Huzaren worden herschoold Vijftig gulden Burgemeester Keyzer ontmoette Belgische reder Iseghem f VIJF NIEUWE „RIDDERS VAN DE Koningin en Prins naar Deiroit Britse oorlogsschepen meren af in Zeeuwse havens Toestand vrouwelijke overlevenden van K.L.M.-ramp is gunstig Kohi B-tiieJk De Speelwagen of ik leg xr ERVl Hmrc, "n Shermans dreunen over de Leusder heide „Volkskrant" voor de rechter gedaagd Rotterdamse handelaar achtte zich beledigd Regering vraagt crediet voor Nieuw-Guinea Veertig millioen voor grote werken /e neer Grote wapenzendingen aangekomen GROSSIER LICHTTE ZIJN COMPAGNON OP Daarna vertrokken naaf Buenos Aires Een hartelijke ontvangst van de Engelse Jantjes Carillon-concert in Veere Reeds 28 der slachtoffers geïdentificeerd Koninklijk Paar zond een bewijs van deelneming .RADMAR' IS TE KOOP Nieuw Amsterdam" gaat 15.000 mijls-trip maken Fries dichter in arrest en weer losgelaten Ook desinfectiemaatregelen voor emigratie naar Australië en Nieuw Zeeland Eventuele restitutie van accijns op sigaren Vier licht-gewonden bij trambotsing in Amsterdam Proefwedstrijd voor Zaterdag-voetballers Prins Bernhard bij Ike Rood en zwart DINSDAG 25 MAART 1952 .Ji i: (Van onze speciale verslaegever) VELING? Hier? Geen sprake vanz.rt nit Berchum in Brabant, terwül hü zü„ collega', ernT* li l „„reken van een track (rupsband) van een machtige SheÏZ v'T 'Leusderheide bij Amersfoort sUat te blikkeren in de voor °P d<" yooT herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn. NEE. er is bij het 21ste eskadron geen ogenblik tijd voor verveling. Er komt ook heel wat voor kijken, wan neer je, terwijl je vroeger in Indonesië alleen maar pantserwagens gewend was nu met zware tanks moet leren omgaan' En die ..Shermans" zijn niet direct zeepkistenIn een herscho lingsperiode van 55 dagen leren die mannen de tank om zo te zeggen van binnen en van buiten kennen. Ze krij gen onderricht in de besturing van z0'n dertig-tonner, anderen verdiepen zich in de „merkwaardigheden" van bet kanon en zo heeft iedereen zijn taak. De eerste weken van deze her- schoiings-oefeningen worden besteed aan theorie, de laatste aan practijk. Een artikel over een smokkelaffalre met pornografische films in de Volks krant is voor een Rotterdamse parfu meriehandelaar aanleiding geweest de hoofdredactie van het dagblad voor de civiele rechter te dagen en een vorde ring tot schadeloosstelling in te dienen. Be zaak heeft gisteren voor de Amster damse rechtbank gediend. De Rotter dammer eiste tienduizend gulden ver goeding wegens onrechtmatige daad. Hij liet zijn eis toelichten door mr. J. S. van der Steenhoven uit Dordrecht, die bezwaar maakte tegen het sensatio nele karakter van het bericht en tegen het feit. dat er allerlei onware bewe ringen in staan. De pleiter was van mning, dat deze beweringen afkomstig zijn van een zekere B. uit Bilthoven, die er een gewoonte van maakt, om links en rechts volkomen onbetrouw bare onthullingen te doen. Daarentegen stelde mr. A. J M. van Dal uit Den Haag voor de Volkskrant, dat alle details van het bericht volko men juist en als zodanig gecontroleerd waren. Niet alleen B. is de bron van inlichtingen geweest; deze zijn ook ver strekt door een aantal overheidsinstan ties. De eiser is in tal van zaken ge noemd, maar men heeft nooit iets te gen hem kunnen doen. Gedaagde doet een beroep op het algemeen belang, al dus pleiter, die tenslotte betoogde, dat het er niet om te doen was, eiser per soonlijk te treffen, en dat, waar de schade niet kan worden aangetoond, de actie van de Rotterdamse handelaar tot mislukking is gedoemd. Uitspraak 6 Mei. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, waarin de Staten- Generaal machtiging wordt gevraagd aan Nieuw Guinea een ci'ediet te ver lenen ten bedrage van 40 millioen gul den. Voor haven-, vliegveld- en wegenver betering, inclusief de aankoop van een drijvend dok, is bestemd 11.6 millioen gulden; voor de bouw van 200 wonin gen, een centraal gouvernementskan toor en ziekenhuiscomplex 5,7 millioen gulden, voor werken op de buitenpos ten op hetgebied van haven- en we genverbetering en gebouwen 4,5 mil lioen gulden, Enige kleinere projecten vragen een bedrag van omstreeks 10 millioen gulden. gonnen 1S 7?en dezer «Jagen be- Van trha'ï lacht wachtmeester wenH 'j"m Indonesie was ik ge- maar rf31}- t Stuart-tanks. die zijn ™ar ^rtien ton. Maar die Shermans len ri *at andersMaar verve- Jant i ,we°ns niet. de lessen duren aak tot laat in de avond. Hoe ik het hier vind? Nou ja. ik ben natuurlijk uever in mi.m burgervak, de land- g°^je™ar„het is me hier erg mee- De mannen, die daar zo ijverig aan t v? Ploeteren en die anderen, die met hun Shermans in peletonsverband zijn uitgerukt en op de kam van de uitgestrekte Leusderheide oefenen, worden hier voorbereid op hun deel neming aan de grote manoeuvres, wel ke in het najaar in inter-geallieerd verband in Duitsland worden gehou den. Dan neemt Nederland voor de eerste maal in leger-verband deel. Voor die manoeuvres moeten de jon gens dan nog eens dertig dagen opko men. Dat is voor de meesten niet zo prettig, maar het feit, dat ze dan eens goed kunnen laten zien, wat ze waard zijn, vergoedt veel.... Zaterdagmiddag verscheen in een klokkenwinkel in de Wagenstraat te 's-Gravenhage een jonge man, die een pistool uit zijn zak haalde en de winke lier toevoegde: „Vijftig gulden of ik leg je neer". De winkelier, die zag dat zijn „klant" slechts een luchtdruk pistool hanteerde, schrok in het minst niet en zei, dat hij zich niet zo moest aanstellen. De jonge man stak daarop het pistool weer in zijn zak, rukte zijn polshorloge af en vroeg de winkelier of hij dit wil de kopen. De winkelier antwoorddr dat hij dit horloge niet nodig had, waarop de jonge man vertrok, in een gereedstaande taxi stapte en zich naar het Hollandse Spoor liet rijden. De chauffeur van de taxi, die zijn klant nogal zonderling vond doen, maar geen idee had, wat deze in de klokkenwin kel had uitgevoerd, reed later flo eren bij de winkelier langs en hoor de daar. hoe deze daar ivas opgetreden. De politie heeft de zaak in onderzoek. Gisteren is wederom een Amerikaan se wapenzending in de Rotterdamse haven gearriveerd. De zending omvat 72 stukken gemotoriseerd geschut, ieder bestaande uit vier machinegeweren van het kaliber „50". en 41 tractoren voor het vervoer van rniddel-zwaar geschut. De goederen zijn bestemd voor de Ne derlandse strijdkrachten en vormert een onderdeel van de Amerikaanse steun Aanpakken J7EN jeep schiet als een glanzende tor uit hoofde van het M.D.A.P. over het terrein en stopt vlak bij de grote loods, waar elke tank een on derkomen vindt. Uit de jeep stapt ma joor W. F. R. Rab, de commandant, op en top militair, met voor iedereen een woord ter aanmoediging, vriende'ijk en (hoe kan het anders?) trots op het 21ste eskadron. Daartoe heeft hij dan ook alle reden, want de manschappen, dié bijna allen behoord hebben tot de voormalige eerste en tweede Palm boom-divisie, hebben zich steeds van hun beste zijde laten kennen. Er wordt hier niet „geklaverjast", maar ze weten van aanpakken. Majoor Rab zal nog wel eens vaker in zijn jeep naar de loods rijden. Want in April wordt het aantal dienstplich tigen, dat hier herscholing ontvangt, aanmerkelijk uitgebreid. Overigens schijnen de Shermans een grote aantrekkingskracht te bezitten, want reeds veertien mensen hebben zich opgegeven voor „beroeps". De politie te Franeker heeft aange houden en ter beschikking van de offi cier van Justitie te Leeuwarden gesteld de grossier in exportartikelen Th. van H. te Leeuwarden, wegens vermoede lijke oplichting ten nadele van zijn compagnon. Het schijnt hier een bedrag van meer dan een ton te betreffen. De burgemeester van Urk, G. Key zer, heeft te Mar Del Plata een onder houd gehad met G. Iseghem, de Belgi sche reder, bij wie de Urker vissers in Argentinië in dienst zijn. Zoals bekend weigeren zij om gods dienstige redenen op Zondag te wer ken. Zij zijn op het ogenblik gehuis vest in de gebouwen van de Belgische maatschappij, die hun toestaat in de stad te werken in afwachting van een definitieve oplossing. Volgens een ver tegenwoordiger van de Nederlandse de legatie in Argentinië is het probleem niet ernstig en rechtvaardigen de tot nog toe gevoerde besprekingen de ver wachting, dat een oplossing niet lang op zich zal laten wachten. De burgemeester van Urk zou giste ren naar Buenos Aires vertrekken om met personen uit het Nederlands-Ar gentijnse zakenleven de moeilijkheden te bespreken, waarin de gezinnen der vissers in Nederland zich tengevolge van het geschil bevinden. „DE HARTEKAMP" WORDT EEN INRICHTING VOOR ZWAKZINNIGEN De buitenplaats „De Hartekamp" te Heemstede is aangekocht door de vereniging der Broeders penitenten, ge vestigd te Boekei, die er een inrichting voor de verpleging van manlijke zwak zinnigen in gaat vestigen. Koningin Juliana en prins Bern- hard zullen tijdens hun verblijf in de Verenigde Staten ook een be zoek aan Detroit brengen. Zij zul len hier de Ford-fabrieken bezich tigen. Op onze overzichtsfoto van dit reuzencomplex vindt men op de voorgrond de aanvoerhaven, waar de ertsen worden gelost. Daarlangs liggen de opslagplaatsen voor ertsen en kolen, erachter de krachtbron van het bedrijf: de electrische centrale, met haar ketelhuis en haar vele schoor stenen. Om dit complex heen lig gen de verschillende fabrieken. (Van onze speciale verslaggever) Met korte tussenpozen zijn Vrijdag en Zaterdag Britse oorlogsbodems van al lerlei type de Vlissingse haven binnengelopen. De „Union Jack" wapperde overal in de oude haven, die daardoor een typisch internationaal cachet kreeg. Doch ook Nederlandse oorlogsbodems vertoonden grote activiteit. Immers, binnen enkele dagen zal voor de Nederlandse kust de grote Engels-Nederlan- se vlootoefening „Bandeau" beginnen. De inzet van de manoeuvre belooft het beste. Reeds voor het eerste „schot" sloten de Britse en Nederlandse Jantjes een hechte vriendschap. Samen dwaalden ze door Vlissingen, toen het passa gieren was en het gemeentebestuur van Vlissingen bood de Engelse marine klanten zelfs een rondrit over Walcheren aan. in het geweer en Zaterdagavond was er in een plaatselijk hotel een „instuif- avond". In Veere gaf men ter ere van de Engelsen een carillon-concert. Ook in Terneuzen en Veere meer den Britse mijnenvegers af. Evenals in Vlissingen was de ontvangst aller hartelijkst. Zondagmiddag kwamen de Jantjes van beide landen op het voet balveld van Terneuzen tegen elkaar De toestand van Truus Gautier en Ruth Horn, de twee vrouwelijke overlex en den van de ramp met de „Koningin Juliana" ontwikkelt zich gunstig, zo mel den de artsen van het Amerikaanse legerziekenhuis te Frankfort. De Neder landse stewardess houdt zich goed, doch voorzichtigheid blijft geboden. Dr. Paul Schaumberg, de derde overlevende is er zeer hachelijk aan toe en zijn kansen op behoud zijn zeer gering. De stoffelijke resten van 26 slachtoffers zijn gisteren overgebracht naar de kapel van de begraafplaats te Frankfort. Naar verwachting zullen de overschotten later via Amsterdam worden overgebracht naar de woonplaatsen van de familie der slachtoffers. Donderdag wordt te Frankfort een herdenkingsdienst gehouden. In het stedelijke ziekenhuis van Frankfort heeft men 28 slachtoffers geïdentificeerd. Hare Majesteit de Koningin en z K.H. Prins Bernhard hebben een be wijs van deelneming gezonden aan de directie van de KLM, waarin mede leven wordt betuigd met de ramp. verder zijn telegrammen van rouw beklag ontvangen van mr. A. Struyc- ken, gouverneur der Ned. Antillen, dr. Seebohm, minister van Verkeer van de Westduitse bondsrepubliek, minia- J.er L. J. m. Beel, van de president directeur van de Swiss Air en van "'•-Gen. Aler, chef van de Nederlandse luchtmachtstaf. De passagiers van de KLM-Constel- lation „Venlo", die Zondag op weg be&r Sydney een noodlanding bi, ~&ngkok maakte, hebben gisteren hu' veis naar Nieuw Guinea en Australië voortgezet. Zoals bekend werd bij de- noodlanding geen der inzittenden un het vliegtuig gekwetst hoewel de w&chine grotendeels werd vernield. De Britse vrachtboot „Radmar" die begin van dit jaar bij het verlaten van de Nieuwe Waterweg aan de grond is gelopen op de Maasvlakte en die ge ruime tijd later werd geborgen is thans te koop. Het sch.'p ligt in dWilhelmi- nahaven te Schiedam. Het ügt in de bedoeling van de Holland-Amerikalijn in het begin van het volgend jaar een 15.000 mijls-toe- ristenreis met het 36.667 brt. metende s.s. „Nieuw Amsterdam te organise ren die circa twee maanden zal du ren! Van New York uit zal het schip dan rond Zuid-Amenka varen en de reis zal door het Panamakanaal, langs de westkust en rond kaap Hoorn.lei den, De belangrijkste havens zullen worden aangedaan. Op het Directoraat-generaal van Scheepvaart te 's-Gravenhage, heeft de minister van Waterstaat, de heer H. H. Wemmers, Maandag middag de De Ruytermedailles uit gereikt aan vijf nieuwe „Ridders van de Zee", die door H. M. Konin gin Juliana op de verjaardag van Neerlands grootste admiraal, Mi- chiel Adriaensz. de Ruyter, wer den onderscheiden. Minister Wem mers, speldt de heer D. Hudig, commissaris van de Koninklijke Nederlandse Stoombootmaatschappij N.V. te Amsterdam, die de gouden De Ruytermedaille kreeg, de on derscheiding op de borst. De Friese dichter Marten Sikkema (pseudoniem van G. Meerburg), is de zer dagen gearresteerd wegens het ver spreiden van als beledigend beschouwde pamfletten in de nacht voor de behan deling van de zaak-Schurer door het Leeuwarder Gerechtshof. Hij is gister middag op vrije voeten gesteld. De of ficier van Justitie noch de commissaris van politie te Leeuwarden wensten over deze zaak nadere mededelingen te doen. Na Canada verlangen ook Nieuw-Zee- lai.d en Australië, dat door het emi- gratieland maatregelen zullen worden getroffen, waardoor het overbrengen van mond- en klauwzeer door immi granten voorkomen wordt. De verlang de maatregelen zijn nagenoeg dezelfde als voor de emigratie naar Canada. Zoals reeds is aangekondigd ligt het in het vcurnemen de accijns op sigaren tijdelijk te verlagen. Ten einde stagnatie in de productie en afname van sigaren te vermijden deelt het ministerie van financiën mede dat indien deze verlaging tot stand komt de mogelijkheid zal worden over wogen onder bepaalde voorwaarden evenredige restitutie te verlenen van de accijns welke drukt op bij de in dustrie, groot- en kleinhandel aanwe zige voorraden. Met een harde slag zijn gisteravond op het kruispunt OvertoomEerste Constantijn Huygensstraat te Amster dam twee tramstellen van lijn 3 tegen elkaar gebotst, doordat een van de trams rechtuit reed in plaats van de bocht te nemen.. Eén der trams werd in de flank van het voorbalcon van de motorwagen gegrepen. Vier passagiers, die zich op het voor balcon van de aangereden wagen be vonden, hadden lichte verwondingen voornamelijk snijwonden opgelopen. Het tramverkeer was geruime tijd ge stagneerd. FN HIER is Theodoor als aap van goe- den huizen nu 1 ,'Anri hangen, dat „Sweet" heette. Op de om slag stond een (luchtig) gekleed meisje afgebeeld, maar om het wat aantrek kelijker te maken, had de handelaar een wit papier zodanig over de afbeelding geplakt, dat het net leek alsof er heel wat achter zat. De zaken floreerden prima, maar toen de voorpagina van eens helemaal vóór! Het Britse genootschap tegen het be gaan van wreedheden jegens dieren, heeft geprotesteerd tegen het gebruik maken van apen bij raketproefnemin- gen, zoals onlangs in de Ver. Staten is de wereid op 17 Maart zou vergaan. geschied. Theodoors familie is trouwens P11 mens 1heeft er iets van gemerkt, vm, van plan een congres te houden over niemand in Zweden en nu is onze 20>n bja(j eens een werkejijk ontkleed deze kwestie, 't Kost me maar bloedver- J^YY® "eli®r p ,lng al zljn dametje liet zien, had de man ter ver wanten. Tussen twee haakjes: wist u J ,,rnfar "sw hoging van de feestvreugde nu eens al, dat er in 1951 precies zevenhonderd Jle J Welnu „sweet neet géén camouflage aangebracht. „Ook daar en drie congressen zijn gehouden in n bepaald soort mensen alles wat met zaj njets achter, zei hij, maar nu zit-ie Europa en Amerika en dat al die con- en kleedkamers te maken er tocll zej{ achter. X3 In Keukenhof, gressen de nobelste bedoelingen hadden Vre„]o waar ze blote beelden hebben wegge- inzake hulp aan het geteisterde mens- 0,1 0 dom en de sidderende wereld? La ten we anders maar oppassen met die aardbol van ons. In Frankrijk verklaart een professor, dat de wereldbol binnen enkele eeuwen zal kantelen, omdat zich op de Noordpool teveel ijs afzet, waar door de hele zaak uit zijn baap 2al vliegen. In het vriendelijke, Ameri kaanse plaatsje Reno, waar per dag vijf mensen scheiden, heeft een dominee aan zijn Zondagse preek de attractie van een bokswedstrijd verbonden. De Renozums zijn zo godsdienstig, dat de brave predikant lekker niet zegt of er vóór, na of onder de preek gebokst wordt. Een begeesterde Zweed had een kleine groep mensen, die zich om hem heen had verzameld, verteld dat Venlo had een blad voor zijn venster haald vanwege 't fatsoen (hier ligt 't even anders, voelt u?), krijgen de tulp jes strakv een gekleed jasje aan, ver nam uw lijfaap. Ze staan er zo naakt bij anders. Laten we ons even in de rus tige koelte van de r.k. kerk te Miami terugtrekken. Hoewel het daar even heet toeging, toen tijdens een trouwerij een slang van zes voet onder het altaar vandaan kwam kruipen. De priester gooide in zijn ontsteltenis een gebeden boek naar het monster en het bruids paar nam de benen, toen de priester miste. De bruid had de tegenwoordig heid van geest een steen te gaan zoe ken, waarmee het dier de kop verplet terd werd. Ten slotte zijn de twee hu- welijkscandidaten wel wat verkreu keld toch nog getrouwd. Wat zijn ze in Bonn toch teerbeS(n)oard Ten einde te komen tot een vertegen woordigend Noordhollands afdelings elftal voor Zaterdagvoetballers, wordt Zaterdagmiddag 5 April op het terrein van „Jong Holland" te Alkmaar een se lectiewedstrijd gespeeld tussen twee proefelftallen. De samenstelling van de elftallen luidt als volgt: Elftal A; J. Graaf (HCSC); J. Leek (ZCFC) en G. J. v. Wensum (Jong Holland). J. Blind (HCSC), P. Slot (Jong Holland) en H. Weenhoff (HCSC); J. van Veen (HCSC), W. Bossong (Gouwz. B.), P. de Haan (HCSC). R. Ruiten (HCSC) en G. v. d. Stelt (ZCFC). Elftal B: J. Jong (Zwaluwen '30); J. Bouwa (Zwaluwen) en P. Kaars (Gouwz. Boys); J. Lub (Dindua), P. Peereboom (Gouwz. Boys) en De Groot (ZCFC); R. Verhoeven (ZCFC), H. Wagenaar (BOL), Verbaan (Dindua), W. Japin (Reiger B.) en A. Bosch (Dindua). Reserves: H. de Jong (BOL), D. Buis (HCSC), G. Scholten (Zwaluwen) Prins Bernhard is gistermorgen door generaal Eisenhower op het Atlantisch hoofdkwartier te Parijs ontvangen en heeft daar een onderhoud van ander half uur met de generaal gehad. Aan het eind van de middag heeft de prins zich naar Fontainebleau begeven. Hoe wel het bezoek aan generaal Eisenho wer een beleefdheidsbezoek wordt ge noemd, geloven waarnemers, dat prins Bernhard, die 'nspecteur-generaal van de landmacht is, de kwestie van de Nederlandse bijdrage aan de defensie met Eisenhower heeft besproken. CONFERENTIE OVER JEUGD EN FILM TE MILAAN Afgevaardigden uit zeven en twintig landen hebben in Milaan een conferen tie gehouden over vraagstukken aan gaande gezonde films, bladen en radio programma's voor kinderen. Besloten is aan te dringen op vorming van een. internationaal comité, dat moet beoor delen, welke publicaties schadelijk moe ten worden geacht voor kinderen en bij de regeringen moet aandringen op verbod daarvan. Het laatst verschenen nummer van dit fraaie geschrift (jaargang 7 no. 2), officieel orgaan van de Historische Genootschappen in Hollands Noorder kwartier, opent ditmaal met een heel fijne tekening van een bijna geheel houten huisje aan het Noordeinde te Graft (door M. Oortwijn). De afleve ring bevat behalve deze en andere tekeningen opnieuw een aantal zeer fraaie foto's. We hebben genoten van de afbeelding van een „oude Wie- ringer" met zijn karakterestiek baard je en de buitengewoon goede foto van de Zeswielen bij Alkmaar. De knappe wijze, waarop „De Speelwagen" tel kens weer wordt geïllustreerd, heeft steeds onze bewondering en vormt mede de aantrekkelijkheid, dat dit blad voor ons heeft. Ook de artikelen mogen er weer zijn! We noemen dat van dr Tj. W. R. de Haan over„Wieringer land en leven in de taal", naar aanleiding van de stu dies van dr. J. C. Daan. Buitengewoon boeiend is de uitvoerige beschouwing van de heer Husslage Dzn. molenma ker te Zaandijk, over diens oude am bacht onder de titel „Van Balk tot Molenroede" Hat een koe twee kalveren ter wereld brengt is geen zeldzaam- het ritWél bijzonder schijnt het te zijn, dat het ene kalf zwartbont en het andere roodbont is De veehouder C. Zwaan te Groote Keeten bij Callantsoog moet er dan ook wat vreemd naar hebben gekeken. De moeder is een zwartbonte koe, die reeds voor de achtste maal kalfde. Ook de vader is zwartbont, heeft een bekende afstamming en evenmin als de moeder rood in de familie. Beide kalveren, toekomstige stieren, zijn van prima kwaliteit. Infor maties bij veehouders van oudere leeftijd leerden ons, dat zij nog nooit een dergelijk geval hadden meegemaakt.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3