Nederland wordt deel van stelsel van internationale luchtwegen Westelijke mogendheden willen geen nieuwe Duitse weermacht Gloster-Meteor verongelukt Alle (50).... stieren vliegen Landbouwconferentie te Parijs is gisteren aangevangen Demonstraties in Rome en Napels Toestand van dr Schaumberg is zeer zorgwekkend Grote hotelbrand in Los Angeles VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Vijf corridors over ons grondgebied Amerika tot elke actie bereid Grenzen van Potsdam verworpen NVoenscJag 26 Maart 1952 I 77e Jaargang No. 11370 Dagblad voor Den HelderKoegrasTexel, Wieringen en Anna Paulowna Belangrijk resultaat van Parijse luchivaariconfereniie Radiovliegbaken .komt in Spijkerboor 23-jarige piloot gedood Parafering legerplan: Agendapunt No. 1 Treedt de generaal de volgende maand al? Frankrijk ziet een ontwikkeling in twee stadia Engelse belangstelling voor het „Groene Plan Held van het houten paard op Malakka gesneuveld Als onderhandelingen in Korea mislukken Onlusten in Mexico Woning van gouverneur werd bestormd Mevr. Roosevelt In Indonesië Tierende menigte eist: ,,Triëst bij Italië" Meer dan vijftig gewonden Baby gered uit het wrak van de Venlo'' UI-tthA-thicM. Antwoord op Moskou's voorstellen: Duitse regering moet souverein zijn Vele Nazi's in Duitse buitenlandse dienst AFTREDEN VAN MALANS REGERING GEëlST Frankrijk eist aftreden van Tunesische kabinet Verantwoordelijk gesteld voor onrust in het land Drie en dertig arbeiders bij Napels gedood Disciplinaire code voor Labour-fractie aanvaard De candidaat van de armeluispartij Zes gasien kwamen in vlammen om Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen ƒ0.49 iN MEI 1951 heeft Nederland voorgesteld, een stelsel van „luchtwegen" boven ons land in te stellen. Op de kortelings te Parijs gehouden conferentie van de internationale organisatie voor de burgerluchtvaart is deze gedachte uitge dijd tot een voordracht tot vorming van een net van „luchtcorridors" over West-Europa, Engeland, Scandinavië, Spanje en Turkjje. Dit stelsel zal thans «et ingang van 1 September worden ingevoerd. Voor Nederland zal het wor den ingevoerd voor het aanvüeggebied van het vliegveld Schiphol, dat wordt begrensd door de lijn Amsterdam-Haarlem-Den Haag-Rotterdam-Utrecht-Am- sterdam. Het houdt in, dat alle verkeer in deze „kokers" zal worden geeontro- troleerd en beveiligd. Een van deze lijnen komt te lopen over het IJsselmeer en Enkhuizen. Vijf luchtwegen zijn over ons land geprojecteerd. Zij naderen Schiphol uit de richting Londen, Huil, Antwer- pen-Brussel (over Woensdrecht en Rotterdam), Frankfort (over Volkel enUtrecht) en Eelde (IJsselmeer cn Enkhuizen). Eelde is het verbindings punt van twee wegen, resp. komende van Esbjerg en van Kopenhagen-Mal- Omstreeks halftwaalf gistermorgen is een GIoster-Meteor straaljager van de vliegbasis Twenthe op het schietterrein „De Vliehors", aan de Westzijde van bet eiland Vlieland, verongelukt. Bij een schietoefening op de grond- schijf raakte de vlieger met grote snel heid de grond, waarna het vliegtuig weer opsprong en vernield in zee te recht kwam. De vlieger, de 23-jarige reserve-sergeant-vlieger L. Engelsman uit Borger vond daarbij de dood. Hij was ongehuwd. Zijn lichaam is inmid dels geborgen. Verklaring van Eisenhower Generaal Eisenhower heeft tegenover een aantal van zijn voornaamste mede werkers verklaard, dat hij de parafe ring van het verdrag voor een Europees leger als het allerbelangrijkste punt op zijn militaire agenda beschouwt. Op zijn laatst zou de generaal de parafering te gen 1 Mei willen zien. Men beschouwt deze datum met belangstelling, daar Eisenhower na de parafering niets meer zou kunnen doen. Immers, dan zullen de Europese landen zelf aan het werk moeten gaan. In welingelichte kringen te Parijs ge looft men. dat Eisenhower de volgende maand zijn aftreden bekend zal maken om naar Amerika terug te keren, voor het voeren van zijn verkiezingscampag ne. Zijn mededeling zou samenvallen met een verklaring, die hij na 2 April zal doen over de stand van de Westerse defensie. inoe. Zij sluiten aan op de „airways die boven de ons omringende landen zijn geprojecteerd. Zo is gen net ont staan van tienduizenden kilometers lengte. De vliegers zijn niet verplicht, om van de aangegeven wegen gebruik te maken, maar het verhoogt wel de vei ligheid van henzelf en hun passagiers, wanneer ze het wel doen. Zonder toe stemming van de verkeersregeling op de grond mag men er echter geen ge bruik van maken. Verschillende hulpmiddelen staan de vliegers van de grond af ten dienste- Hierbij zijn o.m. de z.g. ongerichte bakens. Deze zullen aan het nieuwe luchtwegennet worden aangepast. Dat houdt hun verplaatsing in. Zo zal het grote ongerichte radiobaken van Schiphol worden verplahtst naar Spij kerboor, in de Beemster. Verder zaj een nieuw stelsel van bebakening wor den toegepast, het Amerikaanse VOR. Dit is een alles overkoepelend stelsel van zeer korte radiogolven. Voor Ne derland komt de invoering van dit sy steem op een uitgaaf van twee millioen gulden. Vijftig jonge stieren, afkomstig uit verschillende delen van Nederland en geleverd door de N.V. Vee-export en Handelsvereniging van de leden van het Nederlands Rundveestamboek, zullen per vliegtuig naar Milaan worden vervoerd. De dieren worden in vijf groepen van tien stuks in een speciaal daartoe ingericht vliegtuig van de Silver City Airlines te Londen overge vlogen. Het eerste tiental is Dinsdagmorgen van Schiphol vertrokken. De stieren worden in het toestel gebracht. Gistermiddag heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, in tegenwoordigheid van ministers van zestien Europese landen, de conferentie voor het stichten van een Europese landbouwgemeenschap geopend. Schuman zeide hierbij, dat „het Groene Plan een .deuwe stee*, «s fii het gebouw van een verenigd Europa. Met algemene stemmen werd Pierre Pfimlin, de geestelijke vader van het plan tot \oorzitter gekozen. In een memorandum stelde Frankrijk voor zich in eerste instantie te beper ken tot het oprichten van een gemeen schappelijke supra-nationale organisatie voor bepaalde landbouwproducten en hierbij te beginnen met de producten, die de minste moeilijkheden opleveren. Dit orgaan zou zich in de eerste plaats moeten concentreren op het vormen en aanhouden van voorraden, het vaststel len van de voorwaarden voor de invoer van landbouwproducten uit de landen, die niet aan de landbouwgemeenschap deelnemen, en verder op productiespe cialisatie in de deelnemende landen op gemeenschappelijke financiering van de Invoer. STAKING ONDER AARDAPPELLOS- SERS GEëINDIGD Gistermorgen zijn de circa 35 aard.?f" pellossers van de centrale markth te Amsterdam, die Maandagochtend net werk hadden neergelegd, weer aan ue arbeid gegaan. Hun eisen, die v0?^tk^a" men uit enige ou Ie grieven, zijn ingewilligd. R. C. M. Codner, die door de ont snapping uit een Duits krijgsgevange nenkamp in de tweede wereldoorlog bekend is als „De held van het houten paard", en nadien districts-officier te Tandjong Malim op Malakka was, is bij een aanval uit een hinderlaag bij de grens van Perak en Serangor gedood. Met hem kwamen om een blanke, acht politiemannen, een Chinees en een Maleier. Kimball op Formosa De Amerikaanse minister van marine, Dan Kimball, heeft te Taipeh (Formo sa) verklaard, dat de V.S. bereid zijn elke noodzakelijke actie te ondernemen, indien de wapenstilstandsonderhande lingen in Korea mislukken. Op een vraag, of daartoe ook een blokkade van het Chinese vasteland zou behoren, antwoordde hij: „indien dat nodig is, zullen wij het doen. Mexicanen te Oaxaca. ontstemd over het besluit van gouverneur Heredia om nieuwe belastingen in te voeren voor de industrie en grote en kleine zaken, hebben de ambtswoning van de gouver neur bestormd. De aanvallers werden vanuit de woning beschoten. Twee hun ner zijn gedood en tien gewond. Later probeerden ordeverstoorders gevangenen uit de stadsgevangenis te bevrijden. Hierbij viel opnieuw een dode en werden verscheidene personen gewond. Een bataljon van het Mexi caanse leger heeft, in samenwerking met een organisatie van gewapende boeren, de orde herstèld. Het bestuur van de Zuidmexicaanse staat, waarin Oaxaca is gelegen, heeft besloten de nieuwe belastingen op te heffen. De inwoners van de stad zijn hiermede echter niet meer tevreden. Zij stellen gouverneur Heredia aansprake lijk voor de bij de onlusten gevallen doden, eisen zijn aftreden en weigeren het werk te hervatten zolang hij nog in functie is. Mevrouw Roosevelt is Dinsdagmid dag op het vliegveld Kemajoran bij Djakarta uit India aangekomen. Zij zal gedurende twee dagen in Indone sië verblijven, waarbij zij een vrou wencongres in Djakarta zal toespre ken en pre-gaste zal zijn aan tn diner ten paleize van president Sukarno, Een menigte van vijfduizend studen ten heeft te Rome demonstraties ge houden voor de Amerikaanse ambassa de. Men zong „Triest voor Italië!" en poogde een politiecordon te doorbre ken. Een delegatie van vijf studenten trad uit de schreeuwende menigte te voorschijn, om de ambassadeur een pro" testschrift te overhandigen. Een func- tionnaris van de ambassade zeide ech ter, dat de ambassadeur niet aanwezig was, Waarna de inmiddels aangegroeide volksmassa gewelddaden .begon te ple gen. De demonstranten poogden door te dringen tot de woning van de premier, waarbij de politie met stenen en van marktstalletjes weggegriste vruchten werd bekogeld. Ook in Napels deden zich ongeregeldheden voor. In Rome werden 48 personen, waarvan 18 poli tiemannen, gewond, terwijl 130 studen ten gearresteerd werden. In Napels vie len vier gewonden. De politie maakte gebruik van traangas om de betogers te verspreiden. In Triest zelf was het rustig. Naar in Rome verluidt is de Italiaanse regering voornemens een in ternationale conferentie bijeen te roe pen ter oplossig van het vraagstuk Triest. De toestand van dr Schaumberg, de enige mannelijke overlevende van de ramp met de .Koningin Juliana" is thans zeer zorgwekkend. De dokters hebben weinig hoop, dat hij in leven zal blijven. Bij zijn vele verwondingen heeft hij thans ook longontsteking. De toestand van mej. Truus Gautier en mevrouw Hom is naar omstandigheden bevredigend. Mevrouw Hora zal bin nenkort waarschijnlijk het ziekenhuis kunnen verlaten om hetzij naar een an der ziekenhuis te worden overgebracht, hetzij naar huis te gaan. Nader werd vernomen, dat er na de noodlanding van de „Venlo" bij Bang- I - kok, nog een baby in het brandende volgende week de stoffelijke overschot vliegtuig was achtergebleven. Een 1 ten van de Nederlandse passagiers en binnen te gaan. De baby en zijn moe dige redder zijn ongedeerd. De brand in de „Venlo" begon in één der moto ren. zo verneemt AFP, en breidde zich snel door het toestel uit. Omtrent de ramp met de „Koningin Juliana" werd geen definitieve oorzaak gevonden. Evenmin heeft de KLM te Frankfort inlichtingen gegeven over de negen kilogram goud, die zich in het vliegtuig bevond en sedert de ramp vermist wordt. In de Amerikaanse ka pel te Wiesbaden zal vandaag een plechtigheid zijn ter nagedachtenis van luitenant-kolonel Edward M. Angle, die tot de omgekomenen behoort. Hij was hoofd van de afdeling voor de uitvoe ring van het bijstandsprogramma en «de M.S.A. van het Hoofdkwartier der Amerikaanse luchtmacht in Europa. Hoogstwaarschijnlijk zullen begin Thailandse mecanicien wist het kind te redden door de brandende machine Verwachting tot hedenavond KOUDER Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enkele regen, hagel o sneeuwbuien. Matige tot yrj krachtige wind uit Noordelijke richtingen en kouder. DONDERDAG: Zon op b. onder 19.05. Maan op 6.36. onder 21.48. De Westelijke antwoorden op de Russische voorstellen inzake een vredesver drag met Duitsland z(jn gistermorgen te Moskou overhandigd. De inhoud van deze gelijkluidende nota's komt in hoofdzaak overeen met wat hier over reeds eerder is gepubliceerd. De Grote Drie stellen de eenwording van Duitsland afhankelijk van het houden van vrije en geheime verkiez ngen in geheel het land en verwerpen het voorstel van de Sovjet-regering, om de her stelde Duitse staat een eigen leger, vloot en luchtmacht toe te staan. Verder wordt als voorwaarde gesteld, dat aan de besprekingen de regering van een herenigd Duitsland zal deelnemen. Aanvaarding van het Russische voorstel, om Duitsland eigen stryd- krachten toe te staan, zou het aan breken van een nieuw tijdvak in Europa, waarbij de betrekkingen tus sen de landen worden gebaseerd op sa menwerking, in gevaar brengen, zo wordt in de nota verklaard. Op grond van dit beginsel zal Duitsland deel nemen aan de Europese verdedigings gemeenschap. Nadat is uiteengezet, dat een vre desverdrag, dat een eind maakt aan de verdeling van Duits'-md. sleeh s> kan worden gesloten met een op de mocratische wijze tot stand gekomen regering, wordt verder betoogd, dat zulk een regering voor zowel als na het sluiten van het verdrag vrij moet zijn, om bondgenootschappen aan te gaan, welke overeenkomen met het Handvest der VN. Verlansd wordt, dat ook Oost-Rer- lijn en Oost-Duitsland de commissie uit de VN zullen toelaten om na te gaan of vrije verkiezingen mogelijk zijn. De op de conferentie van Pots- uij)vciic vaij dam vastgestelde grenzen worden door 1 üi^ouXleden"van"de Nazi^-p^rtij," aïdus de westelijke mogendheden niet als heeft prof HaUstein verklaard. Adenauer. Deze heeft haar verleden week met de Westelijke ministers be sproken. De socialist Carlo Schmid verklaarde zich voor onderhandelin gen met Rusland, omdat men dan zou kunnen zien, hoe het vraagstuk van de Duitse bewapenuig kan worden op gelost. In Franse diplomatieke kringen wor den de kansen op een bijeenkomst van de „Grote Vier" in de nabije toekomst „klein' geacht. Wel sluit de Westelijke nota niet de deur voor onderhandelin gen, doch „Westelijke diplomaten me nen, dat de Sowjetunie met haar nota slechts heeft getracht de Duitse pu blieke opinie te winnen.". Vijf en zestig proc. van de leidende functionarissen van het Westduitse mi nisterie van buitenlandse zaken bestaat definitief aanvaard. Toen is immers bepaald, dat deze kwestie zou worden beslist bij de opstelling van het vre desverdrag. Prof.' Hallstein deelde verder mede, dat 145 van de 445 hogere functionaris sen van het departement (35 procent) en 59 van de ongeveer 245 functionaris- De nota heeft, zo verluidt te Bonn i sen in het buitenland (24 procent) oud- de instemming van Bondskanselier I partijleden waren. van de leden der bemanning van de „Koningin Juliana" in ons land ter aar de worden besteld. In het Zuidafrikaanse Hogerhuis, waar de regering-Malan drie zetels meer heeft dan de oppositie, heeft de oppositieleider in een motie het af treden van de regering geëist, tenzij zij plechtig belooft zich aan de grond wet te zullen houden. Hij beschuldigde premier Malan ervan de ernstigste crisis, die de Unie van Zuid-Afrika ooit heeft gekend, te hebben doen ont staan. De regering diende daarop een amendement in, waarin volledige steun wordt toegezegd aan de wet geving om te verzekeren, dat de wii van het volk. tot uitdrukking gebracht in het parlement, „souverein zal blij ven". De diensttijd voor de Noorse ma rine en luchtmacht zal achttien in plaats van twaalf maanden worden. De diensttijd voor het leger zal twaalf maanden blijven. Tijdens de demonstraties in Triest voor aansluiting bij Italië was da politie genoodzaakt om gebruik te maken van waterstralen, waarmee zij de opgewonden gemoederen tot afkoeling bracht. De Franse resident-generaal van Tu nesië, De Hauteciocque, heeft in een onderhoud met de bey van Tunis ver zocht om het aftreden van het kabinet Tsjenik. Alle leden van de regering waren bij het onderhoud aanwezig. Het kabinet telt leden van de nationalisti sche Neo-Destoer. De resident-generaal verklaarde, dat Frankrijk niet langer bereid is te on derhandelen met de Tunesische regering die, zo zeide hij, inde afgelopen zes maanden slechts tweemaal bijeen is ge weest en in feite, zo niet met opzet, on rust in het land heeft verwekt. Salah Ben Yoessoef. Tunesisch minis ter van justitie, die thans te Parijs ver blijft, heeft in een telegram o.a. bij president Auriol geprotesteerd tegen de Franse stap. In geheel Tunesië is de censuur weer ingesteld. Drie en dertig arbeiders zijn omgeko men en 30 gewond als gevolg van een ontploffing in een tunnel, die voor een hydro-electrisch project tussen Migliano en Venafro in de buurt van Napels wordt aangelegd. Er werkten ongeveer 100 man in da tunnel toen het ongeluk geschiedde. Men vermoedt, dat er nog mensen on der het puin liggen. Men schrijft het ongeluk toe aan een ontploffing van bij de tunnelbouw gebruikte explosie ven. De Labour-afgevaardigden in het par lement hebben Dinsdag een nieuwe disciplinaire code goedgekeurd. De par tyleiding kan op grond hiervan tegen „rebellen" drastische maatregelen tref fen, zodra van de door de partij gege ven gedragslijn wordt afgeweken. Ook wordt het aantal gévallen beperkt, waarin men op gewetensgronden zich van stemmen volgens de gegeven richt lijnen mag onthouden. Met een schreeuwend varken onder de arm is de veertigjarige Henry Krajewsky, een boer uit New Jersey, die als „candidaat van de partij der armen" naar het presidentschap der V.S. wil din gen, te New York aangekomen. De boer bezit vierduizend var kens en is eigenaar van een goed beklante bar. Zijn programma is: „geen zwijntjes voor de rijken in Washington en meer bierfeesten voor de armen". Bij een grote brand in het St. George hotel te Log Angeles zijn gisteren zes personen om het leven gekomen, ter wijl vele personen verwondingen op liepen. De brand ontstond in de vroege mor gen door nog onbekende oorzaak op de derde verdieping, van waar het vuur zich snel verspreidde naar de vierde en vijfde étage. Het merendeel van de ongeveer 150 gasten sliep nog toen het alarm werd gegeven. In pa niek vluchtte men in nachtgewaad of in haastig aangeschoten kleding over de gangen, waar een verstikkende rook hing, naar de uitgangen. De brandweer rukte uit met al het beschikbare materiaal. Met magiruslad- ders wisten brandweerlieden in de bo- venverdiepingen door te dringen. Enige gasten wisten hun leven te redden door in de vangzeilen van de brandweer te springen. Vele geredden hebben ernstige brandwonden opgelopen of vertonen vergiftigingsverschijnselen ten gevolge van de zware rook. Na een uur was de brand bedwongen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1