Stad en Omgeving Voormobilisatie: 121\2 jaar geleden Herdenkingsconcert in Nieuwe kerk door de Marinierskapel Volleybalstrijd Jan Lemaire Sr. luidde voor Den Helder de boekenweek in Om het kampioenschap van de Alkmaarse Kegelbond Sis iSwS STbS TIEN JAAR NA DE SLAG Geen plechtigheid op het Havenplein «Heroïsche Ouverture op het programma Films over het reddingwezen in de Marinecantine Aanrijding Het gebeurde in Nieuwediep Tussen Haaks en Kuitje O.K.A. en de heer Klerk kampioenen in super-afd, Koekoek won de de wisselprijs Afschminkenroman van herinneringen IN HET KORT Het lag voor het grijpen Feestavond ,,W. en O." Burgerlijke Stand Uit het zakenleven Het school-damtournooi Herinnering aan eerste dagen van O. en O.-werk Urk Wieringen IJselmeer-Waddenzee) in toua?^^ Breezand Mutaties bij het onderwijs Zijpe Raad Zijpe staal voor belangrijke besluiten Anna Paulowna BKC II sloeg koploper Callantsoog Winkel weggevaagd Texel 't Zand f 25000 op 10270 IN DE NACHT van 27 op 28 Februari ging de „Combined Striking Force", onder SC'I0U' nacht K. W. F. M. Doorman ten onder in een neiunatllge strqd op de Javazee. Diepe verslagenheid heerste de volgende dag ri H?lder' toen de onheilstijding ons bereikte. De droeve ernst van dat be lt.'»!!! feef een 0Senblik de zorgelijke omstandigheden, waarin het bezette xveqerland zelf verkeerde, vergeten. De „Slag in de Javazee" zal geboekstaafd olijven als een dieptepunt in de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog, een dieptepunt echter dat tevens een keerpunt betekende. De kiem van de over winning op Japan werd daar, in die onheilsnacht op de Javazee, gelegd. del, bestaande uit de delen allegro, air, bourrée, hornpipe. andante en alla de- ciso. Daarna wordt uitgevoerd de ,.Sym- phonie militaire" van Fauchet, waarvan de delen zijn ouverture, nocturne, scher zo en finale. Na de pauze wordt eerst de „Hero- ische Ouverture" van Smit Sibinga ge speeld en dan achtereenvolgens „Jesu. joy of man's desiring" van Bach. de beide elegische melodieën „Letzter Frühling" en „Herzwunden" van Grieg, de „Marche héroique" van Saint-Saëns en het Wilhelmus. Na de bevrijding is enkele jaren ach tereen op de dag van de Slag in de Javazee een herdenking gehouden bij het Monument ,.Voor hen die vielen" op het Havenplein. Toen dat voor de eerste maal geschiedde, woonde H.M. Koningin Wilhelmina de indrukwek kende plechtigheid bij. Verleden jaar is geen afzonderlijke herdenking van de Slag in de Javazee meer gehouden. Op de vierde Mei, de nationale rouwdag, herdacht ook de Koninklijke Marine haar doden, zowel de mannen die hun graf vonden in de Javazee als de duizenden anderen, die in de strijd op de zeven zeeën het of fer van hun leven hadden gebracht. Toch zal in Den Helder de dag, waar op het tien jaar geleden is dat de Slag in de Javazee werd gestreden, niet on opgemerkt voorbijgaan. Zoals reeds aangekondigd geeft de Marinierskapel der Koninklijke Marine onder leiding van kapitein der mariniers Gijsbert Nieuwland, morgenavond in de Nieuwe kerk een herdenkingsconcert ten bate van het Karei Doorman-fonds. In deze uitvoering, die onder auspi ciën van dit fonds wordt gegeven, brengt de Marinierskapel de „Heroïsche Ouverture" ten gehore, die door de componist, Th. Smit Sibinga, werd op gedragen aan de Koninklijke Marine. Deze ouverture is gewijd aan de helden van de Javazee. Het concert wordt geopend met de beroemde „Watermusic-suite" van Han- In de Marinecantine worden Vrijdag avond 29 Februari twee films over het Nederlandse reddingwezen vertoond. De tweedelige stomme film over het materieel en de boten, waarvan bij het reddingwerk gebruik wordt gemaakt, wordt van een explicatie voorzien door de heer J. G. Wittpen uit Amster dam. Na de pauze wordt een interes sante geluidsfilm gedraaid over een met succes uitgevoerde reddingtocht voor de Nederlandse kust. Redders en oud-redders, alsmede de bemanning van de „Dorus Rijkers", zullen als eregasten de voorstelling bijwonen. LIET volleybal is een bijzonder inte ressante spon. uat is oo& z,ateruag weer geoieiten tijdens ae sieaenontmoe- Ung tussen ueu nemer en ae zaan streek, waarvan wij gisteren ae uitsla- v*cii. ivu vvii intn wei een- graag ma£en over ae zaaiaiogeujjtuc cjii in o t-"e fmhiers, t ineyo u - en ook baskettbal kan alleen in de sportschool op de Rijkswerf behoorlijk woraen Dedreven. lilt ait magen mogen wij concluderen, dat de belangstelling voor de volleyoalsport zeer groot is. Hetgeen trouwens geen twijfel lijdt. Edoch, het aantal toeschouwers was Za terdag klein, vooral later in de middag, terwijl toch de leden van de Nederlana- se Volleybal Bond toegang hadden tot het werfterrein. Kijk, wij persoonlijk achten dat ge brek aan belangstelling betreurenswaar dig. Met het oog op een gulden toe komst, met wellicht een prachtige bin nensportzaal, ware het beter geweest dat de sportschool te klein was geble ken. Aan de andere kant mag de afde ling Den Helder van de NeVoBo een klein verwijt worden gemaakt. Het tour- nooi hoezeer ook vooral de heren wedstrijden bekoorden duurde te lang. De wijzers van de klok over schreden het tijdschema met anderhalf uur. Wij zouden daarover slechts en thousiast zijn geweest, indien wij zelf hadden meegespeeld. Toeschouwers worden het echter beu, wanneer een programma overladen is. Om nog even op de prestaties van onze stadgenoten terug te komen, er is geen reden tot ontevredenheid, hoewel het spelpeil bij de dames niet noemens waardig is vooruit gegaan. Niettemin legde Den Helder A beslag op de eerste prijs. Meer voldoening schonk het spel van de heren, en dan in het bijzonder van de B-heren, die gelijk eindigden met de Zaan A. Over het aigemeen hebben onze stadgenoten zelfs in tech nisch opzicht vorderingen gemaakt. De wedstrijd Den Helder ADen Helder B moge er het bewijs van zijn. Beide teams wonnen een set. De B-ploeg werkte voornamelijk op enthousiasme, dat het mogelijk maakte een achter stand in een 1715 zege om te zetten. Maar de tweede set bracht een zeer duidelijk overwicht van Den Helder A aan het licht. Hier versloeg de techniek het door vermoeidheid verminderde enthousiasme. Die eerste set overi gens ongemeen boeiend. Daar waren keiharde smashes van Kortenhoeven (A), die dikwijls op keurige wijze wer den geblokkeerd. Andersom verging het re B-ploeg hetzelfde. En wat heeft men genoten van de spectaculaire sprongen, waarmee Lirck (A) nu eens redding bracht en dan weer scoorde! Jammer, dat de A-ploeg deze speler in latere sets moest ontberen. De Zaankanters hadden met „zaal- technische" moeilijkheden te kampen. Zij moesten .veer wennen aan de be perkte hoogte, die hun in eigen huis geen parten 'speelt. Mogelijk kan Den Helder in Maart in de Zaan dus op nog heviger tegenstand rekenen. En Zaterdag komen de basketballers aan de beurt. Aan hen de taak om in de stedenontmoeting met Rotterdam even goed voor de dag te komen als de volleyballers dat tegen de Zaan heb ben gedaan. Hr. Ms. kruiser „De Ruyter", de trots der Koninklijke Marine, het vlaggeschip van schout bij nacht Karei Doorman, ging strijdende ten onder tijdens de Slag in de Javazee. De bestuurder van een vrachtwagen, die geladen was met ijzeren staven die vier meter achter de laadbak uitsta ken, had verzuimd deze gevaarlijke lading van de zo noodzakelijke rode lamp te voorzien. Hij reed in het don ker over de Postbrug in de richting van het Koningsplein, toen van de Kerk- gracht een jeep van de MP naderde. De militaire chauffeur liet de vracht auto voorbij rijden en wilde toen het kruispunt passeren. Hij rekende daar bij buiten de verraderlijke staven en reed hier tegen aan. De bovenbouw van de jeep werd vrijwel geheel ver nield. Het mag een wonder heten, dat de inzittenden geen letsel opliepen. Spelende kinderen hebben op de Dijk achter de nissenhutten 'n fikkie gestookt met als gevolg dat het grasge was over verscheidene tientallen vier kante meters verbrandde. De vetspuit, die enige weken ge leden door de motordrijver van een dragline in Koegras werd vermist, is bij het baggerwerk in de Midden vliet boven water gekomen. Hr. Ms. mijnenveger „Schouwen" is gisteren naar Rotterdam vertrokken. Het is morgen hoog water om 9.35 en 21.25 uur, en laag water om 3.45 en 15.30 uur. De temperatuur van het zeewater was 3,9 graden Celsius. DE „PIET HEIN" IN MANILLA Hr. Ms. torpedojager „Piet Hein" is Zaterdag te Manilla aangekomen, op weg naar Korea ter aflossing van de „Van Galen". Nederland houdt weer zijn boekenweek. In Den Helder hebben de „Vijf samen werkende boekhandelaren" zich belast met de organisatie van een waardig pro gramma, waarvan gisteravond in „Formosa" het eerste bedrijf speelde. Jan Lemaire Sr. stond daar garant voor enkele genoeglijke uren, gedurende welke hij voorlas uit eigen werk en voordroeg uit boeken van andere auteurs. Het gebodene was aan de prettige kant gehouden, hoewel ook de „semi-ernstige" noot niet ontbrak. Tijdens de opening van het Alkmaarse Kegelfestijn, welke Zaterdagavond in het Kegelhuis „De Unie" plaats vond, dankte de voorzitter van de bond voor de grote belangstelling en in 't bijzonder de dames uit Schagen die ondanks de Carnavalsfeesten aanwezig waren. Evenals de voorzitter van de wedstrijd- commissie wenste de bondsvoorzitter allen een aangename en sportieve stripl toe. Nadat de heer Lagas enige veranderingen had vermeld in het wedstrijd- programma namen de wedstrijden een aanvang. Begonnen werd met de wedstrijd om het persoonlijk kampioenschap dames, waarbij vooral mevr. De Haas (Scha gen) en mevrouw W. Bosch op de voor grond traden. Eerstgenoemde legde be slag op de titel met 418 hout. Mevrouw Bosch wierp slechts 4 hout minder, waarna mevr. A. Met in afd. B kam pioen werd met 368 hout, gevolgd door mevrouw J. Raven uit Schagen met 347 hout. Mej. v. d. Bogaerde wierp in alJeling C het hoogste hout, n.1. 363. Mevrouw L. Winder, als tweede, moest met 326 hout tevreden zijn. Wedstrijden voor heren. Deze wedstrijden werden afgewisseld door de herenafd. B en C, waarbij Velen kunnen Jan Lemaire Sr. uit sluitend als voordrachtskunstenaar, niet als acteur en auteur. Voor een zeer be vredigend aantal toehoorders heeft hij in Den Helder bewezen, ook een ver dienstelijk schrijver te zijn. Aan zijn acteertalenten zal men langzamerhand wel niet meer twijfelen. Het boek „Af schminken, dames en heren", dat voor de pauze onder de loupe werd genomen, getuigde in de eerste plaats van een onvervalste aanleg voor rasechte hu mor. De heer Lemaire beperkte zijn voorlezen tot enkele sprankelende, iet wat rauwe, fragmenten over de ama teur-jaren van 'de toneelspeler Jan Schoen. Ongetwijfeld is het verhaal dat niet uit louter sappigheid bestaat, geba seerd op Lemaire's eigen herinneringen. Zeer geestig waren de passages over de leden van het toneelgroepje, dat dreef op het geld van de voorzitter en.... op de hoofdrollen die hij zijn echtgenote toewees. Het tweede gedeelte van de avond be gon met een fragment uit „Een man over vrouwen", een kostelijk bundeltje van Ina van der Beugel. Er werd enige aandacht geschonken aan „Oma", im mers eveneens een vrouwelijk lid van onze gemeenschap. Uit „De gelukkige klas" van Theo Thijssen droeg de heer De Christelijke gymnastiek vereni ging „Turnlust" geeft heden- en morgenavond een uitvoering in Casino. De kapitein-luitenant ter zee A. P. Smitt houdt vanavond in de MOOC- sociëteit een lezing met films over de wereldreis van Hr. Ms. „Piet Hein". Mevr. Ria de Korte houdt van avond in „Formosa" een lezing voor de NVSH. Gevonden: armband, autoped, munt biljet van f 1.bankbiljet van f 10. halsketting, diverse handschoenen, in signe, medaillon, riem, schep, shawl, tasje, vulpen, vulpotlood. Verloren: autoped, kamétui, horloge, handdoek, diverse handschoenen, por tefeuille, portemonnaie, vulpen, zadel- dekje. Het hoofdbureau van politie aan de Kerkgracht is voor gevonden en ver loren voorwerpen elke werkdag ge opend van elf tot één uur. De personeelsvereniging „Werken en Ontspanning" van de gemeentelijke dienst voor Openbare Werken houdt op Zaterdag 1 Maart een feestavond in Casino. Onder de regie van de heer J. Ottersberg, die zelf ook meespeelt, zal men dan een opvoering geven van het toneelstuk „Om wille van de smeer". Bevallen: J. D. van EekMartein, zoon. M. SmitPurmer, zoon. A. M. Maarsen—van Soelen, dochter. J. PaesschenVeen. zoon. M. C. Droog Aal, zoon. H. M. J. KroeseMas tenbroek, dochter. J. Kamping—de Laat, zoon. J. B. GoutJansen, zoon. N. SanderseLuikes Butter, zoon. M. BloklandHoogvliet, zoon. A J. Lanservan deV Beek. zoon. A. J. EilanderBruin, dochter. G. N. de Beursvan Gennep, twee doch ters H. H. VenemaKragt, zoon. M. C. Talhoutvan Eis, dochter. M. A. Hernamdtvan Loenen, zoon. L van der VaartBethlehem, dochter. N. H. BaisBoogaard, zoon. H. Pluijmers1'Iestelle. zoon. E. M. van OordeHudspeth, dochter. Ondertrouwd: J. de Boer en K. J.Bo- mann H. N. Donker en D. van der Sluis J van der Laan en G. Pompert M. C. Heijnen en J. Gode M. L. F. B. Luiten en M. Beneker J. Blok ker en A. Heins. Gehuwd: J. Zeijlemaker en M.de Goeij H. W. Ruiten en A. J. van Duiven voorden H. van Gent en H. Hoogen- dijk H. Kerssies en J. van Loosen J. Smit en T. V. Laan G. de Koster en M. A. van Trierum J van Hinte en G. Bakker. Overleden: G. H. Liphuijzen, wed. v. J. Lengers 68 jaar B. J. T. Reij, 57 j. v„ K. Knop, wed. van D. Zeijlema ker. 80 jaar J. C. de Kok, m, 44jaar G. Kleijn, echtgen. v. J. Buis, 29 jaar A. Lavell, wed. van N. Dienaar, 93 jaar M. C. Herpers, echtgen. van J. ~!.4Wïtte, 53 jaar. Als nieuwe handelszaak werd in het Handelsregister ingeschreven: Wijke. Oosterend, Schoolstraat 16. Vervaardiging van gereedschappen. Eigenaar: W. Koopman. Gewijzigd werden de volgende in schrijvingen: Helderse Glasslijperij Lemaire voor „Het zakje lekkers", een hoofdstukje paedagogie rond de school- fabriek Nic. Zijp Co", banken, en vervolgens vergastte hij de aanwezigen op „Oud papier" uit „Boe ven en burgers" van Frangois Pauwels, hetgeen neerkwam op een transforma tie-schets. Jan Lemaire Sr. acht zichzelf in ge breke te zijn gebleven, wanneer hij niet ook even zijn zeemans-repertoire hee,ft aangesneden. Daaruit declameerde hij onder andere een alleenspraak van een oud-redder en Wim Kan's „Overpein zingen van een zeeman". Dit was dan voor onze stad een ge slaagd begin van de boekenweek 1952. Zoals men weet worden Donderdag avond in „Formosa" reciteerwedstrijden voor scholieren gehouden. Voorts kan men meedingen in een attractieve prijs vraag. en Spiegel- Den Helder, Tweede Vroonstraat 16. Verzilveren van glas annex glasslijperij enz. Ven nootschap ontbonden. Bedrijf wordt voortgezet door N. B. Zijp. Casinogebouw, Den Helder, Molen gracht 17. Exsl- van onr- goederen Ven nootschap ontbonden. Handelsnaam overgedragen aan A. M. H. Wassink. Gisteravond werd in het gebouwtje van de Helderse Damclub in de Hoog straat het school-damtournooi voort gezet. -Het vijfde tiental van de Am bachtsschool verloor met 146 van het zevende team van dezelfde school. Am bachtsschool 6 speelde gelijk tegen VGLO 3. np 25 Augustus 1939, toen de wereld nog onkundig was van het leed dat wacht- te, hoewel dreigende wolken zich alom samenpakten, werd in Nederland de voormobilisatie afgekondigd. Dat was dus gisteren twaalf-en-een-half jaar ge leden. De heer C. P. Hartland uit Zaandam (is hij misschien op of omstreeks die gedenkwaardige datum in het huwelijksbootje gestapt?) schreef ons een brief, om ons op dit „jubileum" attent te maken. Bij de lezing van deze brief, die wjj hieronder overnemen, zullen bij velen oude herinneringen boven komen. vooral de heer Jac. van Spanje in afd. B. zich in zijn oude vorm toonde en als e rste met 433 hout eindigde. De heer Vrijburg uit Purmerend was tweede met 415 hout. De 400 hout waren in afd. C voor de jonge kegelaar C. Kaï.ier Deze beschikt over een prachtige opzet en zal zeker spoedig in afd. A zijn kun nen tonen. De heer D. Sougé was goede tweede met 371 hout. Vervolgens verschenen de cracks voor de banen om in afd. A het hoogste bout te werpen. Hier werden zelfs kaarten genoteerd van 120, 126. 130 en 131 hout. De heer Köllmann wierp op baan I 130 hout. Dit was voor de heer Klerk aan leiding om die met 131 hout te beant woorden. Ook de heren Van den Bosch en Eickholt waren van de partij maar moesten ten slotte in de heer Klerk hun meerdere erkennen toen deze met 467 hout als eerste eindigde met slechts 6 hout verschil tegen de tweede, de heer Kölmann, 461 hout. In deze wed strijden wierp iedere deelnemer 4 x 15 ballen. De wedstrijden in afd. A om het club kampioenschap hadden Zondagavond plaats over zes banen en in totaal zestig ballen voor iedere deelnemer. De banen 5 en 6 waren tevens aangewezen voor korpsbanen om de Johan Diepen-wis- selpriis. In de eerste drie ronden gaven de vijf clubs elkander niet veel toe, hoewel ZEKZ? met 952 hout op de laatste plaats zetelde. Na de vierde ronde was de stand OKA 1426; Koekoek 1382; de Burg 1371; Top 1364 en ZEKZ 1310 In de vijfde ronde wierp Koekoek 396 hout tegen OKA 360. Het verschil tussen deze clubs was toen nog maar hout. De laatste ronde zou dus moeten beslissen en het was OKA die met 356 hout haar voorsprong met 12 hout op Koekoek vergrootte en aldus met 20 hout verschil het hoogste hout wierp, n.1. 2142. TOP werd derde met 2060 hout. De Burg wierp slechts 12 hout minder. Hieronder volgt de volledige uitslag van de kampioenswedstrijden: Kampioen dames A: mevrouw G. de Haas, Schagen, 418; mevr. W. Bosch 414; mevr. T. Peetoom 395; mevr. R. Meiman 222. Kampioen dames B: mevr. A. Met 368; mevr. J. Raven, Schagen. 347; mw. L. v. Spanje 337; mej. A. Hüsken 297. Kampioen dames C: Mej. v. d. Bo gaerde 363; mevr. L. Winder 326; mevr I.I. Dijkman 315; mw. M. de Ruiiter 310. Kampioen heren A: C. Klerk 467; A. Köllmann 461; W. v. d. Bosch 449: J. Eickholt 442; M. de Haas, Schagen, 429; E. Brink 407; C. Brugman, Schagen, 398: S. Schaaf 392. Kampioen heren B: J. van Spanje 433; G. Vrijburg, Purmerend, 415; A. Win der 411; G. Jonker 396. Kampioen heren C: C. Kayer 400: D. Sougé 371; G. Horio 361; L. Keiiser 319. Clubkampioen heren: OKA 2142- Koe koek 2122: TOP 2060; de Burg'2048 ZEKZ? 1987. Pers. prestaties van OKA: M. Witte 56, 67, 81, 79, 52 totaal 400. W. v. d Bosch 76. 81. 81. 66. 62. 75 totaal 441; A Winder 74. 70. 67. 72. 62, 84, totaal 429 F. v. Spanje 76, 77, 69, 66, 82, 60, totaal 430 en J. Eickholt 77. 61. 78, 75, 71, 80. totaal 442. Te zamen 2142. Pers. prestaties van Koekoek' Q Jon ker 75 58 74 72 70 68 417. J. Diepen 45 66 71 59 85 65 391. B. Willers 70 67 71 61 84 68 421. G. Genefaas 82 65 68 66 78 70 429. A. Köllmann 79 70 84 79 79 73 464 Totaal 2122. Ik kan me nog goed herinneren als de dag van gisteren, aldus de heer Hatland in zijn brief. Ik had de ge hele dag hard gewerkt, want een grote partij export-deuren moest vóór des avonds twaalf uur over de grens zijn. Na werktijd stond mijn vrouw voor de fabriek te wachten om mij het grote nieuws te vertellen. Wij hadden ons voorgenomen te gaan zwemmen in het Noodzeekanaal, dat moest toch nog maar even gebeuren. Thuis wachtten vele familieleden op mijn komst. Het was me een drukte van belang. Toen met de laatste aansluitende trein naar Den Helder, waar ik 's avonds om half twaalf aankwam. Ik moest mij op de Molengracht melden. Buiten het station deelde een officier mij mede dat een ander regiment bezit had genomen van dat gebouw. Doo» hulpvaardige burgers werd ik naar de Tuindorpschool gebracht, waar ik „nachtlogies" kreeg. Na veel omzwervingen kwam ik de volgende dag aan de weet dat wij voorlopig ondergebracht werden in het gymnastieklokaal van de ULO- school Molenstraat. Slecht hadden wij het daar niet. de bewoners uit de om geving van die school zorgden uitste kend voor ons, zodat wij aan on3 „natje en droogje" niets te kort kwa men. Na tien dagen werden wij overge bracht naar de Fröbelschool aan de Laan. Daar hebben wij acht maanden vertoefd. In die tjjd hebben wjj vele hoogtepunten gekend, die ons vaak in herinnering komen, bijv. de O. en O.- avonden in „Casino", de gratis bios coop-avonden in „Tivoli", de voetbal competitie van „Zeemacht", de schaats wedstrijden op de Fortgacht bij „Erf prins" en niet te vergeten e avonden, doorgebracht. die bij de burgerbevolking werden doorgebracht. Eén zo'n dag staat mij nog zó duide lijk voor de geest, dat ik die speciaal wil vermelden. Dat was de St. Nicolaas avond, georganiseerd door de speel tuinvereniging uit Oud-Den Helder. Het was hun bekend, dat slechts een derde van onze groep naar huis mocht om het St. Nicolaasfeest te vieren. De speeltuinvereniging nodigde „de jon gens van de Laan" uit, 's avonds in haar gebouwtje te komen; bekers mee nemen! Bijna allen gingen wij er heen. Bij de deur werden wij onthaald op een doosje sigaartjes en een beker melk chocolade en vóór de pauze werden wij nog vele malen getracteerd. Na de pauze werd de film „Vadertje Lang been" vertoond en ten slotte werden de taaipoppen en speculaaspoppen uit gedeeld. Als opasser van de rustkamer had ik tot taak de porties in ontvangst te nemen voor hen, die er niet konden zijn. Ik kan u verzekeren dat bij de uitdeling velen dankbaar waren ge stemd. want zo iets was buiten ver wachting. Het leven gaat verder, maar het is toch goed even stil te staan bij grote gebeurtenissen en dan in dankbaar heid te denken aan hen, die ons het leven in een moeilijke tijd zo aange naam mogelijk hebben gemaakt. Wij zullen dat niet licht vergeten. HET WERK VAN „HULP EN STEUN". „Hulp en Steun" heeft in aanwezig heid van de burgemeester en mr. Kiewit de Jonge uit Den Haag de jaarvergade ring gehouden. Uit het verslag bleek, dat het materiaal der vereniging slechts was gebruikt door de UK 68 bij de stranding van de boot van J. Keuter. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: Hindrik Luppen en Grietje Post. Jan Kwast en Jeltje Kramer. Gehuwd: Tromp Hakvoort en Mar- retje Korf. Andries Korf en Marre- tje Bakker. ONZE OUDSTE INWONER 96 JAAR Dezer dagen vierde de heer F. G Post zijn 96ste verjaardag. Hij mag zich in een goede gezondheid verheu gen. MR ROBERTS MAAKT PLAATS VOOR FIGARO In plaats van „Mr Roberts" zal de Nederlandse Comedie, onder regie van Johan de Meester Woensdagavond voor de Wieringer Kunstkring opvoeren „De bruiloft van Figaro". In de hoofdrollen rwin mZi i. Vogel- Lous Hensen. Onno Molenkamp. Plotseling opgeko men technische moeilijkheden zijn oor aak van deze verandering van stuk Het kan echter geenszins als een ver- Sou»dVan heo pr0gramma worden DRUKKE SCHEEPVAART IN DEN OEVER In het jaar 1951 werden door de schutsluis te Den Oever (verhinriinl schepen geschut met een gezamenlhke tonnenmaat van 633094. Het eervol ontslag aaft de heer P l Bakker verleend wegens ziin honV» ue neer j. Komen, thans tiideliilr nn derwijzer aan School III in der, hier in functie treden °°Stpo1 In de plaats van de heer P Steen, die benoemd is tot iin m f Schouwerzijl (Gr.) is de heer F T Muiden te Amsterdam thans lijke dienst te Putten min t i. tijde- tot onderwijzer aan de Srh» )ben0Pmd Bjjbel alhier. Sch°o1 met de De vergadering van de raad der ge. meente Zijpe, die morgenochtend om tien uur aanvangt en in de middaguren zal worden voortgezet is niét alleen be langrijk doordat in deze vergadering de begroting zal worden behandeld Daarnaast komen op de agenda enkele punten voor, die van grote betekenis zijn. Daar is het sluiten van een ge. meenschappeliike regeling tussen de ge. meenten Zijpe, Callantsoog en Sint Maarten betreffende het bouw en wo ningtoezicht. Daar is ook het voorstel om een geldlening te sluiten met de coöp. zuivelfabriek in 't Zand ter grootte van f 62000 tegen een rente van 4 waarvoor woningen in 't Zand zullen kunnen worden gebouwd. Overtuigd van de noodzakelijkheid van een goede credietregeling stellen B en W. de raad voor om zich aan te slui. ten bij de Volkscredietbank te Alkmaar, terwijl bij suppletoire begroting wordt voorgesteld om f 1000 uit te trekken voor het stichten van een Eerste Hulp. post te Petten. Het tweede elftal van Breezand is er in geslaagd om HRC, dat in deze af. deling aan de kop gaat, en 31 neder laag toe te brengen. Doelman Prins, die Bij post uitstekend verving, had in deze zege een belangrijk aandeel door er een strafschop uit te houden. Kooij zorgde daarna voor het eerste, Okkerse en Van Dijke voor nog twee doelpun ten, waartegenover de Heldersen er één stelden. Het derde elftal begon tegen Scha gen uitstekend en was voortdurend in de meerderheid. Kaptein maakte uit een hoekschop het eerste doelpunt Toen bleek, dat de BKC'ers al hun kruit hadden verschoten en de druk op het doel werd steeds groter. Schoort passeerde Raven kansloos en Dekker zorgde er ten slotte voor dat de Scha- genaren de overwinning behaalden. De junioren behaalden een uitste kend resultaat door met een zeer kleine nederlaag uit Hoorn terug te keren. 3—2 was een uitslag, die de grootste optimist niet had verwacht De laatste thuiswedstrijd in dit sei zoen heeft Callantsoog een grote over winning en daarmee een revanche op geleverd. De ontmoeting met Winkel werd eigenlijk reeds in het eerste deel van de eerste helft beslist. Reds kort na de aftrap scoorde Jan Borst, doch door een doelpunt van de rechtsbinnen der gasten kwam de balans weer in evenwicht. Door een fout van doelman Otjes werd het 2—1 via Baken en Borst en Baken maakten er weldra 4—1 van. Winkel trachtte in deze pe riode door iets te hard spel de strijd te forceren, doch scheidsrechter Post uit Den Helder liet niet met zich spot ten. Na de rust was er weinig aardigheid aan. De wankele achterhoede der gas ten werd onder de voet gelopen: Borst scoorde nog viermaal en Baken en spil Weij maakten de tien vol. Uitblinkers waren er niet in deze wedstrijd. Win kel heeft wel erg teleurgesteld. OP DE ONDERWIJS-VOORDRACHT. Twee onderwijskrachten uit onze ge meente komen in aanmerking voor be noeming bij het o. 1. onderwijs te Zaandam. De heer J. B. van Zon komt als no. 1 voor op de voordracht voor benoeming aan de Havenschool aldaar en mej. E. G. Groot te Zuid-Eierland is no. 2 op de voordracht voor de Hu- go de Grootschool. FAILLISSEMENT GEëINDIGD Door het verbindend worden van de enige uitdelingslijst. met een uitkering van 100 is geëindigd het faillisse ment van J. C. Schilpzand-Nieuwenhuis te Den Burg. HET LAG OP DE WEG Een bruin lederen portefeuille van de heer B. Schilder, waarin zijn lidmaat- schapkaart van Geel Zwart en een be- drag van drie vier gulden, heeft op de straat gelegen. Degene die hem gevon den heeft wordt verzocht de politie hiervan in kennis te stellen. Daar kan men eveneens inlichtingen bekomen over een bruin gevoerde glacé heren handschoen en een huissleutel, gemerkt nr. 10. - In de 515e staatsloterij (derde klas, eerste lijst) is op no. 10270 een prijs van f 25.000 gevallen. Anthony Eden nam bij zijn ver trek ui* Lissabon afscheid van de erewacht van de Nato-conferentie

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2