Taft verzoekt Eisenhower zich te uiten over politieke vraagstukken Zomerse Paasdagen brachten een ongekende drukte Een uitnodiging van Stalin aan het Westen? Drie gewonden te Limmen Een tijdelijk kabinet in Tunesi ie Generaal zal in Juli ontslag uit de dienst vragen Hembrug kon niet meer dicht Alle records werden gebroken Bollenstreek en kust de grootste trekpleisters Vrijdag op bezoek in Den Haag Meer dan 3000 doden in Bolivia Geen telefoonstaking in de Verenigde Staten Oniroerde generaalj> Churchill zou aanbod Geen vrees voor oorlog in Moskou in overweging hebben Hei verkeer eiste vier doden Twee militairen gedood te Apeldoorn Toi hervormingen worden ingevoerd Verkiezingen in Egypte uitgesteld Tom Connally treedt als senator Chrisius' kruisiging op 7 April? Watersnood in de V.S. Dinsdag 15 April 1952 VERENIGDE NOORD-HOU ANDSE DAGBLADEN 77e Jaa^ng No. 11386 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Ook Scheveningen sloeg Tweede Paasdag alle records. Voetje voor voetje schuivelde een geweldige mensenmassa over de boulevard. Op de terrassen was geen plaatsje onbezet. V70LGENS voorlopige gegevens uit de bollenstreek ten zuiden van Haar lem heeft de drukte op Tweede Paas dag die van Hemelvaartsdag 1951 (3 Mei), die reeds een recorddag was. verre overtroffen. Op de Keukenhof te Lisse werden op Eerste Paasdag 30.000 en gisteren tussen 45 en 50.000 toegangsbewijzen verkocht. Het oude record stond op 37.000. Van de par keerplaatsen maakten ruim 6000 auto's, 225 autobussen en een niet te tellen aantal fietsen, motor- en bromfietsen gebruik. Tot ernstige verkeersopstop pingen kwam het niet. gENATOR ROBERT TAFT heeft generaal Eisenhower Zaterdagavond uitge nodigd zijn standpunt aangaande politieke vraagstukken voor het Ameri kaanse volk uiteen te zetten. Tafts aanhangers verwachten, dat, hoe ook het oordeel van Eisenhower over verschillende doornige politieke problemen zou luiden, hij, alleen reeds door zich uit te spreken, een gedeelte der kiezers van zich zou vervreemden. In advertenties in dagbladen wordt van Eisenhower geëist, dat hij zich on dubbelzinnig uitspreekt over de vol gende punten: 1. I's hij voor/tegen de Taft-Hartleywet. die de mogelijkheid tot staken be perkt en een rem betekent voor het optreden der vakverenigingen? 2. Wat denkt de generaal van maatrege len voor sociale zekerheid, het hui dige peil der regeringsuitgaven en de thans geldende belastingen? 8. Is hij vóór of tegen het uitvaardigen van wetten tot bescherming van de rechten der negers? Eisenhowers politieke secondanten ge ven geen tekenen bereid te zijn in de voor hen gegraven kuil te vallen, doch er is ongetwijfeld een aanzienlijk ge deelte van de Amerikaanse openbare Meer dan 3.000 personen zouden om het leven zijn gekomen bij de strijd om de macht, die drie dagen in Boli via heeft gewoed. Dr Silez Suazo, die de revolutionnaire strijdkrachten leid de, is benoemd tot waarnemend presi dent. In betrouwbare kringen verwacht men echter, dat Dr Estensoro, die zes jaar in Uruguay en Argentinië in bal lingschap heeft geleefd en die aan het hoofd staat van de „Nationale revolu tionnaire beweging", het president schap zal worden aangeboden. Het Amerikaanse vakverbond van ar- beiders bij de communicatiebedrijven is teruggekomen van zijn besluit, in geheel Amerika een telefoonstaking uit te roepen, omdat de situatie verander is na onderhandelingen met de tele foonmaatschappij „Bell". W,e£A&eAui(it Verwach'ing tot Dinsdagavond: Tijdelijk meer bewolking, hoofd zakelijk in de hogere niveaux, maar bijna overal droog weer. Weinig wind. Warm voor de tijd van het jaar. WOENSDAG: Zon op 5.42. onder 19.40; Mam op 2.28, onder 9.20 mening dat van gevoelen is dat niet genoeg bekend is over de politieke in zichten van de generaal. Generaal Eisenhower zal op 4 Juni in zijn geboortestad Abilene, in Kansas, zijn eerste toespraak ifouden. Deze zal echter in zeer algemene termen wor den gsteld. Op een persconferentie heeft Eisen hower medegedeeld dat hij, indien hij in Juli a.s. een functie op politiek ge bied zou verkrijgen, zijn ontslag uit het Amerikaanse leger zou vragen. „Dit zou betekenen dat er generlei betrekkingen meer tussen mij en het leger zouden bestaan. Ik zou dan ook niet langer gerechtigd zijn een uniform te dragen", verklaarde hij. Eisenhower begint morgen met zijn bezoek aan NAVO-hoofdsteden. Hij is „Toen generaal Eisenhower de ruim zeventig hoge NAVO-staf. officieren in kennis stelde van zijn komend vertrek, bleven «ie mands ogen droog", aldus deelde de Amerikaanse generaal-majoor Anthony J. Drexel Biddle Jr. mede. Hij voegde hieraan toe dat, toen de generaal zijn mededeling had gedaan, alle officieren het stilzwijgen bewaarden, „zodat men een speld zou hebben kunnen horen vallen". Daarop stond veldmaarschalk Montgomery op en schudde de opperbevelhebber bewogen de hand. Toen generaal Eisenhower het vertrek verliet, zag ik hem eveneens naar zijn zakdoek rei ken, aldus generaal-majoor Biddle. de achttiende in Den in Oslo en de 22ste in dan in Brussel, Haag, de 21ste Kopenhagen. De republikeinen in de staat Ken- tucky hebben besloten negentien leden af te vaardigen, die Taft op de natio nale conventie zullen steunen, en een lid, dat generaal Eisenhower zal steu nen. Volgens het links-georiënteerde En gelse Zondagsblad „The People" heeft Stalin verleden week in het onderhoud met de ambassadeur van India de lei ders der Westelijke mogendheden uit genodigd een gezamenlijke bespreking te voeren teneinde te pogen de vrede te handhaven en heeft ministerpresi dent Churchill dit aanbod thans in overweging. „Churchill bestudeert thans het rapport van het ministerie van buitenlandse zaken over het on derhoud om te zien, of het werkelijke hoop geeft op een internationale rege ling," aldus het blad. De gewezen Indische ambassadeur te Maskou, Sarvepalli Radhakrisjnan, heeft over zijn bezoek aan Stalin ver teld, dat de maarschalk „levendig van geest en voor een man van 72-jarige leeftijd, lichamelijk in normale condi tie was". De ambassadeur, die thans te Londen is aangekomen, zeide hier nog: „Er heerst in Moskou geen vrees voor oor log. De inwoners van de Russische hoofdstad zijn van mening dat de vol keren der wereld, de Britten, Fransen en Amerikanen inbegrepen, verlan gend zijn de vrede te handhaven en dat, indien hun leiders hen op de juiste wijze bijstaan en besturen, er mogelijk overeenstemming tussen Oost en West kan worden bereikt". Radhakrisjnan verklaarde met na druk, dat zijn woorden niet de mening weergaven van maarschalk Stalin of van hemzelf, doch dat zij „slechts een algemene indruk zijn van de Russische openbare mening." In deze streek vraagt men zich af, wat er de volgende Zondag aan bezoek zal komen, nu op het ogenblik alleen nog maar narcissen bloeien en de hya cinten pas gaan kleuren. De tulpenvel den rijpen thans in de milde warme zon hard, zodat waarschijnlijk de twee komende Zondagen tot officiële „bol- lenzondagen" zullen worden verklaard. Tot het recordbezoek van Tweede Paasdag hebben vele buitenlanders bij gedragen. Langs de weg waande men zich soms in Belgie, zoveel witte bor den met rode rtummers zag men. De Spoorwegen spreken DEEDS in de dagen vóór Pasen nam de stroom van te Amsterdam bin nenkomende reizigers op het Centraal Station van 56.000 op Donderdag en 60.000 op Vrijdag toe tot 65.000 op Za terdag. Reeds op Eerste Paasdag wer den zeven extra treinen ingelegd voor de bloembollenvelden, station Lisse, en moesten bijna alle treinen naar Zand- voort van extra wagenstellen worden voorzien. Gisteren was de drukte nog groter. Toen vertrokken tien extra treinen naar Zandvoort en twintig naar Lisse. Schiphol telde op Eerste Paasdag bijna 7000 bezoekers, 't Rijks museum ontving 1500 bezoekers. Hotelproblemen TOT een van de problemen, welke de ongekende Paasdrukte met zich bracht, behoorde het hotelvraagstuk. Duizenden buitenlanders kwamen Zon dagavond tot de onaangename ontdek king, dat zjj nergens meer onderdak konden krijgen. Alle grote hotels in Amsterdam en wijde omgeving tot en met 't Gooi, Zandvoort, Noord wijk aan Zee en Alkmaar, alsmede pensions en dependances in deze plaatsen waren Op de tweede Paasdag was het weer wel zo mooi, dat de drukte in de Bollenstreek enorm was. Ook Volendam was naar de bollen geweest en sierden zich met een muts van bloemen. directie er zelfs toe over aan wanho pige buitenlanders badkamers af te staan, waarin zij zich op geïmprovi seerde bedden ter ruste konden leggen. Zondagavond om 7 uur waren de ho tels in Amsterdam reeds tot de laatste kamer bezet. Zelfs de slechtste loge menten hadden geen bed meer over. Twee uur later was het duidelijk, dat opbellen naar de omliggende grote plaatsen al even overbodig was. Toen de Amsterdamse politie bericht kreeg, dat er in Bergen en Schoorl misschien nog ruimte was, begaven vele buiten landers zich naar het noorden. Ande ren daarentegen besloten maar in de wagen te overnachten. (Zie verder elders in dit blad.) Gistermorgen om 10 uur werden de moeilijkheden, waarmede de Neder landse Spoorwegen door de overstel pende Paasdrukte te kampen hadden, vergroot toen bleek, dat de Hembrug over het Noordzeekanaal door een de fect niet gesloten kon worden. Hierdoor moest h^t treinverkeer van Amsterdam naar Zaandam en omge keerd worden stilgelegd. Reizigers van de hoofdstad naar de Zaanstreek, Alk maar, Den Helder, Hoorn, Enkhuizen enz. zagen zich genoodzaakt via Haar lem naar Uitgeest te rijden. In allerijl werden bussen gecharterd, die de rei zigers voor Purmerend wegbrachten. Na uur was het technische defect aan des Hembrug verholpen, zodat om 13.11 uur het treinverkeer weer normaal kon worden hervat. Het aantal verkeersongevallen tij dens de enorm drukke Paasdagen is niet groter geweest dan dat tijdens een normaal week-end. Het aantal doden volledig bezet en in vele hotels ging de bleef voor zover thans bekend De Tunesische kabinetsformateur Sa- lah Eddin Bakkoesj l>eeft zijn minis- terslijst aan de Bey voorgelegd. De samenstelling van de nieuwe regering is als volgt: Minister-president Salah Eddin Bak koesj; minister van staat Taieb Bel Khiria; minister van justitie Sadok Djaziri; minister van handel dr. Ben Rais; minister voor openbaar welzijn dr. Gastjem; minister van arbeid Mo hammed Benguizli; minister van land bouw Abdel Aziz Mentsjari. De regering Bakkoesj is een zaken kabinet, dat, naar de premier mede deelde, zal aftreden wanneer de ge mengd Frans-Tunesische commissie overeenstemming zal hebben bereikt over in het protectoraat in te. voeren bestuurshervormingen. Dit aftreden zou geschieden „om het mogelijk te ma ken, dat dan een regering aan het be wind komt, die geacht kan worden uiting te geven aan het streven der Tunesiërs". De bevolking van Tunesië heeft haar misnoegen over de nieuwe regering ge uit. Op Eerste Paasdag bleven de Ara bische winkels in Tunis uit protest ge sloten. Gisteren wierpen nationalisten een handgranaat en stenen naar de po litiebewaking voor de residentie van de nieuwe Tunesische premier. In de Veiligheidsraad heeft Chili voorgesteld, dat de Tunesische kwestie op de agenda wordt gehouden, doch dat de raad zich voorlopig van optreden onthoudt om Frankrijk en het protecto raat gelegenheid te geven -over een nieuwe overeenkomst te onderhandelen. nen delegatie van de Bamangwato-stam ij in Enge land aangekomen om i> ti achten Seretse Khama als stamhoofd van de Bamangwato's terug te krijgen. Seretse Khama (vierde van links) tussen de leden van de delegatie Eerst interne zuivering De Egyptische regering heeft beslo ten de aanvankelijk voor 18 Mei a.s. uitgeschreven algemene verkiezingen voor onbepaalde tgd uit te stellen. De algemene verkiezingen zullen worden gehouden na een „innerlijke zuivering", die de kiezers „vertrouwen zal geven in degenen, voor wie zij stemmen", aldus heeft de Egyptische minister van binnenlandse zaken, Mor- tada Maraghi Bey, bekendgemaakt. Indien de verkiezingen niet waren uit gesteld, zouden zij zijn gehouden in „een periode van politieke spanning, waarin bepaalde partijen handel ge dreven zouden hebben met de politieke eisen van het land", aldus deze be kendmaking. De 74-jarige democraat Tom Connal ly, voorzitter van de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse senaat, die 24 jaar lang senator is gemeest, heeft bekendge maakt, dat hij zich als senaatslid niet meer herkiesbaar zal stellen. Connally verklaarde hiervoor „zuiver persoon lijke redenen" te hebben. De Italiaanse nuntius mgr. Brogon- gini Duca heeft een verslag- van zijn bestudering van de voorspellingen van Daniël gepubliceerd. Uitgaande van de datum van dit do cument, 9 Maart 539 voor Christus, is hij tot de conclusie gekomen, dat Chris tus op Vrijdag 7 April, in zijn dertigste levensjaar, is gekruisigd. Ontmoeting Franco-Satazar Generaal Franco en de Portugese premier Salazat hebben Maandag een geheime bespreking gehad bij de Spaans-Portugese grens. beperkt tot vier, o.w. twee militairen die Zaterdag de dood vonden toen hun Volkswagen bij Apeldoorn, vermoede lijk doordat de wagen slipte, over de kop sloeg en vervolgens tegen een boom vloog. De 34-jarige E„ die de wagen bestuurde en de 38-jarige ser geant-majoor M. werden op slag ge dood. De derde inzittende, de soldaat H. werd zwaar gewond. In onze provincie vond Zondagmid dag op de Rijksstraatweg te Limmen een ongeluk plaats, waarbij drie per sonen werden gewond en naar het St. Elisabethziekenhuis te Alkmaar wer den overgebracht. Het ongeluk ont stond, doordat het 5-jarig jongetje J. Valkering plotseling de weg overstak en tegen een juist passerende motor opliep. De motorrijder, de heer J. Omen, uit Amsterdam, verloor de macht over het stuur en reed tien me ter verder tegen een boom. Hij werd hierbij ernstig aan zijn gelaat en be nen gewond. De duo-rijder de heer H. Wessel uit Amsterdam kreeg een ze nuwschok en werd eveneens aan het been gewond. Het jongetje liep bij da botsing een ernstige hoofdwonde op. Het duurde vrij lang eer doktershulp aanwezig was en de drie gewonden naar het ziekenhuis konden worden vervoerd. Naar ons gisteravond werd medegedeeld, is de toestand van da slechtoffers redelijk. Op de Oosterhoutseweg onder Te ringen bij Breda kwam de 13-jarige wielrijdster W. Rommens uit Breda ten val toen juist een motorrijder pas seerde. Hij kon niet voorkomen, dat de motor het hoofd van het kind raak te. Het meisje was op slag dood. Na bij het viaduct te Hogerheide ia de 54-jarige motorrijder G. J. Mahu uit St. Laurens, toen hij voor een wiel- rijder uitweek, geslipt en tegen de weg geslagen. De man bekwam een schedelbasisfractuur en overleed spoe dig. Zijn vrouw, die op de duo zat, werd licht gewond. Op de Amsteldrjk te Amsterdam kwam een motor in botsing met een vrachtauto. De 52-jarige W. Somera uit Amsterdam en zijn 53-jarige echt genote, die op de duo zat, werden van de motor geslingerd. Het rechteron- derbeen van de man werd verbrijzeld en moest later worden geamputeerd. Zijn vrouw brak het rechterbeen. Missouri bedreigt steden Duizenden legerdeskundigen op het gebied van overstromingen en soldaten voeren een verwoede strijd om te ver hinderen, dat de Missouri, die reeds buiten haar oevers was getreden, het dichtbevolkte gebied van Omaha onder water zet. Naar schatting staan 500.000 h a. land langs de Missouri en zij-rivie ren reeds blank. Ook de Missisippi, de Minesota en de Rode rivier zijn buiten de oevers getreden. De stad South Sioux City in Nebras- ka is op enkelen na door de 6000 inwo ners verlaten. Een groot gedeelte van d_ stad is met een laag modderig water ter diepte van twee meter bedekt. In de staten Montana. Noord-Dakota, Zuid- Dakota, Iowa Nabraska, Missouri en Wisconsin zijn ongeveer 20.000 gezinnen gevlucht voor de watersnood. Minstens 12 dorpen en steden zijn gedeeltelijk ontruimd. TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen ƒ049 UOE ontzaglijk waardevol de recreatiegebieden in Noord-Holland zijn, hebben n tienduizenden om niet te zeggen honderdduizenden ervaren, die ge durende de Paasdagen nu eens niet de gewone tochtjes naar het Gooi en de Veluwe, naar Scheveningen, Katwijk, Noordwijk en Zandvoort hebben onder nomen. Daar schijnt men zo ongeveer bij elkaar op schoot te hebben gezeten. Onze speurtocht naar de zon- en buitenluchtzoekenden heeft zich niet tot zover uitgestrekt. Wel hebben wij al die Paasvacantiegangers zien komen, die in de eerste plaats rust en stilte zochten. Het moeten er ontzaglijk veel geweest zijn, maar de rijke natuurreservaten aan de kust van Noord-Holland zijn dermate wjjd, dat men, indien met dit niet wilde, nergens bij een ander op tafel be hoefde te kijken. In de centra aan de kust was dat natuurlijk anders. Het laven van dorstigen is een arbeid, die gemeenlijk in daarvoor bestemde gelegenheden geschiedt. Welaan, al de exploitanten van snoeptenten, ijs- en fruitkarrctjes tot die van café's, restaurants en hotels moeten vandaag een tevreden gevoel met zich dragen. Sinds mensenheugenis is het gedurende de Paasdagen in Noord- Holland niet zo druk geweest. En w-at misschien nog belangrijker is van talrijke ernstige ongelukken hebben wij niet vernomen, terwijl de fietsenae, wandelende en automobielrijdende schare bepaald een keurige indruk maakte. Men heeft m.a.w. de natuur geen geweld aangedaan.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1