ns meisje zwierf door Israël 0 Rondom de groene iafel LE.I. stelt een onderzoek in naar het arbeidsaanbod in de landbouw Dag en nacht werkt men aan opbouw f 12.50 en f 26.50 mbDUhSlUAAJ 79 Anna Paulowna is op 28 Januari aan de beurf Dokter Veenis sprak voor Plattelandsvrouwen Zaalforum had veel belang stelling Groenten geteeld zonder vergunning Heiliging van het dagelijks leven EEN JONGE STAAT iN HET OUDE LAND Wieringen Opnieuw spanning in de bridgecompetitie Julianadorp Werktuigenvereniging voor julianadorp „Micro-organisme" Callantsoog Ad. Vermeulen komt spreken 't Zand Zijper damclub De Schager markt VRIJDAG 18 JANTART 1951. Het Landbouw Economisch Instituut Is thans met zijn onderzoek naar het arbeidsaanbod in de landbouw begon nen. Zoals bekend zou in de maand Januari o.a. het onderzoek plaats heb ben in een aantal gemeenten in de provincie Noordholland, waarvan An na Paulowna één van de voornaamste is. Niet alleen omdat het een grote gemeente is waar veel landarbeiders voorkomen, maar ook omdat ze gele gen is dicht bij de Wieringermeer, die steeds neiging heeft landarbeiders uit de omringende gebieden naar zich toe te trekken. Voor de boeren en de land arbeiders in de gemeente Anna Pau lowna is dit onderzoek daarom al van bijzonder belang. Maandag 28 Januari zullen de verte genwoordigers van het L.E.I. in Anna Het was geen groot aantal dames, dat jnevr. Grootes op de maandelijkse bij eenkomst van de afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen welkom kon heten. Mevr. Vethman las het verslag over de Kerstavond en mej. A. Waiboer bracht op humoristische wijze uitge breid verslag uit van de algemene ver gadering te Utrecht, waarna enige me dedelingen volgden. Het bestuur adviseerde bij de keuze van een secretaresse, als opvolgster van Irievr. Vethman, zich te bepalen tot leden uit de Oostpolder. Medewerking werd gevraagd voor speldjesverkoop en het innen van gelden op lijsten voor de bouw van 21 woningen. De Chr. Ver eniging van lijders aan vallende ziekten dankte voor hetgeen met kerstmis was geschonken. Bondslepeltjes zijn te koop f 0.75, de verzilverde a f 1.75. Aan de afdeling van de Holl. Mij. v. Land bouw is ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan een map aangeboden, die door mej. A. Waiboer met leer was be kleed. Hierna hield dokter Veenis een lezing over Rheumatiek. Hij vertelde, dat in ons natte en koude land velen aan deze ziekte lijden (20% tegen 4% aan t.b.c.) Pas de laatste 30 jaar wordt er eigen lijk aandacht aan besteed. Van wezen en aard der ziekte is ook nog weinig bekend, al is de kennis omtrent het ontstaan en het ziektebeeld wel enigs zins verruimd. Vooral dokter Jan van Bremen heeft de ziekte intensief bestu deerd. Ook in Amerika toont men er meer belangstelling voor. Rheumatiek is een ontstekingsproces, dat niet tot verettering overgaat. Het ls een pijnlijke ziekte, waarbij de gif stoffen zich in het bloed verspreiden. Ook kinderen kunnen aan acute Theu- matiek lijden. Dokter Veenis besprak de verschil lende soorten rheumatiek en gaf aan hoe men kan trachten er voor gevrij waard te blijven: o.m. door warm ge kleed te gaan, te wonen in droge hui zen en te slapen in vèrwarmde kamers. De lezing werd met grote belangstel ling gevolgd en het was voor de leden zeker een heel leerzame avond. Mevr. Grootes dankte namens allen dokter Veenis, die zich ondanks zijn drukke •werkzaamheden, toch beschikbaar had gesteld om deze spreekbeurt te ver vullen. Leden van het NW, de PvdA en de VARA kwamen voor een „zaalforum"- avond bij de heer De Boer bijeen. Het forum vóór de pauze werd gevormd door de heren Joh. Oltmans, voorzit ter, mr. H. Jonker, A. de Boer, P. Glim. Leegwater en mej. T. Schuiling, er na door de heren mr. Jonker, voorzitter. Dekker, Oudshoorn, Oltmans, Stins en Schra. Jammer was, dat in 't begin, ondanks hetgeen in het openingswoord was ge zegd, de bedoeling van de avond met door iedereen werd begrepen en vra gen werden gesteld, die alleen kor - weg met een juridisch gefundeerd ant- woord kon,den worden afgedaan. stens kon gezegd worden, hoe men het *t toe te passen wetsartikel waardeert, maar verschil van mening over de op lossing van de zaak waarom het ging. kon hierbij niet bestaan. En dat is de bedoeling nu juist wel Het horen van de mening van verschillende personen over eenzelfde zaak van algemeen be lang kan voor iedereen, ook voor de forumleden zelf, verhelderend werken. Nu alle aanwezigen van één richting waren, konden behalve algemene, oo politieke onderwerpen worden aange roerd, wat anders o.i. ook geen aanbe veling verdient, daar ze meestal te veel tijd vragen en geen debat kan V°Vragen over vrouwenarbeid in de landbouw, het Atlantisch Pact en de kosten ervan: het niet verlenen van steun aan jeugdige werkl° ambtenaren verbod; belangsteUmg van de jeugd voor politiek- en cultu^ reel leven; sport niet op Zondag verband daarmee de vrije Zat"d*®' reactie op de overeenstemming tussen KVP en de groep Steenbergen. m nationale economische ™^reg^_ vóór internationale gaan of omge*^_ overwerk en loonbelasting gaven leiding tot het houden van interessante beschouwingen. k De avond in z'n geheel was dan ook Zó dat de heer L Schra deze in zn sluitingswoord geslaagd kon noemen. Paulowna beginnen en hun werk daar zal waarschijnlijk duren tot en met .J>de^g Januari. Het is onmoge- "V, In deze uitgebreide gemeente mot va^elders '8 avonds een bespreking hebben voor het invullen van de enquêtelijst. Daarom rekent het L.E.I. er op, dat de werkgevers hun arbei- t ii overdag in de gelegenheid zullen stellen een bespreking met de mensen van het L.E.I. te hebben. Dit zal per arbeider 1 of 1% uur kosten. Het is ?e wer^zaamheden nog niet zover, dat de boeren hiertegen geen bezwaar mist zouden kunnen worden in het belang van het onderzoek. Het L.E.I meent dan ook te mogen verwachten, dat de bieren hiertegen geen bezwaar rullen hebben, vooral omdat zij in de drukke tijd herhaaldelijk 'ervaren hoe lastig het voor hen is dat er geen juist inzicht in het arbeidsaanbod bestaat. De veehouder G. v. D. uit Anna Pau lowna had gedurende vele jaren zonder vergunning aardbeien en een aantal soorten groente voor de verkoop ge teeld. In het jaar 1951 zou de opbrengst van deze clandestiene teelt omstreeks f 1200 hebben bedragen. Hiervoor had verdachte zich gistermiddag voor de economische politierechter te Alkmaar, mr. P. M. J. Nolet, te verantwoorden. De officier van Justitie, mr. dr. J. M. Vellinga, meende, dat verdachte bij aanvraag voor de aardbeien waarschijn lijk wel een vergunning zou hebben ge kregen, maar voor de groenten zeker niet. Spreker was van mening, dat men zich aan de bestaande regelingen heeft te houden en eiste f 260 of 30 dagen. De politierechter wilde echter rekening houden met de minder rooskleurige financiële toestand van verdachte. Hij veroordeelde hem tot f 150 of 30 dagen. Ds. Mietes van Amsterdam sprak voor de afdeling van de Nea. Chr. Vrouwenbond over: Het dagelijks le ven geheiligd. Spreker ving aan met te betogen, dat het spreekwoord: een pro feet wordt niet in eigen vaderland ge- eerd, ook op Jezus van toepassing is. Het was vroeger al net als nu: eikaars doopceel lichten en roddelen. Wat voor goeds kan daaruit voortkomen? Dertig jaren van zijn leven ging Jezus op in de massa. Maar het was geen ver loren leven, omdat het verbonden was aan een hoger doel. Zo kan ook ieder zijn dagelijks leven heiligen. Christus was ook slechts timmerman en men behoeft niet rijk of voornaam te we zen om iets goeds tot stand te brengen, het komt er slechts op aan of men ook het eenvoudigste werk met liefde doet. Dat geeft bevrediging en wie zó werkt, toont de wereld een gezicht waar vrede op rust. Ieder heeft het werk te doen waarvoor hij gesteld is en wanneer het in getrouwheid wordt gedaan, wordt het ook geheiligd. Schone dingen ko men veelal niet tot stand eer eenvou dige werkers er de grondslagen voor gelegd hebben en wat nietig is in het oog van de mens, kan groot zijn voor God, want Hij ziet het hart aan. Alles wat gedaan wordt uit liefde tot Jezus behoudt zijn waarde en wanneer werken en daden geschieden in over gave aan God, zegt men ook voor het dagelijks leven: Uw genade is mij ge noeg. Mevr. Rutgers dankte de spreker voor zijn mooie, leerzame lezing. Na enige gedachtenwisseling, mededelin gen over de volgende bijeenkomst en de Avondzang sloot ds. Mietes met dankgebed. HUISVLUTTENTOONSTELLING OP 6, 7 EN 8 MAART De huisvlijttentoonstelling, waarvoor de inzending open staat tot 1 Maart, wordt op 6. 7 en 8 Maart in het Vei linggebouw te Breezand gehouden. Het probleem, dat mr. Jonker In de ^vergadering van de raad van A.-Pau- owna ln een magistraal betoog aan de orde stelde, is een probleem, dat voor tal van gemeenten verontrustend is. Bijkans alle gemeenten die een agrari sche Inslag hebben ritten er mee te worstelen en alle gemeentebesturen zien als een berg op tegen de datum van de eerste Maart, de datum waarop de boeren nieuwe arbeiders moeten hebben. Het is zo, dat er in elke ge meente enkele werkgevers en werk nemers zijn, die elk jaar veranderen en tot dusverre ls het ook zo geweest, dat de woningcommissie en het gemeente bestuur dan maar hadden te zorgen, dat er voor de mensen die een „dienst"- woning verlieten, een andere woning beschikbaar kwam. Indien de woorden in de raad van Anna Paulowna geuit zowel door mr. Jonker als door de voorzitter van de raad, burgemeester Mjjnlieff, ernstig gemeend waren, en we twijfelen daar in feite geen ogenblik aan, dan is voor Anna Paulowna het ogenblik aangebro ken, dat met de gevolgde gedragslijn gebroken wordt Nadrukkelijk wees mr. Jonker er op, dat de woonruimtewet 1947 aan woning commissie en B. en W. bevoegdheden geeft, waardoor ook de z.g. dienstwo ningen onder hun invloedssfeer vallen. Nieuw was dit gezichtspunt voor ons niet. We hebben immers in Harenkarspel reeds het geval Zwaan gehad. Het ge val, waarin B. en W. een dienstwoning vorderden, omdat' ze voor het gezin, dat zou worden uitgezet geen ruim te konden vinden. Dit geval heeft te Amsterdam voor het Hof gediend, maar het is jammer genoeg niet tot eén uit spraak gekomen, omdat de partijen in middels een minnelijke schikking had den getroffen. Het is ons echter be kend, dat de uitspraak, indien ze ge vallen zou zijn, het gemeentebestuur 14 MEI 1948 werd de staat Israël uitgeroepen. Op deze dag zagen vele zionisten over de gehele wereld hun grootste wensdroom in vervulling gaan. En sedert die dag is er in Israël dag en nacht gewerkt om het land tot zo groot mogelijke welvaart te brengen. Nieuwe nederzettingen werden gesticht, fabrle- «n hun grond bewerken, is vreselijk van Harenkarspel in het gelijk zou hebben gesteld, al moeten we er aan toevoegen, dat de president die de lei ding had in dit kort geding, het nemen van een beslissing heel moeilijk vond. Intussen kan het voor Anna Paulcw- na en voor andere gemeenten die het voorbeeld zullen volgen, tot ernstige consequenties leiden. Het betekent immers, dat de boeren wat de keu» van hun arbeiders betreft aan banden zul len worden gelegd. Het betekent ook. dat de arbeiders bij het nemen van ontslag terdege zullep moeten overwe gen, of ze huisvesting zullen kunnen vinden. Zowel voor gemeentebestuur als woningcommissie wordt de taak niet gemakkelijker, want er zullen opnieuw tal van problemen komen. En toch verheugt ons de aankondi ging in de raad van Anna Paulo vna. De toestand was op dit gebied werke lijk onhoudbaar geworden. De trek van de mensen uit het Oosten des lands naar Holland was te groot en mrar al te dikwijls werd een boer die een melkknecht vroeg, gebruikt als doorgangshuis om maar naar het Wes ten te komen, waar levens- en werk voorwaarden boven die van het Oos ten uitsteken. Elke poging van welk gemeentebe stuur ook om uit de ellendige woning nood te geraken, leed mede daarop schipbreuk. Er is een mogelijkheid, dat er door het volgen van een andere gedragslijn door woningcommissies en éoileges van B. en W. een soort ordening komt, die we vooral op dit gebied niet langer kunnen ontberen. En de mensen die er het nauwst bö betrokken zijn, zullen moeten Ieren inzien, dat zij naast hun persoonlijke, ook gemeenschapsbelan gen hebben te dienen. En misschien kan deze maatregel, mits doorgevoerd in het gehele Weste lijk deel van het land, er ook toe bij dragen, dat een klein beetje paal en perk gesteld wordt aan de steeds toe nemende vloed van arbeiders, waar aan we slechts weinig behoefte heb ben en die er oorzaak van zouden kun nen zijn, dat de arbeidsmarkt op agra risch gebied overvoerd wordt. ken, scholen en ziekenhuizen schoten als paddestoelen uit de grond. Tegelijker tijd moest het land de stroom emigranten verwerken, die uit de zeven Arabische landen aan de ergste vervolgingen bloot stonden en met vliegtuigen naar het beloofde land moesten worden gebracht Natuurlijk bestaat er nu de grote moei lijkheid om de Oost- Joden en de uit de Europese staten naar Israël gekomen z.g. West-Joden tot één volk samen te smel ten. Dit is echter al leen maar een pro bleem voor deze ge neratie. De kinderen immers gaan samen or school en genieten dezelfde opvoeding. Israël is een land van idealisten. Ieder een heeft 't er moei lijk, maar ik heb bij na niemand horen klagen. Al het voed sel. brood uitgezonderd, is gerantsoe neerd. Het spreekt vanzelf, dat dit gro te moeilijkheden met zich mee brengt, maar een staat, die drie jaar oud is. moet nog zoveel opbouwen, dat het voedsel er wel eens bij inschiet Ondanks alle problemen zijn de men sen er opgewekt en enthousiast en iedereen is trots op de staat, die ze sa men hebben opgebouwd. kant van de weg een Arabier zag ploe gen door middel van een kameel, waar achter een soort „stok" bevestigd -was en aan de andere kant een tractor van een Joodse kiboets de grond zag door ploegen. De manier, waarop de -Arabie- Uitdeling van cadedautjes aan kin deren, die uit de Arabische landen moesten vluchten en nu in een overgangskamp wonen. De ge schenken, die ter gelegenheid van het inwijdingsfeest werden aange boden, worden uitgedeeld door vrouwelijke soldaten. In Israël is de dienstplicht voor jongens en meisjes gelijk. primitief. Zij hebben een soort stok met een dwarslat eraan, waar ze het beest, dat ze toevallig hebben voor spannen. Het is helemaal niets bijzon ders als je een koe en een ezel samen voor de ploeg over het land ziet gaan. Tel Avlv en Haifa DEHALVE de kiboetsim en de Arabi sche dorpen heeft Israël natuurlijk ook grote steden zoals Tel Aviv en Haifa. Haifa is de haven van het land. In de prachtige baai van de Middel landse Zee liggen schepen van allerlei nationaliteiten. De stad zelf is gebouwd tegen de berg Karmel. Als men des avonds de moeite neemt om deze berg te beklimmen, heeft men een sprook jesachtig uitzicht over deze intens le vende stad. Tel Aviv is meer het luxe centrum van het land. Hier zie je de mooiste parken en flatgebouwen, die je je voor kunt stellen. Je kunt je bijna niet in denken, dat wat nu een heel moderne stad is, dertig jaar geleden slechts een rij woeste duinen lag. Naar Jeruzalem om te sterven r\E BIJBELSE stad Jeruzalem heeft wel een langer verleden. Tot mijn spijt kon ik niet in de oude stad ko men, omdat de Arabieren die in hun bezit hebben. Men krijgt slechts vanaf De stand in de wintercompetitie der Wieringer Bridgeclub is na 17 ronden als volgt: 1. KuiperSchmitt 595 (39); 2. TakesRusselman 583% (46%); 3- fam. Kooij 557 <26'/,); 4. Smit—Luyt 557 (48%). 5. Klomp—Montulet 556 (33%); 6. KraanDam 551% (30); 7. BoskerNieuwbuurt 547 (31%); 8. Jas per—Bugel 544% (32); 9. Engel—Van Es 544 (26); 10. Koorn—De Koning 543 (33%). 11. De Herder—v d. Veld» 542 (19); 12. fam. Blaauboer 542 (31%); 13. Doves—v. d. Welle 540 (31); 14. Hof Steigstra 537 33); 15. Maaskant Clowting 533 (25); 16 Takes—Deijker* 532 (26). 17. mevr. MontuletHalf- weeg 529 (24%); 18. Dekker—Garrelt* 527 t25%); 19. Omis—De Jong 504 (30); 20. fam. Molenkamp 495 (37%); 21. Pa- kesDoesburg 484 (27); 22. Koopman —Van Dijk 483% (35); 23. mej. Kramer —Leen 252 uit 8 (31%) Leek het aanvankelijk, dat Kuiper —Schmitt niet meer te benaderen wa ren, de spanning in de kopgroeo i» nu weer danig toegenomen. Takes— Russelman zullen van verdere mis stappen van het leidende koppel een dankbaar gebruik maken. De grootst» sprong omhoog maakten SmitLuyt, die van de dertiende plaats naar de derde, die ze delen familie Kooy. Drie weken, té kortHANS JACOBSON VERTELT... TK HAD het voorrecht in de periode van Kerstmis en Nieuwjaar ji. drie weken in dit land te kunnen rondrei zen. In de eerste plaats moet ik zeg gen. dat drie weken veel te kort wa ren, want overal waar ik was, heb ik zoveel dingen oppervlakkig moeten be kijken, dat ik best nog een paar maan den had kunnen gebruiken. Het land schap is er erg afwisselend: Bergen en dalen, het Meer van Tiberias en zelfs een woestijn kan men er vinden. Ook het klimaat is er verschillend. Als je in Tel-Aviv in een truitje kunt gaan wandelen, trek je in Jeruzalem een dikke winterjas aan. Een van de belangrijkste instellingen in dit land zijn de z.g. kiboetsim. Dit zijn landbouwnederzettingen, waar men het werk gemeenschappelijk ver richt leder doet hier het toerk waar voor h\) of zij het meest geschikt is. Al het bezit te gemeenschappelijk en iedereen krijgt alles wat hij nodig heeft van de kiboets. De kinderen toer den in kindertehuizen opgevoed en brengen de avond bij hun ouders thuis door. De mensen in deze kiboetsim zijn werkelijk erg gelukkig. Vele van hen hebben de kiboets helpen stichten en hebben de eerste jaren in tenten in het toen nog onontgonnen open vela gewoond. Als de kiboets straks na een tiental jaren groot en bloeiend is ge worden, hebben zij terecht reden om trots te zijn. Overal in het bind ziet men de kiboetsim, grote en kleine nieuwe en oudere. Zij zijn samenge groeid met het beeld van het land. Nazareth Het doet ons veel genoegen in ons blad een verslag te kunnen opnemen van de indrukken, die Hans Jacobson, leerlinge van de vijfde klasse van het Zaanlands Lyceum te Zaandam opdeed tijdens een reis. die zij kort geleden maakte naar de jonge staat Israël. Zij kreeg deze mooie en boeiende trip als verjaardagsgeschenk aangeboden en maakte de reis naar Israël heen en terug met een vliegtuig van de K.L I. leem zijn opgetrokken. Maar er zijn de Zionsberg, die in het Joodse ge niet alleen ruïnes van Arabische dor- deelte ligt, een indruk hoe de oude pen. Nazareth b.v. is een Arabisch dorp, stad er uit ziet. dat nog geheel intact is. Het wordt be- In het nieuwe Jeruzalem vindt men woond door twee soorten Arabieren: de wijken van de vrome Joden. Deze de Mohammedaanse en de Christelijke, mensen zijn, in tegenstelling met de Het is natuurlijk een belangrijke be- idealisten, naar Israël gekomen om devaartplaats, hetgeen het feit wel be- daar te steryen.... Op Zaterdag ziet wijst, dat er niet minder dan drie en men de jongens, die aan beide zijden twintig kerken zijn. Ook staan er vele van hun hoofd een pijpekrul hebben kloosters vaa verschillende secten. en de oudere mannen met hun lange Het centrum van het dorp is typisch baarden naar de diverse synagoges oriëntalisch. Nauwe donkere straatjes gaan. Op die dag ligt in Jeruzalem het en onuitsprekelijk vies. In het middee gehele verkeer stil. Iedereen viert op van de straat is een smalle goot, waar- Zaterdag de Sabbath. Ook in Tel Aviv in kamelen en ezeltjes lopen. Op zij zul je op deze dag geen enkele autobus van de straatjes vindt men de winkel- zien rijden. Wat wel het meest opvalt tjes, waar man alle mogelijke en on- in Jeruzalem is de tegenstelling tussen mogelijke dingen kan krijgen. In die oud en nieuw. Naast de oude heilige winkeltjes zitten de Arabieren met hun plaatsen, waarover men in het Oude wit en zwart gestreepte hoofddoeken Testament leest, vindt men er de hy- om en prijzen hun waren aan. Je hebt permoderne regeringsgebouwen en het hier werkelijk het idee of je even in grote King David Hotel. de middeleeuwen bent en als je na een kwart ertje weer een grote Ford ziet l5r"1 to het gemeen een land rijden realiseer je Je pas weer, dat Je met veel contrasten das: Moderne ste- in de twintigste eeuw leeft. den en oude dorpjes, rotsachtige bergen Kameel en tractor en vruchtbare dalen, primiteve en ont- DUITEN het dorp zie je een dikke Ara- wlkke,de mensen. Maar er is één ding. bier op een mager ezeltje rijden en *Ue mensen er gemeen hebben en loze ruines van de verwoeste Ara- achter hem aan lopen zijn twee vrou- dat is het idealisme, waarmee «ij hun bische dorpen. Vaak zi.in ze nauwelijks wen met grote kruiken vol water op jonge sUat opbouwen! van de kale bergwanden te onderschei- het hoofd. Een kenmerkende tegenstel- den omdat ze uit een soort grauwe ling vond ik het, toen ik aan de en» HANS JACOBSON. In café Prins Hendrik werd Woens dagmorgen een vergadering gehouden, uitgaande van de Vereniging van oud leerlingen van de Landbouwschool, de Holl. M. v. L. en de Vereniging voor bedrijfsvoorlichting. De leiding be' rustte bij de heer J. Eriks. die de aan' wezigen verwelkomde en daarna het woord gaf aan de heer Hopman. Deze vergadering had tot doel de oprichting van een werktuigenvereniging. De heer Hopman lichtte toe, hoe een dergelijke vereniging in de Zijpe tot stand kwam. Hier kwam men tot oprichting met to taal' 45 leden. Het toetredingsgeld be droeg f 20 per ha. Thans zijn er 75 leden met 1367 ha. Hierdoor heeft men tot zijn beschikking een werktuigen park van f 50.000. Het gaat alleen om de toppen van zijn werk weg te ne men, dus geen volledige mechanisatie. De beperkte aansprakelijkheid is wel een nadeel om aan voldoende geld te komen. Spr. gaf daarom de raad bij op richting hier, de aansprakelijkheid niet zo beperkt te doen. Spreker had een statuut, waarin de gehele aansprake lijkheid wordt vastgelegd met daarna f 10 inleggeld per ha. Dit stelde hij zeer op prijs. Niet-leden betalen 25 pet, hoger tarief. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik ge maakt. Ir. Veenstra sprak nog over een onderhoud, dat hij in Den Haag heeft gehad over de voederpositie in de komende jaren. Deze zijn zeer pre cair. Tot slot werd uit hen, die instem den met het doel, een voorlopige werk- commissie samengesteld. Een voorlopig bestuur werd gevormd, bestaande uit de heren G. v. d. Vlies, A. Maters, J. Eriks, Th. Terra, C. Doppenberg, A. Tesselaar en J. v. d. Veer. Op uitnodiging van de Herv. Man nenorganisatie houdt de heer De Groot uit Zaandam hedenavond in de Ned. Herv. Kerk te Julianadorp een causerie over het onderwerp „Micro-organis me". Het gesprokene wordt toegelicht met lichtbeelden. En en ander vangt aan om acht uur. Belangstellenden zijn hartelijk welkom. UEN ANDERE aanblik geven de tal- 1«. Naar wij vernemen, zal voor de ANB en de ANLB Dinsdag spreken de se cretaris van het NW, de heer Ad Ver meulen. Hij zal het woord voeren over ,.Ons hedendaags levenspeil". Ook an dere belangstellenden zijn van harte welkom en wij twijfelen er niet aan of velen zullen deze bekende radiospreker willen horen. De uitslagen van de laatste voor de ""'iti» Resoe»lde wedstrijden van de Zijper damclub waren als volgt W. JimminkN. van der Welj 0—2, P HoedjesA. Slijkerman Jz. 02. A. v' A in Pz n—2. G. Ra demaker—A. Blokker afgebroken. stegeu met d» De handel in vette, koeien was aan de vlugge kant. De duurste koe ging voor f 1100 van de hand. De aanvoer was minder dan de vorige week. D» koude had daar wel enige invloed op. Slachtgewicht van f 2.40f 2.80. We gens het gure weer werd de handel in kalfkoeien in de stal gehouden. Ze waren vrij goed te plaatsen met een hoogste notering van f 925. De handel in geldekoeien was aan de kalme kant en vrijwel prijshoudend. De aangevoer de vaarzen gingen hoofdzakelijk voor de slacht weg. Graskalveren gingen stug, nuchtere kalveren wat beter van de hand. In de vroege morgen zelf» tegen hoge prijzen. Op de paardenmarkt waren alleen slachtpaarden aangevoerd. Er was een goede handel met hoge prijzen. Op de wolveemarkt was weinig te doen. Kleine aanvoeren en stroeve prijshou dende handel. Vette schapen en over- houders blijven maar duur. De handel in biggen was redelijk, maar ze kon den geen hogere prijzen bedingen. De prijzen waren: 11 paarden 450 950; 11 geldekoeien 450700; 43 vette koeien 6001100; 5 kalfkoeien 850 925; 3 vaarzen 350500; 2 graskalveren 160260; 44 nuchtere kalveren 4070; 10 vette schapen 115—145: 31 overhou- ders 90130; 64 biggen 4056. L'DÏJKER GROENTEN CENTRALE. 35000 kg rode kool 7—14.50; 14000 kg gele kool 6.50—8.60; 40000 kg groen» kool 7.50—16.20; 65000 kg witte kool 6— 10.60; 10000 kg uien 32.60—33.40; 1500 kg bieten A 23; 1500 kg andijvie 3751; 2500 kg witlof I 24—28 600 kg spruiten 16—26. FRANSE ELECANCE Het corset MONA LISA is prima in pasvorm, kwaliteit en prijs De prijzen liggen tussen Hiervoor koopt U dan ook een prachtig corset van uitstekende pasvorm paskamers aanwezig B.H.'s met en zonder maagband met achter-, voor- en zijsluiting n ia wit, zalm en zwart in 6 bustevormen in maten 38 t/m 54 n in prijzen van L45 tot 10.35 Kortom voor ieder een passende B.H.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 5