Verantwoorde mechanisatie zal het welvaartspeil kunnen verhogen Tweede Kamerdebat over de broodprijs Minister Mansholt kwam niet op mechanisatiedag in Alkmaar NAVO-raad zal geen beslissing over Europese leger nemen Radioprogramma voor dit week-end Elizabeth besteeg de troon Geforceerde stijging van aantal machines Yamin dreigt met actie tegen Nederland Oud pakhuis in hoofdstad uitgebrand Twee brandweerlieden door rook bedwelmd Vragen over „Blitar" en „Talisse" Duitse aanspraken in strijd met doelstelling Compensatie door verlaging van de margarineprijs onvoldoende alkalivrij wasmiddel ongekende waskracht in 3 a 4 druppels! De bakkers blijven ontevreden Proclamatie met Middeleeuwse pracht Slansky beschuldigd van complot tegen Gottwald Vele startplaatsen voor de wandeltochten Noorse skispringer legt Olympische eed al BELGEN AAN DE KOP IN GENTSE ZESDAAGSE Geen voetbal in Londen van 10 tot 16 Februari Wij komen direct Bondsdag keurt bijdrage voorwaardelijk goed ZATERDAG 9 FEBRUARI 1952 (Van een onzer redacteuren) DE aan^eZiKh?id V1\m:nlst" Mansholt kon gisteren in de Tweede Kamer niet He™t?AllVm»rrereh rtWaS de "de" waarom de Plaats van Zijne Excellentie W S provinciale mechanisatiedag werd ingenomen door Ir A. W. van der Plassche, directeur-generaal van de landbouw. Nieuwe gezichts punten werden door de sprekers, die op deze dag het woord voerden, niet naar voren gebracht. De aandrang, die Ir Van der Plassche uitoefende op de boeren om meer veevoeder te gaan verbouwen, nu de import van het krachtvoer op steeds meer moeilijkheden stuit, terwijl de veestapel daarentegen gedurig gro ter wordt, was voor de veehouders slechts een herhaling van hetgeen hun door hun organisaties en in de vakbladen geregeld onder ogen wordt gehouden. TR. VAN DER PLASSCHE wees er in zijn rede op, dat het verbouwen van meer veevoeder een hele omschakeling zal zijn voor de bedrijven. De mechani satie kan hierbij evenwel dienen als be langrijk hulpmiddel om tot een hogere pioductie te komen. Een verantwoorde mechanisatie zal het welvaartspeil verhogen, mits zij ge paard gaat met een bevordering van de sociale voorzieningen. Sterke stijging. h°e zeer de mechanisatie in ons land reeds is toegenomen bleek uit het cijfermateriaal, dat de voorzitter van de technische commissie van de Stichting voor de Landbouw, de heer P. M. Bürmann uit Stompetoren in zijn openingsrede had verwerkt. In 1939 was er in Nederland slechts één combine, nu 1200. Het aantal trac toren steeg van 3500 in 1939 tot 21.000 in 1950. Van stalmeststrooiers was er niet één, nu 2400, melkmachines 100 in 1939, 4000 in 1950 enz. Deze geforceerde mechanisatie heeft er toe geleid, aldus spreker, dat menige boer, onvoldoende of ondeskundig voorgelicht, werktuigen heeft aangeschaft, die voor zijn bedrijf niet geschikt waren. Daarom is het toe te juichen, dat de regering een organi satie heeft gesticht, die de boeren in Als overleg in Den Haag niet mocht slagen Als het overleg in Den Haag geen re sultaat oplevert, zal Indonesië gedwon gen zjjn een politiek op lange termijn te voeren ter bevrijding van Nieuw- Guinea. Daarbij zullen de listen en de middelen worden toegepast, die in de vrijheidsstrijd gebruikelijk zijn, aldus heeft Moh. Yamin in een gesprek met het Indonesische blad Merdeka ver klaard. Yamin meende, dat het Neder landse standpunt ten aanzien van Nieuw Guinea is gebaseerd op irrationele gronden en koloniale sentimenten. Hedenmorgen is opnieuw een van de fraaie oude pakhuizen op het Prin seneiland te Amsterdam uitgebrand. Om goed twee uur ontdekte een sur veillerende agent vuur in het pakhuis Prinseneiland no. 11, van de firma C. Servaas, waarin o.m. vlas, houtwol, alpengras, zeegras, kapok en soortge lijke fel brandbare stoffen waren op geslagen. Er werd groot alarm gemaakt en al spoedig wierpen de brandspuiten uit zestien stralen enorme hoeveelheden water in het fel brandend pakhuis. Een verstikkende rook belemmerde het werk van de brandweer. Twee spuit gasten kregen een lichte rookvergifti ging. Men is er in geslaagd, de belen dende gebouwen te behouden, maar het betrokken perceel is volledig uit gebrand. De „Breezand" die bij de ingang van de haven van Sligo (Zuid-Ierland) was gestrand, is Donderdag op eigen kracht vlot gekomen en doorgevaren naar Sligo. deze materie van deskundig advies kan dienen. VjET de voortschrijdende mechanisatie 1 groeide ook het aantal ongevallen. Ir. P. de Putter, landbouwkundige bij de Arbeidsinspectie, vertelde, dat er per jaar gemiddeld 30.000 ongelukken met landbouwmachines gebeuren, waar van veertig met dodelijke afloop. Ir. de Putter zocht de voornaamste oorzaak van dit grote aantal ongeluk ken in het gemis aan kennis van de machines. De grote na-oorlogse uitbrei ding van het machinepark is niet ge volgd door een voldoende voorlichting en scholing van de mensen, die met de werktuigen moeten omgaan. Spreker noemde vervolgens verschil lende veiligheidsmaatregelen, die de arbeider in acht moet nemen. Vooruitgang. YJ/ELK een vooruitgang de landbouw machines sinds het begin van deze eeuw hebben geboekt vertelde en ver toonde prof. ir. G. Riemer Jzn., hoog leraar in de Landbouwwerktuigkunde te Wageningen. Via de lichtbeelden na men de toeschouwers ook kennis van de machines van de toekomst waarvan het practische nut overigens nog onvol doende is getest. Voor de deskundigen was deze parade van oud en modern materiaal hoogst belangwekkend. De laatste spreker, ir. G. Goemans wekte de aanwezigen op een bezoek te brengen aan de speciale beurs voor landbouw, zuivel en tecjfniek, die van 1 t/m 7 Mei in Utrecht wordt gehouden. Het Tweede Kamerlid, de heer Wei ter (KNP), heeft aan de minister-pre sident de vraag gesteld, of de minis ter-president bereid is mede te delen in welk stadium de behandeling van de protesten der Nederlandse regering te gen de inbeslagneming van aan haar toebehorende zendingen wapens en mu nitie in de ms Blitar en Talisse door de republiek Indonesia verkeert, en met name of die zendingen thans reeds zijn, of spoedig zullen worden terugge geven? Voor het eerst sinds het uitbreken van de Koreaanse oorlog heeft het Rode Kruis een gecombineerd land-, lucht- en zee-transport van 38 gewonde Amerikaanse mariniers ten uitvoer gebracht. Een helicopter, met gewonden aan boord, kort voor de landing op het Rode Kruis-schip „Consolation", dat hiervoor speciaal is ingericht. Op de bijeenkomst van de NAVO- raad, welke thans op 20 Februari te Lissabon zal worden gehouden, zal geen uiteindelijke beslissing over het Euro pese leger genomen worden, aldus heeft de Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, gisteren me degedeeld. Met het oog op het defen sieve karakter van de NAVO is het vol gens Schuman onmogelijk een land toe te laten, dat meer of minder erkende territoriale aanspraken heeft. Naar ver_ luidt, doelde hij op Duitse aanspraken op door Polen geannexeerde Oostduitse gebieden. Schuman verklaarde verder, dat de raad van ministers van de Europese defensie-gemeenschap eenstemmig ie dere gemeenschappelijke actie van het Europese leger zou moeten goedkeuren. MET SAPOBIEL - BESCHERMT DE HUID (Advertentie, Ing. Med.) ZONDAG 10 FEBRUARI HILVERSUM I, 402 m.: 8.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.30 IKOR, 12.00 AVRO, 17.00 VPRO, 17.30 VARA, 20.00—24.00 AVRO. 8.00 ljieuws en weerberichten. 8.18 Gram.muziek. 8.35 Veiligheidspraatje. 8.45 Orgelspel. 9.02 Sportmededelingen. 9.05 Gramofoonmuziek. 9.45 „Geestelijk leven", causerie. 10.00 Voor de jeugd. 10.30 Rem. Geref. Kerkdienst. 11.30 Her eniging van de Ev. Lutherse en de Herst. Ev. Lutherse kerk. 12.00 Gevarieerd pro gramma. 12.50 Voor de jeugd. 13.00 Nieuws en weerberichten. 13.05 Mededelingen of gram.muziek. 13.10 „New York caliing 13.15 Gram .muziek. 13.50 Even afreke nen, heren. 14.00 Gram.muziek. 14.05 Boekbespreking. 14.30 Gram.muziek. 14.40 Dansmuziek. 15.10 Filmpraatje. 15.25 Om roeporkest en soliste. 16.30 Sportrevue. 17.00 „Tussen Kerk en Wereld", causerie 17.20 „Van het Kerkelijk erf", causerie. 17.30 „Monus de man van de maan", hoor spel voor de jeugd. 17.50 Sportjournaal. 18.15 Nieuws en sportuitslagen. 18.30 Ca baret. 19.00 Gevarieerde muziek. 19.80 Radiolympus. 20.00 Nieuws. 20.0a Strijk orkest. 20.35 „Overtpigen", causerie. 2U.4U „De familie Malinden". hoorspel. 21.20 Gevarieerde muziek. 22.20 Cabaret. 22.4a Weekoverzicht. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram.muziek. HILVERSUM n, 298 m.: 8-O0 NCKV, 9.30 KRO, 17.00 IKOR. 19.00 NCRV. 19.4a -24.00 KRO. - 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gram.muziek. 8.30 Mor- genwijding. 9.15 Gram-muziek. 9'3° en waterstanden. 9.45 Gram.muziek. 9.5a Hoogmis. 11.30 Bariton en pian 12- 5 Apologie. 12.35 Gram.muziek. 12.40 Amu sementsmuziek. 12.55 Zonnewijzer. 131)0 Nieuws. weerberichten en "athohek nieuws. 13.10 Lunchconcert. 13'43 Boek der Boeken". 14.00 Concertgebouw^ orkest en soliste (ca. 14 33 Gram.- het kerkgebouw", causerie.) 1 reei' muziek. 15.25 Katholiek koor 16.10 Katholiek Thuisfront overal. 16_ Sport. 16.30 Vespers. 17-00 Ned Herv- ker: .dienst. 17.15 Zangdienst. roeporkest. 19.15 „Zeven stemm Nieuwe Testament". causerie. 19;30 Nieuws, sportuitslagen en we kjng 19.45 Actualiteiten. 19.52 Boekbesprekmg. 20.05 De gewone man 45JAVond- 20.12 Gevarieerd programma. gebed en Liturgische ka'end"' onisch Nieuws. 23.15-24.00 Radio Philharmonisch Orkest. (Van onze parlementaire redacteur) TYE onvermijdelijkheid van de Maandag j.1. ingevoerde verhoging van de brood prijs is Vrijdagmiddag door de Tweede Kamerleden, zoals uit de debatten over dit onderwerp Is gebleken, wel aanvaard. Doch geheel tevreden over de getroffen maatregelen was men lang niet. In de eerste plaats niet, omdat de berekeningen van minister Mansholt, dat een gezin van vier personen per week 35 a 40 cent per week meer voor brood zou gaan uitgeven en daartegenover 30 a 35 cent minder aan de aanschaffing van margarine zou besteden, onjuist geacht werd. Verscheidene Kamerleden waren van oordeel, dat voor een der gelijk gezin het ongedekte bedrag veel meer dan vijf cent per week bedraagt. pi de tweede plaats betreurde men het, dat de bakkers, die al lang klaag den over tekorten bij de verkoop van regeringsbrood, niet in het minst door de maatregelen geholpen zijn. De minister heeft steeds gezegd, dat de tekorten op het regeringsbroodgoed gemaakt worden door de verkoop van bij-artikelen; de practijk wijst uit, dat hiervan weinig of niets terecht komt. Ook betwijfelde men, of er wel grond is voor de verwachting, dat er een ver schuiving zal plaats hebben van rege- rings- naar vrij witbrood. Integendeel men geloofde, dat het broodverbruik wel eens zou kunnen teruglopen. Tenslotte bestaan er ook nog aller lei moeilijkheden voor de veehouders tengevolge van de verhoging van de prijzen van voedergranen, voor de han delaren in en fabrikanten van voeder- granen, voor de kleine, gemengde land bouwbedrijven en voor de pluimvee houderij. Dat alles is aan minister Mansholt door een rij van twaalf sprekers te verstaan gegeven. De bewindsman, die Dinsdag a.s. zal antwoorden, zal het niet gemakkelijk hebben. Er zijn hem talrijke vragen gesteld, waarop men een positief antwoord verlangt; er zijn hem middelen aan de hand gedaan om een oplossing voor het gehele, moei lijke vraagstuk te bereiken, middelen MAANDAG 11 FEBRUARI HILVERSUM I. 402 m.: 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. muziek. 9.25 De Groenteman. 9.30 Water standen. 9.35 Gram.muziek. 11.00 „Op de uitkijk". 11.15 Kamerorkeest. 11.45 Voor dracht. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land en Tuinbouwmededelingen. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Gram.muzlek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. muziek. 13.20 Dansmuziek. 14.00 „Wat gaat er om ln de wereld?", causerie. 14.20 Gram.muziek. 14.30 Voordracht met harp spel. 14.45 Zang en orgel. 15.15 Voor de vrouw. 16.15 Metropole Orkest. 16.45 Mu sicalender. 17.30 Voor de Nederlandse padvinders. 17.45 Orgel en twee piano's. 18.00 Nieuws. 18.15 Militair commentaar. 18.25 Walsmuziek. 18.55 Muzikale cau serie. 19.10 Pianokwintet. 19.45 Regerings uitzending: Ir. J. K. Melse: „Uitbreiding van de oogstvoorziening". 20.00 Nieuws. 20.05 Avro-alleriei. 20.10 Radioscoop. 22.30 Orgelconcert. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtengym- nastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.10 Sportuitslagen. 8.23 Gewijde mu ziek. 8.45 Gram.muziek. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Herhaling Familie-competitie. 10.05 Orgelspel. 10.30 Morgendienst. 11.00 Pianorecital. 11.25 Gevarieerde muziek. 12.15 Gram.muziek. 12.25 Voor boer £n tuinder. 12.30 Land- en Tuinbvuwme®- delingen. 12.33 Surinaamse volksmuziek 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Man doline-muziek. 13.45 Gram.muziek. 14.00 Schoolradio. 14.35 Gram.muziek. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram.muziek. 15.30 Oude muziek. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Pianoduo. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Prof. Dr. C. Berg „Indonesië en de Philippijnen". 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.25 „Voor de man nen in grijs, groen en blauw". 18.30 Gra- mofoanmuziek. 1900 „Volk en Staat", cau serie. 19.15 Engelse les. 19.30 Gram muziek 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weer berichten. 20.10 Vijf minuten. 20.15 Or gelconcert. 20.45 „Het laatste bevel", hoorspel. 21.45 Lichte muziek. 22.00 „Het geheim van de postzegel", causerie. 22 10 Strijkorkest en soliste. 22.45 Avondever denking. 23.00 Nieuws en SOS-berichten 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. waarover men zijn oordeel wil verne men en er is een motie ingediend en wel -door de heer V. d. Wetering (C.H.) waarin de Kamer uitspreekt, dat de bakkerij ten spoedigste een broodprijs zal moeten verkrijgen, gebaseerd op de kostprijs van het brood, plus een rede lijke ondernemerswinst, gepaard met een verschillen-rekening. Wensen en verlangens Enkele afgevaardigden vreesden uit breiding van de werkloosheid in de landbouw, als tot een extensieve be bouwing meer granen wordt over gegaan en meenden, dat een inkrimping van de varkens- en van de pluimvee stapel dreigde. Men wilde weten, wat precies de gevolgen van de getroffen maatregelen voor het Landbouw Egali satiefonds zijn en wie de veertig mil- lioen voordeel voor dit fonds moeten opbrengen. De heer Haken vroeg of minister van Sociale Zaken voornemens was met een nieuwe loonsverhoging te komen en met compensaties voor de sociale rententrekkers; de heer Bie- wenga informeerde, of de minister de verhoging van de prijs van de voeder- granen in de melkprijs zou laten door berekenen; de heer Suurhoff had gaar ne een belangrijke compensatie voorde consumenten gezien, waartoe volgens hem het voordeel van veertig millioen voor het Landbouw Egalisatiefonds de gelegenheid bood en de heer Kikkert bepleitte de belangen van de bona fide graanhandelaren en van de pluimvee houderijen. Twee sprekers suggereer den de minister een bepaalde oplossing voor alle moeilijkheden. „Stel een mi nimum-broodprijs vast", zei de heer Van de Wetering, „dan zijn we met één slag uit de brood-pijn". De heer Bachg noemde vier oplossingen, die hij zelf als theoretisch kwalificeerde: 1. invoe ring van één soort brood en één soort bloem tegen een redelijke prijs; 2. af schaffing van de maximumprijs voor regeringsbrood en instelling van een minimumprijs; 3. het verstrekken van toeslagen aan individuele bakkers; 4. afschaffing van de verplichting om volksbrood te maken. Fakir Ben lsbey vertoefde twee uur lang in een gesloten kist die I'/t meter onder de grond was ingegraven. Isbey verbeterde hiermede het wereld record, dat op 1 uur en 42 minuten stond. Als een van de landen van het Euro pese leger in een grensincident ver wikkeld zou raken, zou dat, gezien de regel van eenstemmigheid, niet automa tisch oorlog betekenen. Het Europese leger moest, aldus vervolgde Schuman, snel worden gevormd, waarschijnlijk binnen het jaar. Britse admiraal Sir Arthur John Po wer zal belast worden met het nieuwe vloot- en luchtmachtcommando in het Kanaal en het Zuidelijk deel van de Noordzee. Luchtmaarschalk Stevens zal opperbevelhebber van de luchtmacht zijn. In een internationale Kanaalcom missie zullen Engeland, Frankrijk, Bel gië en Nederland vertegenwoordigd zijn. (Vervolg van pagina 1) WELE in het zwart geklede vrouwen waren gistermorgen voor Clarence House verzameld, toen Koningin Eliza beth naar St. James Palace vertrok om de verklaring van troonsbestijging af te leggen. Lord Woolton, de lord- president van de Raad des Konings, en de andere leden begroetten de Konin gin met een buiging, toen zij kort na elf uur de voorzaal van de witte en gouden troonkamer betrad. Bij het be gin van het ceremonieel bulderden de saluutschoten over Londen. Overal waar zich menigten gevormd hadden, ontblootte men het hoofd. Terwijl om twaalf uur de Royal Horse Guards en de Royal Trumpeteers in goud bestikte kledij, zich in carré voor het karmozijn gedrapeerde balcon van het paleis van St. James opstelden, ver scheen op het balcon een schilderachti ge groep, met de Earl Marshall of Eng- land, de Hertog van Norfolk, met zwar te steek en hermelijnen kruif, aan het hoofd. Achter hem stonden herauten en schildknapen gekleed in gebloemd or naat en naast hem de Heraut van de Orde van de Kouseband ln fluwelen mantel met goud opstiksel en purperen dekmantel. In zijn handen hield hij het perkament met de tekst van de pro clamatie van de troonsbestijging, welke hij vervolgens voorlas. „WIE KOMT DAAR?' Eenzelfde schouwspel voltrok zich in Charing Cross en Temple Bar, waar de toegang tot de City met een roodzij den koord was afgezet. De vertegen woordiger van de City kwam naar het rijtuig en vroeg met luider stemme: „Wie komt daar?", waarop de schild knaap Bluemantle namens de Koningin toegang tot de City verzocht. Nadat het zijden koord verwijderd was, begaf de stoet zich naar de Royal Exchange, al waar de proclamatie opnieuw werd voorgelezen. Onderwijl werd de procla matie over het gehele land in steden en gemeenten door de burgemeesters bekend gemaakt. Koningin Elizabeth n heeft een tele gram aan de gouverneur van Kenya gezonden, waarin zjj o.m. zei: „Onze smart van dit ogenblik kan niet de ge lukkige herinneringen wegwissen, wel ke mijn echtgenoot en ik altijd aan ons bezoek aan Kenya zullen behouden.' Koningin Elizabeth n zal waarschijn lijk Zaterdag of Zondag na de begrafe nis van Koning George een radiotoe spraak houden, welke over de gehele wereld gerelayeerd zal worden. „Rudolf Slansky en zijn medeplich tigen zullen terechtstaan wegens het deelnemen aan een complot om pre sident Gottwald te vermoorden" zo heeft de Tsjechoslowaakse minister van Jnstitie, Rais, in het orgaan van de Tsjechische communistische party, de „Rude Pravo", verklaard. Slansky (voormalig vice-premier en secretaris-generaal der Tsjechische communistische partij), Svermova (voormalig minister van Staatsveilig heid), Clements (voormalig premier) en anderen hebben binnen de Tsjechi sche communistische partij Trotskis tische cellen gevormd en bereidden plannen voor om „het hart en het brein" van onze partij te vermoorden, aldus Rais. Voor de op Zaterdag 1 en Zondag 2 Maart te houden voorjaars-propaganda- wandeltochten van de Nederlandse Wandelsportbond zijn overal in de pro vincie startplaatsen aangewezen. Men wil door op twee dagén te wandelen, iedereen in de gelegenheid stellen aan de tochten van tien (welke de jeugd van tien en elf jaar alléén mag lopen), en twintig kilometer deel te nemen. Op Zaterdagmiddag kan men vertrekken tussen twee en drie uur, op Zondag tussen tien en half drie. Het inschrijfgeld bedraagt drie kwar tjes, voor kinderen vijftig cent. Als herinnering krijgen de deelnemers, die de afstand uitlopen, een in kleuren uit gevoerde medaille, terwijl groepen van tien personen met een leider voor een groepsherinnering in aanmerking kun nen komen. In onze provincie kan men starten in de volgende plaatsen: Alkmaar, café Tom, Waagplein; Anna Paulowna, Ho tel „Veerbrug" (hier wordt de tocht ten behoeve van militairen op Vrijdag 29 Februari gehouden); Enkhuizen, café De Kolfbaan, Kaasmarkt; Hoorn, hotel „De Keizerskroon", Breed; Purmerend, café Aarse, Kippenmarkt; IJmuiden en Beverwijk, Hotel „Kennemerhof" Ken- nemerlaan 86, IJmuiden; Zaandam, Ho tel „De Posthoorn", Stationsstraat 5; Wieringen, Hotel Engel, Hippo.. Wie- ringermeer, Prinses Margrietschool, Slootdorp Texel, bureau VVV, Den Burg; Hoogwoud, café Sieperda, Lange- reis; Kolhorn, café Pool. Op Woensdag 14 Mei a.s. worden in geheel ons land de Nationale Welda digheidswandeltochten gehouden. De bekende Avondvierdaagse vindt plaats van 18 tot 21 Juni. De eminente 26-jarige Noorse ski springer Thorbjoern Falkanger is uit verkoren om bij de openingsplechtigheid van de Olympische Winterspelen te Os lo uit naam van alle deelnemers de Olympische eed af te leggen. Bij het défilé der deelnemende lan denploegen tijdens de opening zal de Europese kampioen Hjalmar Andersen als vlaggedrager voor de Noorse ploeg fungeren. Naar wij in dit verband ver nemen is het nog niet definitief wie de Nederlandse vlaggedrager zal zijn, doch naar alle waarschijnlijkheid zal Gerard Maarse als zodanig worden aangewe zen. Gisteravond om half tien werd te Gent het startschot voor de Zesdaagse gegeven, waaraan o.m. ook het Neder landse koppel SchultePeters deel neemt. Te middernacht luidde de stand: 1 AcouVan der Meerschaut (Belg.) 5 punten. Op één ronde: 2 StromArnold (Austral.) 14 punten, 3 SchultePeters (Ned.) 8 punten, 4 Von Buren—Bucher (Zwits.) 7 punten, 5 Bruneel—Bruyland (Belg.) 5 punten. De F. A. heeft bekend gemaakt, dat van Maandag 11 tot en met Vrijdag 15 Februari, de dagen dat het stoffe lijk overschot van Koning George VI in de Westminsterhall zal zijn opge baard, geen voetbalwedstrijden te Lon den zullen plaats vinden. De wedstryd Luton TownBrentford, welke Maan dag voor de vierde Cupronde zou wor den overgespeeld, is naar Maandag 13 Februari verschoven. Oost- en Westduitsers verstaan el kaar niet al te best. Tal van con flicten zijn het gevolg, waarvan de kwestie van de Duitse afvaardi ging naar de Olympische Spelen er één is. Om aan deze onverkwik kelijke geschiedenis een einde te maken, had de president van het I.O.C., Sigfrid Edstroem, vertegen woordigers van het West- en Oost duitse Olympische Comité in het gebouw van de Deense Sportbond uitgenodigd voor een bespreking. Edstroem en de Westduitsers heb ben gisteren van half elf tot vijf uur tevergeefs op de heren uit het Oosten gewacht. Zij waren wel in Kopenhagen gearriveerd, maar deelden mede, dat zij eerst eens wensten te eten en te rusten. De president belde om het half uur naar het hotel waar de Oostduitse delegatie verbleef. Onveranderlijk kteeg hij ten antwoord, „Wij ko men direct". Om vijf uur zei Edstroem „Wij hebben ons geduld verloren, wij gaan weg". Misschien zijn de Oostduitsers nog wel aan het rusten en eten. De Westduit sers zijn inmiddels weer op hun basis teruggekeerd. De Westduitse Bondsdag heeft met 204 tegen 156 stemmen by zes onthou dingen een bijdrage van West-Duits- land aan de Westeiyke defensie voor waardelijk goedgekeurd. De drie regeringspartijen (christen democraten, vrije Duitse partij en Duitse partij) stemden voor. de so ciaal-democraten, communisten en de federalistische unie stemden tegan.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 7