Taft geen candidaat in New Jersey Een Grondwettelijk geschil in Zuid-Afrika Twee scholieren op het dievenpad Hogere pachtprijzen in de N.O.-polder Eisenhowers troepen moeten in zij kozei* top-conditie worden gehouden Uitvindingen voor automobilisten Keukenhof Gouverneur schaarde zich achter Ike Corruptie op luchtbases der V.S. in N.-Afrika Premiers Gemenebest dit jaar bijeen Eisenhowers stafchef naar Washington Loveli noeml bedrag een uiterst minimum Nieuw kabinet in Tunis verwacht Duizend Amerikanen ingesneeuwd Kleurlingen-kiesrecht in het geding Franse Senaat verwerpt glijdende loonschaal V.N.-commissie in Berlijn aangekomen Kordate kappersdochte greep hen in de kraag Beslissing van centrale grondkamer te Arnhem Antwoord van Rusland wordt volgende week gepubliceerd Ook Hongarije in staat van beschuldiging Rechten van het volk geschonden Scheepvaartberichten de vrijheid VRIJDAG 21 MAAKT 1952 V' pE Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, heeft giste ren voor de commissie van buitenlandse aangelegenheden van het Huis van Afgevaardigden in verband met president Trumans verzoek om voor het ko mende belastingjaar een bedrag van 7900 millioen dollar beschikbaar te stellen voor de Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland verklaard, dat het niet mogelijk is de hulp aan Amerika's NAVO-bondgenoten te besnoeien, daar het overgrote gedeelte hiervan moet worden beschouwd als steun ter vergroting van de militaire kracht van deze staten. Eisenhowers strijdkrachten moeten in top-conditie worden gehouden, aldus Acheson. Hawker Hunter" n» J? Snelste Whtvliegtuig ter wereld: de h^t-ndntn^ h-een straaljager, staat nog op de geheime nïJ^hï t - bVzor}derheden over snelheid e.d. bekend gemaakt toerden, n Fa,r»n 0"9h, 0p slecht* enke,e tientallen meters boven de grond, deden er echter weinig twijfel over bestaan, dat de „Hunter" op dat ogenblik de snelste Britse straaljager was. Senator Robert Taft heeft besloten zich te laten schrappen van de lijst der republikeinse candidaten in New Jer sey, waar de kiezers 15 April de kies mannen zullen afvaardigen naar de de mocratische republikeinse partijconven ties in Juli. Senator Taft zeide zich te hebben la ten schrappen omdat de gouverneur van New Jersey, Driscoll, „zijn woord heeft gebroken door zich thans aan de zijde van generaal Eisenhower te scharen", waaraan hij toevoegde van mening te zijn dat „nu geen rechtvaardige strijd meer mogelijk is". Politieke waarnemers zijn echter van mening dat Tafts besluit werd ingege ven door: 1. Het onverwacht grote aantal stem men, dat generaal Eisenhower op de in New Hampshire en Minnesota ge houden voorverkiezingen op zich wist te verenigen. 2. Het feit dat de omzwaai van gou verneur Driscoll Tafts nederlaag tot een .bijna volslagen zekerheid maakt. Tafts hoop is thans vooral gevestigd op de 1 April a.s. in de Amerikaanse staat Wisconsin te houden voorverkiezing. Eisenhower is hier niet candidaat ge- Siopzeiiing van werk geëist De voorzitter van de subcommissie uit de Amerikaanse Senaat voor de pa raatheid der strijdkrachten, de demo cratische senator Lyndon Johnson, heeft geëist, dat de werkzaamheden aan de Amerikaanse luchtbases in Noord-Afri- ka worden opgeschort, zolang niet „vol komen een einde aan de verkwisting en de corruptie is gemaakt", die daar zou den bestaan. Enige personen, die ter plaatse een onderzoek hebben ingesteld, o.a. in op dracht van het Huis van Afgevaar digden, hebben gemeld, dat zij uitge breide diefstallen van staatseigendom hebben geconstateerd. Een der com mandanten van de Amerikaanse lucht macht in Noord-Afrika, generaal-ma- joor Archie Old, zou ook hebben aan bevolen het werk te staken. De eerste ministers van de landen van het Britse Gemenebest, zullen deze zomer in Londen bijeen komen ter be spreking van de sterlingcrisis. Nieuw- Zeeland, Australië en Zuid-Afrika heb ben dezer dagen nieuwe beperkingen van hun import aangekondigd teneinde hun financiële positie te verbeteren. Zuid-Afrika heeft bovendien fc«srt gro tere toewijzing van goud aan Engeland toegezegd. Zodra al deze maatregelen in de verschillende landen hun invloed op de positie van het Pond hebben doen gevoelen, zullen de premiers naar Londen komen ter bespreking van de gezamenlijke maatregelen tot redding van het betaalmiddel. Generaal Gruenther, Eisenhowers stafchef, zal Vrijdag naar Washington vliegen om, naar verwacht wordt, Harrimans programma voor hulp aan het buitenland te ondersteunen. Eisenhower zelf is voor het ogen blik niet van plan naar de Verenigde Staten te reizen. „U moe» op het trottoir lopen, meneer: Pardon, ik ben op de fiets. steld en de kiezers mogen zijn naam niet aan de republikeinse candidaten- lijst toevoegen. Tafts republikeinse me dedingers in Wisconsin zijn Harold Stassen en de gouverneur van Califor- nie, Warren. Aangenomen wordt dat beide laatstgenoemden op de republi keinse partijconventie, wanneer het zou gaan om een keus tussen Taft en Eisenhower, laatstgenoemde zouden steunen. ^en Hamburgse zakenman, Henry Boldt. heeft patent gevraagd op een veiligheidsinrichting voor automobi listen. Het instrument is ontworpen voor de plaats naast de bestuurder, waar men volgens de uitvinder bij ongelukken steeds het grootste risico loopt. Boldt wil daar een verende stang aanbrengen, die niet, alleen de schok breekt wanneer men een aan rijding heeft, doch die dan tevens een viltscherm voor de voorruit drukt. Ook wanneer men niet van plan is stukken te maken heeft bet instrument volgens de uitvinder nut. Dan blijft na melijk het viltscherm neergeklapt en dient het als tafelblad. Een uitvinder in Essen heeft ge meend het de automobilisten op andere wijze nog wat gemakkelijker te moe ten maken. Hij heeft een inrichting vervaardigd, waardoor men de route kaart niet meer behoeft open te vou wen doch zoals de radio eenvoudig op het gewenste traject kan draaien. VIETMINH-SPIONNEN IN ARREST Zeven leden van de bemanning van het jacht van keizer Bao Dai van Vietnam zijn gearresteerd. Zij worden ervan beschuldigd lid te zijn van een spionnagegroep der Viet- minh. De minister verklaarde nogmaals, dat Amerika's politiek is een oorlog te ver hinderen, en dat daarom deze voor de strijdkrachten bestemde gelden wel het allerminst voor besnoeiing in aanmer king komen. Acheson beval voorts goedkeuring van het regeringsverzoek aan om 1400 millioen dollar uit te trekken voor Westeuropese fondsen ter bevordering van de verdedigingsinspanning. Dit geldt zou dienen, aldus Acheson. om West-Europa in staat te stellen grond stoffen en machinerieën te kopen, be stemd voor het vervaardigen van mi litaire uitrusting. De minister was van oordeel, dat West-Europa bij een aan val gevaarlijk bloot lag en zonder Ame rikaanse hulp verloren was. Acheson hield voorts een pleidooi voor de hulpverlening aan India en het Prins Tsjadly genoemd als premier Misschien zal prins Tsjadly Bey, zoon van de Bey van Tunis, leider van een nieuwe Tunesische regering wor den, als de Fransen staan op ontslag van premier Tsjenik. Maandag j.1. heeft prins Tsjadly een onderhoud ge had met de Franse resident-generaal in Tunis, De Hautecloque. Over hun onderhoud is niets bekend gemaakt, doch Woensdag hebben zij de moge lijkheid van een regering onder lei ding van prins Tsjadly besproken. In het oostelijke gedeelte van midden- Californie zijn ongeveer duizend perso nen door zeer hevige sneeuwval van de buitenwereld afgesneden. Ongeveer drie honderd kilometer ten oosten van San Francisco, waar de sneeuw tot vijftien meter hoogte ligt zijn 125 personen inge sneeuwd. In Nevada bestaat het gevaar dat 600.000 stuks vee tengevolge van ontbe ringen door de hevige sneeuwval om het leven zullen komen. De gouverneur van Nevada heeft de noodtoestand afgekon digd, waardoor hij federale hulp voor de bedreigde veestapel kan inroepen. Het hooggerechtshof van de Unie van Zuid-Afrika heeft met algemene stemmen uitgemaakt, dat de wet op de afzonderlijke vertegenwoordiging van kleurlingen ongeldig en in strijd met de bestaande voorschriften is. Deze wet is kortelings door het parlement van de Unie bij eenvoudige meerderheid aan genomen. De premier, Malan, heeft ver klaard, dat door deze uitspraak van het Hof een toestand is geschapen, die niet kan worden aanvaard. Hü zei dit in de Volksraad, na afloop van een kabinetszitting. Strauss, de leider van de oppositie, eiste het aftreden van de regering. De kwestie waarom het gaat is deze: de negerbevolking in de gehele Unie heeft het recht, enkele blanken te kie zen, die in de volksvertegenwoordiging voor hun rechten moeten opkomen. De kleurlingen zouden volgens de nietig verklaarde wet eveneens hun eigen ver tegenwoordigers kunnen kiezen. Het kiesrecht hadden zij al en zouden zij hebben behouden; vertegenwoordigers hadden zij nog niet. Momenteel hebben alleen mannelijke kleurlingen in de Kaapprovincie kiesrecht; in de rest van de Unie hebben zij het niet, vrou welijke kleurlingen hebben in het ge heel geen kiesrecht. Malan wees in zijn toespraak tot de Volksraad op, dat het Hooggerechts hof nu is teruggekomen van zijn in 1937 genomen beslissing. De premier achtte het niet uitgesloten, dat over enige tijd, bij een andere samenstelling van bet Hof, weer een andere uitspraak wordt gedaan. ..Noch het parlement, noch het volk van Zuid-Afrika," aldus Malan „zullen bereid zijn te berusten in het feit, dat de wetgevende souve- reiniteit van de wettig en democratisch De Franse Raad van de Republiek (Eerste Kamer) heeft met 117 tegen 43 stemmen bij 100 onthoudingen een wetsontwerp verworpen, dat voorziet in automatische loonsverhogingen indien de prijzen met meer dan 5 procent stijgen. Het ontwerp werd de vorige maand door de Nationale Vergadering goedgekeurd. Het gaat thans terug naai de Nationale Vergadering waar het een voorgeschreven meerderheid moet krij gen. gekozen volksvertegenwoordigers wordt genegeerd en de rechterlijke macht het laatste woord heeft. De regering zou in haar plicht te kort schieten als er geen maatregelen worden genomen om een einde te maken aan deze verwar ringwekkende en gevaarlijke toestand. Het is van dwingend belang, dat de wetgever de souvereiniteit van het par lement boven alle twijfel verheven is. De regering zal te zijner tijd de nodige stappen doen." De Amerikaanse senaat heeft gis teren het Japanse vredesverdrag, dat officieel een eind zal maken aan de oorlog met Japan en dit land volledige souvereiniteit zal hergeven, met 66 te gen 10 stemmen geratificeerd. Als onderdeel van de tentoonstel ling „Keukenhof" is het kasteel Keukenhof voor het publiek open gesteld. Een van de hofdames van Jacoba van Beieren, die de bezoe kers zal rondleiden, treedt de hal van het kasteel binnen. verre oosten, waar het communistische gevaar steeds toeneemt. De minister van landsverdediging, Robert Lovett, noemde het door presi dent Truman gevraagde bedrag van 7900 millioen dollar voor de hulpverle ning aan het buitenland „aan de lage kant en een uiterst minimum". De commissie der Verenigde Naties, die tot taak heeft in geheel Duitsland een onderzoek in te stellen of de voor waarden voor het houden van vrije en geheime verkiezingen aanwezig zijn, is gisteravond per vliegtuig te Berlijn aangekomen, waar zij besprekingen zal voeren met geallieerde en Duitse ambts" dragers. De commisieleden werden be groet door de burgemeester van West- Berlijn. professor Ernst Reuter en door autoriteiten der Westerse verbondenen. De commissie heeft hedenmorgen een onderhoud met de bevelhebbers der Britse, Franse en Amerikaanse sectoren van Berlijn. Een van Duitslands nieuwste vin- dinkjes is deze Jamiliefietsdie door een eenvoudige handgreep zowel voor dames- als herenrijwiel kan dienen. oorspronkelijke groep van 200 Wit- russische vluchte lingen die voor Tsjiang Kai Sjek gevochten hadden overleefden de vlucht, die drie jaar geduurd had en o.a. door het Hi- malaya-gebergte voerde. De Interna tionale vluchtelin gen-organisatie zorgde ten slotte dat men hen van Calcutta naar Ham burg bracht. Men ziet hier de vluch telingen bij aan komst in Hamburg. Met het verzoek een bankbiljet van f 100 te wisselen versohenen Woensdag middag twee Rotterdamse Mulo-scho lieren van resp. 12 en 13 jaar oud in een kapperswinkel te Lunteren. De eigenaar van de zaak liet de knapen rustig weer vertrekken, maar gaf de politie kennis van het gebeurde en stuurde tegelijkertijd zijn dochter per Vijf jaar na de uitgifte van de eerste 103 bedrijven in de Noord-Oost-poIder heeft thans de centrale grondkamer te Arnhem, het hoogste rechterlijke orgaan op dit gebied een beslissing gevonden omtrent de pachtprijzen. De grondkamer te Zwolle deed in Februari 1950 de eerste uitspraak in deze materie. De pachtprijzen werden hierbij bepaald op tachtig a vijf en tachtig procent van bedragen, welke de minister van financiën had gewenst'. De pachters gingen in beroep bij de centrale grondkamer en de minister deed dezelfde stap. Twee jaar geleden begon de centrale grondkamer met het onderzoek inzake deze pachtprijzen en een dezer dagen heëtt ze beslist, dat het door de minister voorgestane sy steem der progressie moet worden ver worpen, omdat uit berekeningen niet is gebleken, dat er verschil in pacht waarde bestaat tussen een h.a. van een klein bedrijf en een h.a, soortge lijke grond van een groter bedrijf. Deze verwerping betekent, dat dit systeem in de toekomst evenmin in de Zuid-Oost-polder en andere droogge legde gebieden toegepast zal kunnen v/orden. Er werd verder door de cen trale grondkamer een maximum een heidsprijs van f 210,per h.a. voor alle bedrijven vastgesteld, een prijs welke zelfs nog iets ligt boven de prijs welke de minister oorspronkelijk had gewenst. Voor de kleinere bedrijven, welke ver uit in de meerderheid zijn in de N.O.P., betekent dit een aan zienlijke stijging der pachtprijzen. De pachtprijzen in de N.O.P. zijn thans de hoogste in ons land, op de voet ge volgd door de beste bedrijven in Gro ningen. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat het westelijke ant woord op de Sowjet-nota over Duits land niet voor de volgende week gereed is voor publicatie. Een Westduitse woordvoerder heeft verklaard, dat bondskanselier Adenauer „in het algemeen tevreden" is over het westelijke antwoord. Men meent te weten, dat de voor naamste punten van het antwoord zul len zijn: een nieuw verzoek, dat de Sowjetunie de commissie der V.N. in Oost-Duitsland zal toelaten om de om standigheden aldaar met het oog op al gemene verkiezingen te bestuderen, een verzoek om opheldering aangaande het Sowjet-voorstel voor een regering voor geheel Duitsland en voorts e«n J voorstel, dat de Sowjetunie het sluiten van een verkort staatsverdrag voor Oos tenrijk zal aanvaarden. fiets er op uit om na te gaan waar het tweetal bleef. Op een buitenweg vond de kappers dochter de jongens terug en daar zij vreesde hen uit het oog te zullen ver liezen greep zij hen resoluut in de kraag met de bedoeling hen mee terug te ne men naar het dorp. De knapen verzet ten zich evenwel met hand en tand, maar toen een villabewoner op het ru moer afkwam en tegelijkertijd een agent arriveerde, was het pleit spoedig beslecht. De twee bekenden, dat zij uit een woning in Rotterdam een bedrag van ruim f 150 hadden gestolen. Zij waren daarna op de trein gestapt om verder op avontuur te gaan. Om voorbereid te zijn op alle eventualiteiten hadden zij zich o.a. een luchtdrukpistool aange schaft. Het illustre duo is op transport ge- "steld naar Rotterdam. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken legt de laatste hand aan documenten, waaruit blijkt dat „de communistische regering te Boedapest de fundamentele rechten van het Hongaarse volk stelselmatig heeft geschonden en schendt". Vermoedelijk zullen deze be wijsstukken aan de Verenigde Naties worden overgelegd, ter staving van de Amerikaanse beschuldiging dat Honga rije, Roemenie en Bulgarije de in de vre desverdragen opgelegde verplichting tot waarborging van de vrijheid van woord en geschrift en andere menselijke rech ten van hun onderdanen, opzettelijk hebben geschonden. ZEVEN JAAR GEVANGENISSTRAF VOOR OOSTENRIJKSE SPIONNE De 42-jarige Oostenrijkse Margarete Reyzek is gisteren door een Ameri kaanse rechtbank te Salzburg op be schuldiging van spionnage voor Tsjecho- Slowakije tot zeven jaar gevangenis straf veroordeeld. Aldabi, 19-3 van Buenos Aires te R' dam Almdyk, R'dam—Golf van Mexico, 19-3 van Havana naar Vera Cruz Al- nati, R'dam—Buenos Aires, 19-3 bü Fly- mouth Axeldyk, 19-3 van Bremen te R'dam Aalsdyk, New OrleansR'dam, 19-3 van Le Havre naar Antwerpen Amstelstad, New York—Calcutta, 20-3 te Bombay Baarn, 19-3 van A'dam naar Bremen Bengkalis, 19-3 van Kaapstad naar East Londen Breda, A'dam—Chili, 19-3 van Curacao naar Cristobal Delf land, A'dam—Buenos Aires, 19-3 van Rio de Janeiro naar Ilheus Duivendyk, Los Angeles—R'dam, pass. 19-3 v.m. Mona Passage Elmina, W.-Afrika—A'dam, 21-3 van Freetown te Dakar verwacht Esso Den Haag, Aruba—R'dam, 21-3 v.m. te R'dam verwacht Gooiland, A'dam— Buenos Aires, 19-3 van Rio Grande naar Porto Alegre Gordias, LevantA'dam, 20-3 te Gibraltar Groote kerk, Beira- A'dam, 20-3 te Genua Heelsum, Golf van Mexico—R'dam, 19-3 van Charleston naar Antwerpen Indrapoera, Tandjong PriokR'dam, 19-3 van Belawan naar Aden Japara (KRL), New YorkSura- baja, 20-3 te Aden verwacht Karsik, Singapore—Kaapstad, 20-3 te Mombasa Kedoe, Surabaja—R'dam, 19-3 n.m. van Aden naar Suez Kertosono, R'dam Surabaja, 19-3 n.m. van Penang naar Be lawan Kota Gede, New Orleans—New- port News, 20-3 te Newport News Lang- koeas, Balik Papan—R'dam, 19-3 van Tand jong Priok naar Belawan Loosdrecht, Calcutta—R'dam. 19-3 van Le Havre naar Antwerpen Lutterkerk, 19-3 van R' dam naar Perzische Golf Mariekerk. A'dam—Beira, 20-3 te Genua Marisa, 20-3 van R'dam te Curacao Metula, 19-3 van Pulubukom naar Adelaide Nigerstroom, W.-Afrika—A'dam, 19-3 van Takoradi naar Monrovia Oberon, 20-3 van New York te Curacao Ovula, 19-3 van Yarrow naar Curagao Riouw, A' dam—Braithwaite. pass. 19-3 Flores' Rossum, R'dam—Lissabon, 20-3 te Lissa bon Ruys, Yokohama—Rio de Janeiro, 19-3 van Buenos Aires naar Montevideo Rynkerk, 19-3 van R'dam naar Ant werpen Stad Alkmaar, 19-3 van Houston naar Nederland Salawati, A'dam—Sura baja, 20-3 te Tandjong Priok Sarpe- don, San Juan—A'dam, pass. 19-3 Azoren Tegelberg, Rio de JaneiroYokohama, 20-3 te Zanzibar Tiba, R'dam—Monte video, pass. 19-3 Fernando Noronha Tomini, 19-3 van R'dam naar Antwerpen Waterman, Kaapstad—R'dam. 20-3 te Southampton Winsum, 19-3 van R' dam naar San Juan Willem Barendsz, 19-3 van Kaapstad naar A'dam Zeeland, (KRL), Makassar—New York, 19-3 van Djeddah naar Suez Zuiderkruis Hall fax R'dam. 19-3 600 mijl west ten zui- den van Scillys. Acheson pleitte voor de 7900 millioen Slechts 20 van de

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 11