Wetsontwerp inzake echtscheiding door Tweede Kamer aanvaard TRiUMPH Huishoudbeurs 1952 heeft haar poorten geopend Voedingsraad zal zeer we/kom zijn Kaas-exporteurs ontevreden over Torquay-accoord altijd wint BRANDENDE SPITFIRE GEBLUST BINNEN DRIE MINUTEN GStTn^e He wijziging Geheimhoudingsplicht voor de Gezinsraad Duits/and geeft scheve voorstelling van zakèn Negen verdachten in de fraudezaak-Leeuwarden Unie waterschapsbonden geeft obligaties uit Betere regeling voor reixen in landen van Brussels Pact KERKELIJK NIEUWS MÊk- 80ct VIRGINIA Europese primeur van schuimblusser op Deelen Piloot van stroo in veiligheid gebracht Britse torpedoboot na aanvaring gezonken Opnieuw veroordelingen rond de roulette Het Jefferson Memorial tussen bloesemtooi Brand in twee villa's te Heelsum Huwelijk om middernacht Hef R.A I.-gebouw is een vrouwenparadijs Nieuwste snufjes op huishoudelijk gebied KoAt B&ileJL Ter herdenking van de Februaristaking ZATERDAG 39 MAART 1953 breken van huwelijken legen te gaan met 67 te™ i* °m "chtvaardiS ver" VVD en de CPN stemden tegen Hét alel» J, stet"'"en aangenomen. De dat de gezinsrechter de gezinsraad u .PI°P?-Ploeg, om te bepalen. een verzoening te beproeven, is na nirW0?!!!™^"- plaats van z a 1 opdragen ken. Het oorspronkelijke amendement-Ploe^ 'pfo« "in t PvdA,ractie' >"e^rok- request om verlof tot het instellen van --- de vermelding in het genootschappen en organisaties van'levëns f,Zu ec^lscheiding van kerk vervangen door een nieuw amendement w£r7nn UVe aard' werd gard als afzonderlijk punt vermeld worden organisaties van ideologische VERDER werd alleen het amende- dir,!"6?. t"BachS inzake geheimhou dingsplicht voor de leden van de ge zinsraad aanvaard. Vervolgens wijdde o*1 aan hot wetsontwerp instellen van een voedings- Ee Staatssecretaris van Volks gezondheid, de heer Muntendam, prees in zijn antwoord op de vragen van een aantal Kamerleden, de arbeid van devoedingsraad van 1940. De heer Muntendam zeide, dat moet worden gestreefd naar een behoorlijke status voor het voorlichtingsbureau. Verder achtte hij het van groot belang, dat de regering - afgezien van depressie of oorlog - wordt ingelicht omtrent de voeding, ook met het oog op de ex port. Dit was bedoeld als antwoord aan de CPN-fractie, die in de voe dingsraad een semi-oorlogsinstituut zag. De heer Muntendam zeide, dat overwogen zal worden of men een des kundige op het bebied van vis kan in- VOORSTANDERS in Duitsland van een hoog invoertarief, o.a. de Duitse boerenorganisaties, ageren momenteel tegen een voorstel tot verlaging van het Invoerrecht op kaas. Uit in de Duitse pers circulerende berichten blijkt, dat men in West-Duitsland meent, dat de kaasexporterende lan den met de in Torquay bereikte resul taten vat de Duitse invoertarieven betreft tevreden waren en nu opeens op de oorspronkelijke afspraken wil leen terugkomen. In kringen van Nederlandse kaas exporteurs vernamen wij echter, dat de Benelux te Torquay bij herhaling aan de Duitse delegatie heeft te ken nen gegeven, dat zij met de door de West-Duitsland aangeboden concessies op het ontwerp-tarief voor de nieuwe Duitse invoerrechten in hoge mate on tevreden was. Zodanig ontevreden zelfs, dat ernstig overwogen is geen accoord met Duitsland te sluiten. Voorts werd op de besprekingen te Torquay door een aantal landen, ook door Duitsland, een door de Benelux opgesteld memorandum ondertekend, waarin o.m. tot uitdrukking werd ge bracht, dat de bilaterale tariefonder handelingen geen voldoende bijdrage tot opheffing van de verschillen in de Europese tarieven hebben opgeleverd. Duitsland heeft met ondertekening van dit memorandum dus erkend, dat de te Torquay bereikte resultaten on- bevredigend zijn geweest en dat an dere, verder strekkende maatregelen dienen te worden genomen. Op grond' hiervan acht men het in kringen van de Nederlandse kaasexporteurs een scheve voorstelling van zaken door Duitland, als zou thans ook ons land op de aangegane tariefovereenkomst voor kaas terugkomen. Immers met ondertekening van het memorandum is door Duitsland officieel het onbe vredigende karakter van het Torquay- accoord bekrachtigd. Het ligt dus vol komen in de lijn, dat de exporterende landen voortgaan met alle middelen te trachten een verlaging van die Westduitse tarieven te verkrijgen, die voor hun export belemmerend zijn. Na vele maanden van onderzoek naar de gevallen van fraude, gepleegd in de Leeuwarder gevangenis, is thans het onderzoek gesloten. Aan negen verdach ten is de dagvaarding betekend. Bij de ze negen verdachten, die zich moeten verantwoorden ter zitting van de Leeu warder rechtbank van 9 Mei a.s. terza ke van gepleegde verduiseringen, be vinden zich de directeur A. J-, de ad junct-directeur van de arbeid F. W. A. V. en van K. opzic.iter van de rijksge bouwendienst. De Unie van waterschapsbonden gaat over tot uitgifte van f 5.000.000 4V« procent 30-jarige obligaties in stukken van nominaal 1000 tot de koers van 100 procent. Reeds zijn 1.800.000 obligaties op inschrijvings- voorwaarden geplaatst. Ter beurze van Amsterdam zal de officiële notering Worden aangevraagd. De lening wordt door een zevental waterschappen on voorwaardelijk gegarandeerd en is af losbaar in twintig gelijke termijnen, waarvan de eerste vervalt op 1 April 1963. Op 1 April komen speciale regelin gen in werking voor gemakkelijker rei zen van gezelschappen van jongeren in de vijf landen welke bij het pact van Brussel zijn aangesloten, namelijk Ne derland, Belgie, Luxemburg, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Deze regeling betreft een vereenvou digd uniform collectief paspoort voor reizen, met voordeliger voorwaarden van uitgifte en gebruik. De leeftijds grens voor leden van een op collectief paspoort reizend gezelschap is verhoog van 18 tot 21 jaar. Ned. Hervormde Kerk. Benoemd tot vicaris in Noordwijk aan Zee: W. Hoekstra, candidaat te 's-Gravenhage. T F Beroepbaarstelling: de heer J. Grim te Hollandse Rading stelt zich be roepbaar. Geref. Kerken. Beroepen te Ede: G. N. Lammens te Heinkenszaqd INBRAKEN TE EINDHOVEN OPGEHELDERD De Eindhovense politie beefl de hand gelegd op twee jongemannen d worden verdacht zich schuU'2 ben gemaakt aan een viertal mbraken De buit van het duo was in alle ge vallen slechts gering. schakelen. De voedingsraad zal niet uit minstens 18. doch uit ten minste 20 leden bestaan. Hierna werd dit wetsontwerp zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Ontwikkelingsplannen. 20NDER beraadslaging of hoofde lijke stemming werd het wetsont werp minimum-wachtgeldregeling, in gevolge de garantiewet voor de KXIL- militairen goedgekeurd, met wijziging van de in deze wet voorkomende kor tingsregeling. Bij de beraadslaging over de wijzi gingen van de begrotingen 1951 van de departementen van Economische Za ken, van Verkeer en Waterstaat en van Sociale Zaken, verband houdend met de deelneming van het Rijk in de eerste phase van de ontwikkelings plannen voor een aantal Nederlandse gebieden, kwamen de tongen los. De heer Xederhorst (Arb.) meende, dat men uit het feit. dat de industrie vestiging in Zuid-Oast-Drente geslaagd is, niet mag afleiden, dat dit elders ook zal gelukken. De heer Jansen (KVP) merkte op, dat er gebieden zijn, die er nog slechter voor staan dan de ontwikkelingsgebieden. Zulke gebie den zouden geholpen moeten worden door sociaal-economische verheffings plannen. De heer Zegering-Haddera san de VVD, vroeg of de regering be reid is gemeenten, die op eigen initia tief de industrievestiging bevorderen, financieel geholpen kunnen worden. Verschillende sprekers bepleitten nog de verbetering van de verbinding met Goeree-Overflakkee. met het oog op een effectieve ontwikkeling van dit gebied, dat met de gebrekkige ver binding van thans niet veel kansen zou hebben. s V (Advertentie. Infc. Med.) DONDERDAGMIDDAG is op 't vlieg- U v»ia noden pfn nieuwe hrandhlus- veld Declen een nieuwe brandblus apparatuur gedemonstreerd, met hulp waarvan de felste vliegtuigbrand in drie minuten kan worden bezworen. Het was een Europese primeur, waarvan de be tekenis niet onderschat behoeft te wor den. Een speriaal geconstrueerde „Crash Tender", in Engeland gebouwd, bewees hier namelijk voor het eerst in de prac- tijk haar buitengewone bruikbaarheid. rvP initiatief van een „Schuimcommis- sie", gevormd door T.N.O., Lucht macht, Rijksbrandweerinspectie en Ma rine, werden proeven genomen met een speciaal soort van schuim, waarvan de productie tot de grootste hoogte kan worden opgevoerd met de nieuwe En gelse machine. Werden eerder wagens gebruikt met een capaciteit van 300 gallons water en 3000 liter schuim, thans is het mogelijk in een tank 1100 gallons water te bergen, waarvan ïr 3 minuten 27000 liter schuim kan worden geproduceerd. Voldoende om de felste vliegtuigbrand te blussen. Een blus- en inbraakjeep, eveneens van nieuwe constructie, "blust met me- thvlbromide en is verder uitgerust met elèctrische apparatuur, waaronder een cylinderzaag. om eventueel de inzitten den uit het wrak te kunnen bevrijden. Ter hoogte van Scheveningen, hal verwege Nederland en Engeland, zijn Donderdagnacht twee Engelse motor torpedoboten, die deelnamen aan de mijnenveegoefening „Bandau vóór de Nederlandse kust met elkaar in aan varing gekomen, waarbij éen van de twee is gezonken. Er zijn geen per soonlijke ongelukken gebeurd. De der tien bemanningsleden van de gezon ken boot zijn overgenomen door een Britse motorkanonneerboot. De zee sleepboot van de Nederlandse marine „Orkaan" heeft nog assistentie ver leend. De Haagse politierechter veroor deelde gisteren P. K„ de voorittervan de „Oude en nieuwe cluben lid van „Ari'sto", beide roulette-clubs, tot f 300 boete en zes maanden voorwaar delijke gevangenisstraf. De restaura teur K. van der M. werd wegens be schikbaarstellen van localiteiten voor een speelclub tot f 50 boete en een maand voorwaardelijke gevangenis straf veroordeeld. Beschuldigd van hetzelfde feit werd de pensionhoud ster H. J. van der H. veroordeeld tol f 25 boete en een maand voorwaarde- lijke gevangenisstraf. Het echtpaar J. E.-D. kreeg twee maal f 25 boete en een week voorwaardelijk, wegens lid maatschap van speelclubs in Den Haag. De officiële Nederlandse delega tie, die op uitnodiging van het Zuid- afrikaanse Jan van Riebeeck-comite de laatste week der feesten in Kaap stad zal bijwonen, is gisteren te Kaap stad aangekomen. UET demonstratievliegtuig een wrak van een Spitfire brandde onmid dellijk zo fel, dat de inzittende stropop pen weinig kans meer schenen te heb ben. Na de demonstratie verklaarden toeschouwers evenwel: „er gerust in te hebben willen zitten". De jeep spoot methylbromide, een paar seconden la ter de Tender schuim en GO 2, terwijl in vuurvaste pakken gestoken brand, weerlieden de electrische zaag bedien den, die door de cabine sneed als een mes door boter. Binnen drie minuten geleek het vliegtuigwrak een sneeuw hoop en was de „piloot" in veiligheid gebracht. De vliegvelden in ons. land zullen zo spoedig mogelijk van de nieuwe blus middelen worden voorzien. De brand, die ontstond nadat een vliegtuig een „noodlanding" had gemaakt, wordt op vakkundige wijze bedwongen. Het Jefferson Memorial, dat door het Koninklijk paar bezocht zal Worden, staat momenteel midden tussen een prachtige bloesemtooi. Kraaiennest in schoorsteen had vlam gevat Gistermiddag is brand uitgebroken in een villa aan de Utrechtsestraatweg te Heelsum. De oorzaak was waarschijn lijk het uitbranden van een kraaiennest in de schoorsteen. Het rieten dak van de villa vatte vlam en stond spoedig in lichter laaie. De brandweren uit Ren- kum en Oosterbeek bestreden het vuur met acht stralen, later geholpen door Anrhem. De brand sloeg echter over naar een naburige villa, die eveneens een rieten dak had. Ook hier brandde het dak af. Uit beide huizen had men inmiddels het meeste huisraad gered. Verzekering dekt de schade. De na blussing duurde tot gisteravond laat. In het Zwolse stadhuis is gisteren tegen middernacht een huwelijk vol trokken tussen een Zwolse fabrieks arbeider en een meisje uit Groningen. Het jonge paar had 's morgens op ^en normale tijd willen trouwen, maar op het laatste moment bleek de vader van de bruid door ziekte verhinderd. Het bruidspaar voelde weinig voor uitstel. De Groninger secretarie werd opge beld met het verzoek contact met de vader te zoeken om een toestemmings- acte in orde te brengen. Dit kwam voor elkaar en 's avonds om zes uur reisde de bruidegom naar Groningen om het document te halen. Met de laat ste trein kwam hij terug in Zwolle. Om ruim elf i ur werd het huwelijk voltrokken in aanwezigheid van twin tig familieleden. OUD-KATHOLIEKE BIJBEL IS GEREED De uitgave van een oud-katholieke bijbel zal ter hand worden genomen door het Nederlands Bijbelgenootschap. Deze uitgave zal bestaan uit het Oude Testament in de nieuwe bijbelvertaling, aangevuld met de vijf zg. „apocriefe" boeken. Voor het Nieuwe Testament zal gebruik worden gemaakt van de vertaling der oud-katholieke commis sie uit 1908. De vijfde na-oorlogse huishoudbeurs in het RAI-gebouw te Amsterdam, dis Vrijdagmiddag door mevrouw mr A. W. Ch. d'Ailly-Fritz werd geopend, zal to» 6 April een paradijs voor de vrouw betekenen. Het is haar eigen beurs, waar zij uren zal kunnen zoekbrengen ja. zelfs wel een gehele dag, wanneer zij alle stands en attracties rustig wil bekijken. Niet alleen worden de bezoeksters geconfronteerd met de laatste snufjes op huishoudelijk gebied en zullen zij zich verbazen over vele belangrijke demonstraties. Zij kunnen er tevens hun licht opsteken over sociale en culturele problemen, waarbij zü vaak zo nauw betrok ken zijn. IS DEZE BEURS alleen aantrekke lijk voor de vrouw?, zal men vragen. O nee - zeker niet! Voor de huisvader valt er evenveel te beleven en te ge nieten, wanneer hij tenminste niet al te benauwd is voor zijn eigen beurs. De bezoeksters, die in het grote R.A.I.-gebouw door een doolhof van stands dwalen, komen ogen te kort om alles, wat er te zien en te beleven valt, in zich op te nemen. Wat denkt u bijvoorbeeld van een stofzuiger die men op eenvoudige wijze in een handstofzuiger kan omto veren en waarmede stoelen, bedden, gordijnen en zelfs auto'» kunnen wor den gereinigd? Maar dit is nog niet alles! Dit begeerlijke instrument wrijft ook de vloeren voor u en wan neer ook dat gebeurd is, neemt men het gehele geval mee naar de keuken, waar het u wederom behulpzaam is, maar nu bij het bereiden van sausen, mayonnaise, ommeletten, het snijden van vruchten, het malen van koffie, bonen, rijst enz. En wanneer deze „Ruton Set" de koffie maalt, kunt u er tegelijk rustig bij gaan zitten om het haar te drogen NOG NADROMEND over deze won- derstofzuiger, worden wij een ogen blik later opnieuw verrast bij de stand van een chemische wasserij, waar onzichtbare merken in het was goed worden gedrukt, die onder een kwartslamp gehouden, duidelijk te lezen zijn. Verder ontdekt men schuimrubbermatrassen - heerlijk soe pel en verend, waar men zich, na de gehele beurs bekeken te hebben, dol graag eens even op zou willen uit strekken. Er zijn nylon pannensponsen, waardoor krassen wordt voorkomen, vierkante vlootjes op maat van een pakje margarine. Er is een „koffie mix-powder", of liever in het Hollands gezegd koffie-mengpoeder, waardoor men aanzienlijk op het koffiegebruik kan besparen en er zijn demonstraties met braadvet, maggiproducten, enz. De modernste wasmachines, glan zende witte koelkasten, opvouwbare douche-installaties, en strijkmachines vallen er te bewonderen. Zelfs een machine voor het wassen van de vaat en een keukenmachine- waarbij o.m. de recepten worden behandeld uit Hauser's boek „Blijf jong, leef lang". NAAST DE VELE STANDS van winkeliers en fabrikanten, is er voor de vrouw eveneens gelegenheid om haar licht op te steken over sociale en culturele problemen. Zo kunnen zij, die zich voor emigratie interesseren hierover deskundig worden voorge licht, terwijl in een speciale conferen tie-zaal korte inleidingen over dit onderwerp worden gehouden. De nieuwste films over Australië, Canada en Nieuw Zeeland, door de Regering» Voorlichtingsdienst vervaardigd, wor den daarbij vertoond. Een aantrekkelijke stand van de Openbare Gezondheidszorg laat ma quettes zien die vervaardigd werden Llèhè, nou zijn we er, vrienden. De commissie van de Verenigde Naties inzake de positie van de vrouw heeft een ontwerp-conventie goedgekeurd, waarin aan vrouwen dezelfde politieke rechten worden toegekend als aan man nen. Op het Dorpsplein te San Marco in Lamis (Zuid-Italië) werd ter gele genheid van een feest een vreugdevuur ontstoken. Een vrouw, die vrolijk mee danste en zong, gooide een oude gra naat in het vuur, denkende, dat deze ongeladen was. Het ding was het wel: vier doden, dertig zwaar gewonden. Woensdag zijn 6.500 werknemers van de Bell-telefoonmaatschappij in New Jer sey in staking gegaan. Hun eisen voor loonsverhoging waren niet ingewilligd. En een 80-jarige inwoner van Dallas (het Amerikaanse stadje, waar altijd gekke dingen gebeuren), die met maag klachten bij zijn dokter kwam smeekte de geneesheer: „Hou me alstublieft in leven tot de presidentsverkiezingen in November!" De arts, verbaasd door zo veel belangstelling voor de binnenland se politiek, zei: „Leef je het zó mee, goede man?", waarop de 80-jarige: „Eigenlijk kan die verkiezing me niets schelen, maar ik heb achttien wedden- Sinteclocqu-e reed in- Tunis schappen uit staan." De uitvinders zitten intussen niet stil. In het Zwitser se centrum van de horloge-industrie, Le Locle, heeft een firma een polshorloge gemaakt, dat aangeeft hoe laat het in 24 verschillende landen is. De heer Tezas, een Amerikaan, zegt uit volle borst: „Het is al te laat, waar je ook op de wereld zit!" Volgens hem is het slechts aan een toevallige sggling der natuur te wijten, dat deze aardbol niet in 1943 is vernietigd. Toen immers, zegt Tezas, was het de tijd van het mensdom en zijn slingerend woonoord. Hoewel de brave borst dit niet bewij zen kan heeft hij een boel aanhangers, die hem nog geloven ook. q De Duit sers zijn altijd meesters geweest in de „Ersatz", vooral als het ging om poli tieke surrogaten, maar daar praten we niet meer over. Een feit is, dat ze nu chocolade voor Pasen hebben gemaakt, die geen chocolade is. Het heet „Vita- lade". Het is bruin, smaakt precies naar Kwatta, maar er zit geen gram cacao in. Het schijnt voor 38 procent vet en voor 41 procent koolhydraten te bevatten. Dan is er nog 12 procent ei wit in de Vitalade verwerkt. Ziet u nou wel hoe eenvoudig? Je kurt 't zelf maken! door geestelijk onvolwaardigen van de Stichting A.V.O. Deze maquettes to nen op aardige en overzichtelijke wijze welke mogelijkheden er zijn. om de ge zondheid te behouden, te bevorderen en te herstellen. IN DE STAND van het Instituut In dustriële Vormgeving, vinden de be zoeksters gelegenheid haar oordeel te geven over de nieuwste dessins voor japonstoffen, waaruit de fabrikant dan weer zijn conclusies zal kunnen trek ken. Een tweede enquête vindt plaats in de bijzaal, waar onder leiding van architect A. Staal enkele woonkamers worden getoond, bestemd voor drie, ge heel verschillende bevolkingsgroepen. Hier zullen de bezoeksters mogen ver tellen in welk interieur zij zich het meest thuis gevoelen. WANNEER MOEDER DE VROUW zich ten slotte nog even wil losma ken van haar kroost, om de modeshow te bezoeken, die vijfmaal per dag wordt gehouden, kan zij de kinderen met een gerust hart achterlaten in „Droomland". Dit is een speelgoed paradijs waar de kleintjes zich onder goede leiding naar hartelust kunnen vermaken met het allermooiste speel goed. De grote kinderen zal zij dan wel terugvinden in de afdeling van Ouwehands Dierenpark, waar Afri kaanse dwerggeitjes, vele prachtige vogels, kippen, eenden en aapjes te bewonderen zijn. In een vijver, voor een prachtig aan gelegde rotspartij m«t fleurige bloe men en planten, waden een vijftal sierlijke, rose flamingo's. Een sprook jesachtig beeld, na de talrijke practi- sche. doch nuchter uitziende huishou delijke voorwerpen. En even verder zwaaien de aapjes behendig in hun kooien. Als de vele attractieve stands de bezoeksters niet zouden kunnen boeien, dan doen de aapjes het wel, maar wij hebben de overtuiging dat deze daarvoor niet nodig zijn. P. A. Dit beeld, dat gemaakt is door de beeldhouwer Marie Andriessen en een dokwerker voorstelt, zal, nadat het te Parij* in brons gegoten zal zijn, geplaatst worden op het J. D. Meyerplein te Amsterdam als her innering aan de Februaristaking 1941.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3