Nederlandse aanvalsdrift werd door perfecte dekking in toom gehouden misdaad gedreven Industriegarantiefonds van 100 millioen in wording Bij de het uitzonderingstoestand staat interneringskamp open In de greep van de woestijn Odenthal, na botsing, met hersen schudding van het veld gedragen Prikkeldraad: beste van twee kwaden Bond selftal-Engeland B (0-1) Door liefdesnaijver tot Minister Albregts weigert inmenging in de vorming van bedrijfsschappen Nederlandse defensie hield keurig stand Ongeluk op onbewaakte loverweg geënsceneerd Felle critiek op minister Peters Tweede Kamer nam wetsontwerp aan (61-5) In vredestijd geen concentratiekampen De Amerikaanse hulp aan het buitenland Britten en Nederlanders in oefening Bandeau III Superfort in VS neergestort Minister Van den Brink in Eerste Kamer Elf jong:® veelbelovende Engelse voetballers, die stuk voor stuk een harde leerschool In de Britse profklasse hebben moeten doormaken, waren naar Ne derland gekomen om gisteren in het Olympisch Stadion te Amsterdam een magere 1-0 overwinning te boeken op een Nederlands bondselftal. weliswaar de beste voetballers die op het ogenblik in Nederland rondlopen, maar die toch slechts als rasechte(!) amateurs de voetbalsport in hun vrije tijd beoefenen. Het is geen geen grootse ontmoeting geworden, geen wedstrijd die een bijzon dere vermelding in de roemrijke annalen van de KNVB verdient. Zelfs de veel geprezen Engelse profs waren niet in staat het tot de laatste plaats bezette stadion tot een laaiend enthousiasme te brengen. Natuurlijk werden wij, als altijd in oefenwedstrijden tegen Engelse profs, vergast óp bijzonder fraaie staaltjes voetbal, vloeiende combinaties, afgemeten passes langs de grond en schitterend getimede kopballen. Maar evenals hij de in Oranjeshirts gestoken Nederlanders, een bijzonderheid voor oefenwedstrijden, was het verband tussen de verschillende linies soms volkomen zoek. Beide elftallen deden hun best, speelden een snelle wedstrijd, maas helaas ontbrak de inspiratie die hardwer kende voetballers nu eenmaal niet kunnen missen om boven een middelmatig peil te kunnen stijgen. Bij een aanval der gasten weet doelman Landman door zich op de bal te werpen een doelpunt te voorkomen. Voor Odenthal. de voetbalvereniging Haarlem en 't Nederlands elftal heeft deze wedstrijd nog en wrange nasmaak. Ongeveer tien minuten vóór het einde van de eerste helft kwam de Haarlem back in botsing met linksbuiten Mit cheli, met het gevolg dat onze land genoot met een harde klap tegen de grond sloeg. Hij was volkomen knock- out en moest per brancard van het veld worden gedragen, vermoedelijk met een hersenschudding. Waarschijnlijk zal in de eerste plaats Haarlem, die zijn mid denvoor Roozen ook al mist, het zon der zijn .betrouwbare back moeten stel len en als het tegenzit zal ook de keuzecommissie van het Nederlands elftal naar een andere rechtsback moe ten omzien. Waarschijnlijk zal dat weer De Jong worden, die op behoorlijke .wijze de onfortuinlijke Odenthal ver- ving. Toch is de ADO-speler niet van die klasse als Odenthal. Hii is minder t stel en ook zijn plaatsen laat meer dan eens te wensen over. Geen inspiratie Zoals gezegd, het was geen grootse Wedstrijd. Slechts bij de talrijke span nende momenten zal het publiek de ijzige wind, die uit alle hoeken van het tochtige stadion scheen te komen en eerder gedachten-associaties wekte aan verlaten sneeuwvlakten dan bloeiende tulpenvelden, hebben vergeten. Mis schien ook was die wind oorzaak dat het publiek niet in staat bleek z.o veel enthousiasme op te brengen dat daar door een inspirerende vonk op de spe lers over sloeg. In de eerste minuten moest de Ne derlandse verdediging, niettegenstaande de harde wind in de rug, alle zeilen bijzetten. Odenthal en vooral Alberts verstonden gelukkig hun taak en kon den voorkomen dat Landman, die ook ditmaal weer een nerveuze indruk maakte, geen brokken kon maken. Na dat Wiertz, in de benauwdheid gebracht door de verenigde krachten van Mit- chell en Harmer, een corner had moe ten weggeven, kregen de Nederlanders gelegenheid te bewijzen dat zij niet van plan waren zich door de Engelsen als kléine kinderen te laten afstraffen. Plotseling zag Van Schijndel, die nog steeds niet als voorhoedespeler kon vol doen. een gaatje in de hechte Engelse verdediging. Lenstra, die beslist van plan bleek Ascroft het leven zuur te gaan maken, nam de bal in_ volle ren mee. De Engelse goalie wist echter raad met het overigens uitstekende schot van de Fries en ranselde met een prachtige zweefduik de bal het veld in, vlak voor de voeten van Clavan. Maar ook de Hagenaar zag geen kans van deze kans gebruik te maken. Hoewel de Engelsen door hun beter Dositie kie zen in het middenveld steeds de over hand behielden, waren de Nederlandse aanvallen talrijker, dank zii het stu wende werk van Wierts en Biesbrouck. Helaas was het plaatsen van de kant- halves zo slecht dat de Engelse verde diging steeds weer gelegenheid kreeg tijdig in te grijpen. De tegenaanvallen Van de Engelsen vonden in spil Ter louw. Odenthal en Alberts, die on voor treffelijke wijze de buitenspelval han teerden, onoverkomenlijke struikel blokken. Een paar maal kreeg de links binnen Taylor behoorlijke scoringskan sen, maar het schieten van deze En gelse prof was minstens zo slecht als dat van zijn tegenstanders. Combinaties klopten niet Door het slechte plaatsen van Wierts Pn Biesbrouck kon de Nederlandse voorhoede de juiste combinatie mei vinden. Clavan en Van der Kuil koi - den weliswaar meer dan eens aan bewakers Withers en Rutter onitnap- Pen. maar als geheel bleef de N landse aanvalslinie volkomen ongev - lijk. Dat was niet verwonderlijk. Van Schijndel kon niet scheiden van zijn Vertrouwde plaats als balfspe r opereerde zelfs vaak achter 1 linie. Bovendien genoot Abe Lenstra een snecialp bewaking zodat hoofdzakel ik van de tornen middenvoor Van Melis moest kome De Eindhovenaar stond echter letterlijk en figuurlijk steeds in de schaduw van de voortreffelijke stopperspil Green- wood, zodat de nul op het scorebord achter Nederland, die daar tot het ein de bleef staan, geen verwondering mocht baren. Toch kregen Van Melis en Lenstra enige schietkansen maar tot overmaat van ramp bleek doelman As croft zijn vak goed te verstaan. In de 38e minuut vond het nare on geval met Odenthal cn Mitcheli plaats, nadat Landman een fel diagonaal schot had gestopt. Dit ongeval zette een dom per op de Nederlandse verdediging die haar vertrouwen even kwijt raakte. Ge lukkig zonder vervelende gevolgen, zo dat de spelers zich naar de thee be gaven, zonder dat de doelverdedigers waren gepasseerd. Ook in de tweede helft konden de Nederlanders de juiste maat niet vin den. Slordig plaatsen en te hoge ballen die steeds een prooi voor de goed kop pende Engelse verdedigers werden, wa ren oorzaak dat alle pogingen om tot een doelpunt te komen, reeds bij voor baat kansloos waren. De enige wezen lijk goede scoringskans welke de Ne derlanders in de tweede helft kregen, werd op fenomenale wijze dort;- As croft onschadelijk gemaakt. Het was de Haagse linksbuiten die met een strak schot op kniehoogte de Engelse doel- verdediger tot een noodsprong dwong. Het koele zakelijke spel van de En gelsen kreeg na een kwartier spelen in de tweede helft de overhand op de hard werkende Nederlanders, die roe keloos met hun energie hadden omge sprongen. Slechts aan het trio De Jong TerlouwAlberts was het te danken dat doelpunten konden worden voor komen. Maar ook dit drietal was niet feilloos. Met nog 24 minuten te speler, brak Mitcheli door de Nederlandse de fensie De Engelsman nam echter te I veel tijd om een schot te wagen, zodat I Alberts met een formidabele sliding nog een doelpunt kon voorkomen. Het was jammer, maar onoverkomenlijk. dat hij daarbij zijn hand moest gebruiken. Een I penalty dus, waarvan Mitcheli gebruik j Tijdens een der Nederlandse aan vallen hadden de Engelsen vrij veel spelers voor hun doel getrok ken. De Engelse doelverdediger heeft alle moeite met een ..schui ver" van Lenstra (tweede van links). De soldaat A. van der G. uit Rotter dam werd door liefdesnaijver tot mis daad gedreven. Hij pleegde desertie, diefstal verduistering en inbraak en ontsnapte uit gevangenschap. Dit alles om geld bijeen te garen voor het meis je, waar hij dol op was. Een welge stelde boerenzoon dong naast hem naar haar hand. Van der G. meende. dat hij met geld haar hart zou kunnen j winnen. Hij kreeg f 3600,98 bij elkaar, i doch voor zijn wandaden vier jaar ge- j vangenisstraf met aftrek van voor- arrest '-an de krijgsraad te velde West. j Tegen hem werd drie jaar geëist. In November werd de auto van een zekere W. uit Schiedam op de onbe waakte overweg te Dubbeldam door een trein gegrepen en geheel vernield. De twee inzittenden, de 20-jarige A. W. en de 26-jarige L. M., ook uit Schie dam, wisten nog juist op tijd uit de auto te springen en zich in veiligheid te stellen. Pas later zou uitkomen, dat bij dit ongeval misdrijf in het spel was geënsceneerd om de verzekeringssom van f 2200,uitbetaald te krijgen. Wegens poging tot oplichting van de verzekeringsmaatschappij werd W. tot zes maanden gevangenisstraf veroor deeld. Het opzettelijk veroorzaken van gevaar voor het verkeer over een overweg werd niet bewezen geacht. M. werd van beide beschuldigingen vrijgesproken. In hoger beroep con cludeerde de procureur-generaal te 's-Gravenhage tot een gevangenisstraf van 'n jaar voor W. en 'n gevangenis straf van twee maanden tegen M. maakte om zijn fout te herstellen. On houdbaar voor Landman verdween het leer in de rechterbenedenhoek. Toen men door de duisternis vanaf de hoog ste plaatsen van de Stadiojitribunes de bal practisch niet meer kon volgen, moesten Alberts en Landman een fout van Terlouw goed maken om te voor komen dat de Engelse B-ploeg met een 20 overwinning het Stadion mocht verlaten. Vlak daarna probeerde Abe Lenstra nog met een verre kopbal Ascroft tot capituleren te dwingen. Toen ook dit niet lukte, had scheids rechter Horn er genoeg van en diri geerde de spelers naar de kleedkamers. MINISTER van den Brink heeft gisteren in de Eerste Kamer duidelijk ge- maakt, dat de Nederlandse industrie allerminst een te veel aan bescherming geniet. Nog geen driekwart procent van de totale Invoer wordt op bijzondere \vjjze beschermd. Hierbij zijn een aantal bedrijven, welke een crediet van de Herstelbank genieten. Deze bank heeft slechts elf procent van alle investerin gen voor haar rekening genomen. In overleg me* de Amerikanen zal een in- dustriegarantiefonds van 100 millioen gulden uit de tegenwaarderekening worden gevormd. Het wordt echter tijd, het vraagstuk van de export in het middelpunt van de belangstelling te plaatsen, meende de minister, die verder nog mededeelde, dat op 1 April de aangekondigde tariefverhuging van de meeste electrische centralen zal ingaan. De heer De Dreu (Arb.) had bittere critiek op de lijdelijkheid van de mi nister. welke te meer misplaats is, om- data Indonesië de RTC-accoorden wei gert na te komen. Ook is \'erzuimd, lei ding te geven aan 't streven naar een betere verstandhoudine met Indonesië. Er moet worden gezoeht naar cn op lossing voor Nieuw-Guinea, desnoods op internationaal vlak. Ook de heer Algra (AR) had weinig lof voor de wijze, waarop Nederland op het gedrag van de Indonesische re gering reageert; hij meende, dat deze ons bewust poogt te kwetsen en dat hiertegen iets dient te worden gedaan. De regering treedt in de kwestie-Nieuw Guinea op als een makelaar, die schip pert met verschillende standpunten De minister weet van deze kwestie niets af en heeft indertijd zijn zetel aan vaard in de verwachting, dat deze zaak toch wel in de ijskast zou blijven. Nu dat niet gebeurt, blijkt hij geen stand punt te hebben. Vandaag wordt het debat voortgezet. HE bewindsman heeft voorts zeer veel detailkwesties besproken. Zo zette hij uiteen, dat er tijdelijk exportmoei lijkheden zijn geweest met Engeland en Frankrijk. Engeland heeft zijn in voer beperkt en een bespreking te Lon den heeft geen resultaat opgeleverd. De mogelijkheid van een accoord bestaat echter. Over de stagnatie in de vorming van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie heeft minister Albregts gesproken. Spr. zeide, dat de verwachtingen wel ke waren gekoesterd, niet in vervul ling zijn gegaan. Er is te weinig offer vaardigheid en men durft geen risico's te nemen. Over de vaststelling van lo nen en arbeidsvoorwaarden welke volgens de bewindsman zeer beslist tot bevoegdheid van de bedrijfsschappen behoort beraadt zich thans de so ciaal-economische raad. De moeilijkhe den kunnen worden overwonnen en daarom zou het niet goed zijn, thans tot wetswijziging over te gaan. Spr. be streed, dat hij de onwillige werkgevers een vrijbrief zou hebben gegeven, zo- ali door de heer De Bruyn was be weerd. Als er maar ergens een begin is, zullen er vanzelf meer bedrijfschappen worden gevormd. Verder heeft de bewindsman nog uit eengezet, dat in verschillende bedrijfs takken thans een onderzoek naar pro ductiviteit wordt ingesteld. Nadat er nog was gerepliceerd, heeft minister Peters samen met de staats secretarissen Goetzen en Blom de be schouwingen van de Eerste Kamer over de begroting van Uniezaken en Over zeese Rijksdelen aangehoord. Verplichte WA-verzekering in Benelux-verband De minister van Justitie is de me ning toegedaan, dat het gewenst is te komen tot een verplichte verzekering tegen de gevolgen van de wettelijke aansprakelijkheid van bestuurders van motorrijtuigen voor door hen toege brachte schade. Waar het echter van belang is, dat een dergelijke regeling het internationale autoverkeer zo min mogelijk belemmert, acht de minister het van belang zo mogelijk te komen tot een uniforme regeling in de Be- nelux-landen. Hij acht de vertraging, die daarmede gemoeid is, dan ook niet ernstig. pELLE en vaak bewogen debatten heeft de Tweede Kamer enige dagen lang gewj|d aan het wetsontwerp buitengewone bevoegdheden burgerlijk gezag en na scherpe communistische obstructie is dit met 61-5 stemmen aangenomen. Hoofdpunt van discussie vormde één der kernartikelen van het wetsontwerp, waarin de mogelijkheid van internering is opgenomen. Het betrokken artikel luidt thans: „Indien de omstandigheden, die tot de vaststelling van burgerlijke uitzonderingstoestand hebben geleid, naar het oordeel van de Minister-Presi dent een bedreiging voor het volksbestaan Inhouden, z.ijn onze Minister van Binnenlandse Zaken, en, indien overwjjld ingrypen noodzakelijk is, onze Com missaris in de provincie bevoegd eidere persoon ten aanzien van wie gegrond vermoeden bestaat, dat hij de openbare orde, rust en veiligheid in gevaar zal brengen, te interneren". is van 't inrichten van concentratiekam pen in volle vredestijd. Na enkele debatten, voornamelijk uit gelokt door de communistische fractie, zegevierde de regering over de gehele linie. Alleen de heer Weiter en de CPN bleven furieus tegen. MINISTER BEEL was van oordeel, dat men in buitengewone omstan digheden van twee kwaden het minst kwade, dat der internering moet kie zen. Het is niet zo, dat alleen op aangifte van een B.V.D.-ambtenaar iemand ge ïnterneerd zal kunnen worden, maar dat wel degelijk 'n ernstig vermoeden van 't gevaar voor rust, orde en veilig heid bij de Minister moet bestaan op grond van ingewonnen ambtsberichten. Tegen de heer Ch. J. I. N. Werter (KNP) betoogde min. Beel, dat er geen sprake Verbetering procesrecht WA verwerping met overgrote meer derheid van twee amendementen van mr. dr. B. J. Stokvis (CPN) heeft de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming een wetsontwerp tot wijzi ging van de eis in burgerlijke zaken van mr. H. Mulderije aangenomen. Dit betekent volgens de bewindsman een verbetering van het burgerlijk proces recht. door: MARJORIE VERNON 70 Echt vrouwelijk, wilde ze niet toe geven dat ze over deze grootste trage die in haar leven heenkwam. Ze had zich voorgesteld dat ze haar hele le ven om Gary zou treuren, trouw zou blijven aan zijn herinnering en nooit een enkel ogenblik de afschuwelijke wijze waarop hij aan zijn eind was gekomen, uit haar gedachten zou kun nen zetten. Ze had gemeend dat ze de rest van haar leven geestelijk voor hem in de rouw zou gaan, zodat ze boos en beschaamd was toen ze ont dekte dat per slot van rekening haar leven gewoon voortging, de zon ging nog steeds 's morgens op, de wereld werd niet grijs en donker en koud, ze merkte dat ze nog steeds belang stelde in haar werk en Je dwaze commenta ren van Jane Frask grappig vond; ze kleedde zich nog steeds met zorg en genoot als een spinnende poes van de heerlijke zon op haar lichaam. Niemand kon verliefder op een man zijn dan ik op Gary was dacht ze met nodeloze heftigheid. „Geen meisje kon bedroefder zijn geweest om zijn dood. Hoe komt het dan dat ik kan blijven werken en praten en eten. Het is niet goed, het is harteloos, wreed. Toch bedoel ik het zo niet. ze hield op, niet in staat zich zelf te begrijpen. Haar gedachten waren chao tisch en verward. Ze wilde in gedach ten en daden loyaal zijn aan Gary en ze had het gevoel dat ze hem on trouw was als ze niet kapot was van verdriet, vooral omdat zijn dood nog zo kort geleden had plaats gehad. Maar Mara hield geen rekening met de veerkracht der jeugd en ook niet met andere factoren, waar ze zelf geen flauw vermoeden van had Terwijl ze staarde naar het prachti ge panorama van de met bloemen be zaaide tuinen en haar ogen met haar hand .beschutte tegen de gloed, Jag er een uitdrukking van concentratie en verwachting op haar gezichtje, als of ze op iets of iemand wachtte. Maar ze wilde niet bekennen dat die met bloemen gevulde beschaduwde tuinen niet compleet waren zonder de arro gante in het wit geklede gestalte van hun meester. Ze verwachtte half en half die lange gespierde figuur te zien verschijnen wanneer hij van de stallen naar de salaamlik liep, zoals hij dat dikwijls had gedaan. „Ik haat hem! Ik haat hem"! mom pelde ze bij zichzelf. Maar toch bleef ze op het balcon staan en spande ze haar ogen in om een glimp op te van gen van die brede schouders, dat trot se donkere hoofd. Ze had behoefte aan afleiding in haar eentonig bestaan, dat moest I et zijn. Ieder die Engels sprak, vriend of vijand, was welkom. Niet dat hij dicht genoeg bij zou komen om te praten waneer hij de binnenplaats overstak, en niet dat zii het woord tot hem zou richtenMara raakte verward in haar pogingen een excuus te vinden waarom ze stond uit te kijken naar sheik Amid! Ongeduldig trommelde Mare met haar vingers op het koele marmer van het balkon. Wat bleef juffrouw Frask vandaag lang weg! „Ik wou dat ze terug was. dan had ik iemand om mee te praten", peinsde het meisje. „Zij gaat maar iedere dag uit, ze moest eens wat meer aan mij denken. Ik zit hier maar eenzaam op gesloten en verveel me dood!" Tranen van medelijden welden op in haar ogen. Niemand trok zich iets van haar aan, niemand gaf om haar. Wel kwam de herinnering aan sheik Amid en zijn beledigend aanzoek bij haar boven, maar haar lip krulde ver achtelijk. Hoe durfde hij, hoe Ze hoorde een gerucht achter zich en toen ze zich met een ruk omdraai de zag ze het voorwerp van haar ga- dachten door de kamer naar haar toe komen. Ze stond een ogenblik besluiteloos, met een vreemde ontroering in haar hart. Amid kwam op haar toe en zijn ma ger gezicht stond heel ernstig, terwijl er een uitdrukking in zijn ogen lag, die ze nog niet kende. Medelijden het was het enige woord dat ze ervoor kon vinden. Maar dat was fantastisch. Of zou hij plotseling tot het besef van haar verdriet om Gary zijn gekomen? Maar neen, dat zou hij nooit doen. jary was dood voor ben Hasrif was dat een afgesloten hoofdstuk. Het was iets an ders iets nieuws. Een plotselinge angst doorpriemde haar hart. Ze bleef stil staan, met lip pen die door het beven niet in staat waren een woord uit te brengen, met ogen die hem half-bevreesd, en ontroe rend in hun poging ni^s van haar angst te laten blijken, vragend aankeken. Amid beet op zijn lip en op dat ogen blik maakten zijn gewone hooghartig heid en arrogantie plaats voor 'n merk waardige en verrassende vriendelijk heid. „Het spijt me", sprak hij eenvoudig, „ik breng je slecht nieuws. Juffrouw Frask is door haar paard afgeworpen ze is gewond". „Juffrouw Frask!" Mara bracht de woorden met moeite uit, wit tot aan haar lippen. „Waar is ze? Is ze ernstig gewond? Is ze hier?" De vragen rolden over elkaar heen, terwijl het meisje angstig langs hem keek, als verwachtte ze het levenloze lichaam van haar geliefde meesteres daar te zullen zien. „Neen, neen, maak je niet ongerust, werkelijk niet. Ga even zitten en drink dit op". Hij duwde haar zachtjes op een divan en het volgende ogenblik voelde ze de prikkelende smaak van alcohol tegen haar lippen. Hoewel Amid zelf geen drank aanraakte, had hij een fes whis- key en een siphon spuitwater in hun kamer laten zetten, terwille van juf frouw Frask. Een ogenblik werd alles donker om Mara heen, alles dwarrelde voor haar ogen. Maar nu scheen ze uit een af schuwelijke zwarte golf op te rijzen; en opkijkend keek ze verbaasd naar haar eigen blanke handje dat lag in een stevige bruine hand, die haar door zijn greep kracht en troost scheen te geven. Èen ogenblik bleef ze zo zitten staren naar die ineengekiemde handen en een merkwaardig gevoel van troost kwam over haar. Toen keerde haar volle be wustzijn terug en zich de reden van zijn bezoek herinnerend, ging ze opeens rechtop zitten. „O, zeg het me alstublieft gauw! Is ze niet dood? Zeg niet dat ze dood is dat verdraag ik niet „Neen, ze is niet dood. Ze hebben haar naar het ziekenhuis gebracht, waar al het mogelijke voor haar wordt gedaan". „Het ziekenhuis!", herhaalde ze ge schrokken. „Dan is het ernstig! Dan is ze zwaar gewond!" „Dat weten we nog niet", suste hij haar zachtjes. „Ze was bewusteloos misschien was ze alleen maar verdoofd Allah geve dat dat het geval is". (Wordt vervolgd). De commissie voor buitenlandse be trekkingen van de Amerikaanse senaat heeft een verdeling bekend gemaakt van de voorgestelde 1800 millioen dol lar voor militaire of economische hulp aan het buitenland, deel uitmakend van het buitenlandse hulpplan van 7900 millioen. Engeland zou het grootste deel krij gen, nl 590 millioen. Frankrijk zou 420 millioen ontvangen, West-Duitsland 160 millioen, Griekenland 145 millioen, Italië en Triest 110 millioen. Oostenrijk 86 millioen, Nederland 80 millioen, Joe goslavië 78 millioen. Turkije 70 millioen, Denemarken 20 millioen, Noorwegen 10 millioen en IJsland een millioen dollar. Mijnenuitkijkdienst langs onze kust (Vervolg van pagina 1) WANNEER wij later aan boord van Hr. Ms. „Flores" in de Vlissingse haven een uiteenzetting over de bete kenis van „Bandeau III" krijgen, horen we, dat deze oefening tot dusver zeer bevredigend verloopt. Vooral de ver bindingen blijken uitstekend te klop pen. De Engelse marinemensen zijn van hoog tot laag zeer tevreden over de samenwerking met hun Hollandse col lega's en we twijfelen er geen ogenblik aan of het omgekeerde zal eveneens het geval zijn. Voor de Nederlandse kust is men met de mijnopruiming thans zeer ver gevorderd. Eigenlijk ligt hier alleen nog maar het enorme mijnenveld ten Noor den van de Waddeneilanden (400 vier kante mijl), dat niet geruimd zal wor den, omdat dit te tijdrovend en te kost baar zou worden. Volgens berekenin gen zijn deze mijnen uiterlijk in 1957 volkomen „dood". Uitkijkposten WE vernamen verder, dat langs onze belangrijkste zeegaten en rivieren uitkijkposten worden ingericht en be mand met aan te werven vrijwilligers, die ingeval van nood tot taak hebben naukeurig de plaats vast te stellen, waarop door vijandelijke vliegtuigen mijnen worden afgeworpen. Wat de Schelde betreft, worden voor bereidingen getroffen in een uitsteken de samenwerking met de Belgische autoriteiten. Het is de bedoeling dat elk land de posten op zijn eigen terri toir voor zijn rekening neemt. Ideaal zou natuurlijk zijn deze waarneempos- ten uit te richten met een radar-appa- ratuur ,maar voorlopig zal men het toch wel met menselijke waarne—' n moeten gtellen. Woensdagemiddag is bij de luchtba sis Davis-Monthan in Arizcna ten su perfort neergestort en in brand gevlo gen. Men vreest, dat acht personen om het leven zijn gekomen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3