Eisenhower vraagt 1 als opperbevelhebbe Juni ontslag r in Europa Prettige dagen op schilderachtig eiland Valse muntersbende in Duitsland op heterdaad betrapt Toestel met 69 vacantiegangers bij haven in zee gestort Ontmoeting met „Donald Duck VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Veiligheid in het NAVO-gebied kan worden verzekerd Zware gevechten in La Paz De Sowjetunie heeft geen bezwaar tegen viermogendhedencommissie Zaterdag 12 April 1952 77e Jaargang No. 11385 Dagblad voor tècn Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Niets over eventuele politieke bezigheden VAANDELDRAGER" Garantie van Engeland Ontstemming in de R.K. arbeiderskringen Over candidaatstelling van de heer E. P. Clijnk A la ,,La Prenza" Verbod voor twee bladen in Argentinië GRüMTHER NAAR DE V.S. Plan voor een nieuwe atoomfabriek in de V.S. De machines draaiden nog Vliegtuigramp bij Porto Rico Meer dan veertig doden bij Kapitein Kurt Carlsen vaart weer Diverse wijzigingen de AVRO Nederlands echtpaar in Frankrijk verongelukt Prijsveranderingen voor meel en bloem VEILIGHEIDSRAAD KOMT MAANDAG BIJEEN Minisfer Stikker maant tot voorzichtigheid KONINGIN EN PRINS OP SEA ISLANDS Negerliedjes en geroosterde oesters Therèsa Neumann en de Goede Vrijdag Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur- H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 HET „Witte Huis" heeft bekend gemaakt, dat generaal Dwight Eisenhower heeft verzocht met ingang van 1 Juni van zijn functie van opperbevelhebber der NAVO-Strijdkrachten in Europa te worden ontheven. Dit houdt in, dat generaal Eisenhower ruimschoots op tijd terug kan zijn om de nationale conventie der Republikeinse Partij op 7 Juni, waarop de candidaat voor de presidentsverkiezingen in November zal worden aangewezen, bjj te wonen. De penningmeester van de Eisenhower for president cam- paign" in New Jersey, kolonel Dolier, heeft een passage uit een brief van generaal Eisenhower aan een intieme vriend gepubli ceerd, waarin de generaal zegt, dat, indien de republikeinen hem misschien mochten aanwijzen als „vaandeldrager" van de partijhij deze in een strijd zou leiden, waarin geen onderbreking, geen rust en geen daling der intensiteit zou zijn „totdat de uiteindelijke beslissing is bereikt". Volgens te Washington opgevangen radioberichten wordt in La Paz, de hoofdstad van Bolivia, zwaar gevoch ten. De opstandelingen hebben zich onder meer meester gemaakt van ar tillerie. De materiele schade schijnt aanzienlijk te zijn. Volgens het radio bericht hebben verschillende strategi sche punten verscheidene malen van bezetter verwisseld. Volgens te Londen ontvangen pers berichten uit La Paz ziet het er inder daad naar uit, dat de revolutie is ge slaagd. Men zegt, dat dit zolang onbe kend is gebleven, omdat de regering bijna tot het einde de controle had over de verbindingen en tot het laatste toe propaganda maakte. Militaire bijstand bij aanval op E.D.G.-landen De belangrijkste Europese correspon dent van de „New York Times", Sulz- berger, meldt uit Parijs, dat de Britse regering heeft besloten de zes landen, die zich willen aansluiten bij de voor gestelde Europese verdedigingsgemeen schap, een we!omschre\vn en algemene waarborg te geven, dat Engeland auto matisch militaire bijstand zal verle nen, indien deze landen een gewapende aanval krijgen te verduren. „Dit betekent, dat Italië en West- Duitsland onvoorwaardelijk onmiddel lijk hulp van Engeland zullen krijgen, indien zij het slachtoffer van aggressie zouden worden", aldus Sulzberger. De bekend making van het Britse besluit, die omstreeks 15 April wordt ver wacht, zal naar verwachting in Europa groot opzien baren, zo voegde hij er aan toe. Er heerst grote ontstemming in krin gen van de Rooms-Katholieke arbei ders. Niet minder dan 70 afdelingen van de KVP hadden als candidaat voor de Tweede Kamer het Provinciale Staten lid E. P. Clijnk voorgesteld, doch een adviescommissie besloot anders en Plaatste de heer Clijnk op een onver kiesbare plaats. Toen dit bekend werd, is men ter stond overgegaan tot de oprichting van een reglementair Kiescomité waarin verschillende prominente figuren uit de Katholieke Arbeiders Beweging zitting hebben, o.a. de heren J. de Lange uit Den Haag, N. Hooijboer uit Utrecht en J. Meulenkamp uit Zaandam. Ook uit de kop van Noord-Holland hebben ver schillende personen zitting genomen in dit comité o.a. de heren J. v. Bockx- meer uit Hoorn, C. Ran uit Den Helder, H. Koopmeiners uit Alkmaar en P- Bakker uit Bovenkarspel. De groslijst stemming zal 20 April plaats vinden. Generaal Eisenhower had aan de Amerikaanse minister van Landsverde diging Lovett op 2 April verzocht hem, met ingang van 1 Juni van zijn func tie als opperbevelhebber in Europa te ontheffen. In zijn brief aan Lovett schreef de generaal voorts, dat zijn verzoek om ontslag in overeenstem ming is met die omschrijving, die Ame rikaanse gezagsdragers hem van zijn taak hadden gegeven, toen hij werd geroepen zijn huidige functie op zich te nemen. „Ik ben van mening', aldus Eisenhower, „dat de speciale doelein den, die moesten worden vervuld thans grotendeels zijn verwezenlijkt. De be velvoering is in kannen en kruiken, on ze werkwijzen zijn vastgesteld en er is overeenstemming bereikt over de fun damentele vraagstukken. De regeringen der Navo-landen, al dus de brief, hebben bovendien over eenstemming bereikt over een pro gramma van groei en ontwikkeling der Europese verdedigingsgemeenschap. Er zijn weliswaar nog vele moeilijk heden, doch deze zullen met de volle dige steun der Navo-gemeenschap ze ker worden overwonnen. Ondanks de nog steeds aanhoudende dreiging van het Sowjet-communisme, zal het mo gelijk zijn een geruststellende mate van veiligheid in het Navo-gebied te verzekeren. Er is alle reden om aan te nemen, dat de Navo-staten op geslaagde wijze, zullen blijven samenwerken, ter verze kering van een doel: het beveiligen van de wereldvrede". Brief van Truman. President Truman heeft generaal Eisenhower een lange, eigenhandig ge schreven brief gezonden. De inhoud hiervan zal niet worden gepubliceerd. De generaal zal bij zijn terugkeer in de Ver. Staten door de minister van Landsverdediging „op non-actief" wor den gesteld. Noch in zijn brief aan Lovett, noch in een schrijven aan luit.- generaal Ely, voorzitter van de perma nente Navo-groep te Washington, maak te Eisenhower gewag van zijn voorna men om zich met de politiek te gaan bezig houden. Het geheim van Eisenhowers ontslag aanvrage was zo goed gehouden, dat zijn naaste omgeving pas Donderdag hieromtrent iets vernam. Van betrouwbare zijde wordt verno men, dat Eisenhower volgende week een onderhoud zal hebben met de Britse minister van Defensie lord Alexander. Men verwacht, dat Eisenhower de eerste toespraak na zijn ontslag vier Juni zal houden en wel in zijn geboor teplaats Abilene, in Kansas. Aan twee weekbladen van de Ar gentijnse radicale partij, „El Cuidadano" en „Adelante", is op gerechtelijk bevel een verschijningsverbod opgelegd. Generaal Alfred Grünther, chef van de generale staf van Eisenhower, zal zich Woensdag naar de V.S. begeven om enkele spreekbeurten te vervullen. Zoals bekend geloven waarnemers, dat Günther Eisenhower zal opvolgen, als deze laatste, zoals verwacht wordt, zijn ontslag neemt. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft medegedeeld het plan te hebben een nieuwe fabriek te bouwen voor 'n bedrag van 1.000.000.000 dollar. Deze fabriek vormt een onder deel van het project tot uitbreiding der atoomindustrie. Zij zal aan ongeveer 5000 employé's werk verschaffen. Voor fv/ee millioen dollar in beslag genomen Agenten van het Amerikaanse leger hebben in München een overval gedaan en zes personen gearresteerd, beschul digd van het vervaardigd, van valse (iendollarbiljetten voor de Amerikaan se bezettingsstrijdkrachten in Duitsland. Onder de gearresteerden bevindt zich het echtpaar Zeberko, dat, naar men aanneemt de leiding van de bende had. Valse biljetten tot een waarde van twee millioen werden in beslag genomen. De gearresteerden waren bezig met het drukken op het moment van de overval en de agenten moesten zelf de machines afzetten. Men is het op het spoor van deze bende gekomen, toen men in Wenen valse bewijzen ontdekte, die de toon der het recht geven accijnsvrije siga retten, koffie en andere waren in Ame- tUeel&eAicfit WEINIG WIND Weersverwachting tot hedenavond: Aanvankelijk nog weinig, later tijdelijk meer bewolking met kans op enkele verspreid optredende buien. Meest zwakke verander lijke wind. Nog warm voor de tijd van het jaar. nnaar in de kust streken tijdelijk zeewind met ai- koeling. Zondag: Zon op 5.48. onder 19.34 Maan op 0.00, onder 6.30. MAANDAG: Zon op 5.46. ondei 19.36. Maan op 0.23. onder 7.09 DINSDAG: Zon op 5.44. onder 19.38. Maan op 1.34. onder ».Ub Op .Flying Enterprise II" Kapitein Kurt Carlsen is, als gezag voerder van de 10.660 ton metende „Flying Enterprise II", uit de haven van Mobile, naar Houston, in Texas, vertrokken, waar hij graan zal laden, dat in een Franse haven zal worden ontscheept. Carlsen verklaarde voor zijn vertrek tegenover verslaggevers dat het „een grote verademing" voor hem was te kunnen ontsnappen aan „de stortvloed van aanbiedingen voor optreden in films, het schrijven van boeken en het houden van lezingen, mij gedaan sipds mijn terugkeer in de Verenigde Sta ten". De „Flying Enterprise II" heette aanvankelijk „Noonday". Het schip werd door de „Isbrandtsen Lines" her doopt en onder gezag van Carlsen ge plaatst. Naar het ANP verneemt, zou de di rigent van het AVRO-orkest, Hugo de Groot zijn ontslag hebben ingediend, om zijn oude functie bij de Nederlandse Radio Unie weer te gaan innemen. Voorts zou dr. H. M. Merkelbach, die ongeveer twintig jaar speciale gramo- foonplatenuitzendingen verzorgde, door de AVRO-leiding zijn ontslagen. Verder zouden Jan Meijer, Wim Kas telein, Piet van Mook en Herre de Ja ger van het dansorkest de „Skymas- ters" zijn overgeplaatst naar het nieuwe amusementsorkest, dat onder leiding komt van Jos Cleber, die Gerard van Krevelen hier zal opvolgen. Gistermiddag is de auto van het Ne derlandse echtpaar Nord door tot nu •oe onbekende oorzaak bij Versailles in frankrijk tegen een stilstaande vracht ,uto gereden, waardoor mevrouw Norc •mmiddellijk werd gedood en de heet J. M. Nord zeer zwaar werd gewond ',itn toestand wordt zorgwekkend ge -oemd. De heer Nord, die vroeger chet •an de redactie van „Het Parool is ■eweest, is sedert enige tijd Parijse l :orrespondent van dit blad. Vrijdag is kort na het opstijgen een vliegtuig van de „Pan American Air ways" met 69 personen aan boord Dij de haven van San Juan in zee gestort. Het vliegtuig was op weg naar New York met vacantiegangers aan boord. Onder hen bevonden zich zes babies. Tien lijken zijn reeds geborgen. Er zijn volgens de eerste berichten tenminste 23 overlevenden, onder wie de piloot, John Burn, die in de oorlog met zijn toestel in de Taag stortte, doch ook toen het ongeluk overleefde. Hij is ge huwd met de filmster Jane Froman, die toen in hetzelfde toestel zat. rikaanse legerwinkels te kopen. De op sporingswerkzaamheden der politie na men vijf weken in beslag. Verklaard wordt, dat de tien-dollarbiljetten tot de beste imitaties behoren, die ooit gemaakt zijn. Zij werden langs fotogra fische weg gereproduceerd. Minister Mansholt heeft medege deeld, dat de regering, naar aanleiding van de behandeling door de Tweede Kamer van het vraagstuk van de prijs van volksbrood, heeft besloten enkele wijzigingen aan te brengen in de prij zen van meel en bloem. IJet ingang van Maandag 14 April •lórden de prijzen van ongebuild meel en tarwebloem A (voor de bereiding van volksbruinbrood en volkswitbrood) met 50 ct. per 100 kg verlaagd en ge bracht op respectievelijk f 34.45 en f 35.40 per 100 kg. De prijs van tarwe bloem W (voor de bereiding van blank brood) wordt met 70 ct. per 100 kg verhoogd en gebracht op f 42.70 per 100 kg. Tevens wordt met ingang van de zelfde datum de maximumprijs voor volksbrood in' een aantal gemeenten, vnl. in het Oosten en het Zuiden van het land gebracht op 35 ct. per 800 gr. Over de prijs van het volksbrood in Noord-Holland wordt niets gemeld. Sir Gladwyn Jebb, afgevaardigde van Groot-Brittannië in de Veiligheidsraad heeft verzocht de Veiligheidsraad Maandagmiddag bijeen te roepen. Dit verzoek is vervat in een brief aan de voorzitter, Ahmed Bokhari, afgevaar digde van Pakistan, Volgens de proce dure kan een dusdanig verzoek niet door de president op zij worden ge legd. De raad zal zijn debat over de op neming van de Tunesische kwestie op zijn agenda voortzetten. AT wij in deze Paaskrant althans enigermate tot U willen laten doordringen is, dat het jaargetijde, waarin wij nu leven, de lente is. De toestand van het weer doet daar aan niets af of toe, omdat de komst van de lente zich in de eerste plaats in het hart afspeelt. Wij weten het wel, het grijs van de Nederlandse luchten verleidt ons niet tot uitbundigheid. De Nederlander is in zich zelf gekeerd, nadenkend, vaak vóór zijn tijd gerimpeld. Wat dit te maken heeft met het vrouwtje op ons plaatje? Zij woont in Cagnes, op 25 km. afstand van Nice. Zij is ruim 100 jaar oud. Zij heeft in die jaren de onbegrijpelijk-wijze lieflijkheid van de ouderdom gewonnen. Zij is éénmaal uit haar dorp wegge veest. Op reis. Naar Nice! Toen we bij haar binnenkwamen, schikten oude handek coquet het witte haar. De zon scheen bij uitzondering niet over de steile straatjes en de scheve eeuwenoude huisjes van Cagnes. Voor haar was het koud, voor ons nog warm genoeg. Toen v 'j weggingen, zei ze: „Jongeman, denk er aan, dat je altijd gelukkig bent." Ze opende haar raam in de gebarsten muur en droeg haar plantje in het kozijn, vouwde de warme, stoere handen en keek ons na. Van onder het gerafelde waslijntje. „Dat je altijd gelukkig bent" OoJc in Nederland. Temeer in deze lente Cagnes, April 1952. K. De Russische noia aan hei Wesien Zoals wij gisteren reeds berichtten, heeft de Sowjetunie een nota aan de westelijke mogendheden doen toeko men, waarin het westelijk voorstel om een commissie van de V. N. de moge lijkheid van vrije verkiezingen in ge- Op Sea Island Beach, het schilderachtige eiland aan de kust van Georgia, dat omspoeld wordt door de Atlantische Oceaan, heerst op het ogenblik onder een vlekkeloos blauwehemel een weldadig aandoende temperatuur van om de tach tig graden Fahrenheit. De eerste schreden .van de Koningin op Goede Vrijdag richtten zich naar een op vijf mijl van haar buitenhuisje gelegen kerk, de „Christ Church", waar Hare Majesteit een ochtenddienst bijwoonde. Tijdens de dienst, die een uur duurde, sprak de predikant een gebed uit voor de president van 6e Ver. Staten en voor zijn gast, koningin Juliana der Nederlanden. Pas op dit ogenblik realiseerden de andere kerkgangers zich, dat de Nederlandse koningin zich in hun midden bevond. ben in een der badkamers het bad la ten vollopen en daar zwom Donald weer lustig rond. Ondanks de goede zorgen is het Prins Bernhard niet ge lukt het dier in leven te houden. De prins was in de speciaal gereserveerde badkamer, toen het diertje „de geest" gaf. Het Koninklijk Paar en zijn gevolg gebruikte de lunch Vrijdagmiddag ook niet in het Cloister hotel maar in de zelfbedieningscafetaria van het strand huis tegenover het hotel. De Koningin volgde het voorbeeld der andere bad gasten, nam een blad en verzamelde de gerechten, die zij wenste. STAATSSTUKKEN Vrijdagmiddag kwam met een spe ciale koerier van de Nederlandse am bassade te Washington een lading Ne derlandse staatsstukken op Sea Island aan. De Koningin en de directeur van haar kabinet, mejuffrouw mr Teilegen, trokken zich enige uren terug om deze post af te handelen. Voor de avond De Prins had voor het ontbijt reeds een duik in de Oceaan genomen en later zagen de gasten op Sea Island twee in luchtig costuum geklede heren een tandem berijden. De eerste heer, in blauwe shorts en kleurig hemd, bleek niemand anders dan de Prins te zijn, met als duorijder hoofdcommissa ris Sesik in badcostuum. Op hun weg hadden de Prins en zijn begeleider een vreemde ontmoeting Onderweg zagen zij namelijk een zieke eend liggen, die niet meer in staat was zich te bewegen. De Prins stapte mmiddellijk af en nam het beest op de tandem mee naar het „Retrea* huis", waar de Koningin en hij hur intrek hebben genomen. Daar genoot Donald Duck een vorstelijke verzor ging. De Prins en de heer Sesik heb- waren de Koningin en de Prins uitge nodigd voor een partijtje in de open lucht op de oude rijstplantage, die vroeger bewerkt werd door slaven. Thans zullen afstammelingen van deze slaven voor de Koningin en de Prins met hun warme stemmen wee moedige negrospirituals zingen terwijl geroosterde oesters worden genuttigd. Het verorberen van deze oesters is een kunst op zichzelf. Elke gast trekt een handschoen aan en opent de oesters met een mes, dat hij in de andere hand vasthoudt. Op deze wijze geniet het Koninklijk Paar geheel volgens zijn wens hier, al vorens verder te reizen, een paar on gestoorde vacantiedagen. heel Duitsland te laten onderzoeken werd verworpen. Volgens deze Russi sche nota zou echter wél een door de vier bezettende mogendheden inge stelde commissie een dergelijk onder zoek kunnen instellen. De nota verklaart dan verder, dat Rusland het in het belang van de wes telijke mogendheden en van Duitsland zelf acht, als Duitsland geen bondge nootschap zal mogen aangaan tegen een land, dat in de afgelopen oorlog tegen Duitsland heeft gevochten. Rus land acht het voor de zaak van de vrede beter, dat Duitsland een natio naal leger krijgt in plaats van „de Westduitse huurlingen onder comman do van fascistische Hitleriaanse gene raals, die bereid zijn Europa in de af grond van een derde wereldoorlog tè storten". Rusland stelt tenslotte in de nota op nieuw voor met de westelijke mogend heden besprekingen te beginnen over ene Duits vredesverdrag, over hereni ging van Duitsland en over een rege ring voor geheel Duitsland. De Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr L. U. Stikker, heeft na een onderhoud van twee uur met zijn Amerikaanse ambtgenoot Acheson aan de pers- verklaard, dat het ant woord van de westelijke mogendheden op de Sowjet-nota over de verkiezin gen in Duitsland zeer voorzichtig moet worden opgesteld. „De inhoud van de nota moet zorgvuldig bestudeerd wor den, voordat een antwoord wordt ge zonden," aldus minister Stikker. Min. Stikker deelde mee, dat hij met Ache son de Duitse kwestie en andere vraag stukken, waarbij Europa belang heeft, had besproken. Volgens ooggetuigen heeft Theresa Neumann, wonende in Konnersreuth in Beieren op Goede Vrijdag weer ge bloed uit de plaatsen van haar lichaam, waar Christus door de kruisiging en het opzetten van de doornenkroon werd gewond. Zij vertoont deze bloe dingen sinds 1926 jaarlijks op Goede Vrijdag, met uitzond"ring van verle- leden jaar. Verklaard wordt, dat de bloedingen van gisteren heviger waren dan bij een der vorige gelegenheden. De R.K, kerk heeft nimmer een officiële verklaring over Theresa Neumann uitgegeven.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1