Engeland en E.D.G. sluiten verdrag voor wederzijdse militaire hulp Circus-bruidssioet irok door Maasirichi Minstens honderd millioen dollar schade in Missouri-gebieden Duizenden bewezen slachtoffers van brand te Kampen laatste eer DUITSLAND Leeuwin viel persfotograaf aan VERENIGDE NOORD HOLLANDSE DAGBLADEN Churchill nodigt Menzies uit Voor hei eerst in deze eeuw een verbond mei Duitsland De prijsverlaging van sigaren B-36 neergestort Atoomproeven bij Las Vegas Woensdag 16 April 1952 77e Jaargang No. 11387 Dagblad voor Den Heldert Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna ZUID-AFRIKA VOOR iy2 MILLIOEN BEDROGEN Betaling op vervalst bewijs Grote voldoening op het continent Rivier reeds achi meier boven normale peil W^eA&eAicM Vijftien inzittenden gedood Engelse millionnaire dank zij voetbalpools Achi gezinsleden in een gemeenschappelijk graf Olifanten boden hun gelukwensen aan SYNTHETISCHE RIJST Straatrovers in Parijs sloegen hun slag Japanse oorlogsindustrie mag weer werken Productie voor Amerikanen NELLY WAS NIET PRESS-MINDED Moedige dompteuse voorkwam erger Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU; Koningstraat 6264 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 HELDERSE KIIRANT TARIEVEN: Advertenties; 16 ct p. mjn. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen ƒ049 De Britse premier, Winston Chur chill, heeft de Australische premier, Robert Menzies, uitgenodigd tot een bezoek aan Engeland, einde Mei, voor besprekingen over een reeks zaken van wederzijds belang voor Engeland en Australië. In officiële regeringskringen ver klaarde men, dat het doel van de bij eenkomst tussen de beide premiers, „de vernieuwing van oude contacten" zal zijn. Men wilde niet zeggen welke on derwerpen besproken zullen worden. De Zuidafrikaanse minister van eco nomische zaken, Eric Louw, heeft in het parlement medegedeeld, dat kort gelede" "^0.000 pond sterling (ongeveer 2.500 - 'lden), toebehorende aan de Zuidr" inse regering, bij een New- Yorks, nk tegen vertoon van ver valste papieren zijn opgenomen. De Zuidafrikaanse regering had cre- diet bij de bank voor de betaling van graanzakken. De bank had genoemd bedrag uitbetaald, toen een vervalst la- dingsbewijs was vertoond. De zakken waren echter niet aangekomen en zo doende was men er achter gekomen. De fraude was gepleegd ondanks nauwkeurige voorzorgsmaatregelen. De 79-jarige communistische pre mier van Littauen, prof. Kirchensteins, en bekend specialist op veeartsenij - kundig gebied, is afgetreden. JNGEVOLGE een verzoek van de zes landen van de Europese Defensiegemeen schap, Frankrijk, W'est-Duitsland, Italië, Belgie, Nederland en Luxemburg, heeft Engeland aangeboden zolang het lid is van de NAVO de Europese defensie gemeenschap onmiddellijke militaire hulp te verlenen als het Europese leger zou worden aangevallen. Het stelt een overeenkomst met de EVD voor, die tevens voorziet in hulp van het Europese leger aan Engeland als Engeland in Europa zou worden aangevallen. De door Londen te geven verzekering is feite dezelfde als de zes landen van de EVG elkander geven. Het zou volgens een Britse woordvoerder mogelijk dienen te zijn de overeenkomst binnen enkele weken op te stellen. klaard, dat de Duitse autoriteiten met grote voldoening hebben kennis geno men van de verklaring der Britse rege ring. Ook de Italiaanse regering heeft haar vreugde geuit over het Britse aan bod. pi een communiqué van het Neder- landse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt verklaard, dat deze be slissing, die met grote voldoening door de belanghebbende regeringen is ver nomen, het scheppen van nauwe ban den tussen Engeland en de toekomstige Europese defensiegemeenschap zal mo gelijk maken. De bedoelde overeen komst zal met name een aanzienlijke versnelling in de hand werken van de besprekingen, die te Parijs worden ge voerd en die in enkele weken tijds zul len leiden tot de uitwerking van een verdrag, onderworpen aan de goedkeu ring en ondertekening door de regerin gen. Geallieerde waarnemers wijzen er op, dat het gevolg van de overeenkomst is, dat Engeland voor het eerst in deze eeuw bereid is zich militair met Duits land te verbinden. Een woordvoerder der Westduitse re gering heeft gisteren te Bonn ver- De Missouri en dc Mississippi die ruim 400.000 h.a. land hebben over stroomd, hebben naar schatting een schade van minstens honderd millioen dollar aangericht. Op zijn minst 34 steden zjjn door de watersnood geteis terd. De grootste schade is veroor zaakt in de staten Noord- en Zuid-Da- kota in Iowa. De Missouri is thans acht meter boven haar normale peil gestegen. Hst water beukt de dijken, waardoor de plaatsen Omaha en Council Bluffs worden beschermd, met een nimmer tevoren waargenomen kracht. Onge veer 30.000 van de 45.000 inwoners tellende plaats Council Buffs hebben hun huizen moeten ontruimen. In Omaha moesten 5000 woningen wor den ontruimd. Men verwacht dat de Missouri Donderdag ruim negen me ter boven haar normale peil zal zijn gestegen. Gisteravond waren de maat regelen welke genomen zijn om aan deze noodtoestand het hoofd te kun nen bieden, voltooid. Vandaag zal president Truman te Ohama met de gouverneurs van ze ven staten uit het midden-westen be raadslagen over maatregelen om de Als accynsverlaging op sigaren door de. beide Kamers der Staten-Generaal is aanvaard en van kracht geworden, zal een sigaar van 30 cent 26 cent gaan kosten. Een sigaar van 25 cent wordt 22 cent, een van 20 cent wordt 18 cent en die van 15 cent wordt 13 cent. Dit werd gisteren besloten op een te Utrecht gehouden vergadering van de vakgroep sigarenindustrie. Met de grootst mogelijke meerderheid beslo ten de aanwezigen tot een zodanige collectieve prijsverlaging, dat de ro kers zoveel als mogelijk is van de ac cijnsverlaging zullen profiteren. Over de wijze waarop de genomen besluiten zullen kunnen worden uitgevoerd, zal verder overleg met de grossiers en de winkeliers worden gepleegd. Met ingang van 15 Mei 1952 worden opgeheven de ondervakgroepen rijst- pellerijen en rijstmalerijen van de or- ganisatie-Woltersom. Verwachting tot Woensdagavond: NOG ZONNIG Droog weer met weinig bewol king. Zwakke tot matige en later langs de Waddenkust vrij krach tige Noord-Oostelijke wind. Over het algemeen iets lagere middag- temperaturen, maar in het bin nenland nog warm voor de tijd van het jaar. DONDERDAG: Zon op 5.39. onder 19.41. Maan ip 3.05. onder 10.46. nood te lenigen. Het congres zal na het Paasreces een regeringsvoorstel bespreken om een milliard dollar be schikbaar te stellen voor het herstel len van de aan rijks- en particuliere eigendommen aangerichte schade. Het wassen van de Mississippi en haar zijstromen neemt afmetingen aan, die de overstromingen van 1881 verre dreigen te overtreffen. In Minnesota is de toestand gisteren ernstiger ge worden. De stad St. Paul dreigt ge heel verzwolgen te worden. De vijf duizend inwoners zijn dakloos. In dit gebied vreest men tevens voor bran den. Door de druk van het water zijn geweldige benzinetanks gesprongen en de brandstof heeft zich op het water uitgespreid. Een tienmotorige bommenwerper type B-36, de grootste ter wereld, Is gisteren kort na het opstijgen van het militaire vliegveld „Fairehild" in de Verenigde Staten neergestort en in brand gevlogen. Vijftien van de zeven tien inzittenden zjjn omgekomen. De twee overlevenden hebben ernstige brandwonden opgelopen. Mevrouw hilian Guest is in veertien dagen millionnaire ge worden, dank zij het feit, dat zij tweemaal achter elkaar de hoofd prijs in een voetbalpool won. Verleden week ontving zij een bedrag van 75.000 pond sterling, omdat zij op een formulier, dat haar zes penny had gekost, acht gelijke spelen goed raadde. Ook deze week herhaalde zi haar voorspelling en weer waren de acht gelijke spelen door mevr. Quest goed voorspeld. Hoe groot het bedrag is dat zij nu heeft ge wonnen, is nog niet bekend, doch het staat vast dat het wederom een fortuin is. Volgens deskundigen was de kans om tweemaal achtereen de hoofdprijs te winnen één op vertelt u niet 25.000.000.000.000. De meer dan gelukkige echtge noot verklaarde echter aan ver slaggevers: „Het is voor negentig procent een kwestie van systeem, voor tien procent de intuïtie van mijn vrouw." Een deputatie schoolkinderen volgde de stoet naar de begraafplaats. In een gemeenschappelijk graf op de algemene begraafplaats te Kampen zijn gistermiddag de stoffelijke over schotten van de bij de in de nacht van Donderdag op Vrijdag j.1. opgetreden noodlottige brand omgekomenen ter aarde besteld. Van het stadhuis en het politiebureau woei de vlag halfstok. Het stoffelijk overschot van me vrouw Breuker werd gistermiddag uit het huis van de familie gedragen en met een lijkauto naar de begraafplaats vervoerd, waar de stoffelijke resten van de heer Breuker en zes hunner kinderen tevoren in de aula waren op gebaard. Ds L. Blok, Ned. Hervormd predi kant te Kampen leidde in de aula de dienst. Er werd verder o.a. het woord gevoerd door de loco-burgemeester van Kampen, de heer A. Scholten en het hoofd der openbare lagere school, waar drie der slachtoffers naar school gingen, de heer J. B. Keuter. Duizenden hadden zich op de be graafplaats verzameld om de overle denen de laatste eer te bewijzen. Daar bij was de Kamper A. J. C. waarvan de oudste om het leven gekomen zoon lid was, een deputatie van de brand weer van Kampen, het voltallige per soneel van de blikfabriek Van de Wal en van de mattenfabriek Last, waar Men waande zich gisteren in Maas tricht in een stad, waar twee konings kinderen werden verwelkomd. Een duizendkoppige menigte was op de been om de circus-bruidsstoet ter ge legenheid van het huwelijk van José Mullens met Henri Srassburger gade te slaan en toe te juichen. Aan het hoofd van de fleurige bonte stoet reed een cavalcade wagen, dezelf de die in Parijs gebruikt werd bij het inhalen van de koning en de koningin der zigeuners. Boven op deze wagen zaten het circus-orkest en verscheidene artisten. Het bruidspaar was op witte paarden gezeten en werd door de paar den van het circus gevolgd. Een grote stoet van alle artisten in kleurrijke kle ding en tot slot de vier olifanten en enkele wagens. Familieleden van het bruidspaar zaten in een viertal rijtui gen, getrokken door versierde paar den. Op de markt voor het stadhuis was de belangstelling overweldigend. Nadat de deelnemers aan de stoet zich in carré hadden opgesteld, betrad het bruidspaar de treden van het stadhuis. Familieleden, artisten en genodigden volgden. In de burgemeesterskamer werd het huwelijk voltrokken door de ambtenaar van de burgerlijke stand, de heer Ch. Ballieux, die daarna een toespraak hield. Toen het bruidspaar de trappen van het stadhuis afdaalde, weerklonk de muziek van het orkest en ging er een oorverdovend gejuich op. De olifanten, met opgeheven slurven feliciteerden José en Henri het eerst. Talloze be langstellenden boden vervolgens hun gelukwensen aan. Daarna ging de stoet weer langs dichte rijen van men sen terug naar het Vrijthof. Aangezien de heer Henri Strassbur ger niet katholiek is, werd de kerke lijke huwelijksplechtigheid, met dis pensatie van de bisschop van Roer' de heer Breuker en de oudste zoon werkzaam waren. De plechtigheid werd met het „On ze Vader" besloten. Hulp aan de kinderen. Te Kampen is een comité in het le ven geroepen, dat zich tot taak heeft gesteld gelden en goederen in te za melen voor doeltreffende hulpverle ning aan de achtergeblëven kinderen van de familie Breuker. In dit comité hebben zitting vertegenwoordigers van verscheidene groepen uit de be volking. Als penningmeester treedt op ir. C.- Kalisvaart, wetenschappelijk ambtenaar Wieringermeerdirectle en Zuiderzeewerken. Zijn gironummer is 74948. Het centrale instituut voor voedsel- onderzoek in Mysore Indiais er in geslaagd synthetische rijst te maken van tapioca en grondnoten. Het pro duct, dat op dezelfde wijze als natuur lijke rijst kan worden klaargemaakt en gegeten, wordt voedzamer en goed koper dan echte rijst genoemd. Het komt binnenkort op de markt. Buit: 45 kg. goud In een drukke Parijse straat hebben drie gewapende mannen, gebruik ma kend van een gestolen bestelwagen en een dito personenauto, 45 kg goud ge roofd uit een auto, terwijl zij de be geleiders van het goudtransport met hun wapens in bedwang hielden. Zij wisten met hun buit te ontkomen. De Amerikaanse autoriteiten hebben Japan volledige vrijheid gegeven om zijn oorlogsindustrie weer op gang te brengen. Het hoofd van de economische afdeling van het geallieerde opperbevel, generaal Marquat, heeft het Japanse ministerie van handel en industrie toe stemming verleend voor het vervaardi gen van wapens en vliegtuigen voor de Amerikaanse troepen. UR zijn de afgelopen week twee con- ferenties uit elkaar gegaan, waar van de deelnemers met een teleurge steld gevoel naar huis gingen. Het nieuws is een beetje weggedrukt ge weest door de vreugde over het zo ge slaagde bezoek van het Koninklijk echt paar aan de Verenigde Staten van Amerika, maar het is belangrijk genoeg om er even bij stil te staan. In Londen was op 28 Februari een grote conferentie begonnen over de vooroorlogse schulden van Duitsland. Daaraan namen dertig landen deel, maar meestal waren alleen aanwezig de Verenigde Staten, Engeland, Frank rijk, Nederland en Zwitserland al» grootste crediteuren. Voor ons land gaat het om een half milliard gulden (heel ruw gerekend), zodat het stellig de moeite waard was voor de Neder landers om een vinger in de pap te houden. Ons land had dan ook een ster ke delegatie gestuurd met o.a. de heer Deknatel, vroeger directeur van het Nederlandse Clearing Instituut, baron Van Lvnden van de Nederlandse Bank en de heer A. W. A. Meyer, die zo juist zijn vijftigjarig jubileum bij Hope Co. gevierd heeft. De vooruitzichten leken gunstig. De geallieerden hadden bij voorbaat laten weten, dat zij niet van plan waren het onderste uit de kan te gaan halen en de Duitsers hadden schriftelijk door Adenauer laten vaststellen, dat de Westduitse Bondsrepubliek zich princi pieel aansprakelijk stelde voor schul den, die het Hitler-Duitsland was aan gegaan. CEN paar weken later begon in Den Haag een conferentie over een fi nanciële afwikkeling tussen Israël en Duitsland, een nog delicater aangele genheid, die heel veel tact vereiste. Nu hebben Duitsers uiteraard ook goede eigenschappen, maar het tactisch be handelen van een delicate aangelegen heid is nooit bepaald hun sterkste zijde geweest. In zulke gevallen doet het optreden van de Duitsers vaak meer denken aan dat van een olifar' in een porceleinwinkel. De conferenties zijn dan ook tamelijk wel vastgelopen. De grote conferentie in Londen wordt eerst op 19 Mei hervat en men kan moeilijk volhouden, zoals het officiële communiqué deed, dat dit vanwege Pasen is. Neen, de Duitsers hebben de landen en de crediteuren te gen elkaar willen uitspelen. In Londen tranen met tuiten gehuild, dat zij in Den Haag ook al zaten te praten over schul den en vice-versa. Zij jammerden over hun „Schuldenturm" en zijn aan het pingelen geslagen op een wijze, die ook de meest welwillende onderhandelaars van geallieerde zijde woedend maakte. LIET lijkt ons niet verstandig wat Duitsland thans doet. Duitsland voelt zich weer sterk en machtig maar op economisch gebied moet men nog heel wat wantrouwen overwinnen. Indien Duitsland zich onhandelbaar toont, dan zal het zeer moeilijk voor het land zijn, om nieuwe credieten aan te trekken en het is niet aan te nemen, dat Duitsland zijn economie blijvend op de been kan brengen, indien het geen toegang heeft tot de internationale credietmarkt. Op de proeftereinen van Las Vegas is thans de tweede atoomontploffing in de lente-oefeningen veroorzaakt. De lichtflits was in Las Vegas (op een af stand van ongeveer 120 kilometer van de ontploffing) duidelijk te zien, doch er werd niets gehoord of gevoeld. Het zag er naar uit, dat deze ont. ploffing krachtiger was dan die van 1 April, de eerste in deze serie van proe ven. Men neemt aan, dat de laatste ontploffing in Yucca Flat plaats had, terwijl de eerste op Frenchman Flat tot stand werd gebracht. Men verwacht, dat de volgende ont ploffing aanstaande week zal komen. Meer dan 7000 leden der strijdkrach ten zullen aan de atoommanoeuvres deelnemen. Bij aankomst bij het stadhuis op de Markt werd het bruidspaar door een olifant gefeliciteerd. bouquet neerlegde aan de voeten van bloemstukken sierden weldra de feest- het genadebeeld. zaal. Charles Eyck bood een door hem In „Momus" werd het bruidspaar ge- gemaakte tekening aan, voorstellende R|H huldigd, waarna een feestdiner in „De het bruidspaar staande voor de oli- mond" gehouden" in de pastorie van St. gouwe Poort" aan het Vrijthof volgde, fanten op de markt. Servaas door pater Brokx O.F.M. Ge- Hier kwamen talrijke schriftelijke feli- Zaterdagmiddag om drie uur is er eten in een rijtuig reed het bruids- citaties binnen uit binnen- en buiten- een speciale voorstelling voor oorlogs aar toen naar de kapel van de „Ster- land. Namens het gemeentebestuur invaliden, oorlogswezen en e der Zee" waar de bruid haar bruids werd een geschenk aangeboden en vele dagen. ouden van HE Haagse persfotograaf Simon Smit is gistermiddag by het maken van foto's van leeuwen in de kooi, welke in de piste van het circus Mikkenie te 's-Gravenhage stond opgesteld, door een der dieren aangevallen en aan een arm gewond. De dompteuse miss Belita voorkwam erger door haar kloeke op treden, doch liep hierbij zelf enkele schrammen op. De heer Smit had reeds bepaalde nummers van het circusprogramma ge fotografeerd, o.a. van de nok van de op het Malieveld staande tent uit. De resultaten waren van dien aard, dat de heer Klant, de eigenaar van de leeu wen, de fotograaf verzocht enkele op namen te maken in de kooi van de zes leeuwen, die ook hadden meegewerkt aan de film „Quo vadis". Nadat de dompteuse, miss Belita, de leeuwen gistermiddag in de kooi had gebracht, betrad de heer Smit de kooi door de vluchtdeur en maakte een op name met blitzlicht. De leeuwen waren door zijn aanwezigheid in de kooi ech ter onrustig geworden en na de foto achtte de dompteuse het raadzaam de repetitie af te breken. Zij beval de leeu wen de kooi door de ijzeren loopgang te verlaten, hetgeen zij aarzelend en luid brullend deden. De grootste en ge- v. arlijkste leeuw, Nelly, keerde echter op haar schreden terug en de domp teuse dreeef het dier naar haar plaats met behulp van een zgn. vork en een ijzeren tafeltje. Nelly werd evenwel woedend, toen de heer Smit nog een plaatje maakte, sprong op hem af en raakte hem met een van de klauwen in de mouw. De aangevallene rende naar de vluchtdeur, struikelde echter en brak zijn bril. Miss Belita sprong tussen hem en de leeuw in en wist, de slagen van klauwen ontwijkende, Nelly uit de kooi te krijgen. De fotograaf was inmiddels door de heer Klant uit de kooi getrokken. Zowel de heer Smit als miss Belita waren door het gebeur de danig overstuur en derhalve trad de heer Klant gisteravond zelf met zijn leeuwen op. Het resolute optreden van de dompteuse heeft ongetwijfeld erger voorkomen. De heer Smit is, na door de GGD te zijn verbonden, naar een der Ziekenhuizen gebracht, waar een foto van zijn gewonde arm is gemaakt.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1