Ismailia tonee! van bloedige strijd Dr W. Drees keerde uit V.S. op Schiphol terug Nervo lichtte Schuman in Finland vreest bezetting als Zweden niet neutraal blijft Wr£th&€A'-cfot Nog meer versoberingen in Engeland fsterckg 26 Jan. 1952 VERENIGDE NOORD-HOUANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11319 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna T.V. brachi goede actualiteit Consequenfies der recente gebeurtenissen Politie door de Britten ontwapend Gebouwencomplex door tanks in de as gelegd ,,Krachiigsie en prachtigste land ter wereld'' Gro*e belangstelling voor Nederland Marechaussee schoot Belgische jager dood Ganges is vlot gekomen Egypte eist ontruiming van Libye Franse troepen naar Bizerta Verdere beperkingen op de invoer KjoJd B&iJLeJk AMENDEMENTITIS Amerika zoekt bases in Spanje Zeggen en Doen BUREAU. Koningsmaat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur- A. KAPTEIN Directie: j BIJLSMA en C KRAK TARIEVEN: Advertenties: 16 et. p. m m. Kleine advertentie* („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassol osten Weekabonnementen 0.49 De AVRO heeft gisteravond in haar programma in sterke mate de actua liteit gediend. Daarom was het uiter mate jammer, dat de uitzending in Alkmaar slecht werd ontvangen en dat de beeldzender van Lopik een storing had, die ongeveer een half uur duurde. Met medemerking van Multifilm in Haarlem is de AVRO er in geslaagd de aankomst van de minister-president dr. Dreeg uit Amerika op Schiphol op de film vast te leggen ter vertoning in het avondprogramma. Als bijzon derheid moet worden vermeld, dat de KLM deze actualiteit mogelijk maak te, door de machine uit Amerika niet op Prestwick te laten landen. Ware dit wel geschied, het vliegtuig zou te gen half acht dus in het donker op Schiphol zijn aangekomen. Het was eer. interessante ervaring niet alleen het interview met dr. Dreeg, dat werd geleid door de chef van de afdeling gesproken woord van de AVRO drs. Herman Jonker, te zien afnemen, maar ook gezien te hebben, dat de ANP-redacteur, de heer Fr. van Steenderen, zeer snel moest schrij ven om zijn notities voor bovenstaand verslag aan het papier toe, te ver trouwen. Op deze wijze is de televisie toch wel een zeer gewichtige commu nicatiemiddel! Dr. Drees gaf voor de televisie camera aan journalisten een ver slag van zijn indrukken fN ISMAILIA, sedert maanden een der rumoerigste steden in de Suezkanaaizone, is gisteren een waar bloedbad aangericht, toen Britse troepen op bevel van generaal Erskine en met toestemming van de Britse regering zijn overgegaan tot ontwapening van de politietroepen in deze stad. Na een gevecht, dat de gehele ochtend duurde, waarbij ca. vijftig Egyptenaren en drie Britten werden gedood en verschillende gebouwen door de zware Centuriontanks in puin werden geschoten, kon men eindelijk melden, dat de opdracht was uitgevoerd. De reacties in Egypte zijn emotioneel en zeer dreigend. In Cairo en Alexandrie is de noodtoestand afgekondigd, duizenden studenten, politiemannen en burgers demonstreren en het Egyptische kabinet is in een spoedzitting bijeengekomen, onder het geschreeuw van een grote massa, die vergelding eist voor hetgeen in Ismailia gebeurde. schoten door leden van de hulp- of be wakingstroepen, die openlijk de zijde der bevolking kozen. Door deze eenhe den onschadelijk te maken zou men al thans enige controle hebben op de ge beurtenissen. Men was echter verplicht de gehele politiemacht van Ismailia te ontwapenen. Na de actie zouden de vas te politietroepen hun wapens weer te rugontvangen. De strijd begon in de vroege ochtend, toen Britten het bolwerk van de Egyp tische politie betraden. Ze ondervonden sterke tegenstand, waarna de hulp werd ingetroepen van de Centurion-tanks, die met enkele geweldige salvo's een blok moderne gebouwen, waarin zich inmiddels politiemannen hadden genes teld, in puin schoten. Aan de operatie namen c.a. tweeduizend Engelsen deel, die enkele malen met de bajonet op 't geweer een stormaanval uitvoerden. Tenslotte gaven de Egyptenaren het op. De Engelsen maakten duizend gevan genen. Aan Egyptische zijde vielen 46 doden en twee en zeventig werden gewond. De Britten betreuren drie do den en dertien gewonden. De met bloed overdekte ruines, die de Egyptische po litie verliet, nadat zfj tot drie maal ge weigerd had zich over te geven, brand den 's avonds nog. Wraakgevoelens rvE ACTIE, die voornamelijk gericht was tegen de politie-hulptroepen en bewakingsafdelingen, was de conse quentie van de gebeurtenissen der laat ste dagen. Na de opzegging van het Brits-Egyptische verdrag werden de Britten herhaaldelijk overvallen of be- Aanzienlijk meer Nederlanders dan er gewoonlijk bij dergelijke gebeurtenis sen op Schiphol bijeen zijn hebben gisteren getuigen kunnen zijn van de aan komst van de minister-president dr. W. Drees op onze nationale luchthaven. Het was het einde van de tocht, welke de premier naar de Verenigde Staten heeft gemaakt. Het moet voor dr. Drees zijn geweest, of hij nog in Amerika was, want de hal, waar men hem ontving was vol van journalisten, persfotografen, film mensen en televisiedeskundigen. Er werd door Multifilm in Haarlem een filmpje vervaardigd dat 's avonds in het televisieprogramma van de AVRO meeliep. ALGEMEEN hadden de Engelsen be- Dr. Drees heeft in een kort vraaggesprek enkele algemene indrukken van zijn wondering voor de moed van de bezoek weergegeven. „Waar ik bijzonder veel belangstel ling voor had waren de verhoudingen in de fabrieken, de vernojding werk gevers-werknemers, de woningbouw en de defensieproblemen. Bij de be studering hiervan is mij nogmaals duidelijk geworden, dat Amerika het machtigste en prachtigste land ter Onze speciale verslaggever uit Helsinki bericht ons, dat op het ministerie van buitenlandse zaken te Stockholm is verklaard, dat een bezetting van Finland door de Sowjetunie niet is uitgesloten, wanneer Zweden zou toetreden tot het Atlantisch Pact. Finland heeft in het vredespact met de Sowjetunie de ver plichting op zich moeten nemen de Sowjetunie bü te staan indien deze zich in de Baltische ruimte bedreigd acht. Zware straf opgelegd In het najaar van 1950 is een .Bel gische jager langs de Brabantse grens door een Nederlandse mare chaussee doorgeschoten. Deze meen de ten onrechte, dat de Belg op ons gebied aan het stropen was. De ma rechaussee is thans bij verstek door de rechtbank te Turnhoudt (Big.), veroordeeld tot een jaar gevangenis straf en betaling van een schadever goeding van fr 833.941 aan de familie van het slachtoffer. De marechaussee heeft in Nederland slechts een schrif telijke berisping gekregen. Omstreeks half één gistermiddag is de sleepboot „Ganges". die zoals men weet bij Hoek van Hol'.and aan de grond zat, vlotgetrokken. Het schip is achter zwaar lek en zal in Maassluis worden gerepareerd. KANS OP SNEEUWBUIEN Verwachting tot hedenavond Zwaar bewolkt met opklaringer en vooral in de kustgebieden plaatselijk sneeuwbuien Tempe raturen om het vriespunt tot lich te vorst. Aanvankelijk zwakk' wind. latei matige wind noofdzn kelijk tussen West en Zuid ZONDAG: Zon op 8.29 ondei 17.17. Maan op 9 03. ondei 18W MAANDAG Zon op 8.27 ondei 17.19 Maan op 9.21. onder 19.42 Verklaring van Kekkonen In een door de Finse premier Kek konen uitgegeven verklaring is een zelfde gedachte uitgesproken met be trekking tot geheel Scandinavië. De correspondent van de Londense Times schrijft over de reacties in Noorwegen, dat in het regeringsorgaan met grote verwondering van de Finse verklaring is kennis genomen. Het regerings orgaan schrijft, dat Noorwegen zich bij het Atlantisch Pact heeft aangesloten om zich tegen een aanval te bescher men doch niet om een aanval op Fin land of de Sowjet-ünie voor te berei den. Het Noorse volk blijft bij zijn keuze van samenwerking met het Wes ten. wereld is. Dit land beschikt over on-- zaglijke krachten en enorme ener gie", aldus dr. Drees. Van de grote industriestad Pittsburg was hem op gevallen, dat men alles doet wat mo gelijk is om deze stad meer te laten Zijn dan alleen een industriestad. Het was de heer Drees opgevallen dat er voor de Nederlandse en Euro pese problemen in Amerika wel de gelijk begrip bestaat. Vele Amerika nen tonen grote belangstelling voor Nederland, aldus de premier, en men heeft waardering voor de grote in spanning van de Nederlandse regering en het Nederlandse volk om de moei lijkheden, die er bestaan, te overwin nen. Over het Europese leger wilde mi nister Drees zich niet uitlaten. „Ik kan u er slechts over zeggen, dat Ik onze denkbeelden uiteen heb gezet", aldus onze bewindsman. van Egyptenaren, die zich urenlang wisten tc handhaven tegen de prima-getrainde en vooitiefteüjk bewapende Br.ise troepen. De politie van Cairo, die 4000 man omvat, is geposteerd voor alle belang rijke gebouwen in de stad, in verband met betogingen, die een gevolg waren van de operaties in Ismailia. Bioscopen en andere vermaakcentra bleven gis teravond gesloten. In grote demonstra ties eisten duizenden arbeiders en stu denten wapens om de gevallen Egypte naren te wreken. Het Wafdistische blad „Al Misri" schreef gisteren, dat de „Egyptische maatregelen tegen de Britten het af breken van diplomatieke betrekkingen en uitwijzing van alle Britse onderda nen uit Egypte" behelzen. De Egypti sche minister van Buitenlandse Zaken zou uit Parijs worden teruggeroepen om te overwegen welke stappen men tegen Engeland moet ondernemen. Zijn ambtgenoot van Binnenlandse Zaken verklaarde dat Zondag belangrijke be slissingen kunnen worden verwacht. De Egyptische scholen worden weer ge opend. De Britse kruisers „Glasgow", „Liver- pool" en „Cleopatra", alsmede een aan tal torpedoboot jagers en fregatten.' zou den volgens berichten, met de beveili ging van het Suez-kanaal worden be last. Engelse Meteor-straalvliegtuigen voeren een voortdurende verkennings actie boven de toegangen van de Suez- kanaalzone uit. Egypte heeft bij de speciale politieke commissie der V.N. een resolutie inge diend. Daarin wordt verzocht, de terug trekking van alle buitenlandse troepen uit Libye binnen zes maanden en de overdracht van alle militaire bases aan de Libyse autoriteiten te bewerkstelli gen. "usland eiste de ontruiming van het land binnen drie maanden. In beide gevallen wordt gesproken over een be dreiging v-in de onafhankelijkheid van Libye. Nervo, de voorzitter van de Algemene Vergadering der V.N., heeft Donderdag avond tijdens een receptie de Franse minister van buitenlandse zaken Schu man op de hoogte gebracht van de stap pen der dertien '.rabische en Aziati sche landen inzake de kwestie-Tunis. Naar verluidt heeft Schuman beloofd, dat hfj Nervo de volgende week zal mededelen, wat de Franse regering ver der in het Tunesische geschil denkt te doen. Britten wachten op de „Dunne-Dinsdag" Dinsdagavond direct na de ope ning van de nieuwe zitting van het Britse parlement zal de Engelse minister van Financiën, Butler, in een radiotoespraak tot het volk zijn ver soberingsmaatregelen, die de ernstige economische crisis waarin Engeland nu verkeert moeten helpen oplossen, uit eenzetten. In politieke kringen ver wacht men, dat Butler de beperking van credietverstrekklng; de besnoei ing van regeringsuitgaven (o.m. door ontslag van onnodige ambtearen); in voerbeperking en structurele reorgani satie van de Engelse industrie zal aan kondigen. Het laatste punt behelst, dat grond stoffen en arbeidskrachten naar de wapenfabrieken, de kolen-industrie, zoveel mogelijk de spoorwegen en de voor export werkende industrieën worden gedirigeerd. De Labourpartij zal Dinsdagavond in een bijeenkomst van al haar parlementsleden en vak bondsleiders haar standpunt tegen over de maatregelen bepalen. Woens dag en Donderdag neemt het Lager huis de crisismaatregelen onder de loupe. TN LONDEN is een handschoenenzaak, die in elk afgeleverd paar handschoe nen een nummertje heeft staan. Op een klein stukje linnen leest men: „Eerlijke vinder wilt u deze handschoen terug bezorgen bij maison zus en zo? Gemid deld worden er eike week drie hand- jes te worden met Franks vrienden; 5. nooit te mopperen als hij ergens as schoenen teruggebracht, die dan aan de morste; 6. nooit bruine bonensoep te hand van de nummers weer aan de hand van de rechtmatige eigenaar of eigenares belanden. Het afgelopen jachtseizoen heeft in de Ver. Staten nogal ongelukken veroorzaakt. Honderd en negen en dertig jagers vonden de dood door een schot uit hun eigen ge weer of uit dat van hun collega's, terwijl twee en zestig jagers de dood vonden door een hartverlamming In New York is onlangs ene meneer Frank Wels in het huwelijk getreden. Dat doen ze daar wel meer. maar Frank deed het voor de achtste maal. En dat nog heel bijzonder Voor hij zijn bruid naar het stadhuis voerde moest ze zich notarieel verplichten: 1. haar man naar alle bokswedstrijden te volgen: 2. hem nooit te storen als hii detectiveromans zou zitten te lezen: 3. geen enkel dier In huis te halen; 4. geen al te goeie maat- koken en nooit haar moeder langer dan drie dagen te logeren te vragen. Blijk baar had Frank in zijn zeven vorige hu- Je hoeft ook niet overal „Ja" en „Amendement" op te zeggen (Van onze conferentie- puzzelredactie) welijken ervaring opgedaan Heel erg beroerd is het leven van een groot aantal honden in de stad Nice. Daar ge bruikt men dit dieren voor het schoon maken van stadsriolen. Men jaagt ze door de stinkende pijpen onder de stad. terwijl ze achter zich een grote borstel meeslepen, die de riolen moet reinigen. Komt het dier uit het riool te voor schijn. dan word! het met een krachtige waterstraal afgespoten. Een hond maakt zo'n gruwelijke reis slechts drie keer, om dan te sterven. Gelukkig heeft de vereldfederatie tol bescherming van 'ieren een protest laten horen. Alida ?i bewogen: ze moesten eens een paar >elers uit het Casino door die riool- ipen laten kruipen, om de andere be- "kenis van „slijk der aarde" te leren atten. O Enkele Amerikaanse staten ijn door een koude storm, de „blizzard" ■eteisterd. Zes personen zijn hierdoor bevroren. Een chauffeur van een koel wagen. die onderweg door de blizzard werd overvallen kroop in de koelruimle van zijn voertuig, waar de temperatuur om het nulpunt lag. Hier kon hij het tenminste houden, want buiten vroor het 29 graden Oorlogsschepen hebben eenheden van de mobiele garde in Bizerta aan land gezet. Stoottroepen en valschermjagers worden in Marseille samengetrokken en zullen spoedig volgen. De ongeregeldheden duren voort. Twee goederentreinen zijn op ongeveer veertig km van Tunis tot ontsporing gebracht. Er viel een dode. De se' ade wordt geraamd op 100 millioen francs. Het verkeer op twee lijnen is gestremd. In Bab el Kadra, een voorstad van Tunis, ontstond een botsing tussen be togers en politie. Het gebied van Kaap Bon is gezuiverd. In Teboelba blijft het echter gespannen. De Franse regering heeft besloten een nieuwe nota aan de bey te zen den, waarin zal worden gevraagd de Tunesische klacht btj de Veiligheids raad In te trekken. Verder zal de Franse regering duidelijk maken, dat Frankrijk van plan ls ln Tunesië te blijven. Ze noemen het confereren over zoiets belangrijks als een verzoe ning tussen Oost en West een in gewikkelde zaak wat wij sim pele stervelingen maar niet willen geloven. Doch welke puz zelaar geeft een oplossing in de volgende kwestie? De sociale commissie van de V.N., ziet zich geplaatst voor bespreking van een Sowjetrussische amendement op het Amerikaanse amendement op het Sowjetrussische amendement op het Afghaanse amendement op het Amerikaanse amendement op de gezamenlijke ontwerpresolutie van Afghanistan, Birma, Egypte. India, IndonesiëPerzie, Irak, Li banon, Pakistan, de Philippijnen Saoedi, Arabie, Syrië en Jemen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft het zenden van een nieuwe militaire groep naar Spanje goedgekeurd. Deze moet een nader onderzoek instellen naar de mogelijkheden van luchtmacht- en marinebases in dat land. MINISTER STIKKER NAAR PARUS De minister van Buitenlandse Zaken mr. D. U. Stikker, is naar Parijs ver trokken ter bijwoning van de bespre kingen over de Europese defensie Hij wordt Maandag in Den Haag terugver wacht. TN het evangelie van Mattheus staat een korte gelijkenis, die ongeveer als volgt kan worden weergegeven. Een vader had twee zoons. En een wijngaard die bewerkt moest worden. Hij ging naar de eerste zoon toe, en vroeg hem nog heden te beginnen aan het gereedliggende werk. De jongen antwoordde zeer onderdanig: „Ja, Heer!" Het „Ja, Vader!" was hem blijkbaar te familiair. In zijn antwoord gebruikt hij althans het woord dat de slaven bezigen, wanneer zij tot hun meester spreken. Maar deze zo vlug bereide zoon was blijkbaar al tevre den met ds goedkeurende knik van zijn vader. De rest, zo dacht hy, zou er wel niet meer toe doen. Daarom ging hij •uiteindelijk.... niet! De vader ging daarna naar de twee de zoon met het zelfde verzoek. Het antwoord was hier bot negatief: .Ik heb geen zin". De vader ging niet in op dit antwoord, en keerde zich slechts af van de onwillige zoon. Maar deze tweede zoon zelf bedacht zich. Na enig aarzelen ging hij naar de schuur, pakte zijn gereedschap, en toog aan 't werk. Na enige tijd ging de vader de stand van de werkzaamheden bezien. Hij trof er, naar hij verwachtte, slechts één van zijn zoons. Maar hij trof er een ander dan hij vermoedde. Hij die „neen" gezegd had. was aan 't werk. Maar hij die zo volmondig „Ja" ge zegd had, was er niet. Een gelijkenis is een eenvoudig ver haal, waarbij een parallel getrokken wordt tussen het aardse en het hemel se, het menselijke en het goddelijke. Zo ook hier. Hier worden namelijk essen tiële dingen gezagd over onze ver houding tot God. Deze verhouding ziet Jezus, getuige deze gelijkenis, name lijk volkomen anders, dan wij. Want in de dagelijkse omgang gaan wy er van uit, dat het „ja" zeggen tegen God, tevens betekent het „ja" doen tegenover God. En omgekeerd: het „neen" tegen God, betekent ook feitelijk „neen" tegen God. Heel sim pel dus. Er zyn witten en zwarten. Het wit is wit, en het zwart is zwart. Niemand kan zich vergissen. Maar Jezus houdt zich niet aan het simplis tische zwart-wit-schema. Wie zegt er „ja" tegen God? Waar en wanneer zegt hij dat? Het is de gelovige die dit doT>t~ En hij doet het het allerduidelijkst in de kerk. De kerkgang is een voortdurend herhaald „ja"-zeggen en „ja"-zingen ten opzich te van God. Wanneer het votum wordt uitgesproken, buigt ieder het hoofd. Niemand verzet zich tegen het aan roepen van Gods aanwezigheid. Het gemeenschappelijk gebed besluit met het „amen",' het zij zo", dat toch eigenlijk het antyoord van allen be tekent. Bij bijzondere gelegenheden wordt het impliciete „ja" voluit gespro ken: bij doop, belijdenis, avondmaal. En vooral: het „ja" wordt gezongen! Een kerkdienst is een voortdurend herhaald „ja" ten opzichte van God. Maar wie zegt er „neen?" Waar en wanneer? Jezus noemt de tollenaren en de hoeren, de geldwolven en de prostituees als de typische „neen"-zeg- gers. Elke dag opnieuw zeggen deze en andere! mensen althans door hun daden „neen" tegen alles dat God van hen eist. Maar hoe is het dan be staanbaar dat deze korte gelijkenis eindigt met het ontstellende konstate ren, dat de tollenaren en hoeren voor gaan in het Godsrijk? Om deze reden. Het voortdurend „ja" zeggen, dat de gelovige in prak tijk brengt in zijn kerkgang, wanneer hij zijn christelijke liederen zingt, wanneer hij individueel of kollektief bidt, dit „ja"-zeggen werkt zo slaap verwekkend. Het verdooft. Dit „ja" zeggen immers staat fatsoenlijk. Daar mee begeeft niemand zich buiten het traditioneel geldende. Het geldt als op gevoed Maar juist daarom zit er vaak niets achter dit „Ja". Het aan God gegeven antwoord is wel glad en net jes. maar in wezen zonder inhoud. Wie echter voortdurend „neen" zegt, heeft een kans! Want het ,,neen"-zeg» gen brengt in veel gevallen moeiliik- heden met zich. De geldwolf en de hoer zijn sociaal geminacht. Soms grijpt de burgerlijkheid in door mid del van het recht Het acute „neen"- zeggen eindigt in sommige gevallen in de gevangenis, in de totale degrada tie Dit alles heeft echter het enorme voordeel dat de betrokkene wakker blijft Het eeuwige „ja" werkt slaap verwekkend. Maar de gevolgen van 't ..neen" houden iemand bii bewustzijn. Het is om deze reden dat Jezus zegt, dat de „neen"-zeggers. zoals de tolle naren en hoeren, betere kansen maken, dan het traditionele kerkvolk. Hoe dit overigens ook zijn moge. het -echt van het vlotte oordeel wordt ons door dit alles ontnomen De traditione le gelovige heeft in geen enkel opzicht het recht de „ne"n"-zegger als „neen"- zeogPr te veroordelen Want ziin ..neen" zou in feite wel eens een „ja" geworden kunnen zijn. En evenmin heeft iemand hef recht de ia"-zeeger te veroord-ien Wanf het ia"-zee?p- kan toch ook een echt ..'a"-7«gap- -ijn' Elk «locaal oordeel is er naa-< Een ieder ga slechts met zich zelf te rade.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1