Dr. Adena. jer onuitgenodigd naar de Ministersconferentie MaherPasja wenst regionaal verdedigingsverdrag Prinses Marijke houdt niet van persfotograten Grootse doch sombere praal vergezelt Koning George VI op zijn laatste tocht VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Ook besprekingen met kleine landen Duitse officieren in Egyptisch leger Overeenstemming met Belgie bereikt bij visserij-besprekingen Elke minuut een saluutschot en de galm van de Big Ben" Vrijdag 15 Fefcr. 1952 77e Jaargang No. 1 1336 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowra Onderhandelingen in impasse Grimmige klanken uit Oost-Duitsland „Boekenzuivering in het communistische China Tegenvoorstel op het Westelijk plan Handel in vele vissoorten is thans vrij De klokken luiden Twee grensstations met Maart open Zeven buitenlandse monarchen volgen de baar Een rouwstoet van ruim anderhalve kilometer Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 mm (MANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m m. Kleine advertenties '„Juttertjes"; tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05, per* maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0 49 TAF. WESTDITTSF. Bondskanselier, dr Kourad Adenauer. is gisteren naar Lon den vertrokken zonder te weten of h(j daar zal worden uitgenodigd tot de ministersconferentie. Inmiddels is deze conferentie tot Zondag uitgesteld, omdat de Franse minister van buitenlandse zaken. Schuman. Zaterdag te Parijs moet zijn. F,r wordt dan in de Nationale Vergadering gestemd over een vertrouwens kwestie. Mocht de Franse regering vallen, dan zullen de Londense besprekingen voor onbepaalde tijd worden uitgesteld. In Bonn verwacht men. dat Adenauer in Londen kans zal zien de Westduitse verlangens over het Europese leger bij zijn Westelijke collega's toe te lichten. Hij wil ook met de ministers der kleinere landen spreken, in het bijzonder de Nederlandse minister Stikker. In dit ver band maakt men er geen geheim van. dat de in Bonn gevoerde onderhandelin gen over Westduitlands nieuwe status tot een impasse hebben geleid. Men zegt zelfs, dat vóór de herfst de desbetreffende verdragen niet meer zullen kunnen worden uitgewerkt. ,,Zeer onaangenaam vindt Bonn JAE PERSDIENST van Adenauers par- tij heeft bij voorbaat „gewichtige consequenties"' verbonden aan een eventueel Frans besluit om het leger- plan tot Juni te verdagen, hetgeen de Sowjet-Unie in haar vertragingspolitiek zou aanmoedigen. De nieuwe Oostduitse nota. die vraagt om een vredesverdrag voor geheel Duitsland, wordt in Bonn gezien als een nieuwe Sowjetactie tegen het le- gerplan. In een spoedzitting van het kabinet heeft minister Kaiser ervoor gepleit de Oostelijke stap terstond met een regeringsverklaring te beantwoor den. Men besloot echter Adenauers te rugkeer af te wachten. Ook is de cri- tiek geuit, dat Adenauer te lang heeft gewacht met de doorzending van de door de Bondsdag gevraagde kiesrege ling aan de geallieerden. De liberale partij geeft als gevolg van alle verwik- Duizenden werken naar de brandstapel Een te Sjanghai verschijnend commu nistisch dagblad meldt, dat de regering te Peking thans op uitgebreide schaal een „boekenzuiveringscampagne" voert, waarbij alle uit communistisch oogpunt ongewenste werken worden verbrand. China's grootste uitgeversmaatschap pij, de „Commercial Press', heeft in de vijftig jaar Van haar bestaan 15 000 uit gaven van boeken het licht doen zien. Slechts 1234 hiervan zijn door de nieuwe bewindhebbers goedgekeurd, de rest is naar de brandstapel venvezen. kelingen haar eisen inzake het Saarge- bied weer grotere nadruk en eist, dat het Saargebied zonder volksstemming weer tot een Duits land zal worden gemaakt. Bedreiging De Oostduitse minister van Voor lichting heeft verklaard, dat het Oost duitse beroep een zaak van leven en dood is, waarvan het resultaat beslis send zal zijn voor de vraag of er een Verenigd Duitsland zal ontstaan, of dat het zal komen tot een moorddadige burgeroorlog De gewezen Duitse generaal Farm- bacher en vijf of zes andere Duitse ho ge officieren doen op het ogenblik dienst in het Egyptische leger. Met het oog op het geschil tussen Engeland en Egypte is dat voor ons zeer onaange* naam. zo is gisteren officieel te Ronn verklaard. De geallieerde controle commissie heeft zich hierover met de Westduitse regering verstaan, maar de ze heeft te kennen gegeven, dat het niet in haar macht ligt personen als Farmbacher te beletten. West-Duits- land te verlaten. Voorts doen Duitse ex-officieren dienst in het Syrische en het Jordaanse leger. Farmbacher. die onder Rommël korpscommandant in Normandie is ge weest. heeft tot 1950 in Frankrijk krijgs gevangen gezeten. De Egyptische premier, Alj Maher Pasja, bestudeert thans de mogelijkheid voor een verdedigingsverdrag voor het Midden-Oosten. Dit zou moeten wor den opgesteld volgens het model van een regionaal verdrag binnen de Ver enigde Naties. Hij wil dit zien als een mogelijkheid, om het geschil met En geland over de verdediging van het Suezkanaal op te lossen. Zijn plan is bedoeld als een tegenvoorstel op het vier-mogenhedenplan voor het Midden- Dosten. Maher Pasja is van oordeel, dat de verdediging van het Suezkanaal niet meer moet worden gezien in haar huidige beperkte aspecten en dat dit een zaak is, waarin de Verenigde Na ties moeten worden betrokken. Zijn Minister Mansholt is tevreden De Nederlandse en Belgische ministers van Landbouw, visserij en voedselvoor ziening hebben tijdens besprekingen, die te Anneville werden gevoerd, de pro blemen betreffende de liberalisatie van de wederzijdse handel in vis onder de loupe genomen en zijn ten slotte tot overeenstemming geraakt. Minister Mans- holt noemde dit onder de gegeven omstandigheden een goed resultaat. Besloten is per 1 Maart de handel in alle gezouten, gedroogde en gerookte vis. waaronder ook sprot en haring, te liberaliseren. Tussen i October en 15 November zal ech ter geen wederzijdse invoer van sprot plaats vinden. Wederzijdse bestaande of eventueel te nemen maatregelen ten behoeve van nationale bedrijven zullen worden geërbiedigd. om. maatregelen betreffende de aanvoer van gezouten en verse haring. nieuwe plan zou dan ook in overeen stemming zijn met de verplichtingen, welke het lidmaatschap der V N. oplegt en zou het legeren van Britse strijd krachten in Egypte overbodig maken," Egypte heeft aan vijftien landen ge lijkluidende nota's gezonden, waarin de verzekering wordt gegeven, dat mee-gieterijen dogenloos zal worden opgetreden leges verworver. Vier. vijf maa de aanstichters van de-onlusten, welkt /l> het gebaar Toen wendde Koningin Juliana. in hei z„ art gciclepu mei 'h. oug op hua'r - &V Engeland, en prinses Marijke bij het klokje, dat de Koningin zojuist in ontvangst heeft genomen. „Ik kleinste het reinste" (Van onze speciale verslaggever) r»E KLEINE prinses Marijke lief openhartig ding. dat men zou willen knuf- felen wendde zich verontwaardigd tot de persfotografen toen die hun blitz- lampen lieten flitsen, terwijl zij met een ebbenhouten hamertje een zilveren klank tingelde uit het „Kleinste maar reinste" klokje, dat de koningin straks meer naar Amerika zal nemen als dankbaarheidssymbool van het Nederlandss volk en als deel van een geheel carillon. Gistermorgen werd dit klokje ten paleize aan Hare Majesteit overgedragen. Overdracht van nationaal geschenk op Soestaijk ..MIET dat iicht aandoen, nee! gaf Marijke de fotografen te -verstaan. Met een scheef kopje luisterde ze naar het schone geluid, waarmee de carillon- klokken uit onze Nederlandse klokken- een wereldreputatie hebben 1 herhaalde zu, zich Cairo op 26 Januari hebben geteisterd plotseling lot haar moeder. ..Jij doen!" Voor de herbouw van de verwoeste i zei ze Koningin Juliana pekte het eb- percelen zal Egypte vijf millioen pond l benhouten hamertje uit de kleine kin- sterling ter beschikking stellen. derhand van haar jongste en gaf het Dra luiden de klokken alom in den lande, Van Oost tot aa.West en van Noord tot aan Zuid. Zij worden geluid door ontelbare handen En iedereen weet wat dit luiden beduidt. Die zingende klokken, zij willen verkonden De lof en de dank van ons volk aan de zee Voor 't geen dat Amerika ons heeft geschonken In tegen- en voorspoed, in oorlog en vrêe. Geen schoner geschenk had men ooit kunnen geven Dan 't zingende hart van het Hollandse volk. Het is van ons denken en werken en streven, Van onze bereidheid tot daden de tolk. Zo dikwijls deez' beiaard zich zal laten horen, Zal daaman toch steeds weer de ondertoon zijn. Het lied van de vrijheid, van Holland herboren Uit smaad en verdrukking, uit angst en uit P'Jn. Welaan dan mijn volk, dat zo heel vaak verdeeld is. Van Sittard tot Rottum, Van Sluis tot Delfzijl. Kent thans óók uw plicht, nu de wonde geheeld is. Z i j hadden hun goed en hun bloed voor ons veil. Toont dan met de daad war de vrijheid u waard Als morgen een gave van u wordt verwacht. Laar duidelijk zien hoe de Hollandse aard is. Of zijn te vergeefs al die offers gebracht JABSON V. J aan de 8-jarige Lia Schagen uit Soest- öijk. die met de 15-jarige Rob Veenslra uit Baarn. uitverkoren was geweest om namens de Nederlandse jeugd dit klok je te overhandigen.-„Laat Lia het maar eens doen", zei de koningin. Lia liet zich natuurlijk niet onbetuigd en brak daarmee gelijktijdig het ijsvliesje,- dat tussen twee kinderen bestaat wanneer zij voor het eerst tegenover elkaar ko men te staan. Het ganse gezelschap met voo*- de strenge voorzitter van de Tweede Ka mer mr. L. G Kortenhorst. die met een enkel woord als voorzitter van het co mité Klokken voor Amerika" dit ce remonieel geleid had', had er plezier in. En nog groter was dat plezier, toen Marijke even later de aanwezigen kwam i vertellen dat ..Pietie'' ook een klok op I haar slaapkamer moest hebben om haar j wakker te maken. Pietie is zo n slaap- i kop" ontsluierde zij oneerbiedig 'n ka- J mergeheim van haar grotere zus. Laten wij het ongekunstelde enfliou- j siasme van Marijke als een gelukkig voorteken zien Een gelukkig voorteken, in de eerste plaats voor de offerbereid- heid van het Nederlandse volk. dat 300.000 gulden bijeen zal moeten bren gen om dit dankbaarheidsgeschenk voor Amerika mogelijk te maken Een gelukkig voorteken hopen wij ook voor het enthpusiasme. waarmee de Amerikanen dit zullen willen aan vaarden. Het geschenk zal zijn een carillon van 49 klokken. Het ^al een product worden van de gezamenlijke Neder landse klokkengieters, dat mogelijk met Kerstmis zijn puur Hollandse klanken over Washington zal kunnen uitstorten. In afwachting van de plaatsing vgn het definitieve carillon, dat totaal 35 ton zal wegen, zal in Meridian Hillman Park een klein carillon worden opge steld. Ook dat gaat gelijk mee met dit „kleinste maar reinste" klokje van het definitieve carillon en zal gelijktijdig daarmee worden overgedragen aan de Amerikaanse autoriteiten. GEMEENTE -LENINGEN j"YE moeilijkheden, die zijn gerezen ten aanzien van het uitgeven van nieuwe gemeenteleningen, hebben In wezen tweeërlei oorzaak: het feit, dat de ge meenten 'totale vlottende schuld rond een milliard gulden» te lang gewacht hebben deze schuld te consolideren en het Rijk nu nog vasthoudt aan het z.g. „rentegamnia", terwijl een kind weet. dat niemand in Nederland geld wil uitlenen voor 4 Wij laten de politieke zijde hege monie der gemeenten, enz. hier bui ten beschouwing, doch zullen in het Kort enige economische aspecten belich ten. Na de oorlog hebben de gemeenten lang lopende investeringen gefinan- ciëerd 'niét kort, geld kasgeldleningen voor de duur van een jaar b.v.) en toen het geld krapper werd, kwamen de moeilijkheden. De Regering bepaalde in Maart 1951, dat de gemeenten alleen grote objecten mochten doen uitvoeren, indien zij het geld daarvoor uit langlopend crediet Kregen. Op zichzelf helemaal geen on gezonde redenering integendeel maar Lieftinck, knap en koppig als altijd, bepaalde tegelijkertijd, dat de gemeenten zich aan het rente-gamma moesten houden. Toen waren de poppen aan het dan sen. Met het huidige rentegamma „haal je geen hond achter de warme kachel vandaan" en indien de gemeenten hun bouwactiviteit niet wilden stopzetten, dan móesten zij wel iets gaan verzin nen. Er werd publiek geheim „onder de tafel" meer betaald dan 4 "F. Of men vroeg de fabriek, die zat te springen om woningen voor arbeiders, het .verschil bij te passen Men ging burgerzinleningen'' «eigenlijk bedel- leningen' aan en daarbij deed zich het bedenkelijke geval voor. dat de burgers soms gelokt werden door het vooruit zicht op voorkeur bij toewijzing van een woning, als zij intekenden. Hetgeen een bevoorrechting van de beter gesi tueerden zou kunnen worden genoemd. Indien daartegenover geen andere woonruimte vrijkwam. Sommige genieenten kwamen op ware trouvailles. Amsterdam lanceerde een premielerting. die er in ging als koek. Vlaardingén had de primeur van een lening, waarop de eerste veertien jaar geen rente betaald zou worden en de volgende jaren 10 Fiscaal zeer aan- trekKelijk, maar de almachtige fiscus zit.nu al iets uit Ie broeden, waardoor de aouders van 'die leningen toch ge troffen worden. Daarna kwam Tilburg met een lening, die van jaar op jaar opvraagbaar zou zijn Hiertegen heeft de regering naar onze mening terecht een stokje gestoken. Want men kan toch moeilijk van consolidatie van een schuld spre- Ken, indien men een lening uitgeeft, die na een jaar weer opvraagbaar is. Nu is er deze lichtelijk gewrongen constructie op gevonden, dat de ge meenten die leningen na vijf jaar mo gen gaan aflossen (hoe?) en dat de houders na een paar jaar wel hun geld kunnen opvragen maar dan renteverlies lijden. Voor kortgeid mag n.1. niet meer dan 2 a 2'z betaald worden, zodat iemand, die nu een 4lening van het type-Tilburg koopt en over twee jaar het geid terugvraagt, die krijgt onder aftrek van twee jaar renteverlies tus sen die lage rente en 4 ',.De' oplossing zou natuurlijk zijn, dat het ministerie van Financiën zich aan de practijk van het dagelijks leven aanpaste en eindelijk eens begreep, dat alle waar óók geld zijn natuurlijk prijsniveau zoekt. Tegen 4ü of 4ai ff kunnen de ge- meenten te kust en te keur terecht. Het star vasthouden aan een overleefd rentegamma leidt tot niets. De handel In verse vis boven de maat van 40 centimeter zal na 1 Maart even eens geliberaliseerd zijn. Binnen twee jaar volgt de vrijmaking van de handel in verse vis beneden deze maat Hier omtrent zullen de bevoegde ministers nadere richtlijnen vaststellen. De gar- nalenhandel is vóór 1955 vrij. Het aan tal grensstations zal in verband met de handel in vis worden uitgebreid en op 1 Maart werden reeds de grensstations Essen en Visee voor het. ,we^erz!1.^ vervoer van vis opengesteld. Tenslotte is afgesproken, dat geen her-export binnen de drie landen zal plaats vin- De ministers Mansholt en Segheis hebben een begin gemaakt met het op stellen van een protocol ter nadere pre- cisering van de nieuwe afspiaken. De Westduitse autoriteiten hebben machtiging verleend tot invoer uit Ne derland8 vin diverse producten tot een totaal bedrag van 19." millioen D. M. Het betreft voornamelijk textiel en wol. W-zeAS&ucM Verwachting tot hedenavond tijdelijke opklaringen Zwaar tot half bewolkt en overwe- geTid droog weer. Matige tot zwak ke wind uit uiteenlopende iichtm- Cpn Weinig verandering in tempe ratuur. ZATERDAG: Zon op 7.55. onder 17.54. Maan op 0.00, onder 9.14. QE V LAGGEN van zestien verschillende landen werden gisteravond halfstok gehesen op het beroemde Londense. „Claridge-hotel". In dit hotel zijn vijftig kamers ingericht voor zeven monarchen met echtgenoten, onder wie koningin Juliana met haar gemaal, die gistermiddag om twaalf uur op Londen Airport arriveerden, en voorts voor zeventien prinsen en prinsessen, drie presidenten en vijf minister-presidenten. Het is een gezelschap, zoals sedert een tiental jaren in geen enkele stad bijeen is geweest. Koningin Elizabeth de Tweede heeft gis termiddag deze hoge gasten op Buckingham Palace ontvangen. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben het noenmaal gebruikt in „Clarence House", dat tot nu toe de Londense woning van koningin Elizabeth was. Een uitgebreide film- rrportage over de begrafenis van koning George zal hedenavond in hel televisie programma van de N.C.R.V. worden uitgezonden. Een lid van de N.C.R.V.- televisiestaf is daartoe naar Londen vertrokken. ton Station aan te komen. Aan het hoofd gingen afdelingen van zee-, land en luchtmacht, gevolgd door vertegen woordigers van buitenlandse strijd krachten, waarna de Britse luchtmaar- schalken. admiraals en veldmaarschal ken, alsmede personen uit de naaste omgeving van de overledene volgden. Toen kwam de affuit, aa,vier lange koorden getrokken door vijf officieren en 142 minderen van de Royai Navy. |_|EDENMORGEN te half elf ving de begrafenisplechtigheid van Koning George VI aan. Op dat ogenblik ver trok de anderhalve kilometer lange stoet van Westminster Hall. om ruim twee en een half uur later op Padding- Op de kist met het stoffelijk overschot van de vorst waren de kroon, de rijks appel en de versierselen van de Orde van de Kouseband geplaatst de uiterlijke tekenen van hel koningschap. Achter de affuit reed een rijtuig, waar in Koningin Elizabeth 11. de Koningin moeder, Prinses Margaret en de Prin- cess-Royal zaten. Hierachter gingen te voet de Hertog van Windsor, de Hertog van Gloucester, de Hertog van Edinburgh, de 16-jarige Hertog van Kent. neef van wijlen Koning George VI. en buitenlandse vorstelijke vertegenwoordigers. Hierna kwamen de rijtuigen met de koninklijke hertoginnen, waarna de leden van het diplomatieke corps en andere vertegenwoordigers uit het bui tenland volgden. De stoet werd geslo ten door politie en brandweer. Zodra de stoet zich in beweging zette tot het moment, waarop de trein van Paddington Station naar Windsor was vertrokken, werd in Hyde Park iedere minuut een saluutschot afgevuurd De Big Ben liet met tussenpozen van één minuut 56 slagen horen, het aantal jaren, dat George VI heeft geleefd Tienduizend militairen hadden de zes- en-een-halve kilometer lange route af- •ezet. Het verkeer werd omgeleid door de buitenwijken. Van Paddington Station wordt het stoffelijk qverschot per koninklijke trein naar Windsor overgebracht, waar het om ongeveer kwart over twee aan komt. Gedurende de tocht van het sta- t tion naar de kapel van St. George j wordt ook hier iedere minuut een sa luutschot afgevuurd. Sinds Koning George II zjjn alle Brit- j se vorsten »>i Windsor begraven. Allen. behalve Koningin Victoria, rusten in de crypte van de St. George kapel, die deel uitmaakt van het kasteel Windsor. Ko ningin Victoria ligt begraven in het mausoleum, dat indertijd te Frogmore in de nabijheid van Windsor voor prins-gemaal Albert werd opgericht. Het kasteel Windsor dateert nog uit de tijd van Willem de Veroveraar. De ka pel werd aan het einde van de vijftien de eeuw door F.duard IV gebouwd, als geestelijk tehuis voor de oudste Britse orde. de Orde van de Kouseband, in 1348 door Eduard III ingesteld. Ter laving van de onafzienbare rijen mensen die hun Koning uit geleide willen doen op zijn laatste tocht, heeft het Vrijwillige Vrou welijke Hulpcorps bij de ingang van Weslminsler Hall, vanwaar de begrafenisstoet vertrekt, veldkeu kens opgesteld, waar zij hete thee maken.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1