Westerlicht in Alkmaar gedeeltelijk in vlammen opgegaan Plannen voor evacuatie bevolking zijn gereedgekomen Protest van Belgische hof bij Britse ambassadeur V.S. zullen overeenkomst met Indonesië uitvoeren Brandstoffenhandelaar in Zutfen vermoord VERDRAG EUROPEES LEGER EIND MAART GEREED Donderdag 28 Febr. 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11347 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna (jóe eeuws scheepswrak wordi opgegraven Nieuwe tweespalt in de Labour-partij O/er Churchills verklaring in het Lagerhuis „Atoomproef" met haren der slachtoffers Tehuis voor bejaarden mei 253 bewoners brandde als een fakkel Zes brandweren bonden strijd aan Een nacht vol verschrikkingen Biffere ervaringen hebben ons veel geleerd Geen algehele preventieve ontruiming van vitale gebieden Afvaardiging naar begrafenis van Engelse koning opnieuw in discussie Scherpe taal van liberale krant Niet-werkenden worden in provincie verplaatst lite£A>^eAicjit Moede onderhandelaar Labourdelegatie gaat in Parijs overleggen O/er Duitse herbewapening Duifse socialisfen dreigen mei aciie Heden begint conferentie over Duitse schulden Civiele verdediging Tenzij Indonesië hei verdrag opzegi Buit bedroeg slechts twiniig gulden Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen ƒ0.49 Verwacht wordt, dat de door Chur- Chill in het Lagerhuis afgelegde ver klaring, volgens welke de Labour- regering indertijd heeft ingestemd met door Amerika voorgestelde maatrege len tegen China indien zich in Korea bepaald ontwikkelingen zouden voor doen, de kloof in de Labourpartij zal Verdiepen. Een eerste aanwijzing hiervoor is, dat de bestuursvergadering van de partij de beslissing over een nieuw manifest over de buitenlandse politiek heeft aangehouden. De kwestie komt volgende week in een vergadering van de Lagerhuisfractie aan de orde. Hef proces-Marie Besnard Het onderzoek naar de doodsoorzaak van de elf personen, wier dood aan Marie Besnard ten laste wordt gelegd, zal thans verder plaats vinden in de Franse atoomsplijtoven, waar een haar van elk der stoffelijke overschotten aan een bombardement door neutronen zal worden onderworpen. Indien zich arsenicum in het haar bevindt, zal het radio-actief worden, hetgeen door een geigerinstrument zal worden gere gistreerd. Vit de afstand, waarop het evenueel aanwezige arsenicum zich van de haarwortel bevindt, kan men bepalen, op welk tijdstip voor het in treden van de dood de vergiftiging geschiedde. Deze proefnemingen ge schieden op verzoek van de verdedi gers. Israël heeft aan Sowjet-Rusland verzocht, de emigratie van Joden naar Palestina toe te staan. Woensdag is men, nadat men veer tien dagen geleden bij graafwerk op een oud wrak in de bodem ge stoten was, in de gemeente Sloot- dorp op een terrein van de heer Schrale aan de Wieringweg begon nen met het uitgraven van het wrak van een schip, dat naar men vermoedt ter plaatse in de zestiende eeuw gezonken is. Het opgraving swerk geschiedt onder toezicht van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort. Voorzover men reeds kan nagaan heeft het schip een breedte van ongeveer zes meter en een lengte tussen twin tig en vijf en twintig meter. Het is het grootste schip dat ooit in de bodem van de voormalige Zuider zee gevonden is. Hedennacht om ongeveer één uur is, door tot nog toe onbekende oorzaak, brand uitgebroken in het bovendeel van de rechtervleugel van het grote tehuis voor bejaarden Westerlicht in de Hout te Alkmaar. Het fraaie tehuis met zijn brede vleugels, dat in 1932 door de heer Saai werd gebouwd stond in weinige ogenblik ken in vlammen. De linkervleugel bleef dank zij dertig waterstralen behouden, maar aan de rechterzijde brandde het gebouw als een reusachtige fakkel en toen hedenmorgen bij het gloren van de dageraad met het nablussingswerk kon worden begonnen, was de bovenverdieping van deze vleugel tot aan het in het midden van het perceel prijkende torentje in de vuurzee opgegaan. Alkmaars brandweer was onmiddellijk met groot materiaal uitgerukt en voor deze enorme brand werd de hulp ingeroepen van de brandweren uit Heiloo, Bergen, Koedijk en Langedijk, alsmede uit Beverwijk vanwaar een ladderwagen en een motorspuit werden gezonden. Terwijl de nachtelijke hemel door 'n geweldige vuurgloed gekleurd werd, een gloed, die tot in verre omtrek ze kerheid gaf, dat in Alkmaar een enor me uitslaande brand woedde, spoedden vele Alkmaarders zich naar de plaats des onheils waar men zich niet alleen om de brand kon bekommeren, maar waar in den beginne handen te kort kwamen om de bejaarden, die door het vuur in hun slaap gestoord en uit hun kamers verdreven waren, aan onderdak te helpen. Vele van deze mensen kunnen zich zelf niet meer helpen en het is begrij pelijk, dat de schrik zo plotseling uit hun bed in nachtkleding naar buiten te moeten op vele oude mannen en vrou wen verlammend werkte. WIE HELPEN KON STAK DE HANDEN UIT. Wie helpen kon stak de handen uit de mouwen om de slachtoffers zo spoe dig mogelijk onderdak te brengen. Het is een gelukkige omstandigheid, dat zo wel het Centraal Ziekenhuis als de Muziektuin in de onmiddellijke nabij heid liggen. Patiënten die niet meer lo pen konden werden op rolstoelen weg gereden, anderen werden door twee be geleiders ondersteund weggebracht en auto's waaronder de ziekenauto reden af en aan om de van huis ver drevenen een veilig onderdak te kun nen bieden. Het Centraal Ziekenhuis was natuur lijk het meest geschikt voor opname van deze oude mensen en wie hier gebracht werden, konden na weinige minuten een bed vinden, waarin ze van de eerste schrik konden bekomen. Au to's reden af en aan met beddegoed, dat zoveel mogelijk uit het nog intact gebleven gedeelte van het tehuis ver zameld was en dat zowel in het zieken huis als in de Muziektuin uitstekend te pas kwam om de in nachtkleding verkerende oudelieden in dekens te kunnen wikkelen. Het was een zielig gezicht ze daar op rijen op stoelen te zien zitten, stil voor zich uitstarend, als beseften ze nog altijd niet welke ramp hun had ge troffen. Want opvallend was, dat alles zo rustig en stil geschiedde alsof het een doodgewone verhuizing betrof. Er was geen geroep en geschreeuw, er waren geen mensen, die elkander in de weg liepen, iedereen vond als vanzelf sprekend zjjn taak en van een paniek is dan ook geen ogenblik sprake ge weest. (Zie verder pag 3) Prof. Walter Hallstein, de Westduitse staatssecretaris van buitenlandse zaken, heeft verklaard, dat naar zijn mening geen nieuwe conferentie van ministers nodig zal zijn voor de voltooiing van het verdrag inzake het Europese leger. Het voornaamste probleem is Dinsdag opgelost door de vaststelling van de Duitse bijdrage tot de Europese verdediging. De deskundigen zullen thans het verdrag tegen het einde van Maart gereed kunnen hebben voor parafering, zo meende Hallstein. De ondertekening zal moeten wachten op de voltooiing van het stelsel van verdragen, dat het Duitse deelgenootschap in de Westelijke ge meenschap regelt. Socialistisch blad meldt: De chef van het kabinet van koning Boudewijn, Verwilghen, heeft gisteren een onderhoud gehad met de Britse ambassadeur in Brussel. Officieel is mede gedeeld, dat dit gesprek slechts een particulier karakter heeft gehad, maar cte socialistische Le Peuple weet te melden, dat Verwilghen heeft geprotesteerd tegen de berichten en de artikelen, die ter gelegenheid van de begrafenis van koning George VI in de Britse pers over de Belgische koninklijke familie zijn gepubliceerd. Het blad beweert, dat Verwilghen deze stap zonder overleg met de regering heeft gedaan. Euset, de leider van de Belgische so, cialisten, die verleden week reeds een onderhoud heeft gehad met premier Van Houtte, is Dinsdag door koning Boudewijn in audiëntie ontvangen. Naar verluidt zouden de besprekingen voornamelijk gegaan zijn over de inci denten, die zich in het parlement neb ben voorgedaan met betrekking tot de Belgische afvaardiging naar de begra fenis van de Engelse koning. Ook van liberale zijde heeft men zijn ontstemming over het ontbreken van AAN DE HAND VAN RICHTLIJNEN, die zijn neergelegd in een gisteren in gediende regeringsnota, zijn in nagenoeg alle provincies de voorlopige plan nen voor evacuatie en vluchtelingenzorg in geval van oorlog, tot stand gekomen. De betreffende nota behandelt vooral de wijze waarop de voorbereidende werk zaamheden voor verplaatsing van de bevolking worden verricht. De thans ge geven richtlijnen verschillen belangrijk van die, welke voor 1940 werden gege ven. Met betrekking tot evacuaties bij luchtbombardementen ging men er toen b.v. van uit, dat de inrichting van stellingen e.d. de verplaatsing van de bevol king in de omgeving van die stellingen noodzakelijk maakte. De bombardemen ten op Nederlandse steden tijdens de afgelopen oorlog hebben wel bewezen, dat deze werkwijze allerminst bevredigend was. Niettemin neemt de regering ook nu beperkingen in acht. De voorbereidende werkzaamheden worden dan ook bepaald tot een eventuele evacuatie van de bevolking van „A-gemeenten". Dit zijn plaatsen, die van vitale betekenis zijn door de aanwezige industrieën of militaire inrichtingen. Voor ons gewest zjjn dit Den Helder, Velsen-IJmuiden en Beverwijk. NAAST DE begrenzing tot „A-ge meenten" geldt, dat geen algehele ont- ruiming-uit-voorzorg van deze gebie den ter hand zal worden genomen. Dit sluit de behoefte aan voorbereidings maatregelen echter niet uit. De erva ring leerde, dat de schade door lucht aanvallen toegebracht aan grote steden kan worden geschat op een derde van het totaal aan woningen. Het onder brengen van de bevolking van dit der de gedeelte in het overgebleven deel van de stad. zou een te zware belasting voor de stadsbevolking worden. Zo no dig moet dus een opschuif-systeem worden toegepast, als zich gebrek aan huisvesting voor de werkende bevol king voordoet. In de eerste plaats zul len de personen, die niet in het ar beidsproces zijn opgenomen (onmaat schappelijke elementen, kinderen bo ven de drie jaar, ouden van dagen, zie ken en kraamvrouwen) elders worden ondergebracht, soms in speciale nood- inrichtingen. Elke provincie moet zoveel mogelijk zijn eigen verplaatsingsproblemen op lossen, zodat voorkomen wordt, dat het voor de verdediging zo belangrijke rollend materieel aan het leger wordt onttrokken. Bij de bewegingsoorlog is het be zwaarlijk te voorspellen, waar deze tot evacuatie zal nopen. Het bestaan MEER BEWOLKING Verwachting tot hedenavond. Aanvankelijk op vele plaatsen mist. Overigens droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot latige N. tot NU. wind. Dezelfde of iets lagere tem peraturen als gi: '.eren. VRIJDAG: Zon op 7.28, onder 18.18. Maan op 8.31, onder 0.00. koning Boudewijn bij deze plechtighe den niet onder stoelen of banken ge stoken. Het liberale tijdschrift „Le Flambeau" schreef o.m.: „Het land ver wacht, dat er op het paleis slechts een regerend vorst is, die niet wordt be- invloed door wraakgevoelens van een familie-omgeving. Het land verwacht minder protocol en jonge raadslieden, die de koning er van kunnen overtui gen, dat de monarchieën van onze eeuw een directer contact tussen het hoofd van de staat en het volk vereisen". Naar het weekblad „Pourquoi pas" intussen berichtte, zou koning Boude wijn echter in het geheel geen rugge spraak gehouden hebben met zijn va der en zou hij wel degelijk bereid zijn geweest persoonlijk naar Londen te gaan. Volgens deze lezing zou de uit eindelijke beslissing voornamelijk toe geschreven moeten worden aan de be sluiteloosheid van sommige leden der regering zelf. GENERAAL PANGALOS OVERLEDEN Generaal Theodoros Pangalos, in 1925 en 1926 dictator van Griekenland, is gisteren in de leeftijd van 76 jaar te Athene overleden. van een deskundig apparaat, dat de verantwoordelijkheid voor het uitvoe ren van de evacuaties op zich kan ae- men, is hier dan ook nog belangrijker dan bij verplaatsingen wegens bom bardementen. Evacuaties in verband met de in richting van stellingen, linies, etc., zul len tot het strikt noodzakelijke beperkt blijven. In de houding van admiraal C. Tur ner J°V> de leider van de wapen stilstandsdelegatie der V.N. in Korea, schijnt zich de afmatting van de zich traag voortslepende besprekingen te weerspiegelen. De admiraal begeeft zich naar een tent in het geallieerde kwartier tijdens een rustdag gedurende de onder handelingen. Het hoofdbestuu der Engelse La bourpartij heeft besloten, 29 Maart een delegatie naar Parijs te zenden om met de Franse socialistische leiders de Duit se herbewapening te bespreken. De sociaaldemocratische partij heeft Adenauer ervan beschuldigd, tegen de wil van het volk fen tegen de waar schuwingen van de oppositie een nieu we stap naar herbewapening te hebben gedaan door in te stemmen met de Westduitse bijdrage aan de Europese verdediging. De oppositie zal thans ge noodzaakt zijn, „practische" maatrege len tegen de regering te nemen. De partij berekent de Duitse verdedi gingsuitgaven met inbegrip van achterstallige bezettingskosten op tenminste 12.4 milliard mark, zijnde ruim twee milliard meer dan het of ficieel opgegeven bedrag, en beschul digt er verder de regering van, op nieuw verreikende concessies te heb ben gedaan in ruil voor beloften. Ge vraagd wordt, waar de bondsregering de machtiging voor dergelijke be loften vandaan haalt. De regering heeft het bedrag van 12.4 milliard mark volslagen onjuist genoemd. Ook Nederland neemt deel Hedenmiddag begint te Londen de internationale confermtie tot regeling van de buitenlandse schulden van Duitsland. Deze zal worden gehouden onder auspiciën van de drie-landen- commissie voor de Duitse schulden. Aan de conferentie zullen niet alleen vertegenwoordigers van Amerika, En geland, Frankrijk en Duitsland deel nemen, maar ook delegaties van lan den, die vorderingen op de regering te Bonn hebben. Hiertoe behoort ook Nederland. INDIEN men de eerste de beste bur- ger of burgeres van ons land de vraag zou stellen of hij of zij van oor deel is, dat Nederland bezig is zich op een eventuele oorlog voor te be reiden, dan zal. dunkt ons. het ant woord luiden, dat men weliswaar op de hoogte is van de enorme bedragen, die voor het inrichten van een sterke defensie in Europees verband moeten worden opgebracht, maar dat deze mi litaire inspanningen zeker niet leven in de bevolking. Het is wellicht een van de vreemdste ervaringen van deze dagen, dat het gehele complex van mi litaire maatregelen als het ware bui ten de gedachtenwereld van de indi vidu ligt en hem slechts beroert voor zover hij er via zijn portemonnaie mee te maken krijgt. Men zou, redenerend op basis van deze ervaring, allicht tot de overtuiging kunnen komen, dat er een wereld verschil ligt tussen de in zichten van de regeringen en haar ver tegenwoordigers op de conferenties van de laatste weken enerzijds en de volkeren aan de andere kant. De ge wone man gelooft niet, dat men de oorlog moet voorbereiden, indien men de vrede wil. Hij zegt eenvoudigweg, dat er meestal oorlog komt, indien de groten der aarde aan het voorberei den slaanFn het is daarenboven ongetwijfeld een afschuwelijke ge dachte, dat er mensen zijn. die enorme winsten toucheren uit de fabricage van instrumenten, die bedoeld zijn dood en verderf te zaaien. Wij hebben meer dan eens vastge steld. dat het de houding van de Sow- jetunie is, die het democratische Wes ten dwingt tot het nemen van maat regelen, welke mogelijke aggressie uit het Oosten succesvol kunnen keren. Daarbij houden wij steeds voor ogen, dat het niet aangaat de wereld te ver delen in vlakken van zwart en wit of wel in een brave, onschuldige, demo cratische kant en een zwarte, duivelse communistische. Maar we wonen, leven en werken in het Westen, wij hebben dat Westen leren liefhebben for better or worse. DéSr ligt het knooppunt van onze gedachten. De krantenlezer heeft dezer dagen kunnen kennisnemen van de resultaten der besprekingen in Lissabon. Kort ge zegd komen zij hier op neer. dat de Europese Defensie Gemeenschap een feit is geworden; al zullen nog talrijke, voor een deel ook op het nationale vlak liggende problemen moeten wor den opgelost. Tot nu toe is de sterkste nadruk ge legd op de militaire zijde van de Wes terse paraatheid. Evenwel worden de stemmen luider, die vragen om duide lijk omlijnde plannen voor de civiele verdediging. Dan doelen wij niet op een onderzoek van de mogelijkheid de regering en hogere ambtenaren in tij den van gevaar naar het buitenland te evacueren. Bovenal gaat de directe be veiliging van de burgerbevolking. Wij herinneren ons maar al te goed wat een totale oorlog betekent. Welaan, de totaliteit van de afgelopen oorlog was maar kinderspel vergeleken bij wat de burger bij een nieuwe wereldbrand te wachten staat. Het is zelfs de vraag of wij tegen de moderne oorlogsmiddelen iets kunnen uitrichten. Indien wij schrijven en denken over civiele ver dediging, dan hebben wij in de eerste olaats het oog op een zo goed moge lijke bescherming van de burgerbevol king tegen het oorlogsgeweld. Inschake len van burgers in het krijgsbedrijf zelf achten wij niet verantwoord. Wij zullen moeten bedenken, dat het organiseren van de civiele defensie wederom ontzaglijke bedragen vergt. De suggestie van de regering deze be dragen door de onderscheiden bedrij ven te laten betalen en ze in de prijs der producten te verwerken lijkt nau welijks uitvoerbaar. Het prijsniveau is al hoog genoeg! Bovendien hebben wij hiertegen het principiële bezwaar, dat de overheid niet mag afschuiven wat zij zelf kan doen. Zij behoort met concrete plannen te komen, die binnen de kring der economische mo gelijkheden liggen. De voorlichting op dit terrein zal met kracht ter hand moeten worden genomen. Laten al diegenen, die tot deze taak zijn geroepen, begrijpen dat zij in ons volk een sterke afkeer, een diepe tegenzin zullen moeten over winnen! Autoriteiten van het Amerikaanse de- parlement van Buitenlandse Zaken hebben medegedeeld, dat nieuwe on derhandelingen over de huidige over eenkomst met Indonesië zeker niet van de zijde der V.S. zouden uitgaan. De Amerikaanse regering zal de overeen komst uitvoeren, tenzij de Indonesische regering mededeelt, dat de overeen komst niet langer van kracht is. Men Twee ongeveer 30-jarige inwoners van Zutphen, S. P. en Van S. hebben hun stadgenoot, de 61-jarige voor malige brandstoffenhandelaar J. A. Boer, in een verduisterde auto met een dun riempje gewurgd, waarna zij het stoffelijk overschot in een greppel naast de weg wierpen. De roofmoord werd gepleegd tussen Enschede en Hengelo. Het stoffelijk overschot werd gistermiddag bij toeval door een voorbijgangster gevonden. Het had daar reeds een week gelegen, want de vermoorde bracht op 18 Februari JX een bezoek aan een kennis te En schede. Sindsdien was niets meer van hem vernomen. Het is nu gebleken dat P. en Van S. de heer De Boer in En schede hebben getroffen. Zij boden aan hem met de auto naar Zutphen te bren gen. Op weg daarheen hebben ze de heer De Boer vermoord. Beide daders hebben bekend. Roof was de opzet van hun gruwelijke daad. De buit viel ech ter zeer tegen want het slachtoffer had slechts f 20 bij zich en een gouden horloge. Het geld en het horloge hadden de daders zich toegeëigend. PRINS BERNHARD HERSTELLENDE. Prins Bernhard zal naar mag wor den verwacht over enkele dagen zijn werkzaamheden kunnen hervatten. wees erop, dat deze overeenkomst voor het zenden van wapenen voor handha ving van de binnenlandse veiligheid dateert van begin 1950, toen er nog geen wederzijds veiligheidspact bestond. De Indonesische politieke partijen hebben sedert de val van het kabinet bestuursvergaderingen belegd om de toestand in ogenschouw te nemen. In Masjumi- (Islamietische) kringen werd verklaard, dat er een nieuwe figuur was aangewezen, die eventueel als for mateur zou kunnen optreden. De Na tionale Partij (P.N.I.) deelde mede, dat de vorming van een coalitiekabinet op brede basis gemakkelijk te verwezen lijken zou zijn als de Masjumi zich naar binnen en naar buiten een hechte een heid zou tonen. De regeringen van Nederland en In donesië zullen over de stand Van zaken bij de besprekingen over het Unie-sta- 'uut en Nieuw Guinea, een gezamen* lijk interim-rapport ontvangen. Zodra een nieuw Indonesisch kabinet is opge treden zullen beide regeringen zich ver staan over de hervatting der besprekin gen. De Australische ambassadeur te Dja- karta is door president Sukarno ont vangen. Men neemt aan, dat hun on derhoud verband hield met de Austra lische houding ten aanzien van het vraagstuk Nieuw Guinea. l.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1