Paul Reynaud zag af van Frans nationaal kabinet poging om te vormen Egypte heeft een nieuwe regering Unie-besprekingen hadden slechts beperkte resultaten Nederlandse dame in het centrum van Makassar doodgestoken Een van de grootste diefstallen in de geschiedenis van de V.S VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Ook Pléven weigerde de opdracht r Menigte viel politie in Kowloon aan Twee scholieren ernstig gewond Kabinetswisseling tijdens het weekeinde Eerste besluit van Naguib Halily: Parlement maand naar huis Jan Musch hartelijk gehuldigd 8 doodvonnissen in Athene Vakcentrale richt zich tot regering Reeds RAI-record Maandag 3 Maart 1952 77e Jaargang No. 11350 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Geen Nederlands meer op Indonesische scholen Interim-rapport aan de beide regeringen Rampokker wilde haar handtas roven Pres. Truman spreekt Donderdag Builenpest in N.-Korea? Remmen weigerden Aly Maher bood zijn ontslag aan Korter werken bij Philips in Roosendaal Ex-Moefti van Jeruzalem uit Egypte gewezen? Jonge moeder onder de ier dood veroordeelden Nieuwe voorstellen inzake de loonpolitiek Lijk van vermiste Noorse atoomgeleerde ontdekt Ex-directeur van veiling gearresteerd Medische controle op de Britse luchtpassagiers Inbraak leverde 21/? millioen op Waakhond kreeg kluif uit de ijskast Directie: r. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p.m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 pAUL REYNAUD heeft gisteravond afgezien van zijn pogingen om een nieuw Fra"si"k)ab,rC' Va" na!10"a,e eenheid" te vormen. President Auriol heeft on middellijk de leider der links-radicalen, ex-premier Réné Pleven, verzocht om de mogelijkheden te onderzoeken voor het vormen van een door hem geleide regering, doch Pleven heeft dit aanbod afgeslagen. Waarnemers achten het mogelijk, dat thans hetzij de gematigde conservatief Antoine Pinay, minister voor het verkeerswezen in de afgetreden regering, hetzij zijn politieke geloofsgenoot Joseph Lamel, minister van staat onder Faure, uitgenodigd zullen worden een nieuwe Franse regering samen te stellen. Cnr ialicfpn VArlfsonrlor» De tweede kabinetsformateur, Pleven, jOCIallSTen veneenden verklaarde, dat president Auriol hem had verzocht een regering te vormen, geen meQewerKing bestaande uit „mannen van goede wil", die zowel het vertrouwen zouden ge- "^8 nieten van de politieke partijen, waar- HfUS op ook de afgetreden regering steunde, als van de socialisten en gaullisten. Pleven was evenwel van oordeel, dat hij een dergelijke moeilijke opdracht niet kon volvoeren. Verder verklaarde Pleven, dat president Auriol hedenmor gen waarschijnlijk een leider der ge matigd conservatieven zou verzoeken te pogen een coalitieregering te vormen, welke zou moeten steunen op alle par tijen, die in September hebben gestemd voor het verlenen van staatssubsidie aan katholieke scholen. Deze groep om vat o.m. de gaullisten, gematigd con servatieven, volksrepublikeinen (MRP) DAUL Reynaud had gedurende het ge- hele weekend zijn consultaties voort gezet, doch moest zijn pogingen opge ven, toen de socialisten weigerden om deel te nemen aan een ronde tafel conferentie om maatregelen te bespre ken tot oplossing van de regeringscrisis en tot redding van de franc. Zij gaven als reden van de weigering, dat ook gaullisten aan de bespreking zouden deelnemen. Behalve de communisten hadden alle overige partijen zich bereid verklaard deze ronde tafelconferentie hij te wonen. Reynaud onthulde na zijn bezoek aan president Auriol, waarbij hij te kennen gaf geen kabinet te kunnen vormen, het volgende plan gehad te hebben: 1. De vorming van een kabinet van dertien ministers (de afgetreden rege ring telde er veertig). 2 Een herziening van de grondwet, door daarin een bepüing op te nemen dat de Franse Nationale Vergadering zal worden ontbonden, indien zij een regering, die nog geen jaar aan het be wind is geweest, dwingt af te treden. 3. Aan de afgevaardigden zou niet mogen worden toegestaan te stemmen voor een verhoging der huidige rege ringsuitgaven. en enige radicalen en links-radicalen. Zowel Reynaud als Pleven waren van oordeel, dat een hervorming van de Franse grondwet noodzakelijk was om de uitvoerende macht te versterker en de beperkingen op een ontbinding van het parlement te verminderen. De afgetreden regering-Faure heeft Zaterdag bij decreet bepaald, dat han delsondernemingen een deel van de winstbelasting onmiddellijk moeten be talen, hoewel deze belasting eerst later verschuldigd is. Deze maatregel is ge nomen ten einde aan de dringende no dige middelen te komen. Financiële deskundigen schatten het hierdoor bin nenkomende bedrag op ruim tien mil- liard francs. Als resultaat van een twee-daagse vergadering te Bandung heeft de ad viesraad in culturele aangelegenheden van het ministerie van onderwijs, op voeding en cultuur Zaterdag besloten, de minister te adviseren, om in geen geval de Nederlandse taal als leervak te doen onderwijzen op middelbare scholen. Op hoge scholen dient het Ne derlands zo snel mogelijk als voertaal te worden afgeschaft. Tengevolge van de recente kabinets crisis in Indonesië is het voornemen van de Nederlandse en de Indonesische delegatie om als resultaat van de be sprekingen over de herziening van het Unie-statuut een gezamenlijk rapport aan de beide regeringen aan te bieden, waarin een afgerond complex van ont- werp-overeenkomsten zou zijn opgeno men, niet verwezenlijkt kunnen worden. Wel zijn op verschillende terreinen van samenwerking alreeds voorlopige punten van overeenstemming bereikt. Wat de vele ingewikkelde economische en financiële vraagstukken betreft, is komen vast te staan, dat de tijd, welke hiervoor tot nog toe beschikbaar was, als geheel niet toereikend moest worden beschouwd. Met betrekking tot het vraagstuk van Nieuw-Guinea is van beide zijden ge zocht naar een „way out". De bespre kingen hebben nog niet kunnen leiden tot een gemeenschappelijk advies aan de beide regeringen. Een overzicht van hetgeen tot dusver is verricht, wordt in een vertrouwelijk gezamenlijk interim-rapport aan de In donesische en de Nederlandse regering aangeboden. Omtrent de hervatting der Mevrouw H. Mourik, de echtgenote van de secretaris van het Nederlandse commissariaat te Makassar, is bij het Verlaten van een Chinees restaurant in het centrum van Makassar bij een druk verkeerspunt door een messteek in de rug gedood. Een onbekende poogde haar de handtas te ontrukken, waarbij haar een dodelijke messteek werd toe gebracht. De moordenaar wist te ont snappen. Het gezelschap, waarin het echtpaar Mourik zich bevond, telde vijf heren en drie dames, doch het was slechts enke len hunner opgevallen, dat de ramok- ker bij de mislukte poging om mevrouw Mouriks tas te roven, haar een messteek toebracht. In de verwarring, die op de brutale berovingspoging volgde, wist de rampokker te ontsnappen. De politie, die zeer spoedig ter plaatse was, stelde een onderzoek in de omgeving in. Mevrouw Mourik werd naar een zie kenhuis vervoerd, waar men door on verwijld chirurgisch ingrijpen nog beeft getracht, haar leven te redden, doch vergeefs. Onder grote belangstel ling is zij Zaterdag ter aarde besteld. President Truman zal Donderdag avond over alle belangrijke Ameri- kaanse radiozenders en via de televis een toespraak tot het volk houden o het program voor wederzijdse bevei i- ging. Truman zal aan het Congres een verzoek om gelden voor militaire e economische hulp zenden, °.I?8ev®?E K hetzi j fde ogenblik als hij zijn verzoek om hulp aan het buitenland ten bedra ge van bijna acht milliard dollar in de toespraak zal verdedigen. W&eA,heAAcht Verwachting tot Maandagavond. half tot zwaar bewolki Half tot zwaar bewolkt en tijde lijk enige regen. Langs de Wa - denkust krachtige tot harde, el ders matige tot krachtige Zuid westelijke wind. Over het alge meen weinig verandering van temperatuur. DINSDAG: Zon op 719. °„er 18.25. Maan op 10.29. onder 3.57. besprekingen zullen de beide regeringen t.z.t. een beslissing moeten nemen. Gisteravond is de Indonesische missie per KLM-machine van Schiphol ver trokken. In 'n Zaterdagavond te San Fransisco opgevangen uitzending van radio-Pe- king is verklaard, dat in Noord-Korea builenpest heerst. In de uitzending wer den voorts de Amerikanen er opnieuw van beschuldigd in Noord-Korea een bacteriologische oorlog te voeren. Te Kowloon, dat op het Chinese vasteland tegenover Hongkong is ge legen, doch deel uitmaakt van de Brit se kroonkolonie, heeft een menigte van vijfduizend personen Britse en Chinese politie aangevallen. Twee agenten en twaalf burgers zijn gewond geraakt. Een Britse militair is gearresteerd en twee Amerikanen werden licht ge wond door stenen. Er zijn meer dan dertig arrestaties verricht. Behulpzaam agent kreeg rake klappen Een 32-jarige magazijnbediende uit de hoofdstad, die Zaterdagavond in de Haarlemmerstraat in Amsterdam een anval van epilepsie kreeg, werd door enige agenten meegenomen naar het nabijgelegen politieposthuis, waar hij geheel tot rust kwam. Geheel onver wachts stond hij echter van zijn stoel op en gaf één van de behulpzame agenten enige rake klappen, waardoor deze een lichte hersenschudding en een bloedneus opliep. Na door de GGD naar één der ziekenhuizen te zijn ge bracht en te zijn behandeld, werden zowel de magazijnbediende als de agent later naar huis vervoerd. Deze radio-telefoto geeft een beeld van de onlusten; een brandweer man blust het vuur in een auto, die omvergeworpen en in brand ge stoken is. Twee scholieren uit Vlijmen de 15-jarige Van Kessei en de even oude Van Heivoort zijn Zaterdag op weg naar de ambachtsschool te 's-Herto- genbosch op de Bailey-brug halver wege Vlijmen'sHertogenbosch door een vrachtauto uit Nieuwkuyk aange reden en ernstig gewond. De jongens fietsten met nog drie mede-scholieren achter elkaar de brug op, toen de vrachtwagen hen van ach ter naderde. De bestuurder wilde zijn voertuig afremmen, doch slaagde hier in niet, doordat de oliedrukrem door sloeg. Een van de jongens bekwam een schedelbasis-fractuur en de ander een bekkenfractuur. PEN vermoeide Aly Maher, die tijdens zijn premierschap slechts enkele uren per nacht sliep en geen gelegen heid had om weer op krachten te ko men, bood Zaterdag Koning Faroek het ">V Als Jerolimo in Bredero's „De Spaanse Brabander" heeft Jan Musch Zaterdagavond gejubileerd in de Amsterdamse Stadsschouw burg en daarmee tevens zijn zestig jarige loopbaan beëindigd. Een tot op de laatste plaats bezette zaal heeft de grote toneelspeler de ge hele avond tal van malen tijdens MA een kabinetscrisis- van een dag heeft Egypte gisteren een nieuwe regering gekregen, welke onder leiding staat van Achmed Naguib Hilaly Pasja, die indertijd uit de Wafdistische partij werd gezet en thans onafhankelijk is. Naguib Haliiy is tevens tot militair gouverneur-generaal van Egypte benoemd. Zijn eerste regeringsdaad was de verdaging van de Egyptische volksvertegenwoordi ging voor de duur van een maand, waarna hij de Foead Awal-universiteit te Cairo tot nader order sloot, omdat de studenten tegen de regering hadden ge demonstreerd. De nieuwe premier heetf bekend gemaakt, dat zijn regering zal streven naar de zuivering van het politieke leven van corruptie, het terugtrek ken van de Britse troepen en de eenheid van Egypte en de Soedan. In een schrijven aan Koning Faroek zegt de eerste minister van gevoelen te zijn, dat de verwerkelijking van de Egyptische eisen ontruiming van de Suez Kanaalzone door de Engelsen en de eenheid van het Nijldal afhankelijk is van het herstel van de orde en de uitroeiing van corruptie. In Amerika verwacht men van het nieuwe kabinet een „stabiliserende invloed". ontslag van zijn kabinet aan. In een brief aan zijn vorst deelde hij mede af te treden omdat hij door bepaalde be lemmeringen zijn taak niet kon vol brengen. Hij zei niet, welke de belem meringen waren, doch volgens gewoon lijk betrouwbare kringen gold het hier een constitutionele crisis over de ver- deging van het parlement. Tijdens een spoedzitting van het ka binet kwam het bericht, dat de Britse ambassadeur, sir Ralph Stevenson het bed moest houden en dientengevolge geen onderhoud met de minister van buitenlandse zaken kon hebben. De on derhandelingen zullen worden hervat zodra de ambassadeur weer is hersteld. 70NDAG0CHTEND vroeg had Naguib Hilaly reeds een nieuw kabinet ge vormd. De nieuwe regering telt vijftien ministers, o.w. vier leden van de Waf distische partij en verder onafhankelij- ken. Voor de eerste maal in de Egypti sche geschiedenis wijdt de eerste mi nister zich uitsluitend aan' het premier schap. Tot minister van binnenlandse zaken en oorlog is benoemd Mortada El Maraghi Pasja, die dezelfde functie on der Aly Maher vervulde en algemeen als een „sterke man" wordt beschouwd. Minister van buitenlandse zaken is Abdel Khalek Hassoena Pasja, die in het kabinet van Aly Meher minister van onderwijs was. Mohammed Farid Zaaloek werd minister van propaganda. Aan ongeveer 200 arbeiders (een derde van 't personeel) van de Philips- fabrieken te Roosendaal is meegedeeld, dat voor hen vanaf heden een ver korte werkweek van 40 uren zal gel den. Het betreft hier slechts een tijde lijke maatregel. Aan gehuwden en kostwinners zullen 46 uren loon wor den uitbetaald en aan de overigen 42 urqn. zijn spel toegejuicht en de meeste toeschouwers bleven tot lang na middernacht om getuigen te kun nen zijn van de huldiging. Namens zijn collega's werd Jan Mvxch toe gesproken dooT (v.l.n.r.) Hetty Beek, Jacque'ine Royaards en Mar ie Hamel. De voormalige Groot-Moefti van Je ruzalem, Hadj Amin el Hoesseini, is uit Egyte gewezen en heeft Pakistan om asyl verzocht, aldus meldt de „New York Times". Volgens deze correspondent be schouwt men deze maatregel te Karatsji als een poging om de activiteit van de Mohammedaanse extremisten te knot ten", die door de Moefti geleid worden op het stuk van de godsdienst en ver moedelijk op politiek gebied". In een proces tegen 29 personen, die van spionnage worden beschuldigd, heeft het Atheense militaire gerechts hof acht doodvonnissen uitgesproken. Een van de terdoodveroordeelden is een jonge moeder met een kind van een jaar. Zij een vooraanstaande communiste verklaarde: „Indien de anderen worden geëxecuteerd, wens ik hetzelfde lot te ondergaan". Tevoren was gemeld, dat premier Piastiras van mening is, dat vrouwen niet terecht gesteld moeten worden, daar dit „de menselijke gevoelens zou schokken, vooral wanneer zij kinderen hebben". De Nederlandse Vakcentrale heeft in een brief aan de raad van ministers haar standpunt duidelijk gemaakt ten aanzien van de loonpolitiek. Zij zegt in dit schrjjven o.m. dat .net name do wijziging in de economische toestand in toenemende mate de houding van de werkgevers ten opzichte van het over leg in de Stichting van de Arbeid schijnt te gaan beïnvloeden. Aangezien de Vakcentrale handha ving van de goede sfeer, welke vrucht- vaar overleg mogelijk maakt, uiter mate belangrijk acht, stelt zij in ge noemd schrijven de volgende maatre gelen voor: herstel van het vrije over leg inzake lonen en andere arbeids voorwaarden; het vaststellen door de overheid in overleg met het georga niseerde bedrijfsleven van 'n sociaal ver antwoord minimum loon; herziening van de bepalingen inzake het ontslag verbod en controle hierop door orga nen van het bedrijfsleven; tenslotte het recht van de overheid om even tueel een maximum grens voor de lo nen vast te stellen, in overleg met het georganiseerde bedrijfsleven. Sinds Vrijdagmiddag de deuren van de dertigste automobieltentoonstelling in het RAI-gebouw te Amsterdam zich openden trekt een vrijwel onafgebroken stroom van bezoekers het gebouw bin nen en Zondagavond waren de record cijfers van vorige tentoonstellingen met ruim verschil verslagen. Zondagavond waren in totaal 30.404 betalende bezoekers langs de loketten gegaan tegen 21.202 over dezelfde pe riode in 1950. Werd in 1950 op de Maandag beurs- dag in Amsterdam een record aantal bezoekers van 15.586 geboekt, thans is dit getal op de Zondag overtroffen. Niet minder dan 15.897 bezoekers bezochten gisteren de expositie. Het stoffelijk overschot van de Noor se atoomgeleerde Per Werenskjold, die in Februari op geheimzinnige wijze uit zijn woning te Trondhjem was verdwe nen, is gistermiddag door spelende jon gens aan de voet van een steile heuvel, die enkele meters van een straat van de stad is gelegen, onder sneeuw be dolven, aangetroffen. Men had aanvan kelijk het verdwijnen van Werensk jold in verband gebracht met de jong ste Zweedse spionnagezaak, doch de politie en collega's van de Noorse atoomgeleerde hadden direct verklaard dat dergelijke geruchten geen waarheid konden bevatten, daar Werenskjold geen enkele geneigdheid voor de com munistische leerstellingen aan de dag had gelegd. De exveilingdirecteur van de coöpe ratieve veiling „De Tuinbouw" te Leeuwarden, de heer H. R. uit Hui- zum, is gisteren door de politie ge arresteerd. Enige tijd geleden werd hij op vermoeden van gepleegde verduis tering door het veilingbestuur ge schorst en kort hierop ontslagen. Bij een door het Centraal Bureau voor de Veilingen over de laatste twee jaar uitgeoefende controle bleek, dat een bedrag van f 25.000 was verduisterd, ongeacht achtduizend verdwenen fruitkisten. Daar de fraude over een groter aantal jaren loopt, bestaat het vermoeden, dat het inderdaad .ver duisterde bedrag veel hoger ligt. De Amsterdamse G.G. en G.D. heeft op Schiphol enige bijzondere beveili gingsmaatregelen getroffen wegens het optreden van een aantal gevallen van pokken in Rochdale (Engeland). Na gegaan wordt of de binnenkomende pas sagiers uit het besmette gebied komen. Tot nu toe is er geen aanleiding geweest iemand naar een quarantaine over te brengen. In Reno in de Amerikaanse staat Nevada is een van de grootste dief stallen in de Amerikaanse geschiede nis gepleegd. Dieven, die een safe weghaalden uit het huis van een mil- lionnair, de effectenmakelaar Redfield, maakten contant geld, juwelen en ef fecten ter waarde van in totaal bijna 2.500.000 dollar buit. Redfield, die van een feestje thuis kwam, verklaarde, dat hij het „tame lijk dom" vond dat hij een dergelijke waarde in huis had gehouden. Hij zei verder, dat het gestolene niet was ver zekerd. „Dat is de tweede dwaasheid, die ik begaan heb", aldus Redfield. De dieven lieten nog een millioen dollar aan effecten, de in een koffer opgesloten waren, achter. Toen de politie in Redfields huis kwam, zag zij de waakhond bezig met het afkluiven van een been, dat de dieven voor hem uit de ijskast hadden gehaald. In Boston werd in 1950 bij een over val contant geld ter waard van meer dan één millioen dollar gestolen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1