Nederland en defensiegemeenschap Vrijdag uitvaart van Koning George Straaljager bij Leeuwarden verongelukt VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN K.L.M. employé ste New York beroofd Verklaring van minister Stikker de Tweede Kamer Faure kreeg het vertrouwen in Koning Elizabeth II zette voet op Engelse bodem Bosbranden bedreigen Canberra Nivellering Kxyhi B-e-iiek Vrijdag 8 Febr. 1952 77e Jaargang No. 11330 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna DRIE MINISTERS NAAR FRIESLAND HET project van een Europees leger grijpt diep in de organisatie van de souvereine staat in. Mr. Stikker wees op de vergaande consequenties van (iet I voorstel tot Grondwetsherziening, spe ciaal wat deze materie betreft en sprak zijn bezorgdheid erover uit. dat blijk baar nog niet in alle betrokken landen eén voldoende parlementaire meerder heid aanwezjg is om de federatieve vorm van het toekomstige Europa ie realiseren. Onder voorwaarden bereid tot samenwerking Sergeant-vlieger Kohier uit Alkmaar omgekomen Thunderjet stortte neer Tien procent bespaard op electriciteit Een bleke vrouw wuifde naar de menigte lUutAvucfit Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur.- H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—84 Den Helder Telefoon 1345 Postgironurnmer 449041 HELDERSË COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p mm. Kleine advertenties - („Juttertjes"» tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05. per maand ƒ2.02 bij vooruitbetaling plus incassol.osten Weekabonnementen ƒ0.49 In vrachtloods gebonden Twee met revolvers gewapende man nen hebben op het internationale vlieg veld van New-York twee employés van de KLM beroofd van bont en vulpen nen ter waarde van ongeveer 4.550 In de vi achtloods werden de twee employé s gebonden en werd hun een prop in de mond gedaan. De rovers la gen zorgvuldig de ladinglijsten door en verdwenen met twee pakketten bont van elk 2.000 waarde en een pakket vulpennen van 550 in de auto van een van bun slachtoffers. Zij waren op het vliegveld aangekomen in een auto. die gij gestolen hadden van een substituut officier van justitie. Voor onderzoek van de Friese kwestie Momenteel bevinden zich drie minis ters, n.1. die van Binnenlandse Zaken, van Justitie en van Onderwijs. Kun sten en Wetenschappen, in Leeuwarden, om zich op de hoogte te stellen van verscheidene Friese vraagstukken en verlangens. Woensdag hadden de ministers een onderhoud met het voltallige college' van Ged. Staten en de commissaris der Koningin, mr. H. P. Linthorst Homan. Gisteren en heden stonden besprekin gen op het program met een veertigtal vooraanstaande personen uit Friesland. Gesproken is over de eed in het Fries, het Fries in de rechtszaal en het onderwijs in de Friese taal op de scho len. TUSSENTIJDSE VERKIEZING TE BOURNEMOUTH Bij de in Bournemouth gehoudên tus sentijdse verkiezingen, heeft cj? „cpnser- vatieve partij haar zetel behouden. De meerderheid van de conservatieve can- aldaat was echter minder dan bij de verkiezingen in October. De Franse regering heeft gisteravond bet ver- gekregen. Stik- (Van onze parlementaire redacteur' JN de Tweede Kamer heeft de minister van Buitenlandse Zaken, mr D. U. ker. gistermiddag een uitvoerige verklaring afgelegd over de onderhandelin- gen, die gevoerd zijn. om tot een Europese defensie-gemeenschap te komen. Hij belichtte daarbij teven» het standpunt, dat de regering ten aaniien van deie ge meenschap inneemt. Het gevolg hiervan ion kannen zijn. dat de pre-federale periode de tjjde- tegen 275 stemmen lijke overgangsvorm dus wel eens 'rouwen van het parlement van duurzamer aard zou kunnen wor- Faure had aan de voorrangsbehandeling den. dan wtj verwachten. Dit breng» met I Tan «*n wetsontw erp inzake hervor- zieh mede. dat bjj het ontwerpen van ">'»»£en op het gebied der lonen een voorzieningen voor de pre-federalevertrouwensvotum gekoppeld. I periode zeer ïorgvnldige waarborgen Waarnemers zijn van mening, dat •streefd moeten worden. Faure"» overwinning nauwelijks meer I dan een procedure-zege is. Zij voorzien (Zie verder elders in dit bladi grote moeilijkheden voor de regering. fyjR STIKKER sprak zijn voldoening erover uit, dat op de confefentie van Parijs in ruime mate begrip aa - wezig was voor de redelijkheid van de Nederlandse belangen. Uitvoerig schet ste hij de problemen en de verwikke lingen. die zich voordoen bij de inscha keling van V'est-Duitsland. Indien èen Europees leger toi stand komt. zal het Westen Duitsland hechter aan zich moeten verbinden. Aan de Atlantische samenwerking zal ons land zijn volle medewerking ver lenen. Aangezien de practische uitwer king en de verdieping van deze ge meenschap op korte termijn niet mo gelijk zal blijken, meent de Nederland se regering, dat niet mag worden ge wacht, totdat zij' in meer concrete zin haar beslag krijgt. Nu reeds moet alles worden gedaan om de Europese defen sie-gemeenschap tot stand te brengen. Daarvan zal ook de Amerikaanse be reidheid om offers te brengen afhanke lijk zijn. Dank zij de samenwerking in Bene lux zijn verschillende punten voor Ne derland tol een aanvaardbare oplossing gebracht. De minister hoopte, dat En geland al het mogelijke zou doen om de samenwerking met de Europese de fensie-gemeenschap zo sterk mogelijk op te bouwen. Nog niet tot een oplossing zijn ge bracht o.m. de kwestie van het Saar- gebied. het feit. dat Duitsland geen lid is van de Noordatlantische Verdrags organisatie en de vaststelling van de hoogte van de contributie van Duits land. Nederland wordt over de bespre kingen van deze kwesties, die struikel blokken kunnen vormen voor de plan nen voor het Europese leger, volledig op de hoogte gehouden. Hoewel alle cijfers nog niet bekend zjjn. wordt aangenomen, dat tijdens de maanden met piekuurbeperkingen over het gehele land om en nabij 10' °P het verbruik van electriciteit werd be spaard. De nogal zachte winter en de niet al te ..donkere" dagen hébben daartoe ze ker bijgedragen. Dé b.ésparing werd echter vooral bereikt door de grote me dewerking. die er door de indüstrie. de middenstand en in de huishoudingen werd verleend. H.M. Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh in gesprek met vrienden en autoriteiten op het vliegveld. VANDAAG zal de koningin op een vergadering van de Raad des Ko- nirigs. welke misschien door de Hertog van Edinburgh zal worden bijgewoond, de eed als sou-verein afleggen en tot „hoofd van het Gemenebest"' worden QP Vrijdag 15 Februari zal Koning George VI van Engeland iz» Windsor Castle uitgeroepen. worden bijgezet. Het stoffelijk overschot zal Maandag uit Sandringham per Na de eedsaflegging zal Koningin trein naar Londen worden overgebracht en Dinsdag. Woensdag en Donderdag j Elizabeth naar Sandringham vertrek - Een Thunderjet van de tactische luchtstrijdkrachten is gistermiddag bij een gevechtsoefening tussen Marssum en Beetgumermolen aan de rand van het vliegveld Leeuwarden neergestort. De bestuurder, de 26-jarige res. serge ant-vlieger C. W. Kohier uit Alkmaar, werd op slag gedood. van Leeuwarden dreunden deuren en ramen. De omgekomen sergeant-vlieger Koh ier bezocht het Lyceum te Alkmaar en studeerde later in Delft. Aanvankelijk werd hij bij de landmacht geplaatst, doch kreeg later overschrijving naar de luchtstrijdkrachten. In Arizona en Texas ontving hij een vliegeropleiding van dertien maanden. In Juni 1951 keerde hij naar ons land terug en kwam daarna in Breda in opleiding voor of ficier. Op 2 Januari van dit jaar trad bij in het huwelijk. daaraanvolgend in Westminstrr Hall opgebaard liggen. Koningin Elizabeth II. die gistermiddag om elf minuten voor half zes. voor de eerste maal als vorstin voet op Engelse bodem zette, heeft hieraan haar goedkeuring gehecht. De ko ningin kwam in hetzelfde vliegtuig als waarin zij als prinses naar Afrika was gevlogen. Zij werd op het vliegveld verwelkomd door minister-president ('hur- chill, haar oom de Hertog van Gloucester en vooraanstaande politici. De gehele aankorastplechtigheid duurde slechts vijf minuten. De koningin stapte met haar gemaal in de eerste van een aantal hofauto's en vertrok onmiddellijk naar Cla- rence House. De :25-jarige vorstin zag bleek, maar zat rechtop in de auto. terwijl zij met haar zwartgehandschoende handen naar de menigte merendeels vrou wen wuifde, die ondanks het verzoek van Churchill om zich van demonstra ties te onthouden, de koude wind had getrotseerd om Elizabeth II te begroeten. "J~OEN de „Atlanta gistermiddag in zicht kwam, kreeg al het overige luchtverkeer boven London Airport op dracht uit de onmiddellijke nabijheid van het vliegveld te blijven. De Ko ningin, die een zwarte hoed en een zwarte mantel over een donkergroene japon droeg, verliet als eerste het vlieg- De bos- en struikgewasbranden in Australië vormen thans een gevaar voor de buitenwijken van de federale hoofdstad. Canberra. Het droge gras raakte tot op enkele meters van het huis van de Canadese Hoge Commissaris in brand. Het dodental is thans tot tien gestegen. Twee meisjes van de leeftijd van twee en vier jaar stierven in het ziekenhuis. Haar moeder werd door de vlammen ingehaald, toen zij een dijk trachtte te bereiken. Kort na het voorgevallene gaf zij geboorte aan een levenloos kindje. Ook haar man bevindt zich in het ziekrn- i huis voor de behandeling van brandwonden. Toen de straaljager, die tegelijk met drie Meteors in de lucht was, op grond kwam, werd tot ver in de om trek de slag gehoord. In de binnenstad Verwachting tot Vrijdagavond. GUUR Half tot zwaar bewolkt met ïe- gen- en hagelbuien. Krachtige en aan de Waddenkust nu en dan harde tot stormachtige Noordwes telijke wind. Kouder. ZATERDAG: Zon op 8.08, onder 17.41 Maan op 15.57. onder 7.49. tuig. gevolgd door haar echtgenoot, de Hertog van Edinburgh, die gekleed was in een donkere overjas. Op het vlieg veld nam de vorstin met een hand druk afscheid van de bemanning van het vliegtuig. Boven de Alpen had zij gedurende twintig minuten in de stoel van de tweede piloot gezeten en vele foto's van het landschap gemaakt. Nur Clarence House De politie had de weg van het vlieg tuig naar het centrum van Londen vrij gemaakt. Om zeven minuten over zes bereikte de auto Clarence House, al waar de 84-jarige Koningin Mary. de moeder van de overleden koning, haar kleindochter begroette. Toen de ko ningin aankwam, werd op Clarence House voor de eerste maal de ko ninklijke standaard gehesen. Spoedig na aankomst belde Koningin Elizabeth Sandringham op en sprak inet haar moeder en zuster, prinses Magaret. di" sinds haar kerkbezoek in de ochtend uren, thuis gebleven waren. ken. Zij zal aanwezig zijn bij het over brengen van de kist naar de kapel. Het stoffelijk overschot van de ko ning is gebalsemd. De kist is gemaakt van eikenhout, dat op Sandringham is gekapt. Reeds is officieel gemeld, dat Ko ningin Louise en Koning Gustaaf Adolf van Zweden de begrafenis zullen bij wonen. Ook de Griekse en Deense ko ningsparen worden in Londen verwacht, evenals president Auriol van Frankrijk De Amerikaanse minister van buiten- andse zaken, Dean Acheson, zal presi dent Truman vertegenwoordigen. De Hertog van Windsor. broer van de over leden 'vorst en diens voorganger op de Britse troon is gisteren per boot naar Engeland vertrokken. Hij was niet ver gezeld van zijn echtgenote. Koning Faroek zal zich laten vertegenwoordi gen door een delegatie onder leiding van Prins Moheim. (Zie eerder elders in dit blad) HM fQoningin Elizabeth keerde per vliegtuig uit Kevya weer op Engelse bodem terug. Op het vlieg veld werd zij door verschillende autoriteiten begroet. V.l.n.r.: Lord W oolton, Anthony Eden mr. C. R. Attlee en W'inston Churchill. I ATEN wij vooropstellen, dat vrij ieder men* van harte het zijne gunnen en dat wij loonsverhogingen en sociale voorzieningen in het algemeen toe juichen. Kr zit evenwel aan alle zaken een keerzijde Toen wij onlang* «du-e ver over de woningbouwpolitiek en de financiering van nieuwe woningen door middel van leningen of door ge bruik van particulier kapitaal, hebben wjj met name ten aanzien van particu liere bouw en beleggen van particulier kapitaal in woningen opgemerkt, dat deze objecten niet meer interessant zijn. omdat de inkomsten te gering worden geacht. Minister In 't Veld heeft dan ook enige tijd geleden erkend, dat de huren beslist verder omhoog moeten. Hij noemde een percentage van 150 procent van 1940. Dat is een bijzonder netalige kwestie. Het is duidelijk, dat een dergelijke verhoging gevolgen zal hebben voor de loonpolitiek en via de lonen op de prij zen: dus op de markt. Het ligt in de geest van de tijd, dat n de eerste plaats gelet wordt op de lonen van ile arbei dende klasse. Daar is niets vegen, tenzli de middenklassen geheel aan haar lot worden overgelaten. En daar gaat het toch op lijken. Buiten kijf raken degenen, die vroe ger een salaris van 4000 genoten, steeds verder achte - op. Volgen* een recent advies van c!e Sociaal Economi sche Raad over de toekomstige ioon- en prijspolitiek is het werkelijke inkomen van deze klasse van leraren, beoefenaar* van 'vrije beroepen, intellectuelen en kleine zelfstandigen gedaald tot 71'n van 1948, voor de hoogste groepen zelfs tot 43 Deze categorie besteedde in de jaren rond 1935 10 a 11 van haar bruto-in- komen voor huur. Voor de arbeider* lag dit percentage tussen 16 en 25 Het is een bekend feit. dat het percen tage huur daalt naarmate de welstand stijgt. De situatie is thans zo. dat de arbei der rond 8 inkomen aan huur be steedt en de middenklasser meer dan 10 Hier zien we duidelijk de gevolgen van een loonpolitiek, waarbij in salaris verhogingen wordt stilgehouden bij de middenklasse, die inderdaad minder verhoging ontvangt dan de arbeider. Na het bovenstaande behoeft het nau welijks betoog, dat de middenstand ook de intellectuele geen huurverho ging kan opbrengen. Er is beslist geen minister ter wereld die_ ons kan voor rekenen, dat dit zeer wel mogelijk is. Tot op zekere hoogte kan nivellering geen kwaad. Maar voor.de welstand van ons volk zou het een ramp zijn, indien de middenklasse in de strijd om het be staan het onderspit zou moeten delven. Nog afgezien van het feit, dat bij doorvoeren van een huurverhoging om andere, dringende redenen noodza kelijk een bepaald type huizen niet meer kan worden bewoond. Trouwens het is nu reeds opvallend, dat het hetere genre huis,niet wordt gebouwd. De huurprijzen staan niet meer irf rede lijke verhouding tot het inkomen. Om niet te spreken van duizenden woningen ir de grote steden, die nu nog een huur doen van 1200 tot 1400. zouden de middenstanders soms ineens 1800 of 2100 moeten gaan betalen? Het is te mal om aan te denken. Het probleem zal overigens moeten worden opgelost vooraleer men tot huurverho ging tot welk percentage dan ook be sluit. Radio Moskou is weer in de weer ge weest en heeft ditmaal verkondigd, iiac een Rus in 1891 het standaardgeweer van 0.3 inch kaliber, dat door het Ame rikaanse leger wordt gebruikt, heeft uitgevonden. De Amerikaanse militaire attaché in Moskou zou in datzelfde jaar de uitvinder, een zekere Mosin, ver zocht hebben een exemplaar van het geweer naar Amerika te sturen. Uit Casabianca komt een onsmakelijke kannibalistische tijding. Daar heeft de politie de eigenaar van een restaurant en een slagersknecht gearresteerd, na- rtat ue klacht van 'n bezoeker van het restaurant was bevestigd, dat zich men senvlees in z'n diner bevond. ODeOost- duitse jeugd dreigt werkelijk polyglot tisch te worden, nu daar op de middel bare scholen naast Russisch ook tcom munistisch) Chinees in het schoolpro gramma is opgenomen. In Keulen zijn gisteren de acht bewoners van een huis om het leven gekomen, toen dit in de oorlog zwaar beschadigde bouw- sele dat voorlopig hersteld was. plotse ling instortte. De woninginspectie nai enkele dagen tevoren het huis afge ii.nmunmiatiiuiumi jv .ittt iiiiftii,-j| tiliWMüilF1 HlHltlliUifHilÉMIHtfrtliiKÉtthil n<nmnfmwWlWWnnn'fM WHiWih !*"MMmll'TTn'f"mllTl^nWmmMlilfiw^W>r keurd en de slachtoffers stonden op iel punt te gaan verhuizen. In Shelby- ville. in de Amerikaanse staat Indiana legde het gehele poiitie-apparaat een „Voorlopig blijven we nog op de hazenjacht vergelijkend examen af. Het resultaat was. dat een der agenten tot inspecteur werd bevorderd en dat de inspecteur, voor wie hij in de plaats kwam, zijn rondjes moest gaan lopen. Q En in Idaho Falls in Idaho gebeurde het, dat de zeeman Deawyne Sharpan een naam uit het telefoonboek zocht om een valse cheque te ondertekenen Op het politiebureau vertelde men hem later, dat hij de naam van de officier van justiti- tie had uitgekozen. Q Wililam Clark in Manhattan had ook Dech. Hij be roofde een winkel op klaarlichte dag en sprong toen snel in een taxi. die toevallig voor de deur stond. In .iie taxi zat. ook al weer toevallig, recher cheur Michael fox. die hem al een paar maanden zocht. Q Doctor Mary Horan uit Oakland in Californie ont ving een briefkaart van haar echtge noot met de volgende tekst: ..Bent u overstuur en nerveus? Kunt u niet sla- Pen en rookt u te veel? Probeer het eens met een failloos werkende Califor- nische echtscheiding. U zult spoedig weer de oude zijn". Mary besloot aan het advies gehoor te geven.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1