Koninklijk Paar op bezoek Verenigde Naties bij de Israelisch-Duitse conferentie tot 19 Mei geschorst Staat pal tegen het monster der aggressie De Franse regering behaalde een grote overwinning Amerikaanse staalindustrie door Truman gevorderd VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Is 't koud boven? Hare Majesteit ere-doctor van de Columbia-iJniversiteit Marijke-klokje verdween in New York Wereldomroep Woensdag 9 April 1952 77e Jaargang No. 11382 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Ook Duitse militairen in Syrië Tweede dag in New York waf rustiger Fotografen op de vingers getikt Israëli zijn pijnlijk verrast Tien vertrouwenskwesties werden in het voordeel van premier Pinay beslist Vele bezuinigingen op bestuursapparaat Een sportieve inbreker Malik dineerde met- Koningin de Zo zouden wij bijna monarchisten worden „LAAT PRINSESSEN IN DE V. S. STUDEREN" Koningin stond bij aanbieding met lege handen Koningin tot leden van de Veiligheidsraad ,,Kent U misschien de Koningin?'' Staking afgelast Directie: BIJXSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen ƒ0 49 De activiteit van voormalige SS-lie- den en Duitse officieren in het nabije oosten is niet beperkt gebleven iot Egypte, waar ongeveer 150 vroegere Duitse officieren, o.w. vele oorlogs misdadigers, als instructeurs van het Egyptische leger werkzaam zijn. Vol gens het in Miinchen verschijnende weekblad „Echo der Woche" is ook Syrië in de afgelopen jaren een aan- trekkingspunt geweest voor Duitse mi litairen. Onder de Duitse officieren in Syrië zou zich ook de overste Kriebel, de rechterhand van Rommel, bevinden. Uit het feit, dat de communistische propaganda tot nu toe gezwegen heeft over het optreden der Duitsers in Sy rië, leidt men af, dat de Sowjetunie de hoop heeft, dat zij daar in wezen een anti-westelijke taak te vervullen zullen hebben en i"#or het aanstoken van wrijvingen tussen de Arabische landen en Israël de vorming van een weste lijk blok in het midden-oosten zouden helpen voorkomen. Winnares voeiballoterij stierf van emotie De 52-jarige Italiaanse Adele Galli, die deel had genomen aan een voetbaluitslagenloterij, hoorde in het afgelopen weekeinde thuis via de radio, dat zij alle uitslagen juist had vermeld. Zij stierf ter plaatse van emotie. Het bleek echter, dat 120.000 andere Italianen ook juist hadden aangegeven, welke clubs zouden winnen, zodat elke winner slechts 1200 lire kreeg uitgekeerd. Deze drie steltenlopende heren, die door hun rustige gang velen in Londen tot bewondering dwingen zijn de gebroeders Barbour, resp. 20, 23 en 25 jaar oud. Ze beweren zich beter thuis te voelen op stelten, dan door gewoon te lopen. Het schiet immers beter op en je ziet nog eens wat van de wereld Binnenkort treden zij te Londen op in de revue „Van Parijs naar Pic- cadïlly". WA de overweldigende drukte van de eerste dag van zijn bezoek aan de stad New York, Is de tweede dag voor liet koninklijk paar gisteren enigszins rustiger verlopen, 's Morgens begon het programma met een bezoek van Hare Majesteit en prins Bernhard aan het zes en dertig verdiepingen tellende gebouw van de Verenigde Naties, dat als een enorme kolos van glas en staal aas de Eastriver is opgetrokken. Daarna reed men naar de kerk van St. Marks, ge bouwd in 1799 op de grond van de kapel van Peter Stuyvesant, de beroemde stichter van Nieuw-Amsterdam. Tijdens de lunch, door de Koningin aan de leden van de Veiligheidsraad aangeboden, sprak Zij een rede uit. De dag brac'At voorts nog een ere-promotie van de Koningin aan de Universiteit van Columbia. naar de tweede verdieping, waar de door Noorwegen ingerichte zaal van de Veiligheidsraad in ogenschouw werd genomen. De hoge gasten toonden veel belangstelling voor het ingenieuze kop- TOEN het koninklijk paar om half elf telefoonsysteem. Toen de Amerikaanse bij de ingang van het gebouw der fotografen wat al te hinderlijk met hun Ver. Naties arriveerde, werd het ont vangen door de secr.-generfiü Trygve Lie, de heer D. J. von Balluseck perma nent vertegenwoordiger van Nederland bij de V.N. en de Indonesische gedele geerde bij de V.N., de heer Palar. Nadat het gezelschap in de lichtzaal een model van het gebouwencomplex der V.N. had bezichtigd, begaf men zich Het ligt in de bedoeling de Duits- Iraëlische besprekingen over de schade loosstelling, welke gisteren zijn ge schorst, op 19 Mei te hervatten. Op die datum zou de Westduitse delegatie in onderhandeling treden met de groepe ring van 23 grote Joodse organisaties. In 6e tweede helft van Juni zou dan de conferentietusen de Westduitse en Israëlische delegaties worden voortge zet. De Duitsers denken op dat tijdstip in staat te zijn bindende verklaringen te doen met betrekking tot de be dragen, welke de Westduitse regering zal kunnen betalen aan Israël. Inmiddels staat nog geenszins vast, dat de onderhandelingen inderdaad in Mei zullen worden heropend. De Israëli sche delegatie is op pijnlijke wijze ver rast door het Duitse voornemen een I)E Franse regering heeft gisteravond een grote overwinning behaald, toen alle tien vertrouwenskwesties, waarover door de Nationale Vergadering werd gestemd, in het voordeel van de regering werden beslist. De stemming over deze tien punten duurde in totaal dertien uur aaneen. De eerste vertrouwenskwestie van de reeks betrof het blokkeren van credie- ten voor niet-militaire uitgaven en we deropbouw ten bedrage van 100 000 millioen francs en werd met 325 tegen 206 stemmen door de regering gewon nen. Ook het voorstel van Pinay om de successierechten te verlagen werd aan genomen en wel met 456 tegen 100 stemmen. Een voorstel, dat voorzag in het nemen van maatregelen om belas tingontduiking tegen te gaan, werd eveneens aangenomen en wel met 411 tegen 102 stemmen. Met 445 tegen 101 stemmen keurde de vergadering het voorstel goed, dat belastingontduikers kunnen worden uitgesloten van rege ringscontracten. De regering-Pinay behaalde boven" dien een overwinning bij de vertrou wenskwestie, welke haar de meeste zorgen had gebaard, namelijk het voor stel tot het verlenen van amnestie voor belastingontduikers. Hier was de stem verhouding 259 voor en 209 tegen. Ook de tiende en laatste vertrouwenskwes tie, de stemming over de begrotwig <n ZACHT WEER Verwachting tot Woensdagavond. Aanvankelijk plaatselijk nevel oi mist, overigens nu en dan opkla ringen, maar ook enkele verspreid optredende buien. Zwakke tot matige, later aan de kust vrij krachtige naar Zuid krimpende wind. Voornamelijk in het Noor den van het land hogere tempe raturen. DONDERDAG: Zon op 5.55. onder 20 11. onder 5.31. 19 29; Maan op haar geheel, werd door de regering ge wonnen. De begroting voor 1952 be draagt 3.494.000.000.000 francs na een bezuiniging van 100.000.000.000 francs op de uitgaven voor het bestuursappa raat en het herstel. Het was de eerste maal, dat bezuini gingen op grote schaal op de uitgaven van het bestuursapparaat met succes ter goedkeuring aan het parlement zijn voorgelegd. Het is bovendien de eerste naoorlogse evenwichtige begroting, waarbij geen nieuwe belastingen *yn ingevoerd. schuldverplichting van drie milliard Mark te erkennen. De Israëlische dele gatie had haar aanspraken op 4.2 mil liard Mark gefixeerd. Het door de Duitsers genoemde be drag wordt door Israël onbevredigend geacht. Voorts betreft het hier een theoretische erkenning van de schuld verplichting en niet efai voorstel ton betaling van dat bedrag, zodat de Duitsers straks kunnen komen meteen percentage van het bedrag van drie milliard Mark, dat Duitsland wil be talen. De Israëlische delegatie had. na de terugkeer van de Westduitse delegatie uit Bonn, verwacht, dat de Westduitse delegatie thans zou komen met het be drag, dat zij haar regering zal voorstel len aan Israël te betalen, aangevuld met praktische voorstellen over de wijze van betalen en de betalingster mijnen. De Israëlische delegatie heeft giste ren aan de Westduitse delegatie een samenvatting gegeven van het Israëli sche standpunt ten aanzien van de Westduitse voorstellen. Een inbreker, die de gouden Lons- dale-gordel van de Britse half zwaar gewichtkampioen Cockell gestoten had, kreeg berouw toen hij er achter kwam, wie hij benadeeld, had. Hij was 's avonds het huis van de bokser in Surrey binnengedrongen en had de gordel, de hoogste Britse boksonder- scheiding welke aan titelhouders wordt uitgereikt, meegenomen. De volgende dag werd het bestuur van de Britse Boksbond opgebeld en een stem zevde: „Zeg de kampioen, dat ik de gordel zal terugsturen. Ik wist niet, dat het de zijne was." Jacob Malik, de Sowjetrussische ge delegeerde bij de V. N. en lid van de Veiligheidsraad, zat mede aan bij het diner dat de Koningin Dinsdagavond aafibood aan de leden van de Veilig heidsraad. camera's omsprongen, maakte de konin gin voor het eerst tijdens de reis hier over een opmerking: „Heren, ik wil ook nog wel graag iets van de zaal zelf zien", zeide zij. In het prive-kantoor van Trygve Lie bracht de secretaris generaal op H.M., de prins en het Ne derlandse volk een toast uit. De konin gin beantwoordde dit met een toast op de V.N., wendde zich tot Trygve Lie, en zeide zij in het Noors: „Skal". Naar de kerk. HAARNA werd bezoek gebracht aan de St. Marks Church in de Bo- wery. De kerk is gelegen aan de fweede Avenue op de hoek van de tiende straat. Zij is genoemd naar de „brouwerij" (boerderij van Stuyvesant)Het konink lijk paar werd hier ontvangen door ds Richard Ceqy, die de hoofdbewaarder L. Stuyvesant. een nakomeling van Pe ter Stuyvesant, aan het koninklijk paar voorstelde. De echtgenote van de predi kant overhandigde de koningin enkele geschenken voor Haar dochters. Voor prinses Beatrix het boek „Lysbet", voor prinses Irene een boek „Peter Stuyve sant jongen met de klompen" en voor d,. 'twee andere-prinsesjes elk een pop. Bij het standbeeld van Stuyvesant'voor de kerk werd door de koningin een krans gelegd. Dinsdagavond bood de Koningin de leden van de Veiligheidsraad een diner aan. De rede, die Zij daarbij uitsprak vindt men elders in dit blad. Eredoctor. De dag werd besloten met de plech tige promotie van koningin Juliana tot Duitse reactie „Koninklijke woorden," schrijft het te Frankfort verschijnende blad „Abendpost" boven 'n hoofd artikel over de Koninklijke toe spraak voor het stadhuis van New York. Wat de schrijver vooral ge troffen blijkt te hebben is het be roep van Koningin Juliana voor een plek voor ieder om rustig de vraagstukken van deze tijd te kun nen overdenken. „Koninklijke woorden en een Ko ninklijk program. Wij zouden bijna onze republikeins-democratische deugden overboord werpen en mo narchisten wordenNatuurlijk slechts voor een koninkrijk, waar dergelijke gedachten werkelijkheid zouden worden," aldus de „Abend post". doctor honoris causa in de rechtswe tenschappen aan de Columbia Univer siteit. Ook hier sprak zij een rede uit, waarin Zij zeide zich gelukkig te voe len te zijn toegetreden tot die grote en hoogstaande gemeenschap, die is ge worteld in de beroemde Amerikaanse academie, die men de Universiteit van Columbia noemt. Daarna onderstreepte Zii in een uitvoerige beschouwing de betekenis van de wetenschappen voor de gemeenschap. Zij eindigde met de woorden: Onze tijd is een critieke tijd. maar ik geloof dat we op de drempel van een nieuw en rijker tijdvak staan. De oude vogel Phoenix uit de my the stierf in de vlammen, terwijl in haar nest het vurig ei van de nieuwe Phoenix lag, klaar om haar nieuwe le ven te beginnen, en haar vleugels uit te slaan. Ik hoop en vertrouw in diepe ernst, dat ons nieuwe tijdperk geleerd zal hebben van de fouten in 't verle den begaan en gelijk de jonge Phoe nix een vlucht zal nemen hoger dan ooit te voren, een groter gezichtsveld van aarde en hemel bestrijkend. Bij een interview te Washington heeft koningin Juliana de schriftelijke vraag ontvangen of haar kinderen misschien in de Ver. Staten willen studeren als zij wat ouder geworden zijn. De ko ningin antwoordde hierop iachend, dat haar oudste dochter haar reeds daar over gesproken had. De kleinste klok van het carillon, dat het Nederlandse volk aan het Ameri kaanse volk zal aanbieden is verdwe nen. De klok, waarop gegraveerd is: „Ik, de kleinste en de reinste", was meegekomen met het koninklijk vlieg tuig en was vervoerd als diplomatieke post. Bij het uitladen van het vlieg tuig schijnen verschillende fouten te zijn gemaakt. Talrijke artikelen zijn op het vliegveld blijven staan. Aanvankelijk verkeerde men volkomen in onzeker heid, waar de Marijke-klok was ge bleven. Toen de plechtigheid in Meridian Hillpark in Washington een aanvang zou nemen, realiseerde men zich plot seling, dat de klok niet aanwezig was. Gespannen keken de leden van het ge volg naar de stoet, waarin het konink lijk paar het veld betrad, of mogelijk een der adjudanten het pak mee droeg. Dit bleek echter, tot grote schrik niet het geval te zijn. Men moest dit wel mededelen aan de Koningin. De hele rede van de Konin gin was opgebouwd op de Marijkeklok en op het laatste ogenblik kon de rede niet veranderd worden. De Koningin Eens zullen de wapens verroesten 1V/IIJN man en ik zijn zeer verheugd u vanavond bij ons te zien, aldus begon ko ningin Juliana de rede, die zij gisteren hield tijdens een diner, dat door Haar aan de Veiligheidsraad in de Co- lonyclub te New York werd aangeboden. Wij verwelko men in Uw persoon de grootmoedige en vertwijfel de poging der mensheid tot vrede en veiligheid. Uw taak is van levensbelang voor de vrede van de we reld. hoe enorm moeilijk zij ook moge zijn. In deze tijd van ernstige onenigheden hebben we alle reden om 'ankbaar te zijn voor het bestaan van een internatio naal lichaam voor het waar borgen van de veiligheid. In de korte, maar veelbe wogen geschiedenis van de Raad heeft Nederland uw pad gekruist. Wy waren het niet steeds ten volle eens over de wegen en de mid delen, maar het niet oneens met u, waar het ons ge meenschappelijk doel, een toestand van vrede, gerech tigheid en vrijheid te vesti gen, betrof. In principe is er in ons land niemand, die een ander zijn vrijheid en onafhankelijkheid misgunt. Steeds weer maakt het oude en beproefde plaats voor het nieuwe en onbe kende. Sommigen zullen het oude prijzen, in de mening dat er vele redenen zijn om er trots op te zijn. Anderen zullen het nieuwe verwel komen, in het vaste geloof, dat de oude orde niet lan ger identiek is met de ge rechtigheid. In de Ver. Na ties laten zowel het oude als het nieuwe zich gelden. De Veiligheidsraad zal veel wij ze voorzichtigheid moeten betrachten en moeten on derscheiden wat waarde heeft en niet, in het bijzon der in een tijd, waarin pro paganda de feiten verwart en de 'uitkomsten vervalst. Gelukkig zijn uw ogen scher per dan sommige mensen hopen. DE VREES Tegenwoordig overscha- 1 duwt de vrees voor een nieuwe oorlog alles in de geesten der mensheid. Zijn werktuigen en wapens de meester over de mens ge worden. Sprekende over het monster aggressie, zeide de koningin: De Ver. Naties moeten daarom resoluter worden in hun optreden te gen aggressie. Dit zal het vertrouwen in de volkeren organisatie versterken. De Volkenbond is aan zwakheid bezweken. Staande tegenover het fa tale feit der aggressie is de enige manier, die wij heb ben om de wereld te redden, het leven veilig te maken voor de mens. Tenslotte zul len dan de wapens voor oor log en dood uit zich zelf verroesten. Al wat de twee milliard gewone normale mensen, als u en ik, willen, is vrede, vrijheid, gerechtigheid, de mocratie, een behoorlijk le ven, wat geluk. Eens zal de boze droom der tyrannie voorbij zijn. Zolang er nog leven is, is er hoop. Na het uitspreken van het zesde couplet van het Wil helmus (Mijn schild ende betrouwen) eindigde konin gin Juliana haar rede met de woorden: „Ik hef mijn gla- ter ere van alle men sen en van hun veiligheid". deelde dit president Truman mede en nauwelijks iemand heeft hiervan iets gemerkt. Thans blijkt echter, dat de klok zich bij de Amerik. douane bevindt, die een hardnekkige strijd levert met het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken over het bezit van de klok en de andere artikelen. De Nederlandse autoriteiten in New York en Washing ton konden Dinsdagavond niet meer meedeeleri, waar de klok zich thans precies bevindt. Men heeft echter wel goede hoop, dat de Marijke-klok spoe dig boven water zal komen. De Amerikaanse radiospreekster Mac Creary bevond zich Zondagavond op een cocktailparty bij de Gimbels. Daar hoorde ze van een van haar vrienden, dat zich onder de gasten een Neder lander bevond. Mac Creary ging naar hem toe en vertelde hem hoe zeer zij de Koningin en de Prins bewonderde en hoe ze er steeds naar verlangd had eens met hen kennis te maken. „Ik heb ge hoord zo zeide zij dat het Ko ninklijk Paar hier met een heel gevolg is. Kent u misschien een hunner of kent u misschien de koningin?" „Als u het graag weten wilt," ant woordde de aangesprokene. „Ik behoor zelf tot het gezelschap en als u het pre cies wilt weten: „Ik ben de echtgenoot van de Koningin." CEN merkwaardig document is telken- jare het jaarverslag van Radio Ne derland Wereldomroep. Niet zozeer vanwege zijn concrete inhoud als wel door het feit, dat wij in dit verslag onwillekeurig geconfronteerd worden met een vorm van eenheid, die in de Nederlandse radiowereld ver te zoeken is. Wij voelen niet de geringste be hoefte ons thans te begeven in een be schouwing over de organisatie van de radio-omroep in ons land. Er is al zo ontzaglijk veel over gezegd en ge schreven; er is bovendien komen vast te staan, dat het Nederlandse volk in het algemeen de verdeling naar gods dienstige of politieke overtuiging ook in de radio-omroep doorgezet wil zien. Dit kan worden afgeleid uit de opval lend snelle groei van het ledental van VARA, NCRV en KRO. De omroep vereniging, die zich niet gebonden acht aan enige bepaalde groep en niette min een beroep moet doen op gods dienstig en politiek vrijzinnigen dus de AVRO, is zeker in deze race om het grootste getal in de eerste tijd ach tergebleven. De inrichting van de Wereldomroep is een geheel andere. Op 15 April 1947 werd bij notariële acte opgericht de Stichting Radio Nederland Wereldom roep, aangegaan voor een tijdvak, ein digende zes maanden na de dag, waar op een wettelijke regeling betreffende het Nederlandse omroepbestel van kracht zal zijn geworden. De Wereld omroep is een semi-officieel lichaam. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen benoemt het be stuur en kan het ontslaan. In de pro grammaraad hebben vier vertegen woordigers van ministers zitting. Zij zijn, zo op de naam af, geenszins des kundig in radiozaken, doch zij bepalen zich uiteraard tot het bespreken van kwesties van principiële aard. WIJ noemden de Wereldomroep een merkwaardige instelling, omdat zij boven de partijen staat en niettemin floreert. Dit is natuurlijk niet de uit sluitende verdienste van de dir cteur, de heer H. J. van den Broek, of van de programmaleider, de heer G. Slui- zer. Men is er bij de wereldomroep in geslaagd een team te vormen, dat is doordrongen van het grote belang van een representatie van ons land via de kortegolf in de gehele wereld, tot in de meest afgelegen hoeken; en dat op zijn tijd weet mee te doen in de koude oorlog, die boven onze hoofden dag en nacht in de aether woedt. Het onderhavige jaarverslag merkt dan op, dat de Wereldomroep een drie ledige taak heeft: nationaal, voorzover het betreft het contact met landgeno ten buiten de landsgrenzen; propagan distisch, omdat de Nederlanders als vanoud de wereld tot hun arbeidsveld maken, zodat culturele, politieke en economische voorlichting aan het bui tenland in tal van zaken een doorslag gevende factor kan betekenen; ideo- gisch, omdat de tradities van ons land een weerbaarmaking op geestelijk ge bied en deelneming aan de Westerse krachtsinspanning vereisen. Wat de ra dio voor onderdrukte volken kan be tekenen, zegt het jaarverslag terecht, is in de jongste wereldoorlog duidelijk genoeg gebleken, ondanks fouten en tekortkomingen. Ten einde dit doel te bereiken is veel nodig, moet hard worden gewerkt tegen veel wanbegrip in. Er zal boven dien op korte termijn ingrijpende voor ziening moeten worden getroffen in het zendervraagstuk. Nederland be schikt over te weinig zendcapaciteit. In de Tweede Kamer is onlangs opge merkt, dat er drie nieuwe zenders van 100 kW noodzakelijk moeten worden gebouwd. Begin 1953 kan de inbedrijf- stelling van een nieuwe zender van vol doende capaciteit worden verwacht. Bij de bouw van andere zenders moet uiteraard rekening worden gehouden met de zwakke economische positie van ons land. CONCLUDEREND, kunnen wy zeggen, dat Nederland zich gelukkig kan prijzen in het bezit van de Wereldom roep. Natuurlijk, er zou reden voor cri- tiek kunnen zijn. Maar deze critiek zal niet wegnemen, dat de wereldomroep uit ons radiobestel niet meer is weg te denken. Wij weten niet hoe het toe komstige radiobestel in ons land zal worden georganiseerd. De gebeurtenis sen in Hilversum gedurende de laatste maanden zijn niet bepaald geschikt om te blijven vertrouwen in de kracht van de situatie van het ogenblik Laat de wereldomroep een rara avis zijn. Wij hebben deze vreemde vogel niet alleen graag in de hand, het beest je gaat nog de lucht in ook! De dreigende staking in de Ameri kaanse staalindustrie is niet doorge gaan als gevolg van het bevel van pre sident Truman om deze industrie te vorderen. Toen hedennacht, twee uur vóór de staking zou uitbreken, de besprekin gen tussen werkgevers en vakbond werden afgebroken, heeft Truman een half uur later de minister van Handel. Sawyer, opdracht gegeven de industrie over te nemen en te drijven. Voorts had Truman de minister gemachtigd met de vakbond van metaalarbeiders te onderhandelen over arbeidsvoorwaar den. Een uur voor de staking van onge veer 650.000 arbeiders zou beginnen, heeft daarop de voorzi„ter van de Bond van arbeiders in de staalindustrie, Murray, de staking afgelast. In een door de radio en televisie uit gezonden rede van uit liet Witte Huis heeft Truman verklaard, aat „de na- tic nale veiligheid en de vredeskansen afhangen van de Amerikaanse defensie productie en deze productie hangt af van staal" Hij zeide voorts te ver wachten. dat werkgevers en werk nemers zouden voortgaan met bespre kingen „Het is mijn oprechte hoop, aldus de president, dat de partijen zonder verwijl als het mogelijk is morgen reeds tot overeenstemming zullen komen".

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1