De onderdrukking van onlusten en f lente is in het land oproerige bewegingen Caféhouder gedood bij Tien jaar geëist in de moordzaak Keesje Schreurs Artsen krijgen hogere vergoeding voor fondspatiënten helle criiiek en maiige bijval Credietverlening aan klanten moet tot minimum beperkt worden KoAi BjüJLeJfc - overval te Rotterdam Mr. Burger is een warme voorstander Officier acht vrouw van wachtmeester schuldig Boertje werd met gummistok neergeslagen Liquiditeit in ambacht en detailhandel DOOPSCEZINDE KERK TE AMSTERDAM VERZAKT Het verkeersongeval nabij Wieringerwerf Overvaller in Algiers gearresteerd doodslag Heerlen op jacht naar de voorkeursverklaringen IOOF in Nederland 75 jaar Joods-Duitse conferentie begint Vrijdag Inzending aangiftebiljet tot 29 April „Mutua Fides"-inbrekers berecht Flessentrekker gegrepen Tot een maximum van 3000 zielen VRIJDAG 21 MAART 1952 (Van onze parlementaire redacteur) TER handhaving van de uit- of inwendige veiligheid kan in buitengewone om standigheden door de Koningin of namens haar voor elk gedeelte van het grondgebied van het Rijk bepaald worden, dat de grondwettelijke bevoegdheden van organen van burgerlijk gezag ten opzichte van de openbare orde en de politie geheel of ten dele overgaan op andere organen van burgerlijk gezag. r\AT zegt artikel 196 van de Grond- wet, dat tevens voorschrijft, dat de wet de wijze bepalen zal, waarop en de gevallen waarin zulks kan geschieden en de gevolgen zal regelen. De regering heeft het nodig gevonden inderdaad nadere voorzieningen voor de inwendige veiligheid voor het Rijk in buitengewone omstandigheden te tref fen. Daarbij wordt de afkondiging van de „toestand van verhoogde waakzaam heid" of van de „burgerlijke uitzonde ringtoestand" mogelijk gemaakt. Wan neer de desbetreffende wet, waarover gistermiddag in de Tweede Kamer van gedachten gewisseld is, in de practijk gehanteerd zou moeten worden, kunnen de vrijheden van de burgers drastisch beperkt worden. Bij afkondiging van de „burgerlijke uitzonderingstoestand" kan zelfs tot internering worden overge gaan. FELLE CRITTEK is op het ontwerp geoefend door de communisten, voor wie de heren Haj:en en Stokvis het woord voerden en door de heer Weiter van de KNP. Eerstgenoemden kreten de bedoelingen van de regering voor nationaal-socialistisch en fascistisch uit. Maar ook de heer Weiter was niet mals in zijn veroordeling. Hij sprak van een wanproduct van wetgeving, van aantasting van de rechtsstaat, van een griezelig wetsontwerp. Hij vreesde, dat de regering haar bevoegdheden zou kunnen gebruiken om een buitenparle mentaire oppositie de kop in te drukken en herinnerde eraan, dat zij in 1948 reeds gedreigd heeft de machtsmidde len van de staat aan te wenden tegen hen, die zich tegen haar Indonesische politiek verzetten. Hij was er tegen, dat ons land het voorbeeld gaf en noemde de instelling van concentratiekampen in vredestijd onaanvaardbaar. De heer Weiter hoopte, „dat het parlement er toe zou bijdragen, dat ons land niet zal worden vergiftigd met deze afschuwe lijke uitvinding van de moderne tijd". r\E overige sprekers de heren De u Haas (KVP), Verkerk (AR), Rit meester (WD), Burger (P. v. d. A.) en Beernink (CH) waren wel door drongen van de noodzaak, maar zij ver leenden hun instemming met een be zwaard hart. Dat bezwaarde hart bleek uit een groot aantal amendementen, dat was ingediend. De goede dingen in het ontwerp vond men, dat in buitengewone omstandighe den de bijzondere bevoegdheden niet overgaan op een militair gezag, waar aan men nu niet de allerbeste herin neringen .bewaart, maar op het burger lijk gezag en dat, als de verhoogde waakzaamheid Of de burgerlijke uit zonderingstoestand is afgekondigd, het voortduren daarvan bij de wet moet worden bepaald, zodat dus de Staten- Generaal ingeschakeld worden. In het wetsontwerp staat, dat die wet er zo spoedig mogelijk moet komen. De h?er Burger wilde „zo spoedig mogelijk" door „onverwijld" vervangen en de heer Roernink, die wat soepeler was, door „binnen een week". Men voelde, dat de Binnenlandse Veiligheidsdienst (B. V. D.), die niet in het ontwerp ge noemd wordt, achter de schermen een grote rol speelt en drong er daarom op aan, dat men hem geen vrij spel zal la ten en dat de minister van Binnenland se Zaken er voortdurend contact mee onderhouden zal. Warme verdediging ondervond het wetsontwerp van mr. Burger. Hij acht te het nodig, dat de democratische staat wanneer hij van binnenuit be dreigd wordt, over zekere machtsmid delen beschikt. Vooral met het oog op een vijfde colonne zijn zij van gewicht. Aan de andere kant besefte hij, dat het van nature niet in de democratische aard ligt, om bijzondere machtsmidde len te gebruiken. Daarom deed het hem goed, dat zijns inziens voldoende waarborgen tegen misbruik i|i het ont werp zijn vastgelegd. Minister Beel zal hedenmiddag het wetsontwerp verdedigen. Zware straffen voor daders De Rotterdamse rechtbank heeft de 33-jarige handelaar in lompen en me talen L. T. tot 9 jaar gevangenisstraf met aftrek, de 27-jarige schilder F. de J. tot 8 jaar met aftrek en de 31- jarige koopman Z. J. tot 6 jaar met aftrek veroordeeld. Zij zijn in de nacht van 27 op 28 Augustus j! een café in Rotterdam- Zuid binnengekomen met de bedoe ling een roofoverval te plegen. Toen dit mislukte, heeft T. de caféhouder doodgeschoten. VAN NELLE NAAR DE BEURS De Erven de Weduwe J. van Nelle N.V. te Rotterdam, tot dusverre een familievennootschap, zal binnenkort tweeduizend aandelen ad f 1000 tegen een koers van 110 pet. uitgeven. Note ring ter beurze van Amsterdam en Rotterdam is aangevraagd. Het maat schappelijk kapitaal bedraagt thans twintig millioen gulden. De Bredase rechtbank heeft gisteren de moord op het Zeeuwse beertje Keesje Schreurs behandeld. Er bestond voor deze zaak veel belangstelling. Als ver dacht van deze moord stond terecht Jonanna G.-H. Van 1942 af tc', vorig jaar heeft zij in het pand te Bergen op Zoom waar de moord werd gepleegd, ge woond. Haar man, een wachtmeester van de rijkspolitie, overleed enige weken nadat Keesje Schreurs was verdwenen. De Bergen op Zeoacse recherche had toen reeds een onderzoek ten huize van G. Ingesteld en G. had toegezegd zijn vrouw over deze zaak te ondervragen. Voor hij kans kreeg osr. zijn bevindingen aan de politie voor te leggen, overleed hjj plotseling. Met ;2e".e wetenschap en de aanvankelijke verklaring van verdachte, dat s(J het boertje had vermóórd, een verklaring, die zij later weer heeft ingetrokken, sacext de rechtbank deze zaak onderzoeken. De getuige rechercheur Spruijt 'sprak als zijn overtuiging uit, dat de man van de verdachte niet bij de moord aanwezig is geweest. Deze verklaring kwam vrij goed overeen met wat de vroegere groepscommandant van wacht meester G., de opperwachtmeester S. uit Halsteren vertelde. Deze liet nl. weten, dat G. op het tijdstip van de moord tengevolge van zijn dienst niet in Bergen op Zoom kon zijn geweest. Een groot aantal getuigen sprak waar derend over de persoon van Keesje Schreurs. Een reclasseringsrapport wierp een zeer ongunstig licht op de figuur van Johanna G. In de verkla ring, die zij tegenover de ambtenaar van de reclassering had afgelegd, had zij verteld, dat haar overleden man de moord had gepleegd. Deze verklaring trok zij tijdens de zitting weer in door te zeggen, dat zij tijdens het samenzijn van haar man en Keesje Schreurs niet in de kamer was geweest. In de mid dagzitting kwamen twee getuigen-des- kundigen aan het woord. De psychiater, dr G. Janssens verklaarde, dat de vrouw hem haar misdaad had bekend en dat hij de stellige indruk had, d f zij toep de waarheid had gesproken. Ook dr Sinnighe, die een psychologisch rapport had uitgebracht meende, dat de hele persoonlijkheid van de ver dachte door de leugen was aangetast. Hij achtte haar zeker niet in staat om uit offerzin tegenover haar man #en levenslange gevangenisstraf te riske ren door zichzelf te beschuldigen. Tegen half vijf kwam de officier van justitie aan het woord voor ziin requi sitoir. Poging tot moord of doodslag achtte hij zeer aannemelijk, maar niét bewezen. Volgens mr Tenmink wag uit de verboren komen vast te staan, dot de vrouw het3boertje de slag had toe gebracht met de gummistok. Op be langrijke onderdelen, aldus de officier, heeft zij bekend. Bewezen noemde hij oók, de diefstal van het horloge en de verberging van bet lijk. Zijn betoog re sulteerde tenslotte in een schuldig ver klaring aan poging tot moord, diefstal en verberging van het lijk. Hij eiste daarvoor een gevangenis straf van tien jaar met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering. De verdediger mr van Ginneken be toogde, dat de vrouw nooit heeft ver klaard, dat het boertje na de slag met de gummieknuppel dood was. Het ogenblik waarop de dood is n- getreden staat niet vast, aldus de ver dediger. Op deze grond was volgens hem moord of doodslag dan wel een poging daartoe niet te toewijzen. Mis handeling achtte hij nog het meest be wijsbare. Over de toedracht van de zaak zeide hij dat wachtmeester G. het Zeeuwse boertje zou betrapt heb ben op oneerbare bedoelingen met zijn vrouw, waarna hij in drift ontstoken, de fatale slag zou hebben toegebracht. De diefstal van het horloge, alsmede het verbergen van het lijk, bracht de verdediger terug naar enkele andere wetsartikelen, dan die welke de offi cier er op van toepassing had ver klaard. Hij vroeg tenslotte vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. De uitspraak volgt over veertien dagen. pOMMISSIES uit het ambacht en uit de detailhandel hebben op verzoek van de minister zonder portefeuille, prof. dr. Albregts. een tweetal rappor-; UT ie j«J3 T WÊgenS poging tot ten samengesteld over het liquiditeits- kenis zal inboeten. Een doelmatig be drijfsbeheer door de middenstanders achtte de commissie echter een eerste vereiste voor het bereiken van goede resultaten. Qok een doelbewuste en effectieve middenstandspolitiek zou goeds resultaten kunnen afwerpen. Het eeuwenoude centrum van de Doopsgezinden in de hoofdstad, de Singelkerk, begint sporen van verzak king te vertonen. De heipalen onder de kerk. de kosterij en de bibliotheek blij ken te zijn verrot. Het aanbrengen van een betonnen fundament, zoals noodza kelijk is gebleken, komt op honderd duizend gulden. De Doopsgezinde ge meente wil uit eigen middelen pogen de lasten te drugen. Wel besloot de kerkeraad een beroep te doen op alle vrienden der gemeente, met name die oud-Amsterdammers, die door een rijke familie-traditie roet de Singelkerk en de Amsterdamse gemeente verbonden zijn. Bij een nader onderzoek omtrent het verkeersongeval onder Wieringerwerf, waarbij twee personen het leven lie ten, is gebleken, dat de benzinetank van de personenauto door de botsing met de onverlichte oplegger is door boord. Daardoor stroomde benzine over de hete uitlaat, tengevolge waar van de wagen in brand vloog. Niet een patrouille van de Rijkspo litie heeft het eerst de trailer aange troffen, zo deelde de groepscomman dant in de Wieringermeer mede. Een passerende automobilist heeft de on verlichte wagen ontdekt. Hij s~' telefonisch de postcommandant te Wie ringerwerf in kennis, die onmid dellijk maatregelen heeft genomen om de oplegger van de nodige verlichting te doen voorzien. De internationale politie arresteerde kort geleden in Algiers een zekere h. uit Roermond, een der vijf daders van de in November gepleegde roofoverval °P de bejaarde veekoopman G. te ue- leen. L., die al vaker met de politie in aanraking is geweest is kort na ae overval naar Frankrijk uitgeweken, en vandaar naar Noord-Afrika oveigesto ken. Hij zal naar Geleen worden over gebracht. Tignes is ontruimd.' Alle voorwerpen van waarde werden weggevoerd, inbegrepen de archieven van de gemeente. Sinds een paar dagen zwijgen ook de kerkklokken. De drie klokken worden uit de toren gehaald: hier staan ze klaar om te worden vervoerd naar een droger plaats. vraagstuk. Hierin beveelt de commissie met klem aan, er voortdurend op te blijven aandringen, de credietverlening aan dc klant tot een minimum te be perken, daar het euvel van te lang uit gestrekt crediet aan afnemers over een te groot gedeelte van de omzet zich nog steeds doet gelden. De commissie is van oordeel, dat fondsvorming ook in het ambacht mo gelijk moet worden geacht en zij be veelt deze aan. Betaling van overheids opdrachten laat volgens het rapport veel te lang op zich wachten. Behandeling van klachten ware het beste aan een vertrouwensinstantie op te dragen. De commissie is van mening, dat er vol doende aanleiding is voor de overheid om te overwegen of het bijzonder cre diet ook niet dient te worden verleend aan bedrijven, die zich met behulp van dat crediet willen uitbreiden. Voorts dringt de commissie aan op aanzienlijke verhoging van de maxi mumgrens, tot welke het werktuigen- erediet mag worden verleend. In het rapport over de detailhandel wordt ge zegd, dat een belangrijk middel tot overbrugging van de liquiditeitsmoei lijkheden het bankcrediet is. De com missie meent, dat het leverancierscre- diet waarschijnlijk niet verder zal kun nen uitgroeien, doch veleer aan bete- De gemeente Heerlen heeft een ac tie op touw gezet om zoveel mogelijk voorkeursverklaringen van de rente- spaarbrieven in handen te krijgen. Daarom is bepaald, dat ieder, die der gelijke verklaringen tot een bedrag van f 5000 resp. f 10.000 op de secreta rie inlevert, voorkeur krijgt bij de toewijzing van met gelden der lening te bouwen duplex- of hele woning. Men behoeft zelf niet voor 'n dergelijk be drag te hebben ingeschreven; vereist is slechts, dat voorkeursverklaringen worden verzameld. Op 19 Maart bestond de Independent Order of Odd Fellows in de Nederlandse jurisdictie 75 jaren. Met o.a. een receptie in het Amster damse „Bellevue" Zaterdag 29 Maart 15.00 uur en een plechtige bijeen komst in dezelfde zaal Zondagmor gen d.a.v. 10.30 uur zal dit jubileum worden gevierd. JN WENEN worden er steeds minder Adolfjes geboren. Vóór 1939 kregen per jaar ongeveer honderd jongens bij hun geboorte de voornaam van de schilder-wereldveroveraar. In 1939 wa ren het er zelfs 340. In 1951 is er geen enkele Adolf meer geboren. Maar een „Karl" of een „Gustav" kan even ge vaarlijk zijn. Het is maar *t idee. De woningnood laat ons geheel andere cijfers zien. In Rome hebben ze 27 on derwijzers en 260 leerlingen van een school, waarvoor sinds Mei 1950 geen huur meer was betaald, op straat gezet. De leerlingen jubelden huizenhoog. In Kassei is een bond van Duitse vlie gers opgericht, die zich ten doel stelt het zweefvliegen te gaan beoefenen. In de toekomst zijn er misschien ook mo gelijkheden voor de motor^vliegsport. Oppassen vrienden. Hoogvliegers zijn dikwijls Tiefflieger. Binnenkort zal een expeditie van zes personen, onder wie twee leden van de bemanning van de „Kon Tiki" proberen op een vlot de Atlantische Oceaan over te steken. Maar dan moet het met 't weer een beetje vlotten, zeggen de deelnemers, n De Westduitse wonderdokter Bruno Groening is met zijn twee assistenten door een rechtbank te München vrij gesproken. Hij was beschuldigd van het onbevoegd uitoefenen der genees kunst. Bruno maakte namelijk gebruik van bovennatuurlijke krachten in plaats „Mein Kampf isf noch nicht zu Ende 11 van zijn patiënten asperientjes te voe ren. Ondanks het feit, dat de doktoren hem voor een bedrieger uitmaakten, zit zijn wachtkamer voller dan die van welke arts ook en dat zegt toch wel wat. Enfin, hij is vrijgesproken tot grote ergernis van zijn naaste buur man, een internist, die amper zijn kolen voor de winter kan betalen. Het nieuwste Engelse jachtvliegtuig heeft de naam „Hunter" gekregen. De ma chine staat nog op de geheime lijst, maar toch kan Theodoor verklaren, dat het hier niet „Ha. Hunter; Heerlijk!" betreft. O Je kunt tegenwoordig ook beurzen krijgen voor een studie in dansen. Een Rotterdams instituut looft die beurzen uit aan begaafde leerlin gen. Of we ook een vrolijke wereld hebben! Het is beroerd voor dc achtergebleven vrouwtjes, maar de Amerikaanse militairen in het buiten land mogen geen dagboeken meer bij houden vanwege het militaire geheim. De aanleiding tot de maatregel is het geval van generaal Grow, de militaire attaché in Moskou, wiens dagboek werd overgeschreven en zodoende een waardevolle inlichtingenbron was voor de heren (en dames) van het Kremlin. Het Arnhemse Hof heeft de beton- arbeider A. W. veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek we gens poging tot doodslag op zijn vrouw. Het vonnis van de rechtbank te Arnhem luidde twee jaar gevange nisstraf. m Donderdagmorgen is het militaire kamp Steenwijk officieel door de com mandant van de vierde militaire afde ling, de generaal-majoor Dürst Britt, geopend. De te Wassenaar te houden schade loosstellingsbesprekingen tussen West- Duitsland enerzijds en Israël en de niet in dit land wonende Joden anderzijds zijn in tegenstelling tot de verwachtin gen, gisteren nog niet begonnen. Wel is er in het kasteel Oud-Wassenaar een kleine technische bespreking gehouden, welke meer van huishoudelijke aard was. Hierbij werd besloten, dat de de legaties elkaar Vrijdagmorgen voor de eerste maal gezamenlijk zullen treffen. Zoals bekend, maakt Israël aanspraken op een door Duitsland te betalen scha devergoeding van 1500 millioen dollar. Hiervan zou van West-Duitsland een milliard en van Oost-Duiisland een 500 millioen worden gevraagd. De dele gatie van de Joden buiten Israël ver tegenwoordigt 23 grote Joodse organi saties uit alle delen van de wereld. In verband met de omstandigheid, dat de effectenkoerslijst 1952 pas op 25 Maart 1952 zal verschijnen, kon de inzending van de aangiftebiljetten in komstenbelasting en vermogensbelas ting, die in de eerste helft van de maand zijn uitgereikt, door de belas tingplichtigen, tot wier vermogen ef fecten behoren, niet dadelijk ter hand worden genomen. Hierdoor zal het voor de eflfcctenbezitters in sommige ge vallen bezwaarlijk zijn het volledig® aangiftebiljet vóór 15 April a.s. in te leveren. De minister van financiën heeft hierin aanleiding gevonden te be palen, dat aan de belastingplichtigen niet vóór 1 Mei 1952 een waarschu wing zal worden gezonden, indien zij het aangiftebiljet 29 April a.s. india nen. - De Groninger rechtbank heeft de vijf inbrekers veroordeeld, die betrokken waren bij de inbraak in de Groninger studenten sociëteit Mutua Fides, alwaai* een brandkast met ruim twee duizend gulden werd gestolen. De vonnissen luiden S. van G. één jaar en zeven maanden met aftrek (eis een jaar en zes maanden met aftrek)J. van G. een jaar en zeven maanden (eis een jaar en zes maanden) van G. acht maanden met aftrek (eis tien maanden met af trek) en B. K. een jaar met aftrek (eis een jaar en zes maanden). D Haagse politie heeft een barkeeper gearresteerd, die van oplichting en flessentrekkerij zijn middel van bestaan, had gemaakt. Zo slaagde hij er in een juwelier een ring van f 525 afhandig te maken, die hij prompt voor f 150 verkocht. Van een deel van het geld betaalde hij een boete, de rest maakte hij op. Voorts had hij een fototoestel ep nog enkele andere artikelen, op de zelfde wijze verkregen, naar de bank van lening gebracht. OPNIEUW 3000 TON APPELS NAAR FRANKRIJK De Franse regering is van plan op nieuw 3000 ton Nederlandse appels te importeren. De partij zal het sluitstuk vormen van de totale uitvoer van onge veer 7000 ton appels en peren naar Frankrijk. De Ziekenfondsraad heeft een circu laire aan de algemene ziekenfondsen doen toekomen betreffende de tussen organisaties van algemene ziekenfond sen en de landelijke huisartsenvereni ging gesloten overeenkomst inzake een verhoging voor de praktijkonkosten van de huisartsen. „Het basishonorarium van 5.per ziel per jaar wordt verhoogd met een bedrag van 0.46 per ziel per jaar, met dien verstande, dat 1. Deze verhoging ingaat, voor wat betreft de verplichte verzekering, op 1 Juli 1951 en, voor wat betreft de vrij willige verzekering, op I Jan. 1952. 2. Deze verhoging slechts geldt tot een maximum van 3000 zielen per huis arts, hetgeen derhalve betekent, dat in de periode van 1 Juli 1951 tot I Jan. 1952 de toeslag zal worden betaald over ten hoogste 3000 verplicht-verzekerden en met ingang van 1 Januari 1952 over ten hoogste 3000 verplicht en vrijwil- lig-verzekerden. COLORADOKEVER IN LIMBURG In Blerik bij Venlo is gisterochtend een coloradokever gevangen. Deze ke vers worden in het algemeen in het laatst van April of begin Mei in ons land gezien. Te Rotterdam is een elfjarige jon gen, die op een vluchtheuvel stond, door een passerende auto meegesleurd. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en een gebroken voet en overleed kort daarna. ?eu,ro'T,Jean picc°rd staan hier in het sluitingsgat van hun gondel, die geheel gelijk is aan het exemplaar waarin zij in 1934 hun be roemde tocht naar de stratosfeer gemaakt hebben. Professor Piccard vertoeft thans m Minneapohs mde Verenigde Staten en heeft daar verklaard dat hii nog eenmaal een dergelijke tocht wil maken. De professor, die than, 68 iaar oud is wil deze tocht ondernemen tezamen met zijn vro^w Hij denkt negentien mijlen de stratosfeer te kunnen stijgen met het doel dl cosmwhe stralen en het licht van Mars te bestuderen

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 7