Entho usiasme contra techniek Het Belgisch elftal sterker dan tegen Oostenrijk Werkstuk voor RTC met de West vond instemming Honderdduizend kilogram groenten en fruit naar Helsinki Fanny in Zuid-Afrika verslagen Frits Wassenburg BEU^IE-NEDERLAND IN Vuurproef voor Alberts en v. d. Kuil Wie wil naar Belgie-Holland Surinaamse delegatie formuleert standpunt Nederlandse tuinbouw verdubbelt toezegging Leeds United komt naar Nederland Zweefvliegtuig ruim 56 uur in de lucht Eis van de P.F.T. niet ontvankelijk verklaard De „Karei Doorman" in Nederland terug Op 21 Mei opening van Amsterdam-Rijnkanaal Veel schade aan jonge voorjaarsgroenten Op hol geslagen paard doodt arbeider ZATERDAG 5 APRIL 1952 Radioreportage Hilversum II (298 m van 2 55-4 50 uur NEDERLAND Biesbrouck Cla van Alberts Kraak Terlouw De Jong Wierts v. Lenstra v. Melis d Tuyn Oranje Wit v. d. Kuil Lembrechts Bensch Coppens Anoul Thys Rood-Zwart v Kerkhoven Diricx Ca rre Saeren Maertens Meert BELGIE 1LS morgenmiddag de poorten van Deurne s hel geopend worden, zullen de oranjehemden oog in oog staan met elf Rode Duivels, die zich kunnen be roemen op twee imponerende prestaties van recente datum. Nog spreekt men in Vlaanderen en Wallonië over de 2—0 zege van het Belgische elftal op de Azzuri, de grootmeesters van de continentale voetbalvelden, en, zij het ook met minder enthousiasme, wijzen onze buren op de kleine 2—0 nederlaag van hun rood zwarte elf in Wenen, het bastion van verfijnd voetbalintellect. Met deze diploma s van vakbekwaamheid betreden de Belgen morgen het terrein van de Royal Antwerp F.C., waar de roar van tienduizenden begeesterde landgeno ten hen tot een klinkende zege op Nederland zal opwekken. Achtduizend Neder landers op de tribunes zullen trachten deze roar te ontluisteren. Het beschei den legioen zal zijn favorieten dapper aanmoedigen. Zal het, als een Virgilius, Jacques Alberts en Piet van der Kuil bij hun eerste bezoek aan het inferno van Deurne veilig langs het hellevuur leiden? tingen heeft Anoul, een schier legen darische figuur in het Belgische kamp, die echtet iets van zijn glans verloren schijnt te hebben, bezet de linksbinnen plaats en treft naast zich Guy Thys uit Antwerpen. Eén man zal Guy's verrichtingen met bijzondere aandacht volgen. Dat is zijn vader, Ivar Thys, die in zijn tijd de rood-zwarte kleuren in talrijke interlandwedstrijden heeft mogen verdedigen. HE kracht van het Belgische elftal schuilt in zijn verdediging, een aan tal forse knapen, dat weet hoe men een aanval moet afslaan. De voorhoede is een vraagteken, doch biedt kans op een verrassende schotvaardigheid. Zal het Nederlandse team de Rode Duivels rjEURNE! Het is een begrip geworden ^voor allen, die boven of beneden de Moerdijk aan „HollandBelgie" het hoogste voetbalgenot beleven. Geen in terlandwedstrijd is zo verrassend, zo onberekenbaar, zo sensationeel als juist deze ontmoeting. In geen interland wedstrijd wordt zo intens meegeleefd en schenkt een overwinning, hoe klein ook. zo'n grote vreugde. Nederland of Belgie mogen tegen de Engelsen, de Italianen, de Oostenrijkers of Zweden spelen en men zal de wedstrijd met be langstelling tegemoet zien, maar als HollandBelgie op de affiches prijkt, dan wordt in de voetbalharten een ge voelige snaar geraakt. Holland—Belgie is nu eenmaal.HollandBelgie. En zo staan wij dan weer aan de vooravond van de grote derby der lage landen en met spanning verbeiden wij de uitslag. Zal het technisch betere spel der Belgen de doorslag geven, of zal hun techniek te pletter lopen op Ne derlands enthousiasme? Het is een vraag, waarop met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid geen ant woord te geven is. De Belgen zijn sterk en naar insiders verklaren zelfs sterker dan tegen Oos tenrijk. In het doel staat Meert, die de Italianen tot wanhoop bracht. Hij wordt gesecundeerd door Diricx en Saeren, de man die voor twee millioen francs aan Luik werd „verkocht" en die thans Schrovens vervangt. De halflinie, oc- staande uit van Kerkhoven, Carré en Maertens, bleef gelijk aan die, welke de Oostenrijkse voorhoede maar tot twee doelpunten liet komen. De voor hoede vormt het zorgenkind van de Belgische keuzecommissie. De eerv >lle nederlaag in Wenen kwam niet op het debet van de aanvalslinie, doch was slechts te danken aan het hechte óe- fensieblok. De voorhoede is dan ook gewijzigd. Coppens vervangt de gebles seerde, Mermans, de geroutineerde goo chelaar Lemberechts is naar zijn oude plaats op de rechtervleugel gerepa trieerd en heeft als wingpartner de mijnwerker Bensch, een eminent club speler, van wie men hoge verwacn- We kunnen wel met zekerheid vaststellen dat de meeste voetbal enthousiasten Zondag achter de radio zitten. Enzou U een plaats in de „hel van Deurne liever hebben dan Uw „eretribu ne" achter de Kachel? De echte interlandsfeer mag dan in Uw kamer o tbreken. maar als U zo handig bent geweest om by- tijds een splinternieuw G-B be hangsel aan te schaffen, dan heeft U in elk geval een zonnige huise lijke sfeer in huis waar de inter landsfeer niet aan kan tippen. Bovendien geniet U hier met de hele familie jaren van per uur berekend is zo'n prachtig G-B behangsel dus heel wat voordeli ger dan de allergoedkoopste staan plaats bij België-Holland. Vraagt de goede schilder/behan ger de G-B collectie 1952 ter in zage. kunnen weerstaan? Zal Kraak, nu hij Landman op de hielen weet, weer tot zijn oude hoogte rijzen en matchwinner worden? Zal de blonde Vitesseback Alberts stand houden als de roar door Deurne davert? Zal De Jong het gemis van de geblesseerde Odenthal doen vergeten? Zal Abe Lentra een agressieve bui hebben en zal de twee de debutant, waarvan wij het beste verwachten, Pietje v. d. Kuil van V. S. V. twee turven hoog tegen de uit de kluiten gewassen Belgische defensie die andere groCe kleine man Wels in herinnering brengen? Wij no pen het van harte. Wij hopen, dat captain Biesbrouck en zijn mannen tot een laaiende geestdrift kan brengen, het enthousiasme, het opportuniteits- voetbal, waarvoor onze zuiderburen doodsbenauwd zijn en dat reeds zo menige HollandBelgie-strijd tegen al le voorspellingen in ten gunste van Oranje heeft beslist. Oefenmeester Jaap van der Leek heeft het elftal ge degen voorbereid. De wil om de hoog ste ogen te gooien is aanwezig. De semi-interlandwedstrijd tegen Enge land B heeft de jongens moed gegeven en in onze herinnering leeft de Hol land—Belgie wedstrijd van vorig jaar. toen het Nederlands elftal door de beenbreuk met Schijvenaar met tien man spelend, slechts met 67 verloor. Warempel wij behoeven Nederland niet bij voorbaat kansloos te achten, ook al hangt boven Deurne nog het spookbeeld van de smadelijke 72 ie- derlaag. welke wij op een grauwe No- vember-dag in 1950 leden. (Advertentie, lus Med.) NEDERLAND-BELGIE 1936-1951 (Advertentie, Ing. Med.) De Engelse tweede divisieclub Leeds United, die op Zaterdag 10 en Zondag 11 Mei zal deelnemen aan het mier nationaal tournooi, dat ter ge g heid van het vijftig-jarig bestaan van de staatsmijnen wordt nok waaraan, naar thans is besloten, door een Limburgs elftal zal k deelgenomen, zal nadien nog een in Nederland blijven voor bet «pelen van enkele wedstrijden. Op Dondeida 15 Mei zal Leeds de gast zijn van Haarlem en op Zondag 18 Mei te Rotterdam de weds.njd oordLeeds United gespeeld. De Fransman Charles Atger het wereldrecord duurvliege zweefvliegen verbeterd door otg 15 min. onafgebroken in de sindS blijven. Het oude record stond sind September 1943 op naam vande du «er Ernst Jachtmann, met 55 uur, min. en 50 sec. Dezer dagen heeft de directie van het Centraal Bureau voor Tuinbouw veilingen te Den Haag een bespreking gehad met enkele afgevaardigden van het organisatie-comité der Olympische Spelen te Helsinki, waaruit is geble ken, dat een hoeveelheid van 50.000 kg groenten en fruit, welke door Neder landse producenten en exporteurs ter beschikking was gesteld van de deel nemers aan de Spelen, niet voldoende zou zijn, mede door het feit, dat de organisatoren mededeelden er op te rekenen, dat het aantal athleten alle records van vorige Olympische Spelen zou slaan. In dit verband heeft het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilin gen namens de belanghebbenden in Nederland toegezegd de hoeveelheid te verdubbelen, zodat 100.000 kg Neder landse groenten en fruit naar Helsinki verscheept zullen worden. In drie ver schepingen zal deze kostelijke gave naar de Finse hoofdstad begin Juli worden overgebracht. Financiële baten Op een persconferentie van het NOC is medegedeeld, dat het NOC extra in komsten verkrijgt door verschillende acties, welke door dit lichaam zelf wor den ondernomen of van andere organi saties uitgaan. De radioluisterwedstrijd heeft 20.000 opgebracht. Van de sluit- zegels zijn 250.000 stuks ondergebracht. Verder worden borden Delfts blauw ter beschikking gesteld tegen bepaalde prijzen, waarvan de baten eveneens dienen om het fonds voor de uitzen- dng naar Helsinki zo groot mogelijk te doen zijn. Van andere zijde zijn de volgende acties ingezet: klaverjasdrive te Amsterdam: een tournee van de speelgroep „Phoenix" met het blijspel „Easy Money" (Het geld ligt op straat); 29 bridgedrives in den lande; vrijwillige bijdragen van sportclubs, het galanachtfeest te Amsterdam. In haar tweede plenaire zitting heb ben de delegaties in de R.T.C. met de West gisteren algemene oriënterende besprekingen geopend. Minister Mul- derije verklaarde, dat het werkstuk voor deze R.T.C. in Nederland uitvoe rig was bestudeerd, waarbij gebleken was, dat het verschillende eigenaar digheden bevatte. Deze vinden hierin haar verklaring, zo werd medegedeeld, dat zij trachten een compromis te zijn van aanvankelijk uiteenlopende ver langens. Met de opzet van het werk stuk als basis der besprekingen kon echter worden ingestemd. De Surinaamse delegatie is nog be zig haar standpunt te formuleren. Dit zou vandaag gereed zijn. De Antilli- De president van de Haagse recht bank heeft gisteren uitspraak gedaan in een kort geding, dat de ledenraad van de PFT, de personeelsbond film en theaterbedrijven, had aanhangig ge maakt tegen het N.V.V., en de eis van deze ledenraad niet ontvankelijk ver klaard. De eiser werd veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding, zijnde f 75. Aanleiding tot dit kort geding was een bericht in enkele bladen, dat er een fusie tot stand was gekomen tus sen de P.F.T. en de bij het N.V.V. aangesloten Algemene bond van kun stenaars en employé's in de kunst- en amusementsbedrijven. De ledenraad van de PFT noemde dit bericht even wel niet juist en eiste, dat het N.V.V. binnen tweemaal 24 uur na de uit spraak aan alle bij de Arbeiderspers aangesloten dagbladen en aan het A.N.P. een rectificatie zou opgeven voor het fusiebericht, bij gebreke waarvan duizend gulden zou moeten worden betaald voor iedere dag, dat aan dit bevel niet zou worden vol daan. LID ZUIDERZEERAAD BENOEMD Bij Koninklijk besluit is benoemd tot lid van de Zuiderzeeraad jhr M. J. I. de Jonge van Ellemeet, hoofd van het planbureau van de Provinciale Water staat van Gelderland, te Arnhem. heeft voor Gisteren is het vliegdekschip „Karei Doorman", dat deel uitmaakt van het oefensmaldeel vijf van de Kon. Marine, na een reis van drie maanden in Rot terdam teruggekeerd. In West-Indie werd een squadron vliegtuigen officieel aan de gouverneur van de Ned. Antillen overgedragen. Tijdens de reis is veel vuldig geoefend. Bij Casablanca heeft het smaldeel samengewerkt met de Franse marine. Ook zou nog worden ge oefend met de „Home Fleet" doch daar van is door het zware weer weinig van gekomen. Hr. Ms. „Banckert" kreeg een vrij ernstige lekkage en moest voor tijdig naar ons land terugkeren. De Karei Doorman" zal voorlopig wel enkele weken in Rotterdam blijven. In de toekomst zal het schip met de Engelse marine gaan oefenen in het be strijden van aanvallen van onderzee- boten. Begin Juli zal het vliegdekschip deelnemen aan de geallieerde vlootoefe- ning „Castagnet". In Kaapstad is Fanny BlankersKoen geklopt op de 100 yards door Daphe Iiasenjager tijdens de athletiekwedstrijden in het kader van de Jan van Kiebeeckherdenking. Fanny Blankers—Koen (2), Daphe Hasenjager (1), F. Strijden (3). aanse delegatie is van mening, dat men niet van meet af aan zijn eigen standpunt moet bepalen, maar dat de opinies gemeenschappelijk dienen te worden gevormd. Standpunten, zo meent deze delegatie, moeten in deze conferentie geboren worden uit geza menlijk overleg. In de Antillen be staat een levende bereidheid deel te blijven uitmaken van het Koninkrijk en deze bereidheid is krachtens vrije wilsbepaling in het werkstuk tot uiting gekomen. Ook de sobere staatsstruc tuur, die in het werkstuk beoogd wordt, vond bijval, evenals de daaruit gebleken wil tot wederzijdse toenade ring. Gehele Koninklijke familie zal aanwezig zijn Op 21 Mei a.s., na het gereedkomen van 's werelds grootste binnensluis te Tiel, zal het AmsterdamRijnkanaal officieel en feestelijk worden geopend. Het gehele Koninklijke gezin zal op die dag aan boord van de „Piet Hein" de nieuwe sluis binnenstomen en een tocht door het nieuwe kanaal maken. Vervolgens zal de Koninklijke familie in het RAI-gebouw de opening van de expositie „De Rijn in de RAI" bij wonen. De drie sluizencomplexen in het nieuwe kanaal zullen de volgende namen krijgen: „Prins Bernhardsluis" (bij Tiel), „Prinses Marijkesluis" <Ra- venswaai en „Prinses Irenesluis" (Wijk bij Duurstede). De afbouw van het kanaal wordt aanzienlijk versneld. Maandag begint reeds de uitvoering van een plan. dat voorziet in de verbetering van het ge deelte DiemenWeesperkarspel, dat in allerbedroevendste toestand verkeert, In het gunstigste geval zal het gehele tracé van Amsterdam naar de Rijn eind 1953 op breedte zijn gebracht. Naar het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland mede deelt, hebben de harde wind, regen sneeuw en nachtvorst in de laatste da gen van Maart veel schade aan de jonge voorjaarsgroenten toegebracht. Speciaal de pas uitgepote bloemkool, tuinbonen en slaplanten liepen veel schade op. De schade bij de gelichte sla, andijvie en peen is nog niet vast te stellen. De oogst van deze produc ten zal echter verlaat worden, met als gevolg een schaarste-periode wanneer de groenten van onder het glas ge ruimd zijn. Vrijdagmiddag is een paard, toebe horende aan de heer Van der Lee, ge spannen voor een wagen met daar achter een kunstmest-strooier in het Oosteinde te Oosthuizen op hol gesla gen. De bestuurder, de 29-jarige N. Stam, die in dienst was van de heer Van der Lee, probeerde het wild ge worden dier in toom te houden en kwam daarbij te vallen. Hij kreeg van het rennende paard een trap in de buik. In deerniswekkende toestand is het slachtoffer opgenomen en vervoerd naar het huis van dokter Martens. Na ongeveer een kwartier overleed het slachtoffer. Stam was gehuwd en had twee kinderen. „Zuiderkruis" vertrekt 8 April naar Nw. Zeeland Het emigrantenschip „Zuiderkruis", dat ongeveer twee weken geleden op de Noordzee een aanvaring had, is thans uit het dok terug. Het zal van de kade van de Koninklijke Rotterdam- sche Lloyd op Dinsdag 8 April met 800 Nederlandse emigranten naar Nieuw Zeeland vertrekken en de route nemen via het Panamakanaal. Deze reis was oorspronkelijk bestemd voor de „Waterman". Omdat dit schip reeds op 25 Maart in de plaats van de „Zuiderkruis" naar Canada is vertrok ken, neemt de „Zuiderkruis" de reis naar Nieuw Zeeland waar. Verzamelde werken Couperus in dundruk-uitgave Een combinatie van zes Nederlandse en één Belgische uitgever gaan een dundruk uitgave in 12 delen, elk van ca. 750 pagina's, uitgeven van het ver zamelde werk van Louis Couperus (18631923). Het eerste deel hoopt men in September a.s. gereed te hebben. De ui'gave zal in de nieuwe spelling ver schijnen en in vier jaar voltooid zijn. LIET was i.i de zomer van 1948, dat ik Wassenburg, ergens in Indonesië, voor de eerste maal ontmoette, hij was daar als hoofd van film- en fotodienst der Koninklijke Marine, ik als rond trekkend journalist. Noch hij, noch ik hadden er toen enig idee van dat wij niet lang daarna, onder merkwaardige omstandigheden een wonderlijke reis zouden maken. Die reis was de zwerf tocht langs de kusten van Nederlands Nieuw-Guinea. Daarna vlogen wij, sa men met de jonge indoloog dr Jeaa Y'ctor de "'ruyn (Jungle Pimpernel) naar de vallei der Wisselmeren, het stenen tijdperk. Het was, geloof ik, voor hem en mij een der hoogtepunten vao ons leven. Onder moeilijke omstandigheden leert men de mens kennen. Wel, de om standigheden waren af en toe moei lijk. En toen begon ik Wassenburg te kennen. Zo goed, dat wij op een dag ontdekten dat wij vrienden waren ge worden. En dat bleven we, ook later, toen we weer terug waren in Holland. Toen we samen de film afmaakten, die we nbemden „Vergeten Aarde", de eer- te echte Nieuw Guinea-film. En toen wij vele avonden, in Den Haag, in Haarlem, in Bergen, spraken over de dingen die we binnenkort samen zouden gaan doen. Hij filmend, ik schrijvend. Dat waren grote plannen. Misschien wel te grote. In elk geval zo groot dat ik vaak de angst had dat ze nooit verwe zenlijkt zouden worden. Maar hij was een grote optimist en hij had een won derlijk geloof in ons geluk. Hij meer dan ik, om de waarheid te zeggen. Maar zo was zijn natuur. Het staat thans vast dat die plannen nooit ten uitvoer gebracht zullen wor den. Wij hadden dat alles wel lang en uitvoerig gewikt, maar een andere Macht, ver boven ons plannenmaken, beschikte. En sinds gistermorgen ben ik bezig mij te verzoenen met de gedachte, dat Frits Wassenburg mij nooit meer, op geen enkele reis, zal vergezellen. Het is hard en zwaar en bitter zich aan deze realiteit te onderwerpen. Om dat hij maar niet zo een van mijn vrien den was, maar één der beste. En hoe veel waarlijke vrienden heeft een mens, als hij de veertig jaren is genaderd? Er vallen er meer af dan dat er blijven. Ik stel het op prijs dat dé redactie van deze krant mij in staat stelt dit woord van afscheid aan Wassenburg te wijden. Omdat de lezers van deze krant hem kenden uit de reportages van de jaren '48 en '49 en door de journaals en films die hij maakte. Ook de film „Vergeten Aarde", die door zijn tragische dood nu ineens zulk een trieste actualiteit krijgt. WASSENBURG had een enorm aantal vrienden. Niet alleen in de Konink lijke Marine en in Nederlandse film kringen, maar ook ver daarbuiten. Hij had ze onder matrozen en onder de hoogste autoriteiten. En ik geloof niet te overdrijven als ik op deze plaats vast stel, dat zowel door Hare Majesteit Koningin Juliana als door Prins Bern- hard dit heengaan diep betreurd zal worden. Want het was Wassenburg die praktisch alle journaals van alle Ko ninklijke gebeurtenissen in het buiten land opnam. Het was Wassenburg, die de eerste film van prins Bernhard, en kele dagen na de officiële bekendma king van zijn verloving met prinses Juliana, maakte, ergens in een stil, ver borgen paleis in Lippe Biesterfeld. Van die tijd al stamde zijn contact met de Prins en de Koningin. Dat contact bleef niet alleen gehandhaafd, maar het werd steeds steviger en hechter. Niet omdat hij zo'n kundig en paraat cineast was, maar omdat hij bescheiden was. En omdat men geen psycholoog behoefde te zijn om te zien dat dit een beste kurel was, met een heel groot en heel warm hart voor anderen, ook al waren dat geen koningskinderen. Dat wisten de Koningin en de Prins en daarom verge zelde hij hen ook nu weer op hun reis. In dienst van zijn Koningin stierf hij. De eerste stukken van het journaal dat het Nederlandse volk zal te zien krij- g-n, zullen van zijn hand zijn. De rest van anderen, die het overnamen. VORIGE WEEK Zaterdag belde ik hem in Haarlem op, om hem mijn beste wensen voor deze belangrijke reis mee te geven. Zijn vrouw vertelde mij toen dat hij enkele uren tevoren al, met een speciaal vliegtuig, naar Washington was vertrokken. Omdat hij daar zoveel had voor te bereiden. En ze zei me nog iets: dat haar man voor het eerst in zo veel jaren zo zorgelijk was geweest, zo bedrukt en zo nerveus. Ik weet op dit ogenblik, nu ik dat schrijf, niet waarom hij zorgelijk, be drukt en rlerveus was. Ik kom dat waarschijnlijk nooit te weten. Omdat wij elkaar op deze wereld niet meer zul len tegenkomen. Ik hoop dat hij geen pijn heeft gele den en dat de dood snel en barmhartig voor hem was. Wat kan een mens meer vragen voor een vriend, die bezig is met zijn laatste, grote reis? De reis die eeen terugweg heeft. B ANTHONY VAN KAMPEN.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3