Nieuwe kansen voor onze molens Brigadier van politie pleegde overval en inbraak Luisterbeschikking bindend of toch niet? KoM B&óJbeJk Na geringe voorziening geschikt voor opwekking van electrische energie EERSTE KAMER ZET DEBAT OVER PLAN-SCHUMAN VOORT Drees antwoordt: Brits-Egyptische besprekingen worden spoedig hervat Uitreiking van aangiftebiljetten voor inkomstenbelasting voor 15 Maart Liberalen en socialisten boycotten het Belgische parlement Een jaarproductie van 30 a 40.000 KWH Hermandad op boevenpad Tien jaar gevangenisstraf geëist in Leeuwarden De tragedie van de. ijdelheid Sprekers hebben zeer veel waardering Rode Kamerleden blijven ongemoeid Intieme huldiging van prof. A. Anema Moh. Yamin weer op weg naar Nederland Boodschap aan de jeugd van Prinses Wilhelmina Tegenstrijdige uitspraken De eerste contacten zijn gister reeds gelegd Voor het eerst sanctie op ontijdige inlevering Vader keerde niet terug van geboorteaangifte Oplossing nodig voor titelkwestie Wat zegt een naam? Felle critiek op premier Lijdt niet langer DONDERDAG 14 FEBRUARI 1952 Van onze speciale verslaggever) ^^\vat'^nIolens.nhoutzaagmoïèns0rpe^nioUrin('ol"lenS| 0"S la"d' KorenmoIcns' :!™het-rkinLfnS,"r"if ren" Zrvanm.nd "be"ken „I... knmpn deze nn«i« i../ 7 d te hnuden- Mannen van de weten- V. Dresden. chef van de Stiehtin^TN O "S/ena t"\ t Mann™ aIsh prof: iJ Onderzoek, prof. ir R. J. Forb^ éëhrnniktrkunrword?» K ingeSteld' °f die oude windmolens welMcht gebruikt kunnen worden als bron van electrische energie. niet mogen verwaarlozen. Voor de op wekking van de electrische energie worden namelijk buitenlandse kolen ge bruikt. Behalve dit economisch defect, eelt 7ij hebben frappante ontdekkingen ge- u daan. Er is hun gebleken, dat een omjJ-Hollandse molen met verbeterde wië^pn onder normale wind-omstandig- hedeit en in behoorlijke staat van on derhoud verkerend, per jaar bij een tien-urige werkdag een hoeveelheid electrische energie kan opwekken, die een stroomcentrale produceert uit een hoeveelheid kolen met een huidige geldswaarde van f 750 f 1000. Het onderzoek geschiedde met de z g. Benthuizer meelmolen bij Leiden. De Uitkomsten hebben de onderzoekers ten zeerste verrast. Hierdoor aangemoedigd heeft „De Hollandse Molen" onderzocht welke bestaande molens in ons land voor deze vorm van energiewinning in aanmerking zouden komen. De conclu sie was, dat circa 200 meelmolens van de 800 die ons land nog telt, zodanig zijn ingericht, dat er slechts een kapi taal van ongeveer f 3000 voor nodig is om ze vrij gemakkelijk voor dit doel geschikt te maken. Uiteraard blijft hun normale functie als pomp- of maalbe- drijf gehandhaafd. VfEELAL is het maalbedrijf der oude meelmolens onderbelast met werk. De electriciteitswinning biedt goede kansen voor een meer efficiënte be drijfsvoering. Volgens een voorzichtige raming kan per jaar per molen op een jaarproductie electrische energie gere kend worden van 30 a KWH. Er zij onderhandelingen gaande met be staande energiebedrijven en regerings instanties voor de verkoop van deze op gewekte energie. Waarschijnlijk zal er 2 3 ct. per KWH voor betaald kunnen worden. Men moet zich niet de illusie maken, dat onze windmolens aanstonds zoveel stroom kunnen leveren, dat ons gehe le land er door voorzien kan worden. Verre daarvan. De n-oductie van de tweehonderd molens, die practisch direct aan het werk gezet zouden kun nen worden, is nog mf" eert drimpel van wat er nodig is. Maar dat neemt niet weg. dat we de paar hn -t—d dui zend gulden, die deze '-oor onze deviezenpot kunnen opleveren, toch „De Hollandse Molen" natuurlijk het ideële: de instandhouding van het nog resterende molenheir. En daarnaast dan een zekerder bestaan voor de molenaars. Er is, gezien de resultaten van de onderzoekingen, een stichting „Electri- citeitsopwekking door windmolens" in het leven geroepen. In het bestuur heb ben vele prominente figuren uit het maatschappelijk leven, naast vertegen woordigers van „De Hollandse Molen" zitting genomen. Ir. F. D. Pigeaud aan vaardde het secretariaat. Men hoopt, de overheid bereid te vinden het nodi ge kapitaal beschikbaar te stellen voor voorzieningen, die aan de molens ge troffen moeten worden, om ze ge schikt te maken voor energiewinning. Daarnaast zal men natuurlijk >ok graag bijdragen van particulieren ont vangen. Vandaar, dat wij het adres er even bijgeven: Blesboklaan 1, Hilver sum. QP een winteravond in 1947 werd er gebeld aan het huis van de heer S. van der Ley, de kassier van de Coöp. Boerenleenbank te Akmarijp (Fr.). De heer Van der Ley deed open en ontwaarde een manspersoon voor zijn deur, gewapend met een karabijn. De late bezoeker zeide te komen namens de commandant van de knokploeg der Germaanse S.S. en eiste met zijn wapen als uitroepteken direct een bedrag van twintig mille. De kassier was zo onder de indruk, dat hij de man binnenliet en overhandigde hem ruim zevenduizend gulden: alles wat hij in de brandkast had. Enkele jaren later werd er ingebroken in het kantoor van zie Bond van Mobilisatie-invaliden, waar 600.werd ontvreemd. De dader van beide misdrijven, de brigadier van politie, Jan O., lid der gemeentepolitie te Drachten, stond gisteren voor de Leeuwarder rechtbank terecht en hoorde tien jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikking stelling van de regering tegen zich eisen. aanvankelijk alles te hebben ont kend, viel O. door de mand. Over zijn inbraak in het kantoor van de Bond van Mobilisatie-invaliden, ver klaarde hij uit geldgebrek te hebben gehandeld. Hij had het kantoor een dag vóór de inbraak moeten verzege len en na de inbraak was hij het zelf, die een aantal van het misdrijf ver dachte personen, naar de Leeuwarder gevangenis overbracht Ook had hij dreigbrieven geschre ven aan de inspecteur van politie in zijn woonplaats, die het onderzoek naar de laatste inbraak leidde. Toen bleek, dat de dreigbrieven getikt wa ren met een schrijfmachine zoals O. er een bezat, stak de brigadier zijn huis in brand, om de verdenking van zijn De Eerste Kamer heeft gistermorgen de behandeling van het plan-Schuman voortgezet. Enkele sprekers hebben nog het woord gevoerd. Het wachten is nu op wat minister Van den Brink Dins dagmiddag zal antwoorden op de vra gen en opmerkingen van de Kamerle den. Dan za.1 ook worden beslist op een interpellatieverzoek van prof. dr. C. Gerretson, die de ministers van al gemene zaken, van buitenlandse zaken en van uniezaken en overzeese rijksde len vragen wil stellen over de jongste ontwikkeling van de Nieuw-Guineapo- litiek. De heer Kapteyn (Arb.) noemde het plan weliswaar niet feilloos, maar niet temin de plank, waarmee West-Europa uit het drijfzand zou kunnen raken. Het zou de jeugd een grotere kans ge ven, om de Euronese beschaving te be- (Vervolg van gag. 1) rvE MINISTER-PRESIDENT, dr. Drees is vooraf ingegaan op het karakter der herziening en de redenen er voor. Sprekende over de vraag, waarom sommige kwesties wel en andere niet aan de orde waren gesteld, gaf hij te kennen, dat het gezien de spanning tus sen Nederland en Indonesië niet wen selijk leek. over te gaan tot een alge hele herziening van de grondwet. Deze was bovendien niet zo urgent. Het be langrijkste is, dat de weg wordt open gemaakt voor de instelling van supra nationale organen. Met de voorstellen tot uitbreiding van het aantal Kamerleden dacht de regering aan veler wens tegemoet e komen. De regeling inzake de tot stand koming van een nieuwe rechtsor de leek spr. logisch, al had zij tot on aangenaamheden inzake Nieuw-Guinea geleid. Ten aanzien van maatregelen inzake de drukpers en de revolution- naire volksvertegenwoordigers merk te bij op. dat de regering de zaak zeer voorwaardelijk had gest<1 I "n a er ernstige zakelijke bezwaren waren De minister-oresident zetde niet te on derschatten de verwoestingen, die door de drukpers kunnen worden aa g- richt in de geesten, als er echter g - sproken wordt van ve- -'-nering, ge dat al iets anders aan dan aa™.a,v en in gevaar brengen ran de vc van de staat Bü sch-"" de wetten kan neen 7i menig m keren. De regering is be— r over te be-eJ~t ""eer is te doen Spr. vond het ben;—uk hm ten de kiezer om verandering te breng de verteseri woorrti*"*" a, leek hem aanvechtbaar of de kwes ie revolutionaire ve* n,"0"!d,/ae" 'I gent is Als de mo'ie wordt aangeno men zal de regering deze zaak nad ^Minister Beel heeft een begin ge maakt met een wnmk.nj "an ta an detailkwesties denmiddag wordt debat voortgezet. houden dan vroegere geslachten ooit hadden gehad. Mr. Rip (AR.) waar deerde het plan vooral als een po ging, om de oude tegenstelling tussen Frankrijk en Duitsland te liquideren. Hij had echter bezwaar tegen de mo gelijkheid, dat men een socialistische koers zou kunnen inslaan. Mr. Regout (KVP) achtte het plan economisch oe- zien voor ons land vooral van belang in tijd van schaarste. Het zou boven dien in tijd van overvloed stabiliteit van de markt k"nnen bevorderen. De communistische heer Schalker sprak van het Krupp-plan. dat ons land weer nauwer zou binden aan 't oorlogsblok dat was geboren uit haat tegen de vre de en de Sovjetunie. z'-h keerde tegen de belangen van ons land en ons vol ledig aan de Ruhrmagnaten zou uitle veren. Vele warme woorden „Ik heb dikwijls in mijn leven het woord moeten voeren; maar nog nooit over zo een onbenullig onderwerp als vandaag". Met deze voor hem karakte ristieke woorden begon prof. dr. A. Anema, de nestor der Eerste Kamer, die Zondag zijn 80e verjaardag vierde, zijn dankwoord. Gisteren werd namelijk een intieme huldiging gehouden, waarop de tachtigjarige voorzitter van de A.R.- fractie werd toegesproken namens de genen. die hem van nabij hebben le ren kennen. Enkele citaten uit de talrijke rede voeringen: „Gij hebt de rechtsstaat met uw hart beledenin u werd de breuk tussen kennen en geloven ge heeld....'* uw woorden werden steeds gedragen door een diepe geloofs overtuiging, ep door de helderheid, en eenvoud van uw redevoeringen...." Na de huldiging recipieerde prof. Anema tezamen met zijn echtgenote. persoon af te leiden. Twee weken daar voor had hij zijn eigen motorfiets al in brand gestoken. Het voorlichtingsrapport, dat over verdachte was uitgebracht, schetste hem als iemand, die een moeilijke jeugd heeft gehad, meer wilde zijn dan hij was en daardoor boverr zijn stand leefde. De officier van Justitie zei, dat deze zaak gezien moet worden als de tragedie der ijdelheid. Ten slotte eiste hij tien jaar met aftrek van de twaalf maanden, die O. in preventieve hech tenis heeft doorgebracht. De uitspraak volgt over veertien dagen. Instructies verschillen mei in hooldlijnen van oude Moh. Yamin, die als „koerier" van de delegatie-Supomo verslag heeft uitge bracht aan de Indonesische regering over de besprekingen in Den Haag, is gisteren naar Nederland teruggekeerd. Tegenover Aneta verklaarde hij, „vol daan te zijn. dat nagenoeg alle voorstel len van de Indonesische delegatie door het kabinet zijn aanvaard en dat het kabinet als één man achter de delegatie staat". De heer Yamin zeide. dat hii nieu we instructies meeneemt, die voldoende ruimte laten voor diepgaande bespre kingen met de Nederlandse commissie. De nieuwe instructies verschillen wel in bijzonderheden, doch niet in hoofd lijnen van de oude. Op de vraag, wat zou geschieden, als er geen oplossing voor de kwestie- Nieuw Guinea zou worden gevonden zei Yamin tenslotte, dat dit grotennee'.s zou afhangen van de gang van zaken en in het bijzonder van de vraag, op welke punten de onderhandelingen zouden doodlopen. Op de eerste van de drie rallies van de „Youth for Christ" in Haarlem is een boodschap van Prinses Wilhelmina voorgelezen, die handelde over het nachtelijk onderhoud, dat de Here Jezus had met Nicodemus, die een ver klaring van de Wet wenste. Ze wees op het ernstige woord, dat Christus daarbij sprak; „Gelijk Mozes de slang in de woestijn verhoogd heeft, alzo moet de Zoon des Mensen verhoogd worden, opdat een iegelijk, die in Hem gelooft niet verderve, maar het eeuwig leven hebbe". En dan zegt Hij verder: „Volg Mij". Prinses Wilhelmina wees erop, dat het een lange weg zal zijn, die we moeten volgen, doch dat die tenslotte leidt tot de zaligheid. AUTEURS ZIJN AMATEURS EN TOCH Auteurs zijn amateurs van hun vak zo goed als van de taal, waarvan zij zich bij de oefening er van bedie nen. Zij minnen beide. Niettemin was het allerminst de bedoeling, hen voor amateurs uit te maken, toen wij ons artikeltje over de. Boekenweek 1952 publiceerden. Dat het door een vergis sing toch gebeurde, kan associaties hebben gewekt aan een bekend ge zegde, waarin iets van venijn en staart voorkomt. Hetgeen allerminst de opzet was. Parachutisten dwarrelen als sneeuwvlokken ter aarde in een massa-oefening tijdens gecombineerde Amerikaanse luchtmacht- en legeroefeningen in Camp Drum (nabij Watertown, staat New York). r»E kantonrechter te Schiedam, zowel als die te Eindhoven hebben zich gisteren verdiept in de vraag of de Ra- dioluisterbeschikking 1950 mag worden beschouwd als wettig verbindend. Het proces te Eindhoven was uitgelokt door Jef de Brouwer, een journalist, terwijl dat te Schiedam werd gevoerd tegen de secretarie-ambtenaar W. H. uit Schie dam. Merkwaardigerwijs kwamen er twee tegenstrijdige conclusies uit de bus. De kantonrechter van Eindhoven acht het bezit van een luistervergun ning niet verplicht. Nochthans beweert zijn confrère in de jeneverstad van wèl. Zodoende werd Jef de Brouwer van rechtsvervolging ontslagen, terwijl Het ziet er naar uit, dat de besprekingen tussen Engeland en Egypte spoedig zullen worden hervat. Koning Faroek heeft de Britse ambassadeur te Cairo een audiëntie van drie kwartier toegestaan, terwijl de Britse minister van buiten landse zaken, Eden, Woensdagavond van de Egyptische ambassadeur in Londen een boodschap in ontvangst heeft genomen. Het onderhoud ten paleize te Cairo is vruchtbaar genoemd. Ten aanzien van het gesprek, dat Eden heeft gehad, is gemeld, dat hieruit de bereidheid van Egypte spreekt, om met de Britse regering in verbinding te treden, indien deze een voorstel mocht hebben te doen. Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling van de belastingdienst de aan giftebiljetten voor de inkomstenbelas ting over het jaar 1951 en voor de ver mogensbelasting voor het belastingjaar 1952 tegen 15 Maart a.s. uit te reiken. Deze aangiftebiljetten zijn in hoofd zaak op dezelfde wijze ingericht als de vereenvoudigde biljetten van het afge lopen jaar. Wel zijn blijkens een giste ren in de Staatscourant gepubliceerde beschikking enige wijzigingen aange bracht als gevolg van de jongste be lastingherziening in 1951. In verband hiermede is o.a. een nieuwe rubriek in het aangiftebiljet opgenomen met het oog op de heffing van de extra belas ting naar de bedrijfswinst. Verder is ook het z.J. voorlopige aangiftebiljet gehandhaafr., dat bij tijdige inlevering een automatisch uitstel van drie maan den oplevert voor de indiening van het volledige aangiftebiljet. In het voorlo pige aangiftebiljet wordt, zoals men misschien nog weet, ter bevordering van een tijdige vaststelling van voorlo pige aanslagen alleen opgaaf gevraagd van het geschat inkomen over het lo pende jaar (i.c. over 1952). Jn 195J zal voor het eerst de sanctie op niet-inlevering of niet-tijdige inle vering ran aangiftebiljetten van toe passing zijn. Deze sanctie, die neerkomt op een verhoging van de aanslag met 5 procent, met een minimum van vijf gulden, werd bij de belastingherziening in 1951 ingesteld, omdat het genoemde euvel hoe langer hoe meer bleek voor te komen. De aangiftebiljetten moeten dit jaar vóór 15 April 1952 bij de in specteur worden terugbezorgd. Wie vóór deze datum een voorlopig aan giftebiljet heeft ingeleverd, heeft ech ter nog tot 15 Juli 1952 tijd voor de in zending van zijn volledige aangiftebil jet. Maandag onderging het gezin van R. Oosterhof te Hoogersmilde uitbreiding. De vader begaf zich in de loop van de dag naar het gemeentehuis om aangifte van de geboorte te doen. Daarna is hij naar Dieverbrug gefietst om zijn aldaar wonende familie kennis te geven van de geboorte van zijn zevende kind. O. is die avond evenwel niet in zijn woning teruggekeerd en ook Dinsdag arriveerde hij niet, zodat de familie in hevige ongerustheid verkeerde. Men is toen gaan zoeken met het resultaat, dat het stoffelijk overschot nabij Diever brug in de Drentse Hoofdvaart werd gevonden. Het slachtoffer is op de te rugreis naar zijn huis te water geraakt en verdronken. l/ON U ME nog vinden, gisteren? rN *n Hele verandering, geliefde cliëntele, hoewel uw lijfaap ook in dit achterafgelegen nuisje hoofdbewoner blijft. Dat is misschien wel tot verdriet van mejuffrouw Gerrie B. te Hoog- karspel. Die juffrouw zag het liefste, dat Theodoor zich voornamelijk op het politieke terrein zou begeven. Buiten een enkele uitzondering is me dat echter onmogelijk. Ik heet namelijk Theodoor en niet Kwispedoor, Gerrie. Nu we net al even over de woning situatie hadden: de speciale vakbeurs voor woninginrichters, die in Amster dam werd gehouden, trok bijna acht tienduizend bezoekers. Dat was tien duizend meei dan in 1951. Maar het waren allemaal kijkers en geen kopers. C In Vietnam kruipen de grijsaards in de schoolbanken. De heer Bao Dal heeft namelijk voorgeschreven, dat ie dere Vietnamees, van vijf tot vijftig jaar. een cursus in lezen en schrijven moet gaan volgen en binnen twee jaar moet zijn afgestudeerd. Vij* perso nen in Miami komen voor de recbter, omdat ze communisten het land heb ben binnengesmokkeld tegen een ta- lllllllUlllllllilllllillllllllllllllllllllllllllf^ rief van duizend dollar per persoon li otaal zouden al 5.000 zonen van he* VAhENTIJD Meisje-mijn; een bloemekijn van de Aalsmeerse Valen'*' (Contant betalen rapier medenemer. Kremlin via illegale reisbureaux het land zijn binnengekomen. Er is niet erger in Amerika, dan wanneer men u „on-Amerikaans" noemt Ze hebben er de Amerikaanse consul-ge neraal in Peking, meneer Oliver Ed mund. ook al van beschuldigd. En hoewel er geen Amerikaanser mens dan deze meneer te vinden zal zijn heeft hij toch ontslag moeten nemen omdat zijn loopbaan door de praatjes gebroken is. De Westduitse politie heeft bij Monschau een pantserwagen met koffie in beslag genomen. De 'mokkelaars hadden het bakkie lieve- nog even laten trekken, maar daai konden de ordebewakers niet op wach ten Ook bij Aken heeft men een der gelijk vrachtje opeevangen. Er worden tegenwoordig proeven geno men met televisie voor de Engelse cholen. Op een nieuwe trainingsschooi rijn reeds televisie-leraren in oplei 'mg. Met ingang van 1 Mei zullen ze •durende vier weken elke dag een *lf uur onderwijs voor de kijkdoos "en. Als blijkt, dat er wat in zit. zal nationale televisienet dagelijks ollesjes gaan uitzenden. De Egyptische regering schijnt er vooral op gesteld te zijn, dat er een oplosing wordt gevonden voor de kwestie van de titel van koning Faroek. Deze voert thans de titel van koning van Egypte en Soedan, hetgeen Enge land, voor wat de Soedan betreft, niet erkent. Naar verluidt is de Britse re gering thans ten volle bereid, de be sprekingen met Egypte te hervatten. Men acht het dan ook mogelijk, dat de Britse ambassadeur in Cairo in de komende dagen het initiatief zal nemen tot hervatting. De Britse troepen hebben de Arabi sche wijk van Ismailia ten dele ont ruimd en de bewoners toegestaan hun woningen te betrekken. Een gewoonlijk goed geïnformeerd lid van de Soedanese Oemma-partij. die onafhankelijkheid nastreeft, heeft ver klaard, dat Al Maher Pasja, de Egyp tische eerste-minister, binnenkort een bezoek zal brengen aan de Soedan voor overleg met de twee invloedrijk ste politiel*; leiders van het land. de heer H. veroordeeld werd tot f 6.— of twee dagen, waardoor hij de moge lijkheid behoudt om in hoger beroep te gaan. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie te Eindhoven sluit zich ezh- ter weer aan bij de Schiedamse mening en zeide derhalve in hoger beroep te zullen gaan. De Eindhovense kantonrechter zegt: „Het niet hebben van een geldige luis tervergunning is geen strafbaar feit, op grond van de overweging dat ten laste is gelegd overtreding van art. 2 der Radioluisterbeschikking 1950, welke is uitgevaardigd door de mnister van Ver keer en Waterstaat en de Staatssecre taris van O.K. en W. Het was ter uit voering van artikel 3 van het tijdelijk telefoon, -telegraaf- en radiobesluit. In de laatst bedoelde bepaling is echter het uitvaardigen van de daarin bedoel de uitvoeringsbeschikking opgedragen aan de Minister van Binnenlandse Za kenDe beschikking mist dus ver bindende kracht, omdat zij niet door de bevoegde autoriteit is uitgevaardigd". De Schiedamse kantonrechter oordeel de, dat de wet aan de Kroon het recfit toekent om algemeen bindende regels te geven, welke kracht van wet hebben. Er is hier geen sprake van een besluit, dat nooit is ingegaan. Wat tenslotte de opmerkingen van de Raadsman van H. betrof, over de soort van publicatie: een publicatie in de Staatscourant ver vangt volledig die in het Staatsblad. Ergo: zes gulden of twee dagen! „Hij is een der onzen geweest in zijn goede dagen en daarom kun nen wij hem nu niet in de steek laten" zeggen de bewoners van Wijk, de hoofdstad van het Noord- friese eiland Foehr. Met dit argu ment verdedigden zij het feit, dat zij de hoofdstraat van hun stadje hebben genoemd naar Friedrich Christiansen, de Duitse ex-generaal, die hier te lande als oorlogsmisda diger is veroordeeld en kortelings werd vrijgelaten. De naamsveran dering heeft zonder enige omhaal haar beslag gekregen. Zonder dat zelfs de gemeenteraad er in is ge kend, zijn op een goede dag een voudig ..de bordjes vervangen" Dat is tijdens de oorlog ook al eens gebeurd, toen de nazi's de „Grote straat" noemden naar de in Neder land residerende ereburger van de stad. In 1945 verdwenen de straat bordjes thans zijn ze weer ge plaatst. En de gehele bevolking is het hiermee eens. INE Belgische liberale en socialistische leden van de Kamer van Volksver tegenwoordigers en de Senaat zullen zich uit protest tegen de samenstelling van de Belgische delegatie naar Lon- der tot na de begrafenis van koning George onthouden van deelneming aan de debatten. Tijdens een zeer rumoerige bijeen komst heeft Kamiel Huysmans (soc.i de eerste minister er openlijk van be schuldigd een misleidende verklaring te hebben afgelegd. De heer Van Eynde (soc.) ging zelfs zo ver de heer Van Houtte voor leugenaar uit te ma ken en hem te beschuldigen van ver valsing van historische 'eiten. Hij ver klaarde. dat Koning Leopold III in 193b de begrafenis van Koning George V te Londen heeft bijgewoond en pas twee jaar later een officieel bezoek aan Londen bracht. Minister Van Zee land had hem selfs vergezeld en was dus op de hoogte. De eerste-minisle' had Dinsdag verklaard, dat de ge woonte wil. dat een vorst een derge lijke plechtigheid eerst kan bijwoner nadat hij tevoren reeds een officieel bezoek heeft afgelegd. Toen de ministers zich van cnmmen taar op de verklarine ven V'n E'-nd onthielden, riep do -ooiahst Fa vat uit ,Wat is dat voor een regering. Zij be driegt de Kamer en op een beschuldi ging van vervalsing van feiten doet zij het zwijgen toe". Het liberale Kamerlid Lefèbre zei te betreuren, dat de regering volhardt in haar houding, aangezien hierdoor grote schade wordt toegebracht aan de vriendschap tussen Belgie en Engeland. Belgie is Vrijdag het enige land aldus het Kamerlid, dat niet door het staats hoofd is vertegenwoordigd Na erop ge wezen te hebben, dat de regering Dins dag had moeten aftreden, deelde hij mede, dat de liberale kamergroep uit protest tegen de houding van de rege- rig en uit eerbied voor het Engelse volk de kamerzittingen niet eerder dan •a de begrafenis van de Engelse k» ning opnieuw zal bijwonen, zijn ver klaring werd door de oppositie luide toegejuicht. Socialisten, liberalen en communisten verlieten hierop ge zamenlijk de zaal. •looi rheumatiek spit ischias, hoofd en zenuwpijnen Neemt regelmatig Togal dat verdrijft in al die gevallen -*nel en aVIoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert de nieren is onschadelijk voor hart en maag Bij apotheek en drogist f 0.83. f 2.08 en f 7.94 (Advertentie, log. Med.)

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3