Ma/ik: Derde wereldoorlog feitelijk reeds begonnen Labour-party steunt buitenlandse politiek der regering Bestuurslid van speelclubza toch worden berecht Let vluchtte uit de Russische ambassade te Stockholm VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN TRUMAN BLIJFT CANDIDAAT Faure stelt kwestie van vertrouwen Hulde aan de president Bommenwerper op huis neergestort Nieuwe resultaten te Panmoendjon De Russen hebben vijftienduizend leidende Polen vermoord ywiKkj 6 Febr. 1952 77e Jaargang No. 11328 Dagblad voor Den Helder, Koegras Texel, Wieringen en Anna Paulowna Zesde zitting van V.N.-assemblée gesloten Hoge Raad acht cassatie gegrond Nervo gelooft in groter vertrouwen iplomaten volgden hem den. dc per auto De vrees voor een onmiddellijke oorlog is afgenomen Westelijke Grote Drie 13 Febr. naar Londen W-etAbeM-cfa KoJii B Meteoor explodeerde Sluiting ambassades der VS in Oost-Europa? Dromen zijn bedrog Belgische senaat keurt het plan-Schuman goed Directie: BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur- H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Telefoon 2345 Poetgironummer 449041 C0UR1T TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05. per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen ƒ0 49 President Trams* beeft besloten s#n saam op de candidatenlijst voor de voor- verklermgen te New Hampohtre te la ten staan. Het Witte Huis maakte de inhoud van een brief bekend, waarin de presi dent reide, dat hij gezwicht was voor het verzoek van de voorzitter van de democratische partij. Frank McKinnev, en „vele goede democraten in New Hampehire". De Franse minister-president Faure heeft gisteravond in de Nationale ver gadering de vertrouwenskwestie gesteld over het verzoek om met spoed 't wets ontwerp in bespreking te brengen be treffende de invoering van een glijden de loonschaal. De stemming zal Don derdagmiddag om 3 uur- worden gehou den. Het wetsontwerp is door de be treffende commissie van de Nationale Vergadering verworpen. De raadkamer van de Hoge Raad heeft het cassatieberoep, dat door de procureur-generaal bij het Haagse ge rechtshof was ingediend, nadat het Hof een bestuurslid van de speelciub „Aris- to" buiten vervolging had gesteld, ge grond verklaard en de zaak ter berech ting verwezen naar het gerechtshof te Amsterdam. Het gerechtshof te 's Gravenhage was tot de conclusie gekomen, dat de recht bank de verdachte ten onrechte naar ae terechtzitting had verwezen, omdat de dagvaarding een onvoldoende om schrijving gaf van „het bedrijf" dat door de speelciub was uitgeoe£pfljj, „af gezien van het feit. dat een vereniging zonder rechtspersoonlijkheid tegenover de leden zelf geen bedrijf kan uitoefe nen. Verder kon het Hof geen aanwij zing vinden, dat óe vereniging het oog merk had, gelegenheid te geven tot hazardspel aan bezoekers, die met pu bliek zijn gelijk te stellen en waarme de, aldus het Hof, de niet-leden van de vereniging werden bedoeld. Op beide punten heeft de raadkamer van de Ho ge Raad het gerechtshof in het onge lijk gesteld. Als uitoefenen van een be drijf wilde ze niet uitsluitend het na streven van een economisch doel zien. maar in dit geval speciaal de bevorde ring van de speelzucht en voorts was zij van oordeel, dat met publiek niel uitsluitend de niet-leden van de club werden bedoeld. Gistermiddag is met een minuut stilte van alle gedelegeerden een j einde gekomen aan de zesde zit- ting- van de algemene vergadering van de VN te Parijs. De secretaris- generaal van de VN. Trygve Lie.t overhandigde aan het einde vanJ de zitting een voorzittershamer'- aan de Mexicaanse president van-' de algemene vergadering. Padilla Nervo links I gNGELAND heeft de zesde zitting van de Algemene Vergadering der V.N. te Parijs, u-elke gisteren na een duur van drie maanden werd beëindigd, „be langrijk" genoemd. Sowjet-Rusland was echter van oordeel, dat tijdens deze zitting geen enkel besluit van enige betekenis is genomen. Malik verklaarde zelfs, dat de derde wereldoorlog eigenlijk reeds was begon- nen. Toen hem echter naar de volle betekenis van zijn woorden werd gevraagd, sehcen hij in verlegenheid gebracht tc zijn. Amerikaanse diplomaten opperen thans de mogelijkheid, dat Malik zich ongewild een belangrijke aanwijzing van de Russische buitenlandse politiek heeft laten ontvallen. Ook de Franse minister van buiten landse zaken, Robert Schuman, was van oordeel, dat de resultaten niet zo groot waren geweest als verwacht was, maar dat door persoonlijk contact het vertrouwen in de goede wil van de mensen was versterkt. De voorzitter van deze Assemblee, de Mexicaan Nervo. aan wie door Trygve Lie en door de afgevaardigden van Amerika. Engeland en Rusland hulde werd gebracht voor zijn objec tieve. bekwame voorzitterschap, ge loofde. dat de afgevaardigden zouden vertrekken met een groter vertrouwen in de mogelijkheid nieuwe rampen af te wenden. Hij meende, dat de Assemblee ondanks alles had bijgedragen tot de doelstellingen, die alle landen nastre ven. Di l I L I ten getracht hadden hem tegen te hou- Gisteren is een 25-jarige Let uit 'ie Russische ambassade te Stockholm ont vlucht, nadat twee Russische diploma- TVE Labouroppositie in het Britse Lagerhuis heeft gisteravond een motie inge- diend, waarin zij haar steun aan de Britse buitenlandse politiek bevestigt, doch op premier Churejgll persoonlijk critiek oefent, „omdat hij er niet in ge slaagd is de Britse poliflek inzake Korea aan de Amerikanen duidelijk te ma ken". Reeds onmiddellijk na de aanvang van het debat over buitenlandse zaken drong Clement Attlee erop aan, dat Churchill het debat zou beginnen met een volledige verklaring over zijn bezoek aan de Verenigde Staten. Onder gelach deelde de premier mede. dat hjj tot vandaag zou wachten, omdat hij dan „mis schien in staat zou zijn dc leden van de oppositie van enige van hun moeilijk beden te redden". Na de rede, waarin Eden een overzicht gaf van de interna tionale toestand, interpelleerde Attlee Churchill opnieuw over zijn Amerikaanse reis. Hjj vroeg de minister-president of deze zijn standpunt in die zin had ge wijzigd, dat Engeland bereid zou zijn om met de Verenigde Staten samen te werken bij het bombarderen van Mandsjoerijse vliegvelden en het instellen van een blokkade langs de Chinese kust. opvatting, dat de Amerikanen een wa penstilstand wensen, indien deze kan worden bereikt", aldus Eden. Eden kondigde voorts aan, dat Engeland een vertegenwoordiging zal vestigen bij de zetel van het hoge gezagsorgaan voor de Europese kolen- en staalgemeenschap teneinde betrekkingen met dit lichaam aan te knopen. vasteland het er naar zijn mening mee eens zouden zijn, dat, hoewel nog on gerustheid blijft, de vrees voor een on middellijke oorlog niet was toegenomen, maar integendeel afgenomen. „In Ko rea, in Egypte en in IVest-Europa zijn de vooruitzichten heden ten dage hoop voller. Kunnen wij in een, of in al deze gebieden de spanning verminderen? Ik geloof dat wij hiertoe in staat zijn en ik ben eveneens van mening, dat suc ces van dit soort kan leiden tot meer wederzijds begrip. En dat is hetgeen wij willen bereiken". Het Britse Lagerhuis is gisteren begonnen met het debat over de buitenlandse politièk. Onze kaart geeft een overzicht van de huidige problemen en plannen waarmede Churchill's-kabinet te maken heeft man rende onder het uitroepen I van „Ik word vervolgd" de straat op. De Russen zetten onmiddellijk in een auto de achtervolging in. De Let wist echter te ontkomen in een werkplaats in de buurt. Toen de politie, die telefo nisch gewaarschuwd was, verscheen, trokken de Russen zich terug. De Let, wiens naam niet bekend werd gemaakt, deelde de politie mee. dat hij een week geleden in Stockholm was aangekomen. Daar had hij een landge noot ontmoet, die hem aanbood voor onderdak te zorgen. Dit bleek echter de Russische ambassade te zijn, hetgeen hij pas bemerkte, toen hij binnen was en, volgens zijn zeggen, werd aangeval len door vijf mannen, die hem vertel den, dat hij naar het vliegveld zou wor den gebracht voor transport naar Rus land. Toen hij een mes had getrokken, hadden de Russen hem dit afhandig ge maakt en hiermee de voering van zijn kleding stukgesneden, op zoek naar ..ge heime boodschappen". De Let had zich echter weterj los te rukken en de straat kunnen bereiken. De Griekse afgevaardigde bij de V.N. Alexis Kyroe heeft de goede diensten van zijn land aangeboden om te helpen bereiken, dat Egypte en de andere Ara bische staten deelnemen aan een wes telijk verdedigingsstelsel CDEN ving zijn rede aan met de mede- deling, dat op 13 Februari te Lon den een bijeenkomst van de ministers van buiteniandse zaken der drie wes telijke grote mogendheden zal woiden gehouden. Een deelnemen van Ade- nauer zou afhangen van de definitieve rapporten, die van de Hoge Commis sarissen in West-Duitsland worden vei - wacht over de besprekingen tussen de H.C. en de Westduitse regering. De minister bevestigde dat Churchill tijdens zijn jongste bezoek aan Washing ton geen nieuwe verplichtingen ten aanzien van Korea had aangegaan, n geval van schending van een wapen stilstandsovereenkomst zullen de be langhebbende mogendheden overleg plegen. „Ik hoop, dat de geschiedenis mu in het gelijk zal stellen met mijn WESTELIJKE WIND Verwachting tot Woensdagavond. In de ochtenduren hier en daal nevel of mist. Overigens half tot zwaar bewolkt en droog weer Matige en aan de kust tot vuj krachtig toenemende westehjke wind. In de middag ongeveei dezelfde temperaturen teren. Donderdag: zon op 8.12. 17.37: maan op 13.35. onder 6.51. als gis- onder rjE Britse minister besloot zjjn toe- spraak met de verklaring, dat de meeste waarnemers op het Europese JAE Britse minister van financiën. But- Ier. die zich in een korte spanne tijds een Lieftinckiaanse faam heeft verworven, heeft thans bepaald, dat Britse ambtei* ren voortaan niet meer :!.|WIHttlHlllttlMlltijlliHlllHiyilWHIIHIIIitll!Ulilb!llUtlilllHilUIIHUtllHUUMII ter onder water. Te Triest zal een zeer speciale duikerklok met een diameter van twee meter voor hem worden ge bouwd. D Sedert 1 Februari worden in Oost-Duitsland slechts zes dagen van od zestigjarige* leeftijd met pensioen werd zeer zwaar beschad.gd. J Profes- de maand de kaarten voor alle schouw- cnr Pineorri nnot liot u nor oajihppI behoeven te gaan. Er zal van hun dienst sor Plccarü 8aat het hcel gebruik worden gemaakt, zolang het dleP zoeken- dit™al drieduizend me mogelijk is. De betrokkenen zullen ech ter. indien zij de leeftijd van 70 jaai gaan bereiken, regelmatig worden ge test. Het blijft hun echter vrijstaan bii het bereiken van de zestigjarige leef tijd de dienst te verlaten. Een lid van de jongere generatie, een negen tienjarige Oostenrijkse jongeling,, werd door een lawine bedolven en bleef meer dan 22 uur onder zeil. of liever onder de sneeuw. Na vele mislukte po gingen gelukte het een reddingbrigade ten slotte hem te bevrijden. Hij was er naar aan toe. vooral door de koude, doch de dokters verwachten, dat hU er het leven zal afbrengen. Een trein die onder dezelfde lawine werd bedolven. Let him go burgen vrij verkocht. De andere dagen zijn de plaatsen gereserveerd voor de leden van verschillende partijen en bondenIn Mei wordt te Ottawa een tulpenweek gehouden. Dat is niets bijzonders Wel bijzonder en zelfs triest is, dat de tulpen niét uit Nederland zullen worden betrokken. Theodoor wist niet. dat er nog ergens anders tulpen groeiden. O In het Amerikaanse stadje South Bend begaf verslaggever Harry Schaudt zich enthousiast voor zijn krant naar een show-avond H'.i kwam echter zonder vers'ag bij zijn boze hoofdredacteur terug, in h»t be gin van de voorstelling nam hij name lijk deel aan een hypnoseoroef en hij sliep de ganse verdere avond de slaap Ier onschuldigen. Een Amerikaanse bommenwerper B- 29 is bij het landen op dc vliegbasis March in C'alifornie met een huis in aanraking gekomen en neergestort- Vijf inzittenden kwamen om het leven, zes werden gewond. Het is nog niet be kend. of zich iemand in het huis be vond. Compromis over aantal mspeciiegroepen Geallieerde en noordelijke stafoffi cieren. die te Panmoendjon regelingen bespreken voor het toezicht op de wa penstilstand, hebben gisteren een com promis bereikt over het aantal mspec tiegroepen voor de gedemilitariseerde zone. De V. N. hadden aanvankelijk vijftien ploegen voorgesteld, de noorde lijken vijf. Het cijfer is thans vastge steld op tien Over de neutrale groepen voor een inspectie achter de linies moet nog overeenstemming worden bereikt. De maan werd rood Inwoners van het Noorse dorp Lom hebben vorige week Woensdagavond in de lucht een zeer sterk lichtver schijnsel waargenomen. Het bleef vijf minuten zichtbaar en een halve minuut nadat het uit het gezicht was verdwe nen volgde zo'n hevige knal. dat de deuren in sommige huizen openvlogen. Een Noorse professor heeft nu als zijn vermoeden uitgesproken dat men een meteoor heeft waargenomen die uit elkaar is gesprongen, en wel aanmer kelijk dichter bij de aarde dan op de voor meteoren gebruikelijke hoogte van twintig a dertigduizend meter. Na de ontploffing was de maan enige tijd rood, zo vertelden ooggetuigen. Zij vermoedden dat dit kwam door gasontwikkeling bij de ontploffing. Amerika zal in de eerste week van Maart zijn ambassadeurs in de Komin- formlandcn naar Parijs ontbieden, ter bespreking van de vraag, of de VS al of niet haar ambassade in de Sowjet- unie en haar legaties in de Kominform- landen zullen sluiten. WANNEER men. kennis heeft genomen I van de redevoeringen, waarmee en kele afgevaardigden de zesde algemene vergadering van de Verenigde Naties te Parijs hebben gesloten, dan kunnen wij maar tot één conclusie komen. nJ. dat deze speeches een voortreffelijk beeld geven van de gehele bijeenkomst, die drie maanden heeft geduurd. Want als Engeland deze Assemblée belangrijk heeft genoemd. Robert Schu man sprak over het vertrouwen in de goede wil van de mensen, dat ver sterkt is. de voorzitter gewaagde van sterker hoop op de mogelijkheid nieu we rampen af te wenden en daarente gen Malik verklaarde, dat de derde we reldoorlog eigenlijk al is begonnen, dan horen we precies dezelfde geluiden als gedurende ruim 90 dagen tot ons zijn doorgedrongen. Even onzinnig als het is het altijd bruikbare en steeds goedklinkende woord „vertrouwen" opnieuw op de volkeren van de wereld los te laten, even dwaas is het de derde wereld oorlog op het tapijt te brengen. Het hopeloze en misschien belachelijke is, dat de opmerkingen van de Parijse praters altijd ernstig worden genomen. Zo serieus, dat Amerikaanse „diploma ten" thans de mogelijkheid opperen, dat Malik ongewild een belangrijke aanwij zing van de Russische buitenlandse po litiek heeft laten glippen. Voorwaar, een prachtig argument om uit die aan wijzing een serie gevolgtrekkingen te distilleren, die uiteraard de kloof tussen West en Oost zal verdiepen. Wij geloven van dat „ongewilde" van Malik geen steek. De communistische afgevaardigden hebben getoond, dat. zij niet zeggen wat zij niet kwijt willen. Malik heeft, wat men bij voetballen noemt, nagetrapt! Anders niet. Even on eerlijk als de Westelijken onwaarachtig zijn geweest met hun vertrouwensspel. De tegenstelling tussen Oost en West was de dominant van de zesde algemene vergadering. Zij is niet opgelost, zelfs niet verminderd. Geen gewichtig pro bleem is geheel uit de doeken gedaan. De belangrijke zaken zijn wel be sproken, maar zonder resultaat, dat tot tevredenheid stemt. Noch de ontwape ning. noch Duitsland, noch Korea, heb ben het tot een goed einde kunnen brengen De collectieve maatregelen voor de vrede zijn aanvaard, maar zij zijn slechts schone gebaren. En dan zeg gen we maar niets over Israël, het Midden-Oosten. Egypte. Over dieper vertrouwen gesproken! Wij hebben bij het begin van deze zesde vergadering geschreven, dat wel licht in de nood der tijden een her nieuwd samengaan zou worden gebo ren. Wij zijn een illusie armer. De af gevaardigden spreken en verstaan el- kaars taal niet. Nog steeds niet. De vraag is gewettigd waarheen dit alles moet leiden. Het is namelijk zo, dat niet in de organisatie der Verenigde Volke ren de vrede wordt voorbereid, maar dat iedere staat apart of een groep sta ten gezamenlijk de middelen trachten te vinden, die rust. welzijn en welvaart moeten dienen. En die middelen liggen hoe vreemd dit moge klinken op het terrein van de defensieve oorlogs voorbereiding. In Genève staat een groot complex gebouwen: eertijds zetel van de Vol kenbond. In New-York is een nieuw VN.-paleis opgetrokken: de zetel van de Verenigde Naties. De Volkenbond is in de rook van goede voornemens op gegaan. De vergelijking met wat toen was dringt zich onweerstaanbaar aan ons op. Zolang de U.N.O. er niet in slaagt in werkelijk eminente kwesties partijen tot elkaar te brengen, vrezen wij, dat niettegenstaande die geroemde goede mensenwil dat U.N.O.-paleis een luchtkasteel zal blijken. Over luchtkastelen droomt men. Ze zijn niet gebouwd op een hecht funda ment. En dromen zijn daarenboven be drog. Twaalf jaar geleden zijn vijftienduizend vooraanstaande Polen: hoge officie ren, geleerden, geestelijken en andere intellectuelen, tezamen de „bloem der Poolse intelligentsia" vormend, door de Russen in het bos van Katyn vermoord", verklaarde Tadeusz Romer, voormalig Pools ambassadeur te Moskou en later minister van buitenlandse zaken in de Poolse regering in ballingschap, die haar zetel te Londen had gevestigd. Dinsdag voor een commissie van het Amerikaanse Congres, die een onderzoek instelt naar massamoorden. Zware beschuldiging van oud-minister „Toen ik. begin 1943. Pools ambassa deur te Moskou was. hebben de Pool se regering en ikzelf gepoogd ophel dering te verkrijgen over het lot van vijftienduizend Poolse krijgsgevange nen, die de Russen, na de ineenstorting van Polen in 1939. in drie kampen hadden geïnterneerd. De Russen ont weken alle verzoeken om inlichtingen en ik geraakte ervan overtuigd, dat zij de hand moesten hebben gehad in het verdwijnen dezer mannen. Toen meldden de Duitsers, de lijken der vijftienduizend vermoorden te heb ben gevonden. De Russen publiceerden een tegenspraak en beschuldigden de Duitsers van de massamoord. Nu wist ik dat zij door Rusische handen waren gedood. De Poolse regering in ballingschap heeft er bij het Kremlin op aangedron gen, door het Internationale Rode Kruis te doen onderzoeken op welke wijze de Polen om het leven waren gekomen. Daarop beschuldigde de Sowjetrussische regering de Poolse re gering van „samenzwering met Hit- Ier" en zij verbrak de Pools-Russische diplomatieke betrekkingen. De Belgische senaat heeft het plan- Schuman met 102 tegen 4 stemmen, bij 58 onthoudingen isocialisten», goedge keurd.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1