Beheerder Muste verlaat Cantine De Japanners klagen steen en been herm. Schaap van „Mouton" deze maand 25 jaar dansmeester Economisch herstel van het land geschiedt echter in snel tempo Optuigen en aftuigen zonder einde Band met de Marine nog niet verbroken PREDIKBEURTEN Overdag op de Werf, 's avonds de lessen Oprichter van Twents Philharmonisch Orkest Eerste winkel in nieuwe stadswijk geopend IN HET KORT Afscheidsexpositie van de heer C. Korndorffer Twee sleepboten op xoek naar verloren ankers Wedstrijdprogramma van „Hermes" Rectificatie H. NEVILLE HART SCHOEMAKER Varende vacantievloof ook deze zomer naar zee Nieuws van jan Oso Tussen Haaks en Kuifje Opstand in Nepal beëindigd Journaal van een K.LM.-reis Vl Oude machten bleven VRIJDAG 25 JANUARI 1952 QNTELBAAR is het aantal bezoekers van de Marinecantine. dat in de jaren na de bevrijding met de heer Muste heeft kennis gemaakt. Het zal hun vreemd aandoen, te vernemen, dat hij op 1 Februari het cantinebedrijf aan de Opperbotteller C. Smit zal overdragen. Toeh is het zo, maar het houdt niet in, dat de Marine hem niet meer te zien krijgt. Integendeel. In zijn nieuwe functie, als vertegenwoordiger van de firma Van Straaien, Monsieur en Erkelens hoopt hij nog vele schepen en inrichtingen te bezoeken. De gamelle-chefs zullen dus nog lang van zijn hofmeesterscapaciteiten kunnen profiteren. Het zal hun niet moeilijk vallen, hun schepen met de fijnste dranken uit te rusten als ze door een prima vakman uit eigen kring worden voorgelicht. in hogere mate en op een stralende zomerdag in Augustus 1923 verliet een jong getrouwd echtpaartje het Raad huis op het dijkje en ging.de tro- penuitrusting in orde maken. In Sep tember bleef de jonge bruid alleen achter en de bruidegom verdween naar de Oost. Wat het zeggen wilde, zeemansvrouw te zijn, ondervond mevrouw Muste, toen haar de berichten bereikten, die vermeldden dat de toestand van haar mans schip, Hr. Ms. „Mataram", hope loos was. Het schip was in Straat Mole op een rif gelopen en zat daar omhoog. Alles werd van boord gehaald. Victua liën, kanons, kolen, kortom alles wat niet vastgeklonken zat. Intussen nam de spanning in Holland toe, maar in de tropen werd koortsachtig gewerkt. Na acht dagen gelukte het de sleepboot Hr. Ms. „Asakan" het schip bij spring tij los te trekken, nadat een van Hr. Driftig rinkelt de telefoon op de met voorraadboeken bedekte tafel in het kantoor-magazijntje. „Hier Marinecantien". „Hier de O.S. en O. officier. Muste, er komen vanmiddag vijftig mensen van het ministerie, die op excursie zijn. Ze lunchen in de cantine". „Goed meneer". „O ja Muste, denk je aan de bloe men voor de dames van het cabaret van vanavond?" „Ja meneer, het komt in orde". En het kwam in orde. Alles kwam in orde en niemand piekerde er over, hoe dat viel te combineren, 's Middags tafels en stoelen voor de gasten en enkele uren later vierhonderd stoelen, die in verband met de veiligheidsvoor schriften bovendien nog onderling met latten moeten worden verbonden. Zo iets is geen uitzondering, want zo i» het cantinebedrijf, optuigen en aftui gen zonder einde. Kinderfeestjes, post zegelruilbeurs, cabaret, dansavonden, lezingen, lessen, inenten, muziek, film, uitbetalen, slechts enkele grepen uit de enorme voorraad. Om alles in goede banen te leiden is vakkennis nodig. Als we bovendien nog bedenken, dat het gebouw door de Duitsers in uiterst verwaarloosde toe stand was achtergelaten, dan begrijpen we hoeveel organisatietalent er nodig was om de cantine te maken tot wat ze nu is. Deze eer komt voor een groot deel toe aan de in Maart 1949 overleden heer W. Kalkman, met wie de heer Muste in September 1945 bij deze dienst werd geplaatst. Aanvanke lijk waren het de distributierantsoenen, die door hun omvangrijke administratie veel tijd vergden, maar Muste's erva ring als distributieambtenaar gedu rende de bezetting in De Rijp, kwam hier uitstekend te pas. Later, toen er langzamerhand meer schepen en inrich tingen in dienst werden gesteld, waren het de Toko's, die uit de cantine cen traal werden bediend. Te klein voor brandspuit. Op 27 September trad Johan Muste, als dertienjarige jongen aan de Kweek school voor de Zeevaart in Leiden in dienst bij de Marine. We vinden het matroosje Muste in 1912 als gamelle- jongen aan boord van Hr. Ms. „Buf fel" terug en op 1 Februari 1914 werd hij aan boord van Hr. Ms. instructie- schip „Bellona" als leerling-hofmeester aangesteld. In de oorlog 19141918 diende hij onder meer als hofmeester in het fort „Erfprins" bij de Generale Staf. De kneepjes van het vak leerde hij in 1915 aan de Huishoudschool te Amsterdam. De kennis, die hij daar op deed kwam hem uitstekend te pas bij de talrijke partijen, die hij tijdens zijn daaropvolgend verblijf in de Oost moest verzorgen. Van de Oost naar de West is bij de Marine maar een klein stapte en zo nam Hr. Ms. „Zeeland" de hofmeester Muste, die in 1920 uit In- sulinde was thuisgevaren, mee naar de Antillen. Vreugde en angst. Uit en thuis volgden elkaar in die dagen snel op en om de thuisperiode zo aangenaam mogelijk te maken, koos de heer Muste zich in 1923 een levensge zellin. De voorzitter van „Moed, Vol harding, Zelfopoffering", Jan van Dok, kwam er aan te pas en die mocht Johan wel. Zijn dochter deelde die gevoelens Ms. Onderzeeboten vergeefs had ge tracht de „Mataram" op te tillen. Toen Hr. Ms. „Zeven Provinciën" ter plaatse arriveerde, was het leed al geleden. Driemaal met pensioen. De laatste trip naar de Oost duurde van 1928 tot 1930, maar het varen ging nadien gewoon door. Een aardige her innering bewaart de heer Muste aan de „Z"-boten. De officieren schonken hem 'n mooi vulpotlood met inscriptie als aandenken. Reeds in 1936, op 40- jarige leeftijd had de heer Muste als korporaal-hofmeester zijn pensioen ver diend. Hij stichtte een pension op de hoek van de Lombokstraat en de Sin gel, maar de Marinesfeer bleef. Het waren hoofdzakelijk Marine-officieren die hun intrek bij hem namen. Lang duurde dit echter niet, want de mobi lisatie van 1939 maakte een einde aan dit burgerbestaan. Toen in 1940 de ca pitulatie volgde was zijn huis door een kettingbom zo zwaar beschadigd, dat er aan een pension niet meer te den ken viel. Doch het gezin Muste wist zich dogr de moeilijke bezettingstijd heen te slaan en na de bevrijding riep de Marine ten derden male. Op 1 No vember 1945 werd de heer Muste be vorderd tot sergeant-hofmeester en op 1 Februari 1948 ging hij voor de derde maal met pensioen. Zowel de cantine commissie als de heer Muste waren er mede gebaat, dat hij nog enige tijd als burgerambtenaar bleef. ZONDAG 27 JANUARI DEN HELDER: Ned. Herv. gem.. Nieuwe kerk Weststraat, 1030 uur ds De Hoest; Palmstraat 10 uur ds. Borg. hardt, 19 uur de heer Wanders; Huis duinen 19 uur ds. De Hoest. Geraf. kerk, Bethelkerk, 9 uur ds. Hamming, 10.45 uur ds. Hamming, 17 uur ds. Hart kamp: Rahobothkerk 10 uur ds. Hart kamp, 17 uur ds. Hamming. Oud Ge- ref. kerk. Hoogstraat. 10 en 17 uur ds Groenewegen; Donderdag 19 45 uur ds Groenewegen. Geref. kerk (art. 311 Weststraat, 8 45 eri 17 uur ds. F. Tol lenaar. Vrije Evang. gem., Hoog straat, hedenavond 20 uur bijbelkring: Zondag 10 en 17 uur ds. Enter van Rotterdam, 12 uur Zondagsschool. Kerk van Jezus Christus van de Heili- gen der laatste dagen, Weststraat, 10 30 en 17 uur dierjst. Lutherse kerk. We zenstraat, 10.30 uur dr. J. A. Stellwag Baptisten gem.. Spoorstraat. 12 uur Zondagsschool, 16 uur ds. C. van Wier; Dinsdag vrouwenvereniging Dooos- gez. gem., Kerkgracht. 10 30 uur ds J J. J. van Sluiis. Oud Kath. kerk. Middenweg, 10 uur heilige mis. Evangelisatie Vijzelstraat 10 en 19 30 uur samenkomst, 12 en 14.30 uur Zon dagsschool; Woensdag 20 uur bijbel- kring; Donderdag 19.30 uur vrouwen- krans ;Zaterdag 20 uur openluchtsa menkomst (Visbuurt), 21 uur bidstond JULIANADORP: Ned. Herv gem., 19.30 uur ds. H. J. Trommel, (bijzonde re dienst, onderwerp „Vertrouwen") Geref. kerk, 9 uur ds. Rothuizen, 14 15 uur ds. Hartkamp. „Bethel" 10 uur en 19 uur br. De Mild van Laren, 14 15 uur Zondagsschool. CALLANSOOG. Ned Herv. gem 10 uur ds. H. J. Trommel Zo kennen de bezoekers de heer Muste. Op zijn post achter de toonbank, onafgebroken zijn aandacht op de zaal gericht, opddt alles geregeld verloopt. QP DE SPOORGRACHT is dansschool „Mouton" gevestigd. Het is ons en ook de eigenaar, de heer Herman Schaap, bekend, dat talloze Nieuwediepers het woord „mouton" niet kennen, noch kunnen uitspreken. De naam voor zijn dansinstituut dankt de heer Schaap aan iemand, die Mouton heette. Deze luite nant ter zee zei op zekere dag: „Zeg, Schaap, ik heet net zo als jij". En inder daad, want het Franse woord mouton betekent immers schaap. Vandaar dus dansschool „Mouton", die even de aandacht verdient, nu de heer Schaap deze maand vijf en twintig jaar dansmeester is. De kleine dansleraar, die van Joodse afkomst is, kreeg zijn. eerste opleiding bij de bekende familie I. D. Meijer te Rotterdam. Dat is nu ruim dertig jaar geleden. De eerste jaren waren een harde leerschool, want vroeger werd van een dansleraar ook geëist, dat hij ten minste één muziekinstrument kon bespelen. Maar enfin, de heer Schaap was al spoedig assistent op enkele be roemde Europese scholen, als van Jo- sephine Bradley te Londen, van mon sieur Moutin te Parijs en van mon sieur Doormée te Brussel. Twintig jaar geleden kwam de heer Schaap van Enschede naar onze stad, waar hij aan de Hoofdgracht een eigen school begon. Het werd druk, zodat hij naar een grotere gelegenheid moest om zien. Die werd gevonden aan de Ka- naalweg, naast het voormalige „Casi no". Tot de oorlog was het de heer Schaap gegund daar een uitstekende boterham te verdienen. De oorlogsjaren waren bijzonder moeilijk. Aanvankelijk gaf hij in Den Helder en omgeving nog danslessen, maar op zekere dag was ook dat afgelopen. Op 17 April 1942 werd de heer Schaap te Sint Maarten gearresteerd, en overgebracht naar de beruchte „Euterpestraat" te Amster dam. Na zijn vrijlating (men had geen bewijsmateriaal) dook hij onder in Enkhuizen. Hoe moeilijk die oorlogsjaren ook waren geweest, de heer Schaap vindt dat hij vooral na de bevrijding weinig medewerking heeft mogen ondervin den. Eerst kreeg hij geen vestigingsver gunning, waarop hij besloot naar Enk huizen terug te keren. Maar hij wilde terug naar Nieuwediep, hoewel hij in Enkhuizen een drukke praktijk prijs gaf. Toch hakte hij ten slotte de knoop definitief door: terug naar Den Helder Er volgden lessen in vrije zalen, tot hem in 1946 het pand Spoorgracht 46 werd toegewezen. Daar oefent hij nu in de avonduren zijn bedrijf nog uit Er waren ongetwijfeld teleurstellingen Al zijn hoop w- s gevestigd geweest op een zeer geschikt perceel in de Kei zerstraat: de heer Schaap kreeg het niet. Hij had er op gerekend dansleraar te worden aan het Knninkliik Instituut Eveneens nul op het request. „Maar We draaien nog", zei de heer Schaap met een guitig knipoogje. ,al heb ik van het schilderen overd™ ap de Werf werkhanden gekregen" Hii heeft het nog geenszins gerwkkpMik „Mijn school staat hier niet gunstig. maar ik blijf 's avonds les geven. En ach, dan ben ik maar optimist. Ik red me wel". Dat is dan Herman Schaap, een par mantig mannetje, dat in Arnhem eens de plaats innam voor een dame die was verhinderd. Niemand ontdekte het op dat kampioenschap; mej. De Vries (Schaap) en de heer Cohen wonnen de eerste prijs. Wij geloven het onvoor waardelijk, want aan de wanden van zijn instituut prijken vele diploma's uit binnen- en buitenland. Liefhebberijen? De heer Schaap was vier en twintig jaar voetbalscheidsrechter, hij speelt viool en is paukenist van het Stedelijk In Enschede richtte hij destijds het Twents Svmphonie Orkest op, nu het bekende Twents Philharmonisch Or kest. Wat hij betreurt? Dat in Den Helder zo weinig belangstelling bestaat voor de volksdansen. Een kwart eeuw dans meester, Herman Schaap, Spoorgracht 46. Z'n leerlingen zijn trots op hem. De nieuwgebouwde wijk achter de Burgemeester Houwingsingel heeft zijn eerste winkel. Gistermiddag knipte wethouder P. S. van der Vaart het groene lint door, waarmee op symbo lische wijze de voordeur was geblok keerd van de „Spar-winkel", die op de hoek van de Vinkenstraat is verrezen. De tweede Spar-winkel in Den Helder. De eerste klanten mochten getuige zijn van een kleine plechtigheid, die te midden van de attractief opgestelde artikelen in de modern ingerichte le vensmiddelenwinkel werd gehouden. Alvorens de heer en mevrouw Siebel geluk te wensen, heeft de wethouder zijn vreugde uitgesproken over deze eerste stap tot voltooiing van een nieuw stadsdeel en tevens over de onderne mingsgeest, waarmede de heer en mevr Siebel het zakenleven in Den Helder helpen opbouwen. Men worstelt in de kruideniersbranche met vele moeilijk heden. De heer Van der Vaart sprak de wens uit. dat het kopend publiek de weg naar deze nieuwe zaak zou weten te vinden. Namens de Noordhollandse afdeling van de kruideniers-organisatie „De Spar" („door eendrachtige samenwer king profiteren allen regelmatig") voer de nog de heer J. Doets het woord. Met een hartelijk applausje werd ook ziin gelukwens onderstreept. Veel tijd om te praten was er toen niet meer. De winkel liep vol, en de ^rer Siebel had handen tekort om zijn ---de vladen te helpen. Een veeJbe lovend begin! De staloficier O.S. cn O., de luite nant ter zee der eerste klasse L. D. de Kroon, houdt vanavond in de Marine- cantine een lezing over „Marine-tra- dities". Voor de HBSV wordt vanavond in Casino de tweede opvoering gegeven van het blijspel „Een zomerzotheid". In de Vakschool voor Meisjes wordt vanavond de eerste van de twee cursusavonden gehouden over „Rheu- ma". „De prinses van Samarkand" komt ven heden- tot en met Maandagavond in de Tivoli-bioscoop op het witte doek; op dezelfde avonden kan men in de Witte bioscoop Humphrey Bogart zien spelen in „Misdaad op bestelling". Ónder leiding van rev. Mossman uit Amsterdam wordt Zondagavond om zeven uur in de Oud-Katholieke kerk aan de Middenweg een Engelse dienst gehouden. De „Noorder Kunstkring" heeft dezer dagen de jaarvergadering gehouden, waarop de heer P. Quast zijn functie als voorzitter heeft neergelegd. Hij was aftredend en kon zich wegens drukke werkzaamheden niet herkiesbaar stel len. In zijn plaats werd gekozen de heer W. Schoonhoven, die reeds eerder het voorzitterschap van de „Noorder Kunstkring" bekleedde. De penning meester, de heer C. Goes, die ook af tredend was, werd herkozen. Ter tafel kwamen nog enkele plannen voor de toekomst. Daarvan noemen wij een afscheidsexpositie van de heer C. Korndorffer, een oud-stadgenoot, die momenteel in Zuidscharwoude woont. Deze afscheidsexpositie, welke in Fe bruari wordt georganiseerd, wordt ge houden in verband met het vertrek van de heer Korndoffer naar Nieuw-Zee- land. Twee sleepboten van rederij Doeksen van Terschelling, de „Stortemelk 2" en de „Texel", liepen gisteren onze haven binnen. Zij zullen vandaag trachten de beide ankers te lichten, die werden ver speeld toen hulp werd verleend aan de „Frameggen". Voor ,Hermes" staan Zondag vijf thuiswedstrijden op het programma, en wel: 10.30 uur: Hermes 1Kraaien 2 (heren)12 uur: Hermes 2Hurley 3 (heren)2 uur Hermes 1Strawberries 2 (dames)13 uur: Hermes aStraw berries c (meisjes); 2 uur? Hermes a Strawberries b (jongens). Uit wordt gespeeld: DEM 4Hermes 3 (dames). Gecombineerde vloOt-ééAeden van de Engelse, Franse en Nederlandse marine houden oefeningen die speciaal bestemd zijn voor mijnenvegers. H.M.S. Rattlesmake brengt in een „vooruitgeschoven post een myn tot ontploffing, die door de R.A.F. gelegd is. Raadsreflector bedoelde gisteren te schrijven, dat de heer Keijzer en zijn machteloze medestander aan deze zij de van de perstafel capituleerde. De zitter wist het echter beter en maakte er een machteloze tegenstander van. Niet alleen werd hierdood de strekking van de zin totaal veranderd en zelfs in strijd met het voorafgaande, maar ging ook een schone alliteratie-vorm verlo ren. DezÖ fout z{j hiermede hersteld. Herengracht 406, Amsterdam-C, Tel. 3761#. Specialisten in alle uniformen voor de Koninklijke Marine. Verwerken uitsluitend eerste kwaliteit Krantz-lakens, serge cn tyhipcords. Bezoeken geregeld Den Helder. Op aanvrage te ontbieden. Ad verten'ie Ing Med.) Van het Alpem°cn Nederlands Comi té „Onze Marine" vernemen wij, dat de „Varende Vacantievloof' ook dit jaar weer zee (althans het IJselmeer en de nabijgelegen binnenwateren) zal kie zen. Verleden jaar maakten ruim drie duizend jongens en meisjes tussen twaalf en achttien jaar gebruik van deze gelegenheid, om gedurende een week varende te kamperen. Dit jaar wordt aan elke vijftigste belangstel lende, die tenminste een gulden voor dit jeugdwerk beschikbaar stelt, gele genheid gegeven, een jongen of meisje aan te wijzen voor een week gratis kamperen op de „Varende Vacantie vloof'. Het gironummer van „Onze Marine" is 172600 Hilversum. Blijkens de laatste bekendmaking van „Jan Oso", de woordvoerder van het bureau O.S. en O. der Koninklijke Marine, wordt vanavond om zes uur in de Marinecantine een tentoonstelling geopend van. boeken en tijdschriften op technisch gebied. Deze tentoonstelling, die in de biljartzaal is ingericht, is op Vrijdag, Zaterdag, Maandag en Dinsdag vrij toegankelijk tussen zes en tien uur 's avonds. Er bestaan plannen tot oprichting van een Marine-schaakclub. Zoals be kend hebben de WSOV en het Korps Adelborsten reeds een eigen schaak club. Wanneer ook de marine een team kan vormen, zullen op gezette tijden tournooien in de Marinecantine worden gehouden. Hr. Ms. „Van Kinsbergen" koerd - gisteren uit Rotterdam in de haven vaii Den Helder terug. Het is morgen hoog water om 7 ij en 19.30 uur en laag water om 1.05 en 13.20 uur. De temperatuur van het zee water was 3,7 graden Celsius. DRIJVENDE MIJN GESIGNALEERD Het Panamese stoomschip „Hassan" heeft gistermiddag een drijvende mijn gezien op ongeveer 60 mijl ten westen van IJmuiden. De plotseling opgelaaide relletjes onder de binnenlandse strijdkrachten in Nepal zijn door de regeringstroepen vrijwel bedwongen. De leider van de opstand, dr. Singh, heeft verklaard een tegenstander te zijn van een bloedbad, maar vast te zullen houden aan zijn eis voor onmiddellijke instelling van een regering van alle partijen. Als de ko ning deze eis niet inwilligt kan het ons niet schelen of ons land een twee de Korea wordt, aldus Singh. Z.-AFRIKA GAAT VAN RIEBEECK- KRONEN VERVAARDIGEN De Zuidafrikaanse munt zal ander- halfmillioen Zuidafrikaanse kronen (een kroon heeft de waarde van onge veer een Nederlandse rijksdaalder) van speciaal ontwerp ter gelegenheid van de Van Riebeeck-feesten aanmunten. Eventueel zal, indien dit gewenst mocht blijken, later nog voor een aan vullend bedrag worden aangemunt. TWEE SOWJET-DIPLOMATEN UIT GRIEKENLAND GEWEZEN? Volgens betrouwbare bronnen zullen twee Sowjet-diplomaten in Griekenland, werden uitgewezen. De vreemdelingen^ politie zou opdracht hebben ontvangen' verblijfsvergunningen niet te verlengen. Het betreft hier een represaille-maat regel tegen het Sowjetbesluit om geen verblijfsvergunning te verlenen aan een secretaris bij de Griekse ambassade ts Moskou. In de afgelopen vier dagen zijn bij gevechten tussen Israëliërs en Arabie ren in de vlakte van Saron, bij de Jor daanse grens, elt Arabieren gedood. (Van onze speciale verslaggever), j)E belangstelling van vele onzer lezers zal ongetwijfeld uitgaan naar de huidige ecoomische situatie in Japan. Vooropgesteld, dat het uiteraard niet mogelijk was, in de korte tyd, dat ik in Japan verbleef, daarvan een volledig beeld te krijgen, wil ik toch gaarne in enkele artikelen enige alge mene lijnen trachten uit te stippelen. De Japanners zelf klagen steen en been. Zeker staan zij er vergeleken met vóór de oorlog niet best voor Ver lies van grondgebied en daardoor van grondstoffen, de toename der bevol king, enorme stijging der prijzen, verbetering der sociale wetgeving en de enorme verliezen tijdens de oorlog geleden, drukken als een zware last op het economische leven en het lg wel zeker, dat Japan nooit meer zo goedkoop zal kunnen produceren als vroeger. Van de andere kant ontkomt men toch ook niet aan de indruk, dat Japan bezig is zich zeer snel te hersteUen en on getwijfeld zal dat herstel na de ratificatie van het vredesverdrag, als de Japanners weer baas in eigen hui» zijn, met sprongen vooruit gaan Zn zullen de zaken dan weer op hun manier aanpakken en ongetwijfeld is er alle reden om voor de economische macht van Japan op zijn qui vive te zijn. Japan die het land in goed 50 jaai hebben opgebouwd J-JET is zeer moeilijk vast te stellen, of de gegevens, die men op het ogenblik in Japan verzamelen kan, wel helemaal betrouwbaar zijn. Ten eerste is het uiteraard niet mogelijk de vooroorlogse situatie te controleren en voorts hebben de Japanners er alle belang bij met het oog op Ameri kaanse en eventueel andere buiten landse hulp de zaken zo ongunstig mogelijk voor te stellen. Het valt onmiddlelijk op, dat alle Japanners met wie men over de eco nomische situatie spreekt, precies de zelfde verhalen vertellen. Dat zou in de meeste landen betekenen, dat ze dus juist zouden zijn, maar in Japan waar het oude berichtensysteem via de amilies naar boven en het leider schap van een kleine financiële kliek van boven af, steeds zo een grote rol heeft gespeeld, is men daar nooit ze ker van. Niemand gelooft werkelijk dat de Amerikanen er in geslaagd zijn de macht van de Zaibatsu te breken. Buitenlandse waarnemers zijn van 'n-ning, dat deze financiële clan (zij •n dat deze .commercial brains" van onmiddellijk weer aan het werk zullen gaan. zo dra de kans daartoe gegeven wordt. Men heeft wel haar bezittingen ge deeltelijk afgenomen en met de antl- trustwet heeft men getracht een ein de te maken aan de economische in menging van de Zaibatsu, doch men gelooft, dat MacArthur al na 2 jaar had ingezien, dat het onbegonnen werk was. Niemand durfde de aandelen van het Zaïbatsu-concern te kopen en soms kwamen die door een achterdeut toCh weer terug. Bov-ndien verluidt dat de grote Amerikaanse zakenlui er tegen waren om de economische macht van Japan al te zeer te fnui ken. Aan paupers valt per slot van rekening ook niet veel te verdienen eker is, dat de Japanners naar an dere wegen zoeken om uit de tegen woordig* moeilijkheden te geraken dan door de Amerikanen worden aan gegeven. Hun politiek is nog niet tot uiting gekomen en zjj zullen die ook wel niet openbaar maken zo lang dc het dan ook voorlopig neg achter ne bezem V°lledig tact is bleven bezetting nog voortduurt. Tot nu toe hebben de Amerikanen voor de Ja panners gedacht. Bij de Japanners zelf zit er nog niet veel vaart in, maar 't is zeer wel mogelijk, dat zij zich met opzet in toom houden, omdat de hui dige koers hen niet aan staat. Het achterland China. ]~EN verhaal, dat men van elke Ja panner, hoog of laag, ontwikkeld of niet, kan horen, is het verhaal over het verlies van China als achterland. Ik heb zo vaak en met zoveel nadruk horen betogen, dat China zowel voor de Japanse export, als voor de aan voer van grondstoffen onmisbaar n. dat men er wel staat op kan maken, dat zij handelsconnecties met com munistisch China zullen aanknopen, zodra dat mogelijk is. Ze zouden dat liever niet doen zeggen ze, maar het is eenvoudig bittere noodzaak en al' Amerika het desondanks tegen zou willen houden, dan moet Amerika er ook maar voor zorgen, dat Japan leven kan! Wat de houding van Ame rika zal zijn, is niet met zekerheid t« zeggen, al staat het wel vast, dat veis Amerikanen geneigd zijn Japan z° sterk mogelijk te maken, „omdat ge bleken is, dat Japan een stabiliserend! factor is tegenover Rusland". Van Russische zijde zit men natuurlijk ook niet stil. Nu de Jappen Mansjoerijs kwijt zijn, moeten zij b.v. hun steen kool uit Amerika betrekken, wat heel erg duur is (vooral omdat ze zelf geen schepen hebben om ze te vervoeren'. De Russen nu hebben al steenkool aangeboden tegen een tiende van d* Amerikaanse prijs. t an de andere Westerse landen b& hoeft Japan niet veel hulp te vt-rwach' ten, want die zijn als de dood voor de Japanse concurrentie. Met de houding van Amerika ten opzichte van Japan zijn de bondgenoten het dan ook lang niet altijd eens en ondertussen zit de Japanner op het vinkentouw en wacht het gunstigste moment al om uit ds bestaande tegenstellingen zoveel mo gelijk voordeel te putten Men kan hem geen ongelijk geven, maar opPas' sen is de boodschap.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2