De Unie-besprekingen begonnen V.N.-Assemblée keurt westelijk voorstel goed De kabinetscrisis kost Frankrijk een milliard francs per dag VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Dinsdag eerste plenaire zitting Een nieuwe inval bij „Een-Nul" Enkele grachten in Amsterdam moeten worden drooggelegd Regering brengt hulde aan Carlsen DR DREES VERTROK NAAR DE VS Ook Bonn ratificeert plan-Schuman Kakt 13 Zaierdag 12 Jan. 1952 77e Jaargang N«. 11307 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Vele bescheiden werden in beslag genomen Inter-departementale commissie AMBTENAAR RIJKSVERKEERSINSPECTIE STELT VOOR: Voor nieuwe verkeersader beneden straatniveau DE Nederlandse regering heeft geluk- wens-telegrammen gezonden aan ka pitein Carlsen en stuurman Dancy. De telegrammen waren ondertekend door de minister van Verkeer en Waterstaat. Op weg naar geleidelijke ontwapening Een Nederlands verzoek werd afgewezen DE Kostenraming van plm. dertig millioen Der Dritte im Bunde Incident ontsierde de debatten Nationa'e premielening heeft weinig kans Als eerste Nederlandse minister-president Lege thermosfles buit van overval Bejaarde horlogemaker in portiek neergeslagen LOF VOOR BOUDEWIJN De huisbrand voorziening verloopt zeer gunstig De defensiebehoeften van het Atlantisch Pact Adenauer naar Washington Na Delbos thans Faure BUREAU. Koningstraat 62—84 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK TARIEVEN: Advertenties: 18ctp. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen ƒ0 49 j>E Unie-conferentie heeft een aanvang genomen. Gistermiddag heeft in Den j nïi eerste contact plaats gevonden tussen de Indonesische deïegaHe onder leiding van professor dr. Raden SnDomo ,n i„a esiscne oe egaue derlandse minister-president daartoe ingestelde mter denjü-J*™ t' i iÏT onder leiding van de staatssecretarissen mr N V .A ninsdar .1» „i„„ s- Blom en L. Gotzen. Besloten werd Dinsdag a.s. de eerste plenaire vergadering te doen honden. De delegatie van Indonesië onder leiding van Prof. Supomo (met tas) voor het ministerie van Buiten landse Zaken. MMmÊÊMÊMMÊÊmMMÊim De Haagse politie heeft gisteren op last van de ambtenaar van het O.M. bij het kantongerecht te Den Haag, weer een inval gedaan in het hoofdkantoor ▼an de voetbalprijsvraag „Een-nul", aan de Laan van Meerdervoort in de Residentie. Het nieuwe optreden was om te controleren, of er inderdaad voor de deelnemers geen verplichtingen of kosten aan de deelneming aan de voet balprijsvraag zijn verbonden. De directeur van de prijsvraagonder neming, W. v. d. L., werd naar het hoofdbureau van politie overgebracht om verhoord te worden, doch is later weer op vrije voeten gesteld. Verder zijn huiszoekingen verricht in de wo ningen van twee in Den Haag geves tigde leden van de stichting „Een-nul". Ook de voorzitter van de stichting, M., in Den Bosch kreeg bezoek van de politie, die correspondentie en reclame materiaal in beslag nam. Bovendien jverden de administratie van de voet balprijsvraag en van het weekblad „De Moker" in beslag genomen. J^E te voeren besprekingen zullen be trekking hebben op de vraagstuk ken betreffende de NederlandsIndo nesische Unie en Nieuw-Guinea (Irian). Gezamenlijk zal worden ge zocht naar een antwoord op de vraag, welke herziening van de basis der Ne derlandsIndonesische betrekking en voor beide landen aanvaardbaar «ou zijn. De resultaten van deze besprekingen, die een informeel karakter dragen, zullen voor zover mogelijk in de vorm van concrete (voor)-ontwerpen aan elk der beide regeringen worden aan geboden. Vertrouwd wordt, dat de besprekin gen in een hartelijke sfeer zullen wor den gehouden en een goede verhou ding en een vruchtbare samenwerking tussen beide landen zullen bevorderen De Nederlanders J^jET de leiding van de Nederlandse inter-departementale commissie zijn belast de staatssecretaris van buiten landse zaken, mr N. S. Blom en de staatssecretaris voor uniezaken en overzeese rijksdelen L. Gotzen. Als leden van de commissie zijn aan gewezen: mr C. L. W. Fock, secretaris generaal van het ministerie van alge mene zaken; dr P. J. A. Idenburg, raadsadviseur in algemene dienst bij het ministerie voor uniezaken en overzeese rijksdelen: mr G. E. baron Van Ittersum, chef van de directie Oost-Azie van het ministerie van bui tenlandse zaken; mr F. J. J. C. M. van Meerwijk, plv. thesaurier-generaal van het ministerie van financiën; de kolo nel van de generale staf C. J. Valk, sous-chef van de generale staf en J de Waard, hoofd van de afdeling In donesie en overzeese rijksdelen van het directoraat-generaal voor de bui tenlands-economische betrekkingen van het ministerie van economische zaken. Aan kapitein Carlsen werd geseind: „Uit naam van de Nederlandse rege ring bied ik u mijn oprechte geluk wensen aan met uw standvastigheid en moed, die de beste tradities van de zee onderhouden. Het Nederlandse volk, dat eeuwenlang een zeevarende natie is en de gevaren van de zee kent, volgde uw verrichtingen van uur tot uur met de grootste belangstelling en is gelukkig in de wetenschap, dat u thans in veilig heid bent. Het wenst u: „Goede Vaart en veel geluk voor de toekomst". Het telegram aan stuurman Dancy luidde: „Uw grote dapperheid, getoond bij uw pogingen om kapitein Carlsen en zijn „Flying Enterprise" te helpen, ver dient de grootste bewondering van het Nederlandse volk, dat reeds eeuwen lang de gevaren van de zee kent". (Zie verder elders in dit blad) algemene vergadering der Ver enigde Naties te Parijs heeft gis teren het westelijke voorstel voor een geleidelijke ontwapening en een binnen dertig dagen in te stellen ontwapenings commissie met 42 tegen vijf stemmen en zeven onthoudingen, definitief goed gekeurd. De vergadering sprak zich uit tegen het debat over de verwerping door de politieke commissie van de beschuldi ging van de Sowjetunie, volgens welke Amerika zich sch"ldig maakte aan aggressieve daden. Ook sprak zij zich De heer Jac. van Gent, ambtenaar bij de Rijksverkeersinspectie te Amster dam, heeft het denkbeeld geopperd, om enkele grachten in de hoofdstad droog te leggen en tot verkeersweg te bestem men. Hij is namelijk van mening, dat het verkeer in het hart van de stad moet kunnen komen en dat het Cen traalstation en het havengebied moeten aansluiten op het rökswegennet. De heer Van Gent heeft zich een nieuwe snelweg gedacht van Noord naar Zuid via de droog te leggen Gel dersekade, Kloveniersburgwal en Regu liersgracht. Het begin zou liggen bij de Schreierstoren met een aan- en afvoer- weg naar de Prins Hendrikkade MA Nederland en Frankrijk heeft thans ook West-Duitsland het plan-Schuman W geratificeerd. Gisteren nam de Bondsdag in derde lezing het verdrag voor een Europese steenkolen- en staalgemeenschap met 232 tegen 143 stemmen bij drie onthoudingen aan. De parlementaire behandeling van Schumans geestes kind in Belgie en Italië is begonnen. Luxemburg zal tot ratificatie overgaan als zulks door de andere landen is geschied. [)E socialisten en communisten stem den tegen. Sedert de stemming in tweede lezing is Adenauers meerder heid met acht stemmen toegenomen. Te elfder ure werd het plan n.1. ge steund door het Vluchtelingenblok. De «temming van gisteren vormde het slot van een debat van 31 uur, dat behou dens één incident rustig verliep. Dit incident vond plaats tijdens een redevoering van Adenauer. Op de voor de Bondsraad gereserveerde banken was dr. Franz Josef Furtwangler „landesminister" van het overwegend protestantse en sociaal-democratische Hessen, zogenaamd in diep gebed ver zonken, waarbjj hij voortdurend kruis jes sloeg. Afgevaardigden van de chr.- democratische partij riepen „schande lijk" en stormden als één man naar de banken van de Bondsraad, druk gesti culerend en opgewonden roepend naar dr. Furtwangler. De vergadering werd geschorst, waarna mededeling werd gedaan, dat het incident grondig zal worden onderzocht. UleeAti-eAj-cM Verwachting tot Zaterdagavond. Wisselende bewolking met enkele buien, waarvan sommige met ha gel. Krachtige tot matige Westelij ke tot Noordwestelijke wind Kou der. ZONDAG: Zon op 8.43, onder 16.54; Maan op 18.10. onder 9.43. MAANDAG: Zon op 8.43. onder 18.55; Maan op 19.23. onder 9.59 eveneens drooggelegd die is opgeno men in een Oost-Westverbinding. De Nieuwmarkt zou moeten verdwij nen. De gedempte gracht rondom het oude waaggebouw moet weer worden uitgediept en van op- en afritten voor zien. Aan het eind van de Kloveniers burgwal moet de weg via een tunnel onder de Amstel door duiken, om weer op te duiken in de eveneens drooggeleg de Reguliersgracht. Ook een toekomstige tunnel onder het IJ zou op de nieuwe weg kunnen aansluiten. De rest van het Damrak moet wor den gedempt, om een parkeerterrein voor de busverbindingen in de provin cie te worden. De bodediensten moeten worden verplaatst naar het Uilenburg en de Markengracht, vlak bij het naar het Westen te vergroten Oosterdok. De kosten van de weg van Schreierstoren naar Stadhouderskade worden geraamd op dertig millioen gulden. Die van de Oost-Westverbinding tussen de beide havengebieden van de stad Amsterdam via de Prins Hendrikkade en de Haar lemmer Houttuinen zijn niet bekend. De kansen, dat de aangekondigde na tionale premielening voor de woning bouw ad Z%%, waarvan de eerste tran che 25 millioen gulden zou bedragen, doorgaat, is gering te noemen. Dit wil echter niet zeggen, dat er geen premie- leningen komen. De vraag is thans nog, in welke vorm deze zullen worden ge goten. Aan de minister van volkshuis vesting en wederopbouw zal spoedig een definitief voorstel worden overhan digd, aldus verneemt het A.N.P. Minister-president dr. W. Drees is gisteravond met de KLM-Constellation „Maastricht" van Schiphol vertrokken voor zjjn onofficieel bezoek aan de Verenigde Staten. De premier werd onder meer uitgeleide gedaan door de vice minister-president mr. F. G. J. C. M. Teulings, de ministers mr. H. Mul- derije en prof. dr. P. Lieftinck. Het is de eerste maal, dat een Ne derlandse minister-president in functie een dergelijke reis naar Amerika maakt. Dr. Drees zeide voor zijn vertrek, dat men wel begrepen zal hebben, dat hij zich gedurende zijn veertiendaagse be zoek niet uitsluitend zal bezig houden met vraagstukken van politieke aard. De minister-president stelt er prijs op een eigen algemene indruk te krijgen en zal daartoe behalve met politieke figuren contact zoeken met vooraan staande personen uit het maatschappe lijk leven en vooral ook uit de vakbe weging. Voorts zal hij zich op de hoog te stellen van de toestanden in indus triële bedrijven en van de defensie inspanning in de Verenigde Staten. In Met een joviale -handzwaai nam Dr. Drees afscheid van de achter blijvers. rvE OLIFANTEN moeten wel een huid als een olifant hebben, nu ze zonder enig spoor van aandoening heb ben vernomen, dat er elk jaar tien duizend dikhuiden onder het vuur van ijverige jagers in de Belgische Congo sneuvelen. Naar schatting zijn er tus sen 1889 en 1950 niet minder dan 585000 olifanten geschoten en men neemt aan, dat er in de Belgische Congo nog slechts honderdduizend over zijn. Het aantal bokken, dat in Afrika geschoten is heeft men nog niet bekend gemaakt. n De gewezen opperbevelhebber der Duitse troepen op Kreta, generaal Alexander von Andre, die indertijd ter dood werd veroordeeld, is thans op vrije voeten gesteld, q Bij het puin ruimen in Keulen is een muur van vijf tig meter lengte blootgelegd, welke deel uitmaakte van het fort „Colonia Agrippina". waaruit Keulen zich heeft ontwikkeld. Men gelooft dat de muur eraan zal moeten geloven, in verband de wederopbouwplannen van de n In een Haags café is onlangs ruzie tussen de zonen van twee families met bierflessen biliart-mieue's er. asbakken uitgevochten. Alle zes deelnemers hadden bebloede kaken en verwarde haren en twee hunner moes ten naar een ziekenhuis worden ge bracht. Hoewel de politie zich belastte met het onderzoek naar de schuldigen, weigerde men over en weer een aan klacht in te dienen. „Me houwe onse met stad een „Je blauwe kruik of je leven.'" heibels in de famielje" zeiden de vech tersbazen. q In de werkplaatsen van John Brown en Co, een scheepswerf aan de Clyde in Engeland, draait mo menteel een gasturbine. Op zichzelf niets bijzonders, maar dit apparaat draait op turf. De constructeurs ver wachten geweldige resultaten van de machine, vooral op het gebied van de electriciteits-voorziening, g Dit nieuw tje hoeft u heus niet met een korreltje zout te nemen, want het is echt waar. In een aantal dorpjes bij Frederikstad (Noorwegen), heeft zich tijdens de stormen van de laatste dagen het zout uit de zee, in dikke lagen op de isola toren van het telefoonnet vastgezet. Het gevolg is, dat wanneer nu iemand opbelt, hij het gehele dorp aan de telefoon krijgt, g De directeur van de dierentuin uit St. Louis, die op een avond laat met zijn echtgenote thuis kwam, ontdekte, dat de bedden besla pen waren, al het aanwezige voedsel in huis, was vertrokken en dat de gor dijnen van de ramen waren verwij derd. Na lang zoeken vond men de gordijnen terug. Ze hingen voor de apenkooiDe deur van de kooi stond open. Washington hoopt dr. Drees president Truman en minister Acheson te ont moeten. Op een desbetreffende vraag zeide dr. Drees, dat hij uiteraard bij zijn besprekingen in Washington niet zal afwijken van de zienswijze, die de regering heeft ten aanzien van ons aandeel in de Europese verdediging. Dr. Drees besloot met te zeggen, dat zijns inziens zijn reis zal bijdragen tot verduidelijking van de wederzijdse standpunten der beide landen. Gisteravond omstreeks half zeven hebben twee onbekende mannen een 63-jarige horlogehandelaar in een por tiek in de Johannes Verhulststraat te Amsterdam, waar deze man woonde, neergeslagen. Zjj hebben een bruin le ren koffertje, dat hij bij zich had, ge roofd. Dit koffertje bevatte echter geen kostbare horloges of geld, zoals zij vermoedelijk veronderstelden, maar slechts een lege thermosfles. Tegenover de politie heeft het slacht offer, dat niet ernstig werd gewond, verklaard: „Ik kwam omstreeks half zeven zoals vrijwel iedere avond, in het portiek van mijn woning. Daar stond een man die mij om vuur vroeg. Daar ik zelf niet rook had ik geen vuur bij mij. Toen ik hem dit uitlegde, kreeg ik van een andere man, die ik zo gauw niet had gezien, een slag op mijn hoofd. Ik raakte versufd, maar kon toch nog aan mijn huis aanbellen" Het enige wat hij omtrent de mannen kon zeggen, was dat zij vermoedelijk 20 tot 30 jaar oud zijn. De klap is waarschijnlijk gegeven met een met zand gevulde zak. De derde dag van de Belgische re geringscrisis is verlopen zonder dat zich nieuwe aspecten hebben voorge daan. Alvorens zjjn consultaties van daag voort te zetten, zou de vorst Paul van Zeeland willen ontvangen, om met hem van gedachten te wisselen over de Europese vraagstukken. In politieke kringen verheugt men zich er over, dat de koning niet alleen de voorzitters van kamer en senaat heeft ontvangen, doch ook de leiders der drie traditionele partijen heeft ge raadpleegd. Opgemerkt wordt, dat de vorst zich van de consultatie der partij leiders had kunnen onthouden, daar het hier om een ontslagaanvrage gaat van een homogeen-katholieke regering bui ten het parlement om. Door aldus te handelen heeft de koning van zijn be langstelling blijk willen geven voor alle nuances van het politieke leven. uit tegen het Nederlandse verzoek om het rapport van de juridische commis sie over multilaterale verdragen te be spreken. Een Tsjechisch amendement, dat het westerse plan en het Sowjet-plan naar de ontwapeningscommissie wilde ver wijzen, werd verworpen. iflgj JULES MOCH Jules Moch zei het te betreuren, dat Wysjinski „zijn grote talent" had ge bruikt voor de verdediging van het verbod der atoomwapens zonder te voorzien in een „waterdicht" controle stelsel. Moch zei zelf vóór gestemd te hebben daar Frankrijk nooit de hoop had opgegeven, dat de wijsheid van de mens eens naar vrede zou leiden. Jessup noemde de instelling van de nieuwe commissie een belangrijke stap naar de vrede. D6 Amerikaanse rege ring zou volgens hem in de commissie gespecificeerde voorstellen indienen, o.m. ten aanzien van onthulling van de sterkte der bewapening en maatregelen teneinde het verbod van het atoom wapen te verzekeren. (Van onze Haagse redacteur) ||OEWEL ons land er in het najaar van 1951 wat de huisbrandvoorzie ning betreft alesbehalve rooskleurig voor stond, blijkt thans, dat er geen ernstige moeilijkheden gerezen zjjn De voorziening verloopt zo vernemen wjj veel gunstiger dan men verwacht had Daartoe hebben de weersomstan digheden niet weinig bijgedragen. Tot nu toe is namelijk nog geen sprake ge weest van een felle koude. Wanneer wij op deze manier de winter blijven door kwakkelen, dan behoeft geen enkele stagnatie gevreesd te worden. De import van kolei* waarvan ons land in sterke mate afhankelijk is, toont een gunstig aspect. Het komt zelfs hier en daar voor, dat kolenhandelaren voor afzetmoeilijkheden zitten! Daar aan kan echter, behalve de zachte win ter. ook debet zijn de smalle beurs, waaruit tegenwoordig in ontelbare ge zinnen het noodzakelijke levensonder houd moet worden aangeschaft. Naar te Londen verluidt, heeft de „Raad der wijzen" van het Atlantisch Pact de volgende raming gemaakt voor de defensiebehoeften van dit Pact over de jaren 1952, '53 en '54: De Pactlanden in Europa 74.000.000.000 dollar, Amerika en Canada 150.000.000.000 dollar. De Westduitse bondskanselier Kon rad Adenauer heeft gisteren in de Bondsdag meegedeeld, dat hij dit voor jaar naar Washington zal gaan. Van ambtelijke zijde is berekend, dat de regeringscrisis Frankrijk een mil liard francs per dag kost, het zelfde bedrag, dat Marianne dagelijks be steedt voor de oorlogvoering in Indo- China. Het verlies wordt veroorzaakt doordat de volksvertegenwoordiging de wetsontwerpen, die voorzagen in staatsinkomsten voor 1952 (o.m. belas tingen), niet heeft goedgekeurd. De inkomsten van de Franse staat zijn nu gebaseerd op fiscale en andere maat regelen van 1951 en vorige jaren, doch de uitgaven geschieden overeenkomstig het hoger liggende peil van 1952. Nadat Delbos gisteren de informatie ve opdracht tot de vorming van een nieuwe Franse regering had geweigerd, is thans de 43-jarige Edgar Faure, de Franse aanklager in het proces van Neurenberg, verzocht de mogelijkheden tot de samenstelling van een kabinet te overwegen. Faure, oud-juridisch adviseur van De Gaulle in het natio nale bevrijdingscomité en minister van Justitie in het vorige kabinet, heeft de opdracht aanvaard. Hij zal Maandag uitsluitsel geven. Faure spreekt vloei end Russisch.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1