ZWITSALETTEN Mr Stikker over de defensiegemeenschap Een Europees legercorps uit louter nationale homogene divisies Nederland blijft tot grotere defensie-inspanning bereid Adenauer wil vrijwilligers De financiering van 50.000 woningen verzekerd 56 saluutschoten voor Engelands dode AKKERTJE Koning vreesde de dood niet Inkomen van Kroon verhoogd Vernielingen bij kazernebouw Britse protestnota aan Egypte De verhouding met de NATO Minister Staf stelt twee Ook defensiedebat in Westduitse Bondsdag MK of meer verrassend was gisteren de aankondiging van bondskanselier Adenauer voor de Westduitse Bondsdag, dat Duitse divisies vooreerst alt vrijwilligers zullen worden gevormd en dat eerst op een later tijdstip de instel ling van een dienstplicht zal moeten worden overwogen. Tegenover het vaste Minister In 't Veld: voorwaarden 'Nare dagen Vragenuurtje in de Tweede Kamer DIEVEN OP HET DAK Vier millioenste in'eoger Rijkspostspaarbank De Sowjeiunit, befuigt medeleven CHURCHILL EERT ZlJN OVERLEDEN VORST Zwakke verdediging van Bondskanselier Politie arresteerde 500 terroristen Verongelukt reuzenfort veroorzaakt ramp Veie doden en gewonden nabij Tokio VRIJDAG 8 FEBRUARI 1932 (Vervolg van pag. 1) De verhouding tussen de Europese defensie-gemeenschap en de N.A.T.O. kenschetste de bewindsman als twee concentrische cirkels: de gemeenschap wordt als geheel ingebracht in de NAT.O. Daarom zal de bevelvoering uitsluitend bü het N.A.T.O.-oppercom- mando mogen berusten. Te dien aanzien wordt op het ogenblik onderhandeld over de vraag, wat zal moeten geschie den, als de Noordatlantische Verdrags organisatie o n enigerlei reden zou op houden te bestaan. Een grote mate van overeenstemming is reeds bereikt op het punt van de ge meenschappelijke financiering der de- fensieinstelling. Het commissariaat. Wat de organen van de Europese de fensie-gemeenschap aangaat, deelde de bewindsman mee, dat het Commissa riaat bestaande uit negen leden, voor zes jaar zal vorden benoemd door alle deelnemende staten tezamen. Van ieder land zullen ten hoogste twee onderda nen in het college zitting kunnen ne men. Een raad van ministers zal aan het Commissariaat richtlijnen kunnen ge ven. Bij staking van stemmen in deze raad, zal als doorslaggevend worden be schouwd die groep, die zowel ten aan zien van de financiële contributies als ten aanzien van de inbreng van man kracht ten minste met tweederde is ver tegenwoordigd. Het Hof van de Ge meenschap van Steenkolen en Staal zal tevens functionneren als het Hof voor de Europese defensie-gemeenschap. Belangrijk was 's ministers medede ling, dat een Europees legerkorps zal z\ji. samengesteld uit nationale homo gene divisies, die ieder voor zich van verschillende nationaliteit kunnen zijn. waarboven een geïntegreerde korpsstaf met geïntegreerde korpstroepen. Ten slotte verklaarde mr. Stikker, dat de Nederlandse regering zich kan ver enigen met het grondbeginsel, dat er een gemeenschappelijke controle moet z !n op de productie en de levering van oorlogsmateriaal, teneinde leveranties van wapens te voorkomen, die niet in overeenstemming zijn met de belangen van de Gemeenschap. Verzoek om uitstel. Precies een uur en 23 minuten had de voorlezing van deze regeringsverkla ring geduurd. Om acht minuten over drie stelde de voorzitter voor om tot vier uur te pauzeren. De heren Wage naar (CPN) en Weiter (KNP) bepleit ten uitstel van het debat om meer tijd te hebben de verklaring te bestuderen De voorzitter hield voet bij stuk en bracht zijn voorstel in stemming. Bij aanneming ervan, zo betoogde hij,, zou den andere voorstellen vervallen zijn. De heer Wagenaar liep rood aan en hij uitte luide protesten, toen de pre sident bij zitten en opstaan over zijn voorstel liet beslissen. „Het bliikt. dat de meerderheid vóór het voorstel is zo constateerde mr. Kortenhorst. „Dat blijkt helemaal niet!", riep de heer Wagenaar verontwaardigd uit Met zijn fractie stemden n.1. ook leden van andere fracties tegen, o.a. Katholieke en de anti-revolutionnairen Doch de voorzitter had de vergadering al ge schorst, stak zijn sigaretje op en wan- delde weg, de heer Wagenaar, die schreeuwend protesteerde, aan zijn 'o overlatend Om half vijf begon het debat. Mejuffrouw Klompé van de KVF noemde de Saarkwestie ook voor ons land belangrijk, omdat het voor Europa van het grootste gewicht is, dat de te genstelling tussen Frankrijk en Dui <s- land niet opnieuw tot moeilijkheden leidt. Zij hoopte, dat vóór L'ssabon een of andere regeling getroffen zou *um nen worden en óat minister i naar zijn vermogen daarin een aandee. zou leveren. De heer Van der Goes van Naters (P v. d. Azag maar een mogelijk heid: comolete integratie van de Dm - se verdedigingsbiidrage in een ge sioneerd westelijk lener TA zou het nuttig zijn als de -Gro'e s®arg bied menüjk de positie van het Saarg weo nader bezien. Dat Duitsland"5 ding tot de NATO geregeldwordt, is naar sprekers oordeel red J dachte van confederatie wilde hij maar liever direct onder de Wd Sef^rr^Jngla» een su- PDeahe°enraKo^halsTvVD> verheug de zich erover, dat het ste maanden te Parus had meegedaan .n constructieve en positieve zin. Hij ver De minister tijdens de verklaring. Rechts de minister-president dr. W. Drees en links de minister van Uniezaken en Overzeese Gebieds delen ir. L. A. H. Peters. klaarde zich voorstander van een Euro pees leger, omdat het de mogelijkheid gaf, de Europese eenwording een duw vooruit te geven. De heer Korthals was van oordeel, dat Duitsland in 't NAVO- verband moet worden opgenomen en dat de komst van de EDG het belang rijkste is. Hij gaf de voorkeur aan de vorming van een meerhoofdig commis sariaat Ten slotte verklaarde spreker dat hij liever dan de rede van de minis ter een nota had gehad. De heer Wel ter (KNP) was van oordeel, dat de minister onder invloed van zijn departement overhelt naar alles wat internationaal is. Zijns in ziens moest echter het Nederlandse be lang op de eerste plaats komen. De heer Wagenaar (CPN) noemde het Europese leger een camouflage om de herbewapening van West-lAiitsland mogelijk te maken en een nieuw fascis tisch leger te vormen. Minister Stikker verklaarde hier op de indruk te hebben gekregen, dat er een grote mate van eenstemmigheid be staat, uitgezonderd dan het standpunt van de heer Wagenaar. De minister meende dat het uitermate moeilijk was om tijdens de onderhandelingen een concrete nota neer te leggen en hij gaf de Voorkeur aan de thans gevolgde me thode. Verder was de minister er van overtuigd, dat er geen hogere financiële verplichtingen zouden ontstaan als de EDG tot stand komt dan onder de NAVO. De kwestie van de integrale verdediging van Nederland ging volgens de minister buiten de EDG om, daar dit een zaak is van het operationele plan van de NAVO. Wat de industrie be treft, was minister Stikker van oordeel, dat deze zich naar de defensie moest richten en niet andersom. Hierop werd de vergadering tot he denmiddag verdaagd. 'n Zwitsel product (Advertentie. Ing. Med.) voornemen van Adenauers coalitie om ondanks alles voort te gaan op de weg naar een Europees leger stelde de sociaal-democratische oppositie opnieuw haar afwijzing van het huidige project en eiste ontbinding van de Bondsdag, daar volgens haar overtuiging dit in 1949 gekozen college geen volmacht heeft mee gekregen om over militaire vraagstukken te beschikken. Nederland is niet ongenegen, over te gaan tot vergroting van zün defensie inspanning, zo heeft minister Staf te genover een correspondent van Belga verklaard. Het zou daarmee voldoen aan het verlangen, dat de „Drie wijze mannen" van de NAVO in hun rapport over de Westeuropese verdediging heb ben uitgesproken. Voorwaarde is echter, aldus de mi nister, dat ook in de toekomst Ameri kaanse Economische hulp wordt ver leend, terwijl de minister verder veel waarde hecht aan de verstrekking van z.g. offshore-orders. Dat betekent, dat in Nederland orders worden geplaatst van voor ons land bestemde militaire goederen, die met dollars worden be taald. Er is reeds een order voor militaire voertuigen geplaatst, terwijl binnen kort ook een soortgelijke regeling voor de bouw van twee en dertig mijnen vegers voor onze marine is te ver wachten. Het ligt niet in de bedoeling, de diensttijd, die thans twintig maanden bedraagt, te verlengen. Neem 'n ;.tdvertentie, ing. tvfed.) (Van onze parlementaire redactaur) Van het zogenaamde mondelinge-vra- genuurtje is Donderdagmiddag in de Tweede Kamer ruimschoots gebruik ge bruik gemaakt. De heer Andrlessen van de K.V.P. vreesde, dat in 1952 het aantal van 50.000 nieuwe woningen niet zal wor den gehaald, wanneer geen maatrege len van financiële aard worden getrof fen. De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr dr In 't Veld, achtte de financiering van 50.000 wonin gen in 1952 verzekerd. Hij vond het niet onverantwoordelijk, de optimistische verwachting uit te spreken, dat de ont brekende 50.000.000.er wel zullen komen. Bijzondere financiële maatrege len noemde hij niet nodig. De indie ning van de nota wacht op het advies van de Sociaal Economische Raad. Een vraag van de heer Vondeling van de P. v. d. A., of het juist is, dat bij de groenvoederdrogerijen in gebruik zijnde tractoren niet meer gerekend worden tot de categorie landbouwmo- torrytuigen, beantwoordde de Minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Wemmers, bevestigend. De heer Vonde ling vestigde er de aandacht op, dat het op andere wijze dan met behulp van landbouwtractoren vervoeren van gras en andere groen voedergewassen grote technische en economische bezwaren oplevert en wenste, dat voor Mei a.s. deze bezwaren weggenomen zullen wor den. Minister Wemmers merkte hierte genover op, dat de grasbedrijven de keus hebben tussen verschillende ver voermiddelen..Er is echter overleg met het Ministerie van Landbouw gaande. De Tweede Kamer heeft zich met 77 tegen 2 communistische stemmen ac- coord verklaard met een verhoging van de inkomens van de leden van het Koninklijk Hnis. De inkomens van de Kroon zullen als ook de Eerste Kamer haar fiat aan het ontwerp gegeven heeft, tot de vol gende bedragen verhoogd worden: De Koningin f 1.500.000,— (nu f 1.000.000); Prins Bernhard f 300.000,(f 200.000); de Kroonprins. Prins van Oranje, by het bereiken van de meerderjarigheid f 300.000,— (f 200.000,—); de Kroon prinses by het bereiken van de meer jarigheid f 300 000,— (f 200.000,—); de Kroonprinses r de Kroonprins na hu welijk f 600.000,— (f 400.000,—). Het bedrag voor het onderhoud van de pa leizen wordt vastgesteld op f 350.000, (thans f 100.000,—). Enige dagen geleden kwam bij de bouw van de nieuwe kazernes bij Nun- speet de pompinstallatie gereed. In de nacht van Woensdag op Donderdag zyn aan deze pompinstallatie naar men verneemt, met opzet, vernielingen aan gebracht. Een tweetal manometers werd vernield. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. Er wordt niet in de eerste plaats aan sa botage gedacht. „Het is mogeiyk, dat de vernielingen uit wrok tegenover een of andere uitvoerder zijn aangebracht", aldus onze zegsman. Ondanks de bewa king is er onlangs een zware trilma- chine ontvreemd. |_|EViG ontdaan kwam gisternacht een bewoonster van een zolderver dieping op de Crooswijkseweg te Rot terdam tot vier maal toe haar nood klagen op het politiebureau Boezem- singel: er liepen dieven op haar dak-' Drie maal gingen er een paar agenten met haar mee, doch steeds keerden zij onverrichterzake naar het bureau terug. Toen de doodsbange vrouw ech ter voor de vierde maal hulp kwam halen, zei zij te weten, waar de onver laten zich bevonden: in een vertrek naast haar kamer. Thans gingen er twee agenten en een brigadier mee en werkelijk, er werd geknars en ge schuifel langs de grond gehoord. In het aardedonker hurkte men neer. ge wapend met de gummistok, gereed om op het eerste sein toe te slaan. Toen de deur langzaam openging, sloegen de politiemannen hard en grondig toe. doch het waren de eksterogen van de controlerende buurman, die het moes ten ontgelden. Nu was men vier man sterk en toen er even later opnieuw een roffel van slagen was gevallen lag er een levensgrote rat te stuip trekken. De rust op de zolderverdie ping was weergekeerd Het stadje Gorinchem kwam gister morgen plotseling „in het nieuws", doordat een van zijn inwoners tot de vier millioenste nieuwe inlegger by de Rykspostspaarbank gepromoveerd werd. Het was de heer J. H. W. Groenenberg, Balistraat 10, een 44-jarige voorarbei- aer aan wie men ijlings het heugelyke nieuws is gaan verte en. Inderdaad heugelyk nieuws, wani er staat hem een verrassing te wachten. f Vervolg van pag. 1) Gistermiddag om 12 uur klonken van uit Hyde Park en de Tower te Londen 56 saluutschoten, voor elk levensjaar van de overleden Britse koning een. Dit saluut werd herhaald door schepen van de Britse vloot in binnen- en bui tenland, door leger- en vlootgarnizoe- nen in geheel Engeland en in de hoofd steden van Schotland en Noord-Ierland. Vandaag zal de voorzitter van -iet Lagerhuis op een speciale bijeenkomst van het Huis mededeling doen van de regelingen met betrekking tot de be grafenis van wijlen koning George VI. Westminster Hall, waar de koning zal worden opgebaard, is gebouwd door de zoon van Willem de Veroveraar. Rou wenden zullen langs de katafalk gaan in een laatst eerbetoon. Leden van het parlement zullen in de antieke zaal op het stoffelijk overschot wachten om hun laatste eerbewijs te brengen. Van San- dringham naar 't station zullen slechts de ingezetenen van het landgoed de stoet begeleidden De latere processies zullen met veel meer ceremonieel ge paard gaan De Sowjet-minister van buitenlands? zaken, Andrei Wysjinski, heeft aan de Britse ambassadeur in Moskou een brief doen toekomen, waarin Nicolas Sjwer- nik, president van de Sowjetunie, uit drukking geeft aan zijn medeleven met het overlijden van de Engelse koning. De doodsoorzaak van de koning blijkt trombose in de kroonslagader te zijn Volgens het Franse persbureau AFP blijkt uit de wijze,, waarop de koning gestorven is, dat de kroonslagader en de kroonaderen evenzeer verhard en ingekrompen waren als de bloedvaten in het been, waarvoor de koning reeds drie jaar geleden geopereerd werd. In deze omstandigheden kon gemakkelijk trombose optreden en het hart tot stil stand brengen, hetgeen geschied is Bij' het sterfbed vond men twee boe ken, die de koning heeft ingekeken voordat hy insliep, een roman en een boek over vogels. De Zuidafrikaanse regering heeft koningin Elizabeth uitgeroepen tot „souverein in en over de Unie van Zuid-Afrika". De Volksraad (de Zuidafrikaanse Tweede Kamer) heeft een adres aan genomen, waarin koningin Elizabeth verzekerd wordt van „onze trouwe aanhankelijkheid aan de kroon en per soon van Uwe Majesteit". Halve rouw op Soestdyk. Zoals bekend zal het Koninklijk huis in verband met het overlijden van Ko ning George gedurende 14 dagen halve rouw aannemen. Gedurende de halve rouw dragen de heren in burgerkle ding kledingstukken van zwarte stof, loodkleurige of zwarte handschoenen en om de hoge hoed een zwart lakense band tot op de helft der hoogte. In costuum of uniform wordt de krips om de linkerbovenarm gedragen. De dames dragen fluwelen stoffen, loodkleurige of grijze handschoenen, de sieraden en de waaiers moeten zwart, grijs of wit zijn. De Britse premier Winston Churchill Hij prees de koning als vorst, mens, heeft gisteravond in een radiotoespraak vader en echtgenoot en zijn moed m tot bet Britse volk eer bewezen aan oorlogs- en vredestijd. Hij bracht hul- wijlen Koning George, die in de afge lopen maanden „met de dood wandelde aPof de dood een metgezel was, een kennis, die hij herkende en niet vrees de". „Tenslotte kwam de dood als een vriend en. na een gelukkige dag van zonneschijn en sport, nadat hij dege nen, die hem het meest lief hadden, goeden nacht had gezegd, viel hij m slaap zoals iedere man of vrouw. di° er naar streeft God en niets anders t? vrezen, mag hopen te kunnen doen" de aan koninginmoeder Elizabeth, die haar echtgenoot „steunde in al zijn moeilijkheden en problemen". Churchill, die met gevoel sprak, oe- sloot: „Het bewind van onze koningin nen was beroemd. Nu wij de tweede koningin Elizabeth hebben, die even eens in haar 26ste levensjaar de Troon besteeg, worden onze gedachten bijna vier honderd jaar teruggevoerd naar de schitterende figuur, die de leiding had in, en in vele opzichten belichaam de de grootheid en vitaliteit van het tydperk van Elizabeth". ADENAUER sprak gedurende twee uren tegen voortdurende obstructies van de communisten, die herhaaldelyk tot de orde moesten worden geroepen. Terwijl hy sprak, moest de sterke po- litie-afzetting van het parlementsge bouw met waterslangen 150 vrouwen verdrijven, die tegen een herbewape ning van Duitsland kwamen demon streren. Twaalf personen werden aan gehouden. f Naar aanleiding van een der commu nistische interrupties riep Adenauer uit; „Ik vermoed, dat achter de plotselinge wijziging van Frankrijks houding te genover ons de Sowjet-Unie staat." Adenauer heeft opnieuw verzekerd, dat alle persberichten, volgens welke hy de oplossing van het Saarconflict en de toelating van Duitsland tot de NAVO als voorwaarden zou stellen voor de Duitse bijdrage aan het Europese le ger, onjuist zijn. Tegelijkertijd zei de kanselier echter: „Het is begrijpelijk, dat wy onder geen omstandigheden jonge Duitsers zullen onderwerpen aan organen, op welker functies wij gener lei invloed kunnen uitoefenen." Meer dan de helft van zijn rede ge bruikte dr Alenauer voor scherpe aan vallen op de Sowjet-Unie en een schil dering van de gevaren, welke Europa van die zijde bedreigen. Wat het conflict over de Saar aan gaat, verklaarde de bondskanselier, dat in het Saargebied eindelijk democra tische vrijheden moeten ontstaan. De rede van Adenauer had slechts weinig bijval, zelfs van zyn eigen coa litie. Zij werd in het algemeen de zwakste genoemd, welke de kanselier in de Bondsdag heeft gehouden. De woordvoerder der socialisten, Erich Ollenhauer, zei, dat de Duitse bij drage aan de versterking van de demo cratische wereld allereerst op het so ciale terrein moest liggen. De oorzaak der huidige moeilijkheden noemde Ol lenhauer het feit, dat de Duitse rege ring haar eis tot toelating tot de NAVO niet aan het begin der onderhandelingen had gesteld De leider der liberale fractie, Euler, zette kracht by aan Adenauers verlan gens ten aanzien van de NAVO. Wat de Saar betreft, liep zijn eis parallel met die van Adenauer. Een woordvoerder van de christen democraten, professor Eduard Wahl, zei- de, dat 86 Duitsers nog steeds gevan gen werden gehouden in een Neder lands kamp. „Het is onmogelijk voor ons in te stemmen met een Westduitse herbewapening, zolang dergelijke ge vangenen nog niet naar huis zyn ge keerd." Van de zijde van het Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het A.N.P. de mededeling ontvangen, dat het hier Duitsers betreft, die voor oorlogsmis daden in een kamp te Norg zitten. De Britse regering heeft Egypte een protestnota doen toekomen, waarin de ongeregeldheden van 26 Januari In Cairo ten sterkste worden veroordeeld. De Egyptische politie heeft in de af gelopen dagen meer dan vijfhonderd terroristen in de Suez-kanaalzone en in het Deltagebied gearresteerd. Deze ac tie is ingezet op rechtstreekse instruc ties van het Egyptische ministerie van binnenlandse zaken en heeft ten doel „de steden en dorpen te zuiveren van ongewenste elementen teneinde een vreedzamer sfeer te scheppen, die ge schikt is voor het voeren van onder handelingen". Radio-Cairo heeft medegedeeld, dat koning Faroek premier Mahep Pasja opdracht heeft gegeven het kabinet te hervormen. In het desbetreffende de creet worden nieuwe ministers be noemd voor voorzieningen, handel, in dustrie en landbouw. Naby Tokio is tydens een sneeuw storm een Amerikaans vliegend reu zenfort omlaag gestort. Het vliegtuig had een volledige bommenlast aan boord. De bommen ontploften, waar door het brandweer en reddingploegea onmogelyk was het wrak dichter dan acht henderd meter te naderen. Van de bemanning van elf koppen heeft nie mand de ramp overleefd. Door de ont ploffing is een burger om het leven gekomen, terwijl drie anderen vermist worden. Tien burgers zyn ernstig ge wond. Zestien huizen werden als ge volg van de na het ongeluk uitgebro ken brand, in de as gelegd. President Truman heeft George T. Kennan officieel benoemd'tot ambassa deur te Moskou.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3