Paar in de Ver. Staten Het verblijf van het Koninklijk Hartelijke ontvangst in Washington KoM B&bleJlc Duitse delegatie uit Den Haag opnieuw naar Bonn Israëliërs verlangen concreie voorstellen Dr Drees zond telegram aan Lester Pearson Goud- en dollarverliezen van sterlinggebied kleiner Komende herfst vliegt de „Lufthansa"' weer Morris ondervond geen medewerking Nieuwe atoomoven in de Verenigde Staten Argentinië vestigt nieuwe basis in Zuidpoolland Herfstmanoeuvres onder leiding van generaal juin Pinay behaalde opnieuw een kleine overwinning Geallieerde stafoefening begint Maandag Uitgaansverbod in geheel Tunesie opgeheven Rnniniiiiiiiimiiiiiiitiii!<!ii!iiHiiiHiiii!iiniiiniiHi!iiiiiiHiiiiH«iiiniiiniRiiiinti!wn V.S. stonden op drempel van grote staking Waardering voor rede van Koningin Foto links boven: Bij haar aan komst op het vliegveld van Was hington werd H.M. Koningin Juliana hartelijk welkom geheten door de president van de Ver enigde Staten, Harry Truman. De ongedwongen hartelijkheid, welke deze begroeting kenmerkte, vorm de het bewijs, dat de Amerikanen het bezoek van de Nederlandse vorstin op prijs stelden. Van Haar kant getuigde HM., hoezeer Prins Bernhard en zij zich op de Ame rikaanse reis hebben verheugd. Foto rechts boven: H.M. de Konin gin inspecteert de erewacht, welke bij haar aankomst op het vliegveld van Washington stond aangetreden. Foto rechts onder: Tijdens het be zoek aan Washington heeft de Koninklijke familie het Witte Huis als verblijfplaats gekozen. H.M. Koningin Juliana, Z.K.H. Prins Bernhard en president Truman op de trappen.bij de hoofdingang. Foto links onder: De aankomst op de luchthaven van Washington, „National Airport". De Donderdag van de rijde der Is raëlische delegatie gedane mededeling, dat de besprekingen over de schade loosstelling met de Westduitse delega tie zich in een critiek stadium bevon den, wordt door de feiten bevestigd. De leider der Westduitse delegatie, prof. Boehm, is naar Bonn vertrok ken, vergezeld van enkele andere le den van de Westduitse delegatie. Deze plotselinge terugkeer heeft ook te ma ken met de teleurstelling der Israëli sche delegatie, die verwacht had, dat de Westduitse delegatie na haar te rugkeer definitieve voorstellen van de Bondsregering bü zich zou hebben. Prof. Boehm zeide dat het bezoek aan Bonn het uitbrengen van een voor lopig rapport betrof, waarover de be sprekingen in Bonn niet ten einde werden gebracht. Hij deelde mee, dat er in de loop van volgende week door de Westduitse delegatie bekend zou Drie jaar NAVO De minister-president, dr W. Drees, heeft een telegram gezonden aan Lester B. Pearson, de voorzitter van de Atlan tische Raad te Ottawa, waarin hij ter gelegenheid van de derde verjaardag van de NAVO uit naam van Nederland en de Nederlandse regering nog eens de verzekering heeft gegeven van Neder lands standvastige trouw aan de doel stellingen en de principes van het Noordatlantisch verdrag. Minister-pre sident Drees zei voorts in het telegram, er op te vertrouwen, dat de verbonden landen door versterking en verbetering van de NAVO stap voor stap nader zouden komen tot hun einddoel: de ver werkelijking van een ware Atlantische gemeenschap. De Britse minister van financiën heeft in het Britse Lagerhuis medege deeld, dat het verlies aan goud en dol lars in het sterlinggebied in Maart j.1. 71 millioen dollar heeft bedragen. In Januari 1952 is het tekort 299 mil lioen dollar en in Februari 266 mil lioen dollar, waardoor het totale de ficit voor het eerste kwartaal van dit jaar 636 millioen dollar heeft bedragen tegen een deficit van 940 millioen dol lar in het vierde kwartaal van 1951. worden gemaakt, welke voorstellen zij aan de Westduitse regering zou doen Klaarblijkelijk wil men in Duitsland eerst het rapport der Westduitse dele gatie aan de schuldenconferentie te Londen afwachten. De Israëlische de legatie staat op het standpunt, dat het geen zin heeft de besprekingen voort te zetten, vooraleer men definitieve voorstellen van de Westduitse delega tie krijgt, die door de Bondsregering worden gesteund. De verwachting is, dat de Westduitse delegatie Maandag zal terugkeren. Dan zal blijken of de besprekingen al dan niet op de norma le wijze voortgang kunnen vinden. Mei gehuurde machines op hei binnenlandse nei De Westduitse minister van Verkeer, Seebohm, heeft verklaard, dat de op bouw van de beoogde Duitse lucht vaartmaatschappij vier jaren in beslag zal nemen. Enkele maanden na het einde der bezetting zal Duitsland ech ter reeds met gehuurde machines op binnenlandse luchtlijnen verschijnen. Het totaal te investeren kapitaal schat men op 140 millioen Mark, bijeen te brengen door de Bondsregering, de regeringen der staten en particulieren. Men heeft dertig verkeersvliegtuigen nodig. Hoewel de „Lufthansa" in Mei kan worden opgericht, zal het vermoe delijk nog tot de herfst duren vóór de maatschappij een beperkte dienst op het binnenlandse net zal kunnen ope nen. De buitenlandse luchtlijnen zul len later volgen. De omvang, die men de Lufthansa wil geven, zal de opleiding van 150 pi loten nodig maken, die door een her scholing van oorlogsvliegers zal ge schieden. De kosten worden per vlieger op 100.000 Mark geschat. De Donderdag door de Amerikaanse procureur-generaal ontslagen Morris, die door president Truman was aange steld om een onderzoek in te stellen naar corruptie van ambtenaren, heeft verklaard volgende week zijn program ma voor bestrijding der corruptie open baar te maken en het tevens aan pre sident Truman toe te zenden. Morris verklaarde, dat hij noch van de leden van 't Congres noch van enig departe ment van de federale regering veel me dewerking had ondervonden bij zijn pogingen om het ambtenarencorps te zuiveren. De Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie heeft meegedeeld, dat een nieuwe atoomoven in gebruik is genomen, die atomische stralen pro duceert van een tot dusver ongekende concentratie en intensiteit. Men hoopt door deze installatie onafhankelijk te worden van Canada wat betreft de productie van middelen voor de kan kerbestrijding. De oven bevindt zich in het laboratorium te Arco (Idaho). Argentinië heeft een nieuwe perma nente basis voor weerkundig onder zoek in het Zuidpoolgebied gevestigd. De basis ligt ten Noordoosten van Ho pe Bay op de punt van Grahamland, het gebied waarop zowel Engeland als Argentnie anspraak maken. Hier heeft zich op 1 Februari een incident voor gedaan. De grote geallieerde herfstma noeuvres in Duitsland, waaraan ook Nederland zal deelnemen, zullen wor den gehouden in de driehoek Keulen KasseiFrankfort en onder leiding staan van de Franse generaal Juin, opperbevelhebber van de Navo-strijd- krachten in de sector midden-Europa. „Voor mij hoef je je niet te haasten, hoor Bij de voortgezette behandeling van de Franse ontwerpbegroting heeft pre mier Pinay een nieuwe overwinning behaald, toen de Nationale Vergade ring met 406 tegen 206 stemmen een socialistische amendement verwierp, dat vroeg om verhoogde belasting op winsten van maatschappijen. Pinay had verklaard, dat hij het amendement als een niet-officiële kwestie van vertrouwen zou beschou wen. Later verwierp de vergadering met 318 tegen 295 stemmen een voor gestelde verhoging van leges op auto registratie. Veldmaarschalk Montgomery zal Maandag de grootste stafoefemngsinds de oorlog leiden. De tactische oefen mg zonder troepen omvat de toewijzi g van taken en het maken van Pl?nn<;?} voor het geval van een aanval u'i Oost-Europa. Hoge officieren van alle drie dienstonderdelen uit tien landen, w.o. Nederland, nemen deel aan ue cefemng, die vier dagen zal duren. Met ingang van vandaag is het uit gaansverbod van 21 tot 5 uur in geheel Tunesie opgeheven. De Tunesische mi nisters van Justitie en van Sociale Za ken, die zich in ballingschap bevinden hebben telegrafisch aan Zweden, Noor wegen en Nederland gevraagd om dringende steun aan de zaak in de Vei ligheidsraad, vooral met het oog op de ernstige verwikkelingen in Tunesie. De Franse resident-generaal in Tune sie, De Hauteclocque, overweegt de op heffing van de staat van beleg. Frankrijk heeft een beroep gedaan op de Veiligheidsraad om «de Tunesi sche kwestie, die de Raad door twaalf landen is voorgelegd, niet te bespreken, daar zij geen bedreiging van de vrede zou vormen. Amerika en Engeland hebben verklaard dit Franse verzoek te steunen, waarmee Tunesie als agen dapunt wel ter ziele zal zijn, zo gelo ven waarnemers. THEODOOR loopt toch altijd maar weer warm als hij leest over de lotgevallen van zijn soortgenoten, de apen. Bijzonder sympathiek zijn hem de apen van Gibraltar, wier verdwij nen van de rots volgens de over levering ook het vertrek van de Engelsen van Gibraltar zal veroorza ken. Welnu, dezer dagen leek het zo ver te zijn. Vier van de vijftig Gibral- tariaanse apen waren de rots afgedaald en oefenden een ware terreur uit in de straten der stad. Ze knepen meisjes in de benen, roofden voedsel uit hui zen en één liep er rond met de gala- broek van een Engelse officier. En wij zeggen maar: „Aap, wat heb je mooie jongen". Een Zuidafrikaanse minister zegt het op zijn eigen wijs, namelijk: „De wereld is vol gewillige mense. sommige gewillig om te werk en ander gewillig om hulle te laat werk". Nou moet u niet boos wor den om dat gezegde. Overdenk maar eens de wijze woorden van de heer Wells: „Zedelijke verontwaardiging is jalouzie met een stralenkrans". Theodoor is een paar maanden geleden bij een kluizenaar op visite geweest. Het viel erg tegen, want de man was erg onhebbelijk. Zondag was uw lijf aap weer bij diezelfde heremiet, doch toen trof hij hem aan zittend in een schommelstoel en tot zijn nek in de sneeuw. „Wat is er aan de hand", vroeg Theodoor. Waarop de kluizenaar: „Bij je vorige bezoek vergat je de deur dicht te doen!" O Voor de politiei ech ter te Maastricht heeft een zekere Jan Verzoeknummer voor Tunesie s En laat de (Haute) klok maar luiden Hendrik B. terecht gestaan wegens het stelen van een varken. Toen de kadi wijsgerig en treurig zeide: „Wel ver dachte, als jij nu op de Jongste Dag voor de bestolene en diens varken zal staan, wat moet je dan zeggen?" ant woordde Jan Hendrik: „Ik zou zeggen, hier heb je je varken weer terug!" De Raad van Hillegom heeft een sub sidie geweigerd aan de Bond tegen het Vloeken. De Bond zei na het ver nemen daarvan: Er was uw lijfaap ook bijna iets ontglipt, toen hij een dienstorder las van de Rijkspost spaarbank, waarin staat: „Alleen de chefs der afdelingen, de sous-chefs, kamerchefs en plaatsvervangende ka merchefs inbegrepen die van kleine kamers, zijn bevoegd het directiege bouw door de hoofdingang te betre den. Op stipte naleving zal worden toegezien! „Theodoor troost zich maar met de gedachte, dat er na alle opge somde chefs, sous-chefs en nóg soeze riger chefs weinig personeel meer overblijft om door de achterdeur bin nen te komen. Uw lijfaap had zich met Alida naar een illusionisten-avond begeven. We zagen onder meer een man optreden, die door een dubbele flanellen lap een brief stond te lezen. Zegt Alida: „Ik moet hier weg. Dit is geen plaats voor een dame met een katoenen jurk!" Regering wisi de zaak op hei nippertje ie redden De vakvereniging van arbeiders in de Amerikaanse staal industrie had de directies gisteren aangezegd, dat 700.000 arbeiders Woensdag in staking zullen gaan, nadat de loononderhandelingen waren mislukt. De grote staalfabrieken zouden reeds met het doven van de hoogovens beginnen, om schade te ver. mijden, toen de regering mededeelde er te te elfder ure in te zijn geslaagd, de onderhandelingen te doen heropenen. Het geschil dateert reeds van verleden jaar November. De rede, welke koningin Juliana in het Congres heeft gehouden, heeft over het algemeen een zeer goede indruk gemaakt. Talrijke Congresleden toon den zich diep getroffen door de inten sieve wijze, waarop de Koningin zich bezighoudt met de bestaande interna tionale spanningen en naar middelen zoekt om deze te verminderen. Haar verzoek aan de Congresleden, om de belangen van de gehele wereld in het oog te houden en de mededeling, dat Nederland voor honderd procent zijn deel in de gemeenschappelijke las ten wil dragen, hebben voorts ons land een nog grotere sympathie bezorgd dan het reeds genoot. Het feit, dat het Congres herhaalde lijk applaudisseerde, zegt te meer, wan neer men. bedenkt, dat Congresleden over het algemeen niet gemakkelijk tot enthousiasme te brengen zijn. Twee der belangrijkste bladen, de Washington Post en de New York Times, hebben in hoofdartikelen de Congresrede van de Koningin zonder voorbehoud toegejuicht. De Washington Post schreef, dat de gedachtengang van de Koningin volgens de beste tradities van de verlichte monarchen verloopt. De Koningin ziet het belang der gees telijke krachten in en maakt daardoor de vrijheid nog dierbaarder. De New York Times toonde zich vooral getrof fen door de passage over het verlenen van technische hulp aan onvoldoende ontwikkelde gebieden. „De Koningin weet zeer wel, en zij heeft zulks ge zegd, dat het welslagen van de poli tiek, welke zij voor het Congres heeft onvouwd. afhapgt van de Verenigde Staten. Zij heeft echter de verzekering gegeven, dat het Nederlandse volk zijn aandeel in de lasten op zich zal nemen. Dat »s alles wat wij kunnen vergen".

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 16