Churchill geen moment in gevaar Professor Lieftinck gaf college Collecte „Klokken voor Amerika overtrof verwachtingen Shinwell heeft geen hoge dunk van Nederlands militaire bijdrage Pinay is bereid tot premierschap Uitkomst over 1951 gunstiger dan werd verwacht VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN De sigaren worden goedkoper Koesjiro schommelde als een schip Bankdirecteur in hechtenis Oefening van hoge NAVO-officieren Donderdag 6 Maart 1952 77e Jaargang No. 11353 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Vele giften komen van alle kanten binnenstromen Garantiefonds blijft onaangetast Onbekende duikboten voor San Domingo Westduitse industriëlen verrieden geheimen Generaal Ridgway voert besprekingen Labourfractie was verdeeld over defensiebeleid Bezorgdheid over de R.A.F. Nationale Vergadering zal heden stemmen Schade wordt geschat op 10 millioen gulden Schoolborden in de Eerste Kamer Verdacht van fiscale overtredingen ;l -HHHH Enige verlichting van belastingen? Nieuw staatsverdrag zal twee kwesties regelen Opstand in een Franse gevangenis A.V.R.O.-poespas Man door electrische stroom gedood Zesjarig meisje door trein gegrepen Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 3345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen ƒ0 49 Deze43-jarige dame, Mrs. Madia Goya, die zich vrijwillig in een met vitrage- a aan non /ifnoc/nTOM nn»vi - a zich aan een jaar hield zij Jen record met nog vier dagen te verbeteren Blijkens mededelingen van de voor zitter van het werkcomité „Klokken voor Amerika", mr. G. L. Kortenhorst, heeft de straatcollecte op 16 Februari 'n opbrengst gehad, die de verwachtingen verre heeft overtroffen. Men had gere kend op een ontvangst van ongeveer f 60.000. Thans is in 581 van de ruim duizend gemeenten reeds f 114.000 bij eengekomen. Onder meer moet nog het geld uit grote steden als Amster dam, Rotterdam, Haarlem en Utrecht binnenkomen. In betrekkelijk kleine plaatsen waren de ontvangsten over het algemeen gun stig. Zo bracht Beverwijk f 922 op. Den Haag f 10.000. Hier l^omen nog steeds giften binnen van inwoners, die hun gaven op 16 Februari niet in de bussen hebben gedeponeerd. Het eind resultaat van de collecte zal over onge veer veertien dagen bekend zijn. Ver der werd op de verzonden folders f 25.000 ontvangen, een combinatie schonk f 17.000, toezeggingen werden gedaan tot bedragen van f 10.000 en f 20.000. Thans begint het tweede gedeelte van de actie, welke zich richt op verschil lende groepen der bevolking. Reeds is de Nederlandse jeugd bezig door mid del van bonnetjes geld in te zamelen. Mr. Kortenhorst had de verwachting, dat het garantiefonds zeker niet zal be hoeven te worden aangesproken. Reeds is een symbolische beiaard naar Ame rika verzonden, welke daar zal blijven Amerika vraagt inlichtingen De Amerikaanse marine heeft om een rapport verzocht over de aanwe zigheid van geheimzinnige duikboten in de Caraibische wateren, waar manoeu vres worden gehouden van de Atlan tische vloot. De regering van de Dominicaanse re publiek heeft verklaard, dat de duik boten waren waargenomen in de baai van Samana aan de Noord-Oostelijke rand van de republiek. Aangenomen Werd dat het Russische duikboten wa ren. Onlangs heeft de Amerikaanse ma rine bekend gemaakt, dat een deel van de vlootoefeningen in de Caraibische zee midden Maart gewijd zou zijn aan proefnemingen met een nieuw soort duikboot ter bestrijding van andere duikboten. Te Kettwig aan de Ruhr zijn Westduitse industriëlen gearresteerd onder beschuldiging van het v®rr?°®" van belangrijke industrie-geheim aan de Sowjetzone. De arrestatie ge schiedde, toen de mannen in een n in geheime vergadering bijeen ware Een van de vier wordt onder-direc van een electrotechnische tirrn Kettwig genoemd. Kort na de a tie heeft de federale criminele i»ütie de zaak in handen genomen. De lijkheid bestaat, dat nog anderen Dy deze affaire zijn betrokken. totdat het eigenlijke geschenk gereed is. Met klokkenstoel en al weegt deze kleine beiaard 5 ton, net zoveel als de grootste klok van het carillon, dat thans wordt gegoten. De symbolische beiaard zal bij de overdracht het Nederlandse en het Amerikaanse volkslied spelen. De in Amerika wonende Nederlanders zullen met elkaar de toren bekostigen, waarin het nationale geschenk te zij ner tijd zal worden opgehangen. Generaal Ridgway is gisteren be sprekingen begonnen met admiraal Radford, commandant van de Ameri kaanse vloot in de Stille Oceaan, over wat officieel genoemd wordt „zaken van hoge politiek betreffende marine en militaire strijdkrachten in het Verre Oosten". Radford zal ook Korea bezoeken voor besprekingen met militaire com mandanten. nE Britse regering heeft gisteren bij het Lagerhuisdebat over de defensie geen ogenblik in ernstig gevaar verkeerd. Nog nimmer is het meningsverschil tussen de leider der socialistische oppositie, Attlee, en zijn aanhangers enerzijds en de „man van de linkervleugel" Bevan en diens volgelingen, zo duidelijk aan de dag getreden, als tijdens deze zitting. Het amendement, waarin Attlee c.s. be twijfelden of de regering de bekwaamheid bezit het defensieprogram van 4700 millioen pond ten uitvoer te leggen werd dan ook met 314 tegen 219 stemmen verworpen. Niet minder dan 62 socialisten onthielden zich van stemming. Het amendement, waarin het defensieprogram als zodanig werd gesteund, werd met 313 tegen 55 stemmen aangenomen. De 55 stemmen waren afkomstig van Bevan en diens geestverwanten. Churchill begon het debat met zijn be- zorgdheid over de Britse luchtmacht te uiten en verklaarde, dat hij de hoog ste mate van voorrang voor de vervaar diging van de laatste en beste typen gevechtsvliegtuigen heeft voorgeschre ven. De marine legt zich toe op nieuwe onderzoekingen en de bouw van nieu we schepen om het hoofd te bieden aan de twee voornaamste gevaren: mijnen en onderzeeboten, die, aldus Churchill, groter zijn dan aan het be gin van de tweede wereldoorlog. De grijze premier gaf opnieuw uiting aan zijn overtuiging, dat de oorlog niet op handen of onvermijdelijk is. Hij verklaarde, dat Engeland dit jaar voor het bewapeningsprogramma 4.7 mil- liard pond sterling had uitgetrokken, doch betreurde het, dat de hulpverle ning door de V.S. zo traag verliep. Churchill zei verder, thans 502 bewe gelijke colonnes te hebben gevormd ter bestrijding van een invasie uit de lucht, in totaal 249.000 man sterk. Hij voorspelde, dat Engeland, zodra over voldoende gemoderniseerde uitrusting kon worden beschikt, in binnen- en buitenland in totaal 22 divisies be schikbaar zou hebben. Nederland in het geding |~\E minister van defensie in de vorige Labour-regering, Emanuel Shinwell, betwijfelde of de regering in staat zal zijn haar plannen voor dit jaar ten be drage van 1400 millioen pond te ver wezenlijken. Naar zijn mening heeft Engeland het recht andere leden-staten van de NAVO te vragen in hoeverre en wanneer zij militaire bijdragen tot de organisatie zullen leveren. Antoine Pinay heeft president Auriol meegedeeld, dat hjj heden de Nationale Vergadering zal verzoeken hem met het premierschap te belasten. Pinay is een rustige zakenman, die op politiek ter rein niet graag op de voorgrond treedt. Hjj is 60 jaar oud, gehuwd en heeft drie kinderen. Voorts staat hij erom bekend, dat hy slechts eenmaal in zijn leven een bioscoop heeft bezocht. Verwacht wordt, dat Pinay tegenover de financiële crisis, waarin Frankrijk verkeert, de gezonde zakelijke inzich ten zal stellen, die de looierij van zijn familie sedert de oprichting in 1774 een bloeiend bedrijf hebben doen zijn. De adspirant-premier heeft een goede naam bij de conservatieven en de centrumparijen, een minder goede bü de socialisten. De communisten heb ben veel critiek op hem. Gedurende de oorlog was hij lid van de Nationale Raad van de Vichy-regering. Na de oorlog is zijn gedrag door een jury echter onberispelijk bevonden. Daar de gaullisten en socialisten ten aanzien van de investituur van Pinay nog geen standpunt hebben bepaald, is het nog niet zeker, dat hij het vereiste aantal stemmen zal krijgen. Minister Lieftinck heeft gisteren in de Eerste Kamer een verlichting van de accijnzen op sigaren in het vooruit zicht gesteld. Zeer binnenkort zal een wetsontwerp worden ingediend, waarin een aanzienlijke accijnsverlaging, voor al op goedkopere sigaren, wordt voor gesteld. De belasting op sigaren zal daardoor „nog lichter" worden dan vóór de oorlog het geval was, aldus de mi nister. Naar wij vernemen, zal de prijs van een sigaar, welke thans 20 cent kost, na de verlaging ongeveer zestien cent bedragen. Hij oefende critiek op verschillende landen, wier bijdragen zeer gering zijn geweest. Nederland achtte hjj zonder iets onaangenaams te zeggen in het geheel niet in staat een behoorlijke strijdmacht op de been te brengen. Ik betwijfel het, aldus Shinwell, of de Ne derlandse regering meer dan een briga de kan bijdragen. Namens de linker-vleugel van de La- bour-partij zei Richard Crossmann, dat hij de twijfel over de bekwaamheid van de regering om het bewapeningspro gram uit te voeren, niet kon delen. Pas in de laatste plaats zou spreker Chur chill diens bekwaamheid om een defen sieprogram uit te voeren, willen be twisten. Zich richtend tot de Labour- afgevaardigden zei Crossmann, dat het belangrijkste gevaar niet in een drei gende oorlog is gelegen, maar in een „dreigend bankroet van de vrije we reld". Hij wees in dit verband op de grote moeilijkheden, waarin Frankrijk zich bevindt. Indien Engeland 250 mil lioen pond van de defensiebegroting voor export zou besteden, zou de crisis, volgens Crossmann, met een zeer kleine speling kunnen worden overwonnen. Hij stelde voor, dat de Ver. Staten hun wapenzendingen voor een waarde van het genoemde bedrag zouden verhogen en de Amerikaanse hulpverlening de vorm zou krijgen van een leen- en pachtovereenkomst voor geheel gereed oorlogsmateriaal. Lord Cranborne (conservatief) was van mening, dat verdere garanties van de Franse regering moeten worden ge vraagd, opdat geen gevaar ontstaat voor een flankaanval „indien wij zes of ze ven divisies naar West-Duitsland stu ren". Hij herinnerde er aan, dat bij de jongste verkiezingen in Frankrijk meer dan twintig procent der kiezers op de communisten gestemd had. Attlee zette het officiële standpunt van de Labour-fractie uiteen en ver klaarde, dat Engeland niet geheel af hankelijk van de V.S. moet worden. Engeland moet voortgaan met de her bewapening, aldus de oud-premier. „Wij moeten echter voortdurend op onze hoede zijn, want het zou even dwaas zijn een bloeiende economie te hebben zonder verdediging als een ge- ruineerde economie te gaan verdedi gen". De aardbeving op het Japanse eiland Hokkaido AMERIKAANSE vliegtuigen hebben gisteren boven de door hevige aard beving geteisterde Japanse havenstad Koesjiro voedsel, dekens en geneesmid delen uitgeworpen. Alle spoor- en wegverbindingen tussen Koesjiro en de rest van het eiland Hokkaido zijn verbroken. Een ooggetuige verklaarde voor de radio, dat de stad vijftien mi nuten lang „schommelde als een schip". Dit is de Engelse toneelspeelster Jean Hardwicke, een nicht van de bekende acteur Sir Cedric Hard wicke, met haar partner, een In diase python, waarmede zij op treedt in een der Londense theaters in het stuk „The Bamboo Curtain". In dit drama speelt de slang een belangrijke rol.... Door de verbroken verbindingen is het uiterst moeilijk betrouwbare gege vens uit het getroffen gebied te krijgen. Wel krijgt men de indruk, dat het aan tal slachtoffers niet zo groot is als eerst werd gevreesd. Ook boven verschillen de andere dorpen en steden zijn levens middelen en geneesmiddelen uitgewor pen. Men gelooft, dat de aangerichte schade ruim een milliard jen (tien millioen gulden) bedraagt. Volgens de Japanse staatsspoorwegen zal herstel van vernielde lijnen en materiaal ruim 800 millioen jen kosten. Een Japans persbureau raamde de aan de oester teelt en aan de teelt van eetbaar zee wier toegebrachte schade op ongeveer 90 millioen jen. Dezer dagen heeft de officier van justitie te Dordrecht de bankdirecteur P. B. B., aldaar, in hechtenis doen ne men. Hij wordt er van verdacht, dat hij zich zou hebben schuldig gemaakt aan fiscale overtredingen. B. zou hier door zowel zich zelf als zijn cliënten hebben willen bevoordelen. Ten gevolge hiervan werd de Nederlandse staat voor tienduizenden guldens benadeeld. Schaerf verklaari: Verwachting tot Donderdagavond. 'S MIDDAGS IETS ZACHTER Veranderlijke bewolking slechts enkele verspreide Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Des middag iets zachter dan gisteren. VRIJDAG: Zon op 7.13, onder 18.31. Maan op 13.43, onder 5.53- MINISTER LIEFTINCK heeft zijn oude professie nog steeds niet kunnen ver- Keten. Dat bleek gisteren wel, toen de minister van Financiën bij de beant- woording van de opmerkingen, die in de Eerste Kamer werden gemaakt tijdens de algemene financiële beschouwingen over de begroting voor 1952, ter illustra tie van zün betoog een zevental grote borden met grafieken toonde, die achter eenvolgens op een ezel werden geplaatst, en als vanouds college gaf. op het verlichten van belastingen op die gebieden, waar werkverruiming als effect gesorteerd zal worden. Een wets ontwerp inzake belastingfaciliteiten ten behoeve van charitatieve en culturele instellingen is in een vergevorderd sta dium van voorbereiding. Vervolgens gaf de minister een col lege over de staatsschuld, waarbij hij de bovengenoemde borden gebruikte. De minister betoogde, dat de staat er ondanks de „goedkope geldpolitiek" in was geslaagd, een vrij gezonde verhou ding te krijgen tussen de vlottende en geconsolideerde schuld. Het „duurma- ken" van het geld was volgens spreker geen goed middel om de economie van een land te bevorderen en het was ver keerd investeringen te beperken door het laten oplopen van de rente. By de replieken verzekerde de minis ter, dat de vennootschappenbelasting de r\E minister zette uiteen, dat de dienst over 1951 een gunstiger uitkomst zal geven dan in September was voorzien, daar o.m. de extra-fiscale baten 200 millioen méér hebben opgebracht dan was geraamd. Voor de gehele dienst voor 1952 is echter een tekort van 267 millioen te verwachten, waarbij nog komt, dat in de militaire sector een achterstand moet worden ingelopen en er bovendien hoge uitgaven voor de werkloosheidsbestrijding zullen zijn. De minister zei bereid te zijn zyn be eid te laten leiden door een „menselyke fiscaliteit". Het regeringsbeleid was volgens, de minister „met voorzichtigheid gericht eerste belasting is, die voor verlaging in aanmerking komt. Hierop begon de Kamer met de be handeling van de begroting van het departement van financiën. De minis ter zei bij de op handen zijnde herzie ning van de successierechten aandacht te zullen wijden aan de verschillende tarieven voor kinderen en pleegkinde ren. Spreker zei geen bezwaar te heb ben tegen de aanleg van een voetgan gerstunnel te Wassenaar op de plaats, waar onlangs weer een dodelijk onge luk is gebeurd, mits er billijke kosten verdeling tussen gemeenten en rijk wordt gevonden. Hierop werd de begroting van finan ciën z.h.s. goedgekeurd. Alleen de CPN- fractie wenste geacht te worden te heb ben tegengestemd. Ook de begroting van het gemeente fonds voor 1952 werd z.h.s. goedge keurd, evenals de begroting van het staatsmuntbedrijf voor 1952. Vervolgens werd een aanvang ge maakt met de behandeling van de be groting van het departement van ver keer en waterstaat voor 1952. Mr. Kolff (CHU) drong er bij minister Wemmers op aan, zo spoedig mogelijk maatrege len te nemen tegen de steeds verder gaande verzilting van de Nederlandse binnenwateren. Hierop werd de verga dering geschorst tot hedenmorgen. Souvereiniteit en vertrek van vreemde troepen De Oostenrijkse vice-kanselier, Adolf Schaerf, heeft te Washington ver klaard, dat het ontworpen Westelijke „verkorte verdrag" voor Oostenrijk slechts de souvereniteit van het land zou erkennen en voorzien zou in te rugtrekking van de strijdkrachten der vier bezettende mogendheden Enge land, Frankrijk, de Sowjet-Unie en de V. S. Het verdrag zou geen financiële, eco nomische of andere kwesties bevatten, die overeenstemming in de weg heb ben gestaan. Deze zouden het onder werp kunnen vormen voor bilaterale onderhandelingen tussen Oostenrijk en de vier mogendheden. Hij herhaalde, dat de Westelijke mo gendheden geen afzonderlijk staatsver drag met Oostenrijk wensen. Zevenhonderd man hadden klachten Dinsdagavond hebben politie en be wakers traangas gebruikt om zeven honderd muiters in de gevangenis van Clairvaux te Troyes, ten Zuidoosten van Parijs, te bedwingen. Op een af gesproken teken vielen de gevange nen de bewakers aan en zjj slaagden er in de binnenplaats van de gevan genis te bereiken, waar zjj een onder houd met de prefect van politie eisten om hem hun klachten kenbaar te ma ken. Toen de gevangenen weigerden naar de slaapzalen terug te keren werd hulp van de politie ingeroepen. Enke le gevangenen werden door traangas- bommen licht gewond. Een van hen moest in de ziekenzaal worden opge nomen. £njge tijd geleden hebben wij gewezen op ernstige moeilijkheden, die wa ren gerezen in de topleiding van de Algemene Vereniging Radio Omroep in Hilversum. De tegenstellingen, die klaarblijkelijk daar in de loop van de laatste jaren waren gegroeid, culmi neerden in een gedwongen verlof, dat aan de programma-directeur mr J. den Daas werd verleend. Diens benoe ming in deze functie was van nog be trekkelijk recente datum. Bovendien scheen de latente onenigheid tussen de directie van het omroepbedrijf en het bestuur van de omroepvereniging op het punt te staan tot een uitbarsting te komen. Aan een korte beschouwing te de zer plaatse knoopten wij de opmer king vast, dat de Nederlandse radio luisteraar, al dan niet lid van de AVRO, recht had op een duidelijke uiteenzetting. Zolang namelijk de controverse op het vlak van interne organisatie kon worden uitgevochten, zou men zich uitsluitend uit een soort nieuwsgierigheid kunnen vergapen aan de strijd tussen directie en bestuur. Maar op het ogenblik, dat het pro grammabeleid kennelijk in het geding werd gebracht, werd de zaak ook di rect voor de luisteraar van nelang. Hoewel wij met de meeste nadruk hebben aangedrongen op volledige opening van zaken, willen de hoge heren in Hilversum nog altijd niet het achterste einde van hun tong laten zien. Inmiddels is de zaak van de heer Den Daas niet geëindigd. Een ontslag is niet gegeven, maar de lei ding van het programma ligt in ande re handen. Dat is niet het enige. Wij vernamen namelijk, dat twee leden van het bestuur zich thans met da samenstelling van dat programma be zighouden. Met alle eerbied voor da werklust diergenen, die deze zaak aan durfden, moet het ons van het hart, dat hun werkzaamheid ons geen en kele garantie biedt voor de kwaliteit van het programma. Samenstellen van radio- en televisieprogramma's vereist een bijzondere algemene ontwikkeling, een sterk ontwikkeld cultureel ge voel, diep verantwoordelijkheidsbesef en bovendien de beschikking over re laties in alle kringen van het culture le, sociale en politieke leven. Nu wij weten, dat twee ambitieus® bestuursleden de programmaleiding in handen hebben, is de vraag gewet tigd of zij behalve op hun goede wil ook op bovengenoemde kwaliteiten kunnen bogen. Wij zijn daar, eerlijk gezegd, niet zo zeker van. In ieder ge val missen zjj de ervaring, die voor een vlotte gang van zaken onontbeerlijk Er is evenwel meer, waarin wij be langstellen. Naar het schijnt worden ook op belangrijke omroepposten mu taties uitgevoerd, die naar ons oor deel aan het programma geen goed kunnen doen en die daarenboven aan de rust in het bedrijf tornen. De be kende omroeper Jan van Herpen, deels werkzaam als assistent-regisseur van de AVRO-televisie, is van deze laatste taak ontheven. De chef van de afde ling Gesproken Woord, drs Herman Jonker, schijnt niet meer voor de mi crofoon te mogen optreden. Wij kun nen niet aannemen, dat dit een ge volg is van het feit, dat deze beide AVRO-figuren enige tijd geleden we gens aether-reclame zijn gestraft. Wat steekt dan wèl achter deze kwes tie? De moeilijkheden in de AVRO moeten zich wel als een olievlek uit breiden. Dacht men in Hilversum wer- keljjk, dat luisterend Nederland daar voor geen belangstelling heeft Of meent het AVRO-bestuur, dat de luisteraars hiermee niets te maken hebben In beide gevallen vergist men zich. Het wordt hoog tijd, dat in deze zaak het hoor en wederhoor wordt toegepast, opdat het publiek weet waar het aan toe is. Van 7 tot 11 April zullen onder lei ding van maarschalk Montgomery te Parijs oefeningen worden gehouden van de hoge officieren van het opper bevel der geallieerde strijdkrachten in Europa en van de vertegenwoordigers der ledenstaten der NAVO. Het doel van deze oefeningen is de methoden te bestuderen voor de oplossing van be paalde vraagstukken, die inzake de verdediging van West-Europa gesteld zouden kunnen worden. De eigenlijke oefening zal worden voorafgegaan door een conferentie van het opperbevel, die 1, 2 en 3 April eveneens te Parijs zal worden gehouden. Gisteravond hebben chauffeurs ach terin de autobusgarage van de Rot terdamse Electrische Tram het leven loze lichaam gevonden van de 51-ja- rige C. van Maurik uit de Spanjaard straat te Rotterdam. De man was met een electrische klophamer aan het werk geweest en had, mogelijk door een defect aan het instrument, de electrische stroom door het lichaam gekregen, die hem op slag doodde. Gistermiddag is op een onbewaakte overweg te Meppel een zesjarig meis je door een dieseltrein gegrepen en op slag gedood. Het meisje en twee vrien dinnetjes fietsten achter elkaar over de overweg, zonder dat zij de trein hadden zien aankomen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1