd toerekeningsvatbaar. Het sterlinggebied heeft in Novem ber en December zoveel goud en dol lars verloren, dat de invoer met 350 millioen pond sterling moet worden verminderd en bovendien nog andere drastische maatregelen nodig zijn. Ver wacht wordt, dat deze zij zullen bin nenkort door Churchill worden aange kondigd de versoberingsmaatregelen van Cripps nog in gestrengheid zullen overtreffen. De conservatieve regering zal echter allereerst de regeringen van de dominions moeten overtuigen van de noodzaak, om zelf over te gaan tot een stelsel van controle en beperkingen Sommigen versterken daarom hun aan drang tot vorming van een regering van nationale eenheid onder Churchill. De Belgische regering herinnert er aan, dat zij naar de letter en naar de geest de door de NJV.V.O. opgelegde verplichtingen heeft vervuld. Volgens de nota zou België in de Europese be talingsunie dezelfde rol hebben ge speeld, als Amerika in het plan Mar shall. Voorts wordt in de nota in het licht gesteld, dat België volgens het Comité van Drie zijn militaire inspan ningen met vijf procent van zijn natio nale inkomen zou moeten verhogen. Een dergelijk voorstel wordt echter onaannemelijk genoemd, daar dit zou neerkomen op een verhoging met 50 tot 70% van het huidige budget. Het meest bevreemdend acht de Bel gische regering echter, dat, terwijl het Comité van Drie de schatting van het nationale inkomen der andere landen zonder meer accepteert, het wat België betreft een raming vermeldt, welke niet die is van de Belgische regering. Bovendien is de Belgische regering van oordeel, dat de Amerikaanse raming, volgens welke het Belgische nationale inkomen jaarlijks met vijf procent toeneemt, onjuist is. DOBBELMANN lekker man I f <n s - De laatste dagen werden te Heidel berg in de late avonduren steeds mo torfietsen gestolen. De politie heeft thans ontdekt, dat twee gevangenen van 17 en IS jaar elke avond uit hun cel braken, twee onbeheerd staande motorfietsen op straat „leenden" en hierop naar de buitenwijken van Hei delberg reden om vriendinnen te be zoeken. Klokslag vier uur 's morgens keerde het tweetal dan in de gevange nis terug na de motorfietsen in een zij straat te hebben laten staan. De politie heeft geen verklaring gegeven, hoe het mogelijk is, dat de jeugdige avon turiers elke avond uitbraken. In opdracht van de Lionsclub zal onze striptekenaar J. D. van Exter een schutblad tekenen voor een internatio nale bijbel, die aan H.M. de Koningin zal worden aangeboden uit dankbaar heid voor het doen opnemen van Haar Kerstboodschap op gramofoonplaten, die ten bate van liefdadige doeleinden worden verkocht. Tjechoslowakije is bereid deel te nemen aan besprekingen over het re patriëren van tijdens de burgeroorlog in Griekenland weggevoerde kinderen. Na de training van Dinsdagavond hield bondscoach Van der Leek een Nieuwjaarstoespraak tot de leden van de Nederlands elftalclub. „Er staat ons een zwaar, maar ambitieus program ma te wachten, jongens. A- en B elf tallen zullen worden samepgesteld en Zwaluwen-teams moeten worden ge vormd. Je kunt er dus allen op reke nen in het komende jaar de gelegen heid te krjjgen om te tonen wat je waard bent. „Wij zijn op de goede weg", zo was Van der Leek verder gegaan, „en wij zullen dezelfde richtlijnen blijven vol gen. We zullen werken aan de licha melijke conditie, wij zullen proberen het ploegverband op te voeren en gaar ne medewerken om de grote onderlin ge vriendschap, die in de club heerst, nog te verbeteren. Maar daarom mogen wij ook van de spelers verwachten, dat zij ijverig zijn en hun voorbereiding voor de komende internationale wed strijden tot in de puntjes zullen ver zorgen. „Staat open", zo vervolgde Van der Leek, „voor indrukken, luistert naar raadgevingen, hebt zelfcritiek. Laat je niet afleiden van het doel houd je aandacht geconcentreerd op datgene wat wij willen bereiken en toont, dat je wilskracht bezit om te slagen". Uitvoerig ging de bondscoach ten slotte in op de plannen, welke op theo retisch en practisch gebied in de ko mende maanden aan de orde zullen worden gesteld, waarbij hij mededeel de, dat verscheidene films ter beschik king staan o.a. een uitstekende En gelse film over het leaguevoetbal om de theorie aan de practijk te toetsen. Bij deze eerste centrale training in het nieuwe jaar waren de officials A. W. Verlegh, H. Mommers. A. J. van der Meulen en dr. J. Thomee aan wezig. „Myn overleden vader, die textiel- agent geweest is, was nog grote party en stoffen wachtende uit het buiten land en ook in ons land zit nog het een en ander", zo vertelde de 42-jarige Jan- nigje S. uit Schiedam aan een textiel handelaar uit Rotterdam. Deze trapte er in en het slot was, dat hy rond vyf- tigduizend gulden armer werd gemaakt. De dame stond gisteren voor de Rot terdamse rechtbank om rekenschap af te leggen van haar misdreven. Er werd vier jaar gevangenisstraf tegen haar geëist. De vrouw leidde van het geld een royaal leven. Samen met een vriend leefde ze enige tijd in hotels in Den Haag en Breda. In die periode pleegde ze nog tal van andere oplichtingen. In het reclasseringsrapport werd ze afge schilderd als het type van de fantasti sche leugenaarster. De textielhandelaar was door deze affaire niet alleen zijn eigen vermogen Minister Van den Brink zal van Maandag 14 tot Donderdag 17 Januari een bezoek brengen aan de Westduitse bondsrepubliek. De handelsbesprekingen tussen een Franse delegatie en een Nederlandse delegatie, hebben geleid tot een accoord voor een jaar. Het nieuwe accoord voorziet in de invoer in Frankrijk van zuivelproduc- *en, zaaizaden, pootaardappelen, diver se chemische producten, mechanisch en electrisch materiaal en in de uit voer naar Nederland van wijnen, par fumerieën, lederwaren, textiel-produc- ten, alsmede machinerieën en mecha nische electrische apparatuur. Een huisvrouw in Liverpool vond een gouden trouwring in een blik vlees. De ring droeg de inscriptie A. T. B. F. 849. Het blik vlees was afkomstig uit Ne derland, namelijk uit Deventer. De ring is naar de politie gebracht. kwijt, maar ook geld, dat hij van za kenrelaties had geleend. Jannigjes vriend en haar moeder, die beiden van de „kundigheden" van de vrouw hadden geprofiteerd, moesten eveneens terecht staan. De moeder, een 75-jarige weduwe, weet onder tranen alles aan het te grote vertrouwen van de geplunderde textielhandelaar. Zij hoorde een maand tegen zich eisen. De officier requireerde tegen de vriend tien maanden gevangenisstraf. Een halve ton boete was de eis van de officier van justitie van de econo mische kamer by de Almelose recht bank tegen de gemeente Hengelo we gens het verbouwen van een Ulo school zonder vergunning van het mi nisterie van wederopbouw. Een van de gemeente-ambtenaren had verzuimd deze vergunning aan te vragen hoewel het ministerie van wederopbouw goed keuring voor deze bouw reeds was ver kregen. Nadat het verzuim was ont dekt werden alsnog pogingen in het werk gesteld de vergunning te verkrij gen, doch door allerlei omstandigheden duurde dit zolang, dat een opsporings ambtenaar op een gegeven moment constateerde, dat er geen vergunning voor de uitvoering van het bouwwerk was afgegeven. De advocaat van ex-prins Rüdiger Starhemberg, dr. Draxler, heeft pers berichten tegengesproken, volgens wel ke de ex-prins op weg zou zijn van Argentinië naar Oostenrijk, waar het gerechtshof hem juist weer in het be zit heeft gesteld van zijn 82 grote land goederen. Dr. Draxler verklaarde, dat de ex-prins niet langer in Argentinië woont, maar naar een andere Zuid- amerikaanse staat is verhuisd. De N.V. Kramer Handels Mij te Rotterdam vervaardigde een z.g. „Selectie- drukmachine" met tot dusverre ongekende mogelijkheden. Voor de admi nistratie van een verkiezing b.v., alsmede de daarvoor uit te schrijven op roepkaarten waren vroeger 3450 werkuren nodig en nu kan dit worden gedaan in ongeveer 90 uur. De gemeente Delft onderzoekt het apparaat voor alle andere gemeenten. Op een persconferentie, welke gister middag in Den Haag was belegd door de „Nederlandse Volksunie" werd door de voorzitter van deze beweging, de hr. Eoelhouwer, meegedeeld, dat ex-kapi tein Westerling op Maandag a.s. in de Haagse dierentuin een toespraak zou houden onder de titel „Ik klaag aan". Westerling zou zich thans in de omge ving van Parijs bevinden en zou naar Nederland komen, zodra hy de vereiste papieren hiervoor zou hebben. Mocht het hem niet gelukken deze papieren bijtijds te bemachtigen, dan zou zijn toespraak door middel van een gramo- fonische opname door de zaal weer klinken. De Eerste Kamer zal volgende week Dinsdagmiddag bijeenkomen. De verga dering zal 's avonds en desnoods de volgende dag worden voortgezet. Aan de orde zullen worden gesteld het wets ontwerp tot regeling van het assuran- tiebemiddelingsbedrijf en het wetsont» werp houdende toezicht op het crediet- wezen. De 34-jarige Britse ski-kampioen Palmer Tomkinson verongelukte Zondag in Zwitserland tijdens zijn training voor het Britse ski-kam- pioenschap. Vijfiien doden, zes gewonden In twee mijnen op Spitsbergen heb ben zich in de afgelopen dagen ont ploffingen van mijngas voorgedaan. Maandagmorgen explodeerde 't gas in een mijn te Longyearcity. Zes arbei ders kwamen om, drie werden zwaar gewond. Enige uren later volgde een ont ploffing in een mijn nabjj Ny Aale- sund aan de Kings Bay. Hierby vielen negen doden en drie gewonden. Het is niet onmogelijk, dat de lage luchtdruk, die de laatste dagen op Spitsbergen heeft geheerst, oorzaak van de rampen is. Het gas kon daar door namelijk gemakkelijker ontsnap pen. Een Duitse duiker heeft het wrak van de op Oudejaarsdag gezonken Irene Oldendorff onderzocht. Hy heeft geconstateerd, dat het schip in twin tig meter water op zyn kant op de bodem der zee ligt en uiterlijk onbe schadigd is. Het is dus uitgesloten, dat het schip door een myn tot zinken is gebracht. Vermoed wordt, dat door 't slechte weer de lading cokes is ver schoven, waardoor het schip slagzij heeft gekregen en is gezonken. Verder wordt aangenomen, dat de bemanning in de sloepen is gogaan en naar de wal is geroeid. De mannen-moeten daarby op een bank zijn terechtgeko men en verdronken. Dat zou verkla ren, waarom de stoffelijke resten reeds zo spoedig na het ongeluk zijn aangespoeld. In verband met de lafhaitige roof overval op een alleen wonende oude man te Varsseveld, waarby een bedrag van circa 2.000 werd geroofd, zijn twee personen onder zware verden king aangehouden. Nadat by een ze kere W. te Varrseve.i huiszoeking was verricht, is aldaar het ontvreemde be drag in zyn geheel teruggevonden. EEN COMPLOT IN PORTUGAL Gisteren is officieel te Lissabon mee gedeeld, dat men een samenzwering te gen het huidige Portugese regiem heeft ontdekt Een aantal personen is gear resteerd.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3