HOLLAND FESTIVAL BELOOFT VEEL ARTISTIEKE VREUGDE iNare dagen Pint. Pam en Pom in Zwitserland Kappie srtïur.jtASJS! JIMMY BROWN AL AUTORENNER I WEK DE GAL IN UW LEVER OP P' V' •Vv IS Ondanks de intrekking der subsidie door de gemeente Amsterdam St Griepbestryding mei 4 middelen tegelijk! Chefarine ,4 Interdepartementale adviescommissie inzake Indonesië en Nieuw-Guinea In de greep van de Woestijn U(My.uw~od Er wordt thans meer propaganda gemaakt Het Radioprogramma Elk tablet Chelarine „4" bevat 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baal brachten. MARJORIE VERNON ■HiniiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiininiiiiRiiHHHiiHnBniiiHinBiHnHii Drie Britten te Berlijn in arrest Generaal eisi hun vrijlating NIEUWE URANIUMMIJN IN CANADA op weg naar Gewonde Koreastrijders op Valkenburg geland Nederlandse peloton in Korea oogstte veel roem Nieuwe gouverneur van Singapore benoemd I 48. Ja, alle deelnemende racewagens waren de strijd om de Grand Prix de Monaco begonnen, allebehalve de twee Meteoors, die als aan de grond genageld waren blijven staan. De toe schouwers op de tribune zagen twee coureurs met zenuwachtige haast onder hun motorkappen duiken, waar hun handen allerlei geheimzinnige bewegin gen maakten. Het waren meneer Gie bel en Jimmy Brown, die met bleke gezichten probeerden de schade te her stellen, die misdadige handen aan hun motoren hadden toegebracht. Jimmy werkte snel en zwijgend, maar meneer Giebel was een beroerte nabij. Hij schold op alles en iedereen, doch zijn woede bereikte haar hoogtepunt toen hij eensklaps Dorus Draadnagel naast zich zag opduiken, die met een onschul dig gezicht kwam vragen wat er aan haperde. „Schurk!", schreeuwde me neer Giebel. „Schavuit! Hoe durf je nog onder mijn ogen te komen. Dat heb jij ons geleverd!" ,,M-m-meneer.., stamelde de monteur, maar hij kreeg niet eens gelegenheid zijn zin al te maken, want meneer Giebel had Dorus Draadnagel zo'n fenomenale schop tegen diens achterwerk gegeven, dat deze met een grote boog door de lucht vloog en midden in het tentje van de heren rondentellers terecht kwam. Het publiek applaudisseerde geestdriftig. U molt morgen» „kiplekker* nit bed springen. Uk* dag moet uw lever een liter gal t» uw Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doe» stromen. Eist Carter LevernUletjea. (Advertentie. Ing. Med.) r n :3« H DOBBELMANN lekker mem* (Advertentie, Ing. Med.) (Van onze Haagse redacteur). JJ[ET Holland Festival, dat nu al enige jaren de artistieke naam van Neder land in den vreemde hoog houdt, zal deze zomer van 5 Juni tot 4 Juli de aandacht van kunstminnende landgenoten en buitenlanders vragen. Een ogen blik heeft het erop geleken, dat het niet zou kunnen doorgaan, doordat Am sterdam niet langer bereid is het Festival te subsidiëren. In de hoofdstad had men graag het gehele festival onder de naam Amsterdam-Festival aan zich getrokken. Doch het bestuur, dat yan oordeel is, dat ons kleine land het best als eenheid naar buiten kan treden, heeft zijn pogingen om het muziekfestival onder de bekend geworden naam Holland Festival te behouden ondanks het gemis van het Amsterdamse subsidie met succes bekroond gezien. Symphonie van Mahler, Stravinsky's „Sacre du Printemp»" en „Symphonie des Psaumes". Wat de Nederlandse Opera betreft, i? gedacht aan uitvoeringen van Je- nufa. Un ballo in maschera en Philo- mela. Als bijzondere bijdrage is het plan opgevat op één avond twee moderne werken als premières uit te brengen, waarvan als eerste Stravinsky's Le Rossignol en als tweede Bartok's Blaauwbaard. Als dirigenten zullen worden uitgenodigd Rafael Kubelik, Vittorio Gui, Paul Pella en Charles Bruck, terwijl het in de bedoeling ligt, evenals in vorige jaren, voor enkele van deze opvoeringen enige buiten landse zangers en zangeressen te in viteren. De Nederlandse Bachvereniging zal Bach's Hohe Messe in de Grote Kerk te Naarden uitvoeren. Voorts zijn er besprekingen gaande omtrent een uit voering van de Nederlandse Bachver eniging in de St. Jan's kerk te Gouda. Werken van Obrecht en diens tijd genoten zullen worden uitgevoerd door het Nederlands Kamerkoor onder lei ding van Felix de Nobel en het ensem ble Pro Musica Antiqua uit Brussel onder leiding van Safford Cape. Men verwacht, dat ook het Koor der Mij. tot Bevordering der Toonkunst, afde ling Den Haag, en het koor van de Nederlandse Radio-Unie in het pro gramma zullen worden betrokken. J^ORT geleden is in Genève een in ternationale organisatie opgericht ter coördinatie van de verschillende landelijke festivals, welke organisatie binnenkort een brochure zal uitgeven, waarin al de festivals, die deze zomer in diverse landen gehouden worden, vermeld staan. Nederland mag daarin ook al uit propagandistisch oog punt niet ontbreken. Daar komt bij, dat het Holland Festival in het bui tenland, o.a. in Amerika, grote be kendheid heeft verworven en dus veel buitenlandse bezoekers verwacht kun nen worden. In Den Haag stelt men pogingen in het werk om te komen tot de oprichting van een Festivalclub en van een comité, dat zal moeten trach ten de gehele burgert! bij het Festival te betrekken. Aangenomen mag wor den, dat de Haagse gemeenteraad de gelden voor een aanzienlijk subsidie zal voteren. Uiteraard is het programma nog slechts schematisch vastgesteld. Enige Onderdelen daarvan, die reeds een tra ditioneel karakter hebben verkregen, zullen in het Holland Festival 1952 gecontinueerd worden, zoals de uit voeringen van de Hohe Messe in de Grote Kerk te Naarden en het Kerk- eoncert te Gouda; gehoopt wordt, dat de Nederlandse Comedie wederom de Elckerlyc en, evenals in 1951, een Griekse tragedie zal opvoeren. Twee belangrijke data zullen in het Holland Festival 1952 op bijzondere Wijze gememoreerd worden. Het „Obrecht-Comité" stelt zich voor een reeks concerten te geven ter herden king van het geboorte jaar van Jacob Obrecht in 1452 (welke datum welis waar omstreden is). Igor Stravinsky hoopt in Juni 1952 zijn 70e verjaardag te vieren. Aan zijn oeuvre zal ruimschoots aandacht wor den besteed in de symphonie-concerten, balletuitvoeringen, operavoorstellingen en kamermuziek-concerten. Nederlandse premières. J-JF7T programma zal voorts een aan tal Nederlandse werken - waaronder enkele premières omvatten. In het Kurhaus te Scheveningen zullen elf orkest-concerten worden gegeven, waarvan zes door 't Residentie-orkest en vijf door het Concertgebouworkest. De concerten van het Residentie orkest zullen behalve door de dirigent van dit orkest Willem van Otterloo, door enkele gastdirigenten worden ge leid. Onderhandelingen hieromtrent Zijn thans gaande met o.a. Leopold Stokowski, Guido Cantelli, Leonard Bernstein. De concerten van het Con certgebouworkest zullen onder leiding staan van Bruno Walter Rafael Ku belik, Eduard van Beinum, Otto Klem- perer en Pierre Monteux De program ma's omvatten onder meer: de Vierde f Verdrijf de periodieke pijnen |p j" dat lome, lusteloze gevoel. afdoend meteen paar. Hoewel de Kamermuziek-plannen zich nog in een praematuur stadium bevinden, kan worden medegedeeld, dat het Nieuw Hollands Strijkkwartet in het Holland Festival zal optreden. Bijzondere balletvoorstellingen. \\TAT de afdeling ballet aangaat, mag thans als vrijwel zeker worden genoemd, dat het New York City Bal let onder leiding van George Balan- chine in het Holland Festival een aan tal voorstellingen in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen in Den Haag zal geven. Aan de muzikale verzorging van de balletuitvoeringen zal bijzondere aan dacht worden besteed. Gehoopt wordt dat voor twee speciale uitvoeringen van dit ballet de medewerking zal worden verkregen van het Residentie Orkest. De Nederlandse Comedie zal ver moedelijk een Griekse tragedie onder regie van Johan de Meester in het Festival opvoeren. De Haagse Comedie zal eveneens een belangrijke première in het Holland Festival opvoeren. Het is niet uitgesloten, dat ook nog enkele tentoonstellingen gehouden zullen worden. DONDERDAG 17 JANUARI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Gram.muziek. 9.30 De Groenteman. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram.muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Amusementsmuziek. 12.00 Kamer koor en orgel. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Amusementsmuziek. 12.00 Kamer koor en orgel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram.muziek. ft.50 Financieel weekover zicht. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram.muziek. 13.20 Metropole-orkest. 13.55 U kunt het geloven of niet. 14.40 „Stop dat lek", causerie. 14.15 Gram. muziek. 14.25 Tuinbouwpraatje. 15.35 Pianorecital. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Amusementsmuziek. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.40 Orgelspel. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Avro- allerlei. 19.15 Orkestconcert. 19.40 Rubriek van Kunst en Cultuur. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.10 Concertgebouworkest en solisten. 21.30 „Wat er aan vast zit", samenspraak. 21.55 Gram.muziek. 22.25 Gevarieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30 Zang en piano. 23.4524.00 Gram.muziek. HILVERSUM n, 298 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed en Liturgische kalender. 7.30 Zenderslui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huis vrouw. 9.40 Gram.muziek. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor en orgel. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. (12.3012.33 Land- en Tuinbouwmededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Pianospel. 13.35 Viool en piano. 14.00 Gram.muziek. 14.30 Vocaal ensemble. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram.muziek. 15.30 Strijkkwartet. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.40 „Op de stelling". 18.50 Leger des Heilsmuziek. 19.05 „Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord". 19.20 Verzoek programma. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weersberichten. 20.10 Gevarieerd pro gramma. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Gram.muziek. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 2,3.1524.00 Gram.muziek. 44. Paul en Ina hadden zo het idee, dat Pim, Pam en Pom niet veel van het spoorzoeken afwisten. Maar daarin hadden zij zich toch lelijk vergist. Maar ja, zij wisten ook niet, welke be roemde honden zij eigenlijk op visite hadden. Honden, die niet alleen voet sporen, maar zelfs rovers hadden op gespoord. Pom en Pam, die er samen op uitgetrokken waren, hadden dan ook helemaal geen moeite om het spoor van Paultje te volgen. Ook niet, toen het spoor bij de rotswand plotseling ophield. „Hij denkt zeker, dat wy hem hier niet volgen kunnen", zei Pom grinnekend tot zijn broertje. ,,K„m Pam, dat zullen wij hem wel even an- ders leren. Per slot van rekening heb. ben we niet voor niets klimmen ge. leerd in Afrika". En dus klommen zjj ook tegen de rots op. En ja hoor, nau welijks was Pom de eerste verhoging opgeklommen of hij zag het voetspoor van Paul zeer duidelijk in de sneeuw staan. „Nou, wat zeg ik je! Hij is hier langs gegaan Kom broer, we zuilen hem volgen. Dan zul je hem straks grote ogen zien opzetten. We zullen hem eens laten zien, dat wij Hollander» ook spoor kunnen zoeken". BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET cCoeé i4Aotic£esieM.f (Advertentie. Ing. Med.) In de Staatscourant van Maandag 14 Januari is opgenomen het besluit va® de minister van Algemene Zaken, dr. W. Drees, tot het instellen van een Inter departementale commissie, welke in overleg zal treden met de onder leiding van prof. dr. Raden Supomo staande missie van de Repnbliek Indonesië. Onder, zocht zal worden, of ter vervanging van de Nederlands-Indonesische Unie een voor Nederland en Indonesië aanvaardbare nieuwe basis voor de verhouding tussen beide landen kan worden gevonden. Voorts zal het vraagstuk Nieuw* Guinea worden besproken. Nieuwe basis voor verhouding mei Indonesië Met de leiding van de interdeparte mentale commissie, die te zijner tijd rapport moet uitbrengen aan de Rege ring, zijn de staats-secretarissen mr. N. S. Blom (Buitenlandse Zaken) en L. Götzen (Uniezaken en Overzeese Rijks delen) belast. Als leden werden aange wezen mr. C. L. W. Fock, secretaris generaal van het ministerie van Alge mene Zaken, dr. P. J. A. Idenburg, raadadviseur bij het ministerie voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, mr. G. E. baron van Ittersum, chef van de directie Oost-Azië van het ministe rie van Buitenlandse Zaken, mr. F. J. J. C. M. van Meerwijk, pl.v. thesaurier- generaal van het ministerie van Finan ciën, de kolonel C. J. Valk, sous-chef van de Generale Staf en de heer J. de Waard, hoofd van de afdeling Indone sië van het ministerie van Economische Zaken. Voorts werd een aantal adviseurs be noemd, o.w. de kapitein ter zee A. J. M. Giel, directeur Zakelijk Beheer van het ministerie van Marine. door: (Advertentie, Ing. Med.) (9 „Het lijkt zo onwerkelijk!" Mara Denley zat in de opening van haar tent en keek uit over de zilveren woestijn. De Afrikaanse maan zeilde in een zee van melkachtig opaal en als zwarte kant stak het silhouet van een eenzame palmboom er tegen af. Daar onder lag de maanblanke woestijn en zijn grote duinen waren als de bevro ren golven van een deinende zee. Een zaamheid; dat was de voornaamste oorzaak van de machtige betovering die ervan uitging, een eenzaamheid die te groot en te dreigend was voor woorden of begrip. Ook was er iets van eeuwige oerkracht in; in zo'n nacht van barbaarse pracht kon men die oerkracht als een reusachtige pols slag vlak onder de oppervlakte van de aarde haast voelen. Mara had die woorden in een zachte fluister tot zichzelf gesproken, als durfde ze deze mystieke stilte niet te verstoren. De vorige avond de eer ste na hun vertrek uit El Munreh was ze te moe geweest om voor iets anders aandacht te hebben, behalve om zo spoedig mogelijk in haar tent te kruipen en te gaan slapen. Maar reeds had de betovering van de woes tijn haar te pakken; reeds was ze in een geheimzinnige, betoverende greep. Wat zou haar te wachten staan avonturen, gevaren, ontberingen, ze wist het biet en kon het niet raden. Ze wist alleen dat ze oneindig tevre den wasEr woelde echter een vraag door haar hoofd. Wat zou er gaan gebeuren als juffrouw Frask wer kelijk de moordenaar van haar broer op het spoor kwam? Duizend maal ai had ze willen vragen; „Maar wat bent u van plan te doen?" Ze kende echter de tegenzin van de schrijfster voor al les wat naar nieuwsgierigheid zweem de en dus zat er niets anders op dan te zwijgen. Wat er echter ook ging ge beuren, ze zou er geen spijt van heb ben. Wat ze nu beleefde was dat dub bel en dwars waard. Een paar meter verder zat Jane Frask alleen in haar tent te schrijven; maar Mara zou hogelijk verbaasd zijn geweest als ze de gedachten van de schrijfster had kunnen lezen.' „Een knappe nietsnut", sprak ze bij zichzelf. „Ik wist dat hij niet deugde, zodra ik hem zag. Als hij hersens had, zou hy daar wel gebruik van maken.... Ar me Mara! Ik vrees, dat haar nog een hoop verdriet en desillusies te wach ten staan. Maar ik hoop niet dat hy my ook zal teleurstellen door zich goed te gedragen". Na deze duistere en ondoorgronde lijke opmerking stak juffrouw Frask een sigaret op en rookte nadenkend. „Dit tochtje zal hem echter in zyn ware gedaante vertonen. Het verbaast me dat een meisje met haar gezond verstand en intellect hem niet door heeft, maar haar type valt altijd op de verkeerde. Gelukkig voor haar dat ik hem vanaf het begin doorzag. Het is zo duideiyk als glas! Die verloving met haar begon hem te vervelen en hij had geen lust om die voort te zetten. Maar toen hy haar foto in de kranten zag en merkte dat ik haar min of meer had geadop teerd zag hy mogelijkheden. Een oude vryster van middelbare leeftijd, die bulkt van het geld die zou best alles aan dit meisje kunnen nalaten". Juf frouw Frask blies voorzichtig een krin getje rook in de lucht en glimlachte eigenaardig. „Wel! Ik vind het naar dat die arme Mara verdriet en desillusies zal moeten beleven, maar het is veel beter dat dat nu gebeurt dan wanneer het te laat is. Er is niets zo verschrik kelijk als een ongelukkig huwelyk en als zijn vrouw zou ze dood-ongelukkig zijn. Als die knappe blonde jongeling de ware reden voor myn uitnodiging eens kon raden! maar hij is er heilig van overtuigd dat ik net als alle andere vrouwen voor zyn charmes ben be zweken". Juffrouw Frask stond op en rekte haar stevige armen. De woestyn zou Gary Cromer wel leren.... Maar terwyl de gouden dagen voort gleden en ze op hun gemak verder reisden, zou niemand iets op hun bege leider hebben kunnen aanmerken. De Britse commandant te Berlijn, heeft de stafchef van het Russische Ie- ger in Oost-Duitsland, generaal S. P. Ivanof, verzocht drie Britten vrij te laten, die afgelopen Zaterdag zyn ge. arresteerd en hun auto terug te geren. De drie mannen de „producer" by het gezelschap van Gracie Fields, dat een tournee door West-Duitsland maakt een medewerker van radio Luxemburg en hun militaire chauffeur waren met een auto op weg van Beriyn naar West-Duitsland, maar zouden onder weg zyn verdwaald. In Canada zal spoedig een nieuwe uraniummijn in exploitatie worden genomen en wel te Beaverlodge, 800 km ten Zuiden van het Grote Beren meer. Een zeer belangrijke uranium- laag is reeds in exploitatie te Port Radium, aan het Grote Berenmeer dicht by de Poolcirkel. Deskundigen zijn van mening, dat deze laag kan voorzien in de behoefte van Amerika en Canada en dat de nieuwe myn van Beaverlodge de uraniumproductie van Canada even belangryk als die van Belgisch Congo zal maken. 56. „Laat eens gauw kyken, waar hy vandaan komt!" ging het oude mannetje voort, terwyl hy met greti ge handen de kaart aanpakte en die ging bestuderen. „Ha, eindelyk eentje uit Doempa Loempa!" Maar Kappie luisterde al niet meer. Er was ineens een plannetje in zyn hoofd opgekomen en voordat de maat wist, wat er gebeurde, werd hy door Kappie aan zyn arm mee naar buiten gesleurd. „Kom mee, klont! Dit is ja onze xans!" schreeuwde Kappie hem toe, terwyl hy met een hygende Maat ach ter zich aan in de richting van het luchtschip holde. „Hé, hé! Wat moet dat!" schreeuw de de postbode die plotseling onraad rook en er nu hard achteraan rende. Al hollende legde Kappie hem de zaak zo goed mogelyk uit en zei, dat het van het hoogste belang was, dat W La!tTfr VMl Tro1 terugvonden zekerde J? p^odT ïj nen in de gondel dne Gistermiddag zijn vyf gewonde Ko rea vrijwilligers-op het vliegveld Val kenburg aangekomen. Zy werden na mens de minister van Oorlog en d# chef van de generale staf toegespro ken door generaal-majoor J. R. H. La- gas. Namens de inspecteur-generaal van dp Kon. Landmacht sprak kapitein w. Erdmann. Namens de waarnemend commandant van het regiment „Van Heutsz" reikte kapitein L. Schmelzer de teruggekeerden het kruis voor Recht en Vrijheid uit. Een aantal zeer hoge Amerikaanse onderscheidingen is een Nederlands peloton van de A-compagnie in Korea ten deel gevallen toen het onder zwaar vijandelijk vuur zyn opdracht om krijgsgevangenen te maken feilloos uit voerde. Deze actie die was onderno men omdat de staf te weinig inlich tingen had over de vyandeiyke linies, kostte de Nederlanders een dode, een vermiste en 13 gewonden. De koloniale secretaris van Hong kong, John Fearns Nicoll, is benoemd °t gouverneur en opperbevelhebber van Singapore, als opvolger van sir Franklin Charles Gimson. PATTONTANKS VOOR BELG 18 n e®rste Pattontanks voor Belgi* zuilen Donderdag te Antwerpen aan- men. Zij zyn bestemd voor de eërste n er£e,i]]ieer(je school, waar Belgen» Denenen Ned e rl a n d er s met het j Amerikaanse materieel ver- irouwd gemaakt zullen worden. De tenks wegen 43 ton en zifn uitgerust een 90 m.m.-kanon. HERSENGYMNASTIEK OPLOSSING ter. Dl Brlt Rand°lph Turpin; 2. Llplet- ner P' m' f- v WJ 3. Pair; 4. Ken- S.h ïr 0ud<> Geschriften; 5. Joliann - ach; 6 Tot de paoeg.nlenfamille: rdo d» Vinei; 8 Schapevaeht. RoW.ancd* wo1 afge.cl.oren; 9. Sir Kravchenko.S B*den P°we,li -

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 4