GEKLEED EN SPORTIEF M Nog steeds hoeden met voile Eerlijk duurt het langst Welk lied? J 1 Li n d 1 1 r| Jutti frutti Parijs presenieert de voorjaarsmode Moeder Ionvindbaar SPROETEN^ Koop tijdi g SPRUTOL „Tric-trac" is de naam van dit aardige pakje voor de eerste mooie voorjaarsdagen. Het een ont werp van Jacques Heim en ge maakt van een zwart-wit wollen truitje, omgeboord met groene zijde. Een van de allernieuwste model len van Jacques Fath. Een jasje van grosgrain met een lage cein tuur in de rug. Een typisch voor beeld van de „ronde" lijn van deze grote mode-ontwerper. ZATERDAG 22 MAART 1952 [^Isschlen hebt u het plaatje in de krant ook met enige meewarigheid beke ken. Zo'n stakker, nietwaar: een zuige ling van ten hoogste een paar weken die ergens in een Haagse portiek als een vergeten pakje is achtergelaten. En nog een liet en gezond jochie ook, zo te zien. .Moeder onvindbaar", bericht de poli tie onder het ijverig zoeken door. Bij het bekijken van het plaatje meende ik, zo duidelijk als was het een draad loze uitzending, de briesende commenta ren te horen, in menige huiskamer ten overstaan van dit portretje geleverd: Hoe kan een vrouw met een beetje hart in het lichaam zoiets haar eigen kind aandoen? Een beest zorgt tenminste voor haar jongen, tot ze op eigen be nen kunnen staan. In een portiek, en dat in Maart: stumper had dood kunnen zijn, na zo'n paar uur op de stenen. Als ze dat mens vinden, dan moesten ze.... Ach, laten wij het ongeluk niet gro ter maken dan het als is. Misschien zou den wij in dit en soortgelijke gevallen eigenlijk maar moeten hopen dat die moeder niet opgespoord wordt. Trou wens waarom zoekt men niet even ijverig naar de vader? waarom schuilt men die voortvluchtige moeder alle verantwoordelijkheid in de schoenen? Wat weten wij van dit ongelukkige schepsel? Want gelukig was zij niet: een gelukkige vrouw houdt het kind van haar hart en vlees stevig in de armen en verdedigt het desnoods tegen een heel leger. Deze moeder heeft het, gedreven door 'iets dat sterker was dan alle gewapende machten bij elkaar, in vertwijfeling eindelijk maar aan de barmhartigheid van de medemensen overgelaten. Zij wist er geen weg mee, zij kon het niet bij zich houden. Waarom niet? Vrees voor schande voor broodroof, angst voor ontdekking, gebrek aan geld? Wat weten wij ervan; wij kijken alleen tegen de achterkant van het gebeuren aan. Zoveel is zeker: zij heeft het kind het leven gegund, en wist u wel dat zoiets al heel veel is? Dat dit in elk geval voor haar pleit? aar die wereld, de samenleving ge vormd door mij en u en alle andere spoedig verontwaardigde mensen, is niet zo heel erg gemakkelijk. Als u mij niet gelooft, praat u dan maar eens, zoals Saskia, met een directrice van een te huis voor ongehuwde moeders. Er zijn weinig misstappen, die de maatschappij zo onevenredig zwaar straft als het moederschap over een .onecht" kind. Iemand die in dronken schap een kind doodrijdt krijgt ten hoogste een paar jaar; iemand die, vaak ook in een soort beneveling, ongehuwd een kind 't leven schenkt krijgt levens lang en hoe. Nu moet u mij niet op slag lange brie ven vol uitroeptekens gaan schrijven als zou ik de ongehuwde en de gehuw de moeder op .één lijn willen stellen, en zelfs zo'n te-vondeling-leggerij goedpraten want zo is het niet. Ik vraag alleen een heel klein beetje be grip voor zo'n eenzaam, radeloos meis je dat dikwijls heus niet .slechter" is dan vele deugdelijke getrouwde moe ders. En vergeeft u mij maar dat ik geen traan stort bij dat portretje van die kleine vondeling, die nu al lekker ligt te slapen in zijn wieg op de kinderzaal van het Haagse ziekenhuis. Ik heb echt niet zo heel veel medelijden met hem. Hij zal zijn natje en droogje voorlopig wel krijgen, en als het zover is ergens een behoorlijk onderdak vinden en op groeien tot een kerel of een sufferd Maar weet u met wie ik wel mede lijden heb, behalve met die voortvluch-j tige moeder, wie of wat zij dan ook is?1 Met de zeventig echtparen, die zich su biet bij de politie als pleegouders heb ben gemeld. Whnt die beste mensen, met hun hart boordevol toewijding, koesteren een heel gevaarlijke illusie. Begrijpelijk hartroerend, maar gevaarlijk. Deze: dat dit kleine hoopje mens, zo aandoen lijk hulpeloos, zo zielig verlaten, een leegte in hun bestaan zal vullen èn: zich zal laten kneden tot het kind hun ner dromen. Geen van beide zal ooit gebeuren. Een kind, ook het allereigenste, is maar een tijdelijke gast, een geleend be zit. En dit onbekende jongetje, hoe aanvallig ook, draagt een ziele-inven- taris mee van onbekende ouders, die beiden heel bedenkelijke symptomen van morele lacunes vertonen. De teleur stelling bij het ontdekken van die in ventaris kon wel eens alle huiselijk ge luk verwoesten. Arme kinderloze moe ders SASKIA komen vroeg in't voorjoor (Advertentie, Ing. Med.) Ongetwijfeld zult u benieuwd zijn naar wat de Franse mode-ontwerpers dit voorjaar voor ons in petto hebben. Of er veel veranderingen zijn en of 't een diep in de beurs tasten zal worden. Het antwoord kan kort'zijn en gerust stellend: geen abnormale veranderin gen, hoogstens een verhoogde taillelijn. En dit laatste alleen bij de „echt" Fran se modellen. Ook de lengte valt mee, is vrijwel ongewijzigd. Alles zou dus eigenlijk in grote trekken bij het oude gebleven zijn, maar toch is er nu een maal de traditie om bij de aanvang van een seizoen met iets nieuws te komen. En dus steken wij van wal! De mantelcostuums zijn dit jaar al leraardigst van model: rokjes aan de voorzijde glad, achterpand verdeeld in stolpplooien, vlot en jeugdig! De jasjes kan men tweeledig gebruiken. De bui- Bij een aardig truitje of een keurige blouse hoort een dito rokje. Modelle tjes als hiernaast afgebeeld zijn daar om zo practisch, omdat ze zowel een sportief als gekleed cachet hebben naar gelang de stof, die men ervoor gebruikt. Ze hebben beiden van voren en van achteren een platte plooi en WEUPW. zakken, die met een naar onderen breder wordend platje zijn afgewerkt Desgewenst kunt u in de plooien een naad laten vallen. U begint met de figuurnaden dicht te stikken en in de voorbaan de voe- ringzakken te zetten en ze met een pat van dubbele stof af te werken. In de voorbaan leggen we de plooi links 2 cM. vanaf de middenvoorlijn. Voor de sluiting maakt U een split aan de binnenkant. In de achterbaan wordt de plooi naar rechts gelegd met de Duitenvouw in het midden van de baan. Zijnaden slui ten en de rok even inge houden tussen de dubbele stof van de tailleband zet ten, die middenvoor knoop- sluiting krijgt- Bij het ene model is de band van voren opgeknipt, brj het andere is hij over de gehele lengte 3 1 4 cM. breed. Bij het laatste wordt ook de plooi van boven met knopen gesloten. Naar ver kiezing kunt u de plooien gedeeltelijk afstikken. Een marineblauw netje met brede witte futuur met los wijd jasje van witte t" P wollen stoj. Drie kraaien zaten in een kraaiennest. Het waren Pa pa Kra-kra, Mama Kra-kra en tante Kwetter die op be zoek was. „Jullie hebben een ruim nest", kwetterde tante Kwetter. „Goed inge richt, mooi uitzicht!" Ze keek opgewekt over de rand en overzag de omtrek. Papa Kra-kra snoot luidruchtig zijn snavel, kuchte en zei: „Och ja, ik kan het doen en daarom doe ik het ook. Ik heb een goede baan, ver dien veel als ik het zo zeg gen mag." Ook mama Kra- kra deed een duit in het zakje. „We zijn, Je mag het gerust weten. Kwetter", be gon ze, „we zijn rijk en mensen die rijk zijn moeten ir een groot huis en in een goede buurt wonen". ,Hoe rijk?" vroeg tante Kwetter onbescheiden. Pa pa deed een grote sigaar in zijn snavel en ging op de rand van zijn nest zitten. ,Ga maar eens mee!" sprak hij. „Al mijn bezittingen zijn bij de bank, ik wil ze je best laten zien!" Nu, dat wilde tante Kwet ter wel. Ze vloog naast Pa pa Kra-kra voort tot aan de andere kant van het bos waar een grote holle boom stond, bewaakt door drie spechten. Toen ze Papa Kra-kra zagen, bogen ze zeer diep. „Ik wil graag mijn rijkdom even aan deze dame laten zien!", zei hij, trots zijn snavel optrekkend. Onmiddelijk opende een der spechten de deur en liet pa pa en tante naar binnen. Tante Kwetter sloeg haar vleugels ineen toen ze daar een hoeveelheid glinsteren de dingen zag liggen waar haast geen einde aan kwam. Het waren zilveren eet-, pap- en soeplepels, ringe tjes, spiegeltjes, zilveren oorbellen, vulpotloden en roomkannetjes. Opgewon den begon tante tussen al die mooie dingen te snuffe len, terwijl papa met een tevreden glimlach onver schillig tegen de deurpost leunde. „Wat heb jij eigen lijk voor goede betrekking?" vroeg Tante onopvallend. „Och", antwoordde papa, „dat is niet in twee woor den te zeggen. Ik bezoek veel mensen en ook kom ik veel bij hotels en restau rants!" „Dat zie ik!", snib de tante. „Op die lepels en vorken staan tenminste allemaal namen van eet- gelegenheden. Er zijn er trouwens niet twee het zelfde!" Nu begon papa toch een beetje vreemd te kijken. „Zullen we maar eens weer naar huis gaan!", opperde hij. „Mama zal de thee wel bruin hebben!" „Nee!" sprak tante, „ik geloof dat ik op jouw ma nier óók wel rijk kan wor den!! Jij bent.... jij hebt....!" op dat moment werd er hard op de boom geklopt. Tante en papa schrokken zich een hoedje. ,Pas op!!" krijsten de spechten buiten en vlogen roetss.... weg. „Deze boom is hol!" sprak een zware mannenstem. „Wie weet zit het hier wel in." Een grote mannenhand kwam naar binnen en greep juist in de voorraad lepels en vorken. „Ja!! Ik heb 't!" klonk het. „Die verdraaide kraaien toch!! Als ze iets zien dat glinstert pikken ze het mee. Maar ik zou geen agent van politie zijn als ik de buit niet terug vond!" Met heftig kloppende har ten zaten papa en tante in een hoekje weggedrukt en zagen met handen vol de hele schatkamer naar bui ten gaan en in een grote zak verdwijnen. Eerst toen de agent met de zak op zijn schouder helemaal verdwe nen was durfden de twee kraaien zich weer te ver tonen. Tante lachte fijntjes, maar Papa's gezicht stond op half-elf. In één ruk vlogen ze naar het grote nest terug waar mama al ongerust zat te wachten. „We moeten ver huizen!" zei papa zuur. „Waarom?", wou mama weten. „Omdat we weer zo arm zijn als de mieren!" vervolgde papa en ging, zonder tante Kwetter gedag te zeggen, meteen op zoek naar een kleinere woning. In nevenstaand figuur moeten 24 woorden van 5 letters worden Ingevuld. Deze woorden ontbreken in de 24 zinnen die hieronder volgen. Als je alle woorden goed Invult komt er in de zwart-omlijnde hokjes, van boven naar beneden, een titel te staan van een Vader lands liedje. 1. Boerenkool met 2. Een kandelaar met een 3. Water uit de .4. Geen natte voeten in een5. Het huis staat in6. Kleine aardappelen heten 7. De agent trok zijn 8. Niet groot maar 9. Het schip gaat voor 10. Niet boven maar 11. Een zware hamer heet 12. De koffie moet je13. Hij sprong over een14. Niet klein maar 15. Geen peer maar een16. Een soort water dat heel lekker ruikt heet 17. Ik was het hier. 18. Gras is 19. Hij pakte zijn paard en sprong in het20. De lucht is strak21. Een pik zwarte vogel heet 22. Iemand die iets komt kopen is een23. Op de vloer ligt een 24. Niet van mij maar van een f 6 9 10 il 14 '4 11 >s <6 10 Zo 41 24. 25 M Tegenover mij in de trein zat een zonderling man. Reeds geruime tijd sloeg ik al verwonderd zijn hande lingen gade. Wat deed hij dan? Wel, hij nam een peer, schilde die, sneed 'm toen aan fyele kleine stukjes, deed het raampje open en gooide alles naar buiten. Toen nam hij een appel, schilde die ook, sneed 'm in kleine stukjes en gooide alles toen eveneens het raam uit. Evenzo ging het met een sinaasappel, een pruim en een meloen. Toen werd het me te bar. ,Man!" riep ik. ,Wat ben jij voor iemand?? Wat stelt die rare verto ning voor??" Geschrokken keek hij me aan. „Neemt U mij niet kwalijk!" zei hij verlegen. „Ikik maak aVeen wat Tutti Frutti!!" „Dat wil ik wel geloven!" antwoordde ik. „Maar waar om gooi je alles dan toch het raam uit??" De man begon fijntjes te lachen. „Omdat ik helemaal niet van Tutti Frutti houd", zei hij. Ntt zullen we het toch beleven Mies gaat een muziekje geven Ze speelt viool, al klinkt het raar. Zet de muziekstandaard al klaar. muziek heeft onze guit, viooltje uit. Ook Ze pakt haar Ze heeft in spelen Plaatst de viool reuze Maar och.wat is zin, dat een strop.' onder Er zitten heel geen haar kin. snaren op tenzijde heeft dezelfde stof als de rok, doch de binnenzijde is gevoerd met teddybont of een constrasterende kleur. Het practische is nu, dat de bin nenkant zo werd afgewerkt, dat deze zeer goed draagbaar is indien men het jasje binnenstebuiten keert. Het be hoeft geen betoog, dat dit grapje wel tot uiting komt in de prijs.... op den lange duur doet men er wellicht zijn voordeel mee. Veelvuldig wordt ook gebruik ge maakt van de swagger, welke met het mantelpakje een driedelig costuum vormt. Wij zagen schattige modellen in Havanna-bruin en beige tropical. Bij de jasjes van het mantelpak wordt nog immer de oversluiting toegepast. Niet kwaad, wanneer men zich realiseert, dat het met al die kostelijkheden in de banketzaken een moeilijke opgave is om slank te blijven.... Het snufje van tweezijdig draagbaar wordt ook al toegepast bij de sport- kleding, welke vooral de laatste jaren bijzonder op de voorgrond geplaatst wordt De anorak van bijgaande afbeelding laat (boven) een wit model zien met een capuchon in rode tint; de andere heeft deze kleuren in omgekeerde vorm. Een aardige en zeker fleurige af wisseling! Wat de hoeden betreft, wist n, dat in Volendam een fabriek bestaat, welke zich speciaal toelegt op het vervaardi gen van modellen, gemaakt van gan zenveren? Zij schijnen nogal in de smaak te vallen, zo hebben wij ons la ten vertellen. Hier ziet u verder enige Franse mo dellen, waarvan de eerste een creatie is van Christian Dior, eersterangs dus. Populair zijn vooral die ontwerpen, welke een omgevouwen klep hebben. Zwart stro met zwart zijden voering. Svend bracht een zwart-wit model met strakke voile, gegarneerd met een gro te veer. Ten slotte nog een Fath-creatie 1952: een kleine bol met vrij grote rand, sterk georiënteerd naar de linkerzijde, waarover een ruime voile werd ge spannen, bezaaid met mouches, welke blijkbaar in geen enkel seizoen op de voile mogen ontbreken.... RITA Laat uw breiwerk geen prooi van de motten worden. Koop ultmlultend geMITIKimeerde mutvrijo wol. (Advertentie, Ing. Med.)

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 11