Westelijk antwoord aan Rusland wordt heden overhandigd Schuman gaf de Saar niet prijs Prof. Lieftinck beschikt over 856.3 millioen gulden fnVerschrikkelijke schildpadM>| TRUMANWIL100.000 EMIGRANTEN PER JAAR IN V.S. TOELATEN Voor financiering van groie projeclen Vrije en geheime verkiezingen in geheel Duitsland geëist JAARBEURS Dinsdag 25 Maart 1952 VERENIGDE NOORD HOLLANDSE DAGBLADEN 111 Jaargang Dagblad voor Den HelderKoegrasTexel, - Vlieringen en Anna Paulowna Marine thans zeker van 14 nieuwe mijnenvegers Om hersiel van verbroken eenheid DE AMBASSADEURS van Amerika, Engeland en Frankrijk overhandigen vandaag te Moskou gelijkluidende nota's, «elke een antwoord zün op het Russische voorstel tot bijeenroeping van een vier-mogendhedenconferentie over Duitsland. Het ontwerp voor dit antwoord is in de afgelopen week te Parijs opgesteld. De mogeiykheid van het houden van een vier-mogendhedenconferen- tie wordt er niet in uitgeschakeld. Wel is het houden van vrije en geheime ver kiezingen in geheel Duitsland gesteld als een voorwaarde, welke moet worden vervuld, voor en aleer kan worden gesproken over de instelling van een re gering voor het gehele land. DEMONSTRATIES IN JOHANNESBURG Eden wil nieuw statuut voor Raad van Europa Weldra proefmobilisaties in West-Europa Schuman acht Moskouse nota belangrijk Vrijheid voor 7000 vervolgden Overeenstemming over Franse begroting Europese oplossing heeft kans van slagen Eisenhowers aftreden volgende week verwacht Hall Mei naar VS terug De kroningssteen staat onder zware bewaking HIDIRSE COURANT Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMAKS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties CJuttertjes") tot 15 woor den 1.—, elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen ƒ0.49 VOOXAAUIHH7 <i\ VAN iUuUT KAkptf*. mU.Al.VS CIRKtL ftOVSN' H(.H. lÜraeKBARi RAKE: AEVUU/t-lAWfCIITIKC, RADIO "KOMPAS "xJ; 'JkbiZiüSHOWf De Amerikaanse uitvinder Les G. Scherer te Los Angeles heeft een één- w.unstank ontworpenwelke hij de „verschrikkelijke .schildpad", gedoopt heeft. Uit deze tekeningen blijkt hoe het voertuig door de enige inzittende wordt bediend. De tank kan een snelheid bereiken van bijna 50 km per uur. Zij kan een raket afschieten door middel van een intrekbare afvuurinrich- ting boven het zware stalen omhulsel. De bestuurder ligt op een rubber matras. Door middel van periscopen vóór en achter kan hij zich oriënteren. Behalve de raketten kan de bestuurder twee 30 mm machinegeweren be dienen, terwijl in het stalen omhulsel 650 kleine granaten zijn bevestigd, die langs electrische weg in alle richtingen kunnen worden afgevuurd. Teqenwaardegelden vrijgekomen Minister Lieftinck heeft met de Amerikaanse regering overeenstemming be reikt inzake de besteding van 856,3 millioen gulden van de tegenwaardereke ning der Marshall-dollars. Minister Lieftinck heeft hierover een nota aan de Tweede Kamer aangeboden, waarin wordt gezegd dat de 856,3 millioen gulden zullen worden besteed voor schuldaflossing by de Nederlandse Bank, de bouw van 14 mijnenvegers voor de Nederlandse marine en ten behoeve van de pro- ductiviteitsbevordering. Een bedrag van 750 millioen gulden zal worden besteed voor aflossing van de schuld welke is ontstaan door de overneming van de uit de Duitse be zetting daterende Rijksmarksaldi van de Nederlandse Bank door de Staat. Hiermee wordt een belangrijke bijdra ge geleverd tot de sanering van de Nederlandse schuldenpositie. Men heeft 76,3 millioen gereser veerd voor de bouw van veertien nr.j - nenvegers op Nederlandse werven. De constructie van deze vaartuigen dien. te worden gezien als een deel van de Nederlandse defensie-opbouw in het kader van het Noordatlantische ver drag. Het gehele bouwplan omvat 3Z mijnenvegers. Over de bouw van de overige achttien mijnenvegers zijn nog onderhandelingen gaande. Ten slotte is er principiële overeenstemming be reikt over de besteding van 30 millioen gulden voor de opvoering der produc tiviteit. De regering wil deze gelden gebruiken voor een subsidiëring van technische bijstandprojecten, de fi nanciering van een aantal projecten ter verhoging van de productiviteit en voor subsidies aan instellingen, die zich ten doel stellen de Nederlandse productiviteit te bevorderen. Mafans rassenpolitiek Oppositie eist heengaan van regering In Johannesburg is door een menig te van duizenden een demonstratie ge houden tegen de verwerping door de regering-Malan van de uitspraak van het oppergerechtshof over de rassen- wetgeving. Er is een resolutie aange- nemen, die het aftreden van de rege ring verzoekt. In Kaapstad heeft de oppositie op nieuw getracht de kwestie in het par lement te bespreken. De voorzitter oordeelde echter, dat het voorstel van de oppositie-leider, Strauss, niet aan de orde was. In een Senaat heeft de oppositieleider aangekondigd een mo tie te zullen indienen, waarin de re gering wordt verzocht „in overeen stemming met de grondwet te hande len of af te treden". Gezagsorgaan voor Europees leger en plan-Schuman De commissie voor algemene zaken van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft in beginsel in gestemd met het Britse voorstel, om het statuut van de Raad te wijzigen. De vorige week heeft Anthony Eden voor gesteld, dat de raad het politieke ge zagsorgaan voor het plan-Schuman en het Europees leger zal worden. „Edens voorstel betekent een van de weinige kansen om bekrachtiging van het verdrag voor een Europees leger door de Westelijke parlementen te ver krijgen", aldus Mollet, de voorzitter der commissie. De stafchef van generaal Eisenho- wer, generaal Alfred Gruenther, heeft medegedeeld, dat in West-Europa deze zomer en herfst proefmobilisaties en een serie oorlogsoefeningjen zullen worden uitgevoerd. DOBERT SCHUMAN. de Franse minis ter van buitenlandse zaken, heeft ap een persconferentie het Franse standpunt nog eens toegelicht. Hij zet te uiteen, dat de Russische nota meer is dan een simpele propagandamanoeuvre. Zij is misschien een fundamentele wij ziging in de Russische politiek ten op zichte van Duitsland. De minister gaf als zijn mening te kennen, dat het de bedoeling van Moskou is, Duitsland te maken tot een centrum van militaire productie voor het Oostelijk blok. waarbij het de grondstoffen uit het Oosten zou ontvangen en de afgewerkte producten naar de landen achter het IJzeren Gordijn uitvoeren. Het Russische voorstel, om Duitsland een leger voor eigen verdediging toe te staan, zou er toe leiden, dat dit land neutraal, doch sterk bewapend zou worden, meende Schuman. Hij vroeg zich af, welke sancties men eventueel aan beperkingen zou kunnen verbin den? Frankrijk heeft na de eerste we reldoorlog ervaringen met sancties op gedaan en dit stelsel als een gevaarlij ke illusie moeten verlaten. We zullen, zo voegde hij er aan toe, ten minste weten waaraan we toe zijn, wanneer Duitsland zijn eigen bondgenoten zal mogen kiezen. Mag het dat niet, dan zal het de scheidsrechter van Europa wor den. Schuman meende, dat deze aspec ten van de kwestie een zorgvuldige bestudering van het probleem noodza kelijk maakten. Verder vond Schuman, dat men Duitsland in geen geval aan zichzelf zou mogen overlaten. Het diende te worden opgenomen in een groot Euro pees verband: hoe groter hoe beter. Westelijke voorwaarden Blijkens een mededeling uit Londen zullen de Westelijke mogendheden er op aandringen, dat Duitsland het recht zal krijgen, zich aan te sluiten bij het Europese leger en bij meer vreedzame Europese intiatieven als het plan-Schu man. Een vredesverdag, dat deze laatste mogelijkheid uitsluit, zal niet worden aanvaard. Verder moet de onafhankelijkheid van het herenigde Duitsland zowel ge durende de besprekingen over het vre desverdrag als daarna worden gegaran deerd. President Truman heeft gisteren aan het Amerikaanse Congres het verzoek gedaan om per jaar honderdduizend Europese emigranten in de Verenigde Staten toe te laten. Het programma, Nog geen belastingverhoging De Franse premier, Antoine Pinay, heeft Maandag bekendgemaakt, dat overeenstemming bereikt werd over de begrotingsvoorstellen. Er is besloten tot bezuinigingen ten bedrage van 110 mil- liard francs, die echter niet de defen sie zullen treffen. Verder besloot men om, in afwachting van wat er met een politiek van vertrouwen bereikt kan worden, de uitvoering van bepaalde programma's te vertragen, waardoor een begroting kan worden ingediend zonder verzwaring van de belasting druk of verhoging van belasting. De Eric-Pommerfilm „Nacht auf den Strassen" zal in April in Nederland worden vertoond. Hans Albers zal de premières in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag bijwonen. Dit is de eerste maal na de oorlog, dat een Duits ac teur bij een Duitse filmpremière naar Nederland komt. ZELFDE TEMPERATUUR Verwach ing tot hedenavond. In êe ochtend plaatselijk m,s overigens zwaar bewolkt met in de Zuidelijke helft van het lana enige regen of motregen. Later op de dag verspreide opklaringen. Zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen, weinig verandering in temperatuur. DONDERDAG: Zon op 6.29, onder 19.04. Maan op 6 23. onder 20.24. DE Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, heeft op een persconferentie te Parijs verklaard, dat de kort geleden tussen hem en de Westduitse bondskanselier dr. Adenauer gevoerde besprekingen niet zijn mislukt, doch evenmin geslaagd kunnen worden genoemd. Zij betekenen volgens Schu man echter wel een vordering in de richting van het bereiken van een vriendschappelijke regeling van het Saargebied-vraagstuk. Te Washington wordt verwacht, dat generaal Eisenhower volgende week ziin aftreden als opperbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten in Euro- na zal bekend maken. Het ontslag zou tussen 15 Mei en 1 Juni van kracht «orden en Eisenhower in staat stellen naar de Verenigde Staten terug te ke ren om de campagne, die tot doel heeft hem benoemd te kragen tot republi keins candidaat voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen, te leiden. Wegens omkoperij en wangedrag in functie" is James Finnegan, een vriend van Truman en voormalig be lastingontvanger. te St. Louis veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf en een boete van 10.000 dollar. Schuman verklaarde verder, dat de beslissing om een commissie naar het Saargebied te zenden om te onderzoe ken of de voorwaarden voor het hou den van vrije verkiezingen aanwezig zijn, in het geheel geen inbreuk bete kent op de Saarlandse souvereiniteit. Schuman verklaarde echter bovendien, dat Frankrijk het Saargebied volstrekt niet had prijsgegeven. De minister van buitenlandse zaken zei van mening te zijn, dat een „Euro pese oplossing" van het vraagstuk kans van slagen heeft. Onder de Duitsers be staat evenwel nog verschil van mening over een dergelijke oplossing. Adenauer had volgens Schuman de regering van Saarland wel niet offi cieel erkend, doch toegegeven, dat een regeling van het vraagstuk van 't Saar gebied slechts kon worden bereikt met medewerking van het bewind van dit gebied en van het Saarlandse parle ment. Over een eventuele Europese status voor 't Saargebied zeide Schuman, dat Saarland bij deze oplossing economisch met Frankrijk verenigd zou zijn en po litiek onafhankelijk. De status van het gebied zou kunnen worden gegaran deerd door een internationale organisa tie, zoals de Raad van Europa. Bonn is zeer tevreden over het feit, dat Adenauer bij zijn besprekingen met Schuman de regering van het Saarge bied niet heeft erkend. Verwacht wordt, dat de Bondskanselier vandaag nadere bijzonderheden over zijn ontmoeting met de Franse minister zal bekend maken. De beide ministers hebben af gesproken, dat zij eerst hun regering zullen inlichten: daarna zullen nieuwe stappen ten aanzien van het Saargebied worden ondernomen. Eden heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat men naar hij vertrouwde was begonnen met aan het Saargebied de plaats in de Europese gemeenschap te geven, die het toekomt. Hij verheug de zich er over, dat het niet nodig was gebleken, deze zaak voor het ministers comité van de Raad van Europa te brengen. waarvan Truman de geraamde kosten niet noemde, zou 39.000 Italianen uit Italië en Triest omvatten, verder een zelfde aantal Duitsers en personen van Duits origine, vervolgens 7500 Neder landers en een zelfde aantal Grieken. Ten slotte beoogt men ook immigratie toe te staan aan zevenduizend gods dienstige en politieke vluchtelingen uit de landen achter het IJzeren Gordijn. Het zou gelden voor een periode van drie jaar. Door de uitvoering van dit program ma hoopt men het zijne te doen voor de overbevolkte gebieden in Europa, terwijl het plan tevens de reddende strohalm kan zijn voor een groot aan tal slachtoffers van de Sowjet-tyrannie. Het programma is noodzakelijk, omdat de ontheemden, wanneer de wet op de „D.P.'s" afloopt, zullen terugvallen op het systeem van quota-emigratie. Vele landen zitten volgens dit systeem reeds vele jaren vol. De kroningssteen, de Engels-Schotse steen des aanstoots, blijft degenen, die voor dit stuk traditie verantwoordelijk zijn, nog steeds zorgen baren. Naar aanleiding van anonieme brieven aan Scotland Yard, waarin gedreigd werd dat men de steen opnieuw uit de abdij van Westminster zou weghalen, zijn de veiligheidsmaatregelen verscherpt en de politiepatrouilles bij de abdij versterkt. Er is een speciale electrische installatie aangelegd, waardoor in Scotland Yard alarm wordt gegeven, mocht men trachten de steen te verwij deren. Enkele malen is de alarmbel echter al overgegaan doordat er iels aan de leiding mankeerde. In minder dan twee minuten tijds kwamen toen zes overvalwagens bij de abdij aan. In een te Glasgow geposte brief aan de Yard is nu beweerd, dat men een me thode heeft gevonden om de steen weg te halen zonder dat het alarm in wer king komt. Wandaag is in Utrecht de 58ste Jaar beurs begonnen. Ook uit Noord- Holland zulen velen een dag vrijmaken voor een bezoek aan de Domstad, ten einde te zien wat er zoal aan nieuws in de Jaarbeursgebouwen wordt tentoon gesteld. Dat moeten in de eerste plaats zakenlieden zijn. Het Jaarbeursbestuur is, niettegenstaande de niet-onbelang- rijke inkomsten uit entreegelden, niet bijzonder gesteld op bezoekers, die uit een oogmerK van loutere nieuwsgierig heid de beurs binnengaan. En men kan vaak van de standhouders de klacht vernemen, dat zij op de drukste dagen de kopers niet van de kijkers kunnen onderscheiden; hetgeen aan het zaken doen uiteraard niet ten goede komt. Utrecht beleeft tweemaal per jaar tien gloriedagen. Men moet zich even wel afvragen of die drukte ook een goed teken is. Er is een tijd geweest, dat het Jaarbeursbestuur hard op weg was de standhouders van zich te vervreemden. Men beschouwde de beurs als een „in stituut van ere", dat zijn vaan hoog moest dragen en dat „du haut de son grandeur" zijn clientèle behandelde. Het hield slechts in geringe mate reke ning met de wensen van standhouders en stelde een reglement in, dat met het woord „streng" nauwelijks was gekwa lificeerd. Het gevolg is enkele jaren ge leden niet uitgebleven. Er waren groe- pm producenten, die het beter achtten een aparte beurs in te richten, uiteraard slechts voor specialisten interessant. Het zou ons te ver voeren in deze gehele, interessante waardegang te treden. Een feit is, dat er in de houten gebouwen op het Vreebrug in Utrecht een frisse wind is gaan waaien. De verloren schapen zijn in zoverre in het hokje teruggekeerd, dat zij hun afzonderlijke shows in de bestaande beurscomplexen zullen orga niseren. Onze lezers weten, dat er over korte tijd een agrarische beurs zal wor den gehouden. Inmiddels is ook deze 58ste beurs vol- 1 ledig bezet. In totaal nemen 4136 fir ma's, afkomstig uit 31 landen, met haar producten deel. West-Duitsland is zelfs met 986 inzenders vertegenwoordigd en spant daarmee de kroon. Hetgeen be tekent, dat de Duitse industrie er in is geslaagd haar vooroorlogse positie bijna geheel te hernemen. In een rede voor de pers heeft de directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, mr. J. Milius, erop gewezen, dat als ge volg van de wisseling van de commer ciële en industriële activiteit, ook ter beurze veranderingen waarneembaar zijn. Deze hebben evenwel niet tot ge volg, dat het aantal deelnemers terug loopt, maar dat een nieuwe categorie exposanten naar voren komt, die op de beurs nieuwe klanten probeert te vin den. Meestal zelfs is het zo, dat de be langstelling van exposanten en bezoe kers voor de beurs groter is, naarmate het handelsleven moeilijker blijkt te ziir-. Dat is ook te begrijpen, indien men wil bedenken, dat in tijden van schaars geld de concurrentie een grotere rol gaat spelen. Hoewel in het afgelopen jaar de internationale financiële ver houdingen zich gunstig hebben ont wikkeld, kunnen wij zeggen, dat deze opwaartse tendens zich in dit jaar wel niet zal voortzetten. Daar komt nog bij, dat de industrie zich weliswaar op oor logsproductie kan instellen, maar dat de kleine industrieel, de tussenhandel en in het algemeen de middenstand niet in staat zijn deze overstap te nemen. Is er dus enerzijds de vraag hoe Nederland zijn producten op de gunstigste wijze aan het buitenland kwijt raakt de situatie in Frankrijk en Engeland is even wankel als onduidelijk! van de andere kant staat met name de midden stand voor problemen, die nauwelijks kunnen worden opgelost. Voor alle categorieën geldt echter, dat de belastingen de middelen, om tot op lossingen van deze problemen te gera ken, uit alle bedrijven wegzuigen. Tndien op deze Jaarbeurs in Utrecht één ding nadrukkelijk naar voren komt, dan is het wel dit, dat de gehele zakenwereld snakt naar meer vrijheid, opdat de zeker aanwezige activiteiten en initiatieven niet door te knellende banden worden gewurgd. Of sterker ge zegd: waar gaat het met ons land naar toe, indien de staatshuishouding gezond wordt gemaakt met behulp van een bloedtransfusie „tot bloedeloosheid toe" van de volkshuishouding. Het lijdt geen twijfel, dat de Overheid het antwoord op deze vraag tot op heden niet heeft gevonden. Overzicht van de textielafdeling in de Beatrixhal op het Vreeburg.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1