Nog geen beslissing over toekomstige bestemming van voormalige gasfabriek Stad en Omgeving Gouden huwelijksfeest echtpaar De Jong-Groot Plannen zijn in voorbereiding Het rheuma, een volksziekte van grote sociale betekenis Kleine zonden Drukbezochte receptie in Militair Tehuis Bruigom actief op een breed arbeidsveld Burgerlijke Stand Uit het zakenleven Vanavond „De Voetbalpool" Nieuwe rijwielzaak op de Spoorgracht De Karei Doorman niet welkom op Aruba Tussen Haaks en Kuitje Hef gebeurde in Nieuwediep Schepen van smaldeel V kozen zee UIT HET ALGEMEEN RAPPORT" Tekort van ruim f 4000 op exploitatie toonkamer Dr Van Dam besloot zijn cursus voor de Vjj Medici zelf goeddeels voor grote raadselen Speeltuin „Visbuurt" heeft weer een feestavond Het lag voor het grijpen Hoktentoonsfelling van „Victoria" Lezing over ontwikkeling van de kanarie Bal-masqué MOOC Urk De week op de visafslag Urker schipper schuldig geacht aan aanvaring DINSDAG 5 FEBRUARI 1953 Het is de laatste jaren wat stiller geworden in de woning van de heer en mevrouw J. de Jong-Groot aan de Prins Hendriklaan. Hoewel de heer De Jong niet zo actief meer aan het verenigings- en organisatieleven deelneemt als vroe ger, is hij in zeer brede kring een bekende figuur gebleven. Daarvan getuigen de talloze bloemstukken, waarvoor dezer dagen in de ruime suite een plaatsje moest worden gezocht. Morgen zal het een halve eeuw geleden zijn, dat de toen 31-jarige Jacobus de Jong met de 27-jarige Dieuwertje Groot in het huwelijk trad. De bruigom zat toen al volop in het werk voor „onze jongens", dat hem zo na aan het hart lag. Hoezeer zijn arbeid is gewaardeerd, is tot uiting geko men tijdens de receptie, die het gouden bruidspaar in het Militair Tehuis heeft gehouden. Bijna honderdvijftig vrienden en be kenden kwamen de heer en mevrouw De Jong persoonlijk gelukwensen. Bur gemeester en mevrouw Rehorst toon den hun belangstelling en verder kwa men vertegenwoordigers van de kerke- raad van de Gereformeerde kerk art. 31, de Christelijke Oranjevereniging, de Oranjegarde, de vereniging voor voor bereidend lager onderwijs „Jachin", de Nationaal-Christelijke geheelonthouders vereniging en verscheidene andere or ganisaties. Liet zal weinigen in Den Helder on bekend zijn, dat de heer De Jong de man is van de Christelijke Oranjever eniging. Deze vereniging werd door hem in 1919 opgericht, en tot verleden jaar heeft hij het voorzitterschap bekleed. Bijna even lang heeft de heer De Jong deel uitgemaakt van het hoofdbestuur van de Bond van Christelijke Oranje verenigingen in Nederland, van welk hoofdbestuur hij nu nog erelid is. In zijn levensboek staan daarnaast vele andere functies in het openbare leven opgetekend; hij was èèn der op richters van de Nationale Christen-on derofficierenvereniging, die dit jaar 50 jaar zal bestaan; jarenlang was hij ouderling van de Gereformeerde kerk hier ter stede; sinds 1919 is hij penning meester van de schoolvereniging „Ja chin"; na de bevrijding kwam de heer De Jong zowel in de plaatselijke als in de gewestelijke commissie van „Steun Wettig Gezag". Laatstgenoemde functie zou men als een voortzetting kunnen beschouwen van hetgeen de heer De Jong jarenlang heeft gedaan voor de Bijzondere Vrij willige Landstorm. Met het noemen van deze naam zijn wij aangeland bij de militaire loopbaan van de bruidegom, die reeds op 17-jarige leeftijd werd in gedeeld bij het instructie-bataljon te Kampen. Een jaar later was hij korpo raal. In de rang van sergeant-instruc teur bij de infanterie verliet de heer De Jong op 29jarige leeftijd de militaire dienst. Hij is daarna een jaar opvoedend ambtenaar geweest bij „Nederlands Mettray", tot hij schrijver werd op de Rijkswerf te Den Helder. In de eerste mobilisatie-tijd heeft de heer De Jong zijn practische ervaring als militair instructeur ten nutte ge maakt door jongelui op te leiden, die vrijwillig onder de wapenen zouden ko men wanneer ons land in de oorlog Bevallen: A. Mulder-Bonke, z. W. van Die-Dijkshoorn, z. V. G. Hout- wipper-Bzdziel, z. M. van Krimpen- van den Oever, d. J. Tennekes-de Ko ter, d. E. Schot-Elliott, z. J. Wulffelé- van Knijff, z. P. Bruin-Leek, z. H. I. Mous-Silvius, d. T. van Glabbeek- Krouwel, d. M. de Zeeuw-Ferwerda, z. J. Hitz-Bakker, d. A. Keizer-Feen- stra, z. T. Winter-Kranenburg, z. M. L. A. R. Weijers-Drossaers, z. W. K. Bakker-van Vliet, d. Ondertrouwd: A. Boon en H. van der Mast. M. de Loos en C. Laan. W. H. Roor en S. M. A. Kramer. H. W. van Ruiten en A. J. M. Duivenvoor den. J. H Bailly en P. Wulffelé. J. C. Meesters en M. J. M. Ran. J. Smit en T. V. Laan. C. J. de Croos en J. Boere- ma. G. F. van der Paal en C. Avts. G. Kwinkelenberg en G. van Zwam. C. Heeres en W. H. A. van Ommen. W. Groothuijs en M. Markus. Gehuwd: J. D. Steeman en J. Spij kerman. P. van den Berg en G. M. Deen. A. J. van der Graaf en W. H. Bakhuizen. J. Kooijman en A. van Oeveren. G. van Mullum en N. Oele. H. Naber en K. Groenink. H. van der Haven en B. Sluiter. J. Versteeg en M J. Ragut. Overleden: Rosina M. Muller. 83 jaar, echtgen. van M. G. Stevenson. Getruda J. Korporaal, vr.. 4 weken. In het Handelsregister werden de volgende wijzigingen opgenomen: Tom Borgerding's Kousenreparatie bedrijf, Den Helder, Keizerstraat 48. Kleinhandel in kousen en sokken en kousenreparatiebedrijf. Handelsnaam gewijzigd in ,,'t Nylonhuis". J. J. v. Wessem Zoon, Den Burg. Parkstraat 24. Timmer- en aannemers bedrijf. Uitgetreden vennoot: J. J. van Wessem. Firma J. J. van 't Hooft, Den Helder, Breewaterstraat 63-65. Was- en strijk- inrichting. Vennootschap ontbonden. Bedrijf wordt oortgezet door: K. Pot ters onder de naam „Aurora" v.h. firma J. H. van 't Hooft. Onderstaande zaken werden opge heven: S. Mosk Jzn., Den Helder, Westgracht 46. Vrachtrijder. J. Parlevliet Nzn., Den Burg. Wever straat 71. Handel in bloembollen en aardapp. en commissiehandel. Ambts halve opgeheven. zou worden betrokken. Een aantal dezer vrijwilligers werd opgeroepen, toen in 1918 binnenlandse ongeregeldheden dreigden uit te breken. In die dagen is de Bijzondere Vrijwillige Landstorm opgericht. De heer De Jong is tot 1922 landstorm-officier geweest en werd daarna ingedeeld bij het gewone reser ve-officierencorps. Wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd werd hij in 1930 gepensionneerd als re- serve-eerste-luitenant. Vijf jaar later verliet de heer De Jong ook de dienst bij de Rijkswerf, waardoor hij nog meer tijd dan vroeger kon besteden aan het organisatiewerk. Toen de Bond van Christelijke Oran jeverenigingen in 1950 jubileerde, werd de heer De Jong begiftigd met de gouden ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Hij had toen reeds de leeftijd der zeer sterken be reikt. De ouderdom komt met gebre ken, zegt het spreekwoord, maar de gouden bruidegom voelt zich nog kern gezond. Zijn gehoor wordt slechter, dat is het enige. En mevrouw De Jong, niet minder vitaal en energiek dan haar man, klaagt evenmin. Zo vieren de heer en mevrouw De Jong morgen hun gouden huwelijksfeest. En hun hart is vervuld van dankbaarheid jegens God, die hun levenspad tot hiertoe heeft willen effe- De speelgroep „Phoenix" maakt met het blijspel „De voetbalpool" een tour- néé door Nederland voor de Algemene Bond van Ambtenaren, die dit jaar zijn eerste lustrum viert. De bond heeft in Den Helder een zo grote afdeling, dat hier twee opvoeringen moesten worden georganiseerd. Gisteravond bracht bet onder leiding van Cruys Voorbergh staande gezelschap een geheel bezet Casino tot enthousiasme voor het gees tige stuk en de voortreffelijke opvoe ring. Om degenen die „De voetbalpool" vanavond gaan zien, nog onbevangen van het stuk te laten genieten, willen wij thans op verzoek van het afdelings bestuur volstaan met te vermelden, dat er nog enkele plaatsen beschikbaar zijn. Sinds Zaterdag is onze stad een rij wielzaak rijker. Op de Spoorgracht heeft de heer G. Mulder uit Amster dam een keurig ingerichte winkel ge opend, waarmee hij in deze stadswijk waarschijnlijk in een grote behoefte voorziet. In de zaak prijken fraaie KLM-producten, zoals fonkelnieuwe dames- en herenrijwielen. Natuurlijk worden er ook fietsen met hulpmotor verkocht en er zijn diverse onderdelen verkrijgbaar. De poort geeft toegang tot de reparatie-werkplaats. Het heeft de recherche in de Ver. Staten heel wat hoofdbreken ge kost om Frank Costello, een be ruchte leidende figuur uit de Ame rikaanse onderwereld te pakken te krijgen. Frank Costello zal voor het gerecht moeten verschijnen. De be schuldigingen omvatten een boek deel-, de eerste dateert uit het jaar 1915 wegens het ongeoorloofd dra gen van een revolver. Van officiële zijde is te Willemstad (Cura?ao) medegedeeld, dat door het bestuurscollege en verschillende andere burgerlijke autoriteiten van Aruba naar aanleiding van het voornemen van de commandant van de „Karei Doorman" om bij het bezoek van dit vliegdekschip aan genoemd eiland op de rede te blij ven liggen, te kennen gegeven, dat dit bezoek niet welkom is. Daar het be zoek slechts een representatief karak ter droeg, is het afgelast. Evenals twee jaar geleden was van Arubaanse zijde sterk aangedrongen op een bezoek van de „Karei Doorman" aan dat eiland. De commandant had daarin toegestemd en !nen maakte zich op voor een grootse ontvangst van schip en bemanning. Toen echter be kend werd, dat het vliegdekschip niet in de nieuwe haven zou afmeren, doch op de rede zou blijven, ontstond grote ontevredenheid, die zich uitte in tele grammen aan de commandant van de „Doorman" en in artikelen in de pers. Van Arubaanse zijde vernemen wij, dat als motief voor het niet binnen varen van de haven is opgegeven, dat een dergelijke manoeuvre zodanige ri sico's meebrengt, dat het niet verant woord is haar uit te voeren, indien zij niet strikt noodzakelijk zou zijn, b.v. om te bunkeren. Men wil in geen geval het risico lopen, dat het schip tenge volge van beschadiging voor enige tijd buiten gebruik zou worden gesteld, het geen te meer klemt, wanneer er geen sleeboothulp of geëigende reparatie mogelijkheden aanwezig zijn. Hr. Ms. „Soemba" heeft onze haven gistermiddag verlaten. Hr. Ms. „Van Kinsbergen" daarentegen keerde terug, Hr. Ms. mijnenvegers „Marsdiep". „Volkerak", „Texelstroom" en „Born- diep" kozen van het bassin weer lig plaats in de Buitenhaven, Op 13 December van het vorige jaar had onze stadgenoot Adriaan van T. een borreltje gedronken. Dat had zon der enig bezwaar kunnen gebeuren als hij maar geen moeilijkheden had ge zocht. Een kellner en een buffetjuf frouw moesten er ten slotte aan te pas komen om te verhinderen dat Adriaan een matroos te lijf ging. De buffetjuf frouw was letterlijk en figuurlijk niet zonder kleerscheuren uit deze slag van daan gekomen. Haar schort was aan flarden en zij was pijnlijk getroffen aan arm en achterhoofd. Tijdens de be handeling van de zaak voor de Alk- maarse politierechter kwam de wense lijkheid naar voren dat nog enkele an dere getuigen gehoord zouden wor den, zodat binnen afzienbare tiid Adriaan nogmaals op de rol van de politierechter zal verschijnen. Alida H. kreeg op een kwaad mo ment een rekening te betalen. Helaas was haar portemonnaie leeg en die van haar buurvrouw vol en gemakkelijk te bereiken. Een tientje verhuisde van de ene in de andere portemonnaie, met het gevolg dat Alida gisteren terecht moest staan. De officier eiste een maand gevangenisstraf. De politierechter vond het echter wenselijk, eerst nog een re- classeringsrapport over verdachte in te winnen, zodat ook deze zaak voor on bepaalde tijd werd aangehouden. Ook Cornelia S. (Den Helder) had het met de eerlijkheid niet zo nauw genomen. Verschillende malen had zij haar werkgever voor grotere en klei nere bedragen benadeeld. De officier achtte het noodzakelijk dat verdachte een maand gevangenisstraf zou onder gaan, daar zij op grove wijze van haar vertrouwenspositie misbruik had ge maakt. De rechter meende dat 'n voor waardelijke gevangenisstraf van zes maanden met drie proefjaren meer ef fect zou sorteren. De brandweer heeft ingegrepen bij een schoorsteenbrandje, dat 's morgens in de vroegte ontstond aan de Mesdag straat te Huisduinen. Een ander schoor steenbrandje, in de Koningdwarsstraat, werd door buren met een paar emmers water geblust. Een dame heeft bij de politie aan gegeven, dat zij een portemonnaie met f 130 kwijt is; zelf vermoedde zij, de portemonnaie in een winkel te hebben laten liggen. Een andere stadgenote mist een handtasje, dat zij aan het stuur van haar fiets had laten hangen. Hr. Ms. fregatten „De Zeeuw" en „Van Zijl", deel uitmakend van het oefensmaldeel V, dat onder bevel staat van commandeur I'. T. Burghard, heb ben gisteren de Parkhaven te Rotter dam verlaten op weg naar de Noordzee. De onderzeeboten „Zwaardvis" en „Tij- gerhaai" voeren af van de onderzee dienst aan de Waalhaven en 's middags koos Hr. Ms. torpedobootjager „Blanc- kert" eveneens zee. Over de oefeningen van het smaldeel, waarbij zich ook het vliegdekschip „Karei Doorman" zal voegen, schreven wij reeds. Het is morgen hoog water om 3,25 en 16,05 uur, en laag water om 9,45 en 22,30 uur. De temperatuur van het zee water was 2.9 graden Celsius. Hr. Ms. „Terschelling" en „Marken" gingen van de Buitenhaven naar het bassin. J^LIJKENS HET „ALGEMEEN RAPPORT" is de raad belangstellend naar het geen B. en W. van plan zijn te doen met de vrijkomende terreinen en ge bouwen van de gasfabriek. Geantwoord wordt, dat hieromtrent binnenkort nade re mededelingen te verwachten zijn. Van het vrijgekomen personeel is een deel geplaatst in andere functies bij de Water- en Lichtbedrijven. Enkelen werden gepensionneerd of op wachtgeld gesteld. De arbeidsovereenkomsten met tien andere leden van het personeel moesten worden beëindigd. Bij het vooraf ge pleegde overleg werd omtrent deze aangelegenheid de volledige instemming van de betrokken personeelsorganisaties verkregen. VOORTS werd gevraagd naar het eventuele tekort op de exploitatie van de toonkamer in de Koningstraat. In hun antwoord delen B. en W. mede, dat het tekort voor 1952 op f 4192 wordt geraamd. De ontvangsten (provisie van de verkoop en rente van de huurkoop) zijn begroot op f 4000, de uitgaven op f 8192. Het laat zich echter aanzien, aldus B. en W„ dat de exploitatie gun stiger zal zijn. In 1951 bedroegen de ontvangsten namelijk ruim f 7500. De betekenis van de toonzaal beoor delen B. en W. niet in de eerste plaats naar de financiële resultaten der ex ploitatie, omdat het doel van de toon zaal is dat in volledige samenwer king met de installateurs goede gas- toestellen worden verkocht, waardoor het gasverbruik wordt gestimuleerd. Electriciteitstarieven Vraag: In verband met de publicatie van nota's van de Minister van Econo mische Zaken over wijziging van elec triciteitstarieven, rjjst bij vele leden de vraag of Burgemeester en Wethouders enig denkbeeld hebben welke gevolgen deze wijzigingen voor deze gemeente kunnen hebben. Antwoord: De hierbedoelde nota van de Minister van Economische Zaken beoogt een verhoging van de electrici teitstarieven om de financiering van de noodzakelijke vernieuwings- en uitbrei dingswerken, ten behoeve van de elec- triciteitsvoorziening mogelijk te maken. De gemeente betrekt stroom van het P.E.N. Waar nog niet bekend is in hoe verre de nota van de Minister voor het provinciaal bedrijf aanleiding zal ge ven tot verhoging van de thans gelden de stroomprijzen, zijn vooralsnog over de eventuele gevolgen van een en an der voor deze gemeente geen nadere mededelingen te doen. Vraag: Achten Burgemeester en Wet houders de tijd niet aangebroken om herziening van de grootverbruikers-ta rieven (zgn. Van Swaay-tarief) te over wegen? Antwoord: Het tarief Van Swaay is het tarief waarvoor door het P.E.N., met instemming van de Regering, elec- triciteit wordt geleverd aan de 6 ge meenten, welke tot op heden het eigen distributiebedrijf niet aan de provincie wensten over te dragen. Herziening (verlaging) van dit tarief zou weliswaar ten zeerste door ons op prijs worden gesteld, maar kan alleen door het P.E N. of door de regering worden overwogen. Verwacht moet echter worden, dat ten deze geen maatregelen in overweging zullen worden genomen alvorens het resultaat van de werkzaamheden van de commissie-Hupkens bekend is. Deze commissie is door de Minister van Eco nomische Zaken ingesteld om te on derzoeken of handhaving van afzonder lijke distributiebedrijven, zoals ons ge meentelijk bedrijf, voor de stroomleve- ring wel of niet gewenst moet worden geacht. Waterleidingbedrijf Vraag: Zijn bij Burgemeester en Wet- o.uders plannen in overweging om de z.g. „onrendabele gebieden" in deze ge meente van water te voorzien? Antwoord: Reeds geruime tijd zijn plannen voor de watervoorziening in de zg. „onrendabele gebieden" in over weging. De zeer hoge kosten maken het echter hoogst moeilijk om deze plannen tot uitvoering te brengen. Bovendien is nog geen antwoord van Gedeputeerde Staten ontvangen op ons verzoek inzake het verkrijgen van een provinciale bijdrage in de extra-kosten van deze aansluitingen. Wel is toege zegd, dat thans spoedig een beslissing tegemoet gezien kan worden. Mede in verband met deze toezeg ging, stellen wij ons voor binnenkort op deze aangelegenheid terug te komen. Vraag: Hebben de onderhandelingen met het P.W.N. ter verkrijging van meerdere zekerheid omtrent de water voorziening al positieve resultaten op geleverd? Antwoord: De onderhandelingen met het P.W.N. zijn nog niet beëindigd, zo dat omtrent deze aangelegenheid nog geen definitieve mededelingen kunnen worden gedaan. Vraag: Hoeveel m3 water wordt door het eigen bedrijf opgeleverd? Antwoord: In 1951 is door het eigen bedrijf 555.700 m3 water geleverd. In de begroting 1952 is gerekend op een eigen levering van 500.000 m3 water. In het tweede en laatste gedeelte van zijn cursus over „Rheuma" heef. G. van Dam in de Vakschool voor Meisjes voor de Helderse Volksuniversi^' öe sociale betekenis van het rheuma uiteengezet. Daarna vertelde hjj onder n, iets over de behandeling en de geneeswijze. In Amerika wordt het rheuma vair' ziekte no. 1 genoemd en niemand minder dan de tegenwoordige Staatssecreta van de Volksgezondheid, dr. Muntendam, heeft aangetoond, dat ZO,6^ van h'' totale bedrag uitgegeven aan ziektegeld op rekening van het rheuma moe worden geschreven. met 320.000 manjaren te rekenen h a Uit het door dr. Muntendam ingeef de onderzoek bleek, dat 20.6 pct ri ziekengelden aan rheuma werd uit geven, waartegen influenza met pct. en tbc met 4,4 pct. stond. Verminderd aanpassingsvermogen Het gevaar voor invaliditeit is ni.( denkbeeldig en de aangetoonde cijfer bewijzen, dat hier wel degelijk v een volksziekte van Trote sociale b" tekenis kan worden gesproken. Het zou zeer noodzakelijk zijn, dat door middel van consultatiebureaux 0v alle gegevens konden worden beï schikt, om daardoor bepaalde aandoe ningen te kunnen opvangen. Wanneer een patiënt eenmaal de eerste ver- schijnselen heeft getoond, dient er! voor te worden gezorgd, dat de gevol! gen zo klein mogelijk worden gehou! den. De medici tasten nog in belang! rijke mate in het duister en bestude! ring zal eerst goed mogelijk zijn als grote centra zijn ontwikkeld waar de ziekte in het algemeen kan worden bestudeerd. Sociale werksters zouden dan moeten controleren of de dokters, voorschriften nauwkeurig worden op. gevolgd. Ook voorliohting op het ge. bied van voeding en kleding is nood. zakelijk. Vlees is bijvoorbeeld niet schadelijk en bij de algemene behan. deling wordt naast rust en training een dieet voorgeschreven dat rijk aan dierlijk eiwit is. Flanellen en wollen ondergoed en het slapen tussen fla. nellen lakens heeft een goede invloed. Koude en vochtigheid daarentegen zijn voor rheumatici slechte metgezellen Voorzichtigheid geboden Tal van populaire artikelen hebben het doen voorkomen of het rheuma- probleem al zou zijn opgelost, doch dit is niet juist. In 1929 constateerde dr. Hench, een Ameriaans rheumatoloog, dat vyouwen, die een baby verwach ten, of een rheuma-patiënt, die geel zucht kreeg, plotseling sterk verbe- terden. Hij trok hieruit de conclusie, dat er een onbekende stof in het men. selijk lichaam aanwezig moest zijn die een genezende invloed had. Hjj ontdekte het cortine, dat onder meer uit een door de bijnieren afgeschei den stof bestaat. Evenals met een an der middel, het A.C.T.H., moet hier mee volgens dr. Van Dam voorzich tig worden omgegaan, aangezien som mige lichaamsdelen te krachtig wor den beïnvloed. Hij houdt zich liever aan de goudbehandeling. Dit werkt wel langzamer, doch zekerder en een twintigjarige ervaring toont de goede resultaten aan. De angst van sommige patiënten voor eventuele begeleidende vergifti gingsverschijnselen is ongegrond, want er zijn voldoende middelen om die volkomen op te heffen. Ongetwijfeld zijn er vele facetten van het rheuma nog niet ter sprake gekomen, doch het auditorium van dr. Van Dam heeft door deze lezingen een dieper inzicht gekregen in aard en behandeling van deze ziekte. Een acute rheuma-aanval, die ge woonlijk bij kinderen van 8 tot 15 jaar kan optreden, begint dikwijls met een keelontsteking. De ziekte kan van voorbijgaande aard zijn, maar het hart kan worden aangedaan. Door preven tieve maatregelen kan angina worden voorkomen. In gezinnen waar een kind een aanval krijgt, kunnen de an deren worden voorbehoed met een da gelijkse portie sibasol, zodat hartaan vallen achterwege kunnen blijven. Het zal de aandachtige lezer opvallen, dat slechts met zeer veel reserve over deze ziekten wordt gesproken, maar dat komt omdat de medici zelf nog voor grote raadselen staan. Er is geen grote lijn te trekken. Zeker, de ver schillende soorten rheuma zijn aan el kaar verwant, maar het optreden, evenals de geneeswijze, hangt in hoge mate van de patiënt en diens alge mene toestand af. Merkwaardig is, dat vrouwen van 20 tot 50 jaar 80 pct. van het totale aantal der chronische rheu matici uitmaken. Dat er voorheen zo weinig aandacht aan het rheuma werd besteed, komt, omdat de ziekte slechts zelden dodelijk is, maar recente on derzoeken hebben een scherp licht op de frequentie ervan geworpen. In Denemarken gingen 20.000 man jaren verloren, terwijl Amerika zelfs De Speeltuinvereniging „Visbuurt" heeft verleden jaar, ter gelegenheid van de viering van het vijfjarig bestaan, een succesvolle feestavond gehouden. Naar aanleiding daarvan heeft het bestuur thans besloten, ook dit jaar voor de leden een feestavond te organiseren, en wel op Woensdag 20 Februari in „Ca sino". Onder regie van de heer W. G Manshanden zal de toneelgroep „Tot ons genoegen" voor het voetlicht bren gen de klucht „De sukkel". De „Visbuurt" gaat tevens kindermid dagen organiseren voor kinderen van zes tot veertien jaar. De eerste middag wordt gehouden op Donderdag 7 Febr. in het spéeltuingebouw. Met behulp van een toverlantaarn hoopt men de kinde ren een prettige middag te bezorgen. Bij grote belangstelling zullen meer voorstellingen worden gegeven. Opgave kan geschieden bij de opzichter van de tuin. G e v on de n: Autoped, werkbroek, broche, bril, ceintuur, shagdoos, munt biljetten van f 1.— en f 2.50, groene want, diverse handschoenen, schemer lamp, mes, motorkap, overall, pyama, matrozenmuts, drie portemonnaies, ro zenkrans. slot, drie sleden, bus verf. V e rl o r e n, Autoped, belastingbiljet ten, bankbiljet van f 50.—, muntbiljet ten van f 1.horloge, hoed, diverse handschoenen, halsketting, klomplaar zen, oorbel, drie portemonnaies, doos lijnkoeken, overschoen, sleutels, kin dertas, vulpen, in de maand December werd op de Rijksweg, vermoedelijk tus sen Den Helder en 't Zand, een zo goed als nieuwe driedelige konijnenkooi ver loren. De kooi is het eigendom van een vereniging. Weggelopen twee honden, komen aanlopen een kat. De postduivenvereniging „Victoria" houdt voor het eerst een hoktentoon- stelling. Het werd een succes, temeer omdat de kwaliteit van de duiven Uit stekend was. Elke Zondag verschenen zes liefhebbers met ieder vier duiven; dat duurde zo vijf weken achter el kaar. Op de laatste Zondag traden nu de eerste prijs-winnaars aan. De keu ring is bij de voorzitter der vereniging in vertrouwde handen. Met belangstelling gaan de leden de laatste Zondag, 10 Febuari, tegemoet. Dan is het namelijk de dag van de eerste prijs-winnaars, die bij de heer Riemers in de De la Reijstraat worden voorgebracht. De Helderse vereniging van kanarie kwekers en vogelvrienden „Onze Ka merzanger H. en O." heeft morgen in „Formosa" een contactavond, waarin een lezing wordt gehouden over de ontwikkeling van de kanarie. De spre ker is de heer Fred van Beusekom uit Den Haag, die één en ander met licht beelden zal toelichten. Belangstellen den hebben gratis toegang. Na het Tavenu-bal-masqué, dat Za terdagavond in „Formosa" werd gehou- en, komt eerst op Zondagavond 10 Februari in „Formosa" - 't bal-masqué van de voetbalvereniging „Helder" Driemaal is scheepsrecht en zo komt, op Zaterdagavond 23 Februari, het derde bal-masqué van deze (korte) maand. Het wordt door de Marine-onderofficie renclub georganiseerd In de eigen re creatiezaal, boven het Algemeen Mili- tair Tehuis aan de Spoorstraat. De aanvoer van snoekbaars was de afgelopen week iets minder. Door het slechte weer kon deze visserij Donder dag niet worden uitgeoefend. De vang sten der sleepvissers varieerden per span van 80 tot 300 pond per dag. De noteringen voor snoekbaars bleven vorige week tamelijk stabiel, per pond van 0,89 tot 0,93. Ook de aanvoer van rode baars was goed; de noteroi- gen hiervan waren per pond 0,83 tot 0,92. De aanvoer van blei en voorn was goed. De noteringen van voorn en kleine blei varieerden per pond van f 0,06 tot 0,07, grote blei 0,07 per pond en karper van 0,30 tot 0,39. Bij de staandnetvissers waren de re sultaten niet zo gustig. De vangsten waren over het algemeen heel gering. Grotendeels bestond de vangst uit voorn en blei. De weekbesommingen der sleepnetvissers varieerden per span van 250 tot 700; bij de staand netvissers per vaartuig van 40 tot 80. Door één vaartuig werd een klei ne hoeveelheid Noordzeevis aange voerd. Aangevoerd werd de afgelopen week: 9227 pond snoekbaars: 2341 pond rode baars; 16682 pond voorn en blei; 84 pond karper; 1 pond snoek; 18 pond kabeljauw; 146 pond schol; 40 pond bot; 20 pond schar en 34 pond tong. De totale omzet bedroeg ongeveer 11.400. De Raad van Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake de aanvaring van de motorboten „Maria Catharina" IJm. 239 met de motorkotter „Luid* metje" UK 61 op 17 October 1951 tij dens slecht zicht in het Zuider Toè- latingskanaal te IJmuiden. De Raad achtte het nodig, dat de schipper van de UK 61 voor zijn roe keloos varen dient te worden gestraft en besliste, dat schipper L. v. d. Berg, wonende te Urk, de bevoegdheid wordt ontnomen om als schipper op vaartuigen te varen voor de tijd van één maand. De schipper van de IJm. 239 werd vrijgesproken. ■H

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2