Ajax krijgt morgen geen gezelschap van andere kampioenen Slechts 35 Australiërs naar Helsinki GRATIS! tfaarlem, slerk gekortwiekt, brengt bezoek aan A.G.O.V.V. Is promotie uitgesloten? Slijkhuis gaf op f DE NIEUWE ZOMERZEGELS Grote eensgezindheid op de Parijse landbouwconferentie n-1 TRELOAR GAAT NIET BEDELEN abonnement zTöZTZS.Ziï SL'SJT1 Limburgia of Sparta moeten een veer laten Het Nederlandse jeugd- elftal voor Antwerpen Wagtmans zakte af naar dertiende plaats Beeld van Michel Angelo? fStuurlieden in de Oxford-Cambridge-race^j Fanny Blankers verloor Tweede oefenwedstrijd van Noordhollands- elftal Militaire conferentie te Salisbury Ook onbekende schepen voor Oost-Java Westduits protest inzake de wegvoering van Kemritz Complot in Egypte ontdekt Drie nieuwe typen van geleide projectielen 5CA+3: NEDERLAND 02H In dii jaar nog een belangrijke bijeenkomst ■«■li Nederlandse invloed op voetbal en hockey Betoging in Rome Volgende week gesprek over Triëst Italië heelt voorstellen ONGEREGELDHEDEN TE TEHERAN Driehonderd arrestaties in Egypte Eisenhower won in Maine Ds Niemoeller in Duitsland teruggekeerd Neemt nu een hebben te «pelen ts er geen kans op dat een van h slecht, drie wedstrijden daten de hoofdstedelingen gezelschap gaa^honden wJ? /«""Pioenscandi- UenlDMlöe kampioen nog wel even op rieh laten ®fdelln«en wedstrijden te spelen bedraagt het verschil HwZ !?'ntt sn°? ^7 f£n punt en in het Zuiden is men, zoals bekend vier i a 1 ®-W.S. slechts rijk die allen uit vier wedstrijden negenentwintig punten ver^m"^ Ogenschijnlijk krijgt Haarlem het morgen zwaarder dan DWS. De roodbroeken brengen zonder Roozen en Odenthal een bezoek bij AGOVV, de ploeg die momenteel op de vierde plaats van de ranglijst staat. AGOW heeft echter geen enkel belang meer bij de punten en dat heeft Theole, het elftal waar DWS een bezoek gaat bren gen, wel. Vorige week was Theole nog in staat Heerenveen een nederlaag te bezorgen. Hoewel wij overwinningen van de koplopers verwachten, zou het ons niet in hoge mate verwonderen als de hoofdstedelingen weer een veer moesten laten. Als Velocitas zonder de volle winst bij Elinkwijk vandaan komt, en daar is veel kans op, zullen de Groningers het komende seizoen zo goed als zeker een toontje lager moe ten zingen. f\NDER aan de ranglijst van 1B staan Sneek, Oosterparkers en Achilles met resp. 10, 9 en 7 punten. De strijd is hier dus nog niet gestreden, zeker niet als de hekkensluiters kans zien de uitwedstrijd tegen Blauw Wit te win nen, hetgeen overigens niet waarschijn lijk is. De twee andere degradatiecan- didaten ontmoeten elkaar te Sneek, waar de gastheren o.i. de beste papie ren bezitten. IJET programma voor IC heeft alleen met betrekking tot de staartgroep enige aantrekkelijkheid. Willem n en Eindhoven mogen na de titanenstrijd van vorige week namelijk rust houden. Anders is het in 1 D waar alle clubs uit de kopgroep in het veld komen. PSV en Hermes DVS kunnen in ieder geval Het Nederlandse jeugdelftal voor de wedstrijd tegen de Belgische juniores, Zondag 6 April te Antwerpen, is als volgt samengesteld: Tap (HDVS; Claus (Helmondia) en Boskamp (Ajax); Van der Hurk (Eindhoven), Utermark (BW) en Klaassens (VVV) aanvoer der; Vreken (ADO), De Wit (De Valk) Van der Hoek (Feyenoord), Van der Wel (Ajax) en Louer (NOAD). Reserves: Van Putten (UVS), Van Okhuysen (Velox), Elzer (Ajax) en Visser (DOS). Het algemeen klassement, na de vier de étappe, van de wedstrijd Parijs— Cote d' Azur, luidt als volgt: 1. L. Bobet (Fr.) 29.43.08; 2. Zampini (It.) z.t.; 3. Keteleer (Belg.) 29.43.21; 4. Teisseire (Fr.) 29.44.52; 5. Impanis (Belg.) 29.46.20- 6. Dotto (Fr.) 29.47.20; 7 .Remey (Fr.) 29.47.47; 8. A. Rolland (Fr.) 29.48.32; 13. Wagtmans (Nederl.) 29.51.44. zonder kleerscheuren uit de strijd Ko men. De Philipsmensen gaan een be zoek brengen aan HBS en de Schie dammers trekken naar rode lantaarn drager Chevremont. Limburgia of Spar ta zullen echtey wel een veer moeten laten, daar deze clubs elkaar in Lim burg zullen ontmoeten. Gezien de ue- nauwde overwinning van Limburgia op Longa en het zeer matige doelgemiddel- de van de Limburgse favorieten, moeten wij de Rotterdammers de beste kansen op een overwinning voorspellen. Het klinkt niet prettig als na vele seizoenen van gedegen voor bereiding en ingespannen arbeid thans blijkt dat promotie niet mogelijk is. Bij nadere beschouwing van dit probleem is het echter alleen maar de logische consequentie voor allen en alles dat de top klasse reeds bereikte. Een bekend voorbeeld hiervan zijn de G-B behangsels van de collectie 1952 stuk voor stuk topklasse-stalen die door hun rus tig zonnig décor, papierkwaliteit en de aantrekkelijke prijs zeker Uw aandacht verdienen. Bij elke goede schilder/behanger ligt deze prachtige collectie ter inzage. (Advertentie, Ing. Med.) Dit standbeeld van niet meer dan 55 cm hoog is milhoenen dollars waard als komt vast te staan, aat het een echte Michel Angelo is. Het marmeren beeld werd naar de Verenigde Staten gebracht uit ae stad Clermond-Ferrand, welker eigendom het is. Het bevindt «ch t'ians te Birmingham tnA la barna. Het stelt voor Christus, door Nico- demus van het kruis door Moeder Maria en Maria M g- dalena in ontvangst wordt peno- men. Het standbee 'is vulj/ens de deskundigen die het hebben o zocht, het mooiste werk vandebe roemde kunstenaar. De tnu:oners van Clermont-Ferrand hebben in toegestemd het beeld ndtr - rika te verkopen m ««t de p- breupst de wederopbouw van hun itad te betalen. Tijdens de dames athletiek kampioen schappen van Zuid-Afrika verloor onze landgenote Fanny Blankers-Koen in de finale op de 100 yards van mej. D. Ha- senjager, die de afstand in 10.9 sec. af legde, waarmede zij haar eigen Zuid- Afrikaanse record evenaarde. Slijkhuis heeft de wedstrijd op de 3 mijl niet uitgelopen. Na twee mijl gaf hij op, tengevolge van een verwonding aan zijn been, welke hij gisteren tijdens de trai ning heeft opgelopen. Winnaar van de 3 mijl werd Chick Allin van Zuid-Transvaal, die de af stand aflegde in 14 min. en 49,2 sec., hetgeen een nieuw record is voor de westelijke provincie. Het voorlopig Noordhollandse afde lingselftal zal Zaterdagavond 5 April een tweede oefenwedstrijd spelen en wel te Hoorn tegen Hollandia. Het Noordhollandse elftal zal uit de volgende spelers worden samengesteld: Kugel (Kaagvogels), Stapel- (Valken), De Graaf (Vesdo), Koot (Vios),Tromp (SRC), Dekker (WFC), Scholten (Uit geest), Schoemaker (Uitgeest), Geen- sen (Petten), Vos (Berkhout), Holst (Wiron), Bos (St. Victor), Bouma (Fle- vo) Van Tunen (SVA), Stikkelman (SRC). De stuurlieden van Engeland's grootste roeifestijn: de race tussen de ploegen van de universiteiten van Oxford en Cambridge. Links: David Glymne-Jones, de stuurman van de Oxford-ploeg; rechts zijn „tegenstander", J. F. K. Hinde, de stuurman van Cambridge. De race wordt heden gehouden. Operatie-Eenhoorn In Salisbury (Engeland) is een be sloten militaire conferentie gehouden, die v(jf dagen heeft geduurd. Hoge officieren van de luchtmacht van ze ventien landen hebben aan de confe rentie met de codenaam „Eenhoorn" deelgenomen. Onder andere werd het gebruik van nieuwe wapens, de oorlog van de ma rineluchtmacht en de luchtmacht, bombardementen, luchtbescherming en de bevoorrading besproken. De landen van het Atlantische Pact en Austra lië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika haden vertegenwoordigers gezonden. Generaal-majoor Glenn Barcuss (Ame rika) heeft een résumé gegeven van de ervaringen, opgedaan in gevechten met de laatste Sowjet-vliegtuigen in Korea. In de afgelopen drie maanden zijn onbekende schepen gesignaleerd aan de Zuidkust van Oost-Java in de buurt van Popoh en Patjitan. Er is sprake van twee of drie onderzeeërs, die drie keer bij de kust werden gesignaleerd, doch geen contact met de wat hadden. Er zijn maatregelen genomen. Reeds eerder is de afgelopen dagen sprake geweest van onbekende schepen voor de kust van Java. De Westduitse regering zal bij de Amerikaanse Hoge Commissaris pro testeren tegen het wegvoeren van de „dubbele spion" Kemritz. Verklaard werd dat de Amerikaanse oplossing van de zaak-Kemritz, namelijk 't schep pen van de mogelijkheid voor hem om te „verdwijnen", mogelijk in 't buiten land, voor de Duitsers maanvaard- baar is. De Duitsers eisten de uitle vering van Kemritz op beschuldiging van medeplichtigheid aan de uitleve ring van Duitsers aan de Sowjet- autoriteiten. Kemritz werkte tevens voor de Amerikaanse Inlichtingen dienst. De Egyptische regering heeft een groot complot ontdekt voor het smok kelen van wapens en munitie ten be hoeve van opstandige bedoelingen In het land. De krijgswet zal „tot nader order" van kracht blijven met het oog op de veiligheid van de staat. De bevelhebbers van de Britse land en luchtmacht in de zone van 't Suez- kanaal hebben troepen gewaarschuwd, dat zij zich ieder ogenblik voorbereid moeten houden op „omvangrijke wan ordelijkheden en goed georganiseerde en uitgebreide terroristische activi teit in de Kanaalzone". Amerika heeft: De Amerikaanse marine zal binnen enkele maanden in staat zijn gebruik te maken van drie nieuwe typen gelei de projectielen, zo is gisteren officieel medegedeeld. Een der typen, de Regulus is het eer ste „offensieve" projectiel. Het zal ge bruikt kunnen worden door schepen tegen andere schepen en doelen op het land. De andere typen, de „terrier 1" en „mus 1" zijn bestemd voor verdediging tegen aanvallen uit de lucht. Admiraal Alexander Sakellariou, de Griekse minister van defensie, is Vrij dagavond afgetreden nadat afge vaardigden van de oppositie, die zijn ontslag hadden geëist, het parlement hadden verlaten. r.H i wSÊ -i/r*- Is 21*52 De nieuwe zomërzegels, die van 1 Mei tot en met 25 Juni verkrijgbaar zijn en geldig blijven tot en met 31 December 1953. De zegels verschijnen in de volgende waarden: 2 2 cent Duinroosje in natuurlijke kleuren op rood fond; 5 3 cent Dotterbloem in natuurlijke kleuren op groen fond6+4 cent Donkerrode tulp in natuurlijke kleuren op lichtrood fond; 10 5 cent Margriet in natuurlijke kleuren op geel fond; 20+5 cent Korenbloem in natuurlijke kleuren op' lichtblauw fond. Voor de philatelisten zij nog ge noemd: kamtanding 12'li 12, geen watermerk. MA afloop van de internationale land- bouwconferentie te Parijs, welke gisteren werd beëindigd, werd een communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat de gedelegeerden una niem voorstanders waren van het or ganiseren van Europese agrarische af zetgebieden en een geleidelijke verla ging van de invoerrechten. De gedelegeerden zullen dit jaar op een nader te bepalen tijdstip weder om te Parijs bijeenkomen ter bespre king van een door een werkcommis- sie uit te brengen rapport over de pro blemen van een Europese landbouw- pool, terwijl voorts zal worden ge sproken over methoden voor het or ganiseren van Europese agrarische af zetgebieden en uiteindelijke unificatie van de markten. Op deze volgende bij eenkomst zal tevens worden gespro ken "over de structuur en de bevoegd heden der organen, welke de werk zaamheden van de landbouwpool ten uitvoer moeten brengen, alsmede over de relaties van landen, welke aan de landbouwpool deelnemen met andere landen, die op beperkte schaal wen sen mede te werken, zonder volledig lid te zijn en ten slotte over de rela- ■rvm >4- 4 (jc-v «frsj-" ~iIS** i V NAUWELIJKS bekomen van de schok, die de Australische sportliefhebbers ontvingen bij het vernemen van de beslissing van het Internationale Olympische Comité, dat Melbourne de Olympische Spelen in 1956 zou ver liezen wanneer het niet binnen een paar maanden met definitieve en bevre digende plannen op tafel zou kunnen komen, ontvingen zij een nieuwe schok bihet zien van de lijst van de 35 Australiërs, die naar Helsinki zullen worden gezonden Het klinkt wellicht paradoxaal, dat het toch zo sportlievende Aus tralië wiens zonen en dochters zoveel t\jd in de open lucht doorbrengen, met betrekking tot de Olympische Spelen zo'n droef figuur slaat. onmiddellijk na het bekend worden van de lijst zijn verschillende organisaties in het geweer getreden om gelden bij een te brengen en reeds beginnen de nodige ponden binnen te stromen, Er zijn echter ook sportlieden, zoals Jack Treloar, die te trots zijn om te gaan schooieren en om „liefdadigheid" te aanvaarden. Gezien de millioenen, die hier iedere week omgaan bij de paardenrennen, de draverijen, de bokswedstrijden en haze- windhondenrennen, blijkt de officiële belangstelling voor de amateursport wel zeer gering. Sport is in Australië inderdaad uiterst belangrijk, doch de beroepssport neemt wel een bijzonder grote plaats in in het vijfde werelddeel. Dit geldt niet alleen voor paardenrennen, draverijen, hazewindhondenrennen en de boks- sport die met het wielrennen overal de beroepssport aanmoedigen, doch ook bij de athletiek. Het aantal beroeps hardlopers en athletiekwedstrijden voor beroepslopers is phenomenaal. En op deze tweebenige renners wordt even hard gewed als op de vierbenige kam pioenen van de groene baan. Australische kansen r\E kansen, die de Australiërs voor Helsinki maken, liggen in de eerste plaats op het gebied van de dames- MET de beschikbare fondsen heeft het ^Australische Olympisch Comité het voor de verre en dure reis naar Fin land niet verder kunnen brengen dan 35 deelnemers. Dit is voor de Austra lische sportliefhebbers natuurlijk al triest genoeg. Doch wat men hier het ergste vindt is dat bijvoorbeeld 's we relds beste dames-etstafetteploeg, be staande uit wereldkampioene Marjorie Jackson, de bekende en populaire Shir- ley Strickland. Verna Johnson en de jonge Winsome Cripps, met op de lijst van 35 voorkomen, omdat^7 schermers, acht roeiers om een acht te bemannen, wél naar Helsinki moeten! Niet alleen het dames-estafette-team. dat van een gouden medaille welhaast verzekerd zou zijn, moest hierdoor af vallen doch zelfs Australië s topsprin- ter Treloar is niet in de lijst opgeno men, zodat het vijfde werelddeel op de 100 yards niet eens vertegenwoordigd zal zijn. r\E situatie is thans zo, dat zij die U niet door het A.O.C. worden uitge zonden, zelf maar moeten zorgen hun onkosten bij elkaar te achooleren. Reeds JJIÖ013 U(J IICl/ gruitTM van WC1CIU Uf hardlopers. Wereldkampioene Marjorie in Helsinki Jackson, die zo juist haar eigen wereld record 100 yards weer verbeterde, en de damesploeg voor de 4 x 100 yards estafette zijn vrijwel zekere gouden medailles. Op het gebied van de roeisport maakt de acht een prachtige kans, terwijl Au stralië ook met de zwemmers, de wiel renners en de zeilers voor de dag kan komen. Voetbal en hockey zijn takken van sport, waarvoor de Australiër weinig belangstelling heeft. Hij speelt rugby en een typisch Australisch soort voetbal een kruising tussen van alles en nog wat en kijkt eigenlijk een beetje op het in Nederland en Engeland ge speelde voetbal, „soccer", neer. Ook hockey acht de gemiddelde Australiër een damessport, en het soort hockey, dat de heren spelen, lijkt dan ook meer op rugby met een stok in de hand. OIERIN wordt thans, na slechts een n paar jaar, door Nederlandse emi granten reeds belangrijke verbetering gebracht. Nederlandse voetbalclubs en de Nederlandse hockeyclub in Melbour ne waden met zevenmijlslaarzen hun weg door de lagere klassen naar de top en zullen in een paar jaar tijds ze ker tot de landskampioenen gaan be horen. Korfbal zal zeker ook binnen kort de kop opsteken. Ook op het gebied van zwemmen hierbij vooral de dames en het door de Australiërs tot sport verheven men senredden aan de stranden, beginnen de Nederlandse nieuwelingen aardig hun weg te vinden. Wellicht dat in 1958 een Jansen en een Pieterse de Australisch kleuren op de Olympische Spelen zullen dra gen. Doch dat is van later zorg. Wat op het ogenblik de Australische sport wereld bezig houdt, is de representatie Een overwicht van de enorme menigte, die in het centrum van Rome een demonstratie hield voor de terugkeer van Triest aan Italië. In verschillende Italiaanse steden vonden de laatste dagen ongeregeld heden plaats tijdens betogingen, waarbij het vertrek geëist Werd van de Anglo-Amerikaanse troepen uit Triest. De volgende week zullen Amerikaan se, Britse en Italiaanse functionarissen besprekingen voeren over de vraag op welke wijze Italië betrokken zal kun nen worden in het bestuur van zone A van Triest. Van Italiaanse zijde worden voorstellen voorbereid. Naar men meent zullen deze het vol gende inhouden: 1) Het benoemen van een hoge Itali aanse functionaris als assistent van de zonebevelhebber generaal Winterton; 2) Het voegen van Italiaanse troepen bij de Britse en Amerikaanse bezet- tingsstrijdkrachtcn; 3) Het overdragen van minder be langrijke verantwoordelijkheden aan Italianen. Amerika ca Engeland overwegen thans niet hun troepen uit de zone A terug te trekken. Terugtrekking zou in feite door Engeland worden ge wenst. Dit zou neerkomen op een ver deling van Triest tussen Italië en Joegoslavië, hetgeen wel aanvaard baar is voor Joego-Slavië doch in ge nen dele voor Italië. ties tussen de leden van de landbouw pool en andere niet-aangesloten lan den. De volgende conferentie zal in nauw contact met de organisatie voor Euro pese economische samenwerking en da voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties samenwerken. Ten slotte zal aan de raadgevende vergadering van de Raad van Europa een ontwerp-tekst worden voorgelegd voor een verdrag inzake een land bouwpool, vóórdat de uiteindelijke goedkeuring zal plaats vinden. Vijf doden en vele gewonden De „Democratische Jongeren" van Perzie, die onder communistische lei ding staan, hebben gisteren in een bij eenkomst geprotesteerd tegen de bac teriologische oorlogvoering, waarvan da Amerikanen in Korea worden beschul digd. Terwijl de jongeren demonstre rend door de stad trokken, kwamen zij in botsing met leden van de nationalis tische beweging. Toen de politie tus senbeide kwam, werden uit de rijen der betogers plotseling schoten afgevuurd. Met gebruik van bajonetten en gummi stokken dreef de politie de menigte uit een. Vijf doden, van wie twee politie mannen, bleven op straat liggen. De politie verrichtte een vijftigtal arresta ties en bezette het verenigingsgebouw van de „Democratische Jongeren", waar wapens en documenten in beslag werden genomen. Er zijn minstens twintig gewonden. Naar verluidt zijn de onlusten een gevolg van de gespan nen situatie, die te Teheran heerst, sinds de besprekingen met de Wereld bank zijn mislukt. De Egyptische politie heeft Donder dagavond 300 personen gearresteerd, die er van verdacht worden betrok ken te zijn geweest bij de ongeregeld heden te Cairo van 26 Januari. Het merendeel van de arrestanten behoort tot de socialistische partij. Anderen zijn lid van de Mohammedaanse broe derschap. De socialistische partij heeft beslo ten niet deel te nemen aan de aan staande algemene verkiezingen op 18 Mei, tenzij haar leiders worden vrijge laten. Bij de verkiezing van een afvaardi ging naar de Nationale Conventie van de republikeinse partij heeft Generaal Eisenhower Vrijdag in de staat Maine een overwinning behuald. Negen van de gekozen afgevaardigden zijn aan hangers van Eisenhower, vijf zijn aan hangers van Taft. Twee van de zestien afgevaardigden zijn neutraal doch zul len zich waarschijnlijk voor Eisenhower uitspreken. Na een reis van vijf weken door de Verenigde Staten is ds. Niemoeller hoofd van de Protestantse Kerk in Hessen, in Frankfort teruggekeerd. Hij verklaarde, dat hü had willen bijdragen aan het begrip tussen Oost en West door de Amerikanen een indruk te geven van zijn recente bezoek aan Moskou. Koningin Juliana zal op Woensdag 28 Mei Culemborg bezoeken, ter gele genheid van de aldaar te houden Jan van Riebeeck-feesten. Zij, die zich nu op dii blad abonneren, ontvangen de toi 31 MAART a s. ver schijnende nummers De Directie

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 11