Botter HD 220 kroop bij Paal 17 hoog en droog op een strandhoofd Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 in een nieuw kleed Hoofdcommissaris G. W. Valken in beroep tegen ontslag Het program van de koninklijke reis door de Verenigde Staten Eerste tocht van „Prins Hendrik" uit Nieuwediep had kalm verloop Waldorf Astoria Hotel verwacht het Koninklijk Paar^) KoM. BtAleJk 3$ Scheepje reeds met het avondtij vlotgekomen Ontwerp bij Tweede Kamer ingediend Behandeling voor het Haagse ambtenarengerecht Nam minister een onjuiste beslissing? HET WITTE HUIS IS OP TIJD GEREED Verkeersregeling voor Voorl. Ned. elfta! Engeland B. Geen bekerwedstrijden dit jaar Huldiging Nederlandse schaatsenrijders Lakeman-Bakker op de derde plaats Nederlandse wieleramate'irs hadden succes in Belgie DINSDAG 18 MAART 1952 „Schip gestrand iussen Petten en Callantsoog (Van onze speciale verslaggever) MEN kon het noch in Callantsoog, „och in Petten geloven dat ergens tussen 1" beide dorpen een schip was gestrand. Met zulk prachtig w eer En S f n ZuideT^Ca^nSeea.le ijfe,en' °n* 0<* het «"gestrekte strand ten Zuiden van Callantsoog alleen maar de donkere dwarsstrepen van de Dieren ontwaarde. De zee lag blak en laag te blikkeren in de vroege voorjaarszon Tot •an «»e horizon, waar het wateroppervlak zich in de grauwige nevel "^00" was geen schip te bekennen. Zelfs geen meeuw liet zich in deze verlaten wereld ïlnsma Cvan hetr Hn h fen bi] klinkerpad naar Sint Maartenszee de heer Jansma van het Hoogheemraadschap aan. Ook de heer .lansma die in petten de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Reddingmaatschappij vertegen woordigt, had het alarmerende bericht vernomen. ook uit Den Helder, was in de buurt. Een lijntje was gauw overgebracht, maar de botter kwam niet vlot. Ook het dregje, dat op zestig vaam afstand in zee werd uitgezet, bracht geen red ding. Iedere voet, die de winch inpalm de. trok de lijn het dregje in de richting van het schip. Ook dat schoot niets op. TJA, en die „Prins Hendrik" kon eigenlijk ook niets uitrichten. Zij was om twee uur uitgevaren voor haar eerste officiële reddingstocht. We za gen haar tegen half vier aankomen bij de HD 220. Ze ging op veilige afstand van de botter ten anker en schipper Piet Bot liet zich met de roeivlet naar het „wrak" brengen. Hij begreep dat hier geen schipbreukelingen te redden waren. Stuurman Van Veen van de „Prins Hendrik" riep de bemanning van de HD 220 toe: „Hebben jullie geen garna len aan boord, of een scharretje, want daar komen we voor!" Waarom niet SAMEN met de heer Jansma en de heer Kossen van de N.V. Kuiper en Leeuwenkamp, die het onderhoud van de strandhoofden dit jaar voor haar rekening heeft genomen, beklommen wij een hoge duintop. Zou dat kleine zwarte streepje boven de zeereep de mast zijn van het gestrande schip? Vijf minuten later hadden we zeker heid. Hoog en droog op het verste pun tje van strandhoofd II Z lag een stoer bottertje, net zo rustig of het daar op stapel was gezet. De achtersteven wees naar het Noordoosten, waar strandpaal 17 ons vertelde, waar we ons eigenlijk aan de kust van dit goede land bevon den. Leeg lag het strand en de kanton nier van de Rijkswaterstaat, die over het natte zand kwam aanrijden, keek sprakeloos van verbazing naar dat brutale bottertje, dat op zo'n mooie dag met zijn buik op een pier was gaan liggen. Neen, het kon ook de bedoeling niet zijn geweest, het scheepje droog te zet ten om het eens een goede schoon maakbeurt te geven. Beneden de wa terlijn was geen „baard" te zien, geen doorntje had zich op het hout vastge zet. Liever gezegd: de HD 220 lag er brandschoon en (zo op het eerste ge zicht) volkomen onbeschadigd bij. Schipper J. Wezelman leunde over het boord en keek ons aan of hij zeggen wilde: „Doe het me maar eens na!" Zijn zoon vertelde, dat zij dicht on der de wal hadden liggen vissen op garnalen. Het water was hoog, en de strandhoofden waren niet te zien. Uit gerekend raakte de botter gistermor gen om half negen, net toen het wa ter alweer begon te vallen, vast op het strandhoofd, dat wat verder in zee uitsteekt dan de andere in deze omge ving. De motorvlet van Hoornsman, van de nood een deugd gemaakt? Zo verleende schipper Wezelman even la ter gastvrijheid aan drie man van de reduingboot. die op een paar honderd meter afstand gezapig op haar anker lag te rijden. Waarschijnlijk heeft de bemanning van de „Prins Hendrik" nooit veron dersteld, dat de „maiden trip" naar een gestrand schip zo'n gemoedelijk en prozaïsch verloop zou hebben. Maar er zullen wel zwaarder tochten volgen! De drie man van de HD 220 vatten hun overigens heus niet zo tragische lot nogal laconiek op. „Moet dat nou in de krant?" vroeg schipper Wezel man, die het niet nodig vond dat de hele wereld van zijn wedervaren op de hoogte kwam. Hij zag het niet zo donker in. -Van avond met hoog water komen we vlot voorspelde hij, maar de heer Jansma was iets minder optimistisch. „De vloed brengt vanavond niet zoveel water als vanmorgen", zei hij en dat deed de schipper een beetje bedenkelijker kij ken. Het was voor hem al 'n goed ding dat de heer Jansma zelf voorstelde, een paar van de scherpste en hoogste stort stenen voor de boeg van de HD 220 even opzij te kantelen. Het scheepje zou dan zonder veel pijn van de pier kunnen worden getrokken. De optimistische verwachtingen van schipper Wezelman werden bewaar heid. Gisteravond om tien over acht, toen het weer hoog water was, is de HD 220 met assistentie van de „Prins Hendrik" vlot gekomen. Beide vaartui gen arriveerden om half tien behouden in Nieuwediep. De botter heeft van de stranding geen nadelige gevolgen on dervonden. TIJDENS hun verblijf in de Ver enigde Staten zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard van 7 tot 9 April in New York vertoeven, alwaar zij hun intrek zullen nemen in het groot ste hotel ter wereld, het Waldorf Astoria Hotel. Dit hotel beslaat een geheel blok in New York City en is feitelijk een stad in een stad. Het hotel heeft tweedui zend kamers en het vorige jaar verble ven er ruim 150.000 gasten uit vijftig landen. Zonder een stap buitenshuis te zetten kan een gast een kleine operatie ondergaan; een kievitsei of een sand wich eten: 66 dollar betalen voor een fles champagne; een volledige uitrus ting aanschaffen, waaronder een bont jas van 14.000 dollar; een kies laten trekken; plaats nemen in een gereser veerde spoorwegcoupé; samen met 1.999 andere gasten in één zaal dine ren; of de vroegere koning van Enge land. de Hertog van Windsor. de enige nog levende ex-president van de Ver enigde Staten, Herbert Hoover of Ge neraal Douglas MacArthur tegenkomen die allen in Waldorf Astoria wonen. Generaal Douglas MacArthur woont in suite 37 A, welke de generaal, als hem de volle prijs wordt berekend, 125 dollars per dag kost. In deze zelfde suite woonde Koningin Juliana toen zij als Kroonprinses gedurende de oorlogs jaren in New York verbleef. Voorts woonden in het hotel verscheidene vroegere presidenten van de Verenigde Staten, president Auriol van Frankrijk, president Aleman van Mexico, presi dent Weizmann van Israël, de Hertogin van Luxemburg, de Sjah van Iran, Ko ning Michael van Roemenië en de zoon van Koning Ibn van Saudi Arabië. De gasten kunnen kiezen uit vrijwel alle ter wereld bekende gerechten. Zij kunnen zich te goed doen aan een Noorse sneeuwhoen kosten twaalf dollars per stuk aan antilope uit Wyoming of een biefstuk van een buf fel uit Canada. De koks van Waldorf Astoria kunnen uw kip op 71 verschil lende maniergn klaarmaken. Het goed koopste diner kost 4,50 dollar en éen kop koffie 45 dollarcent. Een honderd en vijfenvijftig telefo nisten zorgen voor de telefoonverbin- DIJ de Tweede Kamer is ingediend het D wetsontwerp tot regeling ter bevor dering van een goede bedrijfsuitoefe ning. In de Memorie van Toelichting wordt onder meer gezegd, dat dit wets ontwerp niet beoogt de ontwikkeling van ons vestigingsrecht te doorbreken, maar integendeel voortbouwt op dat gene, wat ónder de thans geldende wet telijke regelingen is gegroeid. „Ik ben in beroep gegaan tegen mijn ontslag om de aandacht te vestigen op de rechteloosheid, waarin de hogere politieambtenaren als gevolg van maatrege len uit de Duitse tijd verkeren. Zodra zij de leeftijd van 55 jaar hebben bereikt, zijn zij overgeleverd aan willekeur". Zo formuleerde de heer G. W. Valken zijn kiacht toen hij gistermorgen voor het Haagse ambtenarengerecht werd gehoord over zijn beroep tegen het hem verleende eervol ontslag als hoofdcommissaris van politie in Den Haag. Hij beklaagde zich bovendien over de wijze, waarop het ontslag was aangezegd. Burgemeester Schokking, als getuige gehoord - alvorens hiertoe over te gaan, ging het gerecht eerst in raadkamer deelde mede, dat hij bij de aanvaarding van zijn ambt door de minister van binnenlandse zaken was gewezen op de leiding van het Haagse politiecorps. Het probleem dateerde dus al van voor zijn komst. Weliswaar heeft de heer Schok king nooit met de heer Valken over de mogelijkheid van ontslag gesproken, maar deze kon uit de verwijten, die hem moesten worden gemaakt, zijn con clusie trekken. Spr. had zich niet van buiten af willen laten beïnvloeden, doch zichzelf een oordeel willen vormen. Verschillende andere getuigen legden er de nadruk op, dat van ongeschiktheid van de heer Valken nooit was gebleken. Mr Smit ten slotte kwalificeerde het gehele ontslag ten slotte als een onder onsje tussen Jjurgemeester Schokking en mr Mijnlieff van het ministerie van binnenlandse zaken. Hij drong aan op nietigverklaring van het ontslag. Prof. mr W. F. Prins, chef van het bureau algemene juridische zaken van de afdeling Openbare Orde en Veilig heid van het ministerie van Binnen landse Zaken, gaf de visie van de rege ring op deze kwestie. PI. stelde dat formeel alles in orde is. Er waren wel degelijk bezwaren tegen het optreden van de heer Valken. Er was geen sprake van willekeur. De ministers van bin nenlandse zaken en justitie waren van mening, dat de Haagse hoofdcommissa ris de kracht niet meer kon opbrengen, het zware ambt van hoofdcommissaris naar behoren te vervullen. Hij overzag het corps niet meer en miste de energie, om tegen scheve toestanden op te tre den. In dit geval was het verstandig, het geldige motief van ontslag bij 55 jaar te hanteren. Uitspraak op 7 April. De raadsman van de heer Valken, mr dr J. Smit, uit Gouda, herleidde het mo tief voor het ontslag tot de slechte ver houding tussen burgemeester Schokking en de heer Valken. PI. steldfe hiervoor de heer Schokking verantwoordelijk, omdat hij van het begin af bevooroor deeld heeft gestaan tegenover zijn hoofdcommissaris en zich over hem bij de minister van binnenlandse zaken heeft beklaagd, zonder de moeilijkheden eerst uit te praten. Naar pl. verder be toogde, stond de onbekwaamheid niet vast en waren de klachten van de heer Schokking in elk geval niet gebaseerd op eigen waarneming. Met de voor- gaande burgemeesters heeft de heer Valken nooit moeilijkheden gehad. Ook buiten het terrein van de vesti gingswet kleinbedrijf 1937 wordt name lijk behoefte gevoeld aan de mogelijk heid, eisen van credietwaardigheid, han delskennis of vakbekwaamheid te stel len, waaraan de eigenaar of de leider van een onderneming dient te voldoen. Het nieuwe wetsontwerp is van toe passing op alle bedrijven met uitzonde ring van de landbouw, de visserij, het bankbedrijf, het verzekeringsbedrijf en het vervoersbedrijf. Bij algemene maat regel van bestuur Cvestigingsbesluit) kan de uitoefening van een bedrijf wor den gebonden aan een vergunning. Een vestigingsbesluit wordt slechts vastge steld op verzoek van het betrokken be drijfschap of van een of meer represen tatieve verenigingen van de betrokken ondernemers. Komt een vestigings besluit tot stand, dan is allereerst een vergunning vereist voor iedere inrich ting, waarin 't bij dat besluit aangewe zen bedrijf wordt uitgeoefend. c financiën, twee camera's aan de am- t f tel heef\eT bassade van Ethiopië, vijf overhemden een.,chef; ?1J" assistent, aan een h ui't Indi een hen detect ven, vijf en twintig agenten, den sigarettenkoker naar Rio de Janei- een controleur en een klerk. rQ en %en aantal fot(J,s aan de ambassa. Vergeetachtige gasten laten jaarlijks deur van Noorwegen, ongeveer achtduizend voorwerpen ach- in de suite 37 A. werden de Grote ter. Op één dag zond de afdeling „Ge- Vier het eens over de vredesverdragen vonden voorwerpen" vergeten pyama's met Italië, Roemenië, Bulgarije, Hon- aan een generaal van de luchtmacht, garij en Finland, een bril aan een Chinese minister van Dit is Waldorf Astoria Hotel!" UET officiële programma voor het staatsiebezoek, dat Koningin Juliana en Prins Bernhard in April aan de Ver. Staten zullen brengen, is thans vastge steld. Het koninklijk paar zal tijdens deze r£is onder meer vergezeld worden door minister Stikker, Selden Chapin, de Amerikaanse ambassadeur in Neder land, jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, grootofficier van de Ko ningin, en baronesse Van Boetzelaer van Oosterhout, dame du palais. De Ne- Westpoint, Kingston n. New Vork Hyde rark 6 Rust in Hyde Park 7-9 New-York via Knoxville naar Sea-lsland naar Detroit o.a naar Fordfabriek Gr.Rapids. Holland naar san Francisco Daarna vermoedelijk nog naar Ottawa in Canada. \!OU HOEFT u niet direct een kaar- l tje te sturen, maar verleden week heeft de uitgeverij „Elsevier" in Am sterdam een nieuw gebouw betrok- ponden hebben gedrukt. Eén van hen is gepakt. Zaterdag is voor de derde maal het 38.000 ton metende Japanse slagschip „Hjoega" gezonken. Het toesDraken, Dat hebben enkele valse munters ge- schip werd tegen het einde van de maardè mooiste (en kortste)was die daan, die in Glasgow tienduizend valse oorlog jetor;pede,Veldenjaar De heer Valken verlaat na de zitting het gebouw. van de schrijver Jan de Hartog. Hij zei' ,Ik herinner me het verhaal van een boer, die bij het zien van de Af sluitdijk, uitriep: „Wat een prachtige hoop modder, ....van mijn centen. Toen ik nu voor dit nieuwe gebouw stond (zei Jan de Hartog), dacht ik. Wat 'n prachtig gebouw....! Ik heb gezegd". En nóg 'n jubileum De Amerikaanse militaire academie in West Point, bestaat 150 jaar. Eisen- hower, Bradley en Ridgway zijn hier nog gedrild door onbarmhartige ser geants-majoors. Naar men zegt, hebben ze nog naar die knapen gezocht toen ze het jubileum bijwoonden. Nu je op het Pond Sterling toch het volle pond niet meer krijgt, is het geen li om minister Butler (de Engelse L ef- tinck) onder zyn duiven te schieten. Oost is oost en west is west, De V. N. commissie doet haar best (Vry naar Kipling) haar naar Korea. Een ijzerdief wist daar een van de stoppen uit de romp los te werken, waardoor de boot weer naar de kelder ging. Zaterdag had men do „Hjoega" weer aan de oppervlakte gebracht, doch nu bezweek een lucht kamer. De boot liep vol en zonk ten derden male. n De heer Schacht, door wiens financiële acrobatiek Duitsland onder Hitier zo machtig werd, ver toeft voor een particulier bezoek in Spanje. n De Belgische katholieke af gevaardigde Marcel Philippart heeft de regering voorgesteld de bokssport te verbieden. Er was 'n staking on der de arbeiders van de atoomfabriek te Paducah in Amerika. Zaterdag lag dientengevolge het werk volkomen stil. Het leek wel vrede. derlandse ambassadeur in de Ver. Sta- t dr Van Royen, zal zich in Washing ton bij het gezelschap voegen. Na de ontvangst op het vliegveld van Washington door president Truman op Woensdag 2 April, welke begroeting per radio en televisie zal worden uitgezon den, begeeft het gezelschap zich naar het stadhuis, waar Koningin Juliana de sleutels van de stad zal ontvangen. Ver volgens rijdt de stoet naar het Witte Huis, waar de Koningin en de Prins zullen overnachten. Des avonds biedt president Truman de koninklijke gasten een diner aan in het Carlton hbtel. Donderdag 3 April wordt een bezoek gebracht aan het graf van George Washington in Mount Vernon en aan het graf van de Onbekende Soldaat op de nationale begraafplaats van Arling- ton. Later op de dag zal de Honingin in het Kapitool de verenigde vergadering van het Congres toespreken. Op Vrijdag 4 April worden op óf Nederlandse ambassade de leden van de staf aan Koningin Juliana en Prins Bernhard voorgesteld, evenals Neder landse burgers van Washington en om geving en Baltimore. In het Statlerho- tel wordt dan een lunch aangeboden door vertegenwoordigers van de Ame rikaanse pers, radio en televisie. De Koningin ial bij deze lunch een toe spraak houden. Des middags zal de Koningin in de Nederlandse ambassa de het symbolische carillon aan pre sident Truman aanbieden. Zaterdag 5 April zal een bezoek wor den gebracht aan Philadelphia, King ston en de militaire academie te West Point. Hierna zullen de koninklijke bezoekers in Hyde Parlc de gasten zijn van mevrouw Roosevelt. Maandag 7 April zal een bezoek wor den gebracht aan de stad New York. Des avonds wordt daar door de stich ting NederlandAmerika een diner ter ere van het koninklijk bezoek ge geven in de grote balzaal van het Wal dorf Astoria. Dinsdag 8 April zullen de Koningin en de Prins o.m. een oe- zoek brengen aan het hoofdkwartier der V. N. en de Columbia Universi teit. Het Paasweekeinde zal worden doorgebracht te Sea Island. Maandag 14 en Dinsdag 15 April be zoeken de Koningin en de Prins De troit. Woensdag 16 April vliegt het koninklijk paar naar Grand Rapids in Michigan en vandaar naar Holland, eveneens in Michigan. Daarop wordt naar Detroit teruggekeerd. Donderdag 17 April gaat het gezel schap per auto van Detroit naar Ann Arbor, de universiteit van Michigan. Des middags vertrekken de Koningin en de Prins per vliegtuig naar Cali- fornie. Aan president Truman is gisteren medegedeeld, dat het Witte Huis, dat thans verbouwd wordt, op tijd gereed zal zijn voor de ontvangst van Ko ningin Juliana en Prins Bernhard. De president heeft bijna dagelijks de werkzaamheden geïnspecteerd en aan gedrongen op spoed. Aan de verbou wing zijn meer dan vijf millioen dol lar besteed. ANTWOORDEN HERSENGYMNASTIEK 1. W. A. Harriman. 2. Oorspronkelijk 5, thans 6 snaren. 3. Ca 41%. 4. 7 Januari 1937. 5. De eerste vrouw van Napoleon I. 6. In Rome - St. Pieterskerk. 7. Pseu doniem voor F. Haverschmidt, Ned. dich ter en predikant (1835—'94). 8. Voor een sportprijs gekregen. 9. De Franse beeld houwer Frédéric A. Bartholdi. 10. 21 Maart en 22 September. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam deelt mede, dat in ver band met de interland-voetbalwed strijd Engeland BNederland in het Olympisch Stadion te Amsterdam, op 26 Maart a.s., de K.N.V.B., zoals ge bruikelijk is, bij de kaarten weer „pas- se-files" zal verstrekken, bestaande uit een witte strook met de hoofdle: er „P" in blauw, die door de automobi listen, die wensen te parkeren, op de voorruit moet worden aangebracht. Deze passe-files zijn absoluut nood zakelijk, teneinde een goede verkeers regeling en een vlot parkeren moge lijk te maken. Mocht aan houders van kaarten, die per auto komen, door enige oorzaak geen dergelijke passe-file zijn verstrekt, dan wordt in hun eigen be lang aangeraden, deze alsnog af te ha len of aan te vragen aan het Hoofd bureau van politie aan de Elandsgracht te Amsterdam, bureau verkeerspolitie. Wegens te late beëindiging van de voetbalcompetitie zal de KNVB dit jaar geen bekerwedstrijden organise ren. Het gewest Zuid-Holland van de KNSB heeft in samenwerking met het district Westland .besloten de schaat senrijders, die aan de Olympische Win terspelen en aan de Europese en de Wereldkampioenschappen hebben deel genomen, te huldigen. Uitgenodigd zijn Broekman, Van der Voort, Maarse, Van 't Oever, Van der Eist, Huiskes, Cha- risius alsmede de heren Schenk en dr Carlier. De huldiging is bepaald op Zater dag 5 April in de grote veilinghal te Honselersdijk. De Berlijnse Zesdaagse In de Berlijnse zesdaagse luidde de stand gisteravond: 1. CarraraLapebie (Fr.) 114 pnt. Op vier ronden: 2. Platt- nerBuchne* (Zwits.) 165 pnt; 3. Lake- manBakker (Ned.) 59 pnt. Het Ne derlandsDuitse koppel VoorenZiege nam de 8ste plaats in'met 9 ronden achterstand. Alle overige koppels had den vijf of meer ronden achterstand. Bij een valpartij werd de Italiaan Terruzzi zodanig gewond, dat hij in het zieken huis moest worden opgenomen. Zijn koppelgenoot Rigoni blijf, reserve. Bij een wedstrijd voor amateurs te Rijkhoven over 110 kilometer is de Belg Stevens eerste geworden in 3 uur 20 min. Tweede werd Haan (Ned derde Plantaz (Ned.), vierde Ma nm (B.>, vijfde Gilissen (B.) en zesde Ehlen (Ned.). OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horibontaal: 1 verstolen, 8 best, 9 krag, 11 Alp, 12 ven, 14 aar, 15 N.O., 16 kalis. 18 R.I., 19 boa, 20 heg, 21 is, 23 trein, 25 Ee, 26 els, 28 sol 29 reu, 30 rats, 32 jaar, 22 ook, 34 n.a.v., 35 Olof, 38 Beel, 41 pop, 42 kas, 44 Leo. 45 ur, 46 baret, 48 nr, 49 tot, 50 puk, 51 el, 53 stuik! 55 n.n„ 56 net, 58 Ina, 59 Noe, 60 teen' 62 heet, 63 Groningen. Verticaal: 1 velo. 2 esp, 3 r.t., 4 riel, 5 l.k., 6 era, 7 naar. 8 bankier, 10 gri meur, 12 vaart, 13 nihil, 16 kot 17 sen., 22 sla, 24 e.o.w., 25 e.e.a., 27 stoon. 29 Ravel, 31 sof, 32 lab., 35 opulent, 36 lor, 37 sar, 39 Een, 40 lorgnet, 42 kattl, 43 sepia, 46 bos, 47 tuk, 52 leeg, 54 U.N.C.I. 55 noen, 57 ter, 59 nee, 61 k.o., 62 h.g.'

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3