Stad en Omgeving Jimmy Brownen debendevanDollePirk Grenzeloos enthousiasme voor „The Dixieland Pipers" Kamer van Koophandel kwam Alkmaars stadhuis bijeen in Uiisiekend jazzprogramma in de canfine Bernard Barend met conferences "WITTE KRUIS Eerste A.M.C.-puzzlerit voor auto's en motoren Bekroonde slachtpaarden Schaaknieuws van M.S.C. Tussen Haaks en Kuifje Smederij Smif 20 jaar Speeltuin Visbuurt druk voor komend seizoen Zijpe Candidaten bouwsparen werden ingelicht Urk Urker conflict blijkt onoplosbaar Nieuwe Groeivitamine ontdekt Mutaties bij het borgstellingsfonds Kapitein Carlsen schreef terug! Alleen huishoudzeep goedkoper DONDERDAG 3 APRIL 1952 De Marva's die gisteravond in de Marine-eantine waren, hebben het niet getroffen. Wij veronderstellen althans, dat zij het niet plezierig vonden, de mnziek-show reeds lang vóór het einde te moeten verlaten. De minder-jarige Marine-mannen hadden wei toestemming om de Dixieland Pipers tot de aller laatste noot toe te beluisteren. Maar de Marva's waren niet zo gelukkig, en dat nog wel nadat de voorstelling zo laat was begonnen. Door bandenpech arriveer de het gezelschap eerst om acht nur, waarna tegen half negen kon worden begonnen. Eerlijkheidshalve dienen wij te ver melden, niet volledig op de hoogte te zijn met de diverse „jazz-stijlen", maar zeker is, dat wij de Dixieland muziek een veel warmer hart toedragen dan het .getingeltangel" in vele dancings. Te meer, omdat hier zeven niet alleen uiterst beschaafde maar ook uiterst be gaafde musici aan het werk waren. En dat in een prima bezetting, zowel wat de solo-instrumenten betreft als het ..bij-werk", het rhythme-trio. Het can- tinepubliek geraakte volledig in extase bij nummers als „At the jazz band-ball" en „Tigerrag", die in wonderlijk rhyth- mische maten uitstekend werden uit gevoerd. Zelden hebben wij een pu bliek zo enthousiast en luidruchtig ge zien als gisteravond in de cantine, ter wijl toch „The Dixieland Pipers" zelf zich niet te buiten gingen aan «en wilde show. Alle respect voor dit jazz-ensem- ble, gevormd door Eric Krans (pianist en leider), Wybe Buraa (trompet), Bill Brant (trombone), Thijs de Jong (cla- rinet), Joop van Leeuwen (banjo en gitaar). Kees Jasperse (bas) en Rob Ruys (drums en zang). Het gezelschap werd gecompleteerd door Bernard Barend (conferencier), „The two Bells" (concertino's) en de accordeonist Willy Bolero. Vooral eerst genoemde heeft in belangrijke mate tot het welslagen van de avond bijgedra gen. Het merendeel van zijn liedjes was voortreffelijk. Zijn optreden was cor rect en precies op het publiek afge stemd. The two Bells toonden' zich ware virtuozen op de concertmo en brachten voorts een interessant behendigheids- nummer. Willy Bolero bespeelde niet alleen een accordeon-in-zakformaat. doch bovendien een „normale" en de nieuwste Hammond-accordeon. The Dixieland Pipers gingen evenwel met het meeste succes schoot. En nog maals: verdiend: Hedenavond zullen zij wederom hun stortvloed van klanken door de cantine blazen en „slaan". Voor de liefhebbers van deze muziek valt er dus iets te genieten. En wat dacht men van bet „Dutch Swing College", dat, zoals sergeant-telegrafist J. Kuster ver telde. binnenkort de Buitenhaven zal aandoen? POEDERS-TABUTTEN-CACHETS (Advertentie. Ins. Med.) De auto- en motorclub „Den Helder en Omstreken" heeft, zoals bekend, geen winterslaap gehouden. Door het organiseren van verscheidene aantrek kelijke en leerzame avonden bleef het contact tussen de leden stevig .bewaard. Maar nu kan langzamerhand weerover het „buitenwerk" worden gedacht, dat voor iedere recht-geaarde automobilist en motorrijder toch het voornaamste is. De eerste puzzle-rit in het pieuwe seizoen wordt Zondag 6 April gehou den. De sportcommissie heeft een par cours van ongeveer negentig kilome ter lengte uitgestippeld, dat geheel over goede wegen voert. Leden en niet- leden kunnen zich uitsluitend door middel van een inschrijfformulier aan melden. Deze formulieren zijn ver krijgbaar bjj de heren Hablous (Ko ningstraat), Noordermeer (Nieuw- straat), Wezemer (Narcisstraat) »n Duinker (Hippolytushoef)De inschrij ving sluit morgenavond acht uur. De heer N. Goes uit de Keizerstraat mag zich de gelukkige eigenaar noe men van enkele slachtpaarden, die op de tentoonstelling te Schagen werden bekroond. Hem werd de kampioens- prijs voor warmbloedige slachtpaarden overhandigd, en bovendien een ere- eerste prijs voor koudbloedige slacht paarden. Een derde dier uit zijn inzen ding kwam in aanmerking voor een eervolle vermelding. Wederom heeft MSC enkele hang-en lnhaalpartijen afgewerkt. In groep 1 A maakt J. van der Kuyl nu een goede kans op de tweede plaats. De uitslagen waren: Groep 1 A: J. van der Kuyl K. Lengers 1—0, J. van der Kuyl—dr Koeverden Brouwer 01, K. GeusJ. Allart 1—0, dr Koeverden Brouwer— J. Allart Vs—Vs. Groep 2 B: J. Bodegom —Oorbals 1—0, B. Knopper—Rietdijk afgebroken. Hr. Ms. torpedoboot jager „Evert- sen" is gistermorgen naar Rotterdam vertrokken. Hr. Ms. mijnenveger „Marsdiep' is gistermorgen uit Vlissingen terugge keerd. Hr. Ms. mijnenveger „Schouwen" is gistermiddag om half zes naar zee vertrokken om een drijvande mijn on schadelijk te maken, die ter hoogte van Terschelling op de Noordzee was ge signaleerd. Het is morgen hoog water ofti 2.15 en 14.30 uur, en laag water om 7.55 en 21.10 uur. De temperatuur van het zeewater was 3.3 graden Celsius. Aan de gemeentelijke visafslag te Den Helder werd verleden week aan gevoerd: 436 kg bot 40—21; 3317 kg gar nalen 61—43; 11 kg kaan 96—80; 254 kg kabeljauw I 8769; 19 kg kabel jauw II 65—60; 39 kg kabeljauw III 53—50: 2299 kg schar 30—26; 346 kg schol I 56—40; 1801 kg schol II 56—50; 8591 kg schol III 4030; 217 kg tarbot 202—86; 2372 kg tong 256—129; 9080 kg wijting 28—16. Het was Dinsdag twintig jaar geleden, dat de smederij van de firma P. Smit in de Krugerstraat werd geopend. Het be drijf floreerde zeer' voorspoedig en heeft zich inmiddels ontwikkeld tot 'n kleine industriële onderneming, die als con structie-werkplaats in Den Helder en ver daarbuiten zeer goed staat aange schreven. Het vierde lustrum ging niet geheel onopgemerkt voorbij. Het perso neel zorgde voor een tastbare herinne ring in de vorm van een bronzen ge denkplaat. De speeltuinvereniging; „Visbuurt" is al weer druk aan het werk voor het komende zomerseizoen. Wanneer over enige tijd de tuin wordt geopend, dan zal men zeker kunnen zeggen, dat et iets aan gebeurd is. De werkzaamheden zijn dan ook in volle gang. De grasmat wordt op vele plaatsen vernieuwd en geëffend, de zandbakken zijn van nieuwe wanden voorzien en door het midden van de tuin wordt een tegelpad aangelegd. De speelwerktui- gen zullen bij dit alles uiteraard niet w-orden vergeten. Ook het clubgebouw tje wordt onder handen genomen. Het ligt in de bedoeling, om straks, bij de opening, kinderspelen te organiseren. Voorts is men voornemens wederom een kinderreisje te houden. De speeltuinvereniging „Visbuurt" Is thans ook een amusementsafdeling rijk. die niet alleen de eigen avonden zal verzorgen, maar bovendien wil werken voor liefdadige doeleinden. Voor het winterseizoen 19521953 wordt een groots opgezette revue ingestudeerd De leiding is in handen gegeven van de heer A. Holtman. De leden van de amusementsclub komen op Vrijdag 4 April bijeen in het speeltuingebouw aan de Visstraat, ter nadere bespreking van de plannen. Dinsdagavond in zaal De Wit te 't Zand en gisteravond in hotel Homan te Sint Maartensvlotbrug heeft eer. vertegenwoordiger van de N.V. Bouw- kas van Noord-Nederlandse gemeenten de Zijpenaren, die door middel van sparen een eigen huis willen verwer ven, ingelicht over de mogelijkheden. In 't Zand kon mr. D. Breebaart, voor zitter van de plaatselijke commissie voor het bouwsparen, een achttiental belangstellenden, waaronder enkele aannemers, welkom heten. De heer Caspers vertelde, dat in 't Noorden van ons land reeds vijfdui zend mensen sparen voor een eigen huis en zette uiteen, over welke be dragen men moet beschikken om voor een opzegbaar hypothecair crediet in aanmerking te komen. Risico is er aan het sparen niet verbonden, want de gemeentebesturen zjjn garant. Een voordeel is verder, dat men zelf kan bepalen waar men wil laten bouwen, al dient uiteraard rekening te worden gehouden met de bestaande uitbrei dingsplannen. Nadat een bedrag van tussen de 2000 en 300 gulden is ge spaard, wordt het crediet verstrekt. Lost men die lening in dertig jaar af. dan betaalt men wekelijks vrijwel evenveel aan kosten van aflossing en rente plus onderhoud, lasten en ver zekering dan men als huurder van een zelfde woning wekelijks aan huur moet opbrengen. Secretaris van de gemeentelijke commissie is de heer M. Stolp, die graag candidaten alle mogelijke in lichtingen wil verstrekken. MIDDENMEER, 2 April. Wit hooi 1X0120; rode klaverhool 8595; lucérne hooi 110120; haveretro 30—32,50; tarwe- stro 3037; groene erwtenstro 5080 ander erwtenatro 3035; voederbieten met hoog gehalte 2728; Ingekuild bie- tenblad 1922; voeraardappelen 5.50 6,50; pootaardappelen 28/35 1733; idem 35/45 1627; consumptie-aardappelen 14, voor het buitenland 1011; tarwe 23 24,40; gerst 30—33,25; haver 22—25,85; rogge 30.2532,50; dulvenbonen 4654 capucijners 27—83,50; groene erwten 38 49; bruine bonen 3034; karwijzaad 60 63,50; blauwmaanzaad 8087,50. 28. Toen Piet Pap in zijn functie van plaatsvervangend commissaris van politie het papier in zijn hand hield, dat Jimmy Brown hem had laten zien, beefde hij zo verschrikkelijk, dat het stuk papier er van ritselde en het mes liet hij van louter agitatie uit zijn handen vallen. ,.D-d-dat wordt d-d- donderen, Brown", zei hij, een vruch teloze poging doend zich flink te hou den. „Dat mag je gerust zeggen, agent", antwoordde Jimmy, „want ik ben niet van plan aan het bevel van deze ge heimzirnige D.D. te voldoen. Ik plak dat papier niet op m'n ruiten en ik zal kalm afwachten wat er van komt. A leen zou ik vannacht wel graag een beetje assistentie hebben. Wat den u er van. agent, om de k.omen^® "a in de sluiswachterswoning door te brengen? Twee zijn op slot van reke ning meer dan één". De agent Pap werd heel bleek, toen hij dit hoor de. „Tja", zei hij, „tja, dat is heel aar dig bedacht en ik zou er ook wel voelen, maar ik heb vanavond toevn lig m'n vrije avond en me meisje ZOii 't helemaal niet aardig van me vinden als ik nietJimmy Brown voelde zich driftig worden. Hij liet de agent Piet Pap niet eens uitspreken, si goed. al goed", gromde hij kortaf. V zal m'n eigen bonen wel doppen". Bui, ten gekomen zei Jimmy tot tweemasï toe: „dié lafbek!!" W De burgemeester van Urk, de heer Keijzer, heeft te Buenos Aires mede gedeeld, dat het conflict tussen de Bel gische reder Van Isseghem en de Ur ker vissers, die niet op Zondag willen werken, onoplosbaar is. Hij heeft daar om besloten zich verder te wijden aan de pogingen van de Argentijnse auto riteiten, teneinde een verblijfsvergun ning voor de vissers te verkrijgen, op dat zij ander werk kunnen vinden. DS DOORENBOS HERSTELLENDE Ds W. Doorenbos, die met de Paas dagen afscheid van zijn gemeente te Urk zou nemen wegens bekomen emi- ritaat, werd vorige week getroffen door een hartj^rval. Alhoewel hij nog enige weken rust zal moeten nemen, is ds Doorenbos thans weer herstellende. CHR. GEREF. VERENIGINGSGEBOUW IN GEBRUIK GENOMEN Onder zeer grote belangstelling is het nieuwe Chr. Ger. Verenigingsge bouw in gebruik genomen. Het gebouw bevat twee mooie vergaderzalen DS HOMBURG VERTROKKEN Nadat ds en mevrouw P. Homburg, wegens vertrek naar Ommen, Maandag officieel van de gemeente en kerkeraad in de ger. kerk afscheid hadden geno men, zijn zij Dinsdag naar hun nieuwe woonplaats Ommen vertrokken. Aan het vitamine-alphabet is sinds kort een nieuwe vitamine toegevoegd nl. de „rentespaarbrief-vitamlne", die geld binnen 19 jaar tot meer dan het dubbele laat aangroeien. In 1974 heeft bet zelfs 214 maal zün oorspronkelijke waarde gekregen. Geef ook Uw geld een dosis groel- vitaminen en koop een of meer rente- spaarbrieven van de Nationale Lenin gen voor de Woningbouw. Verkrijgbaar bij banken of commis- sionnairs in effecten (in stukken van f 100.— en f 25.en bij de postkan toren (in stukken van f 25.U kunt ze ook bij de Postcheque- en Girodienst bestellen. (Adv. I.M.) Belangrijke besprekingen De Woeensdagmiddag ten stadhuize te Alkmaar gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Hollands Noorderkwartier heeft nauwelijks twee uur geduurd, maar niettemin werden zeer belangrij ke besprekingen gevoerd. De voorzitterszetel werd deze keer bezet door de heer Le Blansch, daar de her Arntz bericht had gezonden da» hij niet zou kunnen komen. De waar nemende voorzitter merkte bij de ope ning op, dat het nu voor het eerst was gedurende al de jaren van zijn voor zitterschap, dat de heer Arntz verhin derd was. Voorts deelde hij mede, dat de heer Ringers afwezig had moeten blijven tengevolge van een ernstige operatie die hü heeft ondergaan in een ziekenhuis te Groningen. Spreker uit te de wens, dat de heer Ringers voor spoedig zal herstellen. Behalve de beide genoemden waren nog afwezig de heren Nobel, De Nijs, Daalder. Schmalz, Grondsma, Kranen, Heuse- veldt en De Graaf. Ingekomen stukken Alle ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Hier bij was o.a. een schrijven van de heer Van Jaarsveld met bericht van bedan ken als lid der Kamer wegens vertrek naar Den Haag en van de heer Ringers een schrijven, waarbij hij mededee'de wegens gezondheidsredenen te bedan ken als voorzitter-bestuurslid van het Borgstellingsfonds voor de midden stand in Hollands Noorderkwartier. De voorzitter- betuigde zijn spijt over dit besluit, maar, zo zei hü, wij moeten ons er bij neerleggen. Aan het adres van de heer Van Jaarsveld wijdde spreker een woord van waardering voor diens optreden in de K.v.K. Hij hoopte dat het hem in zijn nieuwe woonplaats goed zal gaan. In de plaats van de heer Van Jaars veld werd gekozen de heer Joh. de Lange de 's-Gravenhage, die binnenkort in Alkmaar komt wonen als diens op volger van het Centraal Bureau te TOEN in de eerste dagen z Januari kapitein Carlsen van op Zijn zwaar slagzij makende „Ftying Enterprise" nog een goede kans maakte om behouden de haven van Falmouth te wor den binnengesleept, schreef de jamilie Van der Lans uit de Crocusstraat een enthousiaste brief aan de kapitein, om hem te feliciteren met de voortreffelijke wijze waarop hij de beste tradi ties ter zee handhaafde. De brief werd geadresseerd aan het hotel, waar Carlsen na zijn aankomst in Falmouth zou logeren. Het ts allemaal helaas niet ge lopen, zoals heel de wereld heeft gehoopt. Maar de brief uit Den Heder kwam terecht, zij het ook na omzwervingen via Denemar ken en New York. En kapitein Carlsen heeft geantwoord. Hij schreef de familie Van der Lans en hartelijk briefje, waarin hij dank zegt voor het getoonde medeleven. De op briefpapier van het s.s. „Flying Enterprise" ge typte dankbetuiging draagt de met stugge zeemanshand geschre- sen ondertekening ,Hendrik Kurt Carlsen". Wij hebben ons enxjn overtuigd, dat het geen ge drukt massa-productis, zoals in dergelijke gevallen dikwijls wordt gedaan, en dat de kapitein zijn naam met een ballpoint-pen heeft geschreven. We behoeven er niet aan te twiifelen. dat de familie Van der Lans df-e herin nering aan een historische ge beurtenis zuinig-zal bewaren. BALLETJES peze Gradus ontmoet elke dag tal van mensen, maar vorige week Woensdag avond had hij een heel bij zondere en interessante ont moeting. En nog wel voor de deur van „Centraal", welks deuren om acht uur gastvrij waren open gegaan bij de heropening van de gerestaureerde zaal. Op de stoep liep Gradus als het ware tegen drie matrozen aan. die meenden, dat ook zij toegang hadden tot het amusementsbedrijf. Maar dat kon niet, omdat alle stoelen waren gereserveerd voor uitgenodiode vereni gingsmensen. die van hun belangstelling wilden bliifc geven. De drie matrozen, van wie vooral een zekere Frans een vooraanstaande rol speelde, besloten in bun „overmoedige" bui ieder een ruit „voor hun reke ning te nemen". Gradus. on. vervaard maar vriendelijk, wist de jongemannen te be wegen de ramen heel te la ten en elders hun vertier te zoeken. En dat hebben zij ook ge daan. want wat widr is is wddr, jongens van de ..Hertog Hendrik" zijn stel-% Hg voor rede vatbaar. Het drietal is ten slotte terecht "ekomen bij ..Formosa", •caar zij zich gingen verma ken met het edele voetbal spel, dat daar sedert kort reeds vele sportieve diensten had bewezen. Zij bedienden de zwarte en witte poppetjes met sterke hand, genoten een comsumptie, en gingen vervolgens heen. Enne zonder te betalen, en met twee balletjes van het voetbalspel in hun zak. Over die twee balletjes wilde Gradus het eigenlijk hebben, want het voetbal spel is thans incompleet, en verstrekt Gradus en andere sportvrienden nu niet meer de geneugten van ,4e volle mep". Kom op Frans, laat je niet kennen, breng die balletjes terug. Bij For mosa of bij Gradus. Wees een kerel, kom op met die balletjes. Dan is alles ver geven en vergeten ACCORDEON Qver service gesproken! Zaterdag heeft het gezel schap van Adri van Oorschot de afdeling Den Helder van de Algemene Nederlandse Grafische Bond een onver- pc'elijke avond bezorgd. Vóór de voorstelling zaten de artisten in „Formosa" te lunchen, toen plotseling de telefoon rinkelde, in wer king gesteld dooor de heer Puitenburg in De Kooy. Deze kwam informeren, of in Formosa misschien artis ten waren, en of die dan soms epn accordeon kwijt waren. De accordeonist Jus- tus Jesaves li»t. ziin hap staan en spoedde 7>ch Ijlings raar ziin baga®e. En.... in derdaad. men had de accor deon verloren. Die bleek bii De Koov van de auto te ziin gewaaid. Jus'us Jesaves heeft de accordeon Za'cdagavond niet nodig gehad. Zijn num mer verviel, in verband met verschillende omstandig heden. M°as aeJifpr dp vleii- eel. wa^snn bii rijn pntlp*»a's begeleidde, heeft hij zich stellig zitten verkneuteren, verheugd, dat hij zijn kost. bare instrument terug had. En Gradus begrijpt, dat hij de eigenaar van café Rui tenburg daarvoor dankbaar was. SNEEUW Uen nieuwe lente een nieuw geluid, dat zegt men dikwijls, maar het ge luid dat Gradus dezer dagen vernam, was toch werkelijk niet nieuw meer. Ge hebt allen, waarde Gradianen, wel gemerkt, dat het Zon dag bar weertje was. De sneeuw liep de hemel als het ware als water af. De allerdappersten hebben nog sneeuwballen gegooid, maar de meesten vertoefden thuis, achter de roodgloeiende haard, zelfs niet benieuwd, of „Helder—OSV wel zou door gaan". Het ou >i geluid kwam hier op neer: „Waar. om maken de Nieuwedie- pers na dergelijke sneeuw buien hun stoepjes toch niet schoon!" Tja, waarom hè? Het zou onderdaad heel wat beter zijn, als het wel gebeurde. Dan behoeft men niet door al die blubber te sjouwen. Weet u wat, we doen het de eerst volgende keer alle maal! Want er komt meer sneeuw, aldus een met ek sterogen begiftigd vriend van Gradus. Mocht hij onge lijk hebben, dan doen we het volgend jaar. En laat ons daarop dan honen! SCHEEPSKRANT Tot zijn grote vreugde heeft Gradus ontdekt, dat de „Scheepskrant voor Nieywediep", een uitgave van het Centraal Bureau O.S.&O., er met de maand beter uit gaat zien. Het laatste nummer is zeer uit gebreid, en bevat onder an dere een gedicht van „Wil ly" van de Mijnerdienst. D« laatste regels daarvan wil Gradus eens overnemen: „Op de bodem der zee rus ten velen der onzen, ver laten van ieder, verstijfd en verstard. Maar iets blijft voor eeuwig, wij luisteren mee naar het eeuwige rui sen der machtige Zee". Scheidsrechter P. van der Heyden kwam met een bij drage over (wellicht) onze grootste voetballer: Bep Bakhuys. Ach, er mag dan geen „nieuws" in dit arti keltje zijn opgenomen, het is voor de sportmensen toch altijd aardig nog eens iets over een „oud kanon" te lezen. Jan OSO voert over dit alles de redactie. Gradus kan niet vertellen, wat er allemaal in het jongste num mer werd opgenomen, maar de „Scheepskrant" voorziet stellig in een behoefte. Erg leuk ig de rubriek „Van al lerlei waterkanten", waarin allerhande bijzonderheid jes staan vermeld. Misschien was wel het belangrijkste „datje", dat Studio OSO een nieuwe stencil-uitzet heeft kunnen aankopen. Gradus is benieuwd, tot welke interessante uitgaven dat weer leidt. Tal van kranten hebben de afaelnnm „lente-plaatjes" in hun kolommen opgenomen.^Sn Gradus lijf- met sneeuwballen en sneeuwpoppen, en zo kieker maakte eveneens een lenle-iotn" n Z' genomen: Zondag 30 Maan 1952. i„ de Spoorstraat De zms benijdenswaardige hoofdrollen werden vtrioUc, °eJnt' twee agenten, voor wie de kachel ongetwMe S °Z de kachel paradys stond. Alkmaar. Goedgevonden werd dat W] ook de heer Van Jaarsveld zal opvol, gen als lid van de commissies der Ka- mer, waarin deze zitting had. De voorziening in de vacature van voorzitter van het Borgstellingsfondi werd aan het Bureau der Kamer over- gelaten. De voorztter zei hierbij nog o.m. dat de naam Ringers een begrip is geworden voor het welslagen van iets waarvoor hii zich geeft. Hij heeft het werk van het fonds opgebouwd, zodat ziin opvolger het wel iets ge- makkelijker zal krijgen. Besloten werd dat het Bestuur der Kamer in spoedgevallen namens de Kamer aan de gemeentebesturen ad viezen zal uitbrengen terzake winkel- sluting (de in October in werking tre dende nieuwe winkelsluitingswet schrijft voor. dat de Kamers dergelij ke adviezen moeten verstrekken). Door dit besluit wordt voorkomen dat de vaststelling van gemeentelijke veror deningen zou stagneren. Natuurlijk blijft de door de Kamer ingestelde commissie voor m'ddenstandsbelangen in deze ingeschakeld. De secretaris, de heer Reheffel. deed venslag van een bespreking over de grote vertragingen die de postbestelling te Waarland ondervond, bij welke be- snrei'"» aanwezig waren de inspecteur der PTT. de burgemeester van Haren karspel en twee vertegenwoordigen van de middenstand aldaar. Spreker meende alle redenen te hebben om aan te nemen dat de moeDiikheden spoe dig uit de weg zullen zijn geruimd. Uitgegane stukken Bij het punt „Jaarverslag onzer Ka mer" merkte de voorzitter op, dat dit verslag het eerste was van alle Neder landse K.v.K. en hij bracht daarvoor hulde en dank aan het secretariaat Medegedeeld werd, dat de heer H. P. Kluitman is aangewezen als vertegen woordiger der Kamer bij de dit jaar te houden examens van de middelbare handelsavondschool te Alkmaar, Efficiency ln de bedrijven De heer Scheffel gaf verslag van de door hem bijgewoonde opening van een bijkantoor van het I.V.O. (instituut voor onderzoek en voorlichting op het gebied van bedryfs- en bestuurs-effi- ciency) te Den Bosch waar 240 personen aanwezig waren uit de landelijke, pro vinciale en gemeentelijke overheid, alsmede vertegenwoordigers van het bdrijfsleven, zowel groot- en midden-, als kleinbedrijf. Verschillende spreken (o.a. prof. dr. Albregts. minister zon der portefeuille, prof. dr. De Quay, commissaris der Koningin in Noord- Brabant en drs A. M. de Groot direc teur van het I.V.O., hadden in hun toe spraken nogal de nadruk gelegd op de noodzaak van efficiency ais middel tot opvoering der productie. Als zijn persoonlijke mening gaf de heer Schef fel weer, dat het streven naar meer efficiency zeker toejuiching verdient evenals het bekwamen van de leiders. Voor hem blijft het echter de vraag of de daardoor bereikte hogere pro ductie te verkopen zal zyn, gezien de huidige tog^tand op de kopersmarkt Hü meende dat die eerst moest wor den gestimuleerd, waardoor de vraag en de productiviteit automatisch zul len stijgen. Verschillende leden der Kamer ga- gen hun mening over deze zaken ta kennen. Gevraagd werd of 't niet mo gelijk zou zijn in Alkmaar eens een lezing te doen houden hierover. Na de uitvoerige besprekingen zegde de voor zitter overweging hiervan toe. Rondyrsig Bij de rondvraag pleitte de heer Van Beem voor verbetering bij de posterij en te Den Burg en voor steun bij Wa terstaat ten behoeve van de haven van Ouueschild. Een en ander werd toege zegd. De heer Van de Garde vroeg pm sneltreinen, zoals er vroeger liepen tussen Alkmaar en Amsterdam. Heffl werd er op gewezen dat er niet veel kans is om die wens vervuld te krij gen. ook al omdat door de electrische verbinding met korter oponthoud aan de stations en het vlugger op snelheid komen der treinen, de reis tegenwoor dig niet langer duurt dan vroeger ®e» een sneltrein. Zoals reeds eerder werd gemeld, ver tonen de prijzen van verschillende grondstoffen, die in de zeepinduatri* worden verwerkt, een dalende lijn, "e gevolg hiervan zal üjn, dat de pril»*1" huishoudzeep binnenkort zal worden verlaagd. Daardoor zou de mening kuJ* nen postvatten dat ook de bekende merken toiletzeep en zelfwerkende was middelen goedkoper zullen worden- Daar in deze producten echter in gr*" dienten worden verwerkt, die if" prijsdaling vertonen, kan een br'j® "ng van deze merken niet worden ve» wacht.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 8