ook voor dameskleding O 9* IVOiOL CO Uier Man-mannequin Vasthouden door loslaten H"L zal er toch eindelijk eens van Onze dochter op haar Paasbest EEN HANGERTJE OM TE STELEN .li CHIC Hetgaatomdetoon waarop men 'tzegt Charmante combinatie Eén mislukking maar toen werd ze wijzer RIBZIJDE voor de voorjaarscollecties f bleekl Peinzerij iijdens de schoonmaak Proberen blijft begeren! 7. VTKBDA Ct s APRIL 1952 Een van de vele interessante din gen, welke op de „Ideale Huis"- tentoonstelling te Londen te zien waren, is deze lucht wasmachine. Het apparaat bestaat uit drie pij pen, welke met een rubberslang op de b laaskant van een stof zuiger aangesloten worden. Een rooster houdt het wasgoed onder water. Kaar verluidt, zou het was goed in tien minuten schoon zijn. moeten komen. Er liggen zoveel brieven, er wordt zoveel malen op spreekbeurten aan mijn mouw getrok ken. Wat zegt u daar nu van, dat ik het chapiter wel eens een keertje bij de ho rens moet vatten, om een vrijmoedige beeldspraak te gebruiken. Welk chapiter? Het lange, moeilijke, nooit afgeschreven chapiter van: Het huwelijk. Men zit ermee, zo niet met de eigen getrouwde staat, dan toch met die van de medemens in het algemeen. Zoals ik zéig Lange brieven vol klach ten, van vrouwen zowel als van man nen, zijgen zwaarmoedig neer op mijn schrijftafel. Bedenkelijke gezichten worden naar mij gekeerd in vergaderin gen en achter bestuurstafels. Ja, het is mij al overkomen, dat een radeloos jonkman bij mij aanbelde omdat zijn zoveelste verkering aan het stranden was. Hoe komt dat nu? vraag men mij, in droefgeestig spreekkoor. Waarom loopt het in onze tijd tussen zoveel partners mis? Kijk in de krant: echtelijke dra ma's bij het mud. Zie om u heen. Die gaat bij die weg en Zus houdt het met Zo! Waar ligt dat toch aan? Zijn de mensen gemakzuchtiger, loszinniger, onbetrouwbaarder, immoreler dan vroe ger? Is een gelukkig huwelijk een her senschim? Beleven wij de devaluatie der moraal? Ligt het aan het opgroeiend geslacht of aan de vorige generatie? Aan de mannen of aan de vrouwen? Kijk, dat is een aardige huurcdel om te beantwoorden, en u begrijpt wel, dat ik dat in één kolom niet klaarspeel. Tenzij ik mij er met een Jantje-van-Lei- den afmaak, door de beantwoording over te laten aan de een of andere hooggeleerde mijnheer die over dit alles zo'n verhelderend boekje heeft geschre ven; vijf negentig gebonden, uw boek handelaar heeft het. Maar u wilt geen hooggeleerd boekje, u wilt een persoonlijke mening van een vrouw, aan wie u desnoods wéér kunt schrijven als het u niet duidelijk is. Best U zult uw antwoord hebben, al zal ik het in mootjes moeten knippen van wege de plaatsruimte. U krijgt dus géén recept, maar een portretje, zo nu en dan. Naar het leven geknipt, dat beloof ik u, zij het met enige retouche. Altijd een vrouwenportretje. Waarom? Niet, omdat een vrouw immer de schuld heeft van een gederailleerd huwelijk. Maar omdat de vrouw vrijwel altijd in staat is. van dat huwelijk iets te maken. Mits..,. JJIST: daar zit hem de kneep. Mits zij een heel klein beetje kijk heeft op het verschijnsel Man, dat zo totaal verschil lend is van haar eigen wezen. Psycholo- logisch. sexueel. maatschappelijk. Wan neer zij bereid is die verschillen te accepteren en te begrijpen, liefst met een spikkeltje humor, is zij aardig op weg om van haar huwelijk een succes te maken. Wilt u de eerste twee por tretjes zien? Afdeling: psychologische aanvoeling. Wie zich aan een ander spiegelt.... u weet het. Mevrouw A. was getrouwd met een vakgenoot. Een door en door goedhar tige, ijverige, rustige jongen. Bekwaam in zijn werk, lang niet dom en presen tabel van voorkomen. Hij miste maar één ding: persoonlijkheid. Hij dacht niet bijster hoog van zichzelf. Hij was één van die verstrooide kerels die altijd de deur voor een ander openhouden: Na u. Die op vergaderingen nooit een vraag of opmerking plaatsen, maar thuis op de voordeurmat opeens ontdekken, elk brillant gezegde zij hebben inge slikt. Collega's die vrij wat minder in hun mars hadden, vlogen hem vooruit, be zetten posities, werden autoriteiten. Hij had kruiwagens noch ellebogen, en maakte daarom in zijn baan eeuwig pas-op-de plaats. En was daar gelukkig mee. Want hij had een stille hartstocht, een verholen avontuurlijkheid: wéten. Hij snuffelde, vorste, verzamelde, no teerde, lésHet was verbazend: „Al wat in boeken stak, was in dat hoofd gevaren". Dat was zijn enige eerzucht: iets tot de bodem doorvorsen, ergens achter komen zó zit dat. Maar dat was gans niet naar de zin van mevrouw A. Die was eerzuchtig tot in het overdrevene. Die wilde pronken met de positie van haar man, diverse vriendinnen de ogen uitsteken. Zij was zelf wel niets bijzonders, maar des te meer moest haar man het zijn. Dan moest die maar uitblinken, voorop dra ven, of hij wilde of niet. En zij stond 1f ïgs de lijn en liét hem draven: hit- in het Thomas Wallis-warenhuis in Londen werd een show gegeven van de nieuwe mode voor heren. Deze „mannequin" toont een mo derne j:dwardian"-style overjas van kameelhaar, compleet met parapluie en bolhoed met omge slagen rand. Moeder en moeders moeder gebruikten al Maizena DURYEA, dus bestelde 't jonge vrouwtje 'took.Maar... zy verzuimde te doen, wat die ervaren moeders deden en nóg doen toezien dat ze ook Maizena DURYEA krijgen. De naam op 't pak, daarop moet U letten, om zeker te zijn dat ge inder daad Maizena DURYEA koopt, die vermaarde Maizena voor t binden van groenten, soepen en sausen. (Advertentie, Ing. Med.) Leuk staat zo'n keurig getailleerd oa(f$5&L manteltje, vindt U ook niet? En ieder l\jy IspVHffitj l1/ meisje kan het dragen. Bovendien is 4 \z |l het meestal heel goed uit een grotere C,~\ j' zlf mantel te maken, doordat het patroon Li-tb A -A/fc-JI uit meerdere kleine delen is samenge- m SSf* li steld. De kraag en het beleg van de 'I aangeknipte zakklepjes zijn hier van /i I I i\ afstekende stof genomen, maar kunnen natuurlijk ook van dezelfde stof zijn. Voor de leeftijd van 10 jaar beeftU nodig ca. 1.70 M. van 140 breed. Ge bruikt U geen nieuwe stof, dan kunt U zo nodig in de voorbaan de deelnaad volgens de stippellijn door laten lopen en ook in de taille van de achterbaan een naadje maken, dat dan door een 3 4 c.M. breed ceintuurtje bedekt wordt. Voor dat U de stof gaat knippen, past U gerst het papieren patroon, want er zijn nu eenmaal dikke en dun ne meisjes van 10 jaar. verbindt de achterbaan met ae cterzijbanen. Tegen de voorbaan naait U net be leg van de klep. waaraan de voering- zak geknipt is. De voorbaan wordt met het voorzijpand verbonden en de rak diehtgestikt. Zij- en schoudernaden «luiten en 't beleg, dat U ook aan kunt knippen, tegen de voorkanten naaien Zo nodig kunt U in dit beleg tussen de onderste twee knopen een naaoi maken. De halsrand wordt tussen cte dubbele stof van de kraag gezet, u Verbindt de bovenmouw. van voren door strijken iets gerekt en van achte ren ingehouden, met de ondermouw en zet hem dan over de kop even inge houden in het armsgat. Gebruikt U an dere stof als garnering, dan staat het wel aardig, als U ook de knopen met die stof overtrekt. «*nd sissend van drift als hij achter bleef. mij deed zijn best, maar hij kén het niet. Hij struikelde telkens, doordat hij maar omkeek naar die boekenkast. Totdat hij in elkaar zakte, letterlijk, en vóór zijn tijd begraven werd. Een stille, ongelukkige man, die een verbit terde weduwe achterliet. Niet eens met vol pensioen. Mevrouw B. was de enige dochter van een zakenman. Niet alleen volgens de burgerlijke stand, maar ook naar aan leg en karakter. Een knappe meid met een helder hoofd en een willetje als een grote kerel. Zij trouwde met een aar dige jongen, die per ongeluk op een kantoor was terecht gekomen, maar eigenlijk alleen in een woonwagen thuis hoorde. Niet dat hij lui was, pas op. Maar hij kon het tussen vier muren niet harden. Zo'n zaak was goed en best. maar na een week moest hij nodig es hier of daar gaan kijken. Mevrouw B. had dat al door in de wittebroodsweken. Maar zij zei niets. Zij glimlachte. Zij ging achter de toon bank staan, als vroeger. Zij dreef de winkel, de werkplaats en de huishou ding. Zij kocht in en controleerde het personeel. En zij stuurde mijnheer B. met een autootje vol bestellingen weg: de fabrieken kon hij en passant ook wel eens langs gaan. Nu zwalkt hij langs 's Heren wegen en is gelukkig. En zij bedisselt tussen vier muren en is ook gelukkig. Zo kan het ook. SASKIA. TWEE IN EEN: is een oplossing voor het vraagstuk, hoe men met betrek kelijk beperkte middelen een voorjaars- en een zomerhoed kan hebben. Op een wit grosgrain kapje kan een brede rand van stro worden geknoopt, waardoor het in een vlot zomermodel verandert. Wanneer men tijdens een gezellige winkelmiddag het oog laat gaan over de alom uitgestalde stoffen, dan zal men, tien tegen één, geconfronteerd worden met ribfluweel of Cor du roy. Favorieten dus! In velerlei tinten en te kust en te keur. Zo is het hier en ook m Parijs. Maar daar vindt men, tussen deze lappen een nieuwe kwaliteit, welke eigenlijk reeds tal van jaren in het modegareel meeloopt, echter op ander niveau en wel in het kader van de werkkleding. U zult 't reeds begre pen hebben, het is het zo bekende man- rok combineert het best. Mocht het gaan vervelen om het jack los te dra gen, dan kan een ceintuur in afsteken de kleur uitkomst brengen. Als grappige tegenstelling het is nu eenmaal lente geldt de andere afbeelding. Een alleraardigst voor- jaarscostuumpje, een fantasiepakje uit Parijs. Men lette op de schouderpas en mouwen, welke een aparte charme ver lenen. Het werd uitgevoerd in licht bruine stof met een garnering van donkerbruin. De zakken zijngeknint volgens het laatste snufje, evenals de omgeslagen manchetten. Van Parijs even naar Londen, is op papier geen afstand. Uit de Britse hoofdstad kwamen n.1. berichten, dat daar de couturiers hun hart verpand hebben aan de kleur geel. variërend van de bleekste appeltinten tot het oranje van de duindoornbes en manda rijn. Verscheidenheid genoeg dus. De ze tinten worden bii voorkeur gecom bineerd met grlis of zwart onder het motto „the blond look". De blonde da mes dienen wij er echter op te wijzen, dat geel verkieslijker ls voor de don kere tvpes. De blondines kunnen zich beter tot de neutrale, grijze kleur be palen. In Londen houdt men van de strakke liin. geliik het silhouet van een cor recte tailor made: enigszins doet zij denken door de wilde rokken en ronde schouders aan de new look. Voor heide lijnen worden prachtige, zacht wollen stoffen tweeds en kamgrv- ren gebruikt. Miehael Sherard ont wierp een fletse tint. ietwat groenach tig geel, welke hij Aprilzon noemde. Hii is het ook, die. evenals zijn colle ga's, veelvuldig gebruik maakt van ribzijde. een stof, welke in de voor jaarscollecties opgang maakt. Het voordeel hiervan is, dat zii onkreuk baar is en niet plet. Maar de nrijs.... enfin, alle waarde naar het geld.... chester! Dat diende tot dusverre voor degenen, die in weer en wind hun werk moeten verrichten. In de toe komst zal nu ook hare majesteit de Vrouw zich er van bedienen, zij het dan met het oog op de stevigheid en duurzaamheid, alleen in het sportieve genre! Zij vervangen dan de reeds be kende halve en driekwart-modellen bontjasjes. Het hier afgebeelde model werd vrij fors gehouden en is dus practiseh meer geschikt voor de slanke vrouw. Het zou heus geen over bodige luxe zijn, wanneer de ontwer pers in Frankrijk naar wie toch de gehele mode-wereld zich pleegt te rich ten zich eens zouden gaan toeleggen op het vervaardigen van modellen maat 46! Daarmede zouden vooral in ons land vele dames gediend zijn. Vermoe delijk blijft het wel bij een wens, want de Frangaises bescnikken nu eenmaal over een minder wijde taille. Bij deze korte mantel kan men, naar verkiezing, een pantalon of een rok dragen. Vooral de strak aansluitende O 1 70 7f O V 12 V HF B 0 s MOUW 28 30 <o| J /y 2 3 f3 KRAAG /Z JAAR o s_jo o aojói. o s 'o 17 23 ALLERLIEFST is uw kleine meiske in zo'n ruim hangertje met ronde schouderpas. U kunt het in tweeërlei stof maken zoals hier getekend, maar het is niet minder aardig, als u het geheel van dezelfde stof neemt met alleen het puntbandje langs het pasje en de borduurmotiefjes in een afste kende kleur. Veel stof vraagt het niet: 1,40 meter van 90 cm breed; en misschien heeft u nog wel een overgeschoten lap of HET WAARDEBON VOOR Num GOAL VOETBALfOTO OOI HEE AAN DE GOAL 'VOETBALPRIJSVRAAG (Advertentie, Ing. Med.) een afgedankt japonnetje liggen, waar uit nog zo'n leuk jurkje te toveren is 11 begint met aan de rugpasjes het belegje naar binnen te vouwen en op de middenachterlijn de knoopslulting aan te brengen. Dan rimpelt u het voor- en rugbaantje van boven in en stikt er de pasjes op tot aan het te kentje. Zij- en schoudernaden sluiten De twee kraagdeeltjes van dubbele stot naait u onder een schuin biesje In de halsopening. De onderkant van de mouw wordt van een splitje voorzien en ingerimpeld tussen een 2 cm broed boordje op polswijdte gestikt. Over de kop ingehouden zet u de mouw naad op naad vallend in het armsgat Wilt u dit patroontje voor een voor jaars- of zomerjurkje met korte mouw tjes gebruiken, dan neemt u de stippel lijn als onderkant van de mouw li plaats van het puntband staat een in gerimpeld of een genlooid stron'-'- eveneens heel aardig. Probeert u hei maar eens! ELLA BEZEMER mMMm 0 mmm* IIIIIIIP HIMt j Dit zwart-wit gestreept zijden rokje waarbij een zwart wollen truitje, afgezet met een wit piqué-kraagje en dito manchetten wordt gedragen is afkomstig uit de collectie van de Britse Couturier Ian Meredith, MATUURLIJK kunnen wij niet ver wachten, dat onze mannen „die het geld verdienen", ons bejubelen als wij dat geld kwistig en ondoordacht uitge. ven. Evenmin zullen wij hen die „zo veel aan hun hoofd hebben" lastig val len met huishoudelijke futiliteiten. Wij zorgen, dat geruisloos en onmerk baar de slag om de schoonmaak ge streden wordt en dat alles zonder dat wij verwachten, dat ons na afloop een eremedaille op de borst wordt gespeld. Wij werken ons met heldenmoed door moeilijk te nemen stellingen als herenkast en schrijfbureau. Al ons zwaar geschut gebruiken wij in het „Allemansland" garage en fietsen- schuur, om dan nog maar te zwijgen over het kolenhok. Brr! Vreselijke karweien. En dat alles onder zware druk van de tijd, want om vijf uur moeten wij klaar-zijn om vooral arge loos en extra fris éruit te "kunnen zien als manlief thuis kbmt. Wij heb ben immers begrip voor de zwakheden des mans, haten kwade gezichten en beminnen vriendelijke opmerkingen. Plotseling gedurende één van die jaagpartijen herinneren wij ons, dat het volgende week Pasen is en dansen woorden als: paasei, paashaas en „op zijn Paasbest" door ons hoofd. Het kan toch wel eens mooi weer zijn die dagen en wat moet ik dan aantrekken? Heeft Saskia, aangaande de schoon maak, niet gezegd: „Ga vooral uw gang", ons daarmede stiekum aange moedigd. als wij lust hadden, er de brui aan te geven? Heeft Rita niet gefluisterd over spor tieve creaties in verband met wandel pakjes, doddige bloesjes en hondjes van hoedjes? Ik ben een trouwe lezeres van „De wereld der vrouw" en ik luister naar deze goede raadgeefsters. Ik ga de stad in! Waarom zou ik gewetenswroeging hebben, omdat ik doe zoals ik doe? Mag ik mijn yrouwelijke natuur vol gen? Heb ik na al mijn geploeter het verdiend, ja of neen? Ik geef mijzelf een eremedaille als loon voor mijn wer. Het wordt een blijde herinnering, die mij nog lang met een zekere ver tedering zal doen denken aan de door geworstelde uren die achter me liggen. Wie zal mij deze kleine verwennerij misgunnen? Toch zeker mijn man niet. Toon ik niet steeds belangstelling voor de lijn van ziin boot. de nieuwe wi/ten in ons staatsbestel, de uitzonderlijke wisselingen in handel en industrie, aller zaken die hij belangrijk vindt. Zouden mannen nu minder begrip hebben voor ónze verlangens? ^ATUURLIJK koos ik ëen lente- hoedie, er steeds aandenkend wat hij mooi zou vinden Ik oastte er eniee dozijnen en veroordeelde ze met zijn ogen tot een stofblik. een omgekeerd theekonie on een schotel, een inktlap. Ik koos waarliik niet die uitzonder lijke „Lewhoorn" uit het modehuis van Simon Mirmsn. maar was gelukkig met een schattig iagershoedje met kleine veertjes op zij. Zou ik haar als verrassing bewaren totdat wii de eerste maal samen uit gaan: of er vriimoedlg direct mee voor de dag komen? Zo'n klein gevalletje doet je kitti- ger stappen, met meer zelfvertrouwen de ontmoeting tegemoet zien. Jagers- hoedies geven ;en ongekende levens moed. Ik zou zelfs nu kunnen verdra gen als hii gelijk vorige jaar ?ou zeg- 8en - „Zo dat is dus weer achter de rug", begrijpende dat ik uitge- sct onnmaakt was. Maar misschien had hij geleerd dat ouderwetse mannegrapje achterwege te laten. Per slot van rekening kan eenzelfde zin on zoveel manieren ge zegd worden. Zelfs een zin als: ..Zo enz enz kan al* een lofuiting, als een onverwachte bevrijding, een jubel toon klinken. 's Middag* «ehonk Ik thee met mijn iagershoed op Zelfs een hoed kan een verrassing zijn. als je maar de moed hebt het er op te wagen. PETRA. (Advertentie, Ing. Med.)

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 15