Gezellige moderne Hart en verstand Voor volslanke dames^l VOOR ONS MANTELPAKJE Manchetten de aandacht vragen Ga vooral uw gang Franje keeri terug als garnering Enkele visies van Franse modevorsten 19 ff. pyACHT Ik zo bij mij zelf: nu schrijf ik l^dit jaar eens niet over de schoon maak. Nee, Geen sprake van. Al die kranten en weekbladen en periodieken zagen ons omstreeks Pasen almaar door over deze jaarlijkse infectie-ziekte. De mannen met mopjes die over hun eigen baard struikelen en de vrouwen met praatjes, gekscherend of serieus, vakkundig of luchtig al naar zij gebekt zijn. De mannen blijven daarbij vrijwel op het standpunt van hun overgroot vaders staan, de vrouwen evolueren min of meer geleidelijk naar dat van het verstandige wezen, dat wij geacht wor den te zijn: schoonmaken moet je. maar doe het dan zo geruisloos mogelijk (op dat wij eindelijk eens van voorzeide mopjes afkomen). Er zijn wel enkele wilde pioniersters, die over totale afschaffing praten, maar zover zijn we nog in geen decaden. Een buis waarin zeven maanden lang ge stookt is, waar moddervoeten zijn bin nengestapt en de ramen potdicht wer den gehouden zo'n huis is vuil. Basta. En wat vuil is moet schoon gemaakt worden. Als een man dat niet inziet, argumenteer dan niet met hem. Zet de vitrages een nacht in het soda water en laat hem van het aftreksel de volgende morgen een proefje zien. Hij zal het voor afgekookte tabak houden en de waarheid zal hem voorgoed ge nezen. Wij binden dus een zakdoek om on ze bol en zwaaien de luiwagen „omdat wij zulke kille vrijsters zijn. door on ze puriteinse opvoeding afkerig van de geneugten des vlezes. die wij vervangen hebben door een ideaal van orde en zindelijkheid". Welzeker. Wij zullen het maar niet tegenspreken, want dat helot toch geen duit: wie is ongewassen te gen de autoriteit van Sartre en zijn adepten? Alleen: het lijkt mij toch wijzer om het doodnuchter in die lange noordelij ke winters te zoeken, èn in de over vloedige aanwezigheid van water. Dacht u soms dat de Bedouïnen-da- mes ooit over de grote schoonmaak peinsden? Maar goed. afgezien van de vér*ge zochte wijsheid van Simone de Beau- voir het heeft immers ook bitter wei nig zin om over de schoonmaak te schrijven. Het hangt er helemaal van af wat voor soort vrouw u bent en daaraan is zo weinig te veranderen. Behoort u, om eens iets te noemen, tot de geboren martelaressen'' Tot haar die van de wieg af overtuigd ziin dat het lot van de vrouw, en met name van de getrouwde, bitter en onbillijk is? D'.e de ganse dag met hete ogen speuren naar een nieuw smartenbed om zich op uit te strekken? Maak dan schoon in alle hevighéid. Ruk de kappen van de lampen, de gordijnen van de ramen: rol de vloerkleden oo. gooi de matrassen over het balcon. Klop, veeg. zuig, sop, boen, raag lap, dweil. Liefst alle kamers tegelijk en in een razend tempo. Stort de inhoud van alle kasten op tafel uit. Knok drie dagen erwtensoep of .bruine bonen met spekvet. Om dan, Eén van de vele collecties lente- hoeden uit de Londense show is deze charmante „Leghoornhoed van Simon Hitman. B.W. 92 A 96 i gCHRILLER tegenstelling dan deze twee mode-afbeeldingen lijkt moei lijk denkbaar. Immers, men ziet hoe men zich het best tegen de grillen van Thialf kan beschermen en hoe men er het charmantst kan uitzien op een warme voorjaarsmiddag Natuurlijk behoeft de mannequin van de eerste afbeelding niet alleen gewapend te zijn met een paar schaat sen, ook de zomersport bij uitstek, zeilen, is reusachtig gediend met deze kleding. Want doorgaans is het tijdens een flinke bries behoorlijk fris op de plassen, zodat men er goed aan doet, zich hiertegen terdege te beschermen. Verder kan het buiswater ons danig parten spelen; een waterproof panta lon en zeiljob zijn zeer zeker op hun plaats. De Jopper van bijgaande Illustratie is een nieuwtje op dit gebied. Men lette eens op de mouwen en de grote, doorgestikte kraag. Van de sportieve naar de meer ge klede vrouw is hier op papier al heel gemakkelijk. De sportgirl moge er graag zo „gemakkelijk" mogelijk bij lopen, zij is toch wel zoveel vrouw, dat zij er op haar tijd ook „comme il faut" wil uitzien. Daarvoor zou dan kunnen dienen 't costuumpje, dat de tweede mannequin lanceert en geknipt is voor de jeugdi gen, die een zeer slanke taille hebben. Een gezellige ruit groen met geel geniet hierbij de voorkeur. Juist de slanke taille, welke men eigenlijk liefst Iets gevulder zou willen zien, kan baat vinden bij het aardige schoot je. aan de zoom van het jackje. Ruim. wijd-uitstaand en gedragen op een nauwsluitende rok, is het een aller aardigst geheel. Dat men niet alleen bij de sportieve creaties aandacht besteedt aan de manchetten, bewijst wel de mouw van liet wandelcostuum. Ook hier de grote, trechtervormige, manchette; opzij een garnering van een smalle franje, wel ke laatste weer opgeld maakt. Als sluiting van het jasje dient een grote knoop, welke men naar verkie zing kan verwisselen voor een moder ne, grote bijou. Maar denk aan het addertje onder het gras, want een der gelijk waYidelcostuum is hoogstens ge schikt voor figuurtjes in de maten 3842! Wie „hoger" ligt en het er toch op waagt, loopt vrij zeker de kans de lachlust op te wekken Ten slotte wijzen wij nog even op de zeiljob, welke heel goed kan wor den gedragen als sportief, kort jasje op een gladde rok. Een kledingstuk tweeledig gebruikt dus: heus geen overbodige luxe in deze dure tijd! RITA. doodaf, met gebroken rug en gevoelloze benen op de schone echtelijke sprei neer te zijgen en te steunen: dacht je dat ik het voor mijn plezier deed? Bent u het soort vrouw, die spook- bang is van haar buurvrouw? Die geen vreselijker verwijt kent dan het triom fantelijk: „Hoever bent u? Ik hoef al leen jde dakpannen nog af te ne men"....? Volg dan het recept hier boven, alleen: leg er nog een schepje op en verkondig op gezette tijden met uw laatste restant adem over het rand je van het balcon: Mijn zolder-slaap- kamer-trap-suite-keuken doorhalen wat bewerkt is) is schoon! U krijgt er geen Nederlandse Leeuw voor, maar zij zal u niet vóór zijn. Groot gelijk. Bent u op een bepaald punt in uw huisvrouwenbestaan, misschien wel op de dag na de bruiloft, stil blijven staan en verstard? Ga dan ook uw gejaagde gang. Maak schoon, maak hevig en hartstochtelijk schoon ook al bent u met manlief alleen overgebleven omdat u het altijd hebt gedaan. Laat u geen oren aannaaien door .betweterige mevrouwen die in kranten schrijven. Haal tóch uw glanzende keuken over hoop, sta toch in de snijdende Noorder- wind op uw lijdzame matrassen te beu ken, klauter tóch op tuitelige trappen om ee'n bovenlicht te zemen dat nooit vuil wordt. Een flinke portie spit, afge- wisselend met rheumatische scheuten en laaiende niesbuien mag de pret niet drukken. Uw moeder, grootmoeders, tantes en oud-tantes van twee zijden deden het zo en zij wisten heus wel hoe het hoorde. Uit. Maar als u houdt van gezelligheid, van een wandeling in de zon, van een mooi boek of een goed radiorubriekje in het middaguur, als u oordeelt dat het huis er is voor de bewoners en niet omgekeerd, als u maling hebt aan an dermans opinie over u, dol bent op variatie en overtuigd dat iemand nooit ophoudt met leren, mits zij ogen en oren openzet, werk dan rustig in uw eigen tempo: ruim op in gedeelten, houd u aan uw zelf ontworpen schema en gun uzelf royaal een vrij uur ook al ziet de vliering eruit als vóór de eerste scheppingsdag. Dan maakt u misschien schoon van Maart tot Sep tember maar u blijft er even mon ter onder. Want zo bent u. SASKIA j_|EBT U ook wel eens een strijd te voeren tussen uw hart en uw ver stand? Indien U in zo'n strijd verstan delijk kiest, doet U dat dan met min der aarzeling dan dat U de raad van het hart volgt? Waarom eigenlijk? Voelt U zich bij deze keuze veiliger omdat de mannen zich op het verstand beroepen en zij zo vaak kleinerend over de gevoelige kant van ons vrou wen spreken? Duizenden mannen vertrouwen op hun intelligentie en brengen daarmede imponerende dingen als begrotingen, reglementen, statistieken tot stand, waarbij zij zich laten leiden door over wegingen, beraadslagingen, bewijzen. Allemaal woorden en cijfers! En wat hebben wij daar tegenover te stellen? Een ^rm klein hartje, wat soms angstig en ook wel eens vreug devol of moedig slaat. En toch.... Tochzou ik over dit gevoelig in strument niet te kleinerend willen den ken. En daarbij, zijn ook wij niet be deeld met een behoorlijke portie ge zond verstand? Scherpen wij dat ver stand niet elke dag in ons gezin en in ons beroep, waar juist de vrouwe lijke eigenschappen dikwijls op een veel groter arbeidsveld haar toepas sing vinden dan de mannelijke aanleg? Wordt er in het huishouden en zeer vaak ook in de vrouwenberoepen niet van ons verwacht dat wij een schaap met vijf poten zijn? Moeten wij soms niet op de meest uiteenlopende dingen raad weten, waar bij de mannen, in dien mannen soortgelijk zouden moe ten werken, al gauw naar verschillen de specialisten zou worden gevraagd? Ja, het is waar, wij hebben maar al te dikwijls dat gezonde verstand no dig. Maar staat intelligentie dan niet een trapje hoger? kunt U vragen. Accoord, maar dan zou ik het het liefst voor plannen op de lang^ duur gebruiken. Laat 't hart maar ingrijpen op het ogenbik wanneer geen onder zoekingen kunnen voorafgaan en er la minute beslist moet worden. Daarbij, het is meestal niet zo'n slechte raadgeefster! Wij mogen het hart bij onze beslis singen niet uitschakelen, want „Rust, roest" Wij mogen het zelfs niet achter stellen bij het verstand, want ook dan verbannen wij het naar het speelkwar tier van vacantietijd, de hoogtijdagen. Het moet midden in ons leven staan, het moet ons vergezellen trap op trap af, gedurende ons werk en in onze vrije tijd. Een goed hart is niet sentimenteel, niet onredelijk, onwijs. Het spreekt een natuurlijke stem en fluistert over de meest eerlijke waarnemingen. Het ver telt al reeds van nog ongeboren plan nen. Wij mogen deze klanken niet als onvolwaardig beschouwen en moeten ze nauwkeurig beluisteren. Laten wij er ons niet voor schamen er wat va ker onze koers naar te bepalen. Wij vrouwen, moeten dat wat ons toebe deeld is volledig inzetten en met het gezonde verstand als metgezel kan er soms heel wat goeds tot stand komen. Leven zonder hart, zou geen leven zijn. Als wij daarvan maar eerst over tuigd zijn, dan brengen wij het al een heel eind. Er komt dan zeker een tijd dat wij er plezier in krijgen dat hart te volgen en er trots op zijn tot het geslacht te behoren, dat al reeds zo langer op wordt aangekeken dat te doen. PETRA TRIC-TRAK, een mantel van zlvare wollen stof. Het model is getail leerd, maar kan als loshangende swagger worden gedragen wanneer de tailleplooitjes en de ceintuur worden losgehaald. wel bij zijn voorschriften konden aan passen. Wat is er gewikt en gewogen! In ons land misschien een tikje minder dan over de grenzen, omdat wij nu eenmaal, wat de mode betreft, niet zo snel reageren en eerst eens rustig af wachten Al spoedig realiseerde men zich, dat de newlook toch niet de ideale dracht was, temeer, waar de fiets hier hèt nationale vervoermiddel is. Gevolg: Nederland liep niet over van dames in lange kledij Maar nu wil het geval, dat de popu laire Dior Frankrijk als het toonaan gevende land van de newlook jasjes opwerpt. Hij houdt ze namelijk aan de lange kant en laat ze dragen op japon nen. die over veel ruimte in de rug beschikken. Hij huldigt echter wel het advies, dat de kleding prettig moet zitten: grote zakken, staande kraagjes, MEN zegt wel eens, dat Ieder mens er een eigen mening op na houdt en dat de samenleving ideaal zou zijn, wanneer al die meningen gerespecteerd werden. Als de mode daarmede reke ning hieldmaar neen, die decre teert, waarbij de ontwerpers niet al te zeer de traditionele smaak uit het oog verliezen, willen zij niet op een zij spoor geraken, waar zij slechts door heel weinigen, uitzonderlijk financieel bevoorrechten, gevolgd zouden wor den. Dat is dan de normale gang van zaken, een vaste regel. Edoch, op elke regel zijn uitzonderingen, welke de no dige deining veroorzaken. Zo was het enkele jaren terug Jacques Fath, die de wereld met zijn newlook in opschudding bracht en de dames aan het rekenen zette of zij zich met ietwat overdreven hoofdlijnen, hetgeen dat mag niet ontkent wor den charmant aandoet. In al deze gevallen ligt het zwaarte punt in de lijn, de snit of hoe men het anders wenst te noemen. In ieder ge val juist datgene, wat het ene model van het andere onmiddellijk /onder scheidt. Als ideale vrouwenfiguur hier voor stelt Dior zich de rijzige dame voor, die slank dient te zijn. Zijn ont werpen zijn echter ook uitermate ge schikt voor de wat kleinere vrouw; de élégance komt daarbij niet in het ge drang. Om nog een privilege van Dior te noemen, hij maakt veelvuldig gebruik van de linnen onderzetten, welke een typisch hulpmiddel van de hedendaag se mode worden genoemd en waardoor de japon vaak een sjiek voorkomen krijgt. Men zegt zelfs, dat het onont beerlijk is voor de namiddagjaponnen; de tijd zal het leren. Pierre Balmain heeft zich ditmaal toegelegd op de huispyama's en -ja ponnen. Zijn modellen zijn veelal van dikke, wollen tweedstof en niet zel den Schots geruit. Tal van aardige com binaties bracht hij tijdens zijn shows. Bijvoorbeeld: een sweater en pantalon: grove, zelfgebreide sweaters met een ferm geruite pantalon van flanel. Mo dellen welke geschikt zijn om 's mor gens mee aan de ontbijttafel te ver schijnen, indien men plannen heeft, na het vroege opstaan nog wat slaap in te halen. Een andere, ons onbekende groot heid kwam met hetgeen wij hierne vens laten zien: een wit zijden nacht hemd met bloemmotieven, waarover 'n flessengroene kimono wordt gedragen, welke meer weg heeft van een cape met lange mouwen. De sluiting ge schiedt door een strik aan de hals. Dubrulle is de schepper van het an dere nachthemd, dat er voor vele da mes aantrekkelijk uitziet. Coquet staan de strikjes op de schouders. Mocht het, na het ontwaken, te fris zijn. dan zal niemand u beletten de bijpassende schoudercape te gebruiken. Deze com binatie is practisch voor de reis, daar zij van nylon gemaakt onkreuk baar en gemakkelijk wasbaar is. Wilt U werkalljk nog langer „voor do motten" breien, nu U goMITINIaeorde. motvrlje wol kunt kopen? .MITIN (Advertentie, Ing. Med.) TAILLEUR, vervaarvaardigd van zware, geruite jersey. JAPÓN, vervaardigd van volkomen onkreukbare shantine. UET is nu de tijd voor mantelpakjes, dus gaan we weer de nodige aan dacht aan blouses besteden. En vindt u ook niet, dat we er nodig eentje bij moeten hebben? Dat hoeft heus niet zo kostbaar te zijn, zeker niet als we bet zelf maken. Zo'n modelletje met aangeknipte mouwtjes en hooggesloten kraagje is modern, staat heel gezellig in ons pakje en het vraagt niet veel tijd en niet veel stof: ca. 1.25 M. van 90 cm. breed, Knipt u volgens het hier gegeven patroon, dan krijgt u de rechtse blouse met korte mouwtjes, trekt u de zijnaad langs de stippellijn door, dan heeft u de linkse, dus met niet veel meer dan een verbrede schou derlijn. In de taille worden de figuurnaad jes dichtgestikt, die van boven een plooitje vormen. Zij- en schouderna ren sluiten, het beleg tegen de voor kanten vouwen en naar verkiezing wel of niet doorstikken. Op de midden- voorlijn brengt u de knoopsluiting aan. De halsrand wordt tussen de dubbele stof van de kraag gezet. Het linkse blousje heeft twee schuin ingezette zakjes, die met 'n 4 a 5 c.m. breed klepje van dubbele stof zijn afgewerkt. Laat u graag uw fantasie eens werken, dan ontwerpt u zelf één of twee leuke op gestikte zakjes. Trouwens, op zo'n eenvoudig modelle tje kunt u ook allerlei ande re garneringen toepassen, zoals bijvoorbeeld het recht se blousje laat zien met een opgenaaide kanten ruche. Wilt u iets aparts eq bent u zelf niet rijk aan ideeën, kijk dan eens in de etalages en modeplaten. Tien tegen ééo. dat u dan voor weinig geld een schat van een blouse zult maken!

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 9