Koningin bood president Truman het Nederlandse geschenk aan Warme toespraak aan pers/unch „Oorlog" bouwt drieduizend woningen voor militairen EXPORT Ondertekening Atlantisch Pact plechtig herdacht Vier doden door explosie van chloortank te Walsum Tunnelbouw bij Velsen begonnen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Zaterdag 5 April 1952 77e Jaargang No. 11379 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulov/na DRIE HOOGTEPUNTEN IN DERDE DAG Bezettingskosten hoger dan W.-Duitsland dacht Ingewikkeld ongeluk bij 's Gravenhage Nieuwe Atlantische Raad te Londen bijeen Ook de kleine stemmen hebben waarde Tweehonderd personen werden vergiftigd Paniek in een fabriek in een van cellulose lUeeAtelDcht Da Vinei wist het wel! OUDE MIJN ONTPLOFTE Komt eens logeren! Grote orders van het SHAPE voor ons land Bouwplannen kosten ruim zeven millioen gulden Ook Den Helder gegadigde Verzegelde enveloppen werden omgeruild Israëliërs uit Frankrijk uitgewezen Drie jaar geëist tegen amateur- landverraders Overval in Haaren (N.B.) verhinderd r\ezer dagCn heeft d„ minister van ABM gaat zeven fragmenten gieten Directie: J, BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6 05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen ƒ0.49 Wrijving tussen Bondsregering en bezetters niet uitgesloten De Westelijke Geallieerden hebben besloten West-Duitsland hogere bezet- tingslasten op te leggen dan de West- duitse regering had verwacht, aldus is van welingelichte Geallieerde zijde te Bonn vernomen. Dit besluit zal wel licht leiden tot wrijving tussen de be zettende mogendheden en de Bonds regering. De Westelijke mogendheden zouden West-Duitsland ongeveer 600 millioen Mark per maand vragen. De Bonds regering rekende echter op 500 milli oen Mark. 1 Vrachtauto kantelde om Nabij het viaduct op de Rijksweg AmsterdamDen Haag heeft zich gis termiddag een gecompliceerd auto ongeluk voorgedaan, waarbij de heer M. Belinfante uit Amsterdam zwaar werd gewond en zijn wagen volkomen werd vernield. De wagen van de heer B. stond stil, toen uit de richting Den Haag een zes- wielige, met sinaasappelen geladen vrachtwagen naderde. De chauffeur wilde links uithalen om de stilstaande auto te passeren. Op dat moment werd hij echter zelf door een andere auto voorbijgereden. De chauffeur van de vrachtwagen trachtte nog door krach tig remmen een aanrijding te voorko men doch dit gelukte niet. De vracht wagen reed van achteren op de auto van de heer B„ die omsloeg en van de dijk rolde. Zelf kantelde de vracht wagen om en kwam deels op de berm deels op het wegdek terecht. De heer B. werd naar het Burgerziekenhuis in Amsterdam overgebracht. De op de bijeenkomst van de Noord- atlantische organisatie te Lissabon ge vormde nieuwe Atlantische Raad is Vrijdag voor de eerste maal te Lon den bijeengekomen. De raad zal zijn hoofdkwartier de volgende week naar Parijs overbrengen en naar verwach ting tegen 15 April zijn eigenlijke werkzaamheden kunnen beginnen. IARIE HOOGTEPUNTEN had de derde dag van het Koninklijk bezoek aan de Verenigde Staten. Het belangrijkste voor ons volk was ontegenzeggelijk de aanbieding van het Nederlandse geschenk, het klokkenspel, aan de president. De koningin overhandigde Truman met een korte, hartelijke toespraak het kleuterklokje een symbool voor het gehele geschenk. Dan heeft de koningin het woord gevoerd op een plechtigheid ter herdenking van het driejarig be staan van het Atlantische Pact. Ten slotte en dat was voor het Amerikaanse publiek stellig het meest sprekende moment hebben koningin en prins aangezeten aan een lunch, hun door enige honderden Amerikaanse journalisten in het Statler Hotel aangeboden. LIET KLOKJE „Ik kleinste, het rein- ste" bood de Koningin aan Truman aan met een toespraak, waarin zij uiteen zette, dat het gehele Nederland se volk in al zijn geledingen, alsmede zijn overzeese rijksdelen op het Weste lijk halfrond, tot dit geschenk had bij gedragen. Voorts wees H.M. er op, dat deze kleine klok misschien onaanzien lijk is. maar dat zij van niet minder betekenis moet worden geacht dan haar grotere en machtiger zusters. „Om een werkelijke harmonie te verkrij gen moet men ook recht doen weder varen aan de kleine en heel kleine stemmen, die zich niet door de macht van het gewicht kunnen laten gelden. Het mensdom zou hieruit lering kun nen trekken. Zovele stemmen worden in onze bewogen wereld nog steeds niet gehoord." CNKELE uren te voren had de Ko- ningin in een plechtigheid in Con- stitution Hall het Atlantische Pact vergeleken met het Romeinse Keizer rijk rondom de Middellandse Zee. Dit hield echter ook 'n bepaalde dreiging in. De NAVO-landen vormen een vrij willige gemeenschap en dit kan nooit een bedreiging naar buiten zijn. Het Atlantische Pact kan nooit alleen ne gatief zijn. doch moet ook positief worden. Het doel is niet alleen de vre de te bewaren, doch ook de vrede te winnen. Er bestaat geen grotere moed op het slagveld dan de moed van de geest. Deze is de belangrijke factor bij al onze ondernemingen. Ook Truman wees op de vredeswil van de NAVO-landen. Zij willen rie oorlog verhinderen en hebben daartoe de enig juiste weg gekozen: zij hebben zich aaneengesloten: Het gaat er niet om, van deze gemeenschap een groot garnizoen te maken. Het zou dwaas zijn een dergelijk doel na te streven. Wij willen de oorlog uitschakelen en de krachten van de menselijke vooruit gang vrij maken. Vrijdagochtend is in een cellulose- fabriek te Walsum in het Ruhrgebied een houder met vloeibaar chloor ont ploft. Het vergiftige, geel-groene gas doodde bijna onmiddellijk drie man nen. Een vierde kon zich nog hondera meter verwijderen, maar zakte teen stervend ineen. Bij 200 mensen heb ben zich min of meer ernstige vergit- tigingsverschjjnselen voorgedaan. Ruim honderd zijn in het ziekenhuis opge nomen. Acht hunner waren zeer ern stig ziek, maar zullen het leven kun nen behouden. Na de ontploffing ontstond een pa giek. Verscheidene arbeiders moesten 'ater door reddingsploegen uit de ia- bliek worden gedragen. Het gas ver spreidde zich snel. Honderden perso nen die in de fabriek werkten of m de nabijheid woonden, zijn met auto bussen buiten de gevaarlijke zone ge bracht. De gehele melkvoorraad in de stad werd onder de getroffenen ver deeld. DROOG WEER Verwachting tot hedenavond. Droog weer met nu en dan wol kenvelden. Zwakke tot ma"ge Zuidoostelijke wind. Iets hogei temperaturen. ZONDAG: Zon op 6.04, oru.er 19.22. Maan op 15.07, onder 4.47. MAANDAG: Zon op 6 01, onder 19.24. Maan op 16 21. order 4 5... Waarschijnlijk is er lucht in de chloorhouder gekomen, Er ontstond een explosief mengsel; daardoor vloog de houder als een raket de lucht in e.i kwam veertig meter verder neer. De vliegtuigbouwkundige studiever eniging van studenten te Delft „Leo- nardo Da Vinei" heeft gistermiddag op originele wijze de aandacht gevraagd voor het feit, dat het op 15 April vijf honderd jaar geleden zal zijn, dat haar schutspatroon werd geboren. Met latjes, pakpapier en lijm hadden de leden een pyramidevormige parachute in elkaar geknutseld, zoals Da Vinei die had ontworpen. Tegen twee uur •s middags demonstreerden zij deze parachute op de markt te Delft. Een grote pop in vliegerstenue werd, han gend aan het valscherm, van de twee de trans van de toren van de Nieuwe Kerk geworpen en zeilde kalm naar de begane grond. Even tevoren was het publiek verrast door de landing van twintig miniatuur-vliegtuigjesdie ieder een sigaret als lading vervoerde. Drie doden, een zwaar gewond Bij het zoeken naar oude metalen op de Oirschotse heide zijn gistermid dag een man en twee kinderen om het leven gekomen, doordat zich een ex plosie voordeed, vermoedelijk van een landmijn. Een vierde persoon werd zwaar gewond en is in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis te Eind hoven overgebracht. De slachtoffers zijn: A. de Hommel, 27 jaar; Elisabeth Pruymboom, 7 jaar en haar vierjarige zusje Antome.De vader van deze kinderen, C. Pruym boom, 26 jaar, werd zwaar gewond. Mevrouw Hobart M. Corning, echtgenote van een schoolopzich- ter in Washington, heeft de Ko ningin een aantal brieven over handigd, bestemd voor de vier prinsessen. De brieven, die ge schreven zijn door schoolkinderen in Washington, beschrijven het leven van Amerikaanse jongens en meisjes, hun liefhebberijen, en lievelingsdieren. Vele kinde ren inviteerden de prinsessen om een poosje bij hen te komen logeren. Op de toespraak van de Koningin volgde een ovatie, die minutenlang duurde. In „het hol van de leeuw" HET HOL van de leeuw noemde een van de leden van het gevolg hgt Statler hotel, waar de Koningin en de Prins aan de perslunch hebben aange zeten. De bekende publicist Walter Lippmann, die als tafelpresident op trad, sprak een woord van welkom, dat hij inleidde met enkele welgeko zen zinnen van zelfcritiek. Hij sprak over de Amerikaanse pers, die zo goed is ingelicht en over de tactvolle en delicate wijze, waarop de journalisten optreden. Na hem bood de journaliste Josephi- ne Rilpley, voorzitster van de Vrouwe lijke Nationale Persclub, vier met de hand vervaardigde Indiaanse armban den van zilver en turkoois voor de vier prinsessen aan. Deze zijn gemaakt in de Zuni-reservaten van Nieuw- Mexico. De Koningin wees er in haar rede op, dat Nederland zelden sensationeel nieuws oplevert. Maar is het eigenlijk geen nieuws, dat zee tot land wordt gemaakt, dat op de plaats van diep water vruchtbare grond een welvaren de bevolking een bestaan verschaft? En dat geen economische of douane unie kan worden vergeleken met wat de Benelux reeds tot stand heeft ge bracht? Voortgaande wees de Koningin op de waarde van een vrije pers vooreen goede voorlichting. „Want al spreekt u elkaar tegen, allen tezamen moet u Wel de waarheid benaderen. De re genboog bevat vele kleuren en nuan ces, die tezamen slechts dit ene ople veren; licht. De dingen, die het dag licht kunnen of behoren te zien, moe ten door uw gemeenschappelijk werk in de openbaarheid komen in helder wit licht". Na met een enkele zin de grote pro blemen van deze tijd te hebben aange stipt, heeft de Koningin haar toe spraak besloten met de verklaring, dat wij ondubbelzinnig voor de keus staan: leven of vernietiging .„Het is mijn oprechte wens, dat u in de toe komst geleidelijk aan zult kunnen ge tuigen van de verwezenlijking van een betere maatschappij, hetgeen betekent, dat de keus luidt; leven". Het geallieerde hoofdkwartier van generaal Eisenhower bij Parijs heeft bij firma's in Amsterdam en Utrecht Orders geplaats voor kantoormeubilair tot een totaal bedrag van 50 a 60.000 gulden. Dit zijn de eerste bestellingen van het Shape in Nederland. In Schermerhorn zijn werklieden druk bezig met de restauratie van de uit de zestiende eeuw daterende Nederlands Hervormde kerk. Overleg tussen de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting en de staatssecretaris van Oorlog heeft ge leid tot overeenstemming omtrent de bouw van ongeveer 3000 woningen ten behoeve van het personeel van de ministeries van Marine en Oorlog, door toepassing van duplex-bouw wellicht op te voeren tot een aantal van 3200. Er zal naar worden gestreefd, be roepsmilitairen met de gezinnen zoveel mogelijk in of nabij de standplaats een woning te verschaffen. Hiervan wordt een aanzienlijke besparing v'erwacht bp de vergoeding van reiskosten we gens het gescheiden leven van gezin nen. Van de kosten zal een bedrag van 7 millioen ten laste van de begrotin gen van Marine en Oorlog komen. Geraffineerde diefsfal Een Haagse dame had, voordat zij op reis ging, een verzegelde enveloppe met een inhoud van tienduizend gulden ter bewaring toevertrouwd aan haar hospita de 50-jarige mevrouw M. R. D. Bij haar terugkeer ontdekte zij tot haaf ontstel tenis, dat zich in de nog steeds verze gelde enveloppe, welke door de hospita bij een bank was gedeponeerd, slechts vijfduizend gulden bevonden. Na een nauwkeurig onderzoek door de Haagse recherche kwam aan het licht, dat me vrouw D., tezamen met haar vriend, de 49-jarige M. C. B., de enveloppe met f 10.000 had verwisseld voor een soort gelijke enveloppe met f 5000. Gister zijn vier Israëlische staatsbur gers uit Frankrijk uitgewezen. De vier mannen zouden lid zijn van de rechtse Israëlische „Heroeth" (vrijheids) be weging, de vroegere „Irgoen Zwai Le- oemi". Met de gemeenten Assen en Amers foort is reeds overeenstemming be reikt over een bouwplan, met Den Hel der en nog enige gemeenten maakt het overleg goede vorderingen. Verwacht wordt, dat in ongeveer een half jaar alle 3000 woningen in uitvoering zul len zijn. Handel in geheime landmijnen in een Haags calé De Procureur-generaal bjj het Haag se Gerechtshof eiste gisteren tegen 1. C. D. en L. G., beiden uit Den Haag, drie jaar gevangenisstraf voor ieder, wegens verduistering in dienstbetrek king en uitlokking daarvan. Verdachte D. werkte in een fabriek, waar, voort bouwende op Duitse ervaring, een type landmijn met dubbele ontsteking werd ontwikkeld. De man kwam in geld nood en besprak zulks met G., die wel iets voelde voor verkoop van de land mijnplannen aan een vreemde mogend heid. De heer G. stond met zekere F„ die zich particulier detective noemt, in verbinding. Deze zou de zaak wel in orde ma ken, doch stelde zich in verbinding met de Binnenlandse Veiligheidsdienst, die met behulp van F. een val opstel de. Na een bespreking in een café was een BVD-man, optredend als „Winsky" bereid een voorschot van 10.000 gulden voor een incompleet model van de mijn te geven, mits de tekeningen zou den volgen. De mijn werd overgege ven en toen het op betalen aankwam viel de recherche op een sein van „Winsky" het café binnen. De heren D. en G. werden destijds door de Haagse rechtbank ieder tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, tegen welk vonnis ze in hoger beroep gingen. Het Hof wijst op 18 April von nis. Klopjacht op vreemd personage Donderdagmiddag heeft een indivi du de omgeving van Haaren (N.B.) en Oisterwijk in rep en roer gebracht door een overval te willen plegen, welke echter door samenloop van om standigheden is verhinderd. Aan de RÜksweg te Haaren woont de timmer man G. Bij diens echtgenote vervoeg de zich eergisteren een vreemdeling, die haar met een revolver bedreigde. Op het hulpgeroep van de vrouw schoot een buurman toe, waardoor de indringer blijkbaar zozeer van zijn stuk werd gebracht, dat hij wegvlucht te. De Rijkspolitie van de omliggende posten werd in allerijl gewaarschuwd en dra vormde zich een ring rond Ois terwijk, Haaren, Vught, Helvoirt en andere plaatsen. Na een speurtocht met politiehonden door de uitgestrek te Oisterwijkse bossen heeft men Mat op de dag de hand weten te leggen op een jonge man. De politie heeft hem naar Oisterwijk overgebracht. De in Nederland en vooral in Frankrijk grote bekendheid genietende mozaiekschilder Anton Molkenboer hoopt a.s. S April zijn 80ste verjaar dag te vieren. Anton Molkenboer in zijn atelier te Haarlem bezig aan het nedenkmozaiek ter gedachtenis aan Prof. Jos. Alberdingk Thym, dat zal aangebracht worden in het interieur van zijn vroegere woning aan de N.V. Voorburgwal te Amsterdam. Economische Zaken, prof. dr. v. d. Brink, een nota aan de Tweede Kamer aangeboden, waarin een aantal maat regelen wordt aangegeven, dat zal worden aangenomen om de export met name naar landen buiten Europa te bevorderen. De kern van de gedach- tengang in deze nota is, dat de Neder landse handel het verder op zal moe ten gaan zoeken, naar de beide Ameri- ka's, om het geld te verdienen, dat Nederland nodig heeft om te kunnen industrialiseren. Het is meer dan eens geconstateerd, dat industrialisatie een absolute noodzaak is, wil Nederland in de toekomst aan zijn, in zeer snel tempo groeiende bevolking, werk etl brood kunnen geven. Naar de mi nister meedeelde, zal de Nederlandse export in de komende twintig jaar in omvang moeten verdubbelen. Op het ogenblik bevinden wij ons in een ge vaarlijke situatie, daar de sortering van goederen, die wij aan het buiten land aanbieden, veel te klein is. Het is bij andere aangelegenheden, zojuist ook weer bij de sluiting van da Jaarbeurs in Utrecht, in alle toonaar den opgemerkt, dat het Nederlands economische leven slechts dan tot volle gezondheid kan geraken, indien het niet blijft bij het bewerken van buitenlandse markten, die vroeger al tot zijn domein behoorden, maar in dien het de moed kan opbrengen nieuwe gebieden te exploreren. Het is bekend, dat in samenwerking met Frankrijk grote aandacht wordt be steed aan de handelskansen in Afrika. De reis van Prins Bernhard naar Zuid-Amerika van het vorig jaar, die over enige maanden door een ni< uwe tocht daarheen zal worden gevolgd, had zeer nadrukkelijk de bedoeling de rijke Zuidamerikaanse gebieden te interesseren voor het Nederlandse pro duct. Wij menen te mogen zeggen, dat de Nederlandse* handel en de Neder landse industrie niet met voldoende aandacht in de stappen van Prins Bernhard zijn getreden. Het is ook be paald gemakkelijker te blijven bij een cliëntele, die men kent en waarvan men ieder jaar dezelfde of ongeveer gelijk gerichte verwachtingen heeft. Minister v. d. Brink heeft bekend ge maakt, dat de Nederlandse rege ring talrijke maatregelen heeft voorge steld, die de export naar overzee moe ten stimuleren en waardoor de risico's voor het bedrijfsleven enigszins wor den verzacht. Het werkkapitaal van de Herstelbank zal worden uitgebreid. De Staat zal een garantie van vijftig millioen verlenen aan de Export- Financieringsmaatschappij; exporieurs, die goederen uitvoeren naar buiten- Europese landen, zullen bepaalde be lastingen verminderd krijgen. Deze belastingverlichting kost aan de schat kist een bedrag van zestig a zeventig millioen! Het ligt niet in de bedoeHng dit verlies aan inkomsten door verho ging van andere belastingen ongedaan te maken. Uit dit alles blijkt wel hoe ernstig de regering het meent met haar streven naar export-bevordering naar buiten-Europese gebieden. Een belang rijk fenomeen in iedere handel is het risico nemen. Wij zijn verheugd, dat thans ook de overheid bereid is een risico van rond zestig millioen gulden te aanvaarden, om te proberen de wel vaart voor het opgroeiende geslacht veilig te stellen. Wij behoeven er niet nadrukkelijk op te wijzen, dat alles na 1945 zo keurig was geregeld, geordend, gecoördineerd en overkoepeld, dat de zakenman door al deze bomen het bos niet meer kon vinden en er een men taliteit ontstond, die men gemeenlijk in een koelhuis aantreft. Liet is goed, dat we bij onze eigen historie in de leer gaan. Wij hebben op school geleerd van het succes der Verenigde Oostindische compagnie. La ter zijn wij gaan inzien, dat de gehele opzet en de gehele uitvoering van deze Oostindische compagnie welhaast de grootste gok in onze economische ge schiedenis is geweest. De degelijke, zakelijke kennis van onze mannen van industrie en handel garanderen ons een krachtige aanpak van de economi sche expansie, die thans eindelijk op moderne wijze door de regering wordt gestimuleerd. Een tweede probleem komt in dit complex naar voren. De Nederlandse poging om de export naar buiten- Europese landen te verhogen zal niet slagen, indien de regering het buiten land niet tot een redelijk inzicht kan brengen inzake de tarievenpolitiek. Thans is het vaak zo, dat wanneer onze producten in prijs dalen het bui tenland met het oog op de concurren tie de grens sluit. Een nieuwe export- drive is niet mogelijk, indien de rege ring het buitenland niet van de juist heid van ons standpunt kan doordrin gen. Het spreekt vanzelf dat wij de resul taten van deze maatregelen met grote belangstelling afwachten. Gisteren is de Velsense tunnelbouw in feite begonnen. De Dienst Sluizen en Stuwen van de Rijkswaterstaat in Utrecht heeft namelijk de Amsterdamse Ballast Mij. opdracht gegeven met het project te beginnen, nu de voorberei dende fase is afgesloten. Hiertoe zullen in de bestaande bouwput ten Zuiden van het Noordzeekanaal zeven betonnen tunnelfragmenten worden vervaar digd, die elk 18 meter lang zijn. In deze fragmenten worden twee autoverkeers- banen en een spoorwegbaan gegoten. Dit gedeelte van het werk vergt naar schatting VA jaar. De totale bouwtijd van de gehele tunnel wordt geschat op vijf jaar.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1