Kappie Ho££yiiw&d Nieuw profest tegen broodprijs Bakkers vragen open kaart van alle politieke partijen JIMMY BROWN AL AUTORENNER In de greep van de woestijn Leden van Amsterdamse onderwereld opereerden in Hoogkarspel DRAISMAS LEVERTRAAN KARSOTE RUB Het Radioprogramma Grootebroeker Rijkspolitie deed prachtige vangst Serie inbraken werd opgehelderd Tachtig studenten kregen een gulden boete op weg naar Als V voelt dat 't zuur in Vw maag op ontbranden staat Dr. Drees ere-doctorvan Maryland-universiteit Wie wil gaan werken in het buitenland? DONDERDAG 24 JANUARI 1952 f Pim. Pam en Pom in Zwitserland^] 81. Wil Je hem zeggen, dat JU wel met mij mag spelen?" riep het beertje verheugd. „Ja, waarom niet" riep Pim onverschillig. „Mijn Moeder heeft ons nooit zoiets verboden, is t niet, jon gens?" Pom en Pam knikten. „Thuis hebben wij zelfs twee beren vriendjes, Brommie en Tommie heten ze, waar of niet?" vroeg Pim weer aan zijn broertjes. Pom en Pam knikten weer. Ze begrepen eigenlijk niet goed wat Pim van plan was. Het was nu toch geen tijd om met beertjes te gaan spe len, terwijl hun arme vriendje Paul daar beneden in de diepte lag? „Hoe heten jullie?" vroeg t beertje verle gen. „Ik heet Pim, en dat zijn mijn broertjes Pom en Pam. En hoe heet jij?" „Ik heet Bollie!" „Goed Bollie, dan gaan we straks met je spelen, maar eerst moeten we ons arme vriendje weer naar boven zien te krij gen. Ik zie, dat Ina al naar huig ge hold is om hulp te gaan halen". „Ja, ik ken Ina en Paul wel. Maar ze mo gen nooit met me spelen. Waar is Paul nu?" „Kijk, daar ligt hij!" Pim liet Bollie de plaats zien, waar Paul naar beneden was geduikeld. v(Van een onzer redacteuren) Het personeel van de Rijkspolitie te Grootebroek is er in samenwerking met de districts-recherche Rijkspolitie Alk maar en de Amsterdamse gemeente-re cherche in geslaagd in korte tijd de daders op te sporen van de inbraak, die omstreeks Kerstmis te Hoogkarspel werd gepleegd in het magazijn van Me- tapers aldaar, waar voor ongeveer ze ven en twintighonderd gulden aan ko peren onderdelen bestemd voor de ver vaardiging van handgranaten, werd ontvreemd. Een goed opgezette speur tocht werd Dinsdagavond bekroond met de arrestatie van drie zware jon- engs uit de Amsterdamse onderwereld. Zeer zeker mag hier van een prachtige vangst gesproken worden, wanneer tnen verneemt dat deze knapen ook de daders bleken te zijn van een serie grote inbraken o.a. een Juwelen- diefstal de laatste tijd in en en in de omgeving van Amsterdam gepleegd. Laat op een avond rond Kerstmis reed een auto in de richting van de eenzame weg, die leidt naar de me taalindustrie „Metapers'". gelegen aan het Stationsemplacement Hoogkarspel. Een van de drie inzittenden verschafte zich, door een ruit in te drukken, toe gang tot het gebouw, waarna hij met behulp van twee assistenten uit een magazijn kisten met koperen nippels ontvreemdde die daar ter verzending gereed'lagen. Vingerafdrukken werden uitgewist en het ruit, waarop even eens afdrukken voorkwamen, werd in een nabij gelegen vaart geworpen. Omdat enkele leden van het perso neel belast met de verzending, met va- Colleges ie Delft bezocht zonder inschrijvingskaart De Delftse kantonrechter veroordeel de gisteren tachtig studenten leder tot een boete van een gulden, aangezien zjj de colleges aan de Technische Hoge school hadden gevolgd zonder In het bezit te zijn van een inschrijvingskaart. Nadat de ambtenaar van het O.M. deze massarechtspraak had ingeleid met het eisen van drie gulden boete of één dag hechtenis, zei één der studenten, die als woordvoerder voor zijn collega's optrad, dat vrijwel alle geverbaliseer- den hun collegegeld hadden betaald en alleen niet in het bezit waren geweest van inschrijvingskaarten. Andere stu denten hadden echter verzuimd zich tijdig aan te melden en daar de volgen de gelegenheid eerst in Juli was, had den zij toch de colleges bijgewoond teneinde geen tijd te verliezen, aldus de woordvoerder. De kantonrechter ad viseerde de studenten te trachten een betere regeling voor de aanmelding te bereiken en veroordeelde hen allen tot één gulden boete. „TERESA" FILM VAN DE MAAND De Nederlandse filmclub heeft het praedicaat: „Film van de maand" ver leend aan de film „Teresa" (Metro Goldwyn Mayer), geregisseerd door Fred Zinneman. cantie waren, werd de diefstal niet direct opgemerkt en toen dat dan het geval was, kon de politie geen enkele aanwijzing vinden, die tot een oplos sing kon leiden. Desniettemin zocht men contact met bovengenoemde instanties, wat resul- eerde in een onderzoek bij diverse Amsterdamse opkopers. Bij een van hen trof men een aantal van de ver miste voorwerpen aan. Men volgde daarna een spoor, dat leidde naar de Amsterdamse onderwereld. Nadat de politie Dinsdagavond een straat had afgezet kon zij overgaan tot de arres tatie van drie zware jongens, die na een langdurig verhoor bekenden zich ook schuldig gemaakt te hebben aan diefstallen van goederen in en om Am sterdam, waarvan de waarde in de tienduizenden guldens loopt De kisten waarin de koperen nippels uit Hoog karspel waren verpakt, werden in Bad hoevedorp teruggevonden en een partij van deze voorwerpen, toebehorend aan de Staat der Nederlanden, kon in Arrjhem worden achterhaald. 63. Bi een ogenblik dromden de ver slaggevers en fotografen om Kappie en de Maat en vuurden hun vragen op het tweetal af. En vol trots deden zij het verhaal van hun reis naar Amerika, de avon turen aan boord van de „Kraak" en de achtervolging van Trol de Trooster. De uitroepen van verbazing en bewon dering waren niet van de lucht Ijverig krasten de pennen van de journalisten en de twee helden stonden aan één stuk door te knipperen tegen het flit sende licht van de fotolampen. Nog diezelfde avond zou hun verhaal in al le kranten over de hele wereld staan: Twee zeehelden vangen berucht mis dadiger en brengen waardevolle dia mant veilig over Oceaan! En nog kwam er geen einde aan alle hulde, die Kappie en de Maat in ont vangst moesten nemen. Plotseling drong zich een geweldige figuur met een donkere bril en een reusachtige sigaar in zijn mond, door de menigte, greep de h^tden van Kappie en de Maat en begon die langdurig en harte lijk te schudden, terwijl hij hen toe brulde: „Prima kerels zijn jullie! Pn. ma! Handig bekeken hoor! Ja, ik ben de schoonvader van de bruid en ik wou jullie maar even vertellen, dat je dat prachtig hebt opgeknapt. Wanneer je wilt zal ik jullie in mijn eigen vlieg, tuig naar New York terugbrengen!" dadelijk één ot twee Rennies en 't vuur is bij voorbaat geblust. Hoewel Rennies de hevigste aanval van brandend maag zuur dadelijk bezweren, is 't beter ze bij voorbaat te nemen. Talloze lijders aan zuurbranden nemen, als vaste ge woonte, hun Rennies dadelijk na tafel, t Is ook zo gemakkelijk: een stuk of wat Rennies in handtas of vestzak. Ze zijn één voor één verpakt, handig en hygiënisch. Vraag een doos Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. (Advertentie, log. Med.) De vergadering hechtte, na verschil lende sprekers uit Noord-Holland, Friesland, Brabant en Zeeland te heb ben aangehoord, haar goedkeuring aan de voorgenomen actie tegen de politie ke partijen. Het Noordhollandse actie comité, dat inmiddels landelijke beteke nis heeft gekregen, zal vóór de verkie zing van alle partijen in het parlement een uitspraak eisen over hun houding ten opzichte van een verhoging van de broodprijs, invoering van een verschil- lenrekening en verwerping van de compensatiegedachte van minister Mans- holt De voorzitter van de Kon. Ned. Mid denstandsbond. de heer Swagerman, be toogde, dat niet alleen de bakkers maar alle middenstanders in hun zelfstandig heid worden bedreigd. Slechts wanneer (Van onze speciale verslaggever) De bakkerspatroons uit Noord-Holland en ook velen daarbuiten hebben op tweede protestvergadering, die gisteren in Alkmaar is gehouden, opnieuw hun afkeuring uitgesproken over het door de regering gevolgde beleid Inzake de prijs van volksbrood. Een ernstg protest werd op deze bijeenkomst gericht tot de politieke partijen, die ondanks hun mooie beloften In de Staten Generaal geen hand hebben uitgestoken naar de „ln een hoek gedreven" bakkers. alle branches zich aaneensluiten tot één grote, centrale organisatie kan d« strijd voor een menswaardig bestaan met succes worden gevoerd, aldus spr. De heer N. A. Veenboer uit Amster- dam, die de plannen van het actie, comité ontvouwde, verklaarde met kient dat de bakkerswereld zich nooit voor een politiek karretje zal laten spannen, maar dat zij toch, v mneer het ant woord van de politieke partijen onbe vredigend zal zijn, niet zal dralen an dere stappen te ondernemen. Welke stappen dat zullen zijn wilde spreker voorlopig nog in het midden laten. Wel waarschuwde hij zijn collega-bakkers, dat de strijd een diepere ondergrond heeft dan velen misschien zouden den ken. Onder luide instemming van da aanwezigen, die het Wapen van Heems kerk tot de laatste plaats bezetten, riep de heer Veenboer uit, dat de regering thans een definitief halt moet worden toegeroepen. ,De middenstanders zijn nu lang genoeg geknecht", verkondigde hij. „Wij voeren een eerlijke strijd voor een eerlijk recht". Vandaag zullen de Zeeuwse bakkers in Goes hun protest laten horen. Vleescentrale - Rotterdam. Fabrieken en Bedrijven te Akkrum, Assen, Enschede, Twello, Utrecht en Wierden (Advertentie, Ing. Med.) 52. De ware liefhebbers van auto races gaan nooit zoet op de tribune zitten. Die stellen zich op in de boch ten, waar zij veel beter getuigen kun nen zijn van de rijkwalitelten der cou reurs en waar zij wel eens vergast worden op een klein incidentje, want als er af en toe een renwagen de bocht uitvliegt, dan kunnen zij van dit op windende schouwspel uit de eerste hand meegenieten. Welnu in deze strijd om de Grand Prix de Monaco kregen zij volop hun deel, want wat Jimmy Brown hun begon voor te zet ten overtrof hun stoutste verwach tingen. Jimmy „nam" in het verdere verloop van de strijd de bochten niet meer, doch hij sleurde zijn Meteoor er op twee wielen doorheen. Zó scherp gierde hij door de bochten, dat zijn wagen telkens twee wielen oplichtte en het soms maar een haartje scheelde of het ding kantelde om. Er waren toe schouwers wier haren te berge begon nen te reizen. Anderen voelden koude rillingen langs hun ruggegraat lopen, maar er waren er ook bij, die hun Dril opzetten om beter te kunnen zien. 16) „Neen helaas niet!" antwoordde Jane in onverbloemd Engels. „Eerder een schurk, zou ik zo zeggen. „Wel, deze zet is voor u en wat nu?" „U bent niet bang". Zijn ogen gleden met ongewilde bewondering langs haar „Waarom heeft u hem niet in vrouwen kleren gestoken en u zelf in haik en burnous gekleed?" Bij zijn verachtelijk knikje in de richting van Gary, die al die tijd zwij gend was blijven mokken, kreeg M: i een kleur van woede. „We zijn allemaal gewend om met barbaren en wilden om te gaan", snauwde ze. De donkere wenkbrauwen schoten omhoog. „Allah! nog zo'n tijgerin?" Hij wierp zijn hoofd achterover en lachte met blikkerend witte tanden. „Bij de heilige profeet, dan zal ik een prettige tijd tegemoet gaan met jullie te temmen". .Jammer voor u dat dat niet lang zal duren". Jane Frask had haar zelfbeheer sing volkomen hervonden en rookte nu rustig een sigaret. „Als u soms mocht denken dat u ons tegen onze zin zult kunnen vasthouden, dan heeft u het bij het verkeerde eind, jonge man". „Zo?" Zijn ogen spotten met haar. „Het ene ogenblik zo verlangend om binnen te komen en het volgende om er weer uit te raken! Ik vrees dat ik u zeer onbegrijpelijk vind, mevrouw". De spottende toon verdween uit zijn stem, het klonk meedogenloos en schrikwek kend. „Luister naar me. Ik moedig het door: MARJORIE VERNON bezoek van vreemdelingen niet aan, maar wanneer indringers mijn poorten zijn binnengegaan, komen ze er nooit weer uit". De woorden die op zo'n onbuigzame, hardvochtige toon werden uitgesproken, verkilden Mara's hart. Die rustige mee dogenloosheid in zijn stem was duizend maal erger dan luidruchtige bluf. ,0, hou op met dat gezwam!" viel juf frouw Frask ruw en ongeduldig uit. „Laat ik je maar dadelijk vertellen dat die gangsterfilm op mij niet de minste indruk maakt. Ik ben helemaal niet bang voor jullie". „Bü Allah! Ik geloof het heus!" Toen kneep hij zijn ogen samen en zijn bruine gezicht werd hard. „Maar dat komt nog wel. Ik heb nog nooit een vrouw ont moet die niet bang voor me was". „Daar zou ik maar niet zo trots op zijn", kaatste Jane brutaal terug. „En zoals alle opscheppers zul je in je hart wel een lafaard zijn". „Daar zult u voor boeten!" Gedurende een enkel ogenblik dacht Mara, toen ze zijn bliksemende ogen en zijn door woede vertrokken gezicht zag, dat hij de oudere vrouw zou slaan. Maar met ken nelijke inspanning beheerste hy zich. „Zolang ik leef heeft niemand dat nog ooit tegen me durven zeggen", sprak hij niet zonder waardigheid. „Maar het is nu genoeg geweest". Met een scherp bevel tot zijn mannen wendde hij zijn paard en galoppeerde weg en ze volgden hem snel en zonder moeite met de gevangenen tussen hen in. HOOFDSTUK V. „Lieve kind, het sptjt me zo, dat lk je dit heb laten overkomen!" Mara keek Jane Frask, die onge geneerd op de reusachtige Oosterse divan lag uitgestrekt in een luchtig Arabisch costuum, dat haar omvang des te duidelijker deed uitkomen, aan. liep toen impulsief op haar toe en knielde naast haar neer. „Dat moet u niet zeggen!" riep ze uit. „Het was uw schuld niet. En het zal in ieder geval allemaal wel terecht komen." „Je bent een beste," zei Jane en streelde haar hoofd. „Nou, ik wilde hier binnen komen en ik heb mijn zin, al is bet dan op een andere wijze dan ik had verwacht. Het zou me niets kun nen schelen als jij er niet bij was be trokken," voegde ze er met een be zorgd gezicht aan toe. „O, maakt u zich over mij geen zor gen," stelde Mara haar snel gerust. (Wordt vervolgd) (Advertentie, lag. Med.) Geen taak te groot Dr. W. Drees heeft gisteren het ere doctoraat in de rechten van de Mary land-universiteit ontvangen. Bij deze gelegenheid legde de Nederlandse eer ste minister in een rede de nadruk op de noodzakelijkheid van het verlenen van technische steun aan onvoldoende ontwikkelde gebieden. „Geen enkele taak", aldus dr. Drees, „zal te groot zijn voor onze gezamenlijke hulpbron nen, indien de VS en West-Europa be reid zijn samen te werken met de on voldoende ontwikkelde landen in deze onderneming". Nederland wilde aan de grote taak van het tot ontwikkeling brengen van de wereld deelnemen op basis van gelijkheid met andere lan den. Nederland had grote ervaring op dit gebied en wilde deze ter beschik king van de wereld als geheel stellen. Na zijn reis van tien dagen door de VS zal de minister-president vandaag ae terugreis aanvaarden. De Stichting uitwisseling en studie reizen voor het Platteland hoopt ook dit jaar weer een groot aantal jonge ren uit de land- en tuinbouw voor de t(jd van 3 tot 12 maanden als volon tair (e) naar het buitenland te zenden. In 1951 maakten ruim 150 jongeren van haar bemiddeling gebruik, hetgeen op een nog voortdurend stijgende be langstelling wijst! Hierbij is dan nog niet de jongerenuitzending naar de Verenigde Staten onder auspiciën van het Koninklijk Nederlands Land bouw Comité en de Christelijke Jonge Boeren- en Tuinderbond en de uit- wisseling van meisjes met Zwitserland georganiseerd door de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen be grepen. Jongeren, die de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en die reeds enige practische en theorethische kennis in de land- of tuinbouw bezitten, kunnen voor deze uitwisseling in aanmerking komen. In principe is plaatsing in de volgen de landen mogelijk: Engeland, Frank rijk, Denemarken, Zweden, Noorwe gen, Zwitserland, Duitsland en Oos tenrijk .In enkele landen is de moge lijkheid van plaatsing beperkt, zodat spoedige aanmelding gewenst is. INTERNATIONALE PRIJSVRAAG VOOR JOURNALISTEN De stichting Amsterdam-Rijnkanaal 1952 heeft ter gelegenheid van de ope ning van de nieuwe verbinding van Amsterdam met de Rijn in Mei van dit jaar, een internationale prijsvraag voor iournalisten uitgeschreven. De mede dingers kunnen door de inzending van een door hen genuMireerd artikel over de nieuwe verbinding in de periode van 1 Jan. tot 21 Mei 1952. nriizen win nen, die variëren van f 500 tot f 150 Eind juni 1952 zal een Jury haar beslis smg bekend maken. Uit protest tegen een nieuwe dienstregeling op Zondag zjjn gisteren ruim 700 Londense buschauffeurs en conducteurs in staking gegaan uerkt van twee kante.» teqefyk (Advertentie, lag. Med.) VRIJDAG 26 JANUARI HILVERSUM I, 402 m.s 7.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.20 VARA, 12.00 AVRO. 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA. 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 OchtengymnasUek. 7.30 Zen- dersluiting. 9.00 Nieuws en weerberichten. 9.12 Gram.muziek. (9.30—9.35 Waterstan den.) 9.50 Voor de hulsvrouw. 10.00 „Kin aeren en mensen", causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Schoolradio. 10.50 Voor ae zieken. 11.20 Voordracht. 11.40 Bari ton en piano. 12.00 Dansmuziek. 12.50 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.85 Sport en prognose. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram.muziek. 13.20 Or kestconcert. 14.00 Voor de huisvrouw, 14.20 Grammuziek. (Pl.m. 14.40 Boek bespreking.) 15.50 Sport. 16.00 Muzikal» causerie. 10.30 ZendersiuiUng. 18.00 Nieuws. 18.15 FallcitaUee. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Pianospel. 19.15 „Wat dost Uw man", klankbeeld. 19.30 Berichten. 19.40 Feestgetijden. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Kamerkoor. 20.80 „Benelyix". 20.40 „God heelt de mensen nodig', causerie. 21.00 Gevarieerd pro gramma. 21.30 De Ducdalf. 21.50 Buiten lands overzicht. 22.05 Lichte muziek. 22.80 Grammuziek. 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwuding. 23.00 Nieuws. 28.15 „ln huwelijk en gezin", causerie. 23.30- 24.00 Kamerorkest. HILVERSUM 11, 298 m.; 7.00-24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 ZendersiuiUng. 9.00 Nieuws en weerberichten. 9.10 Voor de zieken. 9.30 Gram.muziek. 10.30 Morgen dienst. U.00 Gram.muziek. 11.05 Piano recital. 11.45 Grammuziek. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmede delingen. 12.33 Amusementsmuziek. 12.50 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Vocaal en semble. 13.45 Reportage over de opleiding van Marva's. 13.55 Gram.muziek. 14.00 „Winterkleur ln de tuin", causerie. 14.16 Vocaal kamerkwartet. 14.40 Promenade- Orkest en soliste. 15.15 Voordrecht. 15-35 Cello en orgel. 15.55 Gram.muziek. 16.1" Voordracht. 16.30 ZendersiuiUng. 18.00 Nieuws. 18.15 Gram.muziek. 18.35 Rege lingsuitzending: Prof, Dr. K. A. H. Hid' ding: „Over Indonesle's geestesleven'- 18.45 Gram.muziek. 18.50 Muzikale cau serie. 19,15 Regeringsuitzending: „Verkla ring en toelichting". 13.35 Gram.muzie*' 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weer berichten. 20.10 „VUf minuten". 20.15 CM- Oratorium Vereniging en solisten. 20.50 „Lectuur en literatuur", causerie. 21.1 Viool, clavecimbel en bessoconttnuo 21.5» Grammuziek. 22.00 „Zwerftocht door het Verre Oosten", renortage. 22.10 Mezse- sopraan en plano. 22.30 Orgelconcert. 22* Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15- 24.00 Gram.muziek. Experimenteel Televisie-programma de AVRO. - 20 IS31.48: 1. Opening 2 Televlzier 1 D» Olymplache 8Pe1^ 1952 p1U7, 4 Marktplein-vertier -plezier.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 4