Acheson verwacht vrede in Korea De gevangenen van Spandau voor een zuiveringshof Weer twee weken voorwaardelijk geëist tegen Fedde Schurer Schuman en Adenauer spraken over het Saar-vraagstuk Nog geen Indonesisch kabinet Televisie-uitzendingen overdag Toesiand in Indo-China ernsiig Groot proces aan Italiaanse Riviera - .Woensdag 19 Maart 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11364 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Loos alarm in Seoel Eisenhower bereid tot candidatuur Bespreking tussen Japan en China mislukt Japanse delegalie vraagt n/euwe instructies Eenheid van Europa sneller zonder dwang Ook een proces legen wijlen Göbbels Beklaagde harielijk toegejuicht Formateurs geven hun opdracht terug Wilopo thans formateur Hoe komt men weer van de atoombom af? Burgemeester van Urk vertrokken Aanhangwagen schoot los en ramde auto Vier apen maakten de eerste ruimtevaart Burgerlijke verdediging Op 30 April en 5 Mei Reportages van de Koninklijke reis Schatrijke gravin werd vermoord Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p.m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassol. osten Weekabonnementen ƒ049 pE Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, die gisteren in de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen in vogelvlucht een overzicht heeft gegeven van de toestand in de wereld, verklaarde van oordeel te zün» dat de wapenstilstandsonderhandelingen in Korea succes zouden heb ben, doch waarschuwde tevens voor „optimisme of pessimisme" in het huidige moeilijke stadium. Hjj voegde hier aan toe, dat Amerika voortdurend poogde zijn bondgenoten er toe te brengen, meer troepen voor Korea te leveren, doch tot nog toe zonder succes. Het geschiedde dezer dagen in Seoel. De stilte van de nacht lag over de verpuinde stad. Hier en daar stond een wachtpost. Verder was er niemand op straat. Het kon vrede zijn geweest. Plotseling scheurde het jankende geluid van de sirenes door de nacht. Alarm.' Uit hun slaap opgeschrok ken militairen stoven naar hun posten eji brachten het afweerge schut in gereedheid. De piloten van de straaljagers renden naar hun machines en wachtten op het bevel om te starten. De mannen die de zoeklichten bedienden tastten met hun lange lichtvingers de duistere hemel af en zagen gespannen om hoog. Zouden zij de belagers te zien krijgen? De radartechnici hadden gemeld, dat een formatie vliegtuigen op ge ringe hoogte met een snelheid van 130 kilometer per uur de stad naderde. Ze zullen het voorlopig grondig bedorven hebben bij hun kameraden van leger en lucht macht. "Want toen de mannen van de zoeklichten op hun aanwijzin gen de vijand wisten op te sporen, ontdekten zij, dat de vliegtuigen in feite een vlucht ganzen was Hoffman verklaart' Geen eigen campagne Een van de vooraanstaande figuren in de campagne voor „Eisenhower als president", Paul Hoffman, heeft ver klaard, dat generaal Eisenhower zich inderdaad geroepen voelt om zich can- didaat te stellen voor het president schap. „Wij willen echter niet, dat hij zelf een campagne voert in de staten waar hij is ingeschreven voor de ver kiezingen," aldus Hoffman, „doch zo dra de voorverkiezingen voorbij zijn, willen wij, dat hij naar de V.S. gaat, wellicht zes weken voor de republi keinse conventie in Juli." Een functionaris van het Japanse ministerie van buitenlandse zaken, die zich tien dagen geleden naar Taipeh heeft begeven, om te helpen de tussen de Chinese nationalisten en Japan gevoerde besprekingen overeen vredesverdrag tot een goed einde te brengen, is naar Tokio teruggekeerd om nieuwe instructies te halen. Tot nu toe zijn de besprekingen een mis lukking. Men heeft geen overeen stemming kunnen bereiken over de kwestie der herstelbetaling. ACHESON noemde de toestand in Indo-China zeer ernstig. Dit zou zo- blijven, totdat de Fransen een grote ge oefende strijdmacht van inheemsen in het veld zouden kunnen brengen, zo voegde hij er aan toe. Volgens Acheson is het Noordatlanti- sche leger van vijftig divisies, waartoe men op de conferentie te Lissabon be sloot, meer dan een leger op papier en zal dit spoedig een leger zijn van vlees en bloed. Acheson was het niet eens met senator Theodore Green, dat de Ver. Staten de buitenlandse hulp aan Europa afhankelijk zouden moeten stellen van een groter streven naar eenwording van Europa. Volgens Acheson zijn hiertoe reeds grote stappen genomen en zal.dit zo voortgaan. „Mijns inziens zal net sneller en spontaner gaan. indien wij geen voorwaarden stellen", aldus de minister. Voorts deelde Acheson niet de mening, dat de omvang van het Amerikaanse tekort het volgend jaar zou leiden tot inflatie. Indien de be groting besnoeid zou moeten worden, zou de hulp aan het buitenland hiervoor niet het eerst in aanmerking komen, „omdat West-Europa bij het uitbreken van een oorlog in de frontlinie zou lig gen". In antwoord op andere vragen zei Acheson. dat hij een zeer grote vooruit gang had waargenomen in de bereid heid van de leden-staten der NAVO, verantwoordelijkheid op zich te némen voor de gemeenschappelijke bewape ningsactie. Acheson verklaarde niet' meer als verleden jaar van oqrdeel te zijn, dat de hulp aan het buitenland niet langer dan een .jaar of drie op het huidige hoge peil zou behoeven te blijven. Verleden jaar schatte hij de totale kosten voorde Ver. Staten van de hulp aan het buiten land op 24 -27- milliard dollar. Hij achtte deze schatting thans onjuist, doch wilde niet nader zeggen, of de totale kosten hoger of lager zouden lig gen. Op grond van een wet, waarin is be paald, dat vooraanstaande nazi's of per sonen, die misdaden tegen de mensheid hebben begaan, voor een zuiveringshof kunnen worden gedaagd, ongeacht of zij reeds deswege zijn veroordeeld, zullen di zeven voormalige hoge nazi-leiders, die in Spandau gevangen zitten, voor een Duits zuiveringshof verschijnen. De voorbereidingen voor dit proces zijn gereed. De westerse geallieerden hebben hun toestemming voor het proces ge geven en de Russen hebben tot nu toe nog geen bezwaar gemaakt. Een West duits zuiveringshof kan boeten opleg gen, eigendommen verbeurd verklaren en burgerrechten ontnemen. De zeven beklaagden zijn Albert Speer, voormalig minister voor de oor logsindustrie, die door het Internatio naal Gerechtshof te Neurenberg tot twintig jaar werd veroordeeld, Von Neurath, ex-minister van buitenlandse zaken (vijftien jaar), Walter Funk, voormalig minister van economische zaken (levenslang), Baldur van Schi- rach, gewezen leider van de Hitier Ju- gend (twintig jaar), ex-admiraal Karl Dönitz (tien jaar), ex-admiraal Rader (levenslang) en Rudolf Hess, plaatsver vanger van Hitier (levenslang). Voorts lopen bij een Westberlijns zuiveringshof processen tegen wijlen Joseph Göbbels. wijlen Joachim von Ribbentrop, wijlen Roland Freisler. De Westberlijnse zuiveringshoven hebben tot nu toe ongeveer zestigdui zend zaken behandeld. Circa vijfdui zend processen moeten nog worden ge voerd. Bij de aankomst aan het ge rechtsgebouw te Leeuwarden be groet Fedde Schurer (tweede van links) de talrijke belangstellenden. Links naast hem zijn verdediger, mr. Abel Herzberg. QN'DER grote belangstelling heeft het gerechtshof te Leeuwarden gisteren de zaak behandeld tegen de hoofdredacteur van de „Heerenveense Koerier", Fedde Schurer, die in hoger beroep -teoht stond wegens belediging van de kantonrechter te Heerenveen, mr S. LL Wolthers. Laatstgenoemde had in een terechtzitting niet toegestaan, dat een verdachte de eed in het Fries aflegde en bad daarbij te kennen gegeven, dat hjj de Friese taal officieel niet verstond. De procureur-generaal vroeg bevestiging van het vonnis van de politierechter te Leeuwarden, waarbij Schurer veroordeeld was tot twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf met drie proefjaren. Fedde Schurer werd met gejuich be groet toen hij op het bordes van het Paleis van Justitie verscheen. De hon derden belangstellenden gedroegen zich overigens rustig. Toen echter de HBS- scholieren verschenen, werd het onrus tiger. Zij begonnen te joelen en riepen „Abe, Abe". Op verzoek hield het Hof De Westduitse bondskanselier dr Konrad Adenauer en de Franse minis ter van buitenlandse zaken Robert De Indonesische kabinetsformateurs Prawoto Mangkusasmito (Masjumi Islamietische partij) en Sidik Djojsukar- to (PNI, nationale partij), hebben Dins dagavond hun mandaat aan president Sukarno teruggegeven, nadat zij met hun partijen hadden vergaderd. De president heeft de beschikbaar stelling van het mandaat aanvaard. Hij zou heden de toestand met de vice- president, drs. Moh. Hatta bespreken, waarna een nieuwe formateur of meer dere formateurs zouden worden aange wezen. De leiding van de Masjumi was juist voor het bezoek van Prawoto en Sidik aan het paleis tot het oordeel gekomen, dat Prawoto tot het uiterste gestreefd heeft naar de vervulling van de opdracht. De leiding van de PNI was reeds tot hetzelfde oordeel geko- men. Beide formateurs werden op 1 Maart door president Sukarno met de vor ming van een nieuwe regering, die U/.ee-^eücdt Verwachting t"t Woensdagavond. OOSTELIJKE WIND In de ochtenduren hier en daar mist, overigens veranderlijke De- wolking met op de meeste plaat sen droog weer. Meest matige Oostelijke wind. In het Zuiden van het land iels lagere, ongeveer dezelfde der DONDERDAG: Zon op 6.43, onder 18.53; M. an op 4.30, onder 11.31. sterk moest zijn en ruime steun in het parlement moest hebben, belast, nadat het kabinet-Sukiman-Suwirjo op 23 Februari was afgetreden in verband met de moeilijkheden over de onder tekening van de MSA-overeenkomst. President Sukarno heeft hedenoch tend mr Wilopo van de Indonesische Nationale Partij (PNI) verzocht, een nieuwe regering te vormen. Wilopo heeft dit verzoek aanvaard. Het Britse blad „Atomic Scientists News" schrijft, dat atoombommen niet moeilijk te maken zijn, maar zeer moeilijk te vernietigen. Om een atoombom te vernietigen, moet het splijtbare materiaal, dat zij bevat, worden vernietigd, hetgeen kan geschieden door dit tot ontploffing te brengen in een onbewoond gebied of door het in zee te gooien. Maar het tot ontploffing brengen van de gehele wereldvoorraad van bommen zou ern- sige gevolgen kunnen hebben door radio-actieve besmetting. „Elk der bei de procedures zou een ontstellende verspilling van potentiële energie bronnen betekenen," aldus het blad. Een negentienjarige marinier, die verleden jaar September te Zuilen sa men met een vriend een overval op n sigarenwinkelier pleegde, is door het hoog militair gerechtshof overeenkom stig de eis veroordeeld tot een jaar en negen maanden gevangenisstraf en -intslag uit de dienst. Schuman hebben gisteren een onder houd gehad van iets meer dan een uur. Zij spraken over de betrekkingen tus sen West-Duitsland en Frankrijk, met name over het vraagstuk-Saarland. Kort voor het onderhoud verklaarde Schuman in de commissie, voor bui tenlandse zaken van de Nationale Ver gadering, dat toon en inhoud van de jongste Sowjet-nota over Duitsland, „een nieuwe en belangrijke ontwikke ling vormen, die om een aantal ophel deringen vraagt". Frankrijk is gekant tegen het Sowjet-voorstel voor een Duits nationaal leger, aldus Schuman. Hij zei voorts dat de Amerikaanse en Britse parlementen de door Frank rijk gewenste garanties moeten ratifi ceren, dat het Europese leger een ge heel zal blijven. Gisteren heeft de gezant van Bir ma, Z.Exc. U. Zaw Win aan H.M. de Koningin op het paleis Noord einde te Den Haag zijn geloofsbrie ven aangeboden. De gezant neemt na het verlaten van de statiekaros het saluut vop de erewacht in ont vangst. zitting in de grote zaal. Toen de presi dent de getuige-deskundige, de heer P. Wybenga, vroeg of hij op het standpunt bleef staan de eed in de Friese taal ie willen afleggen en deze bevestigend antwoordde, ging het Hof in raadkamer. Nadat het Hof was teruggekeerd, deelde de president mede, dat de getuige, die de Nederlandse taal machtig is, de eed in die taal moest afleggen, tenzij hij lid zou zijn van een kerkgenootschap dat een andere formulering voorschrijft. Toen de heer Wybenga weigerde in de Nederlandse taal de eed af te leggen, zag het Hof af van het horen van deze getuige. De procureur-generaal was het met de politierechter eens, dat in het ge wraakte artikel een zeer grove beledi ging ligt en vroeg bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr Herzberg, betoogde, dat de opzet tot doelbewuste belediging niet bewezen is, waarom hij tot vrijspraak concludeerde. Opleiding voor walvisvaart De burgemeester van Urk, de heer G. Keyzer, is Woensdagmorgen vroeg uit Urk vertrokken voor zijn reis naar Mar del Plata in Argentinië. Een aan tal familieleden van de Urker vissers in Argentinië en andere belangstellen den vergezelden hem in een speciale bus naar Schiphol. Dinsdagavond is te Urk het bericht binnengekomen, dat de Urker vissers op het ogenblik door Argentijnse col lega's worden opgeleid voor de wal visvaart. Burgemeester Keyzer ziet hierin een reden om de Nederlandse zakenlieden in Argentinië te winnen voor een plan om de Urkers aan eigen snelle schepen te helpen zodat zij zelf standig hun beroep kunnen uitoefenen. In West-Berlija zijn thans reeds 65.000 gevallen van griep geconsta teerd. De ziekenhuizen komen bedden tekort. Tal van scholen zijn gesloten. Een dode, een zwaar gewonde Op de rijksweg AmsterdamAmers foort onder Eemnes is gistermiddag een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij een Amsterdammer om het leven is ge komen en een inwoner van Haarlem zwaar werd gewond. Uit de richting van de hoofdstad kwam een vrachtauto met aanhangwa gen van een expeditiefirma uit Ensche de. Op ongeveer 200 meter afstand van de nieuwe wegsplitsing schoot plotse ling de koppeling tussen de auto en de aanhangwagen los. Deze schoof naar het linker weggedeelte toe waar juist uit de richting Baarn een Austin naderde. De personenauto werd door de aanhang wagen, die met 4% ton goederen gela den was, volkomen vernield. Een der in zittenden, de 44-jarige mr. H. G. Witte- bol uit Amsterdam, secretaris van de N.V. Noord en Zuidhollandse Vervoer Maatschappij te Haarlem overleed kort na het ongeval. De tweede inzittende, de 51-jarige heer A. Scharroo uit Haar lem, eveneens werkzaam bij genoemde maatschappij, werd zwaar gewond. Vier apen hebben als eerste levende wezens een ruimtevaart Per V2 gemaakt en de tocht over leefd zonder er schade van te on dervinden. De apen werden in een drukkajuit in de raket opge sloten. De raket werd op het proefterrein te White Sands in Nieuw Mexico afgeschoten en be reikte een hoogte van veertig kilometer, dat is buiten de damp kring van de aarde, aldus heeft CorneliRyan, redacteur van „Colliers", in de Canadese club te Toronto meegedeeld. L'R schijnt in vele kringen enig rais- verstand te bestaan over de kwes tie der burgerlijke verdediging. Dit komt ons begrijpelijk voor, omdat ve len niet weten waar de grens ligt tus sen de militaire en de civiele taak. In dien ons land andermaal in een oorlog zou worden betrokken, zal de natio nale verdediging bestaan uit twee in wezen gelijkwaardige componenten: de militaire verdediging en de bur gerlijke verdediging. Onder de burger lijke verdediging in ruime zin wordt verstaan het totale comniex van maat regelen, vereist voor de instandhou ding van het maatschapoelijke leven en de oorlogseconomie Een onderdeel hiervan is de burgerlijke verdedig in enge zin: het geheel van niet-m:li- taire maatregelen tot bescherming van de bevolking en haar bezittingen, als mede van de bezittingen van open bare lichamen tegen de onmiddellijke gevolgen van oorlogsgeweld. Om nu misverstand te voorkomen en in het bijzonder het niet militaire karakter van deze maatregelen te onderstrepen, is voor de burgerliike verdediging in enge zin de naam Bescherming Bevol king gekozen. Het is een bekend feit. dat de bur gerlijke verdediging weliswaar geen oorlog kan winnen, maar er wel voor kan zorgen, dat een oorlog niet wordt verloren. Indien tengevolge van een onvoldoend voorbereide organisatie der burgerlijke verdediging een vijand erin zou slagen bij luchtaanvallen pa niek onder de bevolking te veroorza ken. dan zou een instorting van het burgerliike front onvermijdelijk vol gen. Teneinde tot een hechte organisa tie te komen, is men thans doende deze verdediging op Rijks-provinciaal en gemeentelijk niveau op te bouwen. Het zwaartepunt ligt daarbij in de ge meenten, al dan niet in kringen ver enigd. Men moet voor een sluitend geheel de medewerking van de bevolking zelf hebben zowel voor de opbouw van een krachtige zelfbeschermings organisatie als voor het bemannen van de onderscheiden diensten met vrij willigers. De propagandistische taak ligt in handen van een particuliere stichting Bevordering Bescherming Be volking. Volgens de statuten heeft de ze stichting ten doel het Nederlandse volk van voorlichting te dienen om trent hetgeen in geval van porlog ge daan moet worden. Zij zal daarenbo ven begrip moeten wekken voor het onvermijdelijke van het brengen van persoonlijke offers, zowel individueel als collectief en daaraan de werving van personeel voor de onderscheiden diensten verbinden. Zijn wij wel ingelicht dan rekent de Stichting op een vrijwilligerscorps van 200.000 man. Nu wij eenmaal met of tegen onze zin het is in dit geval om het even aan een bepaalde zijde van de te genstelling tussen Oost en West zijn komen te staan, zullen wij zeer be slist ook persoonlijk pit deze situatie de consequenties moeten trekken. Wij geloven bepaald, dat een goed voor bereide burgerlijke verdediging een groot deel van de verschrikkingen van een moderne oorlog tot de kleinste verhoudingen kan terugbrengen. Zelfs de schade van een atoombom kan be perkt worden bij snel en terzake kun dig ingrijpen. Na 1945 hebben wij velen de op merking horen maken, dat zij er in geval van een nieuw conflict voor zouden zorgen „weg" te komen. Het is uiteraard volstrekt onmogelük. dat grote massa's naar vredige gebeden vertrekken, (indien deze er dan op de wereld nog zouden zijn). Maar het is zonder twijfel onze plicht thans reeds zoveel orde op onze zaken te stellen, dat wij niet voor verrassingen komen te staan. De lezer moet uit het bovenstaande niet afleiden, dat wij aan een nieuwe oorlog geloven. Het tegendeel is waar. Wij zouden evenwel een ontzaglijke schuld op onze schouders laden, in dien wij niet al datgene deden, wat dienende is om eventuele rampen tot de kleinste omvang te beperken. Van daar, dat daadwerkelijke belangstel ling voor de Bescherming Bevolking dringend noodzakelijk is. In grote lijnen heeft de Nederlandse Televisiestichting thans haar voorbe reiding gereed voor de eerste directe uitzendingen, die overdag op het tele visiescherm zullen verschijnen. Op Woensdag 30 April, Koninginnedag, is Een Engelsman, een Fransman en elf Italianen zijn door een rechtbank te Imperia (Italiaanse Riviera) veroor deeld tot gevangenisstraffen variërend van drie tot 21 jaar wegens hun aan deel in de moord op een rijke Poolse gravin, die in Mei 1947 evenals haar dienstbode werd doodgestoken. De Engelsman en zeven der Italia nen waren er van beschuldigd de 70- jarige gravin Helen Zarudska „grote sommen geld" te hebben afgeperst. De gravin, die in Frankrijk tot 20 jaar gevangenisstraf was veroordeeld we- gens samenwerking met de Duitsers, doch bijtijds naar Italië had kunnen uitwijken, zou dit geld hebben be taald om in Italië te kunnen blijven. Volgens getuigen hadden de gravin en haar echtgenoot een groot fortuin ver gaard ten tijde van de Duitse bezet ting van Frankriik. Van dit geld had den zjj 100 millioen lire naar Italië kunnen meenemen. De Fransman Amato Scopi en de Italiaan Fiordalisio Marcellino, aan wie de moord ten laste was gelegd, wer den van deze aanklacht vrijgesproken Scopi werd echter tbij verstek) we gens afpersing tot 21 jaar gevangenis straf en een boete van 32.000 lire ver oordeeld, terwijl Marcellino negen jaa' kreeg. men voornemens in de vroege middag een reportage uit te zenden van bet défilé, dat voor H. M. de Koningin voor het paleis Soestdjjk zal worden gehouden. De televisiestichting heeft daartoe de nodige toestemming ont vangen. De tweede directe reportage geschiedt in de middag van de Na tionale Feestdag, Maandag 5 Mei, en wel van de feestelijke gebeurtenissen op het Binnenhof in Den Haag. De technische voorbereidingen, ojn. de link-zender zijn dan gereed. In de televisie-uitzendingen zal spe ciale aandacht besteed worden aan net koninklijk bezoek aan de Verenigde Staten. Het is de bedoeling reportages van het bezoek van Hare Majesteit ge deeltelijk op te nemen in de Dinsdag en Vrijdagavond uitzendingen en zo mogelijk enige extra-uitzendingen aan het bezoek te wijden. Dinsdag zullen de radio-reporters de Waart van de KRO, Herman Fel- derhof van de NCRV en Frits Thors van de Wereldomroep naar de Ver enigde Staten reizen om voorberei dingen te treffen voor de radio-repor tages. Zowel per vliegtuig als met De- hulp van korte golfzenders zullen re portages naar Nederland worden over gebracht. Op de tijdstippen dat niet te veel storing optreedt, hoopt men di recte reportages te geven.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1