DE BLOUSE HANDHAAFT ZICH VAL DA ^Pim, Pam pn Pom in Zwitserland^ geslaagd. £e,j£Aó ipAekcti JIMMY BROWN AL AUTORENNER In de greep van de woestijn Gelukwens van een koningin Moderne jumper haar rivale Puzzle-rubriek Om den brode Neem een doos echte VERKOUDHEID DANK ZIJ HILVERSUM ZATERDAG 9 FEBRUARI 1952 J7EN KRANT is toch een mooi ding. Ik bedoel dat niet zozeer vanwege het uiterlijk schoon al komt er da gelijks een flinke portie opmaak aan te pas, die minstens zo nauw luistert als bij een filmster vlak voor de grote scène als wel om den wille van de leerzaamheid. De leerzaamheid om trent het leven, publiek en verborgen, van de medemens. Ik kan mij niet voorstellen dat er één auteur is, die niet geregeld de krant leest en er bij tijden een bericht je uitknipt. Want het nieuws van elke dag zit vol romans, en men krijgt de gegevens voor een hele cyclus soms cadeau met de geruststellende bijge dachte, dat het alles nog werkelijk gebeurd is ook. E>aar steekt weer zo'n klein kleurloos berichtje het kopje op, onderaan een kolom, en fluistert: Wacht even. Ik Weet niet of die paar regeltjes zijn op gevallen. Zo niet, dan mag ik het mis schien voor u uit de potpourri van het nieuws lichten. Het is maar een heel eenvoudige mededeling van amper ne gen regels lang. Ex-koningin Farida van Egypte heeft haar voormalige echtgenoot, ko ning Faroek, geluk gewenst bij de ge boorte van zijn zoon en troonopvolger „waarmede uw sinds lang gekoesterde wens in vervulling is gegaan". Weet u nog dat zij trouwde? Dat is al weer aardig lang geleden, nog vóór de oorlog. Een mooi, fijnbesneden in telligent gezichtje zag ons aan onder de diadeem en de sluier, en wij glim lachten om het Oosters sprookje dat zelfs in deze mechanische wereld af en toe romantisch opbloeit. Bloemen en juwelen, saluutschoten en strenge, oude riten; het Oosten en het Westen voerden samen een fantastisch brui loftsstuk op. en wij, als publiek, geno ten naar behoren met misschien wei een tikkeltje Jaloezie op de heldinne ro]. Totdat de bladzijde, enige jaren la ter, werd afgeknipt bij: En zij leefden lang en gelukkig. Want koningin Fa rida kreeg een villa in Cairo toegewe zen, als gescheiden echtgenote des ko- nings. Wij lazen het bericht, van alle commentaar verstoken. En gisten de reden, zo ongeloofwaardig in Westerse ogen: Farida had de koning en haar land alleen maar drie dochters ge schonken. Alleen maar dochters: wat een bitte re miskenning van de menselijke waarde ligt in die drie woorden. Men betracht de discretie bij zulke mede delingen. De krant zet een punt, er ko men saluutschoten noch filmcamera's aan te pas. Een jonge vrouw, nog even mooi, even intelligent, rijdt zwijgend naar haar nieuwe residentie. De koning hertrouwt met een jonge, stralende schoonheid. Denkt u dat wij alleen de foto's in de kranten hebben bekeken? Dat de saluutschoten, het ge- Jubel, de knallen van het vuurwerk niet hoorbaar zijn geweest in die villa van haar, die eenmaal even pracht1,ie- vend, even uitbundig werd ingehaald? Er is waardigheid voor nodig om zich terug te trekken. Er is adel des harten voor nodig om niet jaloers te zijn op een rivale. Maar er is een bui tengewone grootheid van ziel voor nodig om een gewezen echtgenoot ge luk te wensen met de zoon van die rivale. Zo'n gebaar, in een wereld van af gunst en wantrouwen, maakt even stil. Hier toont de Oosterse vrouw een vor stelijkheid van gemoed die de Wes terse beschaamd maakt. De man heeft zijn hartewens vervuld gekregen, die Lied van de week Het gaat ons, broeders, met 't brood Thans lang niet naar den vleze, 't Is heus geen boter tot de boóm. U moet de krant maar lezen. Vijf cent per kuchte in één klap, Mij dunkt, dat is een hele hap! En Sijmen maar hard pezen Ik kan er met mijn pet niet bij, Dat kan ik wél verklaren. Eén cent per broodje méér gaf eerst Een hele reeks bezwaren. En nu gaat het z° n> twee, drie De hoogte in met liefst vijf spie. Zijn wij soms halve garen Enfin, één ding zij ons tot troost, Mijn mede-ribbendrager, De boter- en de olie- en De vetprijs worden lager. Geef dus de zorgen maar de brut, We roken in de olie, lui, BI ijven niet langer mager Wie nu een beetje handig is Kan thans zijn brood verdienen Als hij z'n brood voortaan laat staan En leeft van margarine. Dus, volk van boter en van kaas. Het leven is nog niet zo dwaas. Hoe wéét men 't uit te kienen En nu dan maar weer afgewacht Wat straks in vrijs zal stijgen. Voorwaarje zou bij voorbaat reeds De zenuwbibbers krijgen. Mdirül, vriendin, in het buitenland 's 't óók geen pret aan alle kant, Dus laat ons verder zwijgen! JABSON Qndanks het feit, dat jumpers en twin-sets in alleraardigste uitvoe ring te kust en te keur in de etalages liggen en ook rijkelijk verkocht wor den, neemt het toch niet weg, dat de blouses van zijde of linnen, gedragen met een los vest, evenals de modellen van soepele, wollen stof, zich toch nog immer handhaven. Tijdens een gezellig avondje behoeft absoluut niet als voorschrift te gel den, dat men in een gekleed jurkje aanwezig is. Een Franse vrouw schroomt tenminste niet, om een blou se. zoals bijgaande afbeelding, te dra gen; ook voor een bezoek aan een theater is deze creatie favoriet. Op het ogenblik zijn er leuke, kleine ruitjes en aardige streepdessins in de handel, die zich bijzonder zullen lenen voor ik hem niet geven kon. Buiten mijn schuld weliswaar en tot mijn eigen smartelijke teleurstelling, maar daar over heb ik geleerd te zwijgen. Het land viert feest, de dynastie is besten digd. Ik wens Uwe Majesteit van harte geluk. Waarom hebben alle vrouwen ter wereld geen bloemen gezonden aan deze koninklijke vrouw? Zij had er op dit moment zeker meer behoefte aan dan op de dag van haar trouwen. Zij heeft weliswaar geen nieuws voor de frontpagina geleverd maar zij heeft een daad van zelfverloochening ge steld die de menselijke geest meer eert dan de vern uftigste uitvinding. Laten wij, zij het niet met bloemen, dan toch haar grootheid eren met een stilzwijgend bewaren van dit bericht. Al wordt voor ons de waardering vei- gald door de bittere gedachte, dat de ze grootheid verspild is aan een fictie. De fictie stammend uit een verleden van wapengekletter en louter physie- ke overmacht dat de kroonprins be langrijker zou zijn dan de kroonprin ses. De geschiedenis heeft het óns wel beter geleerd: met vrouwelijke ironie houdt Historia ons de portretten voor van Elisabeth van Engeland, Christina van Zweden, Maria Theresia van Oos tenrijk om van de eigen geschiede nis nog te zwijgen. Wordt het geen tijd dat wij die ongerijmdheid opzij schuiven, ook in het doodgewone le ven van alledag? Of wenst u soms de jonge vader niet extra hartelijk geluk met de „stamhouder"? SASKIA. PAS T I l_ L— EE S TEGEN (Advertentie. Injr. Med.) Dat er in Frankrijk eveneens nog veel zorg besteed wordt aan de hoofd bedekking, laten de laatste twee apar te modellen zien. De goudgekleurde avontulband ontwerp Albouy), is op merkelijk, dank zij de ruimvallende sluier. Men ziet, dat bij dit model en ook bfl het volgende het gehele voor hoofd vrij spel heeft. Dat biedt de mogelijkheid tot het dragen van oorbellen, welke hier te lande ietwat op de achtergrond geraken. De mo derne, kleine persianer hoed van Rose Descat, met op oorkleppen gelijken de garnering van dezelfde stof, doet het alleraardigst. Een luchtig niemen dalletje op de linker zijkant geeft de hoed iets naïefs en tegelijk iets char mants. Om nog even terug te komen op de bfloux, een collier en armband, uit gevoerd in dezelfde opzet, zijn bij de Franse dames zeer gewild. Maar men moet niet schrikken als de prijs de spot drijft met de door u uitgetrokken post op het huishoudelijk budget RITA dit model. Geel met bruin, zwart met wit en ook zwart met zacht lila, alle maal combinaties, welke vooral in Frankrijk opgang maken. Jacques Fath ontwierp de creatie van de eerste illustratie. Hg gebruik- tafzijde. De hoogopstaande kraag, waarin stijf taille-band voorkomt dat de kraag omkrult, en de grote, trechtervormige manchetten, geven het model iets aparts. Ook kan men deze machetten zeer goed toepassen in afstekende uitvoering bij een ef fen japort. De kraag leent zich er na tuurlijk ook in velerlei opzicht voor, om een japon of blouse een ander aanzicht te geven. Men lette op de schouderpartij. Verder laten wij U een gedecolle teerde avondrobe zien, welke een enigszins hartvormig patroon aan geeft. De opvallend ruime mouwen doen het uitstekend bij de slanke tail le, welke overgaat in een royale rok. Het was madame Schiaperelli, die hiermede haar visie op de laatste mode geeft. 30) Ze moest toch wel een grote vreugde gevoelen bij de ge dachte dat hij zich niet in zo'n veilige positie bevond als hij meende, maar dat er een zwaard boven zijn hoofd hing! „O, het is schitterend, schitterend!" riep ze uit, alsof ze door het goed hardop te zeggen, het zelf zou kunnen geloven., maar toch bleef die tegenzin bestaan. Maar in ieder geval had ze nu meer •vertrouwen in hun ontsnapping dan ooit tevoren. Jane Frask wist wel wat ze deed zij zou de zaak wel in orde maken. Mara's vertrouwen in Jane Frask was onbegrensd. HOOFDSTUK VIII De kamer was bezaaid met sluiers, shawls, rijk geborduurde lappen en andere kostbare gewaden. Yhula ben Hasrif nam een turkoois jakje, dat met zilver was geborduurd, bestudeerde het effect tegen haar don kere huid in een lange spiegel, maar wierp het toen heftig en met gloeien de wangen op de grond. Wat was er toch met haar aan de hand? En wat zou Amid zeggen? Bij de gedachte aan haar broer wierp ze een angstige blik naar de deur, als vreesde ze dat hij misschien onver wachts zou binnenkomen, de reden vragen van de grote zorg die ze aan haar kleren wijdde en de beschamen de waarheid aan haar zou ontfutselen. O, het was slecht, verraderlijk en ontzettend stom bovendien. Voor haar bestond het huwelijk niet daarvan was ze voor altijd buitengesloten; was hij bovendien niet de geliefde en ver loofde van het Engelse meisje? „O, ik mag niet naar hem kijken, niet aan hem denken", sprak Yhula bij zichzelf, maar haar hand kroop naar haar wild kloppend hart. „Waarom, o waarom ben je ook naar El Araish gekomen?" fluisterde >e dringend. „Ik was daarvóór zo geluk kig hier, het was alles zo vredig, zo sereen. Nu ben ik onrustig en onte vreden, en koester bijna een wrok te gen Amid om de wijze waarop hij al les regelt". door: MARJORIE VERNON Voor de eerste maal was er geen be wondering in haar ogen toen ze de fraaie, weelderige typisch Oosterse ka mer rondkeek. Toch had ze vroeger al tijd genoten van de prachtige tapijten die aan de muren hingen, van de kost bare, zachtgetinte kleden op de vloer, de enorme met kussens bedekte divans en ontelbare kleine tafeltjes, van de mushribayeh ramen en de zilveren lampen. Onrustig liep ze de kamer door en bestudeerde zichzelf in een enorme spiegel. Ze zag glanzend zwart haar, dat in het midden gescheiden was en laag in haar slanke nek geknoopt; een zachte, door de zon gekuste huid, die was als een rijpe perzik; grote glan zende smeltende donkere ogen onder prachtig omkrullende wimpers; ver langende even openstaande bedauwde lippen. „Ja, ik ben mooi", mompelde ze zon der verbeelding of arrogantie en ze draaide zich om. Het was eenvoudig het constateren van een feit een feit dat haar ogen en verstand beves tigden, maar dat haar niettemin geen vreugde schonk. Welk nut had haar schoonheid als er zoveel belemmerin gen waren? Yhula dacht aan het Engelse meisje, Mara Denley, en ze fronste even haar wenkbrauwen. Ze was aardig; ze zou zelfs heel aardig kunnen zijn „maar ze mag me niet, of wil ze me niet aardig vinden?" voegde Yhula er aan toe. „Waarom? Ze weet dat ik niet verantwoordelijk ben of schuld draag aan hun gevangenschap. Maar ze haat Amid; misschien is het dus om mijn verwantschap met hem". Weer zuchtte ze. „Waarom moet alles toch zo moei lijk zijn?" Ze legde zorgvuldig een kussen dat van de divan was gegleden, weer op zijn plaats en vervolgde toen haar gedach- tengang. „Maar ik vind haar aardig. Ze is vriendelijk en lief, en niet zo overdreven modern of blassé. Ik geloof ik weet het zelfs zeker dat ze van Gary houdt, maarze hield op, en opnieuw fronste ze haar gladde voor hoofd, „houdt hij ook van haar? Daar ben ik niet zo zeker van". (Wordt vervolgd) 65. Ongeveer tegelijkertijd was de Boze Beer met zijn gevangenen in zijn hol aangekomen. Het was Pim, Pam en Pom niet gelukt om de rotswand weer te bereiken en toen hadden zij zich op aandringen van Bollie maar weer laten zakken. Maar helemaal gerust voelden zij zich niet. En zo verging het Bollie ook. „Maar vader, het zijn mijn vriend jes", had lollie al wel honderd maal gezegd, maar de Boze Beer had daarop geen antwoord gegeven. „En tóch zullen ze met mij mee moeten. Ik wil nu eerst wel eens uitzoeken, wie mijn touw ge stolen heeft". „Maar dat heb ik gedaan protesteerde Bollie. „Ja, dat zeg je na tuurlijk om je vriendjes te IDar maar ik heb ook andere pootafjiruk'®11' gezien en ik wil eerst wel eens van wie die zijn!" En daar zaten ze met hun vieren op een rijtje en Boll zat er met een angstig gezicht bij, w'! ik met jullie moet doen, weet ik nog brulde de Boze Beer. „Maary. der kwam hij niet, want hij werd plot! seling op de rug getikt. „Stoor ik?" vroei 'n stem, die Pim, Pam en Pom dadelijk herkenden. Sprakeloos wendde de Boza Beer zich om. Nog nooit had iemand het gewaagd om zijn hol binnen te gaan en zeker geen damel plaatsing van deze stukken betekent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan wel van algemeen belang. ZWEMGELEGENHEID TWEE LEZERESSEN UIT BEVER WIJK klagen over het gebrek aan zwemgelegenheid aldaar: Nu sinds IV. jaar het overdekte zwembad te Velsen gesloten is. en vol gens het bericht uit uw dagblad van enige weken geleden ook het zwembad Adrichem waarschijnlijk niet meer zal worden geopend, (de toestand vdn dit bad was toch al lang treurig!) is het een feit geworden dat Beverwijk, een stad met meer dan 28.000 inwoners, geen gelegenheid meer biedt tot het beoefenen van de meest gezonde sport: het zwemmen. Waar moet nu de Beverwijkse jeugd zwemmen leren? Soms in de Meer' Neen, laten we ernstig blijven. Zouden de plannen om in Beverwijk een zwembad te openen niet wat bespoe digd kunnen worden? Het U)kt ons een dringende noodzaak. Ook voor and're arme mensen Heeft de Raad een open oog Een tentenkamp zou men hier wensen Goed zo Raad van Callantsoog. Nu kan men het klaar gaan maken Druk zal het worden in 't seizoen Ieder kan zich nu vermaken Met veel en ook met weinig „poen", VW-leden Zakenmensen Neemt een voorbeeld aan de Raad Zijn er financiële wensen Zorgt, dat Gij Uw taak verstaat. Weet, dat dikwijls de kampeerder Later soms Uw huurder wordt. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst Hierin schiet men nooit tekort. K.R. Naschrift van de redactieDie noodzaak bestaat niet alleen in Be verwijk. De klachf klinkt door het hele land. Vandaar, dat deze kreet uit de jeugd zo belangrijk is. Laten de autoriteiten het verstaan.' AMBTENARIJ EEN LEZER UIT HOORN, zelf amb tenaar, merkt het volgende op: Op een niet nader te omschrijven gemeentekantoor, dat geopend is van 9.0012.30 uur, verscheen mijn vrouw enkele minuten vóór half één. De heren ambtenaren verlieten echter juist het bureau om te gaan lunchen. Mijn vrouw, die beleefd vroeg even geholpen te worden, werd verzocht een andere keer terug te komen. Deze handelwijze had op mij een zeer irriterende uitwerking, enerzijds omdat mÜn vrouw in verwachting is en uit dien hoofde dus al niet graag van het kastje naar de muur gestuurd wordt, anderzijds omdat ik zelf ook ambtenaar ben. Het wordt hoog tijd dat aan dit „slappe ambtenarengedoe" een einde komt. Dit zal de naam van het grote ambtenaren corps zeer ten goede komen. Naschrift van de redactie: Ook nier een oud lied op nieuwe wijs. Maar het wórdt beter. Het gaat lang zaam, maar het gaat. HULDE AN DE RAAD Callantsooger vroede Vad'ren Wat naamt Gij een flink besluit 't Voorjaarsbloed stroomde door Uw Ad'ren 't Gebrek aan ruimte is nu uit. Bij t gehucht „Het grote Keeten" Komt een groot kampeerterrein Perceeltjes worden uitgemeten Weldra is het nog te klein. 66. Intussen was Jimmy Brown be zig de toeschouwers van deze adem benemende autorace in alle soorten van extase te brengen. Het vreemde geval deed zich voor, dat de grote tri bune, waarop wel 30.000 mensen kon den plaats nemen, bijna geheel was leeggestroomd. Alle toeschouwers wa ren naar de bochten getogen om,, daar van 't schouwspel te genieten, dat Jim my hun bood. De meeste bochten nam hij brutaalweg op twee wielen, maar er waren er bij die zó scherp waren, dat zulks onmogelijk was. Daar liet Jimmy in volle vaart zijn wagen door heen slippen. „Dat-ie al niet veertig- maal zijn hals gebroken heeft is mi,) een raadsel", zei een heer tegen een andere bezoeker op een toon. alsof dat nog het enige was. dat aan zijn geluk ontbrak. „Ik sta daar tussen u en mij gezwegen óók op te wachten", beken de de ander. „Wat hier gebeurt, kan practisch niet en daarom moet het ook eindigen in een verschrikkelijk accident. Ik heb horen vertellen, dat-ie 't om een vrouw doet. Die wil niets van 'm weten en nu wil hij haar een beetje imponeren. Nutteloos, totaal nutteloos, want hij brengt 't er toch niet levend af. Moet je nu toch eens zien wat ie déér weer uithaalt. Heb u die slip gezien? Ik moet zeggen dat dit schouwspel mij wel drie kwartjes waard is". Naschrift van de redactie: Jammer, dat wij niet dichten kunnen VIJF CENT VERSCHIL Over de brood/boter/tirade van mi nister Mansholt schrijft N. A. UIT DEN HELDER: Uit één brood komen 20 boterham men. Per persoon 5 boterhammen. Laat Mansholt zelf eens op 5 boterhamma» gaan spitten- Dan ligt-ie binnen het jaar in een sanatorium. Wij hebben wel eens meer over aanpassen gehoord, Ten koste van de arbeiders. Een arbeider heeft één brood per dag nodig. Een gemiddeld gezin van vier personen vraagt 2 broden per dag. Dat Is 14 per week. Meer-kosten f 0.70. Op 3 pond margarine winnen we f 0.39. Het verschil is nog alt«d f 0.35. Kan de minister niet rekenen? Naschrift van de redactie: Dat kan hij wél, maar soms is de echte uit komst voor een minister niet de goede. Snapt V? Bmkwnóê tehrifiélijkeur$ut Mulo - Middenstandsdiploma (Advertentie, Ing. Med.) PLAATSNAMEN EN NOG IETS (Oplossing) De bedoelde plaatsnamen, die ma# uit de gegeven lettergrepen kon maken, waren: 1. Lage Zwaluwe. 2. Eindhoven. 3. Voorschoten. 4. Enschede. 5. Nijme gen. 6. Sommelsdijk. 7. Vlissingen. Rotterdam. 9. Eelde. 10. Udenhout. U. Gendringen. 12. Deventer. 13. ErmeW. In deze volgorde geven de eerste let ters van boven naar beneden gelezen, het woord: LEVENSVREUGDE. Natuurlijk kunnen de namen, die ba* ginnen met gelijke letters, ook verwis- seld worden. Er was voor deze puzzle een opmer- kelijke belangstelling, getuige het 7ttt grote aantal ontvangen oplossingen- Na loting onder de inzenders van een goede oplossing is de wekelijkse pftJ* van f 5 ditmaal ten deel gevallen aan- de heer Jac. de Vries, Hensbroek A 93. (Abonné Schager Courant). Gefelicl' teerd! Deze prijs zal worden toegezon den. een aardig rekenkundig GEVAL Er zijn 7 personen, die wij zullen noe men: A, B, C, D, E, F, en G. Zij beza ten elk een som geld, maar geen twee personen hadden een gelijk bedrag. gingen een aardig spelletje spelen, 'rokken elk een kaart en wie de laags» kaart trok, moest aan elk der zes an deren zoveel betalen als deze op moment bezat. Toen zij dit zevenmaM hadden gedaan, had juist elk der personen één keer verloren en wel Pr** cies in de volgorde der hierboven te' geven namen. A verloor dus eerst, het laatst. Toen telden zij eik hun geta na en elk bleek precies hetzelfde bedr'» te hebben n.1. 128 gld. Met hoeveel geld was elk der de nemers het spel begonnen? Oplossingen (per briefkaart) tot met Donderdag 14 Februari aan de Ra dactie van dit blad (Er wordt onder a inzenders van een goede oplossing weer een prijs van f 5 verloot).

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 6