V.N.-commissie begon onderzoek Harriman bepleit de wenselijkheid van Amerikaanse hulp Daarom niet! Dinsdag 18 Maart 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11363 De laaisie dagen van Tignes Duits-lsraelische conferentie Regering ie Bonn is niet optimistisch Ik blijf de komende maanden inEuropa FranzRademacher veroordeeld tot drie jaar en vijf maanden Ballastmaatschappij bereidt zich voor om tunnelbouw te hervatten De Saar Europees gebied? Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Het herstel van Duitslands eenheid Tignards krijgen nog veertien dagen Anders ontruiming met geweld Voorlopig Oranjeteam tegen Engeland B Mist veroorzaakte een verkeersongeval Vier auto's in botsing, twee gewonden Op 20 Mei in Den Haag U/eeï°eïLcfit iNog geen antwoord van nisterie van buitenlandse zaken, zal wosx uunsiana 0ver het algem(,en worden in Bonn Russen voorzien Noord- Korea van wapens Niet bevreesd voor inflatie Europa wil Eisenhower houden Eisenhower; Voorkeur aan bankroet Medeplichtig aan massa moord te Belgrado Bedrijvigheid aan het Noordzeekanaal Twee oude tunnelstukken worden verwijderd Frankrijk voelt er voor Keuring van onderwijzers Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05. per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen ƒ0.49 Aan de inwoners van Tignes is me degedeeld dat zij nog twee weken heb ben om hun huizen te ontruimen. Hierna zal dit zo nodig met geweld geschieden. Er is niet medegedeeld wanneer de laatste sluisdeur zal wor den gesloten. Gisteren hebben bulldozers de weg naar het kerkhof sneeuwvrij gemaakt. Uit Parijs arriveerde een groep graf delvers om de kisten over te brengen naar een ander dorp. Vier politieman nen zagen erop toe, dat geen herhaling van het incident van "orige week, toen verontwaardigde Tignards de bulldo zer de weg naar het kerkhof versper den, plaats vond. Later bezetten politieversterkingen, met machinepistolen gewapend, het raadhuis, de kerk, het postkantoor en andere strategische posities in Tignes. Voorts werden posities ingenomen op de hoofdweg die naar het dorp leidt. Op het dorpsplein keken de nog achtergebleven inwoners zwijgend toe, de mannen somber, de vrouwen hui lend. Alle tegenstand en hoop schijnt vervlogen. Het voorlopig Nederlands elftal, dat Woensdag 26 Maart a.s. in het Olym pisch Stadion te Amsterdam tegen Engeland B speelt, is als volgt samen gesteld: Landman (Sparta); Odenthal (Haar lem) en Alberts (Vitesse); Wiertz (DWS), Terlouw (Sparta) en Bies- brouck (RCH)Van der Kuil (VSV), Van Schijndcl (SVV), Van Melis (Eind hoven), Lenstra (Heerenveen) en Cla- van (ADO). Reserves: Kraak (Stormvogels), De Jong (ADO), Van der Tuyn (HDVS) en Van de Bogert (DOS). Als aanvoerder zal Biesbrouck fun geren. Op de Rijksweg Den Haag Amster dam heeft zich gistermorgen tengevol ge van de mist een gecompliceerd on geval vdbrgedaan, waarbij vier auto s op elkaar zijn gereden. Twee perso nen werden daarbij ernstig gewond, terwijl een zeer grote ravage werd aangericht. Drie wegenwachten heb ben eerste hulp verleend, politie en doctoren gewaarschuwd en voor de regeling van het verkeer gezorgd. Het ongeval werd in eerste instantie ver oorzaakt door een vrachtauto die met twee lekke banden stilstond op het viaduct over de Hoofdweg nabij de Kaagweg. Het Griekse schip „Themoni" (7198 ton) heeft te middernr.cht gemeld, dat het ten oosten van Sardinië averij aan de stuurinrichting heeft gekiegen en in nood verkeert. Het 'water in Tignes stijgt langzaam. Een der bewoners, die zich nog niet heeft laten overhalen om het dorp te verlaten, neemt in een bootje pools hoogte van de waterstand bij de stuwdam. 4 De Haagse correspondent van de Frankfurter Rundschau verneemt dat de •Duits-Israëlische conferentie over de herstelbetalingen op 20 Mei in Den Haag zal beginnen. De Duitse delega tie zal onder leiding staan van professor Boehm aan wie een vertegenwoordiger van het ministerie van buitenlandse za ken is toegevoegd. De Israëlische dele gatie zal onder leiding staan van dr. Schinar. Naar de correspondent mededeelt, lag het in de bedoeling in Brussel een schijnconferentie te openen, terwijl de werkelijke besprekingen reeds op een geheel andere plaats aan de gang zou den zijn. De reden voor deze handel» wijze zou volgens hem toe te schrij ven zijn aan de Israëlische vrees voor heftige protestacties daar er, zoals be kend, in de Joodse wereld een sterke oppositie tegen de Duits-Israëlische on derhandelingen bestaan. Dl fictie, dat de conferentie in Brussel zou worden gehouden, is nu nauwelijks meer vol te houden. Verwachting tot hedenavond. VRIJ ZONNIG Droog en vrij zonnig weer met een overwegend matige wind uit Oostelijke richtingen. Iets lageie middagtemperaturen. WOENSDAG: Zon op 6.45, onder 18.51. Maan op 3.41, onder 10.12. Op 20 Maart is het een eeuw ge leden, dat het bekende boek „De negerhut van oom Tom" ver scheen. Bovenstaand het portret van de schrijfster, mrs. Beecher- Sto we. DE Westduitse bondskanselier, dr Konrad Adenauer, heeft gisteren te Bonn de commissie van de V.N. voor verkiezingen in geheel Duitsland het witboek van z\jn regering over haar pogingen om de eenheid van Duitsland te herstel len overhandigd. Hiermee werd het onderzoek van de commissie, welke Zondag in West-Duitsland is aangekomen, naar de mogelijkheid van vrije en democra tische verkiezingen in geheel Duitsland ingeluid. Tevoren was de commissie ontvangen door de drie geallieerde hoge commissarissen. ki I van het bureau Duitsland van het mi- - zich Dinsdag in een radiotoespraak tot nncl-Dilitc ann l,ei- Duitse volk wenden. de kansen, dat het bezoek der com missie iets tot het herstel van de Duitse eenheid zal bijdragen, nihil ge schat, aangezien de commissie nog steeds geen antwoord uit Oost-Duits- land heeft gehad en nog over geen en kel visum voor de oostelijke zone be schikt. Te Londen is een ontwerp-antwoord Het witbpek van de Westduitse re gering werd in de afgelopen herfst ge publiceerd en bevat een overzicht van de sinds October 1949 door West- zo wel als Oost-Duitsland gedane stappen om tot eenheid van Duitsland te gera ken. De voorzitter van de V. N.-commis- sie voor deze maand. prof. Albertson (IJsland), verklaarde te Bonn, dat men in het geheel geen onderzoek in Duits land zal instellen, indien het niet mo gelijk zal blijken Oost-Duitsland te be zoeken. Volgens prof. Albertson is de commissie thans in Duitsland om na te gaan, of de autoriteiten van Oost en West-Duitsland faciliteiten en garan ties willen verlenen voor een later te verrichten volledig onderzoek. Indien men Oost-Duitsland niet zou kunnen bezoeken, zou aan de V. N. verslag worden uitgebracht over het geen men had kunnen doen en wat niet. De resolutie der V. N. voorziet in een onderzoek in geheel Duitsland. Gisteren heeft de commissie dr Ade nauer faciliteiten en garanties voor een vrij onderzoek in West-Duitsland gevraagd. De bondskanselier beloofde binnen twee dagen te zullen antwoor den. Donderdag zal de commissie naar Berlijn vliegen. Boven de kanselarij en het hoofdkwartier van de hoge com missarissen waait thans de vlag der V. N. De Nederlandse afgevaardigde 'n de commissie, Max Kohnstamm, hoofd op de Russische nota over de toekomst van Duitsland opgesteld door Ameri kaanse, Britse en Franse diplomaten. Later op de dag is dit ontwerp be sproken door minster Eden en de am bassadeurs van Frankrijk en de V. S., Massigli en Gifford. De Amerikaanse minister van defen sie, Robert Lovett, heeft op een verga dering verklaard dat de Noordkoreanen door de Russen van materiaal worden voorzien om de oorlog te kunnen voort zetten. Na de landing op Intsjon, in September 1950, kregen de verbondenen documenten in handen waaruit bleek dat een grote partij mijnen, die op Intsjon aanwezig was, kort tevoren uit de Russische haven Wladiwostoek was aangevoerd, aldus de minister. De directeur van het program voor wederzijdse beveiliging (MSA), Averell Harriman, heeft gisteren zijn getuige nis voor de senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen over president Trumans program voor steun aan het buitenland ten bedrage van 7.900 mil- lioen dollar voortgezet. Senator McMahon zeide, dat er in het congres aanzienlijke teleurstelling be staat over het feit, dat „een dergelijk zwaar program voor hulp aan het bui tenland" wordt gevraagd op het ogen blik, dat het plan-Marshall zou eindi gen. De Gallup-instituten in ver schillende Westeurapese landen hebben tegelijkertijd de volgende vraag gesteld: „Wat is naar uw mening beter voor ons land: dat Eisenhower in Europa werkzaam blijft °f dat hij president wordt van de Ver enigde Staten?" Dit zijn de antwoorden van het publiek in Nederland: 40 dat Eisenhower in Europa blijft. 10 dat hij president in de V. S. wordt. 12 maakt geen verschil. 38 geen oordeël. In de andere Europese landen, waar de Gallup-instituten dit onderzoek verricht hebben, zijn de uitslagen aldus: Engeland: 45 Eisenhower in Europa, 12 president, 17 geen verschil, 26 geen mening. Denemarken: 42 in Europa blijven, 9 president, 49 geen verschil en geen mening. Noorwegen: 56 in Europa blijven, 16 president, 1 geen verschil, 27 geen mening. In een brief, welke generaal Eisen hower voor de kortgeleden in de Ame rikaanse staat New Hampshire gehou den voor-verkiezin|;n aan negentien leden van het Huis van Afgevaardig den heeft geschreven, zegt de generaal: „Het schijnt mij toe, dat ik in de eerstkomende maanden geen belangrij ker taak kan vervullen dan de thans door mij beklede functie." Eisenhower acht zich voor de NAVO en het opperbevel der verbonden strijdkrachten niet onmisbaar. Hij is er van overtuigd, dat ook al zou hij mor gen aan de dag zijn functie van opper bevelhebber der geallieerde Europese strijdkrachten neerleggen, dit opperbe vel door andere, bekwame handen met succes zou worden opgenomen. Premier Mossadeq De Perzische premier dr Mossadeq heeft, toen hij afscheid nam van de deskundigen van de Internationale Bank, tegenover hun leider, Hector Prudhomme, opgemerkt: „Perzie geeft aan de voorkeur aan een staatsbank roet, boven het treffen van een verge lijk met betrekking tot zijn nationale belangen". Harriman verklaarde, dat het beeld veranderd was door „de aggressie in Korea en het feit, dat de wereld thans weet, dat het Kremlin bereid is open lijke aggressie uit te voeren". Het alter natief van 't program voor wederzijdse beveiliging is een ramp, aldus Harri man. „Het zou geheel onmogelijk zijn, dat de Amerikaanse levenswijze blijft voortbestaan, indien Europa door de Sowjetunie wordt beheerst. Het verlies van Europa zou bijna automatisch het verlies van delen van Afrika en Zuid- Oost-Azie beiden belangrijke grond- stoffenbronnen betekenen". Het leveren van Amerikaanse wa pens, troepen en defensiesteun is van essentieel belang voor de structuur van de Noordatlantische organisatie. Europa beschikt niet over het industriële ver mogen om de vliegtuigen, tanks en an dere ingewikkelde wapens te produce ren, aldus Harriman. Hij vervolgde: „Wij ondervonden, dat sommige kleinere landen vertrouwen kregen en vastbesloten werden, toen zij in staat waren de waarde van het ge hele program te zien en de waardevolle rol, die zij bij de uitvoering spelen". Hij geloofde niet, dat het grote milt taire budget van de Ver. Staten inflatie zou veroorzaken. De commissie voor buitenlandse be trekkingen van de Amerikaanse senaat heeft de .behandeling uitgesteld van een motie van McMahon om generaal Eisenhower uit te nodigen naar Washington te komen, teneinde ge hoord te worden over Trumans hulp plan. Franz Rademacher, een functionaris van Von Ribbentrops ministerie van buitenlandse zaken, is wegens mede- Büchtigheid aan de terechtstelling van vijftienhonderd joden te Belgrado ver oordeeld tot drie jaar en vijf maanden gevangenisstraf. Hij heeft wegens oor- I --smisdaden terecht gestaan voor een Duitse rechtbank te Neurenberg. De openbare aanklager had levenslang te gen hem geëist. Hem was behalve het feit, waarvoor hij uiteindelijk veroordeeld is, verant woordelijkheid voor de deportatie van 108.000 Joden uit Frankrijk, Belgie en Nederland naar Auschwitz ten laste ge- 'cgd. Voorts werd aan hem een plan oegeschreven, om alle Joden naar Ma- dagascar te verbannen, wanneer Hitier eenmaal de oorlog zou hebben gewon nen. De rechter die het vonnis velde ver klaarde, dat Rademacher was veroor deeld wegens het vermoorden van men sen in het algemeen. Moeilijk kon wor den aangenomen, dat hij niet zou heb ben geweten van de plannen tot uitroei ing van de Joden. Echter was niet ko men vast te staan, dat hij deze plannen zelf had gezien. De tijd, die Rademacher in Ameri kaanse en Duitse gevangenissen heeft doorgebracht, is in het vonnis inbegre pen, zodat hij over een jaar zal worden vrijgelaten. Toen het vonnis werd voorgelezen, sprong Rademacher op en riep: „Ik ben veroordeeld om joden, die nooit hebben bestaan". Zowel Rademacher als de openbare aanklager Hans Güttler zullen in hoger beroep gaan. (Van een onzer redacteuren). In de nabijheid van het Pontveer bij Velsen in het Noordzeekanaal heerst thans enige bedrijvigheid die verband houdt met de aanleg van de zo vurig begeerde tunnel onder dit kanaal. De Amsterdamse Ballast Maatschappij, de zelfde maatschappij die vóór de oorlog met de uitvoering van dit grootse pro ject was belast, treft de eerste voor bereidingen om met de hervatting van het werk te beginnen. Het ongewone in de situatie is ech ter, dat de opdracht hiertoe nog niet is gegeven; zelfs het bestek is niet ge reed. De A. B. M. heeft echter min of meer een claim op dit werk en daar om wordt ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid dat het weer in dezelfde handen komt. Het aanvatten van de toebereidselen in dit stadium kan dus een belangrijke tijdwinst be tekenen. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling dat de tunnelstukken die reeds onder het kanaal liggen, ver wijderd zullen worden aangezien deze te klein zijn. Dit betreft een moot van de auto-tunnel en van de spoorweg tunnel. Het is de bedoeling dat nu twee betonnen lichamen onder het kanaal zullen worden gelegd. Het ene bestemd voor spoorweg-tun nel en het andere voor auto-tunnel. In tegenstelling tot de vóór-oorlogse Volgens berichten uit Parijs zal bondskanselier Adenauer vandaag met minister Schuman de Saarkwestie be spreken, alvorens dit vraagstuk Woens dag in het Europese ministerscomité te Parjjs ter sprake te brengen. De Franse regering, aldus deze be richten, zal accoord gaan met het denk beeld om Saarland tot „Europees fede raal gebied" te verklaren, wanneer de Europese eenheid een feit is. De econo mische unie met Frankrijk zou echter ongewijzigd moeten blijven, terwijl Saarland, naar de m.ening van Frank rijk, tegelijkertijd politiek onafhankelijk moet blijven. uitvoering zal in de laatste een dub bele, door een muur gescheiden auto baan worden gelegd gelijk dit in de tunnel te Rotterdam het geval is. Het eerste werk zal zijn de bouwput die na het stillegen van het werk in 1942 ter bescherming van de wanden vol water is gezet, leeg te pompen. Het is nog niet bekend wanneer hiermede kan worden begonnen. In de memorie van toelichting op het wetsontwerp tot wijziging van de lager onderwijs-wet 1920 wordt er de aandacht op gevestigd, dat de gelijk stelling van de verlofsregeling voor de ambtenaren en onderwijzers steeds is afgestuit op het feit, dat wel voor de ambtenaren, maar niet voor de on derwijzers een aan hun tewerkstelling voorafgaande keuring is voorgeschre ven. Het onderhavige wetsontwerp be vat een voorziening waardoor aan het zoeven genoemde bezwaar wordt tege moet gekomen. De uitgaven, welke met deze maatregel gemoeid zullen zijn, zullen niet meer dan f 350.000 bedra gen. QNLANGS hebben wij een gesprek ge- had met een Duitser, die voor za ken in Nederland was. Een voortreffe lijk man, trouw democraat en anti- Hitleriaan, die vanwege zijn politieke overtuiging van 1939 af in een concen tratiekamp had geleefd. Deze man had zich in ons land en daarbuiten gesto ten tegen een onwelwillendheid, die, naar hij zeide, met de eerlijk gemeende pogingen van West-Duitsland om een betrouwbare internationale verdrags partner te zijn in ernstige strijd was. Wij hebben geprobeerd deze Duitser te doordringen van de gedachte, dat het voor de Nederlanders bijzonder moei lijk is zich vriendschappelijk tegenover Duitsland te gedragen. Daarvoor is er tussen 1940 en 1945 te veel gebeurd. Daarvoor is er zelfs na 1945 te veel ge schied! Want, zo merkten wij op, n- dien de tegenstelling tussen de Sowet- Unie en de Verenigde Staten niet bui ten mate was gegroeid, dan zou Duits lands positie op dit ogenblik zeker niet lijken op zijn huidige w e r k el ij k a situatie. Wij hebben deze opvatting ook al vroeger neergeschreven. Dat Duitsland een plaats heeft gekregen in de Euro pese Defensie Gemeenschap, is uitslui tend te danken aan het feit, dat wij Duitsland's mankracht en Duitsland's industrie nodig hebben. Van vergeten en vergeven kan thans nog geen sprake zijn, al zullen wij eens wel zover moe ten komen. Prof. Gelissen heeft niet lang geleden op een bijeenkomst in West-Duitsland een rede gehouden, die overvloeide van betuigingen van vriendschap. De reacties hierop in da Nederlandse pers waren verre van gun stig. Ook hieruit blijkt, dat ons stand punt door de meesten onzer volledig wordt gedeeld. Hadden wij ten tijde van dit gesprek geweten, wat ons thans wordt bericht, wij zouden zeker scherper in onze uit drukkingen zijn geweest. Men vraagt zich namelijk aan de hand van een aan tal aan het licht gekomen feiten af, of in Bonn de oude „Wilhelmstrasse" uit Berlijn aan het herleven is. Tijdens een Neurenbergs proces is namelijk een aantal beambten van Adenauers mi nisterie van Buitenlandse Zaken over de tong gegaan. Enkele maanden ge leden heeft een krant in Frankfort met naam en toenaam reeksen figuren op gesomd, die haar reputatie bevlekt zouden hebben door zich ter beschik king van de nazi-diplomatie te stellen. Daar is toen grote beroering door verwekt en de redactie van de krant heeft de minister van buitenlandse za ken getart haar voor het gerecht ter verantwoording te roepen. Dr. Aden auer heeft deze weg niet gekozen; hij heeft de Bondsdag een commissie la ten vormen, die de personeelspolitiek van de nieuwe „Wilhelmstrasse" zou moeten nagaan. Hij heeft bovendien een rechter opgedragen de dossiers van de nieuwe diplomaten na te zien. De kern der beschuldigingen was, dat oude di plomaten, die op de beklaagden- en ge tuigenbanken van Neurenberg weer waren bijeengekomen, besloten zouden hebben elkaar weer in de buitenlandse dienst te helpen. Over de beide order- zoeken is inmiddels 'n sluier gevallen. Wanneer tegen Adenauers verbin dingsman met de Geallieerden, Blan* kenhdrn, of tegen de personeelchef van buitenlandse zaken, Dittmann, van ge allieerde zijde geen bezwaren zijn in gebracht op grond van hun vroegere lidmaatschap van de N.S.D.A.P., moet men dat, volgens de Amerikanen, zien als een bereidheid van de bezetting om zoveel mogelijk met Duitse wensen rekening te houden. Des te kieskeuriger dient de Bondsrepubliek echter, naar de Amerikaanse overtuiging, te zijn in de keuze van haar personeel. Het doel moet immers zijn het vertrouwen van de wereld te herwinnen. „Hoe denkt men zich echter dit doel te bereiken, wanneer men mannen in dienst neemt, die het nazi-regiem hun diensten ter beschikking hebben gesteld bij het be gaan van de gruwelijkste misdaden?", zo vraagt het orgaan der Amerikaanse bezetting in Duitsland. Wij vragen ons dat ook af. Het is geen eenvoudige zaak: het vertrouwen van de wereld te herwinnen. Het is veel gemakkelijker van bepaalde om standigheden gebruik te maken voor het bereiken van een plaats, die norma liter in 1952 voor Duitsland nog niet zou zijn weggelegd. Neen, wij moeten niet horen van anti-Joodse pamfletten, die in Duitsland weer worden ver spreid, nJet van Ribbentrop-diploma- ten, die buitenlandse zaken beheren. Want als een goede Duitser en zij zijn er gelukkig ons dan interpel- leert, dan wijzen wij op deze berichten en dan zeggen wij: „Snapt Ge het nu? Wel, daarom niet." over het Xw bestuurder van deze bus de macht vuer nei stuur Kwijt en reed dwars door de muur het café binnen Hot

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1