Het Westen bereikt overeenstemming over antwoord aan deSowjetunie Grofewohl wijst de commissie der Verenigde Naties af Egyptisch kabinet treedt niet af Amsterdammer verduisterde achttien auto's en dertig bromfietsen Het kolentekort in 1956 overwonnen? Prins Pernhard opende Keukenhof Massa-arrestatie in Newclare BRANDENDE BOTTER BIJ PETTEN OP HET STRAND GEZET Bulldozers vagen onderwereld weg Truman op pantoffels Delegaties van West-Duitsland en Israël voor de eerste maal bijeen L Zaterdag 22 Maart 1052 VERENIGDE NOORD HOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11367 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna LOU BANDY ZET ZIJN STROHOED WEER OP Thans voortvluchtig Alleen verkiezing onder toezicht van bezetters Burgemeester Keyzer in Buenos Aires geland Tornado in ZW Arkansas eist 66 doden Sultan van Marokko eist herziening van statuut Brandweer blusie mei zeewater TREINBOTSING IN BRAZILIË Directeur van de Franse Rekenkamer moet gaan De onderhandelingen gebaseerd op 3 punten De Duitse invoerrechten op boter Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. i>. mjn. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar- taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 De Egyptische premier Naguib Hilaly Pasja heeft gisteren met klem ontkend dat te Cairo de ronde doende geruch ten, volgens welke de regering voor nemens zou zijn af te treden, op waar heid berusten. Hilaly Pasja ontkende ook dat er verschil van mening zou bestaan tus sen de regering en de Raad van State, die geschillen tussen de ministeries over wetskwesties beslecht. De Raad heeft, als gemeld, een verzoek van de regering, om de parlementaire werk zaamheden wegens „dringende rede nen" op te schorten, verworpen. Een van de verdachten in 't proces te Cairo in verband met de onlus ten op „Zwarte Zaterdag" 26 Januari wordt door politie agenten voor het gerecht gesleept. Hij weigerde te lopen. Voor zijn aandeel in de onlusten kreeg hij twaalf jaar dwangarbeid. Enige tijd geleden is gemeld, dat Lou Bandy zijn strohoed aan de kap stok ging hangen, aangezien hij een toneelloopbaan had gekozen. Het heimwee naar het variété is Bandy echter te machtig geworden. Van 1 April af zal hij bij Herman Rinket's variété weer voorstellingen geven. De ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk en Amerika hebben hun goedkeuring gehecht aan de tekst van het antwoord op de Sowjet- voorstellen over het houden van een vredesconferentie voor Duitsland, zo ver klaart men van bevoegde zijde in Parijs. De definitieve tekst is gistermiddag door deskundigen opgesteld en de ministers hebben telefonisch hun goedkeuring aan de tekst gehecht. Ook kanselier Adenauer heeft, bij zijn terugkeer te Bonn, verklaard, dat de drie ministers en hij volledige overeenstemming hebben be reikt. Het antwoord zou „binnen enkele dagen" overhandigd worden. „De activiteit van de commissie der Verenigde Naties, die tot opdracht heeft gekregen te onderzoeken of er in Duitsland vrije en geheime verkiezingen kunnen worden gehouden, betekent een hinderpaal voor het vinden van een oplossing voor de Duitse vraag stukken", verklaarde de Oostduitse pre mier Grotewohl in een door hem te Oost-Berlijn in het kader van da „we- reldjeugdweek" tot vijfduizend jeugdi ge personen gehouden toespraak. „Wij hebben geen uit Brazilianen, IJslan- ders, Nederlanders en inwoners van Pakistan samengestelde commissie no dig om zich met onze verkiezingen te bemoeien. „Niet zij, maar de Duitsers zullen stemmen", zeide hij. Grotewohl verklaarde verder dat de Oostduitse grondwet en het door het Oostduitse kabinet opgestelde ontwerp voor een verkiezingswet voor geheel Duitsland „voor een ieder, die daar be lang in stelt, aantonen hoe democra tisch Oost-Duitsland is". Hij herhaalde dat de Oostduitse regering bereid is haar medewerking te verlenen aan verkiezingen in geheel Duitsland, mits deze onder toezicht van de vier bezet tende mogendheden worden gehouden. „De Sowjetunie is de enige ware vrien din van het Duitse volk", aldus Grote wohl. Verzoek aan Tsjoeikof. De commissie der Verenigde Naties heeft generaal Tsjoeikof, het hoofd van de Russische controle-commissie voor Duitsland, schriftelijk verzocht haar ook in Oost-Duitsland haar werk te laten verrichten: de brief' is nog niet beantwoord. Waarnemers te Berlijn zijn van mening dat Grotewohls rede een afwijzing schijnt te betekenen. De commissie zal Zondag naar Genève te rugkeren. West-Europa, dat thans ongeveer 760 millioen dollars per jaar moet uitgeven voor de invoer van kolen, zal in 1956 zijn kolentekort overwonnen kunnen hebben, zo deelt de commissie voor de kolenproductie van de organisatie voor Europese economische samenwerking mede. Volgens de commissie, die bestaat uit de minister mr D. U. Stikker, prof. dr Erhard (Duitsland), Lowel (Frankrijk) en Lord Leathers (Engeland), kan de invoer van kolen van 25 millioen ton tot 17 millioen ton worden beperkt. De mi nisters verwachten, dat door uitvoering van hun voorstellen de Westeuropese kolenproductie zodanig zal stijgen, dat zij in 1953 36 millioen ton groter is dan in 1951 en dat in 1954 wellicht in het geheel geen invoer uit andere wereld delen meer nodig zal zijn. Een van de voorstellen der ministers is. dat het oproepen van mijnwerkers in militaire dienst geen invloed zal heb ben op de kolenproductie. De heer Keyzer, burgemeester van Urk, is Donderdag per vliegtuig in Buenos Aires aangekomen. Prins Bc-nhard heeft gisteren de na- nationale bloemententoonstelling op de Keukenhof te Lisse, welke thans voor de derde maal wordt gehouden, officieel geopend. Er was een zeer grote belang stelling voor deze plechtigheid, o.m. van de zijde van regering en Staten-Gene- raal. De Prins heeft in zijn openings rede gewezen op de grote betekenis, welke de bloembollenteelt voor onze nationale economie heeft. De export van bollen ging vooraan bij ons nationaal herstel. Jaarcijfers van meer dan 130 millioen gulden zijn bereikt. Daarbij is dan nog geen reke ning gehouden met het aandeel, dat het product bijdraagt tot> de bevordering van het toerisme, aldus de Prins, die er verder aan herinnerde, dat verleden jaar 300.000 personen Keukenhof heb ben bezocht, onder wie 80.000 buiten landers. Z.K.H. Prins Bernhard heeft de „Keukenhof" te Lisse officieel geopend. De prins, die een enthousiast smalfilmamateur is, maakte bij deze gelegenheid me nige opname van de in bloei staande bolbloemen. In de plaats Newclare (in de nabij heid van Johannesburg) zijn gisteren 600 inheemsen gearresteerd. Zoals gemeld kwamen hier enige tijd geleden ernstige botsingen voor, waar bij 13 personen om het leven zijn geko men. De politie heeft ook een aantal wapens in beslag genomen, waaronder zich echter geen vuurwapens bevonden. De Amsterdamse centrale recherche speurt naar de 38-jarige H. G., eige naar van een kleine autoverhuurinrich ting en rijschool in de Den Texstraat 11 in Amsterdam centrum, die er van verdacht wordt 18 auto's en 30 brom fietsen voor een totaal waarde van 100.000 gulden te hebben verduisterd. Zes autoverhuurinrichtingen in de hoofdstad hebben gisteren bij de cen trale recherche aangifte gedaan, dat hun collega G. bij hen één of twee wagen (s) heeft gehuurd (totaal 9 wagens), maar tot nu toe deze nog niet heeft teruggebracht. Uit het onderzoek is gebleken, dat ook andere autoverhuurinrichtingen de dupe zijn geworden van G.'s praktij ken. Vijf zo goed als nieuwe wagens en dertig nieuwe bromfietsen zijn door G. op afbetaling gekocht, doch nimmer betaald. G., die geen onbekende van de politie is, is Vrijdag 14 Maart met zijn vrouw per auto met onbekende be stemming vertrokken. Naar gemeld wordt is Dierks, een stad van ongeveer 1500 inwoners, m Zuidwest-Arkansas (V.S.), Vrijdag ge troffen door een tornado. Ambulances haasten zich naar de getroffen stad. die per radio om hulp heeft gevraagd. Naar verluidt zijn 66 personen gedood en tweehonderd gewond. De schade in het plaatsje is zeer groot. De sultan van Marokko heef<\pre®^ dent Auriol schriftelijk verzocht herziening van het statuut voor Ma ko en de vorming van een regering, u in staat is met de Franse regering onderhandeling te treden. Naar men aanneemt, heeft <les indirect verwezen naar de hu g moeilijkheden in Tunis door te zegg dat „indien hervormingen aan een ander Frans protectoraat weiden gestaan, deze ook in Marokko ingevo dienen te worden". Verwachting tot Zatei dagavond. REGEN OF MOTREGEN Zwaar bewolkt met nu ein dan regen of motregen. Krachtige harde zuidwestelijke w het algemeen iets zachter ZONbAG: Zon OP 6.36 onder 18.58; Maan op 5.44. onder 16.04. MAANDAG: Zon op 633. onder tNDAU: Z.UI1 vy - --• .r, „2 19.00; Maan op 5.58, onder Een verkoold wrak was alles wat er overbleef van de Urker botter UK 140 van de heer J- Bakker. Het scheepje vatte gistermiddag een eindje.uit de kust voor Petten vlam en was niet meer te redden. Het werd voor de Hondsbosse Zeewering aan de grond gezet. De brandweer uit Schagerbrug aoofde de vuurzee. De schipper en zijn broer brachten er het leven af, doch verloren al hun bezittingen. HET stadsbestuur van Frankfort is een grote aanval begonnen op de zevenjarige puinhopen van de oude binnenstad, waaromheen reeds hon derden nieuwe hoge za- kenhuizen zijn verrezen. Met het opruimen van deze stenen woestenij krijgen niet alleen de ar chitecten gelegenheid om hun plannen voor de bin nenstad te verwezenlij ken, doch heeft ook de Frankfortse politie een betere kans op een suc cesvolle strijd tegen de steeds driester wordende onderwereld. (Van een onzer redacteuren) ALS EEN DRIJVENDE VUURBOL naderde gistermiddag omstreeks twee uur de botter U.K. 140, welke de naam draagt „De vrouw Marretje" even ten noorden van Petten de Noordhollandse kust. Rook en vlammen sloegen uit het vissersscheepje, dat kort daarop door de moedige schipper Jan Bakker uit Urk met goed vakmanschap precies tussen twee strekdammen op het strand werd geprikt. Een uur tevoren had een schot achter de kachel in het vooronder vlam gevat. Schipper Bakker en zijn bejaarde broer A. Bakker hadden verwoede pogingen in het werk gesteld om de brand, die gretig voedsel vond in het hout werk en de aan boord aanwezige olie, te beteugelen. Toen dit niet gelukte, werd de botter op het strand gezet, alwaar de brandweer van Schagerbrug onder commando van de heer P. Mosk met een motorspuit het vuur bestreed. De brandweer, die het water aan de Noordzee onttrok, doch daarbij door het zand voor moeilijkheden werd geplaatst, kon niet verhinderen, dat het vaartuig vol komen uitbrandde. Een geblakerde scheepsromp, waarboven de mast en het stuurhuis eenzaam uitstaken, was alles wat er van de U.K. 140 over bleef. Het schip was verzekerd. Het verlies van de netten, de kleding van de gebr. Bakker en wat zich verder aan boord bevond, komt echter voor rekening van de onfor tuinlijke schipper. MET droeve blik tuurde schipper Jan Bakker gistermiddag vanuit het stuurhuis naar zijn verkoolde botter, wiens achtersteven weliswaar door het opkomende water werd beroerd, doch die zeer waarschijnlijk nimmermeer ter visvangst zal uitvaren. Staande op een ijzeren dekplaat, die de brand had overleefd, vernamen wij uit de mond van de schipper het verhaal van de brand. Gistermorgen om half acht wa ren de twee gebroeders uit IJmuiden vertrokken. Voor Egmond hadden zij de eerste „streek gedaan" en vervolgens besloten naar Nieuwediep op te sto men. Terwijl zij met werkzaamheden aan de netten bezig waren, ontdekten zij plotseling, dat het schot achter de kachel had vlamgevat en dat het vuur zich snel verspreidde. IJlings begonnen de beide mannen de brand te bestrij den, doch hoeveel water zij ook op de vuurhaard wierpen, de vlammen waren niet te doven. Toen zij het nutteloze van hun blussingswerk inzagen, besloot de schipper zijn schip te laten stran den. De botter voer dicht onder de kust men had zes vaam water zodat het strand kon worden bereikt voordat levensgevaar opdoemde. De brandweer van Schagerbrug, die inmiddels was gealarmeerd, begaf zich naar paal 21 en koos stelling in de onmiddellijke nabijheid van de bran dende botter. Met behulp van zee water werd het vuur bestreden. Om half vier was men de brand meester en kon de terugreis langs het strand worden aanvaard. Op en in de botter was vrijwel niets gespaard gebleven. Slechts de romp, waarin grote gaten waren gebrand, de mast en het stuur huis, waren aan de vlammenzee ont komen Schipper Bakker was gistermid dag van plan indien nodig de gehele nacht aan boord te blijven totdat de vertegenwoordiger van de verzekerings maatschappij de schade zou hebben op genomen en hem verteld zou hebben, dat hij zijn schip aan de sloper kon laten. Op het station van Triagam, enkele kilometers buiten Rio de Janeiro, is een houten passagierstrein in de °P een stilstaande passagierstrein gereden. Er zijn geen doden, wel 36 gewonden, van wie sommigen ernstig. De kelderholen onder de steenbergen van Frankfort zijn namelijk, zoals trouwens in de meeste grote Duitse ste den, reeds lang niet meer het jammerlijk onderko men van gezinnen, die huis en haard verspeeld hebben, doch vormen reeds sedert jaren de goot, waarin het afval der menselijke samenle ving samenfproomt. In de kelders en de uit het wrakhout der verwoes ting opgetrokken barak ken hebben de rovers en autodieven hun schuil plaatsen. Hier hebben vrouwen in kelders hun strikken gezet. Met rat ten en ongedierte tiert hier een nachtleven, waartegen de politie tot dusverre vergeefs ge vochten heeft. Talloze misdadigers zijn voor haar ogen in de kelder gaten weggeglipt. In de late avonduren is het de bezoeker niet geraden zich in dit domein der onderwereld te begeven Menigeen, die het toch deed, is er nooit uit te ruggekeerd. Thans wroe ten de grijpers en bull dozers meter voor meter van het gebied der mis daad weg en binnen een jaar hopt men de zaak radicaal te hebben schoongeveegd. De premier van de Unie van Zuid- Afrika, dr. Malan, is een fel voor stander van rassendiscriminatie. Beirokken in erfeniskwestie Premier Pinay heeft de directeur van de Franse Rekenkamer, Brin, ver zocht zijn ontslagaanvrage in te die nen. Dit verzoek moet blijkelijk worden gezien in verband met een erfenis kwestie, waarbij een zekere mevrouw Poupard, een der vooraanstaande per sonen uit hogere kringen, betrokken is. Brin staat in nauwe betrekking met deze dame. Brin, die in Juli de pen sioengerechtigde leeftijd zal bereiken, kan niet afgezet worden. Brin schijnt niet van plan te zijn heen te gaan. MOGELIJK als gevolg van onze ouderwetse (niettemin goede) op voeding voelen wij ons altijd een beet je gegêneerd, als wij een beschrijving lezen van de nieuwste pyama van de Franse minister van buitenlandse za ken; kennisnemen van het belangrijke feit, dat Eisenhower altijd op zijn lin kerzij slaapt met opgetrokken rech terbeen of als wij op een plaatje in de krant kunnen zien, dat de grote Win- ston Churchill in zwembroek aan de Rivièra een wonderlijk gemodelleerd mannetje is. Wij hebben een afkeer van de foto van Truman met een ge weldige sombrero (of hoe heet dat) op zijn hoofd en een hemd aan, waar op monstreuze bedruksels in de vorm van Griekse tempels, zwemmende meisjes en haaien of van witte huizen, V.N.-paleizen en gesublimeerde mos terdpotten. Daar hebben wij geen goed woord voor over. Wij zeggen maar: ge zag is gezag en rebel is rebel. En wie kan zijn gezag nu bewaren als hij ligt afgebeeld op zijn linkerzij met opge trokken rechterbeen, of enz. enz....! Deze wijze van propaganda is van Amerikaanse origine. Als wij er aan zouden moeten denken, dat minister Beel in een nette Haagse winkel des sous staat te kopen of zakdoeken, dan is zijn waarde (voor óns althans) dan het verminderen. Stikker met onge kamde haren is niet. die echte Neder landse of liever Groningse Stikker. Zegt u nou zelf. AMERIKA doet dat anders. Daar heeft de president aan een reporter van de Mutual Broadcasting System gewoonweg toestemming gegeven in zijn particuliere archieven te neuzen met de vooropgezette bedoeling van zichzelf een boek te laten schrijven, waarin hij op pantoffels, bij de haard, in kamerjas, ruziemakend met dochter en echtgenote of het met hen beiden eens zijnd, boze brieven schrijvend aan een kunstrecensent, die zijn doch ter een slechte critiek gaf, wordt afge schilderd. Zo'n boek is voor ons ver regaand onleesbaar. Wij, in West- Europa, hebben nog altijd iets overge houden van de opvatting: Dat kun je niet doen! Je moet al heel moor, heel bijzonder of foeilelijk zijn, als je zo iets wèl kunt presteren. En Truman is noch heel mooi, noch erg bijzonder, noch foeilelijk! Ziet, mijne lezers, als Truman in dat boek laat zeggen: „Altijd hebben mijn ethische gevoelens mij geld gekost en dat zal wel zo blijven", dan vinden wij dat voor een president van de Verenigde Staten een ongepaste op merking. Of zou Truman werkelijk president geworden zijn vanwege zijn ethische gevoelens? MATUURLIJK hebben wij hierboven eeji tikje overdreven. Maar de re porter William Hillman schrijft toch wel, dat Truman, om vrouw en doch ter te pesten, dassen met schreeuwen de kleuren draagt. Wat een plaag geest, zouden wij willen zeggen, want de president heeft op iedere foto zo'n wilde das om zijn hals! Hillman schrijft ook, dat Truman helemaal niet kon spreken, toen hij president werd. Hij heeft het van vrienden geleerd. En zo gaat het verder, pagina's en pagina's lang. Heeft, zo moeten wij ons afvragen, zulk een boek nog bredere betekenis dan het bevredigen van de nieuwsgie righeid van het publiek? Voor de Ver enigde Staten geloven wij dat wel. De gemiddelde Amerikaan hecht niet bij zonder aan wat wij „stijl" noemen. Hij ziet graag de huis-, tuin- en keuken huisvader. de gewone man, die presi dent werd, de liefhebbende echtgenoot en beschermer van zijn dochter. Het zijn allemaal bijzonder waardeerbare eigenschappen, maar ze maken een man niet tot staatshoofd van het be langrijkste land ter wereld. Truman werd dit vanwege zijn kop pigheid in de moeilijkste omstandig heden. Men kan ook zeggen, dat Tru man weet, wat hij wil. Zo zal hij ook wel weten, dat dit boek net op het juis te moment is verschenen. Misschien zelfs betekent het de inleiding voor een volgende campagne voor het pre sidentschap. Maar ook al laat Truman thans de kans aan anderen, dan nog zal dit boek op zijn politieke geloofs genoten een grote indruk maken. Zijn tegenstanders zullen er uiteraard wei nig plezier van beleven, omdat bet recht trr\°t in het hart van de eemid- delde Amerikaan. En de gemiddelde Amerikaan heeft de meeste stem men B(j de Haagse besprekingen over de Duitse schadeloosstelling aan Israël lig gen de moeilijkheden voornamelijk in het punt, hoe de Bondsrepubliek het bedrag van 1 milliard dollar zal moeten opbrengen. Israël wenst namelijk beta ling in vijf of zes jaar, West-Duitsland daarentegen voldoening over een pe riode van vijf en dertig jaar, en wel in goederen. Het rekent daarbij op Ameri kaanse ondersteuning. Betaling op kor te termijn zou kunnen gaan ten koste van de Duitse verdedigingsbijdrage. Men verwacht, dat de conferentie vrij lang zal duren. Gedurende de eerste twee weken zullen de Joodse eisen wor den ingediend en besproken. Daarna zal de Duitse delegatie naar Bonn terug keren, om daar na beraad met de re gering tot overeenstemming te komen over de principiële erkenning der ge stelde eisen. Ten slotte zal worden be sproken op welke wijze Bonn de erken de schulden zal voldoen. Gistermorgen zijn de Duitse en de Is raëlische delegatie voor de eerste maal bijeengekomen. Gistermiddag vergader den de Duitse delegatie en de delegatie van de buiten Israël wonende Joden, welke 23 grote Joodse organisaties ter wereld vertegenwoordigt. Zie verder elders in dit blad) Zweden, Denemarken en Nederland hebben, elk afzonderlijk, de Westduit- se regering verlaging verzocht van het Duitse invoerrecht van 25 pet. der waarde op boter.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1