Nederland dankt voor bewezen hulp Bereid tot offer voor Europa's eenheid EEN NAUWERE SAMENWERKING NODIG EN MOGELIJK GEACHT Koninklijk Paar eerde twee grote Amerikaanse doden Truman wil niet in Senaat of het Huis van Afgevaardigden CPN-oproep Dr Adenauer waarschuwt politici I VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Vrijdag 4 April 1952 77e Jaargang No. 11378 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna KONINGIN JULIANA SPRAK TOT HET CONGRES Koninklijke rede werd 13 maal onderbroken Overweldigende ovaties in het Kapitool Gierende sirenes en gejuich van duizenden RAZZIA's IN GROTE TUNESISCHE STAD Conferentie over Triest begonnen Pax Atlantica basis van wereldvrede „Volendammertje" had het nakijken „Ik heb nog veel voor hef land ie doen" Procureur-generaal in de V. S. heeft ontslag Duits-Joodse conferentie in critiek stadium Hef onderzoek wordt krachtig voortgezet Overspannen Grotewohl gaat rust nemen lUeeAiieALcJït Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elke woord meei 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand f 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen ƒ0.49 Zelden heeft in het Kapitool zoveel gejuich en applaus ge klonken als gistermiddag, toen Hare Majesteit Koningin Juliana haar rede tot het Amerikaanse Congres uitsprak. Dertien maal werden haar woorden onderbro ken door een enorm applaus, te zamen 79 seconden durend. Tal loos vele malen klonken kreten van bijval als „hear, hear!" Aan het eind van haar indrukwekken de rede werd de Koningin een staande ovatie door alle aanwezi gen gebracht. Het applaus en het gejuich duurde vele minuten lang. JJE REDEVOERING van koningin Juliana voor het Amerikaanse Congres is een uiting van de oprechte dank van het Nederlandse volk geweest van dank voor degenen, die in de strijd om de vrijheid het offer van hun leven brachten van dank voor de grootscheepse hulpverlening die ons in staat zal stellen, op eigen benen te staan van dank voor de hartelijke wijze, waar op zij en haar echtgenoot in de Verenigde Staten zjjn verwelkomd. Indien, zo vervolgde de koningin, Amerika niet alleen wenst te staan, en ik weet, dat het dat niet wenst denk ik, dat het niet alleen zijn hulp aan anderen wil geven, maar dat het ook op hun steun rekent. Nederland kan die steun ver lenen, in uw ogen misschien een luttel bedrag aan geld en goederen, maar veel in de vorm van „goodwill". Dit spruit voort uit een diep gevoel van vriend schap van de vrijen voor de vrijen, van hen die verantwoordelijkheid kunnen dragen voor hen die dit ook kunnen en van wederzijds respect voor elkaar en voor allen. Indrukwekkende momenten op Arlington Gistermorgen om tien uur hebben H.M. de Koningin en prins Bernhard te Washington twee grote doden geëerd. De één was de eerste president van de Verenigde Staten, Georgc Washington, de ander „de onbekende soldaat". De koningin legde op Washingtons graf een krans en vertoefde geruime tijd in het huis van Amerika's eerste president op Mount Vernon, waar zich honder den padvindsters als een erewacht hadden opgesteld. Daarna begaf het Konink lijk Paar, begeleid door een groot aantal officiële persoonlijkheden, zich naar de Nationale begraafplaats Arlington, waar koningin en prins een krans van witte en rode tulpen legden voor de tombe van de „l'nkwown Soldier". Via Memorial Bridge ging het vervolgens weer naar het Witte Huis, vanwaar het vorstelijke gezelschap zich om twaalf uur naar het kapitool begaf, waar onze vorstin het Congres zou toespreken. stram, terwijl he? Koninklijk Paar de trappen afdaalde. Een ogenblik stond de Koningin onder de stralende zon om glimlachend en ongedwongen vooi de traditionele foto te poseren. Daarna begaf men zich in de auto's, die Ko ningin en Pnns onder sirenegeloei naar net Witte Huis v'achten. Over het komende bezoek aan Canada werd vernomen, dat Hare Majesteit haar in trek zal nemen in de woning van de nieuwe Canadese gouverneur-generaal Vincent Massey. Voorafgegaan door motorpolitie en gezeten in auto's, die de Koninklijke standaard voerden, reed de Konngin door Washington: overal toegejuicht door een enthousiaste menigte. Het Koninklijk paar werd vergezeld doot minister Stikker, de Nederlandse en Amerikaanse ambassadeurs, dr Van Royen en de heer Chapin met hun echt genoten, de chef van het protocol Sim- mons en vele andere autoriteiten. De heer Simmons zat in de eerste wagen bij Koningin en Prins. Met gierende sirenes stopte de stoet voor liet Kapitool. Een bataljon infan terie presenteerde het geweer. Een uur voor de aankomst van onze Lands vrouwe waren de senatoren en afge vaardigden reeds in het Kapitool aan wezig en 's morgens heel vroeg waren de publeke tribunes reeds overvol. Om twee minuten over half één opende de bode de grote deur van de zaal en kondigde met verheffing van stem „Hare Majesteit de Koningin der Nederlandc aan. Allen verhieven zich van hun zetels en een daverend applaus, dat minutenlang duurde, weerklonk. Twee boden geleidden de Konngin naar het voorzittersgestoelte. Met een eenvoudig gebaar dankte Hare Majesteit de aanwezigen voor de overweldigende hulde, die haar zicht baar onder de indruk had gebracht. Na haar voile opgeslagen te hebben begon ze met vaste stem te spreken. Bij de zinsnede „WD allen willen, dat de At lantische vrede de weg bereidt voor de wereldvrede" klonk er een geweldig applaus uit de rijen der senatoren en afgevaardigden. De rede duurde een half uur. Glimlachend verliet Koningin Juli ana na haar rede het voorzitterspodi- um en vergezeld door de leiders van het Huis en de Senaat begaf ze zich naar buiten. Prins Bernhard en de le den van het Kabinet volgden haar. Buiten het Kapitool wachtte een ge weldige menigte. De erewacht stond De politie van de Tunesische stad Sousse heeft bij een grootscheepse raz zia in de Arabische wijk een driehon derdtal personen aangehouden, naar aanleiding van een bomaanslag op de Franse plaatsvervangende burgemees ter van ae stad. Diens toestand is ern stig. Twee maanden geleden is er ook een aanslag op zijn leven gepleegd. De Aziatisch-Afrikaanse groep w dé Verenigde Naties heeft de Veiligheids raad verzocht dringend maatregelen te nemen tot regeling van het Frans— Tunesische geschil. Te Londen zijn de besprekingen tus «en Italië, Amerika en Engeland De- gonnen over bestuurshervormingen de Brits-Amerikaanse zone van 'I riesc Naar men verwacht zal de conferent een week duren. I^ONINGIN JULIANA wees in dit ver- band op de grote verantwoordelijk heid, die de Congresleden dragen, door dat hun beslissingen enorme gevolgen hebben voor de gehele wereld, en gaf de verzekering, dat het Nederlandse volk bereid is, voor een gemeenschap pelijke zaak de volle last van zijn aan deel te dragen. „Wij zijn zo gelukkig geweest, te leven in sociale vrede en evenwicht en daarom voelen wij, dat wij een betrouwbare peiler kunnen zijn van een Europese eenheid. Er is een groeiende kracht in deze groeiende eenheid van een vrij en democratisch Europa, welke noodzakelijk is ook voor de kracht van de wereld zelf. Velen van ons geloven, dat wij zitten in een neerwaartse spiraal. Ik geloof, dat het de uitdaging van onze tijd is, voorgoed een opwaartse beweging te beginnen r.aar een hogere eenheid en welvaart dan wij ooit hebben bereikt. Het juiste antwoord moet echter nog gevonden worden. Ik doel hier op practische af lossingen. Hoogstwaarschijnlijk zullen deze oplossingen enige offers beteke nen voor ons allen. Als wij allen slechts eens onze geesten konden oefenen en mag Ik ook zeggen: onze harten konden opwekken in deze idee van opoffering? Niet alleen onze financiële en economische belangen meer nog: onze souvereiniteit en ons prestige zijn er bij betrokken". „Wij zullen er misschien in slagen, plannen uit te werken, die althans een nauwere samenwerking tussen die lan den mogelijk maken, die zich bewust zijn van het belang van integratie bovenal. Wij zijn ogenschijnlijk nog ver verwijderd van dit Utopia en toch is het moeilijk te begrijpen, waarom wij geen grotere resultaten boeken met de schitterende werktuigen en de vele knappe koppen die wij hebben" Onze hulp VOORTGAANDE wees de Koningin op de verdeling van de wereld in twee kampen, dat van de democratie en dat van de slavernij. Wanneer wij slechts de energie van de democratie zouden kunnen vergroten, zou het uit eindelijk voor het andere kamp on mogelijk zijn om weerstand te bieden en uiteindelijk zou het moeten opgeven. Met gevoelens van diepe waardering noemde H.M. in dit verband het pro gramma voor technische hulp. waar door technisch ontwikkelde landen on bevooroordeeld en onvoorwaardelijk hulp kunnen bieden aan de overbe volkte en technisch minder ontwikkel, de gebieden in de wereld. Nederland kan in dit kader meehelpen door ex port van kennis en het uitzenden van technische experts. „Ik hoop van ganser harte, dat eens de moderne productie-vermeerdering, welke thans geheel wordt opgeëist door de herbewapening, kan worden benut om tegemoet te komen aan de eisen van deze reusachtige ontwikkelings plannen. De kring van landen rondom de Atlantische Oceaan moet zien het voorbeeld te vermijden, gegeven door de landen achter het IJzeren Gordijn, die zo hun gedachten hebben gecon centreerd op hun verdediging, dat zij vergeten, zich evenzeer te richten op hun economisch, sociaal en cultureel welzijn. Indien zij deze aspecten ver waarlozen, zouden zij op een gegeven dag wel eens kunnen bemerken, dat zij geïsoleerd stonden rondom hun Oceaan, voordat bv. de technische hulp goed op gang kon komen en hen met de wereld als geheel kon verbinden. INE ALGEMENE geest van hulpvaar- digheid jegens de wereld vindt zijn oorsprong in de Verenigde Staten van Na de plechtigheid op de Na tionale Begraafplaats „Arlington" ontwaarden de inzittenden van de auto's van de Koninklijke stoet een vrouwtje op de weg. Ze was gekleed in Volendams costuum en had kennelijk gehoopt de stoet een ogenblik te kunnen ophouden om de Koningin een ruiker rozen te overhandigen. De auto's reden echter door, want het programma is te scherp op tijdschema afge- semd. dan dat dergelijke onver wachte punten zomaar zouden kunnen worden ingelast. Het Amerikaanse Volendammertje" had er blijkbaar niet aan gedacht, dat haar programmapunt een officiële regeling nodig zou heb ben gemaakt en ze bleef dan ook onthutst en teleurgesteld, een zaam op de weg achter. Het enige wat de Koningin kon doen, was haar een vriendelijke glimlach in het voorbijrijden te schenken. Amerika. Indien deze zijn kans krijgt, zal hij leiden tot het ontstaan van een Pax Atlantica, een Atlantische vrede Ik denk niet, dat in een Pax Atlantica de Atlantische gemeenschap ooit een ge- isoleerde groep zou kunnen worden. Nog minder zou zij een bedreiging kunnen worden voor andere delen van de wereld. Want zelfs als Atlantische gemeenschap kunnen wij ons de weel de niet veroorloven, ons terug te trek ken in een „splendid isolation" en onze schakels met de rest van de wereldgemeenschap te verbreken. Wij allen willen, zo besloot H. M., dat de Atlantische vrede de weg baant tot de wereldvrede. Wij kannen niet hopen op betere tijden, tenzij de mens heid als geheel haar boeien afwerpt. Het is duidelijk, dat in dat geval de mensheid het welbehagen van een le ven in gerechtigheid en veiligheid zou kunnen uitstralen en een begin zou kunnen maken met een betere wereld en een volledig gemeenschapsleven. De mensheid in nood moet voor een groot deel op uw juist oordeel ver trouwen om uitkomst te krijgen. La ten wij allen ons uiterste best doen. Laat ons de rest aan God overlaten. Hij zal deze arme wereld niet verza ken, om der wille van de goedwillen- den en de dappere strijders, die er in wonen. Koningin Juliana neemt een ovatie irz ontvangst tijdens haar toespraak. Op de achtergrond de vice-president van de U.S.A., Barkley. „Ik ben niet van plan mij candidaat te stellen voor de Senaat of het Huis van Afgevaardigden. Ik zal, ook na mijn aftreden, blijven strijden voor een wereldvrede". verklaarde president Truman op zijn eerste, druk bezochte persconferentie na zijn mededeling van Zaterdag j.l., dat hij zich niet meer herkiesbaar zal stellen als president. Na ruzie met president Truman De Amerikaanse procureur-generaal Howard McGrath is op zijn verzoek door president Truman ontslagen. Eer der op de dag had de procureur-gene raal een zekere Morris ontslagen. Mor ris was door de regering aangesteld om een onderzoek in te stellen naar beschuldigingen van corruptie onder Amerikaanse ambtenaren. Tot opvol ger van McGrath is benoemd James McGrannery. Het is nog niet bekend of president Truman het ontslag van Morris heeft bekrachtigd. Over het optreden Mor ris is er herhaaldelijk ruzie geweest tussen McGrath en president Truman. De jongste scherpe woordenwisseling tussen beiden, vond plaats toen zij Woensdag op het nationale vliegveld van Washington de komst van het Ne derlandse Koninklijk Paar afwacht ten. McGrath had eerder geweigerd een vragenlijst in te vullen, waarop hoge ambtenaren hun particuliere in komsten moesten invullen. Truman deelde mede dat de afgetre den procureur-generaal hem niet had geraadpleegd over het ontslag van Mor ris. Het ontslag is evenmin met zijn goedkeuring verleend en McGrath had zelf Morris uitgekozen als de man, die een onderzoek moest instellen naar de beschuldigingen over corruptie. De Duits-Joodse besprekingen over de schadeloosstelling, die op kasteel Gua-Wassenaar worden gehouden, blij ken zich in een kritiek stadium te be vinden. De leden van de Duitse dele gatie. die na het afsluiten van de eer ste faze naar Bonn reisden, teneinde aldaar contact met hun regering op te nemen, zijn gisteravond teruggekeerd. Van Joodse zijde schijnt men teleur gesteld te zijn over de resultaten welke de leden van dt Duitse delegatie uit Bonn meebrachten. Er werd dan ook onomwonden te kennen gegeven, dat de besprekingen in een kritiek stadium zijn gekomen. De president weigerde te zeggen of hij de democratische partij zou aanbe velen gouverneur Stevenson van Illi nois candidaat te stellen voor de pre sidentsverkiezingen. Hij verklaarde niet voornemens te zijn enige aanbe veling te doen voor de bijeenkomst van de democratische partij conventie in Juli a.s., waarop de democratische candidaat voor het Amerikaanse pre sidentschap zal worden aangewezen. In antwoord op de vraag wat hij zou gaan doen, wanneer ,in Januari 1953, zijn tweede ambtstermijn als pre sident der Verenigde Staten zou zijn verstreken, antwoordde Truman: „Ik heb nog veel voor het welzijn van het land te doen". De president zeide voorts dat de onderhandelaars der Verbondenen in Korea „buitengewoon góed werk doen", dit als reactie op een krantenartikel, waarin het werk der onderhandelaars was becritiseerd. 70ALS wij gisteren reeds hebben ge- publiceerd, heeft het partijbestuur van de C.P.N. een brief gericht aan de besturen van de P.v.d.A., V.V.D., C.H.U. en de K.N.P. In deze brief wordt een beroep gedaan op deze par tijen om in de komende verkiezings strijd ons volk te waarschuwen tegen een regering van oorlog, fascisme en armoede. De regering, zoals de com munisten die zien, moet worden ge dragen door de gehele arbeidersklasse „en moet 't werkloosheids- en woning probleem krachtig aanpakken." Er is wanneer wij de inhoud van deze brief ontleden, klaarblijkelijk in de gedach- tenwereld van de communisten van een wijziging sprake. Tot nu toe heb ben zij met alle te hunnen dienst® staande middelen geprobeerd de arbei dende bevolking in ons land ervan te doordringen, dat de P.v.d.A., inplaats van de belangen van de werkend® massa te dienen, zich op één lijn stelde met wat men dan in het algemeen noemt „de burgerlijke partijen". Waar schijnlijk tot verbazing van een ieder die de politieke ontwikkelng na 1945 in ons land met aandacht heeft ge volgd, dringen thans «e communisten niet alleen aan op een kabinet van na tionale eenheid maar zoeken zij be halve met hun doodsvijanden van de P.v.d.A. zelfs contact met de V.V.D., die zij gemeenlijk als verregaand con servatief stelden; met de C.H.U., van wie zij evenmin veel goeds hebben ge zegd en met de groep, die toch tot de uiterst rechts-katholieke formatie moet worden gerekend. Zij maken een be wuste uitzondering voor de K.V.P. die, volgens de inhoud van het hier behan delde schrijven, kennelijk de oorlog, het fascisme en de armoede over het Nederlandse volk zal brengen, in de gedaante van een kabinet-Romme. LIET is ons, ronduit gezegd, niet dui delijk wat de C.P.N. precies wil; welke nieuwe manoeuvre hier in het spel is. Wij kunnen ons niet voorstel len dat de communisten zo weinig op de hoogte zijn van de politieke constel latie in ons land, dat zij in ernst me nen een kabinet van nationale eenheid te kunnen samenstellen zonder mede werking van de K.V.P. Er is geduren de de laatste jaren meer dan eens be toogd, dat het voor een verfrissing van het Nederlandse politieke leven wel licht van grote betekenis zou zijn in dien de huidige rooms-rode coalitl® tussen K.VP. en P.v.d.A. voor een tijd verbroken zou worden en dat als ge volg daarvan een andere combinati® de teugels van het staatsbeleid in han den zou krijgen. Onze lezers weten, dat met name de V.V.D. een sterk voorstandster is van een rechtse groe pering die, met meer succes dan tot nu toe het geval is geweest, tegen K.V.P. en de P.v.d.A. zou kunnen op treden. Een combinatie, als thans door de C.P.N. wordt voorgesteld, is alleen al op grond van de politieke verhou dingen in ons land volslagen onmoge lijk. Zij is zelfs volslagen belachelijk, want geen weldenkend mens zal ook maar één ogenblik de gedachte voelen opkomen dat de C.P.N. het eerlijk met Nederland meent INE bewuste brief merkte op, dat het resultaat van een dergelijke samen werking zou kunnen zijn dat bewape ningslasten en zelfs belastingen zou den kunnen worden verminderd. Wat daarmee bedoeld wordt behoeven wij niet nader uiteen te zetten. Wij wijzen slechts op de voortdurende defaitisti sche houding van de communistische Kamerleden, die als gevolg van hun devies, dat het Iich: uit het Oosten komt, alle en zelfs de beste regerings maatregelen hun stem onthouden. Wij nemen aan dat de bovengenoemde par tijbesturen de C.P.N. in deze geest zul len antwoorden. Verband fussert KLM-ramp en aanslagen? De Duitse politie heeft besloten te onderzoeken of er verband zou kunnen bestaan tussen het vliegtuigongeluk met de „Koningin Juliana" te Frank fort en de aanslagen in Miinchen en Den Haag. Momenteel bestaat er echter nog geen enkele aanwijzing op een mo gelijke samenhang. Daar zich twee Joodse vertegenwoo-digers in het vlieg tuig bevonden wil men evenwel ook deze mogelijkheid onderzoeken. De briefbom, bestemd voor het hoofd van de Duitse delegatie in Den Haag bevatte de zware springstof trotyl, doch was met een droge batterij en ontste king zeker ongeschikt om te ontplof fen en zware schade aan te richten. Twee Duitse politiedeskundigen zijn gisteren uit Bonn te Den Haag aan ge komen om getuige te zijn van het on derzoek, dat met volle kracht wordt voortgezet. Merkwaardig is, dat in de briefbom een in het Frans gesteld getypt pam flet werd meegestuurd, dat woordelijk gelijk is aan de op 30 Maart uit Ge- nève aan vier Parijse dagbladen ge stuurde brieven van de „Organisation des partisans Juives". In die brief neemt deze organisatie de verantwoordelijk heid voor de aanslag op Adenauer op zich Bij vergelijking is gebleken, dat de vier Geneefse pamfletten op een an dere schrijfmachine zijn geschreven, dan het pamflet uit Amsterdam. De vraag is of laatstgenoemd uit een Fran se krant is overgenomen. De mogelijk heid, dat tussen de briefschrijvers uit Genève, de aanslag op Adenauer en de briefbom in Nederland verband bestaat wordt niet uitgesloten geacht, doch is evenmin bewezen. De door de Joodse onderhandelaars ontvangen dreigbrieven zijn naar veler opvatting niet door een Fransman ge schreven. Sommige termen wijzen op kennis van modern Hebreeuws Op grond van inlichtingen van ge allieerde zijde heeft de Westduitse bondskanselier Adenauer de fractie voorzitters van het parlement gewaar schuwd tegen mogelijke aanslagen op regeringsleden en andere politici Reeds voor de aanslag in München zijn po gingen gedaan een aanslag op dr. Ade nauer te plegen. Onder andere zou men gepoogd hebben door middel van een motorrijder een springlading aan de auto van de kanselier te bevestigen In Bonn twijfelt men er niet meer aan, dat het hier een georganiseerde ter reuractie betreft. Men noemt in dit verband de mogelijkheid van een Tsje- choslowaakse groep. De Oostduitse premier Otto Grote wohl neemt wegens overspanning twee weken vacantie, zo meldt het West duitse nieuwsbureau. Dit is de tweede maal in drie maanden tjjds dat de pre mier rust neemt. OVERWEGEND DROOG Verwachting tot hedenavond. Half tot zwgar bewolkt en over wegend droog weer. Matige en later vooral aan de kust krachtige wind tussen West en Zuidwest. Iets hogere middagtemperaturen ian gisteren. ZATERDAG: Zon op 6.06. onder 19.21. Maan op 13.54. onder 4.34.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1