1 Drie nationale woningbouwleningen Tweede Kamer is vóór uitbreiding van aantal parlementsleden Regering verwacht voor vijftig millioenaan inschrijvingen Eendrachtig uit het moeras Engeland en de V.S. steunen de Europese defensiegemeenschap De sneeuw eiste dit jaar reeds meer dan honderd slachtoffers Schrijver Knut Hamsun overleden Lagere leeftijdsgrens kreeg critiek VERENIGDE NOORD HOLLANDSE DAGBLADEN tKÊÊKÊÊÊÊÊÊÊ êêêi 2 m Een minder snelle bewapening Mijnveld Vlodrop wordt ontgonnen Woensdag 20 Febr. 1952 77e Jaargang No. 11340 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna Rentespaarbrieven een noviteit NEEM 00K DEEL S A fi 1 4 l rB ra ra lts ra Hö FÖ rtü m LENINGEN VOORDE 1 Fö ro rtS Franse vrees weggenomen Nieuwe verhouding tussen Bonn en bezetters Zeven zeelui verdronken dertien vermist Franse invoer weer aan banden ge'egd Fonteyn voor Hoge Raad Ike stemt in met: Het Duinbevloeiïngsplan wordt uitgevoerd Amerikaanse onderscheiding voor It.-kolonel Eekhout Gevaar voor lawines in Oostenrijk afgenomen Nobelprijswinnaar met ,,Hoe het groeide" Vandaag de beslissing Honderd millioen ton kolen in tachtig jaar Explosie bij Hoogovens Weer grondstoringen in Sussen Australisch vlagvertoon bij Nieuw-Guinea Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 234» Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties; 16 ct. p. mm. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen ƒ0.49 TENMINSTE vflftigmillloen gulden wil de regering lenen ten behoeve 1 uitvoering: van het wonmgbouwnrorram me» n lf hnnrt„=?b0U^r0gra,n voor het iaar 1952- Reeds hebben de gemeenteni zeUmillioen bij elkaar gebracht, de grote beleggers verschaften honderdtvvintig millioen, de nationale woningbouwleningen moeten de rest oP^engem Het zijn er in totaal drie. Uitgegeven worden rentespaar brieven in stukken van vijfen twintig en honderd gulden, obligaties rentende 4'4 grootduizend envijfhonderd gulden met een looptijd van twee en twin tig jaar, en stukken van dezelfde grootte met een looptijd van vijf en twintig jaar en een wisselende rente. rvE rentespaarbrieven zijn een noviteit Uop het gebied van leningen. Zij wor den uitgegeven tegen een koers van 100 pet. De rente begint te lopen op 1 April a.s. en wordt begrepen in het aflossingsbedrag. Bezitters kunnen af lossing eisen tegen de volgende percen tages: op 1 October 1958 tegen 125 pet., op 1 Mei 1963 tegen 150 pet., op 1 April 1967 tegen 180 pet. op 1 April 1971 tegen 210 pet en ten slotte op 1 October 1974 tegen 250 pet. Vervroegde aflossing door de Bank voor Nederlandse Ge meenten, de instelling welkd al deze le ningen op de markt brengt, is slechts op twee data mogelijk: op 1 April 1967 tegen 185 pet. en op 1 April 1971 tegen 217 pet. Er zullen zoveel coupures wor den uitgegeven als er inschrijvingen zijn. Men verwacht voor 25 millioen aan inschrijvingen. Ten minste twintig millioen hoopt men te verkrijgen door de 414 pets le ning. Deze wordt uitgegeven in stukken van 1000 en 500 en zal te beginnen op 1 April 1968 in tien jaar kunnen wor den afgelost. Vóór 1 April 1962 is geen aflossing mogelijk. Ten slotte rekent men er op, vijf mil lioen te verkrijgen uit een lening met wisselend rentetype, en een looptijd van 22 jaar. De stukken, groot 1000 en 500 dragen tot 1 October 1957 geen rente, doen daarna tot 1 April 1969 vijf procent en na die datum zelfs tien pro cent rente per jaar. De rente wordt over de eerste jaren namelijk gereser veerd; uitgangspunt is een gemiddelde van AM pet over het kapitaal en van 4 pet over de rente. Voor wat de bouwactiviteit aangaat rekent de regering er op, dat er zich een sterke opleving zal voordoen. Van 1953 af zullen jaarlijks 55.000 woningen gereed komen. Indien hiervan 8000 in duplex worden gebouwd, zal het wo ningtekort reeds in 1960 zijn ingelopen. Aan dë stukken voor alle leningen is een briefkaart gehecht. De deelnemer kan hierop invullen, voor welke gemeen te het geld naar zijn mening bestemd dient te zijn. Indien deze kaart binnen de gestelde termijn wordt verzonden, zal met zijn voorkeur volledig rekening worden gehouden. De stukken van alle leningen kunnen via de banken worden betrokken. No tering ter beurze is aangevraagd. De rentespaarbrieven van 25.— zullen ook ten pbstkantore gekocht kunnen worden. Dit affiche zal worden verspreid in het kader van de propaganda voor de nationale leningen voor de woningbouw 1952. OPWEKKING VAN KONINGIN JULIANA H.M. Koningin Juliana heeft zich gisteravond via de radio tot het Neder landse volk gewend met een pleidooi voor de nationale woningbouwleningen. In haar rede zei de vorstin, dat de ver schrikkelijke plagen van de oorlog ach ter ons lagen op één na: de woning nood. Deze is een van de allerergste en heeft de eigenschappen van een vrese lijke slepende ziekte. „Juist ons volk, waarvoor huis en haard alles betekenen", aldus de Ko ningin, „lijdt hieraan in de sterkste mate. Het is 'n kwaal, die ondraaglijk is en die zovelen van ons toch reeds lange jaren dragen en dus daarmee eigenlijk wij allen. Op velerlei wijzen is er getracht verlichting of genezing voor deze ziek te te zoeken en men wordt vervuld van bewondering als men de grote vindingrijkheid verneemt, waarmee b.v. vele gemeenten hun eigen medi cijn hebben uitgevonden. Zij deden daarbij een beroep op aller burgerzin om hieraan mee te werken. En thans worden nationale leningen voor de woningbouw u geboden als een gele genheid voor aller samenwerking. Ï\E conferentie te Londen tussen de ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten en de Westduitse bondskanselier, dr Adenauer, is geëindigd. Eden, Schuman en Acheson zijn ijlings naar Lissabon vertrokken, waar vandaag de Atlantische Raad bijeenkomt. Blijkens een gister avond uitgegeven communiqué, hebben de ministers van buitenlandse zaken van Engeland en de Verenigde Staten uitdrukking gegeven aan hun duurzame belang bij de vestiging en integriteit van de Europese verdedigingsgemeenschap en heb ben zij met de Franse minister van buitenlandse zaken de middelen onderzocht waardoor hun regeringen met de gemeenschap zouden kunnen samenwerken en haar zouden kunnen steunen. Deze punten zullen onderwerp uitmaken van voort durend overleg tussen de drie ministers en hun regeringen. Acheson en Eden herinnerden daarbij aan het besluit van hun regeringen om strijdkrachten in Europa te handhaven, die samen met de Europese verdedigingstroepen hun deel zullen bijdragen in de gemeenschappelijke verdediging van het Noordatlantisch gebied. TN het communiqué wordt voorts o.m. gezegd, dat een aantal vrij overeen gekomen conventies, welke een nieuwe verhouding zullen scheppen tussen de Duitse Bondsrepubliek en de Westelij ke bezettingsmogendheden een goede afsluiting naderen. Naar de Duitse staatssecretaris Hallstein mededeelde, zal een orgaan van vier mogendheden gevormd worden die de vonnissen tegen Duitsers, die wegens oorlogsmisdaden veroordeeld zijn, opnieuw zou moeten onderzoeken. De Bondsrepubliek, aldus Hallstein. zal ook in de NAVO kunnen meewerken. De ministerraad van de Europese defensiegemeenschap, waarin ook West-Duitsland vertegenwoordigd is, zou met de Noordatlantische Raad moeten vergaderen wanneer het kwes ties betreft, die de Europese defensie gemeenschap als geheel aangaan. Er za voorts onmiddellijk een begin worden gemaakt met het, vrachten Y,an contrólemaatregelen voor de Duitse n dustrie en de beperkingen waaraar zij onderhevig is. Het opstellen van een lijst van verboden wapens is aan des kundigen overgelaten. Tegen het er van deze week kan een besluit over de financiële bijdrage van de Bondsrepu- Verwachting tot Woensdagavond VERSPREIDE OPKLARINGEN Over het algerr^een veel bewol king met plaatselijk enige motre gen maar ook verspreide opkla^ ringen. Matige wind tussen wesi en Noordwest. Middagtemperatuui tussen 5 en 8 graden. DONDERDAG: Zon op 7.45. onder 18.04. Maan op 5.48. onder 12.26. bliek aan de Westelijke verdediging worden verwacht. De Franse minister Schuman besprak met Adenauer de kwestie van het Saargebied. De minis ters kwamen overeen, dat in de naaste toekomst verdere besprekingn tussen beide regeringen dienen te worden ge voerd. Schepen braken Van de twee Amerikaanse tanksche pen, de „Fort Mercer" en de „Pendle- ton" die Maandag nabij het vissers plaatsje Chatam (Massachusetts) in tweeën gebroken zijn, worden nog der tien personen vermist. Van zeven zee lieden is bekend, omgeko men. De twee stukken van de „Fort Mer cer" en het voorschip van de „Pendle- ton" zijn nog drijvende. Op het achter schip van eerstgenoemd vaartuig, dat twaalf mijl van het voorschip is afge dreven, hebben 33 zeelieden een et maal vertoefd voordat zij gered wer den. Een kotter van de Amerikaanse kustwacht tracht het stuk naar Boston te slepen. Van het voorschip zijn de kapitein en een andere opvarende ge red. Het achterschip van de „Pendle- ton" is. nadat 32 man van boord ge haald waren, in de branding aan stuk ken geslagen. De Franse regering heeft vastgesteld, dat voor alle invoer vergunningen no dig zijn. De vrijmaking van de invoer is volledig teniet gedaan. De regering wil op deze wijze tcezicht houden op de import in verband met de beschik bare deviezen. Ik weet, dat er verscheidenheid van mening over is, hoe dit grootste al ler euvelen van tegenwoordig het bes te kan, worden aangepakt. Toch meen ik, dat' het er in de eerste plaats om gaat, dat er iets gedaan wordt En er moet veel, enorm veel gebeuren om ons uit dit moeras van ellende te werken. De gedachten aan een gezamenlijke krachtsinspanning is de enige, die ons achteraf een ware voldoening zal kun nen geven. Een zo wijdverspreide be proeving van het hele volk kan het beste door het hele volk eendrachtig onder het oog worden gezien en ver volgens bestreden totdat de overwin ning is behaald. Wat ons allen ten slotte voor ogen staat, is een eigen woning voor ieder gezin. De eerste steen daarvoor ls al sinds jaren gelegd en wel wordt er ijverig aan gebouwd, maar het gaat ons niet snel genoeg. Wij hebben er veel .Lor over om spoedig de vlag te zien wap peren, ten teken dat binnenkort de bewoners onderdak zullen zijn. Die vlag is het zinnebeeld van onze saam horigheid, van ons eendrachtig samen werken, van dat. waartoe we als volk in staat zijn. Dit kan men aflezen, waarlijk niet aan het dienen van het eigen belang, maar alleen aan de diensten, aan een ander bewezen. Al leen hierop kan zegen rusten. Laten wij de handen ineen slaan, gedachtig aan het verantwoordelijk zijn van allen voor allen. Advocaat-generaal acht cassatie gegrond De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, prof. Langemeyer, heeft copclusie genomen in de zaak van A. H. F. Fon teyn, ex-sergeant-konstabel van de Kon. Marine, die zowel door de Am sterdamse rechtbank als door het ge rechtshof aldaar tot een gevangenis straf van twee maanden voorwaardelijk en een geldboete van f 100 is veroor deeld wegens smaadschrift. Hij had openlijk de marine-artsen, die hem des tijds hadden afgekeurd, van valsheid in geschrifte beschuldigd. Prof. Langemeyer achtte cassatie gegrond en concludeerde tot vernieti ging van het arrest met verwijzing van de zaak naar een ander Hof. Op 18 Maart wordt arrest gewezen. Een NAVO-woordvoerder heeft gis- teavond te Lissabon medegedeeld, dat generaal Eisenhower zijn goedkeuring heeft gehecht aan het rapport der tij delijke NAVO-commissie, waarin Har- riman c.s. een minder snelle West- europese herbewapening aanbevelen. Eisenhower achtte het huidige voor stel der drie voornaamste financië'e NAVO-deskundigen echter wel het minimum, noodzakelijk voor de ver dediging van West-Europa. Watertransportmaatschappij Rijn-t^ennemerland gesticht Ter uitvoering van de besluiten van de Provincie Noord-Holland en de ge meente Amsterdam, genomen in De cember 1950, tot het in samenwerking aanvoeren van rivierwater van een punt nabij Jutfaas naar de duinterrei nen van Amsterdam tussen Zandvoort en Noordwijk, de industrieën te Vel- sen en de duinterreinen van het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland nabij Castricum is dezer dagen de acte gepasseerd, waar bij de N.V. Watertransportmaatschap pij RijnKennemerland is opgericht. De N.V. zal gevestigd zijn te Amster dam en staat onder de directie van de directeuren van de waterleidingbedrij ven van Amsterdam en Noord-Holland, C. Biemond en ir. B. F. van Nievelt. Aan luitenant-kolonel K. D. H. Eek hout, oud-commandant van het Neder lands Korea-detachement, is toegekend het „Legion of Merit". Deze Ameri- kaansche onderscheiding zal hem bin nenkort worden uitgereikt door de Amerikaanse militaire attaché, colonel Bruce Bidwell. Gisteren zijn te Den Haag besprekingen gewijd aan het „Werkstuk voor een statuut van het Koninkrijk", dat binnenkort behandeld zal worden op de RTC tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen. V.l.n.r.: Raads adviseur mr. W. H. van Helsdingen, Z.E. mr. J. R. H. van Schaik en de heer Rebel van de Regeringsvoorlichtingsdienst. In de Sloveense Alpen in West- Joegoslavie zijn tot dusver minstens dertig personen door lawines om het leven gekomen. Ook honderden stuks vee kwamen om. Vele plaatsen zijn thans geheel van de buitenwereld af gesneden. Verschillende hulpexpedi ties zijn naar het geïsoleerde gebied gezonden met genees- en levensmidde len. Ook in Noord-Italie bestaat gevaar voor lawines. In Tsjechoslowakije heeft de regering plaatselijke autori teiten gemachtigd, alle beschikbare arbeidskrachten, waaronder ook de schooljeugd, op te roepen om de we gen en spoorwegen sneeuwvrij te ma ken. In Opper-Oostenrijk is door het da len van de temperatuur het gevaar voor lawines kleiner geworden. Se- De Noorse schrijver Knut Hamsun is gisternacht op ruim 92-jarige leeftijd in zijn woning te Nörholmen over leden. De auteur, die ongeveer vijftig boeken schreef en in 1920 met „Hoe het groeide" de Nobelprijs voor letterkun de verwierf, was de laatste tijd zwak, maar niet bedlegerig. Knut Mamsun werd op 4 Augustus 1859 in Lom geboren. Hij doorliep de lagere school en had vervolgens ver schillende baantjes als kantoorbedien de, marskramer, boer, onderwijzer en ambtenaar. In 1882 ging hij naar Ame rika. In 1886 kwam hij weer in Noor wegen, maar nog in hetzelfde jaar reisde hij opnieuw naar de Verenigde Staten, waar hij o.m. als tramconduc teur en journalist werkte. Al heel jong begon hij te schrijven en zijn eerste boek „De Geheimzinnige" werd in 1871 gedrukt. Toen hij voorgoed uit Ame rika terugkwam, ging hij naar Kopen hagen, waar hij het eerste gedeelte van „Honger" schreef en publiceerde. Dit werk was geheel iets nieuws in de lite ratuur. In de daarop volgende jaren schreef hij een aantal werken, dat op zien baarde en critiek uitlokte. Hij woonde een aantal jaren in Parijs en schreef daar enige toneelstukken. In 1918 kocht hij de boerderij „Norhol- men", waar hij sedertdien heeft ge woond en o:m: „Hoe het groeide" een epos van het boerenleven schreef. Hamsun bleef landman en in biografische gegevens, die hij over zichzelf verstrekte, noemde hij zich „boer" met de toevoeging: „geen op voeding". Tijdens de oorlog verklaarde Hamsun zich in woord en geschrift voor de Noorse nationaal-socialistische bewe ging. Na de oorlog werd hij tot een boete van 325.000 Kronen veroordeeld. Wegens zijn hoge leeftijd werden hem andere straffen bespaard. In 1950 heeft hij in „Paa Gjenrodde Stur" nog ge tracht, zijn houding tijdens de bezet ting te rechtvaardigen. Hamsun is tweemaal gehuwd ge weest. Uit zijn eerste huwelijk werd een dochter geboren, uit zijn tweede een dochter en twee zoons. KNUT HAMSUN (Van onze parlementaire redacteur) WAN de thans bij de Tweede Kamer in behandeling zijnde regeringsvoorstellen tot wijziging van de Grondwet spreken ongetwijfeld die tot uitbreiding van het aantal Tweede Kamerleden van 100 tot 150 en van het aantal Eerste Kamer leden van 50 tot 75 het meest tot de verbeelding. Gistermiddag heeft de Kamer haar licht laten schijnen over de vergroting van de Tweede Kamer en tevens over de verlaging van de leeftijd van 30 tot 23 jaar, om tot lid van deze Kamer benoemd te kunnen worden. De leeftijd voor verkiesbaarheid tot lid van de Eerste Kamer blijft op 30 jaar gehandhaafd. TEVENS waren daarbij aan de orde een amendement van jhr mr Van der Goes van Naters van de PvdA om de zittingsperiode van de Staten-Gene- raal te laten voortduren, wanneer door bijzondere omstandigheden geen ver kiezingen gehouden kunnen worden en twee amendementen van de heer An- driessen van de KVP; het eerste om stemmingen in de Kamer mogelijk te maken, als slechts een derde van het aantal leden aanwezig is, in plaats van de helft, zoals thans het geval is, en het tweede om mogelijk te maken, dat een lid voor een ander stemt, als die ander wegens geldige redenen niet aanwezig kan zijn. De Christelijk-historischen zijn perti nent tegen uitbreiding van de Kamer en verlaging van de leeftijdsgrens. Na mens hen verwachtte de heer Krol, in tegenstelling tot de regering, geen ver snelling van de werkwijze van de Ka mer door vermeerdering van het aantal leden. Mede met het oog op de er aan verbonden kosten voelde hij er daarom niet voor. Zijn partijgenote jkvr Wttewaall van Stoetwegen betwijfelde, of men op 23- jarige leeftijd wel een gefundeerd oor deel kan vellen. Ook achtte zij het niet onmogelijk, dat er in de Kamer een controverse tussen ouderen en jongeren zou ontstaan. De gedachte, die aan het amendement-Van der Goes ten grond slag ligt, had haar instemming. De heer Gortzak van de CPN wilde, wat de leeftijd betreft, zelfs wel tot 21 jaar gaan en niet alleen voor de Tweede Kamer, maar ook voor de verkiesbaar heid voor de Eerste Kamer. Tegen de uitbreiding van het aantal leden ont wikkelde hij nog al wat bezwaren, zon der zich er positief tegen uit te spre ken. De anti-revolutionnaire heer Bruins Slot onderschreef geheel de motivering van de regering voo: de uitbreiding van het aantal Kamerleden, doch van de verlaging van de leeftijdsgrens moest hij niets hebben. Het amendement-Van der Goes had zijn instemming, maar met die van de heer Andriessen kon hij zich niet verenigen, evenmin als de heer Weiter (KVP), die zich ook wat de uitbreiding van de Kamer en de ver laging van de leeftijdsgrens bij de heer Bruins Slot aansloot. Namens de socialisten verklaarde mr Van der Goes van Naters zich voor de regeringsvoorstellen. Mr Oud van de VVD was er in beginsel eveneens voor, doch hij vestigde er de aandacht op, dat een gedeelte van zijn fractie nog in tweestrijd verkeert, omdat zij uitbrei ding van de Tweede Kamer onherroepe lijk wil koppelen aan de uitbreiding van de Eerste Kamer. Zie verder elders in dit blad) dert 15 Januari zijn in Oostenrijk 41 personen door lawines om het leven gekomen. De hevige sneeuwstormen in het Noord-Oosten van de Verenigde Sta ten hebben in totaal dertig personen het leven gekost. In Frankrijk stijgt het peil van de Seine nog steeds door regen en ge smolten sneeuw. In Calabrie in Zuid- Italie zijn verschillende dorpen over stroomd. De dijken van vijf rivieren zijn doorgebroken. Een gezin van zes personen wordt vermist. De ministerraad heeft besloten tot ontginning van het mijngebied Vlo drop, aldus heeft de minister van Eco nomische Zaken, prof. dr. Van den Brink in de Eerste Kamer medege deeld. De ontsluiting van dit mijnveld zal twaalf jaar duren. De levensduur van de mijnen schatte de minister op 80 jaar. Hij verwachtte, dat het gebied ongeveer honderd millioen ton steen kool zal opbrengen. 3500 mensen zul len, wanneer de mijnen op volle kracht werken, hier een bestaan kun nen vinden. 53 pet. van de kolen be hoort tot de z.g. „magere kolen", één van de schaarste koolsoorten in Euro pa, 17 pet. van de kolen is vetkolen. Zes arbeiders gewond Gistermorgen is in de Staalfabriek van de Hoogovens een deur van een staaloven uit elkaar gesprongen. Enige arbeiders, die in de onmiddellijke om geving aan het werk waren, werden door de rondspringende scherven ge troffen. Drie van hen moesten met brand- en snijwonden worden opgeno men in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk. Het ongeluk gebeurde tijdens het drogen van de deur. Bij dit karwei worden deze deuren voor de oven weggenomen, waarna op de revisie plaats de koelkanalen worden ge droogd. Hierbij wordt gebruik ge bruik gemaakt van stoom onder lage druk. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak is gisteren bij dit drogen een deur uit elkaar gesprongen. De weg springende scherven hebben enige ar beiders in de omgeving verwondingen toegebracht. Het ernstigste werd ge troffen H. A. Kooyman uit Alkmaar. Met snijwonden aan gelaat en hals is hij opgenomen in het Rode Kruiszie kenhuis. Eveneens werden in dit zie kenhuis opgenomen H. G. Willems uit IJmuiden en F. v.d. Steen uit Velsen- Noord, die beiden brand- en snijwon den opliepen. W. Dikkeboom uit Haar lem, C. van Zijp en G. Lubbers. beiden uit Beverwijk, liepen lichte verwon dingen op. Schade al meer dan een fon In het Belgische dorpje Sussen heb ben zich na de grondverschuiving van Zondagmorgen nieuwe instortingen voorgedaan. Verdween Zondagmorgen een stal in de diepte, 's avonds werd het bijbehorende woonhuis verwoest tezamen met twee belendende perce len. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Inmiddels zijn nog vijftien huizen ontruimd. Er is thans reeds meer dan honderdduizend gul den schade aangericht. Vermoedelijk zijn een aantal onderaardse gangen ingestort, doordat het plafond de druk van de dikke grond- en kiezellagen er boven niet meer kon doorstaan. Een detachement van de Australi sche marine zal in April en Mei bij wijze van vlagvertoon een tocht maken door de wateren ten Oosten van In donesië en ten Noorden van Nieuw- Guinea. In Sydney acht men deze tocht van belang in verband met de recente Indonesische aanspraken op het Wes telijke deel van Nieuw-Guinea.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1