Deel van Ismailia door de Britten bezet en uitgekamd Edgar Fauré vormt nieuwe Franse regering Amerikanen willen Westduitse industrie inschakelen Na moord op Amerikaanse non Amer. vliegtuigen verongelukt WEDEROM RELLETJES IN TUNESIE Geen zaken Maandag 21 Jan. 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11314 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Siijgende onrust noopfe lot maatregelen Twee-en-veeriig doden Station van Port Said onder vuur genomen DE, leerlingen van Egyptische middel bare scholen zullen inmiddels bui ten de lesuren een militaire opleiding krijgen, zo heeft het ministerie van Onderwijs gisteren bekendgemaakt. De Egyptische ministerraad heeft een aan vullend crediet van zeven millioen Egyptische Ponden voor de defensie goedgekeurd. Vrijdagavond werd het station van Port-Said door de Britten onder vuur genomen, nadat Egyptena ren een Engels kamp in de buurt had den beschoten. Het vuurgevecht duur de drie uur. Het onlangs aangehouden hoofd der afdeling Politie van het Egyptische ministerie van Binnenland se Zaken, generaal Raoef, is weer op vrije voeten gesteld, omdat gebleken is, dat hij nimmer order aan de politie heeft gegeven om op de Britten te vuren. Bij productie van militaire goederen Britse en Franse regering hebben bezwaar Nationalisten aan de Birmese grens Russisch vredesplan naar commissie Witte Zee en Merope veilig binnen Lijk van schipper Brinkman op Schouwen aangespoeld Merendeels bekende mannen op oude plaatsen Geen steun van de socialisten Franse socialisten steunen Neo-Destour'' HoAt RtiJLeJU BRUG STORTTE IN Purmerender man, die roken kan BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur- A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK nu COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand £.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen ƒ0.49 J^ADAT Egyptische studenten een Frans klooster bij Ismailia hadden beschoten en bestormd, waarbü een Amerikaanse non zuster Anthony was vermoord, heeft generaal Erskine, de commandant van de Britse troepen in de Suez-kanaal- zone opdracht gegeven tot de bezetting van een groot deel van Ismailia. De be storming van het klooster vormde vrijwel het slot van een reeks hevige vuur gevechten tussen Britten en Egyptenaren op Zaterdag. De bezetting, die de situatie in de Kanaalzone zeker nog explosiever zal maken, zal zo lang duren als nodig is. Het betrokken gebied zal zorgvuldig worden uitgekamd en voort durend zullen pantserwagens patrouilleren. Reeds werden 41 verdachte personen gearresteerd. De Egyptische politie neemt maatregelen om alle politie-agenten, die aan de schietpartijen hebben deelgenomen, te straffen. Omdat de meerderheid der Egyptische politie in Ismailia gepoogd heeft haar plicht te doen zal de gehele politiële taak niet door de Brtten worden overgenomen. De Amerikaanse ambassade in Cairo heeft Zondag beloofd stappen te ondernemen, zodra de om standigheden waaronder de kloosterzuster werd vermoord, bekend zijn. Door het verongelukken van twee Amerikaanse vliegtuigen zijn waar schijnlijk twee en veertig personen om bet leven gekomen. Tenminste een en zestig personen werden gewond. Voorts wordt een derde vliegtuig met acht personen aan boord vermist. In Brits-Columbia stortte bij het vliegveld Sandspit een Amerikaans lijnvliegtuig in zee, dat militairen uit Korea naar de Verenigde Staten ver voerde. Door een roeiboot werden ze ven personen gered, men vreest dat de andere 36 inzittenden om het leven zijn gekomen. Op' de luchtbasis te Sacramento (Ca- lifornie) stortte een bommenwerper neer op een wachthuis. Tien minuten nadat de reddingploegen het huis wa ren binnengedrongen om de daar op gesloten gevangenen in veiligheid te brengen, vloog het gehele' gebouw in brand. Zes personen verbrandden le vend. tenminste 61 anderen liepen ver wondingen op. Het vermiste vliegtuig is een bom menwerper, die met acht personen aan boord, van het vliegveld Sandspit was opgestegen. Men gelooft, dat de bom menwerper een aantal uit het lijn vliegtuig geborgen lijken aan boord heeft. Ruim vijftig vliegtuigen zijn op zoek naar de vermiste machine. Amerika, Frankrijk, Noorwegen en Nederland hebben van de Egyptische De Westelijke geallieerden bespreken op het ogenblik Amerikaanse voorstel len, om de Westduitse industrie gedeel telijk in te schakelen bij de herbewa pening. Deze zou al datgene moeten gaan vervaardigen, wat ook in het normale burgerleven bruikbaar is, zoals versnel lingstrommels voor tanks, springstoffen, pantserplaten, rompen voor lichte oor logsschepen e.d. Complete tanks, onder zeeboten, machinegeweren of kanonnen zouden niet mogen worden gebouwd. De Britten en de Fransen zijn hier in beginsel tegen, al zijn zij het met de Amerikanen eens, dat hierdoor in we zen mankracht en productiecapaciteit In April offensief fegen communisten Naar te Rangoon verluidt bewegen zich dagelijks goedgewapende Chinese nationalistische troepen door Thailand om zich btf de strijdkrachten van de nationalistische generaal Li Mi in Joennan, aan de onherbergzame Ooste lijke grens van Birma, te voegen. Zaterdag hebben leiders van Birme se oppositiepartijen de regering ge waarschuwd tegen de groeiende Chi nese nationalistische dreiging en ge zegd, dat Birma een oorlogsterrein dreigt te worden. De met Amerikaanse wapens uitge ruste Chinezen zouden een offensief te gen de Chinese communisten voorbe reiden. Het offensief zou aan het eind van de maand April/Mei moeten be ginnen. IN BELGIE VERONGELUKT De 32-jarige mijnwerker Jozef Kool uit Epen in Limburg verongelukte Za terdag in een ondergronds bedrijf in een der mijnen bij Luik. De man was vrijwel op slag dood. Het slachtof er was gehuwd en vader van een kind. OM HET VRIESPUNT Verwachting tot_ hedenavond Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of sneeuw. Matige tot krachtige Noord oostelijke wind. Temperaturen om het vriespunt. DINSDAG: Zon op «.35. onder 17.09. Maan op 4.24, onder U.bZ- wordt verspild. Zij willen echter van het Ruhrgebied niet opnieuw een wa penarsenaal maken. Overigens vrezen zij, dat de Duitse industrie een onge wenst voordeel boven de Britse en de Franse zal verwerven, naarmate deze deze meer op herbewapening wordt overgeschakeld. Daarom zouden zij er voor voelen, dat Duitsland een evenre dig deel van de bewapeningsinspanning voor zijn rekening neemt. De Duitse industriëlen zijn tegen bewapeningsop drachten. Zij prefereren contracten voor burgerlijke doeleinden, omdat zij liever blijvende markten ontwikkelen dan kortlopende defensiecontracten uitvoe ren en dan later toch weer op civiele productie moeten overschakelen. Het bestuur van de Westduitse so cialistische partij heeft zich met slechts twee stemmen tegen uitgesproken tegen een militaire bijdrage van het land. Men acht nog geen van de voorwaarden vervuld, waarvan de mogelijkheid van onderhandelingen over een Duitse deel neming aan de Westerse defensie af hangt. Niettemin gaat Adenauer met enkele ministers van zijn regering eind Januari naar Parijs voor de slotbespre- kingen over het Europese leger. Wanneer de Israëlische regering besprekingen met West-Duitsland over herstelbetalingen opent, zal de Irgoen Zwai Leoemi, een uiterst rechtse strijdorganisatie, een campagne voor burgerlijke ongehoord—beid begin nen. regering een waarschuwing gehad niet in te gaan op het Britse verzoek om vloothulp voor het onderhouden van de scheepvaart door het Suez-kanaal. Londense waarnemers menen, dat Churchills verzoek om „symbolische militaire eenheden van de V.S., Frank rijk en Turkije in de Suez-kanaalzone te legeren" bedoelde, dat de Kanaal kwestie een internationale aangelegen heid is. Men meent, dat Churchill niet in feite heeft verzocht om militaire steun van de drie genoemde landen. De Egyptische regering zou volgens berichten een handelsverdrag met de Sowjet-Unie en enkele satelliet-staten sluiten. De resultaten van handelsbe sprekingen met Roemenie zouden zijn goedgekeurd. Britse verklaring Over de moord op zuster Anthony wordt in een officieel Brits communi qué gezegd, dat de Egyptenaren, waar onder een aantal 18- en 19-jarigen, de kloostertuin binnendrongen en naar de voorzijde van het gebouw liepen, van waar men uitziet op een Engelse post en een brug. Toen zuster Anthony zag, dat de Egyptenaren dit punt als een strategische plaats voor het gooien van bommen op de brug wilden gebruiken, liep zij op hen af en trachtte hen do..;.; woorden hiervan te weerhouden. Zij werd door een der aanvallers neerge schoten. De Egyptischh minister van Onder wijs heeft besloten alle scholen in Cai ro tot 26 Januari te sluiten, nadat Zon dagochtend betogingen van scholieren hadden plaats gevonden. Het besluit heeft geen betrekking op de universi teiten. Amerikanen werken nieuwe voorstellen uit De Algemene Vergadering der V.N. heeft met veertig tegen vijf stemmen de resolutie bekrachtigd, waarbij vijf van de acht punten van het Russisch vredesplan worden verwezen naar de ontwapeningscommissie. De punten, waarin werd aangedrongen op een on middellijke wapenstilstand in Korea, ontruiming van dit land door vreemde troepen binnen drie maanden en een vredespact der Grote Vijf werden ver worpen. Amerikaanse deskundigen werken thans aan een complex nieuwe ontwa peningsvoorstellen, w.o. een nieuw plan voor internationale controle op de atoomkracht, dat het plan-Baruch zou moeten vervangen De Algemene Vergadering heeft een beroep op Zuid-Afrika gedaan, om de onderhandelingen met de V.N. over de toekomst van Zuidwest-Afrika te her vatten. Op grond hiervan zal Zuid-Afri ka opnieuw de zittingen van de Alge mene Vergadering boycotten. De sleepboot „Witte Zee", die Vrij dag bjj de pogingen het gestrande Pa namese schip „Merope" van het Noorderhoofd van Hoek van Holland vlot te maken, is thans veilig binnen de pieren, evenals de „Merope" zelf, die door twee slepers in langzame gang naar Waalhaven is gebracht. Het scheepvaartverkeer op de Nieuwe Wa terweg ondervond enige vertraging door deze bergingstocht, Inmiddels is op het strand te Noordvvelle (Schou wen) het lijk van de Vrijdagmiddag omgekomen schipper van de redding boot „Jan Leis" aangespoeld. De fami lie van schipper Brinkman heeft o.m. blijken van medeleven ontvangen van H. M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard. De nog immer zeer woeste zee gaat voort slachtoffers te maken. Het Brit se schip „Acclivity" is ten Noord-Oos ten van Engeland in moeilijkheden ge komen. De bemanning, die het schip moest verlaten is gered. De „Acclivity zelf is zinkend. Bij Westkapelle is Za terdag de Griekse vrachtvaarder „Tho mas Nepiphanianes" gestrand. Zondag morgen kwam het schip op eigen kracht weer vlot en stoomde door naar Antwerpen. Gistermiddag was de Ne derlandse coaster „Globe" door de zware deining, tengevolge waarvan de lading verschoof, voor Hoek van Hol land in moeilijkheden gekomen. Nadat een deel van de lading overboord werd gezet, kon de „Globe" op eigen kracht binnenvaren. Vele mensen trotseerden de storm om getuigen te zijn van het bin nenslepen van de Merope". De nieuwe Franse premier Edgar Fauré heeft in een snel tempo een eind gemaakt aan de Franse regeringscrisis. Nadat hij Zaterdag en de daarop volgende nacht besprekingen had gevoerd met de partijleiders en met de candidaten voor zijn regering, kon hy Zondagmorgen om tien uur de nieuwe lijst van ministers en staatssecretarissen publiceren. In het geheel zijn er drie nieuwe gezichten, namelijk Delplat (justitie), Bonnefous (handel) en Coste-Floret (voorlichting). Overigens zijn alle leden van de vorige regering in functie gebleven. De premier meegerekend zijn er acht conservatieven, acht leden van de MRP, zeven radicalen en drie links-radicalen. Fauré beheert zelf financiën. Queuille is minister van Staat én Bi- dault beheert defensie. Deze twee he ren zijn tevens vice-premier. Robert Schuman heeft buitenlandse zaken behouden. Van Deplat is bekend, dat hij een krachtig optreden in Tunis voorstaat. Zoals reeds werd voorzien hebben de socialisten geen zitting genomen in de nieuwe regering. Hun voornaamste be zwaar is de regeringspolitiek inzake Tunis. Fauré zou deze kwestie vandaag nogmaals met hen doorspreken. Komt de premier niet met hen tot 'n accoord, dan bestaat het gevaar, dat hij ook in de Natirnale Vergadering niet op hun steun kan rekenen. Bovendien dreigt de kwestie splitsing te brengen tussen de linkse en de rechtse fracties van de „middenweg". Met name de rechtse groepen hebben de benoeming van een nieuwe resident-generaal doorgezet, als opvolger van de door de socialisten ge steunde Parilleir, die kortelings is afge treden. Wapentransport met een lijkkoets De toestand in Tunesië wordt steeds kritieker. Er vielen Zaterdag acht doden en 26 gewonden bij een botsing tussen Mohammedaanse betogers en de Franse politie te Mateur (Z.W. van Bizerta). De relletjes begonnen, toen de politie een menigte voor de kanto ren van de nationalistische partij (Neo- Destour) trachtte te verspreiden en drie nationalisten oppakte. De menigte ging de politie met stokken en stenen te lijf. Eveneens Zaterdag maakten 300 demonstranten een rumoerige rondgang door een voorstad van Tunis, waar ze een Europees café vernielden en een tramwagen in brand staken. Een „be grafenis* bleek een piëteitvolle ma nier te zijn om wapens, flessen benzine IN DE .STAjj Stamford (Connecticut, Amerika) is vandaag de theeweek begonnen. Gedurende deze week zul len alle 75.000 inwoners van de goede stad gratis en onbeperkt thee mogen slobberen aan rijdende cantines. De theeweek zal eindigen met een grote optocht en de verkiezing van een „thee-koningin", die dan zeker de ere naam „Leut" zal krijgen. D De Zweed se taxi's moeten worden uitgerust met een kogelvrije ruit tussen de zit plaats van de chauffeur en die van de passagiers, aangezien er verschillende malen aanslagen op de chauffeurs zijn gepleegd, n Men verwijt de jeugd van tegenwoordig weieens een te grote mate van zwakheid, maar dat zal dan niet gelden voor de Deense meisjes. Want ziet, 32 zevenjarige deerntjes, die een Weense school bezochten, zijn in staking gegaan uit protest tegen het ontslag van hun onderwijzeres. Op de klasdeur prikte ze een briefje met de woorden: „De kinderen van klas 2- a zullen terugkomen als mej. Kraus weer voor de klas staat. De ouders zijn op de hoogte gebracht!" G Als u ooit nogeens met een auto in Amerika kunt 9 rondtoeren, weest dan op uw hoede met de snelheid. De Amerikaanse po- Die Britten gingen natuurlyk op kraamvisite in Ismailia litie heeft thans patrouille-auto's, die zijn uitgerust met radar. Hierdoor kan kan men de snelheid van een auto :e- gistreren, die op dertig meter afstand passeert, q De Indianen in Arizona hebben een ambachtsschool gekregen, waar ze 28 ambachten kunnen leren, voorwaar een hele hap meer dan de spreekwoordelijke twaalf ambachten. G De Britse nationale vereniging van protestanten heeft geprotesteerd tegen het feit dat het Engelse Kroonprinse lijke paar een bezoek wil brengen aan de „Tempel van de Tand" op Ceylon. Volgens de overlevering wordt in de tempel een tand van Boeddha bewaard. De Engelse vereniging, die 25000 leden telt, acht het bezoek een „oneer aan Christus, de enige redder der naties" G De Groot-ceremoniemeester van de Japanse keizerlijke hofhouding is in Londen aangekomen, om een studie te maken van de Britse hof-etiquette en staatsceremonies. Hij zal ook andere Europese landen bezoeken. G Vorig jaar zijn er bijna achttienduizend Fin nen geëmigreerd. De meesten gingen naar Zweden en de rest zocht zijn heil in Canada. I en carbid te vervoeren. De staking, door de Neo-Destour uitgeroepen, is gedeeltelijk gelukt. De openbare dien sten werkten overigens normaal. De Franse regering heeft de Bey van Tunis verzocht het Tunesische kabinet te ontbinden. De Franse socialistische partij heeft zich verzet tegen het ver bod van het nationalistische congres, dat te Tunis zou worden gehouden en uitte Zaterdag zijn bezorgdheid over de toestand in het protectoraat. De „Neo-Destour" zou, in tegenstelling tot de oudste Destour en de communisten, wel bereid zijn tot onderhandelen met Frankrijk. De Franse politie in Marokko heeft Zaterdag zes nationalistische leiders wegens agitatie gearresteerd. In Tunis heeft het Tunesische comité van de Franse socialistische partij het partijbestuur en de parlementsfractie in Frankrijk verzocht, de zaak onmid dellijk in de Nationale Vergadering te berde te brengen en een commissie voor onderzoek naar Tunesie te zenden. Honderdtwintig gewonden Honderdtwintig Engelse voetbalsup porters zijn Zaterdag gewond ge raakt, toen een voetbrug over een spoorlijn te Bury bezweek en acht me ter omlaag stortte op de spoorbaan. Van vijftig gewonden is de toestand ernstig. Een naderende trein kon op tweehon derd meter voor de plaats stoppen. ARBEIDER VERDRONKEN Dezer dagen is op de grote Bossche waterplas, de IJzeren Man, een roei bootje omgeslagen waarin twee arbei ders baggerwerkzaamheden verricht ten. Hierbij is de arbeider D. Kievet uit Den Bosch verdronken. De andere wist zwemmend de kant te bereiken. l)IPII!l!llillll!illililllll!lllllll511llillPllll!lillllllllllll!lillllW |)EN HAAG is wederom het toneel van besprekingen tussen Neder landers en Indonesiërs. Wij herinneren ons als de dag van gisteren, dat H.M. de Koningin in het paleis op de Dam in Amsterdam plechtig de overeen komsten van de Ronde Tafel-Confe rentie afkondigde en de instelling van een Nederlands-Indonesische Unie be kend maakte. Wij denken met name ook aan het feit, dat vooraanstaande vertegenwoordigers van de regeringen van Nederland en Ipdonesie bij die ge legenheid, zowel als bij de conferentie, welke er aan voorafging, nadrukkelijk spraken over de sfeer van vertrouwen waarin de problemen waren behan deld. Wij willen niet ingaan op de vraag of Nederland nadien ooit met recht heeft kunnen vaststellen, dat de han delingen van de jonge Indonesische Republiek iets met een streven naar verdiepen van de Uniegedachte te ma ken hadden. Een feit is, dat Indonesië te kennen heeft gegeven van de R.T.C.-overeen- komsten, zomede van de Unie, af te willen. In de plaats ervan moet een normaal volkenrechtelijk verdrag wor den opgesteld. Daarover gaat de Haag se conferentie. Eén der ernstigste bezwaren, die destijds tegen ac- wijze van onderhan delen zijn geuit, was wel, dat Indonesië zo'n haast had zich van het moeder land los te maken, dat het zijn toe vlucht nam tot een politiek van vol dongen feiten. Vele tegenstanders van de toenmalige regeringspolitiek heb ben later verklaard te hopen, dat er iets goeds uit de Unie zou groeien; dat Nederland-en Indonesië ermee zou den kunnen werken. En nog voordat een gefundeerd oordeel mogelijk is, omdat de tijd te kort is geweest, zet Indonesië ook de laatste stap en maakt het daarenboven gebruik van dezelfde afkeurenswaardige middelen om zijn doel te bereiken. Het koppelt de sta tus van Nieuw-Guinea aan zijn dise- derata vast; doorkruist de voorberei dingen tot de samenspraak door in- beslagnemen van Nederlandse wapen zendingen naar Nieuw-Guinea; roept zijn hoge commissaris terug en ver vangt hem door een zaakgelastigde; het wijst met minder aangename be doelingen op de enorme Nederlandse kapitalen, die in Indonesië zijn belegd en op de schade, die aan deze belangen zou kunnen worden berokkend, indien Nederland op de conferentie geen toe-' gevendheid zou betonen. De leider van de Indonesische dele gatie in Den Haag, prof. Soepomo, heeft zich volkomen duidelijk uitge drukt. Bij niemand kan onzekerheid bestaan over het standpunt, dat van zijn kant wordt ingenomen en zal wor den verdedigd. Wij zouden het dien betreuren, indien een nieuwe contro verse tussen Indonesië en Nederland zou groeien. Indonesië zelf zou zich een groot naeel op de hals halen. Maar wel moeten wij ons terdege rekenschap geven van het juiste ant woord op de vraag, of er zaken te doen zijn, indien figuurlijk gespro ken het mes op tafel ligt. En dat het er ligt, net als tijdens de Ronde Tafel- Conferentie, is duidelijk waarneem baar. Wij zouden op dit ogenblik wil len zeggen, dat alle moeite om tot een voor beide souvereine staten bevredi gend resultaat te komen tevergeefs schijnt. Zoals het nu is, kunnen we géén za ken doen. De Purmerender pijprokers club, ..De Ghesellige Dampkring" heeft uit Amerika de mededeling ontvangen, dat haar oudste lid. Opa K. Klijzing, als nummer twee op de internationale ranglijst is geplaatst. Wereldkampioen pijp roker is een zekere mr. Spaniola (Ver. Staten), die 2gram tabak oprookte in 88 min. 2 sec. Opa Klijzing deed op een onlangs ge houden wedstrijd over eenzi.fde hoeveelheid tabak 66 min. 29 sec. Opa is thans in training om de wereldkampioen bij een volgende gelegenheid „knock out" te roken.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1