^Pim. Pam rn Pom in Zwitserland*^ Nog geen Duitse athleten naar Nederland Generaal Van Fleet verwacht geen Noordelijk offensief Brandweerlieden hielden een vergadering in Zaandam Eindles van Landbouwwintercursus in Chr. school Kortevliet In de greep van de woestijn POOL's SALORSHAG Afzetbevordering is eminent belang voor tuinders De fiscus maakt het de KNAU lastig Het Radioprogramma HANDBALUITSLAGEN De zesdaagse te Parijs japanse uitnodiging voor Fanny BfankersKoen Adenauer over Duitse deelname aan de E.D.G. VREDESVERDRAC TUSSEN JAPAN EN INDIA Spoorwegstaking in de V.S. De rode overmacht kan worden weerstaan Arrestatiebevel tegen leider van Iraanse oppositie Ex-millionnair vluchtte uit Tsjecho-Slowakije Nieuw bestuur gekozen Alle veertien candidaten behaalden het diploma door; Eén lijn bij verlening van credieten Oude kaarten tan de Kaap voor minister Malan MAANDAG 10 MAART 1952 Aan de revanrhewrdstrfjden van de Olympische Spelen, die np 10 Augustus in het Olympisch SUdion te Amster- dam /allen plaats vinden, zullen geen Duitse athleten mogen deelnemen. Dit besluit werd gisteren op de algemene jaarvergadering van de KNAU. geno men. Men was van mening dat het contact met Duitsland alleen wat betreft >ie uitwedstrijden dient te worden opgeno men. Duitse athleten zullen in Neder land slechts in de grensgebieden mogen starten. De afgevaardigden van Lim burg, de Achterhoek, Twenthe, Dren the en Groningen zagen er namelijk gen bezwaar in Duitse athleten te ont vangen. Zjj konden zich echter wel voorstellen dat met name in het Wes ten van het land andere opvattingen gehuldigd werden. „Ernstige verontrusting over een niesontziende jacht van belastingambte naren door het gehele land ter plunde ring van de toch al slecht gevulde ath- letiekverenigingen" werd ter vergade ring uitgesproken door de secretaris van de technische commissie, de heer J. H. Moerman. Hij deelde mede, dat sommige dezer ambtenaren bijv. van mening waren drie. vier. Ja zelfs vijf maal op formele gronden omzetbelas ting te kunnen heffen op toegangsbil jetten voor de komende Olympische Dag. Eerst wordt op deze kaarten aan de bron, dus bij het Stadion en het NOC. omzetbelasting geheven. Bij de distributie van de kaarten over de ver enigingen die ze daarna aan haar le den verkopen, geschiedt hetzelfde. Wordt een aantal kaarten door een vereniging in handen van een andere verkoopinstantie gelegd, dan zijn ér op nieuw inspecteurs, die aankloppen voor omzetbelasting. Volgens de heer Moer man geschiedt dit op grond van de formule, dat „verlenen van diensten aan derden aan omzetbelasting onder worpen is,tenzij het niet geboekt wordt". Het advies van de heer Moerman, dat daarna met nadruk werd bekrach- (Advmtenti*. lag. Med.) DINSDAG 11 MAART HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO. S.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muztek. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram.- muziek. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.muziek. 10.40 Voor de hulsvrouw. 10.30 Voor de kleu ters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Piano recital. 12.00 Gramofoonmuzlek. 12.30 Land- en Tulnbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Gram.muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gra mofoonmuzlek. 13.20 Dansmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Gram.muziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram.muziek. 15.30 Onze Amerikaanse buren. 16.00 Gram. muziek. 16.30 Voor de kleuters. 16.50 Kin derkoor. 17.15 Gram.muziek. 17.30 Viool duo. 18.00 Nieuws. 18.15 Promenade-Or kest. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Piano spel. 19.15 „Paris vous paria". 19.20 Ka merkoor. 19.50 „Auto en fiscus", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 „Ik wéét, ik weet wat U niet weet". 21.30 Avro- allerlet. 21.35 Gevarieerde muziek. 22.05 „Dit is Uw land". Uw volk", klankbeeld. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 Jazzmuziek. 23.4524.00 Gramofoon muzlek. HILVERSUM II. 298 m.: 7.00—24.06' KRO. 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.43 Morgen gebed en Liturgische kalender. b.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. muziek. 8.40 Idem. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Gram.muziek. 9.40 ..Licht baken", causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.13 Gram.muziek. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. (12.30 —12.33 Land- en Tuinbouwmededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Zang en piano. 14.25 Gram.muziek. 15.00 Schoolradio. 15.30 „Ben je zestig?", 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Ziekenlof 17.00 „Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: C. Ooit: „De Conferentie Nederland-Surlname-Ne- derlandse Antillen". 18.00 Nieuws. 18.1.5 Actualiteiten. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Gram.muziek. 18.40 Initrumentaal Septet en soliste. 19.00 Sopraan en plano. 19.23 Gram.muziek. 19.40 „Dit ia leven", cau serie. 19.30 Amusementsmuziek. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.08 De ge wone man zegt er 't z«ne van. 20.15 Blaaskwintet. 20.30 Lijdensmeditatie. 21,30 Radio Philharmonisch Orkest en solist. 22 13 Klein koor en Kamerkoor. (In de pauze: vraagesprek.» 22.40 Gram.muziek 22.45 Avondgebed an Liturgische kalen der. 23.00 Nieuw». 23.15 „Gezond gezin", causerie. 23.25—24.00 Gramofoonmuzlek. Experimenteel Talevisie-programma van de VARA. 20 15—21.43: 1. Televisie- gezelschapsspel: 2. Weeroverzicht; 3. Film; 4 Modeshow. Pauze. 3. „Moany's kind mag niet huilen", spel. tigd door de voorzitter van het Unie- bestuur, ir A. Paulen. luidde: „Boek de voor kaarten geinde gelden, die U toch aan het NOC en het Stadion afdraagt, niet meer in. Wilt ge het toch doen, plaatst ze dan onder het hoofd: donatie. Slechte op dere wjjze kunt ge ontko men aan de volmaakt belachelijke dub bele of veelvoudige heffing voor om zetbelasting". De KNAU-beker werd door het NTC- en het Uniebestuur voor een jaar toe gewezen aan de nationale kampioen speerwerpen Lutkeveld. Bij de over handiging zinspeelde ir Paulen op de mogelijkheid, dat deze athleet mis schien naar Helsinki zal worden afge vaardigd. De Albert Spree-beker voor de beste jeugdprestatie van het vorige seizoen werd uitgereikt aan Henk Visser vhn AAC, jeugdkampioen ver- en hoog springen en tevens nationaal kampioen verspringen '7.48 meter, tevens Neder lands record) De ledencontributie werd, evenals reeds is geschied bij een tiental andere sportbonden, ten behoeve van het NOC verhoogd met. tien cent (de zg. dubbel tjesactie) DISTRICT WEST A le klasse heren: Coneordia—Amers foort IJ—4; HOC—Achilles 3—15; AalsmeerAHC 88; AtillaHHC 7—2. 2é klasse heren UDÏZeeburg 7—1; Tonido—Niloc 2 8-5; Sp. Ver eent— BHC 2—1. 2e klasse heren B: UnitasTonegido 116; RapiditasTurno 73; Catchers Vriendschap 9—8; ÏJmondAals meer 2 6—12. Ie klasse dames: Coneordia—Amers foort 7—2; HOC—BHC 3—2; ADA— Sagitta 1—3; Sp. Vereent—HHC 1—5. 2e klasse dames A; Volewijckers— Niloc 1—2; WVGW—DWS 1—4. 2e klasse dames B: Bato—JHC 07; OSS—HAV 7—13. AFD. NOORD-HOLLAND ZUID le klasse heren beker: Rapiditas 2 Coneordia 2 3—13; BGV—Vlug en Vaardig 121; IJmond 3AVA 48: IJfnond 2—OSS 3—10; Beverwijk— AHV 3—16. KAMP. NOORD-HOLLAND le klasse dames: AVAIJmond 56. Adspiranten: AVA—Foresters 32. AFD. NOORD-HOLLAND N le klasse dames: OlympiaSW 0—3. 2e klasse dames B II: TSVBKC 4 0; JHC 2—Ons Genoegen 2—1; Bergen 2—SSV 2 0-2. Zondagavond luidde de stand van de Parijse Zesdaagse: 1. Carrara—Lapebie (Fr.) 234 pnt. 2. BruneelVan Steen bergen (Belg) 173 pnt. 3. Coppi—Ter- ruzzi (It.) 156 pr.t. 4. Strom—Arnold (Austr.) 60 pnt. Op een ronde: 5 Gillen Nielsen (Luxemb./Den54 pnt. 6. ReynesJ. le Nizerhy (Fr.) 39 pnt. 7. SchultePeters (Ned.) 31 pnt. Naar wij vernemen heeft Fanny Blan- kersKoen van Japanse zijde de uitno diging ontvangen na de Olympische Spelen te Helsinki, aan een aantal wed strijden in Japan deel te nemen. Het is nog niet zeker of mevrouw Blankers- Koen de invitatie zal aanvaarden. In dien de trip naar het verre Oosten doorgang vindt, zal zij worden verge zeld door haar echtgenoot-coach Jan Blankers. Persoontijk damkampioenschap De uitslagen van de zevende en acht ste ronde om het persoonlijk damkam pioenschap, welke dit week-einde te Amsterdam werden gespeeld, luiden als volgt. Beers (NoordScharwoude) de Jong (Velsen) 11. Van Zuilekom (R'dam)Laros (IJmuiden) 11. W. Roozenburg ïR'dam)de Graag (Heus- den) 11. Stuurman (Schiedam)Du- kel (IJmuiden) 0—2. Bizot (Zwaag) W. de Jong 'Haarlem) 11. Dukel (IJmuiden)Bizot (Zwaag) 02. De Graag (Heusdcn)Stuurman (Schie dam) 02. Laros (IJmuiden)—W. Roo zenburg (R'dam) 11. Y. de Jong (Vel sen)Van Zuilekom (R'dam) 2—0. Kei ler (A'dam)—Beers (Noord-Scharwou- de) 2—0. Bondskanselier Adenauer heeft te Bonn verklaard, dat wellicht in de zomer van volgend jaar de eerste Duit se vrijwilligers-divisies zouden zijn gevormd, met een totale sterkte van 40.000 tot 60.000 man. Daarna zou een vorm .van dienstplicht worden toege past, waarbij de Amerikaanse methode van selectie zou worden ingevoerd. Heel Europa zal waarschijnlijk dit selectie-systeem navolgen. Voorts zei Adenauer, dat West-Duitsland het ver drag voor de Europese Defensie- gemeenschap tegelijk met de contrac tuele overeenkomsten ter vervanging van het bezettingsstatuut zal ratifi ceren. De leider van de linkervleugel in de Labourpartij, Bevan, heeft het ver trouwen gekregen van de 150 Labour- afgevaardigden uit zijn kiesdistrict. Waarschijnlijk zal midden-April een vredesverdrag tussen Japan en India worden geetekend. Een negen artike len omvattend ontwerp zal teger. het einde van Maart gereed zijn en begin April bij de twee regeringen ter goed keuring worden ingediend. De Amerikaanse spoorwegmaat schappij „New York Central" heeft Zondag wegens een staking van ma chinisten, stokers en conducteurs haar dienst op alle hoofdtrajecten moeten onderbreken. Op aanwijzing van de vakbonden worden nog slechts mili taire goederen, medicamenten en verse melk vervoerd. De treinen van de „New York Central" rijden op de meeste trajecten in het Noordoosten van de V.S. Ook bij de ondergrondse van New- York dreigt een staking. De opperbevelhebber van het Ame rikaanse achtste leger in Korea, gene raal James van Fleet, heeft Zondag verklaard, dat hf| „verrast" zou zijn, indien de Noordelijken een nieuw lente-offensief zouden beproeven. De Noordelijken hebben een potentiële kracht, die groter is dan die van de legers en de luchtmacht der verbonde nen, maar „wij zouden elke aanval van de communisten knnnen tegen houden", aldus de generaal. De Perzische procureur-generaal heeft Zaterdag een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de voormalige leider der parlementaire oppositie, Djemal Imami. die thans voortvluch tig is. Men legt Imami frauduleuze handelingen ten nadele van de bank ten laste. De voortvluchtige oppositieleider heeft de procureur-generaal een brief gezonden, waarin hjj verklaart zich ter beschikking van de justitie te zul len stellen, indien hjj garanties krijgt ten aanzien van de gerechtelijke pro cedure. De Perzische regering is er niet geheel van overtuigd, dat Iran niet zelf in staat zal zjjn de olie met eigen middelen te exploiteren. Men tracht nog steeds afnemers te vinden. Naar verluidt zou West Duitsland bereid zjjn olie te kopen, in ruil voor ma chines en installaties ten behoeve van de industrialisatie van Perzie. Hij had geen reden om aan te ne men. dat de Noordelijken een groot of fensief zouden ontketenen. De toe komst van de verbonden legers in Ko rea „ligt nog steeds op de conferentie tafel te Panmoendjon". Van Fleet schatte de potentiële kracht der Noor delijken in Korea op ongeveer 900.000 man, 500 tanks en meer vliegtuigen dan en ongeveer tweemaal zoveel stuk ken artillerie als de verbondenen in het veld hebben. Amphibie-auto en eenden De voormalige. Tsjechoslowaakse millionair Ludevit Ollarek, diens vrouw, drie kinderen en een vriend, zijn op zeer avontuurlijke wijze uit Tjechoslawakije naar Oostenrijk ge vlucht. Het gezelschap stak de grens rivier, de Morava, over in een oude, Duitse amphibi-auto. Bij de oever ge komen, werd de wagen, die in de sneeuw bleef steken, ontdekt, doch voordat de inmiddels gewaarschuwde grenspolitie ter plaatse was en ondanks herhaalde motorpech. konden de inzit tenden de auto toch over de rivier krijgen. Aan de andere oever moest men de auto achterlaten. Ollarek, die thans in Wenen vertoeft, verklaarde met zijn vriend de auto te hebben be proefd op een meer in de buurt van zijn woonplaats. Op nieuwsgierige vraeen zei het tweetal, dat ze de auto wilden gebruiken voor de eenden- jacht.... Volgens Ollarek heerst er in Tsjecho- slowakije de mening, dat de oorlog niet ver meer is, afgaande op het feit. dat de industrie geheel op de oorlogs productie is ingesteld. Niettegenstaande het feit. dat van de 900 brandweerlieden, die de Provincie Noordholland telt, er ruim vierhonderd lid zijn van de Nederlandse Vereniging van Brandweerpersoneel, waren er maar weinig spuitgasten Zaterdagmid dag naar de recreatiezaal van Verkade te Zaandam gekomen, om daar de jaar vergadering van de afd. Noordholland van de Nederlandse Vereniging bij te wonen. De heer Joh. Cornelissen üit Amster dam kweet zich in deze bijeenkomst op uitstekende wijze van zijn taak, om een drietal bestuursfuncties waar te nemen. Door vertrek van de heer S. Holleman uit de provincie moest hij het voorzitterschap en door het bedan ken van de penningmeester bovendien diens functie waarnemen, daarbij als secretaris zijn eigen werkzaamheden nog behartigend. Uit de door de heer Cornelissen uit gebrachte verslagen bleek, dat men ondanks de grote moeilijkheden be langrijk werk had kunnen verrichten. Zo werden in het afgelopen jaar in 36 Noordhollandse gemeenten instructieve lezingen georganiseerd. Na een vrij uitvoerige bespreking werd het bestuur als volgt samenge steld: B. Hederic, Haarlem (beroeps brandweer), voorzitter; Joh. Cornelis sen, Amsterdam (beroepsbrandweer), secretaris; C. de Boer, Amsterdam (be roepsbrandweer); H. Bakker, Huizen (Bedrijfsbrandweer) en J. Verduin, Bloemendaal (Vrijwillige Brandweer). Na afdoening der huishoudelijke za ken heeft de heer Cornelissen gespro ken over „De waarde van de bedrijfs brandweer", waarna de heer J. Nauta. redacteur van het orgaan „Brand" één en ander vertelde over de taak van de brandweerman in oorlogstijd. Tenslotte heeft de oud-brandmeester uit Amster dam, de heer J. Krop Jr. iets van zijn brandweer-belevenissen uit de hoofd stad verteld. 90. Terwijl Pim, Pam en Pom over het traject voortsnelden met een steeds grotere vaart, heerste er bij de start nog steeds een grote verwarring. moeten we doen?" gilde één van de commissarissen. „Direct gebeuren er grote ongelukken!" „Geef mij direct een andere slede!" bromd Dirk Durf al, „dan zal ik die rakkers achterna gaan en proberen hen in te halen. Mis schien zijn zij al tegen één van de kan ten opgevlogen!" Maar Pim dacht er niet aan om zijn slede tegen een van de zijkanten te laten lopen. Gelukkig had hij het stuur nog steeds In handen en hij wist de slede veilig in het mid den van de baan te houden. Hij wist echter niet dat er op de slede óók een rem zat om in de bochten af te rem men. Tegelijkertijd sturen de bestuur ders hun slede dan tegen de hoge zij kant van de bocht op. Maar Pim, Pam en Pom waren daar helemaal niet mee op de hoogte. Toen zij dan ook onder weg «en controle-post passeerden wreef de daar aanwezige jury zich de' ogen uit. „Zo heeft Dirk Durfal nog nooit gegleden!" De jury herkende wel de bobslee van Dirk Durfal, maar zag door de grote snelheid niet, dat het anderen waren, die er op zaten. In de christelijke school aan de Kortevliet werd Vrijdagavond de eindles ge- honden van de tweejaarlijkse landbouwwintercursus. De leider van deze door de afdelingen van de L.T.B. en de C.B.T.B. georganiseerde cursus, de heer J. T. Zijlstra. stelde de cursisten verschillende vragen over stikstofbemesting door vlinderbloemigen, over bacteriewerking en absorptie. Verschillende scheikundige formules werden ontleed en er werd zelf* een voederprogramma opgesteld naar aanleiding van een door een der aanwezige veehouders opgegeven voedering, waarbij bleek, dat ook zonder toedienen van krachtvoer een voldoend voedsel is samen te stellen. Na dit vraaguurtje werd even gepau zeerd en werden de aanwezigen op koffie met koek getracteerd. wat aan deze les een gezellige sfeer gaf. Daar na ging de heer Bergsma, gedelegeerde van de commissie van toezicht, over tot het bespreken van de resultaten van deze cursus. Voor alle cursisten had hij een persoonlijk woord. Hij achtte deze cursus van groot belang. De leerlingen dienden echter te be grijpen, dat zij nog slechts de eerste beginselen hebben geleerd en dat de practische ervaring moet meehelpen deze beginselen dienstbaar te maken. Ook zou hij het nuttig achten, dat deze cursisten hun kennis nog verder zou den uitbreiden door een cursus in be- Zorgf dal II óók to'n pakje «hag bemachtig! Waal is hoog van kleur, lijn van smaak en koel slechts I 0.80 p. pakje (Advertentie, Ing. Med.) 55 „Probeert u niet ben Hasrif te ver ontschuldigen". Mara keerde zich woe dend naar haar toe. „Het had niet er ger kunnen zijn". „Ik praat zijn handelwijze niet goed", zei Jane Frask, maar wat ik 1e probeer duidelijk te maken is dat we per slot van rekening de feiten niet kennen. Je hebt de sheik Gary zien af ranselen; maar je hebt niet gezien waar dat uit is voortgekomen. Wie weet hoe hij. het heeft uitgelokt Mara maakte een gebaar van onge duld. „O, ik weet wel dat u altijd voor hem partij zult kiezen, wat hij ook doet", sprak ze bitter. „Daar was ik al bang voor, dat hij u zo zou charme ren dat u zijn misdaden over het Loofd zou gaan zien". Juffrouw Frask staarde haar stom verbaasd aan. „Natuurlijk weet ik dat jij onder geen voorwaarde het goede in hem wilt zien", sprak ze eindelijk. „Maar dat wil niet zeggen, dat dat goede er niet is. Je bent jong, Mara. en onder hevig aan heftige vooroordelen. Wan neer je mijn leeftijd zult hebben be reikt. zul je inzien dat geen enkele man zo door en door slecht of zo vol maakt goed Is als ie op Je twintigste meent". „Probeert u er me nu maar niet van te overtuigen dat sheik Arnid bewon derenswaardige of zelfs maar fatsoen lijke eigenschappen heeft". Mara's zachte mond vormde een koppige streep. „Ik zeg u dat wanneer u die verto ning van vanmiddag had gezien „Dan zou ik nog hebben gedacht dat MARJORIE VERNON Amid een gegronde reden zou hebben", viel Jane haar in de rede. „Hoe kun nen wij weten, of hij niet ontzettend is geprovoceerd? Maar zelfs indien hij heeft toegegeven aan een heftige pas sie, houdt dat nog niet in dat hij ook geen prachtige eigenschappen zou kun nen hebben". Mara weerhield met inspanning een boos antwoord. Ze had wel kunnen weten dat Jane Frask partij zou kie zen voor AmidHet was blijkbaar nutteloos sympathie van haar te ver wachten en bij gevolg ook nutteloos van haar kant hulp te verwachten om de Arabier aan de gerechtigheid over te geven. Ook goed: dan moest ze het alleen opknappen Gi> ^est gewro ken wordenEen blos van schaam te overtoog haar gezicht bij de ge dachte dat ze zich door zo'n man had laten kussen, dat ze, zij het maar voor een ogenblik, zijn omhelzingen vurig had beantwoord. De herinnering daar aan, die tevens ontrouw tegenover haar verloofde inhield, droeg niet weinig bij tot haar voornemen ben Hasrif te doen boeten, en ze fronste haar voor hoofd in gedachten, terwijl ze zich af vroeg hoe ze haar plannen ten uitvoer zou kunnen brengen. Het was geen gemakkelijke taak die ze zich had gesteld dat begreep ze best, maar dit veranderde niets aan haar besluit. Op de een of andere ma nier moest ze een val zetten voor de Arabier en tegelijkertijd hun ontvluch ting bewerkstelligen. Ja.... ze moes ten weg zien te komen voordat Gaiy méér folteringen te verduren kreeg. Je kon niet weten wat ben Hasrif nog meer van plan was ze brak haar gedachten huiverend af, want ze durf de haar verbeeldingen geen vrij spel te laten. Alle verschrikking van die morgen kwam weer over haar. Ze zag weer dat donkere wrede gezicht, de krachtige meedogenloze arm, die de zweep hanteerde; en tussen de beide kleurlingen de blanke, bloedend en ge wond Beseffend dat het gepieker over het toneel van die morgen haar moed slechts zou ondermijnen, stond Mara on rustig op. Misschien dat een bad haar zenuwen zou kalmeren; in ieder geval was alles beter dan hier maar te liggen piekeren piekeren.... Ze trok haar kleren uit en stapte in het in de vloer ingebouwde bad, dat tot de rand met welriekend water was gevuld, en ze zuchtte even toen het water haar lede maten streelde. Vroeger had een bad in zo'n luxe omgeving haar met verruk king vervuld; ze had met genoegen lig gen te kijken naar het roze marnier dat het plafond en de muren bedekte, en de reusachtig mooi geslepen kris tallen flacons met parfum en badzou ten liggen bestuderen. Nu haatte ze dit alles, zoals ze alles in El Araish haatte omdat het hem toebehoorde. Terwijl ze naar haar slanke lichaam keek. dat als een parel tegen het roze marmer afstak, had ze het gevoel een slavin te zijn een schone blanke slavin, die in het paleis van haar meester baadde om haar lichaam fraai en welriekend te maken voor zijn genoegen. Mara beet op haar lip, en een blos van schaamte kleurde langzaam haar wangen. Wie weet, stond dat lot haar in zijn volle omvang nog te wachten! Het feit dat hij haar nog niet had opgeëist, bewees niet dat hij dat ook in de toekomst niet zou doen. Waarschijnlijk had hij zijn redenen voor dit uitstel. Misschien wachtte hij eerst af of het Engelse ge zelschap ook gemist werd en hun spoor gevolgd tot aan zijn stad; misschien ook wilde hij haar de onmogelijkheid om te ontvluchten duidelijk laten inzien en haar daardoor gedwee en gehoorzaam maken; of misschien wilde hij Gary eerst uit de weg ruimen! Gary! Haar hart sloeg een klopje over toen ze aan hem dacht, aan zijn lijden en zijn kennelijk gevaarlijke positie. Als er iets met hem gebeurde, zou ze het zich zelf nooit vergeven., het besef dat het om haar was dat hij zich hier bevond, schroeide haar hart als een gloeiend ijzer. Eén ding stond voor haar vast: ze zou nooit of te nimmer de slavin van sheik Amid worden. Liever doodde ze hem of zichzelf, als dat nodig mocht zijn. Maar eerst moest ze plannen voor hun vlucht beramen. E®n weg lag klaar en duidelijk voor Mara open. Ze kon mededelen wat haar bekend was (vermeerderd met de de tails die haar fantasie haar kon ver schaffen) en dreigen hem by de auto riteiten aan te geven indien hij hen niet vrij liet. Weliswaar zou Amid er om lachen en haar vertellen dat haar verhaal niet het minste nut had in El Araish. en dat hij er nu des te meer voordeel van had haar hier te houden maar ze moest het een of andere verzinsel bedenken dat die overweging te niet deed. Misschien zou ze hem kunnen doen geloven dat één van zijn eigen mensen zich had laten omkopen en bereid was hem te verraden? Ja-a, dat was een idee, per slot van rekening had hij haar zelf in de tuinen aangetroffen, wat kleur zou bijzetten aan haar verhaal dat ze niet zo een zaam was geweest als hij had bedoeld; en ze had gemakkelijk een van de be dienden of een leverancier aan het pa leis kunnen tegenkomen en hem heb ben omgekocht om haar bondgenoot te worden. Nu kon ze zeggen dat haar vertrouwensman gedurende tien dagen of misschien twee weken op een be paalde plaats zou wachten; en dat wan neer zij en Gary zich tegen die tijd niet bij hem voegden, hij zou doorreizen naar Cairo met het bericht van hun gevangenhouding hier in El Araish en Amids vroegere misdaad. Het was uit voerbaar; ze dacht dat het met een beetje geluk succes zou kunnen hebben (Wordt vervolgd). drijfsleer en landbouwboekhouden. Alle veertien cursisten ontvingen een diploma, de één natuurlijk met beter resultaat dan de ander. De geslaagden waren: Leendert van Leenen, Pleun van Leenen, Andries van Wensem, Govert van Wensem, Ja- cobus P. Groot, Petrus G. Groot, Wil lem Jimmink, Meiert P. Wagemaker, Hendrik Schurer, Co melis J. Huiberts M. Nuyens, Th. A. v. d. Vlugt, P. Th! Kaptein en Pieter Bruins. De heer Th. Terra (LTB) sprak een woord van dank en bood de beste leerling (Leendert van Leenen) een boek aan over Nieuw-Zeeland. De heer P. v. d. Veer (CBTB) bracht ook zijn dank uit en beloofde eveneens een prijs. Daarna betuigde één der leer lingen zijn erkentelijkheid jegens de organisaties, de commissie van toezicht en de heer Zijlstra, die namens de leerlingen een cadeau ontving, terwijl aan mevr. Zijlstra bloemen werden aangeboden. Ttot slot sprak nog de heer Zijlstra. Hij prees de prettige sa menwerking tussen allen, die aan deze cursus hebben meegewerkt en ver klaarde zich bereid een eventueel op te richten nieuwe cursus te leiden. (Vervolg van pagina 1 Een ander punt van uitvoerige be spreking werd het bestuursvoorstel om bij credietverlening aan de handel rente te berekenen vanaf de zevende dag van de week, volgende op die, waarin de producten zijn gekocht. Het bestuur van het C.B., dat zich voorneemt één vaste rentevoet te be palen. motiveerde het voorstel met een verwijzing naar de verwarde situatie, die er met betrekking tot de crediet verlening aan de veilingen bestaat. De ene veiling verstrekt geen langer cre- diet dan drie dagen, de andere geeft tien dagen crediet met rente, wéér een derde tien dagen zonder rente en zo zijn er nog vele voorbeelden te noe men. Er zal een uniforme regeling moeten komen, omdat men tegenwoor dig nu eenmaal niet kan vasthouden aan een contante betaling. De kopers op hun beurt moeten soms lang wach ten op hun afrekening uit het buiten land en met deze moeilijkheden moe ten ook de veilingbesturen rekening houden. Om de credieten niet al te aantrekkelijk te maken en te voorko men, dat de liquiditeit van de veilin gen gevaar loopt, wil men de rente clausule invoeren. Het nieuwe voorstel houdt niet in, dat de veilingen verplicht zijn credie ten te verlenen. Tot slot ging de heer Prins nog even in op het voorstel van de afdeling Warmenhuizen, dat de vertegenwoor diging van het Centraal Bureau in n« toekomstige Landbouwschap raate, een kwestie, waarover reeds het een en ander te doen is geweest. Volgens de voorzitter was hier een misverstana in het spel. Het bestuur had, toen ne schreef, dat het C.B. de organisatie is, die de economische belangen van a tuinders behartigt, hiermede uitsiuj- tend de afzetbelangen bedoeld. Zou nel Landbouwschap zich niet met de aize bezighouden dan stelt bet C.B. ge prijs op vertegenwoordiging 111 aez organisatie. De vergadering besloot ,vcrvolgenf mede te werken aan de oprichting v een werkgevers verenig i*g voor vei - gen, die o.a. van bêlaeg kan zlJn J het voeren van besprelmgea over beidersvraagstukken. De Nederlandse anbassadeur in de Unie van Zuid-Afnle. de heer J-.van den Berg, heeft aa» de eerste minis- ter, dr Malan. een dbum met oude n zeldzame kaarten ikn de Kaapov handigd. Het comié Van Riebeeck- herdenklng 1952 z<nd dit Nederlandse geschenk onlangs »aar Zuid-Afrika.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 4