Eersie Kamer aanvaardt de Winkelsluitingswet nieuwe Strenge vorst en hevige sneeuwval Eigen baIasiinggebied voor de gemeenten noodzakelijk geacht ASPIRIN Hij woonde bij zijn vrouw en kreeg zes gulden boete Verscheidene equipes lieten bij voorbaat verstek gaan Fantasie speelde straatacrobaat parten Twee facetten van de ge meentelijke autonomie Nederlands elftal verloor van B-ploeg Dortmunder massamoord voor het gerecht Koninklijk paar ontving diplomaten Het trouwboekje is niet voldoende DF„ Utrechtse rechtbank heeft gisteren P. V. te Amersfoort veroordeeld tot f 6 boete, subsidiair één dag hechtenis, omdat deze bij zijn wettige echtgenote, die haar woonplaats in Leusden heeft bij haar vader, had gewoond, zonder dat hij hiervoor toestemming van de Leus- dense autoriteiten had verkregen, zo dat de woonruimtewet werd overtreden. Werklozen zochten zelf een werkobject Flying Enterprise was goed geladen Vier /aar gevangenis straf geëist PLASTIC-LENZEN VOOR ZIEKE OGEN Bij de start van de Rallye naar Monte Carlo Trevoux, reeds viermaal winnaar, niet van de partij Trouwring verdween in een koeiemaag ontwerp VVin^e^sl'uHingswe^lgMHgewijd^ h'è^ft^heefTc*''6 Kam°r hc' "'PtS' zonder portefeuille, prof dr H vi ah, .1 onze Senaa' het de minister van de productiviteit mei mid'denstanLtn/7 *<behalVe d< opvoering lastig gemaakt. Xa twee uren debatte^f T ede" 'S belast' niet ponder men aanvaard. Alleen de eommun^n 31 3 strm" fractie bij monde van een werkgever uit n Pn PK.PP' ch had ook de PvdA- fabrikant, de heer P. J. Kaptevn, verscheidend h' 7 Haarlf,,nse chocolade- gestelde doen horen. Betreurd - bedenkingen tegen het men aanvaard. Alleen de communisten sfcemrt T "P m" 6 fractie hii mond. temden tegen. Toch had ook de PvdA- mse chocolade- - -egen het voor niet imperatief voorgeschreven is voor Te^vfnkrr™ dP vacantiereeflin? middag slechts facultatief gesteld is Ook de (ev en ens dat de sluitings- kon deze fractie niet toejuichen. Eveneens facultatieve) koopavond Daartegenover begroetten zowel mr. dr. R. H. Baron de Vos van Steenwijk (VVD) als mr. A. M. C. J. Steinkueh- |er (KVP) het met vreugde, dat de belanghebbenden ruime gelegenheid ge had hebben, om van hun inzichten in deze materie blijk te geven en dat de Zondagsrust in voldoende mate wordt .beschermd. Maar ook uitten deze se natoren hun waardering voor de ruim te, welke dit wetsontwerp aan de ge meentelijke autonomie laat. Bij de verdediging van het wetsont werp heeft minister Albregts staande gehouden, dat de vacantieregeling niet imperatief, doch facultatief moet zijn. In overeenstemming met het bedrijfs leven is de halvedagsluiting facultatief gesteld, waarbij de beslissing bij de gemeenteraad ligt. Verlating van het sluitingsuur van 18 uur tot 19 uur zal inderdaad tot de uitzonderingen beho ren en met name wel beperkt blijven tot sigaren-, vis- en bloemenwinkels De bewindsman deelde mede, dat op het departement van Sociale Zaken ge werkt wordt aan een algehele herzie ning van het werktijdenbesluit van het winkelpersoneel. Dit houdt niet in een verlenging van de werktijd der winkel bedienden wegens de verlating van het sluitingsuur of de vrije koopavond. Rijk en gemeenten. De Kamer heeft voorts na een uitge breide discussie het wetsontwerp aan gaande de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten aanvaard. Er was nog al critiek op. Men zag een toene mende verzwakking van de gemeente lijke zelfstandigheid in het verschiet. De heren Tjalma (AR) en Reijers (CH) bepleitten, bijgevallen door de heer Berger (KVP) een eigen belastingge bied voor de gemeenten, waarbij de heer Tjalma in verband met de deblok kering van de reserves opmerkte, dat de gemeenten tot en met 1949 steeds te weinig hebben ontvangen, zodat zij thans met hun eigen geld worden be taald. De heer Van Tilburg (Arb.) zag de rechtszekerheid van de gemeenten in Het Nederlands elftal heeft in het Olympisch Stadion te Amsterdam een wedstrijd gespeeld en er was vrijwel niemand, die er naar keek. „Niet toe gankelijk voor publiek" stond aan de poort van het stadion vermeld. Het was dan ook geen werkelijke match, doch een oefenpartij, gespeeld door de leden van de Nederlandse Elftal Club, aange vuld met een aantal andere prominente spelers. Trainer Van der Leek stond op de eretribune voor een microfoon en gaf zijn jongens op het veld tijdens het spel technische en tactische aanwijzin gen. Dat het Nederlands elftal met 1-0 dezé ontmoeting van twee maal een half uur verloor, was uiteraard, in een partijtje zonder grens- of scheidsrech ter, onbelangrijk, maar wel stelde deze oefenwedstrijd wat teleur, omdat er in te laag tempo werd gespeeld. Tal- meyer scoorde het enige doelpunt. De opstelling van beide ploegen was als volgt: Kraak. Stormvogels: De Jong. ADO en Odenthal, Haarlem, Wiertz, DWS, Ter louw, Sparta, en Biesbrouck, RCH; Van der Bogert, DOS, Lenstra, Heerenveen, Van Melis, Eindhoven, Bennaars, Dos- ko en Clavan, ADO. B-ploeg: Landman, Sparta: Bakers, PEC en Albers, Vitesse; Van Schijndel, SW, Hendriks, Vitesse en Feldmann. AEC; Tolmeyer, Blauw Wit, Van der Tuyn, HDVS. Tjepkema, Blauw Wit, Kiineman, HBS en Groeneveld, Haar lem. Bij spil in rheumotiek Alleen Aspirin is voorzien van het Bayer- kruls het symbod' van vertrouwen. Advertentie, lag- Med.) het gedrang komen als gevolg van de noodvoorziening. Daarom moet er een definitieve regeling komen. Elke rege ling zo merkte de heer Wendelaar (WD) op treft bepaalde gemeenten bijzonder zwaar. In dit verband be- peitte hij toekenning of verhoging van de bijzondere uitkering voor uitzon deringsgevallen o.m. voor de gemeen te Bovenkarspel. Minister Lieftinck merkte in zijn antwoordrede op, dat de gemeentelijke zelfstandigheid door de regeling van 1929 veel sterker werd aangetast dar. door de thans geldende noodregeling. Bij deze zijn de gemeenten er niet al te slecht afgekomen. Overigens moet men bij autonomie niet te veel denken aan „eigen belastinggebied". Hij hoopt overigens, dat de commissie-Oud er in zal slagen, zulk een gebied af te ba kenen. Spr. verklaarde, de blokkering van de reserves noodzakelijk te achten. Overigens zal zo spoedig mogelijk wor den overgegaan tot een gedeeltelijke deblokkering van deze bedragen, om gemeentelijk vlottende schuld te con solideren en de financiering van be paalde kapitaalsobjecten mogelijk te maken. Gemeenten met begrotings moeilijkheden zullen langs de weg der bijzondere uitkeringen worden bijge sprongen. Het uitkeringspercentage voor 1952 zal waarschijnlijk iets hoger worden dan 135 pet. Het Duitse criminele gerechtshof te Dortmund is begonnen met een proces tegen 28 vroegere Gestapo-functiona- rissen, die betrokken zijn geweest bij een gruwelijke moord op 270 slaven arbeiders, kort voor de Duitse capitu latie. Alle slachtoffers waren aoor schoten in de rug of de nek vermoord en sommigen waren met prikkeldraad geboeid. Er waren vrouwen en kinde ren onder. De massagraven, waarin men de lijken geworpen had, zijn zes jaar geleden te Dortmund ontdekt. Wie de order tot deze massamoord gaf, is on bekend. De hoofdverdachte is een 47- jarige stoffeerder, tevens een vroegere communistische partij-functionaris. De ze zelf gevangene had destijds de meeste der vermoorden aan de Gestapo verraden en uitgeleverd. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben gisteren in het Paleis op de Dam te Amsterdam de leden van het corps diplomatique voor de Nieuw jaars receptie ontvangen. De Konink lijke militaire kapel stond voor de in gang aangetreden, evenals een com pagnie van het garderegiment Prinses Irene in ceremonieel tenue. Achtereen volgens arriveerden ten paleize de nieuwe ambassadeurs van Zuid-Afrika, India, Engeland, voorts de waarnemen de hoge commissaris van Indonesië, de ambassadeur van de Westduitse Bondsrepubliek, de Sowjetrussische ambassadeur en de zaakgelastigde der V.S. De kapel speelde voor de ambas sadeurs de eerste maten van hun volksliederen. De Koningindie gekleed was in een parelgrijze japon met korte bontmantel en de Prins, die het groot tenue der huzaren droeg, inspecteerden na afloop van de nieuwjaarsreceptie van het corps diplomatique de voor het paleis op de Dam opgestelde erewacht van de Prinses Irene-brigadg uit Assen. I eiker man! (Advertentie. Ing. Med.) De zaak is zo hoog gelopen, dat niet minder dan vijfmaal proces-verbaal in deze zaak werd opgemaakt en de Amersfoortse echtgenoot zelfs van zijn bed werd gelicht om buiten de gemeen te Leusden te worden gezet. De zaak diende reeds eerder voor de Amers foortse kantonrechter, die P.V. veroor deelde tot f 6 boete subsidiair een dag hechtenis. De schoonvader, die even zeer in overtreding zou zijn geweest, omdat hij evenmin toestemming had gevraagd voor het verblijf te zijnen huize van de man van zijn dochter, werd toen vrijgesproken. Met deze uitspraak ging de ambte naar van het O.M. te Amersfoort niet accoord en hij tekende hoger beroep aan, zodat de zaak daarna voor de Utrechtse rechtbank diende. De offi cier van Justitie eiste toen vernietiging van het vonnis en dezelfde straf, die in Amersfoort tegen beide verdachten was gevorderd, n.1. f 30 boete, subs. 10 da gen hechtenis en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken met een jaar proeftijd. Tegen de schoonva der werd eenzelfde eis gerequireerd. Gisteren deed de Utrechtse rechtbank uitspraak. P. V. werd veroordeeld tot f 6 boete. subs. één dag hechtenis. De schoonvader werd ook nu weer vrijge sproken. Óat werklozen niet arbeidsschuw be hoeven te zijn, 'werd deze week te Hou- tigehage (Friesland) bewezen. Een groep stey.n-genietende (of ondergaan de?) arbeiders is daar op eigen houtje begonnen aan de verbetering van de Parksterweg in hun dorp. De gemeente had geen geld om dit werk te doen uit voeren, doch nu de werklozen een toe slag op hun steun vroegen, zodat ze toch een redelijk loon ontvangen voor hun werk aan de Parksterweg, is er wel een kans. Kapitein Ca lsen heeft voor het Hof van onderzoek, op het hoofdkwartier van de Amerikaanse kustwacht ver- klaard, dat zijn schip goed geladen was. Anderen hadden te verstaan gegeven, dat de lading ruw ijzer in de „Flying Enterprise" onjuist gestuwd was. Carlsen vertelde, hoe het dek plotse ling met een .knal sc.iet de en hoe men gepoogd had met ijzerdraad en cement de scheur te „hechten". De volgende dag werd het beschadigde schip door een 60 voet hoge stortzee getroffen. In?' u- mentén raakten onklaar, een deel va» de mast werd losgerukt en de „En; ,r- prise" maakte slagzij, om zich niet meer op te richten. Carlsen sprak kort en zakelijk. Over zes weken zou een rapport uitgegeven worden. Carlsen zal in de tijd, dat hij op een nieuw se1 ip moet wachten, aan zijn radio knutselen. Hij is namelijk radio-amateur. Volgende maand zullen in Rome óc Frans-Italiaanse-Zwitserse bespre kingen over de aanleg van een tunnel door de Mont-Blanc worden hervat. (Vervolg van pag. 1) De president, mr. A. D. van Regte- ren Altena, trachtte tijdens het verhoor te doorvorsen wat de aanleiding van de ernstige ontsporing van Z. was geweest. „In 1941 werd ik door de kinderrech ter veroordeeld voor iets dat ik niet had gedaan. Negen maanden zat ik tus sen zware jongens en daarna werd ik ter beschikking van de regering gesteld in een inrichting, waar wij onder mof fen-bewaking stonden. Wat dacht u als je drie jaar voor niets hebt gezeten? De president bleek echter goed ge ïnformeerd en trok het sterk in twijfel dat de inrichting waar verdachte had moeten verblijven onder bewaking van Duitsers had gestaan. Bovendien achtte mr. Van Regteren Altena het zeer on waarschijnlijk dat de Amsterdamse po Een Britse oogheelkundige is erin ge" slaagd bij oog-operaties, plasticlenzen in plaats van het weggenomen zieke orgaan in de ogen te plaatsen. Tot dus verre kende men slechts het coutact- lenzen-systeem, dat echter slechts een gedeeltelijke genezing van b.v. staar op het oog betekende. De nieuwe lens Kan zowel direct bij de staar-operatie, als tijdens een tweede ingreep worden aan gebracht: 22 van de 25 totnogtoe ver richte proef-operaties hadden volledig succes. Een oog, voorzien van de plas tic lens blijkt vrijwel normaal te zien. De verwachtingen dat de deelnemers aan de Rallye van Monte Carlo reeds op het eerste gedeelte van deze monsterautorit met moeilijkheden te kampen zouden krijgen, zijn voor een groot deel uitgekomen. Pracisch uit alle delen van Europa zijn berichten binnen gekomen van lichtere en zwaardere sneeuwval en hier en daar is de witte laag zelfs bevroren. Van de diverse meteorologische stations in Zwitserland, de Alpen, Zuid-Oost Frankrijk en Engeland zijn berich ten binnen gekomen waaruit mag worden afgeleid dat de deelnemers zelfs in ernstige moeilijkheden kunnen komen. Het schijnt dat de winter plotseling een algemeen offensief heeft ingezet. Te Genève vroor het gisteren zeven graden, te Zürich zes graden, in Grenoble achttien, het kwik te Bourg St. Maurice daalde tot negentien graden en te Challes les Eaux wezen de thermometers zelfs 23 graden vorst aan. In de omgeving van Digne noteerde men de grootste sneeuw val. Niet minder dan 35 centimeter sneeuw had zich daar opgestapeld. De organisatoren te Monte Carlo melden dat verscheidene equipes resds bij voorbaat verstek hadden laten gaan. Vrijwel alle Porches zullen niet deel nemen. Hiermee is ook het beroemde rallye-team Lahaye-Quatrerous, dat uit Lissabon zou vertrekken, uit de sterrit verdwenen. Verder is bekend geworden, dat ook de Fransman Trevoux met Delahaye, die eveneens Lissabon tot startplaats had verkozen, niet zal starten. De reden is niet bekend. Trevoux was met ver schillende partners winnaar van de Rallye Monte Carlo in 1934, 1939, 1949 en 1951. Te Lissabon is aangekomen het Engelse team T. H. Wisdom en lord P. Selsdon, welk team waarschijnlijk een goede kans maakt eerste te worden in het concours d'elegance. Zij rjjden met een zeer grote Daimler, die een cylin- der-inhoud heeft van niet minder dan 5460 cc. In de wagen is een bed ge monteerd. De „slaapkamer" kan elec- trisch worden verwarmd, verder is er een mogelijkheid om er een electrisch scheerapparaat aan te sluiten en na tuurlijk heeft men niet vergeten de no dige ingrediënten mee te nemen voor het zetten van een kopje „afternoon- tea". Over dé verdere luxe uitrusting, waarover deze Daimler beschikt, kon men geen nadere gegevens verkrijgen, want de gordijntjes werden angstvallig gesloten gehouden. Palermo. Elf equipes, tien Italiaanse r één Zwitserse, zijn, de eerste die om enkele minuten over half drie, te Palermo *.ijn gestart voor de tocht door Italië, Zwit serland en Zuid-Frankrijk naar het eindpunt Monte Carlo. in vergelijking met de Noordelijk gelegen startplaat sen vanwaar mist, ys en sneeuwkan- sen worden gemeld, waren de omstan digheden te Palermo zeer gunstig: een heerlijke zon scheen uit een wolkenlo ze hemel. Om 17.24 uur werd het vertreksein gegeven voor de eerste equipe, welke Oslo als startplaats had gekozen. To taal achttien ploegen, zes Noren, vijf Zweden, twee Duitsers, twee Engelsen, één Fransman, één Deen en de Chevro let van de Nederlanders Aarse en Bont vertrokken onder een donkere hemel, die de voorspelling, dat er mist zou ko men, helaas zeer aannemelijk maakte. Glasgow Om half twee midden-Europese tijd vertrok de eerste equipe bestaande uit J. G. en P. B. Reece, met Ford uit Glas gow. Daarna gingen de andere deelne mers vlot van start in volgorde van hun nummers, alhoewel een sterke be reden politiemacht nogal moeite had om de drommen belangstellenden op een afstand van het vertrekpunt te houden. Van de vier en zeventig voor Glasgow ingeschreven equipes, allen Britse, lieten er vijf verstek gaan. De mist was 's middags opgetrokken, maar de Rallve-rijders zouden met ijs en bevroren sneeuw te kampen krij gen voordat ze Folkestone bereikten. Op verschilende punten was een een richtingsverkeer ingesteld wegens de dikke laag sneeuw op de wegen waarin de wagens diepe geulen maakten. Stockholm Van de 42 equipes, welke uit Stock holm zouden starten, zijn Dinsdagmid dag 38 ploegen vertrokken. Hieronder bevonden zich de beide Nederlandse ploegen, Proos Hoogendijk en Seitz met Hilman en Zaman en Veninga met Citroën. Alle buitenlanders en dus ook onze landgenoten werden met een har telijk applaus uitgeleide gedaan, doch de meeste belangstelling ging uit naar de Saab van Grethe Molander, de po pulaire Zweedse automobiliste; die voor de elfde maal aan de Rallye deelneemt. Zij won in 1937 de Coupe des Dames. Lissabon Ook uit Lissabon komen berichten, dat enkele equipes, die hadden inge schreven, niet van de partij zullen zijn. Zo daalde het aantal teams tot 63, die overigens de Portugese hoofdstad ver lieten, dit in tegenstelling met Monte Carlo, Oslo, Stockholm en Glasgow on der schitterende weersomstandigheden. De zon scheen warm van een heldere hemel en de vooruitzichten tot aan de Portugees-Spaanse grens waren bijzon der fraai. De enige Nederlandse dames-equipe, die dit jaar aan de sterrit naar Monte Carlo deelneemt, heeft Lissabon als startplaats gekozen. Toen de Lancia-Aurelia van mevr. G. G. van Puyenbroek-Vroom, met als in zittenden mej. A. Goedmans en de Amerikaanse mevr. A. Needham aan de controle te Lissabon verschenen, ging er een luid hoera op voor onze landgenote. Een verslaggever vroeg mevr. Van Puyenbroek, die een zeer er varen Rallye-rij Jster is, wat zij van haar kansen dacht. „Wij zullen ons best doen" was het antwoord. Naar men zich herinnert heeft de dames-equipe van mevr. Van Limburg Stirum met Ford in 1949 de Coupe des dames ge wonnen en mevr. Van Puyenbroek was toen lid van het team. Mevrouw Needham, een Amerikaan se, zat aan het stuur, toen de contro leurs het startsein voor de Nederlandse equipe gaven. Toen wy van mevr. Van Puyenbroek vernamen, dat zy zeer op timistisch is over de zware rit van meer dan 3000 km voegde mevr. Needham er aan toe, dat zij toch ook wel iets aan een Nederlandse verslaggever te ver tellen had. Zij zeide: „Ik geloof, dat ik op het punt sta een record te verbete ren. Ik ben Amerikaanse, ik woon in Engeland, ik ry met een Nederlandse automobiliste mee. ik zit aan het stuur van een Italiaanse wagen, het is een Franse Rallye en ik start in Portugal, litierechter Z. onschuldig had veroor deeld. Fantasie QOK de officier was van mening dat het verweer van verdachte zeer on geloofwaardig was. Het is de rijke fan tasie van verdachte, die hem deze din gen laat zeggen, zei mr. Meischke, waar na hij vier jaar gevangenisstraf eiste tegen Z. en zes maanden tegen ver dachte R. De verdediger van Z. vol stond met namens verdachte een aan merking te maken op de dagvaarding. Hij had er namelijk bezwaar tegen ge maakt, dat hem slechts een vijftal in braken ten laste waren gelegd, in de veronderstelling dat hij voor de ande ren ter gelegener tijd ter verantwoor ding zou worden geroepen. De officier verzekerde echter, dat al de zaken te gen Z. bijeen gevoegd waren en dat de nog te verwachten dossiers opgelegd zullen worden. Wat de strafmaat betbof refereerde mr. K. Schuurman zich aan het oordeel van de rechtbank. j^R. LESTERHUIS schetste de moeilij ke omstandigheden waaronder zijn cliënt de oorlogsjaren had m-oeten door maken. Ongeveer drie jaar had hij in Duitse concentratiekampen doorge bracht. De martelingen welk hij daar had ondergaan, maakten hem na de be vrijding ongeschikt als acrobaat op te treden, met het gevolg, dat hij zich in de zwarte handel had begeven. Later had zijn lichaam zich weer zodanig hersteld, dat hij zijn oude beroep van acrobaat en degenslikker kon uitoefe nen. Het ongeluk wilde echter dat hij Z. ontmoette op het moment dat de vrouw, waarmede hij drie jaar had sa mengeleefd, hem de „bons" had ge geven. Het gevolg was vijf inbraken in Noord-Holland. Na het pleidooi van mr. Lesterhuis kreeg verdachte Z. nog eenmaal het woord. „Edelachtbare, het is mijn schuld, dat mijn vriend hier terecht moet staan. Ik wist, dat hij door die vrouw in de steek was gelaten. Ik heb daar van geprofiteerd om hem mee te krijgen. Door mijn stoken is hy bezwe ken. Daarom hoop ik, dat u mij dan maar wat meer wilt geven en hem een lichtere straf zult opleggen dan de of ficier heeft geëist. Bij het schoonmaken van één der magen van een koe, waaruit onder andere vele spijkers tevoor schijn kwamen, viel de heer P. Koomen in het abattoir te Hoorn de eer te beurt een gouden trouw ring uit de weke massa op te diepen. Onmiddellijk was het slachthuis in rep en roer om het kleinood te aanschouwen. Aan de hand van de rommel, die de maag beva'te. concludeerden de heren slagers, dat men met een z.g. schillenkoe te doen had. Waar schijnlijk is de ring tussen de schillen geraakt en daardoor in de maag van het dier terechtge komen. Daar de ring geen initialen draagt, heeft men slechts kunnen constateren, dat hij een eigena resse heeft of heeft gehad. De koe behoorde aan de veehouder D. de Vries te Venhuizen en is gekocht door slager R. Groot bij wie de eerlijke vinder in dienst is In afwachting van de komst '~'an iemand, die zijn rechten op het gouden voorwerp kan doen gel den, siert de ring voorlopig de rechterpink van de heer Koomen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3