*@5 De II nieuwe kampioenen KoAi Geen beslissing in halve finales voor Engelse beker Sportbeoefening bevordert het reactievermogen „Het groene plan" een noodzaak voor Europese samenwerking Sparta heeft de leiding in 1 D POOL's SAILOR SHAG Arsenal-Chelsea werd uitgesteld Landenwedstrijd op het televisiescherm Sunderland speelt tegen Nederlands A en B-elftal Het Rotterdams elftal Fanny Blankers zegevierde op de 80 m horden Het Engels elftal voor de strijd tegen Schotland Ronde van Noord-Holland Werd afgelast Nereus organiseert de kring-kampioenschappen ais'siis - - JJI, Bill Bridgeman gaat de X-3 proberen BLINDE ZOELOE's LEREN BRAILLESCHRIFT VOOR VLIJTIGE HANDEN Njord won hcad of the river Wagtmans gaf op Nederlandse hockey-teams verloren te Brussel Inieressanie lezing van Amerikaanse professor Conferentie over de Landbouw ie Parijs Economische éénwording moet voorafgaan aan politieke en militaire integratie 0 urmöO Nieuw slagwoord voor dit werelddeel -rfT[[n Ft Staat- van beleg in Teheran Italianen proberen twee nieuwe stakingstaktieken In een ton over de Oceaan MAANDAG 31 MAART 1953 pat het weer dit week einde niet alleen in Nederland abnormaal slecht was, blijkt wel uit het feit dat voor de eerste maal in de geschiedenis van de TA. een halve cupfinale moest worden uitgesteld. De poolwind, die behalve een snijdende koude, massa's sneeuw en hagel met zich bracht was namelijk oorzaak dat de wedstrijd Arsenal— Chelsea werd uitgesteld. Vijf en zeven tig duizend toeschouwers keerden te leurgesteld huiswaarts. Thuis gekomen konden z i nog een gedeelte van de radiouitzendin^ van een andere halve cupfinale beluisteren, de ontmoeting tussen Blackburn Rover en Newcastle United. Aangezien geen van beide ploe gen tot het maken van een doelpunt in staat bleek zal de tweede wedstrijd tus sen deze bekercandidaten op 2 April worden gespeeld, evenals de wedstrijd Arsenal—Chelsea. Hoewel Arsenal Za terdag dus niet In het veld verscheen, h dden de Gunners toch nog weer een goede dag. Manchester City moest na- Acht voetbalelftallen hadden de jnoed gevonden Zondagmiddag de stoute schoenen aan te trekken. Wage- ningen was naar Leeuwarden getogen om in de kou een 3—0 nederlaag te gen de Friese hoofdstedelingen te in casseren. Juliana won met 2—1 de uit wedstrijd tegen MVV en Maurits deel de met Xerxes de punten. De uitslagen van deze wedstrijden waren overigens niet van belang. Wel echter de ont moeting tussen Limburgia en Sparta. De Rotterdammers behaalden een 3^-1 overwinning en hebben dus de leiding genomen in 1D. De stand ln de kop groep van de Zuidelijke afdeling is als volgt: Sparta 23 13 5 5 44—23 31 PSV 22 12 5 5 51—26 29 Hermes DVS 22 11 7 4 59—31 29 Limburgia 23 13 3 7 35—37 29 VW 22 11 4 7 41—29 26 Het Olympisch Stadion te Amsterdam was Zaterdagmiddag het terrein van een interessant experiment. De techni sche staf van de Nederlandse televisie stichting verzorgde namelijk een proef- uitzending van een voetbalwedstrijd, waaraan door een twintigtal juniores van Blauw Wit werd medegewerkt. Deze proef, die uitnemend is geslaagd, werd genomen om proefondervindelijk vast te stellen of het mogelijk is een landenwedstrijd uit te zenden. Zo mo gelijk zal men nog dit jaar een derge lijke wedstrijd proberen uit te zenden. De twee wedstrijden, welke Sunder land in Nederland zal spelen, zijn thans definitief vastgesteld. Op 6 Mei speelt Nederlands B-elftal te Amsterdam te gen Sunderland en op 8 Mei komt het A-elftal in het Feyenoordstadion tegen de Engelse profclub in het veld. Het Rotterdams elftal, dat Zaterdag 5 April te Antwerpen tegen het Ant werpse elfal uitkomt, is als volgt sa mengesteld: Muhring (Xerxes)Ver boom (Excelsior) en Visser (RFC) Van de Korput (Feijenoord). Blanke- meijer (Feijenoord) en Zuidgeest (Sparta); Jacques Heyster (Hermes), Bak (Excelsior), Damen (Xerxes). Ben- ningshof Sparta) en v. Eden (Sparta) Fanny BlankersKoen won te Kaap stad met vier yards voorsprong op B Kemp, tijdens de Zuidafrikaanse athle- tiekkampioenschappen, de 80 meter horden in de tijd var. 11.4 sec. Op de 220 yards plaatste zij zich. door haar serie in 25.1 sec. te winnen, in de fi nale. Onze landgenote moest echter we gens een onwillige spier verstek laten gaan. De finale werd in 24.4 sec. door Daphne Robb gewonren. Wim Slijk huis was Zaterdag nog niet van zijn beenblessure genezen, zodat hij niet voor de een mijl is gestart. Zorgt dal U óók zo n pakje ahrg bemachtigt Want is hoog van kleur» lij" van smaak en f*®*' slechts 0.80 p. P®hle (Advertentie. In»- ?unt aan Middlesbrough City een tC8en Stokc De uitslagen luiden: Bolton Wanderer—Liverpool 1—1 Sunderland O—1 Middlesbrough—Manchester City 2—2 Pr-NordEnd-Wolv. Wanderers 3-0 Stoke City—Portsmouth 2—0 Engelse elftal voor de wedstrijd tegen Schotland, Zaterdag 5 April in Hampden Park te Glasgow, is als volgt samengesteld: Merrick (Birmingham) Kamsey (Tottenham) en Garrett (Black- pool)Wright (Wolverhampton) aanv., roggatt (Portsmouth) en Dickinson (Portsmouth); Finney (Preston), Broa- dis (Sunderland), Lofthouse (Bolton), Pearson Manchester United) en Rowley Manchester United). Tom Garrett, die Eckersley vervangt, is de enige nieuwe „cap". De ronde van Noord-Holland voor amateurs, die Zondag verreden zou worden, is wegens de slechte weers omstandigheden afgelast. De wedstrijd zal worden gehouden op Maandag 5 Mei (Bevrijdingsdag). Hei zwempeil sieeg Zaterdagmiddag is in café Du Pas sage te Alkmaar de jaarlijkse algemene vergadering gehouden van de Kring Noord-Holland Noord van de Konink lijke Nederlandse Zwembond. Uit de verschillende verslagen bleek dat het jaar 1951 gunstig js geweest voor de kring. Het zwempeil steeg en vooral door enkele leden van De Alkmaarse Water ratten werden uitstekende resultaten behaald. Besloten werd dit jaar we derom enkele cursussen voor officials te houden. Bij de verkiezipg van het kringbestuur en de polocommissie werd de heer'B. W. Zon van Neptunus be noemd in de plaats van zijn clubgenoot de heer W. Boterman. De heer J. Wen- gelaar werd benoemd in de vacature welke was ontstaan door het bedan ken van de secretaresse van de zwem- corhmissie, mevr. B. Exalto-Schipper. In verband met het 40-jarig bestaan van Nereus zal deze vereniging dit jaar de kringkampioenschappen mogen organiseren. Deze wedstrijden worden gehouden op 19 Juli. Het lid van het bondsbestuur, de heer A. W. Sabel uit Zaandam, lichtte enkele punten toe' die op de volgende jaarvergadering van de bond worden behandeld. Het voornaamste voorstel dat dan ter sprake komt is het voor stel om f 0.10 per lid per jaar af te staan voor het Nederlands Olympisch Comité. Dit geld wordt niet alleen ge bruikt voor uitzending van sportlieden naar de Olympische Spelen, doch ook de technische dienst krijgt hier een deel van. »!®a8P$p8 Op veeriig kilometer boven de aarde De Amerikaanse luchtmacht zal binnenkort het bij de Douglas-fabrie- ken gebouwde geheime toestel „X-3" proberen. De 34-jarige Bill Bridgeman (die reeds vijfmaal als test-piloot op trad in een dusgenaamde Skyrecket) zal met het nieuwe toestel een hoogte bereiken van veertig kilometer. De bijzondere kleding, die hij dragen zal (een z.g. Marsmens-pak) wordt als een nog groter geheim dan het toestel zelf beschouwd. Met de Skyrecket, die door een vliegend fort wordt afgeschoten, heeft Bridgeman duikvluchten gemaakt van een hoogte van 28 kilometer boven de aarde. Op 8000 meter wist hij tel kens het apparaat in een horizontale stand te krijgen en daarna kon hij, na cirkels in de lucht te hebben be schreven met een middellijn van der tig kilometer, een vrij normale lan ding uitvoeren met een snelheid- van 300 kilometer per uur. De nieuwe „X-3" is vermoedelijk een straalvliegtuig van zeer bijzonde re constructie. De lucht, die de piloot nodig heeft, wordt in zijn longen ge perst door een ingenieus systeem van slangen. Het uitademen schijnt op de beraamde Ijoogte bijzonder moeilijk te zijn. Indien Bill Bridgeman levend van zijn vlucht terugkeert, zal hij de enige mens zijn die op zulk esn grote hoogte gevlogen heett. (Van onze correspondent in Zuid- Afrika.) Dit jaar zullen vanwege de Nationale Blindenraad in Zuid-Afrika voor het eerst braille-boeken in de taal der Zoe- loe's verschijnen. Het is een onverge lijkelijk moeilijk werk de blinde Zoe- loe's te leren lezen. Zodra de mensen echter begrepen hebben dat er een nieuwe wereld voor hen open gaat, be horen zij tot de ijverigste leerlingen die men zich denken kan. in het schoonmaakgetij: Hamea-Gelei In een verblindende sneeuwstorm is Zaterdag d bootrace van Enge land gestreden tussen de ploegen van de universiteiten van Oxford en Cambridge. Voor het eerst sinds 1946 slaagde Oxford erin deze door de ongunstige weersomstan digheden zeer zware race te winnen, en wel met een voorsprong van een „canvas" (ongeveer 1.20 d 1.50 m). Hier zien we de beide ploegen tijdens de wedstrijd op het moment waarop zij Hammersmith Bridge naderen. (Advertentie, ing. Med.) Njord heeft Zondagmiddag de twin tigste head of the river, het lange af standskampioenschap van de Amstel over 8 km tussen Ouderkerk en Am sterdam, in de eerste divisie gewon nen. De Leidse studenten boekten een dubbel succes, want Njord 3 bleek van de 25 ploegen uit de tweede divisie de snelste te zijn gev/eest. Onze landgenoot Wout Wagtmans heeft in de zesde en laatste etappe van de wedstrijd Parijs—Cote d'Azur moe- i *1 opgeven. Op het moment dat Wagt mans uit de strijd verdween stond hij op de zestiende plaats in het algemeen klassement. De Fransman Bobet werd winnaar. Zampini werd tweede met vier r, inutcn achterstand en Impanis bezette de derde plaats. Het Nederlands heren hockey-team heeft te Belgie een 1—0-nederlaag moe ten incasseren tegen de Belgen. Onze landgenoten stonden reeds met de rust met 1—0 ochter. De Nederlandse dames B ploeg kon het evenmin tot een over winning brengen. De Belgische B-da mes zegevierden met 32. 11 stevige ronde kampioenen wel ke stuk voor stuk hun plaats waard zijn en waarvoor ook U in het nieuwe seizoen vol bewonde ring zult blijven Het zijn de elf rol van dat fantas tisch mooie G-B behang welke U ongeveer voor 1 kamer nodig heeft. Bekijk de prachtige collectie 1952 —elke goede behanger heeft deze in huis. (Advertentie, Ing. Med.) De Amerikaanse sportphsyioloog, pro fessor T. Cureton, die van 29 Maart tot 4 April ins ons land vertoeft, heeft in het Centraal Instituut voor de op leiding van sportleiders te Overveen een lezing gehouden over zijn proeven op top-athleten. Cureton is professor of physiological education aan de universiteit te Illinois. Professor Cureton stelt zich ten doel, na te gaan welke invloed de sportbeoefening heeft op de lichame lijke en geestelijke gezondheid van de mens. Men is, zo zei hij, dikwijls maar al te geïnteresseerd in de practische resultaten, die de athleten bereiken, maar belangrijker is de vraag, of de sport ook de gezondheid van de mens bevordert. Om dit na te gaan, heeft hij o.a. proeven genomen op mensen van middelbare leeftijd, van wie een deel gedurende zes maanden aan een training werd onderworpen. De ove rigen leefden in die tijd, zoals ze ge woon waren. Daarbij is gebleken, dat bij de personen, die aan de training hadden deelgenomen, de reactie-snel heid met zestig tot zeventig procent was toegenomen. Dit is zeer belang rijk, als men bedenkt, dat een groot aantal verkeersongelukken wordt ver oorzaakt wegens een te langzame re actie-snelheid van de betrokkenen. Professor Cureton zei, dat zijn onder zoekingen van topathleten opmerkelij ke resultaten hadden opgeleverd. De Australische zwemmer, John Marshall, die aan de universiteit van Yale stu deert, wist na een jaar van intensieve training vijf wereldrecords binnen kor te tijd te verbeteren. Een onderzoek stelde vast, dat Marshall vrij zwakke schouderspieren had, terwijl men juist zou verwachten, dat bij een zwemmer dit onderdeel van het lichaam bijzon der ontwikkeld zou zijn. De capaciteit van het hart, de longen en het bloed vatensysteem was daarentegen zo groot, als men tevoren nog niet had aangetroffen. De hoeveelheid zuurstof, die Marshall in één keer kon inhale ren, was enorm. De souplesse van het bloedvatensysteem zorgde er voor, dat deze zuurstof op de juiste wijze in het bloed kon worden opgenomen. Zijn geweldige ademhaling stelde hem in staat, veel te verbranden en daardoor zware arbeid te verrichten. Professor Cureton poneerde de stelling, dat geen enkele athleet, die niet dezelfde adem- halingscoefficient wist *te ontwikkelen als Marshall, diens prestaties zou kun nen overtreffen. GO* 50 ftU'L ifi eAP'ffj. tof Tfcs [Jolt plakt brandt (Advertentie Ing Med.) (Van onze economische medewerker) AL GAAT het dan met horten en stoten, met vallen en opstaan, toch be gint de Westeuropese samenwerking vorm te krijgen. Als tastbaar resultaat kennen wij sinds 1 Juli 1950 de Europese Betalingsunie; het plan-Schuman voor ijzer, kolen en erts zal nu ook wel gerealiseerd worden en thans is men in Parqs bezig de landbouw te „SchumaniserenInitiatiefnemer in deze is de Neder landse minister van landbouw, Mansholt. Tijdens de persconferentie, die minis ter Mansholt hield voor zijn vertrek naar Parijs, sprak hu deze ware woor den: „Wat geeft het om over militaire en politieke eenwording van West- Europa te polemiseren, indien men niet tegelijkertijd en liever daaraan vooraf gaande tot economische eenwording komt?" Verstandig gezien, dunkt ons. Want eerst als wij elkaar in West-Europa niet meer in de haren vliegen, of de gren zen sluiten, als de tomaten in het ene land een halve cent goedkoper zijn of de kaas een stuiver goedkoper is dan in het andere land, eerst als wjj elkaar toe gang gunnen tot de nationale bodemschatten, kan men werkelijk serieus gaan praten over een Europees leger of over Europese politiek. FRANKRIJK cn Duitsland hebben el- kaar elf eeuwen bevochten om de bodemschatten van de Saar. Hoeveel bloed is er niet gevloeid, hoeveel leed is er niet geleden, tot minister Schuman op 9 Mei 1950 zijn geniale visie gaf op het samengaan der landen bij de ver deling van de grondstoffen. „Marché unique" dat is het slag woord geworden sindsdien van allen, die het wel menen met de Europese integratie. „Marché unique" ook voor de agra rische producten. Voor land- en tuin bouw dus. En daarom is het niet ver wonderlijk, dat het juist de Nederlandse minister van Landbouw is, die de stoot gaf om tot Europese agrarische samen werking te komen, want land- en tuin bouw nemen in Nederland een derge lijke belangrijke plaats in het economi sche leven in, dat voor ons een Euro pese eenwording een phrase is. als land en tuinbouw daarin niet worden opge nomen. Hoge autoriteit. W/ANNEER de plannen werkelijkheid worden, krijgt men dus ook op land en tuinbouwgebied een Hoge Autoriteit, hetgeen dus een supra-nationaal orgaan is. De tegenstanders fronsen hun wenk brauwen al, want zij vrezen dan, dat een land iets van zijn souvereiniteit moet prijsgeven. Maar men zal moeten kiezen oif delen. Of wij blijven elkaar dwars zitten met contingenten, invoer heffingen en meer van dat fraais, waar door het ene land zijn kostelijke groente en fruit op de mestvaalt kan gooien, terwijl de bevolking van een ander land er gewoon naar zit te snak ken, of men wordt het eens en geeft dan iets van zijn rechten prijs. Het komt ons voor, dat men zich over die „aantasting van souvereiniteit" maar niet al te druk moet maken, want dat gebeurt in de practijk nu toch ook. Kan men zich indenken, dat biiv. ons leger of onze vloot geheel souverein kan vechten? Denk maar aan de NATO. Als er oorlog zou uitbreken, dan ziin er geen souvereine Belgische of Neder landse of Franse legers, dan heeft men v.-.-— - -. --w—- r r—-*1 .JraSr g pllli W38& FRANKRIJK was een zaak aan hangig gemaakt tegen een onderne mende heer, die de volgende adver tentie in enkele dagbladen had ge plaatst: „Wat alle meisjes voor hun huwelijk moeten weten. Een nuttig boek dat iedereen moet kennen. Toe zending (na betaling van 400 francs) geschiedt in blanco verpakking De be trokkenen kregen een kookboek thuis gestuurd, waarmee ze gans niet geluk kig waren en weshalve die eis om scha devergoeding werd ingediend. Doch ditmaal kwam Justitia alleen maar tot de conclusie, dat de betrokken zaken man een steunpilaar voor het gezins leven was. Hij kreeg geen cent boete. Maar de belasting nam hem te grazen, dat het gewoon onzedelijk was. In West-Berlijn schijnt de Lente ook weer huis te houden. Naar raming lijden tachtigduizend mensen aan influenza en zeventien personen zijn reeds overleden. Alle lagere en de meeste middelbare scholen hebben de deuren gesloten. Helaas is de lieve jeugd te verkouden om nog te kunnen juichen over dit feit n Na een heel lange onderbreking is in Tsjecho-Slowakije weer het ille- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim gale vakverenigingsblad „Svobodny Od- borar" (Het vrije vakverenigingslid) verschenen (voor zover je illegaal „ver schijnen" kunt, eigenlijk is dit blad bij Weest gegroet, volschone Lentetijd, uche uche uche zijn terugkeer „verdwenen") tot grote vreugde van vele arbeiders, die de dic tatuur kunnen missen als kiespijn. O Een kat in Rastrick (een plaats in En geland) had zich te slapen gelegd in een koekepan. nadat het dier eerst de inhoud van de pan (een beetje spek) genuttigd had, terwijl zijn baas in de tuin aan het werk was. De pan stond op een laag pitje hetgeen de kat heer lijk scheen te vinden. Als Theodoor naast zijn Bergère-kledij nogeens be hoefte zou hebben aan een nieuw pak, dan zou hij Schotse tweed nemen. In de onlangs gepubliceerde brieven van president Roosevelt las hij namelijk, dat de beroemde man in 1900 een tweed- costuum kreeg van zijn vader, die dit pak in 1878 had gekocht. Roosevelt (F. .D) droeg het tot 1926, waarna hij het aan zijn zoon James schonk, die het pak nu nog draagt als hij buiten op het land is. Leopolde Pannone, de kassier van een bank te Napels vroeg even verlof om een hoofdpijnpoeder te kunnen kopen. Hij moet nog terug komen met de 50.000 Pond Sterling, die hij, had meegepikt. Nu eet de bankdi recteur karrevrachten hoofdpijnpoeders. Wat er overbleef van de koek- fabriek van de firma Starreveld te Uitgeest, die door een zware brand werd geteisterd. Bij het blussings- werk werd de Uitgeester brand weer terzijde gestaan door de brandweren van Alkmaar en Lim- men. Ook het woonhuis van de eigenaresse van de fabriek brandde nagenoeg geheel uit. De Perzische regering heeft Zondag voor de tijd van een maand de staat van belog afgekondigd in Teheran. Van 11 uur des avonds tot 5 uur in de och tend zal een uitgaansverbod van kracht zijn. Tot deze maatregelen is besloten, omdat de regering in het bezit is van gegevens, volgens welke voorbereidin gen worden getroffen voor nieuwe in cidenten. Vrijdag zij in Teheran, tij dens demonstraties, drie doden geval len Twee en veertig politiemannen zijn gewond geraakt. Er werden 43 arrestaties verricht. (Advertentie, Ing. Med.) ook een Hoge Autoriteit en het Publie ke Opinie Onderzoek heeft uitgewezen, dat de overgrote meerderheid het al lang goed vindt, als de Amerikaan Eisenhower dan aanvoerder is. FN in wezen is de Benelux ook een aan tasting van de souvereiniteit der beide landen. Wij zomin als de Belgen kunnen op ons eigen houtje de douane tarieven of de accijnzen wijzigen. Alles wijst er op, dat het in de toe- komst ondoenlijk is, om in een gedeelte van een werelddeel, waar men met een vliegmachine in een uur of drie over heen vliegt, zeventien of achttien vol komen onafhankelijke en op ieder ge bied souvereine staten en staatjes er op na te houden. Wie' het goed meent met de werkelijke integratie van West- Europa moet honen, dat de heiangriike besprekingen in Parüs vruchten zullen afwerpen. De leiding van de Italiaanse com munistische partij heeft, in verband met de komende plaatselijke verkie zingen in midden- en Zuid-Italië, nieuwe orders voor stakingen uitge geven. Er zal een nieuwe methode worden ingevoerd, die de naam stot ter- en schaakbord-stakingen kreeg. Stotter-stakingen bestaan hieruit, dat de arbeiders op een afgesproken te ken, gedurende de vijftig minuten de fabrieken stilleggen. Dan gaan ze weer aan het werk, om een paar uur later hetzrlfde spelletje te herhalen. Schaakbord-stakingen worden uitge voerd door een bepaalde groep van de arbeiders, zonder wier arbeid het bedrijf stil ligt. Na vijftig minuten gaan zij weer aan het werk, maar dan legt een andere groep het werk neer. Op deze wijze wordt enorme schade aan de productie aangericht zonder dat de betrokken stakers er veel van merken in hun loonzakje. De 68-jarige Noorse zeeman Peter Olsen zal in Juli te Sydney in Nieuw Schotland (tussen New York en New Eoundland) starten voor een tocht over de Atlantische Oceaan naar Noorwegen ineen ton. Het vaar tuig, dat hij „Het Monster" heeft ge noemd, heeft een zeil, een kiel en twee stabiliseringsvlaAken. Olsen zal een voorraad brood, boter, vlees in blik en zestig liter water meenemen. „En overigens moet ik maar bidden dat alles voor elkaar komt". De oude zeeman, die 36 dagen over zijn reis denkt te doen, is er van overtuigd, dat hij slagen zal. Hij geeft toe, dat de ton een beetje ongemakkelijk is. maar hij beschouwt zijn vreemde vaartuig als beslist zeewaardig.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3