Spanning in Tunis sterk verminderd Haagse aetherpiraten brachten de luchtvaart in gevaar Opnieuw twee geheimzinnige pakketten voor Adenauer Belgische arbeiders zien hun duurtepremie verdwijnen Accoord met Westelijke landen over zes weken gereed Bey benoemt nieuwe premier en spreekt resident-generaal Zaterdag 29 Maart 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11373 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Groot opiimisme te Parijs Vele hervormingen in het uitzicht gesteld Scholier voor de tweede maal betrapt Kabinetsformateur in Indonesië Maatregelen tegen de Japanse communisten Poliiie overviel duizend communistische centra Nederland krijgt twee nieuwe vliegvelden Plaats nog niet bepaald Ernstig verzet tegen de voorstellen van Pinay Begroting 52 zal veel voeten in de aarde hebben Fechteler acht bases in Spanje overbodig Duitse positie ernstig verzwakt Grenskwesties vormen een ondeelbare eenheid Nog geen licht in de explosie-affaire Onderzoek tot in het buitenland f Gevaarlijke ballon in Pan Moen Jon^| Vakverbonden eisen doorbetaling van de (winter) duurtetoeslag Algemene staking als stok achter de deur Acheson, Eden en Schuman naar Bonn voor ondertekening Geen „Triëst'of „Danzig' van het Saarland Opnieuw hoge Duitse ambtenaar in arrest Directie: j. BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 HELDU COURAST TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. mm. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen ƒ0 49 Berichten uit Tunis wekken de indruk, dat de spanning aldaar plotseling ln aanzienlijke mate is verminderd na het onderhoud, dat de resident-generaal De Hauteclocque gisterochtend met de Bey heeft gehad. Niet alleen is er een nieuwe premier aangewezen als opvolger van de gearresteerde Tsjennik, maar ook >s de vorming van een Tunesisch-Franse commissie aangekondigd. Deze zal de Franse voorstellen voor hervormingen in het bestuur verder moeten uitwerken. Reeds thans zijn enkele maatregelen afgekondigd, welke neerkomen op ver ruiming van de bevoegdheden van de Tunesiërs. Dat alles heeft geleid tot ..groot optimisme" in de kringen van het Franse ministerie van buitenlandse zaken. i'Ien hoopt thans, dat de rust spoedig zal weerkeren. LI BYE Nadat de Hauteclocque met de Bey had gesproken en een persoonlijke brief van president Auriol had overhandigd, heeft de vorst een nieuwe premier aan gewezen. Het was Salah Eddin Bak- koesj, een telg uit een vooraanstaand geslacht, die reeds eerder premier is geweest; deze heeft de benoeming aan vaard. De resident-generaal was over het onderhoud zeer tevreden. Hij noem de de Bey uiterst hartelijk, en heeft verder medegedeeld, dat hij heeft ge sproken over de hervormingen, welke Frankrijk in het protectoraat wilde in voeren. De nieuwe regering-Bakkoesj zal de Tunesische leden benoemen in de gemengde commissie, welke deze zaak verder zal uitwerken. Bijzonderheden niNSDAG heeft de opsporingsdienst van de P.T.T. in samenwerking met de Haagse gemeentepolitie een eind gemaakt aan een zeer ernstige vorm van aetherpiratendom, dat in de laatste weken in Den Haag de kop had opge- itrken. In begin Januari werden Zoals be kend, vier clandestiene zenders in be slag genomen, te Den Haag, waarbij o.m. proces-verbaal was opgemaakt te gen de 19-jarige scholier J. K. B. uit de Tedinger Brouckstraat. Deze zen ders ontzagen zich niet op een zodani ge golflengte te werken, dat het vlieg veld Ypenburg en andere officiële in stanties werden gestoord. Sedert efiige weken werkten weer 3 clandestiene zenders op de Zondag middagen in Den Haag en nu op een golflengte van 86.2 meter. Deze golf lengte is toegewezen aan de internatio nale luchtvaartdienst, zodat het geen nader commentaar behoeft aan welk misdadig spel deze aether-piraten zich schuldig maakten. Peilingen wezen uit, dat ook thans uit de Tedinger Brouck straat werd uitgezonden, en nog wel uit hetzelfde perceel, als in Januari. Dinsdag is het gelukt om de appara tuur in beslag te nemen. Wederom werd proces-verbaal opgemaakt tegen de 19-jarige scholier J. K. B. Hij werk te onder de roepletters Z.Z. Ook de beide andere clandestiene zenders werden op die dag gesnapt, terwijl proces-verbaal werd opge maakt tegen de 19-jarige leerling-in strumentmaker P. J. A. uit de Liede- wjjdestraat en de 16-jarige scholier E. K. uit de Gouverneurlaan. Beide laat ste zenders werkten onder de roeplet ters N.A.B. en O.A.I. De gehele appara tuur en een hoeveelheid gramofoonpla- ten werd in beslag genome". De Japanse politie heeft Vrijdag in het gehele land overvallen gedaan op meer dan duizend vermoedelijke com munistische centra en hierbij meer dan VÜftig personen gearresteerd. De politie zeide, dat veel documen ten in beslag waren genomen. De regering heeft Vrijdag het com munistische dagblad Vrede en Onaf hankelijkheid" verboden, daar het tot revolutie zou hebben opgeroepen en de bezettende autoriteiten gecritiseerd. MONUMENT VOOR GEVALLEN VERZETSSTRIJDERS Op de centrale begraafplaats der oor logsgravenstichting te Loenen (Vel.) zal op 2 Mei a.s. een eenvoudig monu ment worden onthuld ter nagedachte- nis van die gevallen verzetsstrijders wier laatste rustplaatsen onbekend zijn. VEEL WIND Verwachting tot hedenavond: Zwaar bewolkt met hoofdzakelijk in de Zuidelijke provincies sneeuw, later wellicht overgaand in regen. Krachtige tot harde, langs de kust tot stormachtige toe nemende wind tussen Noordoost en Oost. Aanhoudend koud weer. ZONDAG: Zon op 6.20, onder 19.10. Maan op 7.43, onder 0.32. MAANDAG: Zon op 6.18, onder 19.12. Maan op 8.22, onder 1.42. Afr: Wilopo, de Indonesische kabi netsformateur, die aan President Soekarno de nieuwe lijst van mi nisters zou voorleggen. Ollenhauer over Parijs accoord zullen worden bekend gemaakt, als de Franse voorstellen door de commissie zijn bestudeerd. De Bey schijnt te hebben erkend, dat na de vorming van de nieuwe Tune sische regering en de aanvaarding van de bestuurshervormingen de klacht bij de Veiligheidsraad door het afgezet te kabinet ingediend moet worden ingetrokken. De eerste hervormingen schijnen de navolgende punten te omvatten: 1. de Tunesische ministers zullen volledig onafhankelijk worden in de leiding van hun departementen; 2. Tunesiërs zullen voorrang verkrijgen bij het bezetten van functies in overheidsdienst: 3. er zullen zowel landelijk als plaatselijk raden worden ingesteld. Voorts is toegezegd, dat de nood maatregelen zullen worden opgeheven en de leiders van de Neo-Destour zul len worden vrijgelaten, wanneer de rust eenmaal is weergekeerd. De Bey zal een persoonlijke oproep tot het volk richten, om kalm te blijven. Er is geen antwoord verkregen op de vraag, of de nieuwe regering geheel uit Tunesiërs zal bestaan. Het slagen van de toekom- stge regelingen in het protectoraat wordt trouwens afhankelijk geacht van de mate, waarin de Fransen hun belof ten nakomen. De Franse plannen MINISTER SCHUMAN heeft in de commissie voor buitenlandse zaken van de Franse Nationale Vergadering een uiteenzetting gegeven van de plan nen van de regering ten aanzien van Tunis .Hij wees er op, dat de Tune sische souvereiniteit geleidelijk zal wor den verstrekt. Het aantal Tunesische ministers zou voortdurend worden ver groot. Frankrijk zou echter belast blij ven met de behartiging van buitenland se zaken en verdediging. Hangende de instelling van een wetgevende verga dering zouden twee gekozen lichamen wofden ingesteld. De ene, uitsluitend uit Tunesiërs bestaande, zou algemene, politieke en economische zaken bespre ken, de andere, samengesteld uit Fran sen en Tunesiërs, zou inzonderheid de begroting behandelen. In NAVO-verband Nederland zal in Navo-verband nog moeten zorgen voor de aanleg van twee vliegvelden op Nederlands grondge bied. Over de plaats waar deze zullen komen is beraad nog gaande. Ze pas sen uiteraard in de zgn. „Infra-struc- tuur" van de Westeuropese verdedi ging. Het besluit van de aanleg der velden zou zijn genomen op de destijds gehou den NAVO-conferentie te Lissabon. De financiële voorstellen van de Franse premier Pinay, die ten doel hebben de begroting voor 1952 sluitend te maken, stuiten in de financiële com missie van de Nationale Vergadering op ernstig verzet. Deze commissie heeft thans achter volgens verworpen: de voorgestelde vermindering van de uitgaven voor in vesteringen en wederopbouw met 100 milliard francs en de voorgestelde am nestie voor belastingontduikers. De aanbevelingen van deze commis sie zijn echter niet bindend voor de Na tionale Vergadering. De Amerikaanse marine heeft niet gvraagd om bases in Spanje en heeft deze ook niet nodig, aldus heeft de stafchef voor marine-operaties, admi raal Fechteler, voor een commissie voor toewijzingen van het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden ver klaard. Hy gaf toe, dat de vloot in het ge- bted van de Middellandse Zee rech ten op veilige ankerplaatsen nodig zou hebben. Zij zou nuttig gebruik kun nen maken van opslagplaatsen aan land van munitie en brandstof, doch Je Britse bases te Gibraltar, Malta en Portsmouth waren voldoende voor de behoeften van de Amerikaanse vloot. Premier Malan heeft op een vraag in de volksraad geantwoord, dat de regering niet overweegt, spoedig een referendum te houden over de kwestie, of Zuid-Afrika een republiek moet worden. De Parjjse overeenkomst van ver- leden week heeft „de Duitse positie op een toekomstge vredesconferentie ge vaarlijk verzwakt", aldus heeft de vi- ce-voorzitter van de Westduitse so ciaal-democratische partij, Ollenhauer, in een radiorede verklaard „Een be- vredigende regeling van de grens kwesties is slechts mogelijk, als i U als een ondeelbare eenheid worden be schouwd. Het opgeven van Duitse be langen in het Westen maakt een recht vaardige en bevredigende oplossing in het Oosten moeilijk", aldus Ollen hauer. Ollenhauer zei, dat de overeen komst, die Adenauer verleden week in Parijs heeft gesloten, de consequentie inhoudt, dat Adenauer de z.g. regering van Saarland de facto heeft erkend. Een nieuwgekozen landdag zou over de toekomst van het Saargebied niet kunnen beslissen, omdat hij, gezien de huidige wet op politieke partijen, niet de wensen van het volk zou vertegen woordigen, aldus Ollenhauer. APNIEUW zijn twee geheimzinnige pakketten aan Bondskanselier Adenauer geadresseerd. Het ene is door een boekhandel in München verzonden, net andere is in de Bondskanselarij aangetroffen. Men was aanvankelijk bevreesd voor een nieuwe aanslag, vooral omdat een der pakketten een tikkend geluid maakte. Dit werd veroorzaakt door een antieke klok, de kanselier door een oude vrouw ten geschenke gezonden. Het andere bevatte drukwerk. Het onder zoek naar de herkomst van het pakket, dat Donderdagavond ontplofte en een deskundige het leven kostte en vier politiemannen verwondde, heeft nog weinig resultaat opgeleverd. Weliswaar is Vrijdag te München een man gearresteerd, die aan het opgegeven signalement beantwoordde, doch deze bleek over zulk een deugdelijk alibi te beschikken, dat men hem moest vrijlaten. Het onderzoek naar de daders wordt thans tot in het buitenland uitgestrekt. Drie der gewonden hebben reeds het ziekenhuis kunnen verlaten, de vierde moet nog worden verpleegd, maar zal het gezichtsvermogen kunnen behou den. De jongens, die het pakket aan de politie hebben ter hand gesteld, hebben van Adenauer een polshorloge ten geschenke gekregen. Aan de we duwe van de omgekomen politie-expert is voorlopig 3000 mark ter hand ge steld, aan de andere gewonde politie mannen een kleiner bedrag. Veertien personen zijn voor onder vraging aangehouden doch intussen weer vrijgelaten. Dertig getuigen zijn gehoord. Men acht deze aanslag een op zichzelf staand geval. Niettemin heeft een woordvoerder te Bonn nog eens herinnerd aan het grote aantal aanslagen van deze aard dat de laatste tijd in West-Duitsland is gepleegd. Het heeft, zo zei hij, zijn weerga niet in de geschiedenis van het land. Neen, dit zijn geen mannen, die van Mars op de aarde zijn neergekomen. Het zijn slechts technici van het Amerikaanse leger, gekleed in van asbest vervaardigde uniformen, die een oud model ballon weghalen van de plaats der wapenstilstandsbesprekingen te Pan Moen Jon. Deze ballon bevat het licht ontvlambare waterstofgas. Alle oude ballons worden vervanaen door nieuwe ballons, die gevuld zijn met 'tveilige helium. De vervanging moest met de grootste voorzichtigheid gebeuren om ontploffingen, te voorkomen. QP 20 OCTOBER van verleden jaar, ln het gezicht van een dreigende staking, heeft de Nationale Paritaire Raad in Belgie zijn goedkeuring gehecht aan een duurtetoeslag van fr. 0,50 per uur voor de arbeiders welke op 30 April van dit jaar ten einde loopt. Bij de besprekingen in October weigerden de werkgevers organisaties beslist, deze toeslag voor haar rekening te nemen en onder de druk der omstandigheden greep de regering maar in de schatkist, die inmiddels fr. 1200 millioen armer is geworden. Nu de betrokken termijn bijna afgelopen is, beginnen het Katholieke Vakverbond en het Socialistische Vakverbond te verklaren, dat de arbeiders zeker geen genoegen zouden nemen met de afschaf fing van de premie, die door de dure tijden nu evenzeer als in de voorbije w inter bitter nodig is. Beide vakbonden menen, dat de toeslag in de toekomst betaald kan worden uit de overwinsten, voortvloeiend uit de herbewapening die over 1951 minstens fr. 3 milliard bedragen. Dit zijn de twaalfjarige jongens Werner Breitkopf (links) en Bruno Baiersdorff (rechts), die Donder dagavond een aan de Westduitse Bondskanselierdr. Konrad Ade nauer, geadresseerd pakket, dat springstoffen bleek te bevatten, aan het hoofdbureau van politie te München afleverden. Verslag gevers laten de beide knapen hun wederwaardigheden vertellen. De Westduitse kanselier Konrad Adenauer beeft verklaard, dat de contractuele overeenkomsten waarover zijn regering op het ogenblik met de Westelijke hoge commissarissen onderhandelt over ongeveer vijf tot zes weken voor onderteke ning gereed zullen zijn. Adenauer zeide, dat de ministers van buitenlandse zaken der Westerse Grote Drie Acheson, Eden en Schuman naar Bonn zouden komen voor de plechtige ondertekening. Hun bezoek aan Bonn zou „een *•*- nifestatie zijn voor de teruggave van gelijkheid van rechten aan de Bondsrepu bliek". Duiise liberalen wensen Martin Euler, voorzitter van de par- lementsfractie van de Westduitse Vrije Democraten (Liberalen), heeft Vrijdag verklaard, dat zijn partij gekant is te gen de gedachte om Saarland' tot Euro pees gebied" te maken. Saarland als „een nieuw Danzig of Triest" zou olk wederzijds vertrouwen tussen de Europese staten vernietigen en een bron van blijvende onenigheid worden, aldus Euler. De Belgische regering op haar beurt, wijst op het dalende index-cijfer der kleinhandelsprijzen. De vakbonden re pliceren weer, dat de detailprijzen geen juiste weerspiegeling geven van de werkelijke kosten van levensonder houd. Aan minister Jean van Houtte is thans een schrijven overhandigd, waarin er op wordt aangedrongen, de beloofde belasting op de overwinst snel te verwezenlijken, opdat de duurte-pre- mie gehandhaafd kan blijven. Inmid dels is de ondertoon van alle actie, dat de afschaffing van de premie op 30 April, aanleiding zou kunnen geven tot een nieuwe algemene staking. De werkgevers achten de afwenteling van de duurtepremie op het bedrijfsleven, met het oog op de crisis in vele be drijven, onmogelijk. De stijging der netto-dividenden bedraagt, vergeleken met vorige jaren, ongeveer 750 millioen frank. Adenauer zal iwee nazi onislaan Een tweede ambtenaar van het West duitse ministerie van Economische Za ken .Roland Risse, is in verband met het uitlekken van officiële geh-imen gearresteerd. In officiële kringen legt men verband tussen deze arrestaties Donderdag werd dr Guenther geaires- teerd en de zaak-Platow. Volgens nog niet bevestigde berichten heeft Bondskanselier-Adenauer beloofd dr. Herbert Dittmann, hoofd van het bureau personeelszaken van het minis terie van Buitenlandse Zaken, en dr Werner von Bargen, voormalig Natio- naal-Socialist isch gezant te Brussel en thans ambtenaar van de juridische af deling van het Ministerie, te ontslaan. Onlangs zijn beschuldigingen geuit, dat het Ministerie een „bolwerk van het Nazidom" is. De regeringsvoorlichtingsdienst te Bonn heeft later dit jericht categorisch tegengesproken. In bevoegde Duitse kringen is opge merkt, dat op het ogenblik de zaak van deze twee ambtenaren door een commissie wordt onderzocht. Er is ech- ter nog geen enkel besluit genomen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1