PJ.G. heeft een grootse taak SCHEEPVAARTBERICHTEN Omzet visafslag Den Oever in 1951 hoger dan ooit te voren „Ons Toneel" bracht „Kinderen volk" van ons Nieuws uit Anna Paulowna Nieuws uit Wieringen Semi-arts mag niet waarnemen „Apollo" en „De Piankeniers" voor het voetlicht te Hippolytushoef De heer O. Guermonprez scheisie haar Provinciale dag in Anna Paulowna BKC vierde feest Vergadering van de Visserijvereniging Gave voorstelling Urk De week op de visafslag PURMERENDER MARKT Slagaders van plexiglas Machinist gleed van trap Autobestuurder gebruikte te veel bier Zijpe KERKELIJK NIEUWS De RAI-tentoonstelliing Canaris' moordenaars moeten terechtstaan WOENSDAG 27 FEBRUARI 1952 de" wand van" ..vV^burg""^'-^ 'wrt^uidrlite'a n°°r Die woorden aan platteland» Jongeren Genfeen^hap waarvan her':'31 1\r°m,lsJjVs '-oor de een Provinciale Dag hield ter gelegenheid^van hJ ^0ord-Holland alhier «telling met andere groeperingen wil hp pip -.V a J bestaan. In tegen- ongeacht verschillen van geloof welstand en h,- joneerv" van het P'atteland. de waarden van het patteland,' in onderling cÓmlctTlkTJT T' ho°Sho"dend zich voor te bereiden voor het latere leven om dan .leren waarderen, kunnen komen voor de belangen van het platteland S °P bliek beloonden ze met een gul ap plaus en, zoals hun leider, de heer Olt mans, later opmerkte, het belangrijkste is misschien nog, dat deze dertien leden een paar maanden zelfwerkzaam zijn geweest. De heer Oltmans gehuldigd De heer Oltmans werd door de heer De Veer gehuldigd voor hetgeen hij nu w-eer en steeds voor de afdeling Anna Paulowna deed. Hij mocht een ge schenk in ontvangst nemen en zijn vrouw, bij wie men voor repetities enz. steeds gastvrijheid vindt, deelde in de waardering die werd geuit. Ook de heer Kriller van Nieuwe Nie- dorp, lid van het hoofdbestuur van de H.M.v.L., voerde het woord. Op alle bij eenkomsten van de jongeren wordt hij getroffen door de goede geest die er heerst. Zolang die blijft gaat het plat teland niet verloren, zei spreker. Die geest sterkt ook de ouderen en geeft hun het besef, dat hun werk voortge zet zal worden. Hij kon meegaan met de gedachte van de PJG om het plat teland te zien als een geheel en wil het zijne bijdragen om te komen tot samen werking met de andere jongeren groe pen. De heer H. de Veer uit Schagen heet te. namens het provinciaal bestuur, de aanwezigen in „Veerburg" welkom.'. In het bijzonder richtte hij zich tot de heer O. Guermonprez, directeur van de Volkshogeschool te Bergen, en ds. Vink uit Wieringermeer. Behalve leden uit Anna Paulowna waren er uit Wierin- gerwaad, Wieringermeer en Starnmeer en omstreken. Het onderwerp waarover de heer Guermonprez, na samenzang, sprak was: Vijf jaar Plattelands Jongeren Ge meenschap. Spreker wees er allereerst op, dat de PJG ontstond op initiatief van jonge ren, die de gedachten waar wilden ma ken, welke in de oorlog ontstonden, toen we leerden elkaar nodig te heb ben, ons verantwoordelijk voelden voor elkaar en voor het geheel en wèl kon den samenwerken, welke verschillen er ook tussen de mensen waren. Die sa menwerking moest op het platteland, wrar men meer op elkaar aangewezen is, eerder mogelijk zijn dan in de stad, want wel kan men zeggen: „de stad maakt vrij", d.w.z. men wordt er min der gecontroleerd, maar men wordt er zó vrjj, dat de bindnig aan het geheel verloren gaat. (In de steden heeft men dat gevoeld en richtte er de nu weer vrijwel verdwenen buurtverenigingen op). Verloren gegane idealen Veel idealen, die in de oorlog en nog direct daarna onder de mensen leefden, verloren, door wat er daarna in de we reld gebeurde, hun grondslag, Toch groeien we internationaal naar grotere eenheden, een meer centraal gezag, waarbij een stuk van de eigen zelfstan digheid prijsgegeven moet worden. Juist bij deze gang van zaken is het van be lang, dat er kleine gemeenschappen zijn als de PJG, die berusten op solidariteit en waarin ieder een stukje verantwoor delijkheid heeft te dragen. De taak van de PJG, óók voor de toe komst is, haar leden te vormen tot goe de plattelanders, tot goede Nederlan ders, te zorgen voor een goed beroeps leven en het stimuleren van het nodige onderwijs daarvoor. Na de lagere school krijgt 27 procent van de Neder landse bevolking geen onderwijs meer. In Noord-Holland is dat 18 procent, maar, zoals bij andere zaken, hebben op dit percentage de grote steden veel in- vlced. Voor de Zaanstreek geldt 7 pet., voor Amsterdam 15 procent. In de kop van Noord-Holland en West-Friesland krijgt echter 30 a 32 procent geen enkel kei onderwijs meer. De PJG moet voorbereiden op het Staatsburgerschap en, niet vergetend de uitwisseling met andere provincies, ook voorbereiden op internationaal contact, eigen stijl bewarend, moet geprofiteerd worden van wat de stad tot de culture le vorming kan bijdragen (geen tegen stelling scheppen tussen stad en platte land). Ook aan sport, o.a. als aanvulling op eenzijdige beroepsarbeid, moet aan dacht geschonken en ontwikkeld wor den dat, waarin iemand persoonlijk iets bereiken kan. Zelfwerkzaamheid moet voorop staan. Bij alles moet in stijl en vorm het platteland hoog gehouden worden. Er mag niet zoveel beslag ge legd worden op de leden, dat er geen tijd voor geestelijk- en gezinsleven zou overblijven, maar een gedeelte van de Vrije tijd moet zeker, zoals de PJG dat wil, aangewend worden om het leven rijker en voller te maken. De heer P. Borst uit Alkmaar felici teerde, na de boeiende rede van de heer Guermonprez, waaruit we bovenstaande distilleerden, namens de Jongerenorga nisatie» van de H.M.v.L., die ook voor een bloemstuk zorgden. Bij het stellen en de beantwoording van vragen kwam o.m. de wens tot fusie van die groepen met de PJG naar voren. De heer De Veer dankte de heer Borst voor de feli citatie en de heer Guermonprez voor zijn rede, waarna men overging tot de gezamenlijke broodmaaltijd. Prettige toneelavond Tot besluit van de provinciale dag voerden leden van de plaatselijke afde ling het toneelspel „Boerinne" van K. Bergsma op. Hoe, zo stelden we ons zelf de vraag, moeten we nu deze opvoering beoordelen? Aan een toneelavond van amateurs stellen we natuurlijk niet de zelfde eisen als aan één van beroeps- artisten, die er ons ook meer voor moe ten laten betalen. Maar wanneer uit een vereniging, die zich niet speciaal op het gebied van toneel beweegt, een groep je personen naar voren komt om in eigen kring of nagenoeg eigen kring een toneelstukje op te voeren, dan me nen we de maatstaven nog wat lichter te mogen nemen, zelfs als voor die avond, ter bestrijding van de onkosten entree wordt geheven. Bekijken we de opvoering van „Hoe- rinne" door deze bril, dan kiinnen we daar zeker waarde"ing voor hebben. Dit houdt natuurlijk in - we winden er geen doekjes om dat er fouten kleef den aan de opvoering, maar anderzijds kon met veel plezier gekeken worden naar enige aardigs scènes, waarin bw. boer en boerin van Zanden, hun doch ter Anna, Klaas en Jan Eppmga, Aren Jan de knecht, notaris Bijvoet (goede grime en kleding!) en vooral de koop man in vee Dirk Bijleveld, hun aandeel hadden. Sommige der niet genoemd rollen waren van minder belang of g - ven minder gelegenheid naar voren komen en een enkele was indeidaad zwak bezet. Maar wat kunt ge ande verwachten bij de opvoering van een stuk dat dertien rollen telt en niet ge speeld wordt door een toneelvereniging- Al met al kunnen de PJG-ers er met tevredenheid op terugzien de aanwezi gen dankbaar, goed luisterend pu- Ofschoon niet de voltallige BKC- familie, leden en donateurs in de daar toe door de heer P. de Boer gratis be schikbaar gestelde zaal aanwezig wa ren (er waren 200 belangstellenden), is de feestavond van BKC daarom niet minder goed geslaagd. De aanwezigen hebben het cabaret-programma, dat door een aantal leden van de vereniging, ge assisteerd door enkele dames, werd op- gedienjj, met veel waardering begroet. Het programma, in een aardige en originele stijl (de maker ervan bleef geheel in de voetbalsfeer) opende met het beginsignaai van de scheidsrechter, in casu BKC's voorzitter, de heer Keyzer, die enige hartelijke woorden van welkom tot de aanwezigen sprak. Een openingslied volgde en daarna kwam in bonte mengeling een aantal schetsjes, een muzikale voordracht van een viertal musici o.l.v. de heer F. Bruin, een zangnummertje, uitgevoerd door de dames Blok en de Boer en een van de radio overgenomen wedstrijd In eensgezindheid voor paren. Het paar Buningv. d. Woude bleel^ de meeste overeenstemming met elkaar te hebben. Wat moderne muziek van de heer Pruim, misschien in dit geval een ietsje te zwaar, vormde het slotstuk voor de pauze. In het tweede gedeelte van de avond volgde het dwaze één-actertje „Meneer Pumps als hulp in de huishou ding", dat zeer op de lachlust van het publiek werkte en ook zeer naar genoe gen werd opgevoerd. Het gehele cabaret, dat onder leiding stond van de heer en mevrouw Blok, heeft zeker de dank verdiend van de heer Keyzer, die in zijn slotwoord de belangeloze en uitstekende medewer king van het groepje releveerde. Een verloting ten bate van het kleecytamer- frnds bracht veel gelukkige g/zichten en de vereniging wat meer geld in de kas voor bovengenoemd doel. Vanzelf sprekend werd er zoals het program ma vermeldde „nagebald". „Als het me gelukt de oude garde om mij heen te verzamelen, dan zal mijn adelaar vliegen van toren tot to ren, recht naar de Notre Dame van Parijs". Deze woorden sprak Napoleon toen hü van Elba vluchtte en overstak naar Zuid-Frankrijk, van waaruit zijn triomftocht zou beginnen naar het hart van het land. Pastoor Vis, die ze aan haalde, vervolgde: „Zo zeker als Na poleon was van de overwinning wan neer hij op zijn oude garde rekenen kon, zo vast was voor ons het succes verzekerd toen ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van „Ons Toneel", de beste oude krachten werden gemo biliseerd voor de opvoering van „Kin deren van ons volk". Pastoor Vis, die de vereniging na de voorstelling feliciteerde en complimen teerde kon meer goeds opmerken dan het bovenstaande reeds inhoudt. Naast de beproefde oude garde toch, hadden zich onder de nieuwe leden enigen ont popt als uitstekende krachten, b.v. één uit de „toneelfamilie" Kuijs, en vooral meester Schrouwen, die een prachtige vertolking gaf van de koppige boer Sleegers. Spreker beaamde verder de woorden van de voorzitter, de heer H. Kroon, die er bij de aanvang op gewezen had, dat „Ons Toneel" er altijd naar heeft gestreefd goede ontspanning te bren gen, het peil van de voorstellingen op te voeren en bij de jongeren de aan wezige, maar verborgen krachten te ontdekken en te ontwikkelen. „Niet zij die op het toneel spelen verdienen het meeste geld, maar zij die in het leven toneelspelen", had pastoor Vis eens ge lezen. De vereniging zou dus wel niet rijk zijn en daarom bood hij als jubi leumgeschenk een enveloppe met in houd aan en overhandigde deze onder gelach aan „de meest betrouwbare, dat is natuurlijk de pastoor uit het stuk". Nu we het was immers een jubi leum aan het bovenstaande plaats ruimte moesten wijden, zullen we over het spel en de spelers weinig zeggen, althans er weinig voorden voor gebrui ken. Het geheel was uitstekend, alleen bij de dramatische scène aan het einde van het derde bedrijf hadden we liever iets sterker spel gezien. De tendenz van het stuk kwam heel goed tot haar recht. Geen van de spelers of speelsters bleef onder de maat, integendeel de meesten een heei stuk er boven. Hoe verleidelijk het is er enige te noemen, we doen het niet, met één uitzondering Jacq Winnubst, als de pastoor. Dat was In de afgelopen Week was de aan voer van snoekbaars aan de visafslag niet groot. De oorzaak daarvan moet worden gezocht in het windstille weer, waardoor de snoekbaars meer naar de kanten trekt. De vangsten der sleep netvissers waren per span en per dag van 30 tot 200 pond. De noteringen voor snoekbaars waren tamelijk sta biel, per pond van 0,80 tot 0,86. De aanvoer van rode baars was, in ver gelijking met de snoekbaars, iets be ter; de noteringen varieerden per pond van 0,86 tot 0,95. De aanvoer van voorn en blei was buitengewoon goed. Grote blei noteer de per pond 0,09, voorn 0,07 en kleine blei van 0,06 tot 0,07. De aanvoer van karper was goed; noterin gen hiervoor per pond van 0,20 tot 0,27. Snoek besomde per pond 0,65. Andere soorten witvis werden niet aangevoerd. De weekbesommingen der sleepnet vissers waren per span van 200 tot 700. Bij de staandnetvissers waren de reultaten niet zo bijzonder goed. Al leen de laatste drie dagen waren de vangsten iets beter. De besommingen waren per vaartuig van 30 tot 160. Aangevoerd werd: 11.099 pond snoek baars; 3589 pond rode baars; 29.965 pond voorn en blei; 9 pond snoek en 573 pond karper. De totale omzet aan de visafslag bedroeg ongeveer 14.340. VISSERIJBERICHT URK, 25 Febr. 1952. Maandag werd door 17 vaartuigen aangevoerd: 400 pond snoekbaars, prijs 8185 ct.; 72 pond rode baars, prijs 8691 ct.; 2182 pond blei en voorn, prijs 67 ct.; 19 pond karper, prijs 37 ct., alles per pond. prachtig! In stem, intonatie, houding, gelaatsexpressie en iets zeldzaams door het spel der handenl B.K.C.-HANDBALSTERS VERLOREN VAN KAMPIOENEN Het was heus geen schande, dat het jonge BKC-dameshandbal-elftal met dubbele cijfe-s verloor van „VI. en Vaar dig", dat na afloop door de geel-zwarte dames met een ruiker bloemen werd geluk gewenst met het behaalde kam pioenschap. De polderse dames moeten, zoals de scheidsrechter na afloop mede deelde, nog wel wat leren, maar bewe zen door hun spel, dat zij bij wat meer ervaring hun partijtje kunnen meebla- zen. De uitslag werd 100 in het voor deel van de Wieringermeer-dames. De handel in vette koeien was bij een normaal aanbod minder gunstig dan vorige week. Een stroeve gang met onvaste prijzen. De beste hiéWen echter nogal prijs. Ook voor gelde- koeien waren de slagers niet bijster enthousiast. Door het mooie weer wa ren er heel wat weiders aanwezig. Voor een goed gebruiksgeest werden aardige prijzen betaald. Met de verse was het stil. Graskalveren mochten zich ook niet in overdadige belangstel ling verheugen, terwijl nuchtere kal veren juist goed gevraagd werden, ondanks het grotere aanbod. Fokkers werden nog wel verkocht, doch we constateerden hier een stugge gang. Op de vette varkensmarkt was het mis. Er was geen groot aanbod en toch gingen de goede slachtvarkens tegen de ƒ2.weg. De vette zeugen noteerden rond 1.88. Op de biggen- markt ging het aanvankelijk vlot, doch door het grote aanbod was de gang er plotseling uit. De afloop was dan ook stug. Er was een groter aanbod van schapen, maar er zat ook hier weinig gang in. Vooral voor de overhouders die trouwens hoog in prijs staan, was de vraag gering, De pluimveemarkt bood evenmin een levendig beeld. Stugge gang met lage prijzen. Aangevoerd 496 runderen, waaronder 232 vette koeien van f2 tot f2.95, han del stugger; 68 melk- en kalfkoeien f675—f950, handel stil; 192 gelde koeien f 550f 725, handel kalm; 14 graskalveren f 2S0Üf 325, handel stil; 1550 nuchtere kalveren f 30f 85, han del goed. nuchtere kalveren fokkers f60f105. handel kalm; 10 stieren f645—f1200. handel kalm; 331 vette schapen f 95f 185, handel kalm, fok schapen f 160—f 190, handel stil en overhouders f 90f 135, handel matig; 18 bokken en geiten f 10f60, handel stuk; 189 vette varkens f 1.80f 2.06, handel stug; 1033 schrammen f36—f90, zware biggen f 50f 82, lichte biggen f 28f 48, handel begin goed afloop minder; 4 fokzeugen f 325f 395. han del stug; 26 paarden f 600f 950, han del matig. Totaal 3247 dieren. 1800 oude kippen en hanen, rode en witte, van f2f2.15 p. kg; 950 oude kippen en hanen, blauwe, van f2.20 tot f2.30 p. kg; 400 jonge hanen, blauwe, van f2 tot f 2 p. kg; 350 eenden van f 1.25 tot f 1.75; 350 konijnen van f 1.25 tot f8; 5500 kippeneieren van f 12.50 tot f 15.50; 1500 eendeneieren f10. De ijselmeervissers, verenigd In de Vissersvereaiging „fo E T V", hebben in een vergadering hun belangen bespro ken. Dat deze belangen geetizins gering zijn, mag blijken uit onderstaand ver slag van deio bijeenkomst. In zijn openingswoord releveerde de voorzitter, de heer J. Bakker, de ver schillende problemen die voor de IJsel- meervlssers bestaan, met als voornaam ste het steeds kleiner wordende viswa ter. 1951 is een gunstig jaar geweest, ook voor de mosselvisserij. Helaas be wegen de bedrijfskosten zich in stijgen de lijn. Naar aanleiding van een in gekomen stuk werd medegedeeld, dat de invoering van de nieuwe maaswij- te van snoekbaarsnetten (32 cm.) nu spoedig valt te verwachten. Het financieel verslag van de pen ningmeester, de heer J. Poel, vermel de een batig bank- en kassaldo van f 4491.85. De omzet aan de visafslag te Amerikaanse artsen, verbonden aan de Amerikaanse Georgetown Universiteit, zijn erin geslaagd kunstmatige slagaders te ver vaardigen, die waarschijnlijk bin nenkort ter vervanging van zieke of beschadigde delen van slag aders bij de mens zullen worden gebruikt. Tot dusver werden deze kunst-slagaders reeds met succes bij proeven op honden toege past. Zij worden vervaardigd van plexiglas, een doorschijnen de lichte kunsthars en door ny- lonringen op hun plaats gehou den, waardoor hechten ntej nodig is. Het enige «odeel, dat aan de plexiglas-slagaders is verbonden, is dat zij slechts bij volwassenen kunnen worden gebruikt. In de groeiperiode kunnen zij nameVjk slechts tijdelijk uitkomst bieden, daar zij van tijd tot tijd zouden moeten worden vervangen door een grotere maat. De rechtbank te Amsterdam heeft gistermorgen als haar oordeel uitge sproken, dat een semi-arts wel mag assisteren, doch niet als waarnemer van een arts mag optreden. Zij ver oordeelde deswege de Amsterdams se mi-arts B. W. H. I, die binnenkort zijn definitieve artsexamen doet, con form de eis van de officier van jus titie, tot een boete van f 25.subsi diair vijf dagen. Deze semi-arts was assistent geweest bij verschillende doctoren en had één keer een patiënte op eigen initiatief zonder overleg, doch wel ten huize van de arts, die hij assisteerde, behandeld. De advocaat van L deelde mede, dat zeer vermoedelijk tegen het vonnis van de rechtbank beroep zal worden aan getekend. De 46-jarige eerste machinist Jo- saphat Boulanger, wonende in Sorel (Canada) is dodelijk verongelukt aan boord van zijn schip „Valbruna", dat In de Waalhaven te Rotterdam lag. De man gleed in de machinekamer op een trap uit en kwam op zijn rug beneden terecht. De ontboden genees heer kon niets anders doen dan de dood constateren. Den Oever gaat nog steeds in stijgende lijn. De omzet cijfers der laatste jaren tonen dit duidelijk aan: '49 f 1.314.249.93, '50 f 1.190 901.90 '51 f 1.319.864.87. Gewezen werd op het instellen van twee commissies die een onderzoek in stellen naar de toestanden in de visse rij, speciaal wat betreft de vraag, of het aantal vergunningen na de nieuwe inpolderingen onbeperkt kan worden gehandhaafd. De voorzitter van D E T V is doordat hij zitting heeft in de com missie der Covij, nauw bij het onder zoek betrokken. Critiek werd uitgeoefend op de uit voering van de Zuiderzee- Steunwet 1918. Deze berust thans bij sociale ga- ken, die de ondersteuning in verband brengt met de noodwet-Drees. Dat dit voor de oudere vissers allerminst een verbetering is, ligt voor de hand. De administrateur, de heer P. de Graaf, belichtte in zijn overzicht speciaal de ondernemersbelasting en de pogingen om herziening te verkrijgen. Medege deeld werd, dat deze zaak Woensdag door de Hoge Raad in behandeling wordt genomen. De heren J. Bakker en P. Rustenburg werden met algemene stemmen her kozen, resp. als voorzitter en bestuurs lid. De aftredende heer J. Scheltens Jz. werd vervangen door de heer J. Metse laar. Aangenomen werd een bestuurs voorstel om de jaarvergadering op een Zaterdagavond in Den Oever te houden. De heer J. ten Bokkel wenste uitvoe ring van baggerwerk bij de steiger te Breezand en beperkende maatregelen voor de invoer van Deense paling. De heer Metselaar drong bij het bestuur aan op verlenging van de kubbe-visserlj en verzocht het voeren van een actiè voor het instellen van spui-uren voor de sluizen te Den Oever. Klachten van ce heer N. Tysen over de visserij aan de Afsluitdijk, vormden aanleiding tot het houden van een afzonderlijke ver gadering van deze groep vissers. Op voorstel van de heer S. Lont werd be sloten, het kassaldo van 80.— van de vroeger bestaande Aankoopvereniging te schenken aan Het Witte Kruis. Op de dertiende December van het vorige jaar had de Wieringer Heinrich G. over de korte afsluitdijk gereden. Dat is natuurlijk niets bijzonders en dat feit zou voor de officier van justitie bij de Meervoudige Kamer te Alkmaar nooit aanleiding zijn geweest Heinrich G. te dagvaarden. Dat het gisteren wel gebeurde vond zijn oorzaak in het feit, dat G. een respectabel aantal glazen bier had gebruikt, voordat hij van Schagen naar zijn woning terugkeerde. De officier eiste een maand gevangenis straf en intrekking van het rijbewijs voor de duur van zes maanden. Uit spraak over veertien dagen. Bij een optreden in het casino in Cannes werd dompteur Manzano aangevallen door zijn woedend ge worden leeuwin „Rachel", UITSPRAAK MEERVOUDIGE KAMER Nlcolaas H. te Zijpe werd gisteren door de Meervoudige Kamer te Alk maar veroordeeld tot betaling van een boete ad f 75.— subs. 25 dagen, in ver band met een verkeersovertreding. Ned. Herv. Kerk Toegelaten tot de Evangeliebediening de heren J. H. Doesschot te Borne, H. Groeneveld te Wier, K. van Liere te Rotterdam en W. Reezigt te Epe. Beroepbaarstelling: de heren P. C. de Bruyn te Apeldoorn, H. Groeneveld te Wier, K. van Liere te Rotterdam en W. Reezigt te Epe stellen zich beroep baar. Geref. Kerken Tweetal te Rotterdam-Charlois: J. Plomp te Leiden en E. de Vries te Dwin- geloo. Beroepen te Pingjum en Zurich: W. van der Zwan candidaat te Rijswijk (Z.H.). Aangenomen naar Barendrecht: K. Kramer te Lioessens. Gercf. Kerken, onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Nijega-Opeinde- Svtameer: J. F. Sollie te Rotterdam- Charlois die bedankte voor Zwagerveen- Zwaagwesteinde. Doopsgezinde Broederschap Benoemd tot hulpprediker te Borne: P. Keuning te De Rijp, die deze benoe ming heeft aangenomen. De grote zaal van hotel „Wiron" te Den Oever was geheel bezet, toen de voorz. van „Apollo", de heer Jac. Bak ker Cz. de aanwezigen welkom heette, in het bijzonder de toneelgroep „De Plankeniers" uit Hippolytushoef. Onder leiding van haar directeur, de heer Joh. v. Glabbeek, opende „Apollo" het programma met de „Lynwood mars" van Hume. Dit nummer vormde een goe de inzet. Dat „Apollo" nog meer in haar (muzikale) mars had, bleek ln de vol gende nummers. Want zowel de „Folk loristische Paraphrase" (naar oude Westfriese danswijsjes) van Gerard H. Boediin als de „Suite des miniatures" van de Zeeuwse componist J. Jorks ge noten een uitstekende vertolking. Laatst genoemde compositie zal door „Apollo" Aalsum, 26-2 van R'dam te Bordeaux verwacht Abbekerk, Sydney—R'dam. 25-2 v.m. te Duinkerken verwacht Ala- rr.ak, R'damCalcutta, 26-2 te Bombay Alchiba, Sydney—R'dam. pass- 25-2 Oues- aant naar Bremen Amsteldiep. 24-2 van Newport News naar Nederland Am stelveen, Galveston—A'dam, pass. 25-2 Azoren Aldabi, Buenos Aires—R'dam, 25-2 te Bahla verwacht Alderamin, 25-2 van Bueno» Aires naar Rosario Alphac- ca. 26-2 te New York verwacht Amstel- dtjk. 25-2 van New York te R'dam Baarn, Valparaiso—A'dam. 26-2 v.m. te Balboa verwacht Boschfontein, A'dam Beira, 26-2 van Suez naar Port Sudan Bloemfontein, Beira—A'dam, 25-2 van Southampton naar Antwerpen Daler- dijk, R'damPac. Kust, 25-2 oost van Cuba naar Cristobal Caltex The Hague, 25-2 van R'dam naar Sidon Caltex Utrecht, 25-2 van Sidon te R'dam Eng- gano, R'dam—Perz. Golf, 26-2 te Aden Heden is in Heiloo de jeugdspoor- wegbrigade met ziin werk. begon nen. De spoorwegbrigade werkt onder toezicht vpn de rijkspolitie. Ena, 27-2 van Curacao te Bergen ver wacht Friesland (KRL), R'dam—Balik Papan, pass. 25-2 Finisterre naar Algiers Hoogkerk. R'dam—Japan, 26-2 ta Yoko- hama verwacht Hera, A'dam—Cartha- gena, 25-2 van Laguaira naar Porto Ca- bello Hercules, 25-2 van Gibraltar te R'dam Jagersfontein, BeiraA'dam, 25-2 van Port Elisabeth naar Kaapstad Java, JavaA'dam, 26-2 te Tandjong Priok ver wacht Kakap, R'dam—Surabaja, 26-2 te Aden Lekkerkerk, R'damCalcutta, 26-2 te Aden Larenberg, A'damW. Afrika, pass. 24-2 Kaap Finisterre La- wak, 26-2 van Manilla naar San Fran- cisco Leerdam, R'damHalifax, pass. 26-2 Vlissingen naar Antwerpen Lees- sum, 24-2 van Houston te Galveston Lievevrouwekerk, Calcutta—R'dam. 25-2 van Marseille Maashaven, R'dam— Buenos Aires, 28-2 te Las Palmas Luna, 25-2 van Patras te Kalamaki Nieuws- Amsterdam, 26-2 van Cristobal te Cura cao verwacht Oberon, A'damLa Guaira, 26-2 te Curasao Noordwijk, R'damLivorno, pass. 25-2 Ouessant Radja, Balik Papan—Galveston, pass. 25-2 Gibraltar naar Halifax Schiedijk, Java —New York, 26-2 te Suez Sibajak, Tandjong PriokR'dam. 25-2 van Tand jong Priok naar Colombo Stentor, A' damBarbados, 28-2 te Barbados ver, wacht Sommelsdijk, R'dam—Golf van Mexico, 24-2 te New Orleans Stad Lei den, 27-2 van Galveston te A'dam ver wacht Sumatra, A'damBalik Papan, 23-2 van Alexandrie te PortSaid Slie- drecht, Kaapstad—La Plata, 26-2 van La Plata te Montevideo verwacht The- misto, 25-2 van Newport News te A'dam Tabinta, New OrleansSurabaja, 24-2 te Port Said Tero, R'dam—Buenos Aires, verm. 29-2 van Montevideo naar Buenos Aires Tomini, 26-2 van R'dam naar Kopenhagen Tomori, Djakarta— R'dam, 26-2 (12.30 uur) te Hoek van Hol land verwacht Taiisse, HollandiaA' dam, 26-2 te Colombo Weltevreden. San Franclsco—Bombay, 25-2 van Balik Papan paar Surabaja Westerdam, 25-2 van R'dam te New York Willemstad, Cristobal—A'dam, 25-2 van Granada te Trlnidad Waterman, A'dam—Kaapstad, 25-2 410 mijl zuidoost van St. Heiena Willem Ruys, Djakarta—R'dam, pass. 25-2 Minlkoy naar Aden Winsum, 25-2 van Sas van Gent naar Saffi Zaan, vertr. 27-2 van R'dam naar Musel. als vrij nummer worden uitgevoerd op het concours yan de Westfriese Bond. „La petite valse" van Jac. Heyne en de mars „Mijn regiment" van H. L. Blan kenburg maakten mede dit concert tot een succes Nn de pauze gaven „De Plankeniers" de eerste opvoering van het toneelspel „De herberg Vissers welvaren" van de hand van de heer Js. Bosker Oz. De strekking van dit stuk is, dat men z'n lot niet in eigen hand kan nemen zonder de kans te lopen, dat men brokken maakt. Dit gegeven was heel behoorlijk verwerkt en mede door het goede spel hadden „de Plankeniers" veel succes. De ontknoping was overigens nog al ge zocht en hing van toevalligheden aan elkaar. Bovendien komt het ons weinig aannemelijk voor dat een herbergierster van een herberg als waarin dit stuk zich ofspeelde met „Mevrouw" wordt aangesproken. De auteur, die tevens de regie voerde, vertolkte op een alleszins aanvaardbare wijze de hoofdrol van de reder Martin. Hij werd goed terzijde gestaan door zijn dochter (Mej. Gré Boon) en door de herbergierster (Mevr. Hovius v. d. Broek) Ook het spel van de heer J. Bos ker Jz. als de schipper van de redding boot, D. Oden als Heintje, een oude zee rob en M. Oden als de boekhouder viel te roemen. De andere rollen waren over 't algemeen eveneens in goede handen. Kortom, „de Plankeniers" gaven van dit stuk een boeiende vertolking, die door het publiek zeer werd gewaardeerd. „Apollo" kan dan ook op een zeer ge slaagde feestavond terugzien. De RAI-tentoonstelling van perso nenautomobielen, welke van 29 Febru ari t.m. 9 Maart a.s. in het R.A.I.-ge- bouw wordt gehouden, zal Vrijdag om twee uur namens de minister van Economische Zaken door de Directeur -Generaal van Handel en Nijverheid, dr Ch. L. H. Truijen, officieel worden geopend. Intussen heeft in het bestuur der Nederlandse Vereniging „De Rijwiel en Automobiel-Industrie" een belang rijke wijziging plaatsgevonden. De al gemene voorzitter der vereniging, de heer W. M. Leeuwenberg, aan de beurt van periodieke aftreding, kon zich we gens drukke werkzaamheden niet voor een herbenoeming beschikbaar stel len. In zijn plaats is de heer Egon F. Eriksson. directeur der N V. R. S. Stok vis Zonen, tevens directeur der Ne derlandse Kroon Rijwielfabriek N.V., tot algemeen voorzitter der vereniging gekozen. De politie te München heeft de pre sident van de krijgsraad, die op 8 April 1945 het hoofd van de Duitse geheime dienst, admiraal Canaris, wegens diens aandeel in het complot tegen Hitier ter dood veroordeelde, gearresteerd. (Ca naris werd op 9 April 1945 terechtge steld) Binnenkort zal de president, Thorbeck, samen met de aanklager bij Canaris' proces, Huppenkothen, terecht moeten staan.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 5